Tegenslag voor daklozencentrum Steeds C Maar geld voor vier stafleden in plaats van acht Politie wil identiteit onbekende vrouw weten College tegen bevriezen salarissen ambtenaren Vrouw door ex-vriend mishandeld {pen me) fidwnb btad&teefcf WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 De auto die op de Kooilaan stond geparkeerd. En een deuk kreeg toegebracht. Ravage op Kooilaan na botsing LEIDEN - Een grote ravage werd gisteravond veroorzaakt op de Kooilaan nadat een Leidenaar met zijn auto een verkeersbord, op de vluchtheuvel in het mid den van de weg, omver had gere den. De Leidenaar botste met zijn auto, na het omver rijden van het ver keersbord, tegen een geparkeerd staande auto en reed daarna te gen een boom aan de kant van de weg. De geparkeerde auto kreeg een zet en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. Beide auto's hebben flinke schade opgelopen. De chauffeur van de auto kreeg onder meer een hoofdwond en is overgebracht naar het Diaconessen Zieken huis. Leiden Na eerst een verkeerszuil te hebben geramd, botste deze wagen tegen een andere auto. LEIDEN Er zijn onzekerheden ontstaan bij de bouw van het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat. Na verschillende tegenslagen bij de bouwwerkzaamheden is nu be kend geworden dat het ministerie van CRM maar vier stafkrachten van het centrum wil subsidiëren. Om het centrum echter verantwoord te kunnen draaien denkt het bestuur van de Stichting Opbouw Onderdak acht stafkrachten nodig te hebben. "De levensvatbaarheid van het centrum staat volledig ter dis cussie", zegt het stichtingsbe stuur. "Van de medewerking van de gemeente zal afhangen in hoeverre het centrum op ver antwoorde manier kan gaan draaien". Het centrum Onderoak, dat onder dak moet gaan bieden aan men sen die tijdelijk geen raad weten met hun dakloosheid, zal naar verwachting begin volgend jaar worden opgeleverd. Aan de bouw van het centrum, dat 1,4 miljoen kost, gingen jaren van plannenmakerij vooraf. Vanaf volgend jaar zal Leiden echter tijdelijke huisvesting kunnen bieden aan 21 'daklozen' uit de stad en de regio. De uitdrukkelij ke bedoeling is het centrum 24 uur per dag open te houden. Door af te stappen van het idee dat er altijd twee stafkrachten in het centrum aanwezig moeten zijn, zou een formatie van 5Vfe staf- kracht ook toereikend zijn, heeft de Stichting Opbouw Onderdak inmiddels uitgerekend. Ze heeft het dan echter wel over een opzet 'waar alle rek uit is'. Toch zal de gemeente zelfs om deze opzet te kunnen realiseren nog moeten inspringen. Wethouder Schoute verklaarde deze week wel bereid te zijn het centrum tegemoet te komen. "Maar in hoeverre, daar zullen de meningen wel over ver schillen. Bovendien zal ook de gemeente wel wat doelstellingen aan het centrum willen toevoe gen". Schoute doelde daarbij on der meer op de opvang van weg gelopen jongeren die Centrum Onderdak ook voor zijn rekening zou moeten nemen. Overigens zijn ministerie en stich tingsbestuur het erover eens dat het centrum op vier stafkrachten niet kan draaien, "maar dan moe ten er maar vrijwilligers worden ingeschakeld", zo meent CRM. Ook wethouder Schoute ziet ze ker heil in het inzetten van vrij willigers. Stichting Opbouw On derdak vindt dat vrijwilligers "wel een plaats binnen het cen trum kunnen hebben, maar dan alleen in de aanvullende en taak- verruimende sfeer. Betaalde krachten moeten het centrum draaiende houden. Het inzetten van vrijwilligers in plaats van stafkrachten betekent een ont kenning van het belang van het werk binnen het centrum". Om de instelling minder kwets baar te maken in geval van ziekte of vertrek van een van de mede werkers, heeft de stichting er voor gekozen in elk geval part timers in dienst te nemen. Na een uitgebreide selectieprocedu re is inmiddels al gekozen voor zeven mensen die allemaal tus sen de 20 en 32 uur per week gaan werken. Al deze krachten hebben ervaring in de welzijns sector. De Stichting Opbouw On derdak hoopt nu snel tot een op lossing van de huidige proble men te komen. "Want pas dan kan het centrum aan de Rem brandtstraat zijn deuren ope- LEIDEN - Een ongeveer 36-jarige vrouw is maandag in geestelijk zeer verwarde toestand aange troffen in een bus van de NZH. De vrouw weet niet waar zij van daan komt en ook de Leidse poli tie tast volkomen in het duister. De jonge vrouw is maandagoch tend omstreeks kwart voor twaalf bij het station in de bus gestapt en tot het eindpunt blij ven zitten. Zij is door de bu schauffeur naar het politiebu reau gebracht waar men na veel moeite achter de haar naam kon komen. De vrouw noemt zich Hennie van Dam. In kleding stukken zijn de namen Nimwe- gen en paviljoen De Regenboog aangetroffen. De vrouw is 1.55 meter lang, heeft blond haar en gezet postuur. Zij droeg een lichte regénjas met ca puchon en lichtbruine schoenen. De jas heeft een geruite voering. Om haar hals had zij een leren riempje met daaraan een lips- sleutel waarop het nummer acht tien voorkomt. De Leidse politie heeft met alle mogelijke tehuizen en inrichtin gen contact opgenomen maar is niet achter de woon- of verblijf plaats van de vrouw kunnen ko men. Zij is tijdelijk overgebracht naar de psychiatrische inrichting Endegeest. De politie verzoekt ieder die de vrouw heeft gezien, of bekend is met haar woon- of plaats onbekend verblijfplaats contact op te ne men. Het telefoonnummer van de Leidse politie is: 149961. ADVERTENTIE LEIDEN - De keizer van Japan, Z.M. Hirohito, heeft professor P.H. Pott gisteren de Orde van de Heilige Schat derde klasse verleend. Pott was tot 1 novem-, ber directeur van het Rijksmu seum van Volkenkunde in Lei den. LEIDEN - Bevriezing van de ambtenarensalarissen per 1 ja nuari is onjuist en de minister van binnenlandse zaken zou er daarom voor moeten zorgen dat bezuinigingen alleen worden doorgevoerd in ruil voor het be houd van arbeidsplaatsen in de gemeente. Dat schrijft het Leidse college van burgemeester en wethouders in een brief aan de betreffende minister. De vakbonden zullen hoogstwaar schijnlijk instemmen met enkele bezuinigingen in de arbeidsvoor- waardensfeer, en dat moet be loond worden, zo vindt het colle ge. Het behoud van de werkgele genheid moet als tegenprestatie van het rijk worden verwacht. Ook zou de minister serieus het voorstel moeten overwegen om de prijscompensatie te besteden aan herverdeling van werk door arbeidstijdverkorting. Het Leidse college heeft zich al voorgenomen met de vakbonden te overleggen over vrij willige ar beidstijdverkorting. Nieuw per- Anti-fascisme In Leiden is een anti-fascisme comité in oprichting. Na een eerste oriënterende vergade ring op 7 oktober is er van avond een vervolgbijeen- komst. De organisatievorm en verdere activiteiten in Lei den worden besproken. De vergadering wordt gehouden in het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk 33 en begint om acht uur. Nadere informatie is verkrijgbaar bij Jurjen_ Ja cobs, Jan Lievenstraat 22, tel. 214654 Goethe Het Studiecentrum voor Anth- roposofie organiseert een Goethe-herdenking 1832-1982. Daartoe wordt in de Rudolf Steiner school (Cesar Franck- straat 9een aantal voor drachten gehouden. Van avond spreekt P.C. Veltman over het onderwerp Goethe - leven en werk. Aanvang is kwart over acht. heeft het bestuur te horen gekregen dat Protest tegen bezuiniging op kunst uitleencentra LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben in een brief aan do minister CRM geprotesteerd tegen zijn beslis sing in 1983 geen rijksbijdrage te verlenen aan kunstuitleencentra. Dat antwoordt het college op vragen van raadslid Hoekema (D 66) die wilde weten wat deze beslissing voor de Leidse kunst uitleen betekent. Een van de belangrijkste gevolgen is dat de Leidse kunstuitleen vol gend jaar 40.000 gulden minder heeft uit te geven aan kunstwer ken. Het gaat daarbij om zestig kunstwerken, die op de vrije markt aangekocht hadden kun nen worden. Bovendien zijn kunstenaars die niet zijn opgeno men in de BKR. een soort sociale uitkering die kunstenaars krg- gen in ruil voor hun werk, de du pe. Landelijk gezien is er voor hen vier miljoen gulden minder beschikbaar. De maatregel van de minister was door het college niet voorzien en van te voren is er ook geen overleg over ge weest LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vrouw heeft zich onder dokters behandeling moeten stellen na dat zij ernstig is mishandeld door haar ex-vriend. De vrouw kreeg vannacht, om streeks kwart over twaalf, be zoek van haar ex-vriend die haar, waarschijnlijk om het verbreken van de relatie, flink heeft toege takeld. Het meisje liep onder meer een dichtgeslagen oog, bloeduitstortingen, een gezwol len lip en vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Zij deed. omstreeks half dne van nacht, aangifte van de mishande ling bij de Leidse politie. De ex- vriend, een 24-jarige Leidenaar, werd vijf minuten later door de politie in zgn woning aangehou den. Er is een proces verbaal op gemaakt wegens mishandeling. woon- of verblijf- soneel zou dan voor niet meer dan 35 uur per week worden aan genomen. Het college acht deze maatregel ook heel belangrijk in het kader van de vrouweneman cipatie. De minister zou deze uit gangspunten moeten hanteren om tot overeenstemming met de vakbonden te komen. "Hiervan hangt af in hoeverre dienstverle ning van gemeentelijke instan ties wordt getroffen door acties van de bonden". Kruiser weg LEIDEN - Een boot ter waarde van ongeveer vijfentwintig duizend gulden is verdwenen uit het wa ter van de Schelpenkade. De boot, een kajuitkruiser van zo'n acht meter lang, moet tussen 24 en 31 oktober uit het water zijn verdwenen. De eigenaar heeft aangifte gedaan van de diefstal bij de Leidse politie. Tot dusver ontbreekt van het vaartuig elk spoor. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Thijs Jansen. Negerhut De 'Negerhut' van Wim Issen donck blijft de gemoederen aan de Morskade in Leiden bezig houden. Gisteren boog de Raad van State in Den Haag zich voor de tweede maal over de "enige schuur met vergunning bij een woonboot" in Nederland. Sommige buren vinden het maar niks, dat ludieke schuurtje van Issendonck. De door hen zelf uitgekozen 'negerhut' noemen ze "een le lijk ding dat het uitzicht be derft". Het protest van de bu ren heeft weinig zin gehad. Een beroepencommissie van de gemeente gaf 'oom Tom' Issendonck gelijk. En enige tijd terug willigde de voorzit ter van de Raad van State een schorsingsverzoek van de be woners niet in. Belangrijke vraag tijdens de zitting gisteren was: "Is er een rooilijn waarachter het met riet afgedekte optrekje van Issendonck staat?". Een rooilijn geeft de grens aan in een bestemmingsplan van de gemeente waarachter niet meer gebouwd mag worden. B K. Olivier van de gemeente wist het niet. "Er is er in elk geval één aan de kant van de huizen aan de Morskade", dat wist hij wel. Wat verder volg de, was juridische haarkloverij. Een tijdrovende zaak werd het niet, want de buren van Issendonck die be zwaar tegen de schuur had den aangetekend waren niet op de zitting verschenen. "Vreemd overigens, als je bé- denkt hoe fanatiek ze handte keningen hebben lopen ver zamelen om tegen mijn schuurtje te ageren", zegt Is sendonck. Blij is hij er wel mee, want de voorlichter van de gemeente zou niet meer zonder zijn schuurtje kun nen: "Ik weet na die tijd meer dan ooit hoe onmisbaar hij is geworden. Ruim negen jaar heb ik met de fietsen in de douchecel gezeten". Staatsraad Tineke Schilthuis, die onlangs haar betrekking als commissaris van de ko ningin in Drente opzegde en naar de Raad van State kwam. vroeg alsof het om een oneerbaar voorstel ging: "Wie heefi dat ding uitgeko zen?". Issendonck: "Dat heb ben de buren zelf gedaan. Ik De negerhut van Wim Issendonck. ben met folders naar ze toe gegaan en dit ding vonden ze het mooist". Hij had zelf lie ver voor iets eenvoudigers gekozen. De Raad van State zal 21 december laten weten of het "ding" mag blijven T.J. Gifmenger (1) De rust is weergekeerd in de Merenwijk. De strychnine voorlopig uitgewerkt. De die- renhulpdienst meldt dat er na het weekeinde geen nieu we vergiftigingsgevallen zijn gemeld. Gisteren waren er nog drie strychnine-slachtof- fers onder behandeling van een dierenarts. Zij behoren tot de vijf vergiftigde honden die in leven zgn gebleven. Vier honden zgn gestorven. Inmiddels is in Arnhem, waar onlangs ook een flink aantal honden is vergiftigd, een ac tie opgezet om de handel in strychninehoudende produk- ten aan banden te leggen. De Arnhemse actievoerders vin den dat giften in ziekenhui zen, apotheken en oplei dingsscholen in elk geval goed moeten worden opge borgen: "Zulke spullen ho ren in brandkasten thuis en niet in simpel open te breken kastjes waar mensen met slechte plannen zomaar bu kunnen" Een maandag en dinsdag ge houden buurtonderzoek van de Leidse recherche in de Horsten heeft niets, of in elk geval heel weinig, opgele verd. Tips van bewoners over mogelijke verdachten zgn volgens politiewoordvoerder Dick Graveland "zonder di rect resultaat" nagetrokken. "Maar", zo voegt hg er aan toe, "het onderzoek draait nog op volle toeren". Geruchten over het inschake len van een paragnost door een aantal Horsten-bewoners bfijken opjuist te zijn. Het is ook niet zo dat dierenarts Helder 'ziende' is Volgens G Lantrok uit de Havikshorst heeft zich wel bg de vorige 'gifzaak', bijna twee jaar gele den, een paragnost aange diend. "Dat was iemand uit de Decimistraat en die be weerde dat hij helderziende gaven bezat Maar hg kon ons niet meer vertellen dan dat het om een emotioneel ie mand ging die vaak last van zware hoofdpgnen had. Daar hadden we dus niets aan. Je kunt natuurlijk moeilgk aan bewoners gaan vragen of ze wel eens last van hoofdpgn hebben". De bgdrage van de Amster damse detectives Van der Vegt en Beenoever, van het Amsterdamse bureau Nol, die als een soort Starsky en Hutch door de Merenwijk scheurden, noemt Lantrok helemaal een lachertje: "Ge lukkig hebben we nooit meer iets van die heren vemo- Gifmenger (2) Als zijn optreden met zo'n beestachtige uitwerking had dan zou je nog bijna bewon dering knjgen voor de Me- renwgkse gifmenger. Vgf jaar lang weet hg al buiten schot te blijven van talloze buurtbewoners, handenvol recehercheurs, twee dit* ves en een paragnost Allen hebben fanatiek op hem ge jaagd: tevergeefs. Tientallen slachtoffers heeft hg al ge maakt maar niemand kan hem betrappen. Toch moet hij een keer tegen de lamp lopen en dan zal mis schien blgken dat hg een zij is of dat hg zg zgn J V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3