c Yakbondsleider ondergedoken U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Engeland bezorgd om verdwenen ministerspantalon Vrouw die moordenaar van kind doodde voor rechter "Oceanen nog brandschoon" MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Fasenplan voor Suriname? Paus roept theologen op tot vernieuwing DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Buitenland Veiligheid hooggeplaatste personen in het geding LONDEN (Reuter) - In het Britse Lager huis zullen vragen worden gesteld over de veiligheid, naar aanleiding van een pantalon van de minister van financiën. De minister, Sir Geoffrey Howe, verloor de broek toen hij in het weekeinde sliep aan boord van een nachttrein. Hij droeg haar op dat ogenblik niet. Samen met de pantalon - deel van een ge kleed zwart pak - verloor de minister 100 pond sterling dat in een van de zakken zat. Geoffrey Dickens, een conservatieve partij genoot van Sir Geoffrey in het Lagerhuis, noemde het incident "erg zorgwekkend" en zei dat hij het in de Kamer aan de orde zou stellen. "Wij geven miljoenen ponden sterling uit aan de bescherming van ministers, maar als zoiets als dit kan gebeuren lijkt het allemaal zinloos. Als iemand binnen kan komen om te stelen, dan kan hij binnen komen om te moorden", aldus Dickens. In het Britse Lagerhuis zijn dit jaar al meer vragen gesteld over de veiligheid n.a.v. het binnendringen van een man in Buc kingham Palace en het "bezoek" aan de slaapkamer van de koningin en een po ging tot het beklimmen van een toren van het parlementsgebouw door twee ver wanten van een veroordeelde gevangene. De minister van financiën gaf de verdwij ning van de pantalon op aan de politie nadat de nachttrein uit Manchester zater dagmorgen vroeg in Londen was aange komen. Ook andere reizigers in dezelfde trein ble ken te zyn bestolen, verklaarde een woordvoerder van de Britse spoorwegen. "De dief drong nog minstens één ander compartiment binnen en nam geld en kledingstukken weg", aldus de woord voerder. De dienstchaufTeur en lijfwacht van Sir Geoffrey Howe zei dat hij de minister had berispt "Ik heb tegen hem gezegd: "u hebt de deur niet dichtgedaan, zeker?' "De zaak is dat hij zo hard werkt Hij werkt tot 's avonds laat en slaapt niet veel. Maar wanneer hij het doet kan je ook een ka non bij hem afschieten". Sir Geoffrey moge zijn pantalon hebben verloren, zijn waardigheid bleef onge schonden. "Ik heb meer dan één broek. Gelukkig heb ik altijd een tweede bij me", zei hij PARAMARIBO, DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de grootste Surinaamse vakcen trale, Cyriel Daal, is in verband met de recente stakingsacties ondergedoken om aan arrestatie te ontkomen. Ook tegen een ander hoofdbestuurslid van de Moederbond, Tjong Akiet, is door de legerleiding een arrestatiebevel uitgevaardigd. Woordvoerder B. Kohinor van de vakbond, die vooral kantoorper soneel en middenkader verte genwoordigt, zei gisteren aanwij zingen te hebben.dat de legerlei ding hard zal optreden tegen de sinds dondërdag voortdurende acties. Volgens Kohinor heeft sergeant Hiwatt tegenover kaderlid Al- speer van de bond gedreigd dat er hard zal worden toegslagen, „al zouden er doden vallen". Woordvoerder C. Spier van de Su rinaamse ambassade in Den Haag bevestigde gisteren dat Su riname „ernstig overweegt" om de Amerikaanse diplomaat Ri chard La Roche uit te wijzen vanwege zijn betrokkenheid bij de tegen de militaire machtheb bers georganiseerde stakingsac ties. La Roche, hoofd van de Amerikaanse missie ih Parama ribo, zou zich actief hebben be moeid met de organisatie van de acties. van de hand: „Wij hebben nie mand uitgenodigd om te ko- Hoewel de verhouding tussen de verschillende vakcentrales er niet op vooruit is gegaan door het Solistische optreden van de Moederbond, kan deze laatste zich wel vinden in de door de vier andere centrales gestelde ei sen. Daarbij ontbreekt weliswaar de eis van vrije verkiezingen, maar dat is, aldus Kohinor, een ondergeschikt punt De Moeder bond zal haar acties echter pas stopzetten wanneer er zwart op wit afspraken zijn gemaakt met het beleidscentrum. Het grote probleem waarmee de machthebbers in Suriname kam pen, is het totale gebrek aan een werkelijk alternatief voor de si tuatie van voor 25 februari 1980, toen zy via een staatsgreep aan de macht kwamen. Doordat de officieren zelf geen enkel vas tomlijnd idee hebben waar het met Suriname naar toe moet, zijn zij een gemakkelijke speelbal van nu eens rechtse adviseurs zo als voormalig minister A. Haak mat, en dan weer van vertegen woordigers van extreem-linkse partijtjes. In dit vacuüm is van alles moge lijk. Door het succes van de de monstraties van de Moederbond zijn alle remmen los, zoals een goed-geïnformeerd waarnemer het uitdrukt. De nog aanwezige zelf-censuur is weggevallen en mensen zullen meer durven. De stakingen treffen de toch al niet rooskleurige economie van Suri name (een begrotingstekort van 50 miljoen Surinaamse guldens dit jaar) hard, hetgeen bevelheb ber Bouterse extra onder druk zet om snel een oplossing te vin den. Paus Johannes Paulus 2 kon gisteren in Avila nauwelijks e onderdrukken. Zijn tiendaagse bezoek aan Spanje heeft een programma Fasenplan Volgens nog onbevestigde berich ten zou premier Neyhorst wel wat zien in een door vier andere vakcentrales aangeboden fasen plan. In hun gezamenlijke ver klaring eisen de vier centrales de verkiezing van een Nationale As semblee vóór het eind van dit jaar, die dan in februari 1983 een Wet op de politieke partijen moet uitvaardigen (die nu onder de noodtoestand niet zijn toege staan) en in mei 1983 met een plan moet komen voor nationale reconstructie. De woordvoerder van de Suri naamse ambassade zei dat het genoemde fasen-plan „feitelijk in overeenstemming is met het democratisch proces" zoals dat zich nu ontvouwt. Er zal binnen kort een Nationale Assemblee worden ingesteld en over de wet op de politieke partijen wordt reeds uitvoerig gedacht, aldus de woordvoerder. In een toelichting op het fasen plan zei mede-opsteller Fred Derby, voorzitter van de vakcen trale C-47, dat het plan is voorge legd aan het beleidscentrum (topoverleg tussen legerleiding en regering) met als eis dat er binnen een week (vanaf zondag) overleg moet komen. C-47 en de andere ondertekenaars (de amb tenarenbond CLO, de PWO en de boerenbond FAL) hebben zich niet aangesloten bij de stakings acties van de Moederbond, om dat zij niet weten waar Cyriel Daal en de zijnen op aansturen. Insinuatie Een niet met name genoemd be stuurslid van C-47 verklaarde dat de bijeenkomst van de Moeder bond zondag, waarbij naar schat ting 15.000 tot 18.000 mensen de monstreerden tegen de militaire machthebbers, gedomineerd werd door de „oude politiek", en dan met name de NPS van ex- premier Henck Arron. Ook wer den VHP-voorzitter Lachmon en „toppers" van het bedrijfsleven gesignaleerd. De Moederbond wijst deze insinuatie bij monde van hoofdbestuurslid B, Kohinor MADRID - De tweede dag van het tiendaagse bezoek van paus Jo- - hannes Paulus II aan Spanje stond gisteren bijna geheel in het teken van de religieuze herden king van de 400ste sterfdag van de Spaanse heilige Teresa. In Avila, geboorteplaats van de hei lige Teresa, memoreerde de paus uitvoerig de deugden van de Spaanse heilige ten overstaan van 3000 nonnen. Het historische vestingstadje, 120 kilometer ten noorden van Ma drid, was al vanaf het vroege morgenuur overstroomd door een enorme mensenmassa van meer dan een half miljoen gelovi gen. Ook in Alba de Tormes, SsfesS^nternageTach- *-«» l**»» "S door Gerrit Jan Hoek tenis van Teresa afsloot, waren een half miljoen mensen op de been. logen toe van de katholieke versiteit. Tot dezen richtte Jo hannes Paulus II de fervente op roep om niet alleen trouw aan de kerk te blijven, maar ook creatief aan de vernieuwing van de theo logie te werken, zonder zich af te sluiten voor andere disciplines, zoals filosofie en natuurweten schap. „Met onderricht zonder onderzoek loopt men het risico in de routine en de herhaling te vervallen", al dus de paus. En passant richtte de paus ook onverholen kritiek op theologen die zich niet hou den aan de officiële doctrine van de kerk, zonder overigens namen als Schillebeeckx of Kung te noemen. „Theologie is nooit een taak van een enkele specialist, geïsoleerd in een ivoren toren. Zorg ervoor dat in de faculteit en in de publikaties niets voorkomt dat niet in overeenstemming is met het geloof van de kerk of de richtlijnen van de bisschoppen". VN-rapport: GENÈVE (Reuter) - De ocea nen zijn nog springlevend en de berichten dat zij stervende zouden zijn bUjken onjuist, aldus een verrassend rapport van het Unep, het milieupro gramma van de Verenigde In feite zijn zij gezond en kun nen zij zonder ernstige gevol gen nog veel meer vuil opzui gen dan aangenomen wordt door degenen die hebben voorspeld dat alle leven er aan het verdwijnen zou zijn. Alleen in de kustgebieden, waar de zee in contact komt met de menselijke gemeen schap en zijn afval, vormt be vuiling een probleem, en daar is het inderdaad ernstig, aldus het rapport. Deze conclusie is getrokken door bijna honderd geleer den die een onderzoek heb ben verricht dat vier jaren heeft geduurd. De uitslag is duidelijk in strijd met de ang stige waarschuwingen van de milieuconferentie van 1972 in Stockholm, die tot het onder zoek naar de toestand van de zeeën door de Verenigde Na ties heeft geleid. Het is echter veel waardevoller dan ongegronde waarschu wingen, aldus Stjepan Kec- kes, hoofd van het regionale zeeprogramma van Unep, dat het onderzoek samen met ze ven ander VN-instellingen heeft verricht. "Tien jaar geleden hebben wij het probleem onderschat Wij kenden de feiten toen nog niet maar nu wel", aldus Keckes. "De feiten zeggen nu dat er geen reden is, te spreken van uitstervende zeeën op we reldschaal". Kusten "Het gebruik van de kustzone voor afvoer van het rioolwa ter is over de hele wereld ver spreid en breidt zich nog uit Er zijn incidenten geweest waarbij de menselijke ge zondheid ersntig gevaar liep door het rioolafval in de kust zone". Het rapport wijst hierbij op half afgesloten gebieden zoals de Golf van Mexico, de Middel landse Zee, de Oostzee en de Noordzee, waar de kustwate ren aanmerkelijk zijn ver vuild. Terwijl een groot deel van het vuil rechtstreeks in de kust wateren wordt gestort of ge pompt komt er een verras send grote hoeveelheid op onverwachte manieren in te recht en daar moet nader on derzoek naar worden verricht om het in de hand te kunnen houden, aldus het rapport. "Ongeveer de helft van de olie die in de Middellandse Zee stroomt is afkomstig van het land. het is voornamelijk mo torolie die ergens in de riolen is gestort", aldus Keckes. De scherpste bepalingen zou den genomen moeten wor den voor twee door de mens gemaakte afvalstoffen, kern afval en het insecticide DDT, dat in zee niet wordt afgebro ken. Wanneer het kernafval volgens de strenge bepalin gen van de internationale commissie voor atoomenerge LAEA wordt gestort zou er geen gevaar bestaan voor de gezondheid, zegt het rapport. "Er moet streng toezicht op zijn. Maar je zult ook een re delijke keuze moeten maken. Opslag in verlaten mijnen vormt een veel hoger risico omdat het in je drinkwater te recht kan komen", aldus Keckes. Geen invloed Het 112 bladzijden tellende rap port begint met de verklaring dat de groeiende hoeveelheid afval die in de oceanen te recht komt nog geen enkele invloed van betekenis heeft gehad op de gezondheid van de volle zee. "Er zijn inderdaad sporen ge vonden van concentraties van verscheidene soorten vervuiling, enkele in de bo venlagen en andere op grote re diepten, maar dat wordt niet weerspiegeld in ver slechtering van het milieu". De bodem van de oceanen ziet er met naar uit dat daar het aftral zich zou opstapelen en de grotere diepten zou ver vuilen. aldus het rapport Het meeste afval wordt door stromingen en chemische processen afgebroken, zelfs de gemorste olie. die wordt geabsorbeerd en tenslotte verspreid zonder sporen van betekenis achter te laten. Ondanks alarmerende gevallen van kwikvergiftiging van vis in Japan kan het rapport in de metaalconcentraties die nu in de zeeën worden geme ten geen gevaar zien voor de openbare gezondheid. Het drijvende afval op de grote zeewegen vormt volgens Keckes alleen "een esthe tisch probleem". Op de vraag waarom hij en zijn medewerkers zo'n gematigd standpunt innemen tegen over het storten van afval in zee zei Keckes: "Wg leven op het land, niet in zee. Wij moe ten een zeker evenwicht be waren Dat wil niet zeggen dat er geen vervullingspro blemen zijn. Maar de zee kan enorme hoeveelheden afval verwerken en het zou dwaas zijn daar geen gebruik van te maken. Je moet alleen erg voorzichtig zijn bij het vast stellen hoeveel, waar". BONN - Voor de rechtbank in Lu- beck begint vandaag het moord- proces tegen de 32-jarige café houdster Marianne Bachmeier. Zij heeft op 6 maart van het vorig jaar in de rechtszaal de man ge dood die terecht stond omdat hij haar 7-jarige dochter Anna had omgebracht. Kort voor het begin van de derde zitting kwam Ma rianne Bachmeier de zaal bin nen, haalde een pistool uit haar broekzak en schoot de 35-jarige slager Klaus Grabowsky, die be kend had dat hij het kleine meis je had vermoord, met zeven ko gels neer. De zaak-Bachmeier zorgde voor zeer veel ophef. Het was in de justitiële geschiedenis van de Bondsrepubliek nooit eerder voorgekomen dat „zelfjustitie in de rechtszaal" werd uitgeoefend. Voor Marianne Bachmeier, die nu op vrije voeten is, maar 17 maanden lang in voorarrest heeft gezeten, werd een „vereniging van sympathisanten" opgericht, die duizenden handtekeningen heeft verzameld. Het Westduitse geïllustreerde weekblad Der Stern drukt al we kenlang een serie (die elke afle vering uit vele bladzijden tekst en foto's bestaat) over 'de moe der van Anna' af. Daarin wordt vrijwel niets in het leven van Ma rianne Bachmeier weggelaten. Stern heeft hiervoor ongetwij feld een flink bedrag betaald. In door Hans Amesz hoeverre deze publjjcatie, die wel opzienbarend maar zeker geen sensatiejournalistiek is, invloed op het proces zal hebben, moet worden afgewacht. Onmogelijk zou het geenszins zijn. De man die de dochter van Marian ne Bachmeier heeft gedood en daardoor zelf in de rechtszaal werd vermoord, is geen bloed dorstig monster, maar in werkelijkheid een ernstig ge stoorde persoonlijkheid. Hij had meerdere keren seksuele contac ten met kinderen gehad en werd daarvoor gestraft. Toen hij merk te dat zijn neiging niet was te 'ge nezen', liet hij zich vrijwillig ca streren. De verdediging van Marianne Bachmeier zal natuurlijk probe ren te bereiken dat zij niet we gens moord, maar wegens dood slag wordt veroordeeld. Haar le vensloop zal dan ook zeker een grote rol in het proces spelen, waarbij gewezen zal worden op haar moeilijke jeugd, met een va der aan de alcohol en een stiefva der die haai- 'haatte'. Marianne Bachmeier kreeg op de leeftijd van 16 en 18 jaar twee kinderen, die later ter adoptie zijn vrijgege ven. Zij is ook verkracht, waarbij de dader er met een relatief mil de straf afkwam. Op de dag dat Anna Bachmeier werd gedood, zou zij bij vrienden als pleegkind worden onderge bracht, omdat haar moeder Ma rianne geen mogelijkheid zag om naast haar werk in het café ook nog goed voor het kind te zorgen. Bij zijn aankomst in Nieuw Delhi werd de Pakistaanse president Zia-ul Haq (IJ verwelkomd door de Indiase premier Indira Gandhi r). NIEUW DELHI (DFP) - De India se premier Indira Gandhi en de Pakistaanse president-generaal Zia-ul Haq hebben hun tevre denheid geuit over het gesprek dat zg gisteren hebben gevoerd. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Optimisme na gesprek India met Pakistan Het staatshoofd van Pakistan, het land waarmee India de afgelopen 25 jaar driemaal oorlog heeft ge voerd. verklaarde na afloop van het onderhoud dat één uur duur de: "Het had niet beter kunnen verlopen. Als God het wil zal on ze relatie steeds beter worden" Mevrouw Gandhi zei op haar beurt dat het gesprek "erg nuttig en zeer vruchtbaar" is geweest Er werd echter niets gezegd over de inhoud van de besprekingen Na afloop werd een gezamenlijke persverklaring uitgegeven waar in de opnchüng van een geza- mcnlgke commissie werd be kendgemaakt. Volgende maand komen er voor stellen voor het ernstig nagaan van de mogelijkheid en niet-aan- vals- en vriendschapsverdrag te sluiten. Functionarissen van beide landen zullen in december van dit jaar in Nieuw Delhi bijeen komen Van de zijde van India was getracht de ontmoeting als niet zo belang rijk voor te stellen Het bezoek van Zia werd offtceei aangeduid als een "tussenverblijr dat aan toonde dat de betrekkingen tus sen beide landen "normaal" zgn Bg de besprekingen kon blgk baar niet duidelgk worden be paald welke aard de commissie zal krggen Een Indische regc nngswoordvoerder zei dat slechu overeengekomen is dat "snel" een besluit over omvang en aard van deze commissie zal worden genomen. In Nieuw Delhi wordt als vast staand aangenomen dat de Pa- kistaanse president de netelige kwestie Kashmicr heeft aange sneden en dat beide politici diep gaand gesproken hebben over de problemen die samenhangen met de Sowjetmssiche bezetting van Afghanistan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9