Steeds Gemeenteraad niet overtuigd van nut atoomschuilkelders '"SSSa, "Zelfs als ik druk ben, doe ik mijn drukwerk liever zelf' Extra kans op f100.000, Elke week. Nog geen besluit 'Gemis eigen stads archeoloog wordt steeds meer gevoeld' ADVERTENTIE VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. Faisuhet wannende Ji r Drukkerij De Bink bestaat honderd jaar Redactie: Bart Jungman en Jaap Visser Bijdrage: Conny Smits Sen niet icclmnb blad&teeld DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Leiden LEIDEN - "Neem me niet kwalijk hoor, maar wij leveren toch echt vakwerk. Zelfs als ik druk ben doe ik toch liever m'n drukwerk zelf, besteed ik niets uit. Oh. klinkt dat arrogant, maar zo heb ik dat toch niet bedoeld: ik stel feitelijkheden vast". H. Schoon- derwoerd is directeur van de Leidse drukkerij De Bink, een bedrijf dat deze maand honderd jaar bestaat. Oprichter De Bink begon aan de Aalmarkt met een bedrijfje. Veel weet Schoonderwoerd niet over hem te vertellen. Ja, wacht even: behalve dan dat De Bink al di rect de nadruk moet hebben ge legd op kwaliteit. En zich boven dien liet voorstaan op de snel heid waarmee hij werkte. A la minute, stond er op zijn winkel. "Natuurlijk gaat dat wel samen: door Wim Brands kwaliteit en snelheid", aldus Schoonderwoerd. Bink drukte vooral voor families; geboorte- en trouwkaarten dus. In 1918 overleed hij; zoon Nico- laas, die toen een jaar of dertig zal zijn geweest, nam de drukke rij over. Wilde evenals zijn vader een vakman zijn. Zijn dochter schrijft daarover: "Het drukwerk moest altijd iets aparts hebben, opvallen door cachet". Moet een ontwikkeld en bereisd man zijn geweest, die Nicolaas. Wederom zijn dochter: "Menig veijaarsfeest luisterde hij op met pianomarsen; samen speelden wij quatre mains". Schoonder woerd zegt dat de voornaamheid waarmee Nicolaas de Bink placht op te treden het 'm deed. "Wassenaarse families deden graag een beroep op hem. Dat zegt toch genoeg zou ik zo denken. Er wa ren ook veel studenten die als ze eenmaal waren afgestudeerd en elders woonden toch De Bink nog inschakelden". Niet lang na de oorlog kwam Schoonderwoerd by De Bink in dienst De firma was inmiddels verhuisd naar de Stille Rijn. Nog steeds was het produceren van familie-drukwerk de voornaam ste bezigheid. Maar daar zou snel verandering in komen nadat Schoonderwoerd directeur werd. "Laat ik eerst even vertellen wat er veranderde na de dood van Nico laas de Bink. Om te beginnen Directeur H. Schoonderwoerd in de drukkerij van De Bink aan de Rooseveltstraat. werden de gebroeders Visser uit Den Haag eigenaar. En ik dus di recteur. Tegenwoordig bezitten HC. Visser en ik de aandelen. Maar goed, toen ik kwam, dacht ik: ik wil fraai kleurig drukwerk maken. En van lieverlee is me dat ook gelukt". Boekomslagen Schoonderwoerd begint een ar chief systematisch uit te pakken om te showen wat hem van lie verlede nu precies is gelukt "Kijk eens hier dit zyn toch prachtige boekomslagen. Die worden aan ons uitbesteed, om dat wy goed zyn in de gouddruk ken. Folders en brochures ma ken we ook". Hierna komt Schoonderwoerd aanzetten met een boekwerk dat zo zwaar is als wel twintig bak stenen. Een Belgisch produkt zo blijkt, waarvoor firma De Bink de reproducties heeft verzorgd. "En wat zeiden die Belgen tij dens de presentatie? Dat wij toch maar mooi werk hebben gele verd". Er mag dan nog veel worden ge drukt - een welvaartsbuikje heeft De Bink niet meer. "Slecht is een lelijk woord, maar je kunt toch wel zeggen dat de zaken wat minder gaan. De omzet stijgt niet meer, de kosten wel. Onlangs zijn er een aantal werknemers weggegaan. Door natuurlijk ver loop, dat wel". Voor de klanten heeft het bedrijf, dat tegenwoordig aan de Roose veltstraat is gevestigd, in ver band met het jubileum een boek werk gemaakt Bert Muller, een ontwerper, kwam op het idee. Schoonderwoerd: "Vorig jaar hebben we zitten brainstormen over een speciaal cadeau, maar d'r wilde maar niets uitkomen. 1001 ideeèn hadden we. maar niets lukte. De volgende dag belt Bert me op en zegt: ik heb het" Honderd schrijvers Het idee: honderd mensen hon derd bladzyden laten schrijven over honderd jaar. "We hebben dus eerst allerlei feiten verza meld", zegt Schoonderwoerd. "Welke markante gebeurtenis vond er plaats in... zeg... 1901? Nadat we die gebeurtenissen op een rijtje hebben gezet hebben we schrijvers uitgenodigd". Toch, het mag een leuk idee zijn: honderd mensen honderd blad zijden over honderd jaar laten schrijven, maar wie de inhouds opgave bekijkt krijgt toch enigs zins de indruk van een rariteiten kabinet Voeg daarbij het feit dat het boek maar zeer weimg tekst bevat en het is gerechtvaardigd de vraag te stellen of het boek nu wel zo geslaagd is. Schoonderwoerd vindt in elk geval van wel. "We hebben een indruk willen geven van het leven en dat is toch veranderlijk? En dat er weinig tekst in staat vind ik juist goed. We hebben ook tegen de schrijvers gezegd: schrijf kort. En daar hadden ze het knap moeilijk mee getuige de vele te lefoontjes". Hij heeft een gezellig boek willen maken, zegt Schoonderwoerd "Dat verklaart de vele illustra ties. En verder, verder hoop ik dat oude mensen zeggen: Jeetje, kyk eens: weet je dat nog! En jonge mensen: Tsjonge. tsjonge, moet je dat lezen! Begrijpt u" Inbraak in restaurant leiden - uit een cate rcstaurant aan de Rembrandtstraat is zon dagnacht een bedrag van 6.S00 gulden gestolen De daders kwa men het pand binnen door een ruit kapot te slaan. Zesduizend gulden werden gevonden in een kastje, nog eens vyfhonderd in de kassalade. Stroomopwaarts Afgeschrikt door de in de gym zaal aan de Pieterskerkgracht oprukkende schimmelcul tuur willen de leerlingen van de scholengemeenschap 't Rapenburg niet meer naar gym. Eerst de troep eruit, dan wy er weer in, luidt hun motto. Een petitie van die strekking ging vorige week richting stad huis. De gymzaal aan de Pie terskerkgracht is namelijk van de gemeente. In de school aan het Rapenburg zijn nu tafeltennistafels neer gezet om de gymles te com penseren. Een gymlerares geeft in een leslokaal zo goed en zo kwaad als het gaat bal letles. Directeur Van Bommel van 't Rapenburg staat geheel ach ter de boycot van zyn leerlin gen en leerkrachten voor li chamelijke opvoeding: "Wij huren al jaren de zaal aan de Pieterskerkgracht en elke week maken driehonderd van onze leerlingen er ge bruik van. Maar de zaal is ja ren te smerig om aan te pak ken. Er wordt zelden schoon gemaakt, gymnastiektoestel- len zijn beschimmeld, regel matig ligt er glas van kapotte tl-buizen op de grond, de toi letten trekken niet door en in de tochtige ruimten geven de douches alleen ijskoud wa ter". De scholengemeenschap be taalt 24.000 gulden huur per jaar aan de gemeente en daar zit ook een bedrag in voor het schoonhouden van de gym zaal. Op herhaalde klachten van de school over de vieze toestand van de zaal werd door de gemeente echter niet gereageerd. Van Bommel: "Wij willen dit op een fat soenlijke manier oplossen, maar dan moet de gemeente ook zo behoorlijk zijn onze brieven op zijn minst te beantwoorden. Tot nu toe na men de leerkrachten zelf nog wel eens de bezems ter hand, maar die lust ontgaat hen op den duur ook". Van der Zon van de directie on derwijs van de gemeente kan zich de klachten van 't Ra penburg wel indenken. "Maar ik weet zeker dat het gebouw wél goed wordt schoongehouden", laat hij er meteen op volgen. "Elke och tend komt er een schoon maakploeg. Het probleem is LEIDEN - Voor het bodemonder zoek in Leiden was 1981 een be langrijk jaar. Hoogtepunt van de activiteiten was vorig jaar het on derzoek in de Breestraat. Tijdens de aanleg van een dik vijfhon derd meter lang riool kon in een diepe put voor het stadhuis de samenstelling van de bodemla-, gen en sporen van de alleroudste nederzettingen worden bestu deerd. In het weer fraai uitge voerd jaarverslag doet de Ar cheologische Begeleidingscom missie uitgebreid verslag van dat onderzoek. In het voorwoord merkt commis sievoorzitter, ir. H.H. Vos op "dat door de forse toename van vaak gelijktijdig uitgevoerde werk zaamheden" iedereen zijn han den vol had. "Alleen door grote inspanning van de leden van de commissie konden redelijke re sultaten worden verkregen". Wat betreft de werkzaamheden in de Breestraat prijst Vos zich geluk kig met de medewerking van provinciaal archeoloog D.P. Hal lewas. "Maar het gemis van een eigen stadsarcheoloog wordt wel in toenemende mate gevoeld". De commissie blijft dan ook bij het gemeentebestuur aandrin gen op het aanstellen van zo'n professionele functionaris. Door de aanleg van een riool in de Breestraat tussen Kort Rapen burg en Koornbrugsteeg werd "het bodemarchief van één van de oudste delen van Leiden ver stoord". Daaraan voorafgaand werd in een put van vier bij twee ëntwintig meter gedurende ruim veertien dagen onderzoek ver richt. De opgraving vond plaats op het hoogste punt van de Leid se binnenstad (straatniveau 3,85 meter boven NAP), zo legt ar cheoloog Hallewas in het jaarver slag uit. De oudste aangetroffen bewo- ningssporen - rond 1125 - lig gen op een moeilijk te dateren laag klei. Gedurende de verdere twaalfde eeuw werd het terrein snel opgehoogd, voor een groot deel met mest. Hallewas conclu deert daaruit dat tot in de der tiende eeuw een belangrijk deel van de Leidse bevolking nog in het boerenbedrijf werkzaam was. Aanwijzingen voor andere ambachten zitten in vondsten van leersnippers en afval van kaardkampprodukten. Het vondstmateriaal in de Bree straat bestond voor het meren deel uit aardewerk. Verder voor werpen van onder meer metaal, hout en glas plus botten en bij zondere stenen. Waterkelder Tot één van de meest sprekende vondsten kan ook die van een 17e eeuwse waterkelder onder het pleintje voor de Burcht wor den gerekend. De restanten wer den ontdekt tijdens de restaura tie van het Heerenlogement. Ver der werd bij grondwerkzaamhe den op het Doelenterrein een vermoedelijke kelder van het voormalige St. Catharinakloos- ter blootgelegd en de vernieu wing van de Doelenbrug bood de mogelijkheid om de fundering van de brug te bestuderen. Tenslotte werd bij rioleringswerk zaamheden in de Van der Werf- straat een deel van de fundering van een kademuur van de in 1861 gedempte Maredorpse Achter gracht gevonden. Daarbij werd ook een Delftsblauw bord gevon den met daarop de tekst: 'Laat haters haten en nijders nijden; dat God ons gunt miet elk lijden'. De schimmel staat op de toestellen ind e gymnastiekzaal aan de Pieterskerkgrach- t. Leerlingen van 't Rapenburg pikken het niet langer en weigeren daar nog te gymen. (Foto Holvast) alleen dat zodra de ploeg de deur achter zich dichttrekt, en dat niet zacht genoeg doet, de stukken kalk alweer naar beneden vallen. De oude staat van de gymzaal maakt het ondoenlijk de zaal goed schoon te krijgen". De gemeente beseft al een paar jaar dat de gymnastiekzaal aan de Pieterskerkgracht in zeer vuile staat verkeert. Be gin vorig jaar werd al een van schoonmaakbedrijf gewis seld, maar ook dat deed de klachtenstroom niet stoppen. Van der Zon: "De muren zijn zo rot dat er regelmatig kalk naar beneden valt en de open kap van de zaal geeft veel stofontwikkeling". Een ande re zaal kan de gemeente 't Ra penburg echter niet aanbie den "omdat die er eenvoudig niet is". Van der Zon: "Maar 't Rapenburg is volgens de normen van het rijk groot ge noeg om zelf een gymzaal te mogen bouwen, die moge lijkheid moet worden onder zocht Tot zolang moeten we gewoon roeien met de riemen die we hebben". Of pingpongen met de batjes die we hebben. C.S. In de knel De echte mevrouw Duiven voorden is toch opgestaan. Na onze oproep aan de ano nieme 'moeders van de kin deren uit Leiden Noord en de Kooi' om zich op het stadhuis bekend te maken, meldde Marian Duivenvoorden van de Zijlsingel zich bij de afde ling post- en archiefzaken. Nu weten ze op het stadhuis tenminste met wie ze moeten onderhandelen over ver keersmaatregelen in Noord en de Kooi. Namens 'Stop de kinder moord', stuurden bezorgde moeders van schoolgaande kinderen een paar weken ge leden een brief aan de ge meenteraad waarin een flink aantal gevaarlijke en onbe waakte oversteekplaatsen in Noord en de Kooi werden op gesomd. Ook werd de dames en heren raadsleden ge vraagd om "met ons te over leggen met welke maatrege len u denkt deze verkeers knelpunten op te lossen". De brief was ondertekend door mevrouw Jansen, Ligtvoet en Duivenvoorden. Een con tactadres stond er niet by. Op het stadhuis wisten ze dus niet wat ze met de brief aan moesten. Maar Nu Marian Duivenvoorden zichzelf heeft 'aangegeven', is dat probleem de stad uit Ambtenaar Kuzee van ver keerszaken heeft de brief voor kennisgeving aangeno men en doorgespeeld naar de gemeenteraad. Gisteravond prykte de brief als ingeko men stuk op de raadsagenda. De raad kwam niet aan be handeling van het epistel toe. Maar het zit er dik in dat de brief binnenkort zal worden behandeld door de commis sie verkeerszaken. De moeders die bij hun actie worden gesteund door onder wijzers en onderwijzeressen van de lagere Heilig Hart- school (Lusthoflaan), zullen uiteraard de commissiever gadering die waarschijnlyk aan hun brief wordt gewyd. komen opluisteren. De bezorgde moeders willen de vinger nadrukkelijk aan de pols houden. "Want er móet wat gebeuren omdat het in de Kooi en Noord echt onveilig is voor schoolgaande kinde ren". beseft Marian Duiven voorden. "Neem bijvoor beeld die nieuwe, glijdende bocht by de Kooilaan. Daar kunnen de auto's nu lekker hard doorheen scheuren. En sinds er by de Willem de Zwygerlaan aan een tunnel wordt gewerkt is daar geen oversteekplaats meer. Een hele gevaarlijke siuatie die nu al zeker een jaar duurt". De kans dat de gemeente de be zorgdheid van de ouders wegneemt door meer bevei ligde oversteekplaatsen in Noord en de Kooi aan te leg gen, is niet bijster groot. Dat beseft Manan Duivenvoor den ook. "Op de Heilig Hart- school hebben ze deze week een brief van verkeerszaken gekregen over het plaatsen van verkeerslichten op het kruispunt Kooilaan-Bern- hardkade. Dat gaat door de bezuinigingen niet door. En dat terwijl de lichten klaarlig gen op de fabriek. Maar er schynt geen geld voor onder houd te zijn. Dat voorspelt dus weinig goeds" Het instellen van een 'klaar over'-dienst ziet Manan Dui venvoorden ook niet zitten "Daar krygen we nooit ge noeg mensen voor want het gaat om zeker vyf gevaarlijke plekken". Misschien is het mogelijk om ambtenaren die door de be zuinigingen op straat komen te staan een spiegelei' in han den te drukken om daarmee de door Noord en de Kooi ra zende automobilisten in toom te houden J.V. LEIDEN De vraag of Leiden atoomschuilkelders bouwt bleef gisteravond in de ge- meenteraad nog onbeantwoord: Burgemeester Goekoop miste de overtuigingskracht die nodig was om de raadsleden te doen geloven dat het bouwen van een parkeergarage eerder financieel mogelijk is, als deze garage geschikt gemaakt wordt om als atoom schuilkelder te dienen. De discussie werd er niet diger op. De vraag was niet al leen of Leiden behoefte heeft aan atoomschuilkelders, of deze vol doende bescherming kan bieden bij een atoomaanval en of er ooit voldoende schuilgelegenheid is voor de hele Leidse bevolking. Nee, de vraag was meer: nemen de partijen een principieel stand punt in of een pragmatisch standpunt. De principiëlen zou- Thomas van Duin van het comité Leiden Atoomvrij overhandigde gis teravond ongeveer tweeduizend handtekeningen aan burgemeester Goe koop. De handtekeningen ondersteunden een open brief aan de gemeente raad, waarin een uitspraak werd gevraagd over het vraagstuk van kern wapens en kernenergie. De ondertekenaars, vooral Leidse jongeren, verzochten de gemeenteraad de plaatsing en het vervoer van kernwapens en kernafval en de bouw van atoomschuilkelders en kerncentrales tegen te gaan. De bouw van atoomschuilkelders stond gisteravond in de gemeenteraad ter discussie. Commissie in jaarverslag: den menen dat dergelijke schuil kelders nutteloos en ongewenst zijn, de praktijk-denkers zouden dat ook vinden, maar wilden niet een eventuele subsidie op een parkeergarage/schuilkelder mis lopen (het college-standpunt). Zo lagen de standpunten gister avond verdeeld en het zag er naar uit dat de pragmatici in de meerderheid waren. Totdat de burgemeester een als weinig overtuigend ervaren verhaal hield over de subsidie-mogelijk heden en verder toch vooral het nut van dergelijke schuilkelders benadrukte. "Uw argumenten zijn er niet ster ker op geworden", zei PSP- raadslid Van der Putten. En zijn inzicht werd door velen gedeeld. In een korte schorsing van de vergadering kwam de PvdA- fractie vervolgens tot de conclu sie dat er geen behoefte is aan atoomschuilkelders. De fractie van D'66 was inmiddels ook aan het twijfelen geslagen en weg was de raadsmeerderheid voor het standpunt van het college. Toen de vergadering werd hervat vroeg D'66-er Hoekema uitstel van de besluitvorming. Hij no digde burgemeester Goekoop uit om de komende weken met meer overtuigend cijfermateriaal voor de dag te komen omtrent de fi nanciële aantrekkelijkheid van de bestaande subsidieregeling. Het voorbeeld, dat de burgemees ter had aangedragen, van de aan leg van de metro annex schuilge legenheid vond Hoekema niet 'hard' genoeg. Hy vroeg Goe koop om voorbeelden waar de bouw van een parkeergarage fi nancieel gunstig zou zijn bein- vloed door de combinatie met schuilgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3