LEIDSCH DAGBLAD Nieuw kabinet bijna rond Verdacht van dubieuze rol bij grondverkoop Adempauze moet ook voor prijzen gelden Brixton weer toneel van rassenrellen Girofraude van kwart miljoen verijdeld De Ruiter verhuist van justitie naar defensie Verkiezingen test voor bezuinigingen Reagan Himalaya-expeditie terug in ons land DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36924 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurman* Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu Wfie Smgal i 2311 0G leden Voor te* m coWon Katwijkse advocaat en Noordwijkse horeca-exploitant gearresteerd ARNHEM (ANP) - De postale re cherche heeft een girale fraude van ongeveer een kwart miljoen gulden weten te voorkomen. Een 42-jarige hoofdemployé van de giro in Arnhem, daar al enige ja ren werkzaam op de afdeling in lichtingen, deed het voorkomen namens een rekeninghouder te spreken en gaf zijn eigen werk gever een telefonische spoedop dracht. Er diende zes ton te worden over gemaakt naar een bepaalde reke ning. Daarbij was de man, aldus een woordvoerder van de rijks politie vandaag, vanwege zijn werkzaamheden uitstekend op de hoogte van rekening en reke ninghouder. De rekening waar het geld naar moest worden overgemaakt be hoorde toe aan een handlanger, die vrijwel direct na de overboe king 240.000 gulden contant wil de opnemen. Dat bevreemdde de fiatteringsafdeling van het giro kantoor in Arnhem, waarop deze de postale recherche inschakel de. Volgens de woordvoerder gebeurt het regelmatig dat spoedop drachten de omvang van derge lijke bedragen hebben. Hieraan zijn weinig risico's verbonden, aangezien het geld dan binnen het girale circuit blijft. Rechtszaalmoord proces verdaagd LÜBECK - Het proces tegen de Westduitse vrouw Marianne Bachmeier is vandaag onmiddel lijk na voorlezing van de acte van beschuldiging verdaagd tot aan staande donderdag. De recht bank besloot hiertoe omdat een getuige-deskundige niet was ver schenen. De 32-jarige Marianne Bachmeier schoot op 6 maart 1981 in de zaal van de jury-rechtbank in Lübeck met zes kogels uit een kleine re volver de 35-jarige Klaus Gra- bowsky dood. Deze had toegege ven dat hij op 5 mei 1980 haar ze ven jaar oude dochtertje Anna had gewurgd. (Zie ook pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/KATWIJK NOORDWIJK - De Katwijkse advocaat mr. J. van der P. en de Noordwijkse horeca-exploitant N. van H. worden ervan verdacht betrokken te zijn bij de belas tingfraude van het vorig jaar fail liet verklaarde F S Properties, een onroerend-goedbedrijf. Het tweetal werd gisteren gear resteerd. De 62-jarige Van der P. en de 58- jarige Van H. zouden in 1978 een kwalijke rol hebben gespeeld bij de aankoop van bouwgrond in de gemeente* Ouddorp in op-- dracht van een Zwitserse firma, waarvan de twee directeuren on langs al zijn aangehouden. Met de transactie waren miljoenen guldens gemoeid. In verband met deze zaak werd ook een 48- jarige directeur van de Slaven- burgse bank gearresteerd. Van der P. houdt zich veelvuldig bezig met onroerend-goedkwes- ties. De Noordwijkse horeca- man Van H. bezit tal van etablis sementen in Noórdwijk en om geving. Hij was ooit eigenaar van het destijds afgebrande Palace- hotel. Tevens is hij eigenaar van een bowlingcentrum op Gran Canaria. Volgens een woordvoerder van justitie had de Katwijkse advo caat bij aankoop van de grond in het Zuidhollandse Ouddorp een constructie bedacht die uiteinde lijk uitmondde in een kort ge ding tegen de verkopers van de grond. De verkopers werden ver oordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 750.000 gulden, die in de zakken van F S terecht zijn gekomen. Momenteel is uit het onderzoek ge bleken dat destijds aan de toen malige president van de Rotter damse rechtbank en de verko pers een volkomen valse voor stelling van zaken is gegeven. De Noordwijker zou daarbij als stro man hebben gefungeerd en een beloning van 100.000 gulden heb ben opgestreken. Ook van der P., die in Katwijk tal van bestuurs functies bekleedt, werd beloond. Hoeveel geld hij heeft ontvangen is niet bekend. Van der P. en Van H. worden mo menteel nog vastgehouden. Me dewerkers van de Katwijkse ad vocaat weigerden vanmorgen elk commentaar. Het onderzoek wordt intussen voortgezet. Het wordt niet uitge sloten geacht dat nog me$r arres taties zullen volgen. FNV: duidelijkheid van regering vereist NEURENBERG - Een niet alle daagse "klant" wandelde gisteren door het winkelcentrum van Neu renberg. Het nijlpaard dat zich van verbaasde omstanders niets aantrok vormde de wandelende re clame voor een circus. AMSTERDAM (GPD) - Naar het oordeel van de FNV-bonden moet het begrip 'adempauze' een tijdelijke bevriezing inhouden van zowel de lonen als de prijzen (ook de aardgasprijs en alle over- heidstarieven), van huren, socia le premies, dividenden en andere zaken die van invloed zijn op de koopkracht van mensen. Wanneer het nieuwe kabinet snel duidelijkheid schept over de in houd van de adempauze, die het voor de eerste maanden van 1983 denkt af te kondigen, zou dat so ciale onrust (stakingen van vuil nisdiensten, de energiebedrijven en mogelijk nog andere over heidsinstellingen) kunnen voor komen. WASHINGTON (AP) - De Ameri kanen zijn vandaag naar de stem bus gegaan voor verkiezingen voor het Huis van Afgevaardig den, de Senaat, gouverneurs en deelstaatbesturen. De stembus strijd wordt door velen in de VS gezien als een nationale test voor de economische bezuinigingspo- litiek van de regering Reagan. De verkiezingen voor het presi dentschap vinden pas over twee jaar plaats, maar de republikein se partij van Reagan zal bij deze Congresverkiezingen, zo wordt verwacht, aanmerkelijk verlie- Zacht weer In het noorden en midden van het land kans op bewolking, maar geen regen van betekenis. Minimumtemperatuur 14 graden op de Waddeneilanden, tot 19 graden in het zuiden van Limburg. Een matige zuidwesten wind, wind kracht 3. 3 november 1982 Zon op: 07.38 uur. zon onder: 17.10 uur. Maan op: 18.38 uur, maan onder. 09.46 zen. De republikeinen hopen vol doende leden in het Huis van Af gevaardigden over te houden om de "Reaganomics" - het verla gen van de belastingdruk om de produktie te stimuleren en het snoeien in de sociale zekerheid om de defensie-uitgaven op peil te kunnen houden - te kunnen blijven voorzetten. De laatste dagen van de campag nes heeft Reagan persoonlijk ge poogd beweringen van de demo craten te ontzenuwen, dat de re publikeinse partij een geheim plan zou hebben opgesteld om op de sociale zekerheid en staats pensioenen nog verder te bezui nigen. Straffen schietpartij - De recht bank in Rotterdam heeft van daag drie mannen uit Gouda we gens deelname aan een massale schietpartij op 13 juli op het Pre- toriaplein in Gouda, ieder tot 4,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De drie vuurden een regen van kogels af, waardoor vier Ma rokkanen zwaargewond werden. Een van de slachtoffers is blij vend verlamd. Dit blijkt uit het overleg dat de voorzitters van de verschillende FNV-bonden gisteren in de Fe- deratieraad hebben gevoerd met het bestuur van de FNV-centra- le. De FNV wil verder dat er serieus en reeèl kan worden onderhan deld. Het mag volgens FNV- voorzitter Kok niet zo zijn dat be paalde uitkomsten vooraf al vast liggen. Daarvoor zal het in elk ge val nodig zijn dat het besluit van het demissionaire kabinet van ta fel gaat, waarbij de koppeling die er thans bestaat tussen de lonen in het bedrijfsleven en de ambte narensalarissen en de uitkerin gen, in feite wordt doorgesne den. "Het overleg moet reële mogelijk heden bieden om aan de ontkop peling en aan het opheffen van het trendbeleid (bij het vaststel len van de ambtenarensalaris sen) te ontkomen", aldus Kok. De FNV verlangt bovendien een andere verdeling van de lasten over de mensen met hoge en lage inkomsten. Maatregelen uit de Miljoenennota van het laatste ka binet-Van Agt zouden erop neer komen, dat de mensen met de laagste inkomens er volgend jaar 4,5 procent op achteruit gaan en degenen met een inkomen van rond de 140.000 niets. In het regeerakkoord van WD en CDA, dat het uitgangspunt wordt van het kabinet-Lubbers, zijn de cijfers al iets anders: 3,5 én 1,5 procent. De FNV vindt dat echter te weinig. Het nieuwe kabinet zou met zijn plannen ten aanzien van de adempauze niet moeten wachten tot het zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer aflegt. Dat zou mogelijk gebeuren in de week van 22 november, wanneer de acties van de FNV-bonden moeten beginnen. Weer dodelijk gif gestolen ARNHEM-WOLFHEZE (GPD) - Voor de tweede keer in kor te tijd is in de regio Arnhem een hoeveelheid dodelijk gif gestolen. Uit een apotheek in Wolfheze zijn 's nachts vijf bruine glazen potjes met ver gif van de zwaarste categorie gestolen. Het witte poeder dat in de potjes zit is bij het geringste gebruik dodelijk. Uit dezelfde apotheek zijn te vens achttien flesjes met me dicijnen ontvreemd. Hoewel de inhoud van deze flesjes niet direct dodelijk is, is het bij onoordeelkundig gebruik schadelijk voor de gezond heid. Uit de ziekenhuisapotheek van het Diaconessenhuis in Arn hem is in de nacht van zon dag op maandag een grote hoeveelheid methadon gesto len. De methadon, verpakt in ampullen, wordt zoals be kend door verslaafden aan heroine gebruikt als vervan gende drug. DEN HAAG (GPD) - De huidige demissionaire minister van justitie, mr. Job de Ruiter (CDA), wordt hoogst waarschijnlijk de nieuwe minister van defensie. Gis teravond is hij voor die post door formateur Ruud Lub bers aangezocht en heeft hij bovendien overleg gevoerd met de huidige minister van defensie, mr. Hans van Mierlo. De naam van De Ruiter voor defen sie kwam in Den Haag als een grote verrassing. Lubbers heeft hem al zondagavond gevraagd, maar De Ruiter had tot gister middag bedenktijd gevraagd. Dat hij nu al overleg heeft ge voerd met Van Mierlo betekent dat hij 'ja' heeft gezegd, al moet het nog formeel worden beves tigd. De Ruiter staat bekend om zijn voorzichtige aanpak van moeilij ke problemen, waarbij hij meest al de oppositie ruimte laat voor het helpen zoeken naar aan vaardbare formuleringen. Op die manier haalde hij de abortuswet geving en de leegstandswet door de Tweede Kamer. Over De Rui ter, die al sinds 1977 op justitie zit, heeft ook de PvdA zich her haaldelijk lovend uitgelaten. Het CDA heeft het verdere lijstje van kandidaten nog niet geheel klaar. Waarnemend CD A-fractie leider De Koning zou vandaag de officiële kandidaten bij Lubbers voordragen. Hetzelfe wil WD- leider Nijpels doen. Verwacht wordt dat Lubbers zo snel moge lijk zal beginnen met de gesprek ken met de kandidaat-ministers. Bij de WD is over de meeste mi nistersposten al duidelijkheid. Minister van economische zaken en tevens vice-premier wordt drs. Gijs van Aardenne, minister van binnenlandse zaken wordt mr. Koos Rietkerk, en mevrouw drs. Nelie Smit-Kroes gaat naar verkeer en waterstaat. Alle drie zijn nu lid van de Tweede Kamer. Verrassend is ook de te verwachten benoeming van Eeg- je Schoo tot minister van ontwik kelingssamenwerking. Zy is nu voorzitter van de Emancipatie- raad. (Zie ook pagina 7) M PAGINA'S Cyriel Daal Vakbondsleider in Suriname verdwijnt Middag-tv slaat (nog) niet aan PAGINA 5 Ministersposten zijn bijna bezet Morgen smaakt naar margarine LONDEN (AP) - In de Zuidlon- dense wijk Brixton, vorig jaar het toneel van rassenrelletjes waarbij doden vielen, is het de afgelopen nacht opnieuw onrus tig geweest. Vijfhonderd man oproerpolitie leverde verwoed slag met groepjes van overwe gend zwarte jongeren. Ook in de Noordlondense wijk Tot tenham deden zich ongeregeld heden voor. Daar bestormden zwarte jongeren een politiebu reau, waar een van hun kamera den werd vastgehouden. In Brix ton, een afbraakwijk met een to renhoge werkloosheid en een groot aantal bewoners van Wes tindische origine, pakte de poli tie vier rellenschoppers op. Twee politiemensen en vier persfoto grafen liepen by de schermutse lingen verwondingen op. De verhouding tussen de politie en jonge zwarten in de wijk is al ja ren gespannen. De zwarten be schuldigen de politie ervan, dat deze discriminerend optreedt. De politie ontkent dat en ver klaart. dat een scherp optreden in Brixton nodig is omdat daar misdaad meer voorkomt dan in andere Londense wyken. De politie werd bij de jongste on lusten bekogeld met benzine bommen, straatstenen en fles sen. een vervallen woning werd in brand gestoken en een bouw keet ging in rook op. VS-vredestaak in Libanon uitgebreid WASHINGTON (API - D* rrgr ring Reagan heeft de taak van de Amerikaanse mariniers van de internationale vredesmacht in Libanon uitgebreid en hun op dracht gegeven voortaan ook be perkte patrouillewerkzaamhe den te verrichten in het christe lijke Oost-Beiroet. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken Hughes verklaarde, dat de 1200 mariniers samen met het Franse en Italiaanse bataljon de veiligheidstaken van het Li banese leger en politie zullen on dersteunen. Hj 1 ii i AMSTERDAM/WASSENAAR - De zeven man sterke Nederland se Himalaya-expeditie kan ge slaagd worden genoemd. De vijf leden van de expeditie onder lei derschap van de Wassenaarse in genieur Nicolaas van Lookeren- Campagne (53) zijn vanmorgen op Schiphol teruggekeerd. In tegenstelling tot eerdere berich ten bereikten niet alle leden de top van de Putha Hiunchuli, een 7246 meter hoge berg in Nepal. Aanvankelijk werd de top be reikt op 14 oktober door de expe ditieleden Rinus Laners en twee Luxemburgers. Vier dagen later zouden Van Look- eren. Kredeneke Bloemers en Claude Zeyen een poging wagen. Zij wisten de top tot op enkele tientallen meters te benaderen, maar moesten vanwege slechte weersomstandigheden terugke- De Haagse advocate Frederieke Bloemers bereikte een nieuw da mes-hoogterecord van 7200 me ter. Het bijzondere van de be klimming was dat deze werd uit gevoerd in het kader van een normale trektochtvakantie in Nepal. De kosten bleven daar door laag zevenduizend gulden per deelnemer. Ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Stuur u*{ krant <ncr weken op proef «oor '8 0S Daarna A Noteer rrv| »oor een W wart aatabon-vmeni 11 S7.JS) Vóór het abonnement ojaat ontvang de krant twee weken graut Postcode PUati Stuurde bon *urhfUr4KhD*|MM! LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1