Fokker moet fors inkrimpen "Niet bang zijn voor bezuinigingen 'Morgen'smaakt naar margarine Verhouding werkende- niet-werkende 2 op 1 Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten -c Vraag naar vliegtuigen daalt Brits banenplan Intelligent sparen bij Mees Hope met de Meesrente-rekening. Meer beveiligiiigsdieiisten in winkels DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Vlees Italië, West-Duitsland en Groot- Brittannië hebben in het recente verleden geen verbod op de in voer van Nederlands vlees (en eieren) ingesteld omdat het een gevaar voor de volksgezondheid zou betekenen. Die landen heb ben dat gedaan om hun eigen produktie te beschermen. Dit zegt de Rabobank in een studie over de zogenoemde intensieve veehouderij in Nederland. Het is voor het eerst dat openlijk wordt gezegd dat andere lidsta ten van de Europese Gemeen schap agrarische produkten uit Nederland (tijdelijk) boycotten uit puur eigen belang. De landen zelf geven altijd veterinaire rede nen op voor hun invoer-belem- merende maatregelen. PanAm De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij PanAm heeft in het der de kwartaal van dit jaar een net to-verlies geleden van 28,9 mil joen dollar. PanAm's president Edward Acker is desondanks niet ontevreden, want het resul taat is 50,9 miljoen dollar beter dan een jaar geleden toen de maatschappij in het derde kwar taal 79,8 miljoen dollar verloor. Het bedrijf heeft in het derde kwar taal een positief bedrijfsresultaat bereikt van 7,1 miljoen dollar. Het is voor het eerst in twee jaar dat PanAm een kwartaal met winst-voor-belastingen heeft kunnen afsluiten. Acker schrijft dit toe aan de drastische bezuini gingen die zijn doorgevoerd. MBB/VFW Het Westduitse lucht- en ruimte vaartconcern Messerschmitt- Bolkow-Blohm - Vereinigte Flugtechnische Werke (MBB-VFW) wil vóór 1985 het aantal arbeidsplaatsen hebben verminderd met 5.720 tot 32.635. Dit heeft de voorzitter van de on dernemingsraad van VFW in Bremen, Ludwig Hettling, mee gedeeld. In het noorden van de Bondsrepubliek moeten 3.300 banen verdwijnen, waarvan dui zend in de vestiging in Bremen. Vorige week heeft de directie van MBB laten weten dat er tot eind volgend jaar 2.400 i weg moeten. LEIDEN - De weekaanvoer van de Leidse veemarkt: 5128 dieren. Vandaag werden 3537 dieren aangevoerd: 98 slachtrunderen, 343 gebruiksvee, 60 graskalveren, 1445 nuchtere kalveren, 13 veulens/pony's, 951 varkens, 98 big gen, 438 schapen/lammeren, 81 bokken/ Economie Wat^bei del: matig, pry» der; schapen Topman economische zaken: V) DEN HAAG (ANP) - Van over heidsbezuinigingen die gericht zijn op een geleidelijke beper king van het financieringstekort behoeft geen neerwaartse spiraal te worden gevreesd. Tot die uit spraak kwam prof. dr. F. W. Rut ten, secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken, gisteren op de algemene le denvergadering van het KNOV (Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond). Volgens Rutten zijn de nadelige ef fecten van de bezuinigingen tij delijk. Hij waarschuwde tegen de bewering dat bezuinigingen funest zijn voor de economie om dat zij leiden tot vraaguitval. Zo als voor lekker koken een kook boek niet toereikend is, zo is voor een goed economisch be leid het opslaan van een macro- economisch leerboek verre van voldoende. Een zorgvuldig mee wegen van bestuurlijke en socia le aspecten en het afwegen van risico's bij hoogst onzekere voor uitzichten is by de beleidsbepa ling onmisbaar, zo zei de topman van economische zaken. Hij wees erop dat volgens recente prognoses na 1983 weer een sta bilisatie of zelfs een zekere groei van de bestedingen zal optreden. Ook de consumptieve bestedin gen zullen zich na een verdere daling in 1983 kunnen handha ven, aldus Rutten. Hij bestreed dat de overheid een neerwaartse spiraal in werking zou hebben gezet, gezien de voortdurende stijging van het overheidsfinancieringstekort Vanaf 1976 tot en met de laatste bezuinigingsronde van dit jaar is er in totaal voor 17 miljard gul den aan ombuigingen afgespro ken. Gebleken is echter dat in diezelfde periode tegelijkertijd voor 17 miljard aan extra uitga ven tot stand kwam, veroorzaakt door aanvullend beleid, niet ge realiseerde ombuigingen, hogere werkloosheid en hogere rentelas ten, aldus Rutten. Rutten zei te betreuren dat nogal eens de indruk wordt gewekt dat bezuinigingen niet nodig of zelfs slecht voor de economie zouden zijn omdat zij een neerwaartse spiraal in gang zetten. Hij vreest dat zo de bereidheid tot matigen niet wordt bevorderd. Maar er kan geen twijfel over bestaan, zo zei hij, dat omvangrijke ombui gingen nodig zijn willen we vry algemeen aanvaarde zaken zoals beperking van de collectieve las ten en terugdringen van het overheidstekort waar kunnen maken. Konsiunenten Kontakt: DEN HAAG (ANP) - Het i Unilever-produkt "Morgen" smaakt niet naar roomboter maar naar gewone margarine. Bovendien is het veel te duur. Dit vindt een proef-panel van Konsumenten Kontakt, zo heeft deze organisatie gisteren meege deeld. Kort geleden bracht Unilever het produkt op de markt Het zou SCHIPHOL (ANP/GPD) - Bij Fokker zal deze week of volgende week een besluit moeten vallen over mogelijke ontslagen, nu de vraag naar vliegtuigen sterk achterblijft bij de produktie. Bij het bedrijf werken 9800 mensen. Sinds mei van dit jaar vergaderen bestuur, ondernemingsraad en vakbonden al over vermindering van de produktiecapaciteit en -tempo van de F-27 (Friends hip), die is afgestemd op 24 vlieg tuigen per jaar, terwijl de feitelij ke vraag vijf is. Nu onlangs ook vijftien vliegtuigen uit het Air bus-programma zijn afbesteld, zal Fokker op korte termijn dui- Voorts delijkheid moeten verschaffen. Fokker produceert voor Airbus vleugelonderdelen. Daarmee is werkgelegenheid voor zo'n dui zend mensen mee gemoeid. Hoeveel mensen hun baan zullen verliezen, staat nog niet vast. Het zou echter om een aanzienlijk aantal gaan. In een beschrijving van de huidige situatie zegt Fok ker "in een periode van zeer te verkeren. "We Tenslotte wordt Fokker ook nade- vliegtuig-industrie m de neie we reld treft en die reeds tienduizen den ontslagen heeft veroorzaakt. Een factor die daarin meespeelt is, dat ziekteverzuim en perso neelsverloop sinds 1970 zeer sterk zijn verminderd, deels door reorganisatie van het produktie- proces. het plan om een nieuw toestel, een 150-zitter, te bouwen in de versukkeling is geraakt. De samenwerking met McDonnel- Douglas in een gezamenlijk pro ject (MDF-100) werd begin dit jaar verbroken, terwijl Fokker met het oog op dit project een contract met Airbus voor de bouw van meer bewegende vleu gelonderdelen dan de huidige vijf sets per maand (voor de A- 300) liet lopen. hebben de bui al een tijd zien hangen en hebben maatregelen zo lang mogelijk uitgesteld, maar er valt thans niet meer aan te ont komen". Fokker deelt met de huidige pro blemen in de malaise, die de lig getroffen door het voornemen van het ministerie van defensie bij een derde order voor F-16 jachtvliegtuigen niet 24, maar 12 toestellen te bestellen. Laura t betreft de prijsnoteringen van de stieren eerste kwaliteit tot en met extra kwaliteit plus dikbillen: zelfde prijzen als gisteren. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 2000 tot 3050 gulden per stuk, varekoeien 1800 - 2550, graskalveren 750 - 1250, nuchtere, rode kalveren 400 - 665, nuch tere, zwarte kalveren 300 - 540, biggen 125 - 130, schapen 180 - 225, lammeren 190 - 250, weidelammeren 180 - 225, gei ten 20 - 90. Toelichtingen: slachtrunderen, aan voer: normaal, handel.matig, prijzen: onveranderd; kalf- en melkkoeien, aan voer: normaal, handel: rustig, prijzen: onveranderd; varekoeien, aanvoer: nor maal, handel: rustig, prijzen: onveran derd; vaarzen en pinken, aanvoer: nor maal, handel: redelijk, prijzen: onveran derd; graskalveren, aanvoer: minder, De Bruinkoolwinning in Zuid- Limburg, die in 1969 werd stop gezet, wordt weer nieuw leven ingeblazen. De nv. Laura eeniging, die voorheen ii Limburg twee steenkolenmijnen exploiteerde, is van plan bruin kool in dagbouw te gaan winnen in het kerkraadse dorp Eygelsho- ven. Daarvoor is inmiddels bij het ministerie van economische zaken een concessie aange vraagd, aldus een woordvoerder van de onderneming gisteren. Meningsverschillen in de raad van bestuur leidden vorige week tot het op non-actief stellen van mr J. Donders, bij Fokker belast met sociale zaken. Niet bekend is of dit verband houdt met de hui dige plannen tot ontslagen en produktie-inkrimping. Over de achtergronden van het conflict geeft Fokker geen commentaar. Zuid- Bestuurder A. van der Veen DEN HAAG (ANP) De nieuw benoemde algemeen directeur van de Consumentenbond, P. M. Westendorp, overhandigde gisteren een "Prijsalarmtelefoon" aan de scheidendeminister van economische zaken Jan Ter louw. In de maand oktober heeft de Consumentenbond dit speciale nummer opengesteld voor klachten over prijzen. Uit de vele duizenden reacties springen de klachten over de gemeenten, zuiveringschappen en kruide niers het meest naar voren. Terlouw beloofde directeur Westendorp, dat hij de bevindingen van de Bond zal overdragen aan zijn opvolger. qua smaak niet onderdoen voor echte boter. De prijs ligt gemid deld drie dubbeltjes onder die van roomboter. Een meerder heid van 93 procent van de proe vers vond dat Morgen naar mar garine smaakte. Een wel als margarine verkocht merk scoorde beter dan Morgen: 87 procent van het panel vond het naar margarine smaken, ter wijl dertien procent dacht dat het boter was. De echte boter haalde bijna iedereen eruit. Konsumenten Kontakt vindt dat Morgen in vergelijking met an dere margarines en met roombo ter absoluut te duur is. Aan grondstoffen kost een pakje Blue Band 31 cent, een pakje Rama 32 cent en een pakje Morgen 50 tot hooguit 58 cent. De winkelprij zen van Blue Band, Rama en Morgen liggen op respectievelijk 70 cent, 107 cent en 169 cent Verkoopt de winkelier tegen de ad viesprijs, dan bedraagt de winst marge op Blue Band 28 procent op Rama 29 procent en op Mor gen 38 procent Blue Band wordt in tegenstelling tot Morgen zel den voor de adviesprijs ver kocht maar ver daaronder, weet de organisatie. Konsumenten Kontakt concludeert dat het nieuwe produkt vooral aantrek kelijk is voor de fabrikant en de winkeliers. LONDEN (ANP) - De Britse werkgeversorganisatie CBI (Confederation of British Indus try) heeft een plan opgesteld om het aantal werklozen in Groot- Brittannié binnen vijfjaar te ver minderen met anderhalf miljoen. Het plan vergt 1,75 miljard pond sterling (ongeveer acht miljard gulden) en gaat uit van gedeelde banen, vervroegde uittreding, tij delijke werktijdverkorting en het opleidingsprogramma voor jongeren dat de regering heeft opgesteld. Het plan is bekendge maakt tijdens het jaarlijkse con gres van de Britse werkgevers. Industriebond FNV ziet geen verband met meningsverschillen over de aanpak van de capaci teitsproblemen, omdat Donders zijn besluit al zou hebben geno men voordat de 'Airbus-klap' viel. Hij vermoedt dat er niet zo zeer sprake is van zakelijke als- wel persoonlijke meningsver schillen. RHEDEN (ANP) - Coveco in Rheden en Encebe in Boxtel hebben besloten hun export-ac tiviteiten te bundelen. De twee vleesconcerns met een geza menlijke jaaromzet van twee miljard gulden willen de afzet mogelijkheden in het buiten land beter benutten nu de reces sie ook invloed op de vleessec tor begint te krijgen. De helft van de totale omzet van beide ondernemingen wordt uit de ex port verkregen, aldus een com muniqué gisteren. ADVERTENTIE Sociale Verzekerings Raad: Hoge rente die maan delijks vóóraf wordt vastgesteld en bekend gemaakt Maandelijks f3 000.- vrij opneembaar (in december f 6.000,-). Uw gehele tegoed zonder kosten beschikbaar voor de aankoop van onroerend goed. Overige opnamen 2% inhouding of 24 maanden opzegtermijn. Bank mees hope nv iets min- rlammeren, aanvoer: minder, handel: redelijk, prijzen: sta biel; geiten, aanvoer: minder, handel: vlot, prijzen: stabiel. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 1 november. Andijvie per kg 85-88, boerenkool per kg 54-66, groene kool 0,55, bospeen II 1,35-1,43, waspeen AI per kist 5,20-5,50, All 3,20-10,80, BI 3,20-6,-, Bil 3,20, aan voer: 152 ton. Breekpeen BI per kist 2,30-2,80, Cl 2,40-5,70, prei A per kg 52- 59, prei B per kg 0,29, radijs (bos) 0,25, uien per kg 32-35, peterselie (krul) 0,35, DEN HAAG (GPD) - In 1983 zal er waarschijnlijk tegenover elke niet-werkende uitkeringstrekker nog maar twee werkende loon trekkers staan. De problemen van deze scheef gegroeide ver houding komen tot uitdrukking in de hoogte van de sociale pre mies en de nadelige gevolgen daarvan voor de koopkrachtont wikkeling van loontrekkenden en de financiële positie van de bedrijven. Dat zegt de Sociale Verzekerings Raad in een advies aan de minis ter van sociale zaken en werkge legenheid over de hoogte van de sociale premies voor het volgend jaar. Bij de berekening van deze premies is de SVR nog uitgegaan van de Miljoenennota die door het oude kabinet is ingediend. Opgemerkt wordt, dat nog niet bekend is wat het nieuwe kabi net voor beslissingen zal nemen. Uitgaande van de „oude" situatie komt de SVR tot de slotsom dat de werknemerspremies in 1983 met 1 procent omhoog zullen moeten en de premies van de volksverzekeringen met 0,15 pro cent. De premiestijging is nood zakelijk door met name de sterk gestegen werkloosheid. Boven dien zal de intering op de fond sen, veroorzaakt door o.a. de lage premievaststelling, moeten wor den weggewerkt via de voorge stelde premies. Deze tekorten bedragen voor dit jaar 1954 mil joen gulden. De SVR zegt, dat volstaan kan wor den met een verhoging van de premies met in totaal 1,15 pro cent, doordat het kabinet een be vriezing van de inkomens van ambtenaren en trendvolgers heeft aangekondigd. „Gaat deze bevriezingsoperatie niet door, dan moet rekening worden ge houden met een forse verzwa ring van de premiedruk", zegt de SVR. DEN HAAG GPD) - De middenstandsorganisatie KNOV wil meer particuliere beveiligingsdiensten inschakelen om winkels, personeel, winkelend pu bliek en goederen te beschermen. KNOV-voorzitter Wouter Perquin kondigde dat vanmiddag aan op het najaarscongres van het verbond in Den Haag. De criminaliteit en onveiligheid zijn volgens het KNOV te zeer toegenomen om rustig te kunnen af wachten wat de overheid zal doen. „Het effect van allerlei studies en goede beleidsvoornemens zal nog wel even op zich laten wachten", zo stelde Perquin vast. „Intussen is er echter de acute noodsituatie die direct om oplossing vraagt ter beveiliging van men sen en goederen. We moeten ons afvragen wat wij zelf zouden kunnen doen, waar de daartoe aangewe zen overheidsorganen feitelijk te kort schieten en vooralsnog onmachtig blyken te zijn". Perquin denkt aan particuliere instanties die in sa menwerking met de overheid de beschermende en misdaad voorkomende taak van de politie kunnen ondersteunen en aanvullen. Hij pleitte bovendien voor instelling van 'lokale commissies voorkoming criminaliteit', waarin vertegenwoordigers van poli tie en justitie met mensen uit de plaatselijke maat schappelijke groeperingen samenwerken. Daarbij gaat het om het signaleren, bespreken van maatre gelen en daadwerkelijke samenwerking. DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 26,9 Ah o ld ABN Amro Bank Bos Kalis Dorische Petr. I Gist Brocades Helneken n Hold 72,10 73.5 Kon. Olie Nedlloyd Gfoep Pakhoed™*1*11 Philips BINNENLANDSE AANDELEN 60,30 61.50e .77,00 78,00 715,00 720.00 ,26!Ö0 26^80 ...389,50 390,00 ...62,00 63.00 .108.30 109,50 ld.eert Buhrm. Tett Caland Holl ld. 6% eert. Gel. Delft. Cert. Hojj.Klooi^ HVA-Myen cert. 119.50 116,00 46,00 ...81,00 46,00 Maclntosch Meneba Mocara En MUnb.V Naarden Najron NBM-Bouw Nedap Ned. Credlet Ned. Scheepshyp. Ned. Sprlnfsl Nlerstrass NutrlciaGB Ravast Riva 16.20e 16.80 5,30 25.90 26.80 96.00 94.00 88.20 loo.so S& 86M 222.50 228,00 «*22 54,70 12,00a j 2,00a isE, 560.00 560,00 855° 140,00b 140 00h 18J0 18.i0 So 205,00 HBo 50,00 sioO 30.00 30:80 36.50 36,5o 16.50 16 50 203.00 204,00 388,00 39400 Salvenb. Bank 25.90 26.00 «67,50 67.50 138.00 136.50 «49,50 50.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 124,00b 107 non Leveraged Obara Tokyo PH IS) Tokyo PH Viking Concentra 83.20 mm 182,00 2640 21,50 22*0 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - Ooud ontew. f 37M0. BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.73 2.83 Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs zette vandaag weer eens zijn beste beentje voor met een flinke bries in de rug als gevolgd van de vas te stemming in Wall Street. Des alnlettemtai was hel toch mede aan binnenlandse vraag te dan ken dat fondsen als Philips en Gist-Brocadai naai dwipi hoogtepunten voor dit jaar gin gen. Philips, die al geruime tijd gestaag naar boven klimt, boekte van daag een winst van MB halve gulden op 29, een koers die dit jaar nog niet is voorgekomen Gist-Broeades brak definitief door de 100-grens heen en op 100,70 werd een vooruitgang geboekt van 1.70. Ook de andere internationals ble ven niet achter. Zo ging Konink lijke Olie 2 omhoog op 94,80 en Akzo 1.30 op 28.20 Hoogo vens won zeventig cent op 15,20, mede door vraag vanuit de optiebeurs KLM belandde rond het middaguur op ƒ91,30, een stijging van 1,80.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17