c y Warmond wijst grenscorrectie af Kernwapenmotie redt 't niet in raad Oegstgeest Provincie akkoord met brug naarKoudenhoorn jUzcjffk eidse agenda 4 Verkiezing van Bezemer in college Rijnland stelt Oegstgeest zeer teleur Verontwaardiging in gemeenteraad over voorstel Alkemade Weer verzet tegen bouw Wiegmanweg Sloop Nieuw Rijksdorp gaat vrijwel zeker door ■d Stad en rand VRIJDAG 29 OKTOBER 198! OEGSTGEEST - De raad van Oegstgeest toonde zich gister avond zeer teleurgesteld dat wet houder Van Hazel niet is geko zen door de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland in het college van beheer (het dage lijks bestuur). "Wij danken onze vertegenwoordigers dat ze ge probeerd hebben de positie van Oegstgeest te versterken. Daar komt af en toe wat politiek ge weld over heen en daar moet je dan je hoofd maar bij neerleg gen", was de reactie van het CDA-raadslid Kakebeeke. Tussen Leiderdorp en Oegstgeest bestond een "herenafspraak" over de verkiezing van Van Ha zel. Hij zou de plaats innemen van de Leiderdorpse wethouder Bezemer. Ook de Leidse wethou der Fase zou die afspraak steu nen en op Van Hazel stemmen. Dat gebeurde echter niet. Fase stemde, zo wordt algemeen ver ondersteld. op Bezemer en Van Hazel was kandidaat af. Maar de afspraak met Leiderdorp ging nog verder. Mocht Bezemer on verhoopt toch gekozen worden dan zou hij zijn verkiezing in be raad houden. Via overleg tussen Leiderdorp en Oegstgeest zou dan een oplossing gevonden worden. Bezemer hield zijn ver kiezing, in tegenstelling tot de af spraak, niet in beraad, maar aan vaardde die met beide handen. B en W van Oegstgeest beraden zich nu over de ontstane situatie. Het is duidelijk dat er overleg gaat komen tussen de college s van Oegstgeest en Leiderdorp. Het ironische aan dit geval is dat vier jaar geleden een dergelijk iets speelde. De toenmalige Oegstgeester vertegenwoordiger Van Belle in het college van be heer wilde die post graag weder om bezetten. Onder druk van Oegstgeester raadsleden zag hij er echter vanaf omdat er een he renafspraak was gemaakt... OEGSTGEEST - Een motie waarin werd verklaard dat Oegstgeest elke poging om tot afschaffing van kernbewaping te komen zal ondersteunen en er bij de volksvertegen woordiging op aan te dringen de rol van kernwapens wezenlijk terug te dringen heeft het gisteravond niet gehaald in de raadsvergadering. Alleen de PvdA, D'66 en de PPR stemden voor de motie. CDA en VVD waren tegen. Een voorstel van de PPR om plaasts in Oegstgeest met alle wettelijke middelen tegen te gaan kreeg alleen de steun van de PvdA. De motie kwam ter tafel naar aan leiding van een brief van de IKV- kerngroep in Oegstgeest. Daarin werd gevraagd het probleem van de kernwapens ter discussie te stellen in de raad. Voor het eerst wilde de WD praten over dit on derwerp, omdat het nu een brief was van Oegstgeestenaren. Eer der had het PPR-raadslid San ders al geprobeerd de kernbewa pening ter discussie te stellen in de raad naar aanleiding van toe gezonden moties van andere ge- WARMOND - "Landje veroveren", zo vertolkte D. Duijn- hoven (Progressief Warmond) tijdens de raadsvergade ring van gisteravond zijn gevoelens over de discussieno ta gemeentelijke herindeling noordoostelijk en midden Zuid-Holland. In dit stuk pleit de gemeente Alkemade voor een grenscorrectie waarbij de Warmondse Watertuin, het Warmondse deel van de Zweilanderpolder en de Waterloospolder plus een strook water langs alle betrokken oevers tot grondgebied van Alkemade zouden moeten gaan behoren. De discussienota vormt niet de eer ste aangelegenheid voor ge sprekken tussen Warmond en Alkemade over een grenswijzi ging. Al sinds begin 1980 onder handelen beide gemeenten over een nieuwe grenslijn en heeft Warmond alsmaar vastgehouden aan het voorstel de Watertuin en het Warmondse deel van de Zweilanderpolder van Warmond te laten blijven. De gemeente Al kemade maakte deel uit van een door het provinciebestuur inge stelde werkgroep die de discus sienota moest opstellen en heeft als zodanig haar wensen ten aan zien van de betrokken gebieden nog eens kenbaar gemaakt. Als argument voor de grensverleg ging wordt aangedragen "dat de ontwikkeling van het studiege bied beter zou kunnen worden beheerst indien ter plaatse een grenscorrectie zou worden aan gebracht". Gedoeld wordt op de moeilijkheden die zich bij het dorp De Kaag zouden voordoen. Dit gebied ligt dichter bij het centrum van Alkemade dan dat van Warmond. Voorts meldt de nota dat de inwoners van de zo genaamde Lage landen (War mond) voor sommige activiteiten (het bezoek aan de rooms-katho- lieke kerk en het lidmaatschap van toneel- en zangverengingen) op Oud Ade zijn aangewezen. In hun reactie op de nota spreken B en W van Warmond van "vage en aanvechtbare motieven die Alkemade bovendien uitsluitend in eigen voordeel hanteert". War mond staat in beginsel niet afwij zend tegenover grenscorrectie als inderdaad zou blijken dat ge noemde knelpunten door een grenswijziging zouden worden opgelost Pas als wordt aange toond dat dit daadwerkelijk het geval is wenst Warmond mee te werken aan het trekken van een nieuwe grenslijn. De voltallige gemeenteraad staat, zo bleek gisteravond, geheel ach ter dit standpunt van B en W. De VVD-fractie liet bij monde van fractieleider mevrouw Saris we ten veel te voelen voor een passa ge in de Warmondse reactie op de nota waarin zou moeten wor den uiteengezet dat deze nota niet de juiste plaats is om over een grenscorrectie tussen War mond en Alkemade te spreken. Het CDA was behalve veront waardigd ook zeer verontrust, vooral wat de toekomst en de verdere ontwikkelingen op het gebied van gemeentelijke herin deling betreft. Burgemeester Hendrickx-Vlaar deelde die verontrusting maar koppelde er een strijdvaardige opstelling aan vast: "Voor een kleine gemeente als Warmond is dit stuk een uitstekende vinger oefening. Straks komt de nota over Zuid-Holland west en daar in zal ons dorp nog veel nadruk kelijker aan bod komen". ZOETERWOUDE - Grote wate roverlast bestaat in de Zoeter- woudse De Merodestraat als ge volg van verstopte afvoerputten. Het lozen van olie en (frituur)vet in deze zogenaamde waterkol ken is de vermoedelijke oorzaak van het ontstaan van een soort binnenmeertje. Ook het ongelij ke straatprofiel belemmert een vlotte afvoer van het regenwater. Bewoners van de De Merode straat klaagden gisteren na af loop van de raadsvergadering over de hoge waterstand op het terrein voor de garageboxen. Wateroverlast door verstopte waterkolken in Zoeterwoude Volgens één van de bewoners ge beurt het regelmatig dat autobe zitters op het terrein voor de ga rages de olie van hun auto ver versen en de afgewerkte olie in de waterkolken deponeren. De waterkolken worden volgens hem eveneens gebruikt als ver gaarbak voor ranzig geworden frituurvet. Burgemeester A.J.M. Houdijk noemde het een ontoelaatbare activiteit dat bewoners olie via het riool proberen kwijt te raken. Hij liet weten de situatie te laten onderzoeken om zo te kunnen bekijken hoe de al vele jaren du rende ongewenste situatie kan worden opgelost. meenten. Maar dat mislukte steeds omdat de andere partijen niet wilden reageren op moties van andere plaatsen. Alle partijen in de raad spraken gisteren hun afkeer uit over de kernbewapening, maar de WD en het CDA wilden die afkeer niet neerleggen in een motie. CD A-fractieleider Van Veen volgde daarmee de landelijke lijn die zijn partij heeft uitgestippeld voor dergelijke moties. Het CDA was overigens wel bereid een verklaring op te stellen namens de raad waarin de verontrusting zou worden uitgesproken, maar een motie ging te ver. Evenals de WD vond het CDA de kernbewapening en de terug dringing daarvan een zaak van het rijk. Die moet in de NAVO samen met de bondgenoten pra ten over het terugdringen van de kernwapens. Lijnrecht tegenover deze mening stond die van de drie progressie ve partijen. Die vonden dat de gemeenteraad het orgaan is om de verontrusting die leeft onder de bevolking over te brengen naar de rijksoverheid. De motie zou dan een signaalfunctie heb ben. "Een uitspraak van de raad is wel mogelijk en gepast, ja, zelfs gewenst", hield het D'66- raadslid Wuisman CDA en WD voor. Maar die weigerden hun in genomen standpunt te verlaten. Enige opwinding ontstond er toen de VVD-fractievoorzitter Rijks zei dat de motie de WD nog niet ver genoeg ging. "Als zo'n motie uitsluitend zorg uitspreekt over kernwapens en niet over alle be wapening dan gaat zo'n motie ons niet ver genoeg", aldus Rijks. Bosman (PvdA) reageerde meteen dat een dergelijke aan passing zeer goed mogelijk was, maar Rijks had nog een bezwaar en dat bleek onoverkomelijk te zijn: "Een motie die eenzijdige ontwapening niet uitsluit gaat ons te ver". Er staat in de motie dat Oegstgeest elke poging om tot afschaffing van kernwapens te komen zal ondersteunen en dat sluit eenzijdige stappen niet uit. Geirriteerd raakten diverse raads leden toen het karakter van de motie werd besproken. Wuisman deed een poging om het CDA als nog over de streep te halen door te wijzen op het feit dat de motie niet meer dan een signaal was. En zeker niet de besluitvorming van de rijksoverheid overnam. CDA-fractievoorzitter Van Veen reageerde geirriteerd: "Dat is een hypocriete bewering en dat bent u best met me eens. Dat wil ik u straks nog wel uitleggen". DEN HAAG/WASSENAAR - Een aantal omwonenden van de Wiegmanweg in Wassenaar blijft zich verzetten tegen de flat van de woningbouwvereniging St. Willibrordus aan die weg. Ver wacht wordt dat de eerste bewo ners begin volgend jaar in de flat kunnen trekken. Het is niet de eerste keer dat de omwonenden trachten de bouw van de 91 wooneenheden tegen te houden. In 1979 begon de strijd al tussen overheid en buurtbewoners bij de Wiegman weg. In juni 1981 besliste de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State dat met de bouw van de woningen kon worden begonnen. De om wonenden, die wilden dat zowel de verklaring van 'geen bezwaar' als de bouwvergunning niet zou worden verleend, werden in het ongelijk gesteld. Gisteren was wederom één van de omwonenden naar de Raad van State in Den Haag gegaan om nu die verleende bouwvergunning van de gemeente en de verkla ring van 'geen bezwaar' van de provincie voor de flat aan te vechten. Een nieuwe poging om de bouw, die bijna gereed is, te gen te houden. Volgens de omwonenden, onder meer uit de Adriaan Pauwstraat i aanbouw zijnde woningen aan de Wiegmanweg. en de Van Zuylen van Nijevelt- straat, getuigt de flat van een "ui termate gebrekkige opzet". Dat zou uit de vele bezwaren tegen dit plan moeten blijken, zo zei één van hen gisteren in Den Haag. Vorig jaar stelden zy nog dat de toekomstige bewoners zich niet thuis zouden voelen in de flat en de omgeving. Nu werd gezegd dat er niet voldoende belangstel lenden zouden zijn, vooral onder de bejaarden. In de flat moeten zowel jongeren als ouderen ko men te wonen. De omwonenden vrezen dan ook dat er "pro bleemgevallen" in de woningen zullen trekken om geen leeg stand te krijgen. Zowel de ge meente als de woningbouwver eniging stelde echter dat er vol doende belangstelling was voor de woningen. Een nieuw punt wat door de om wonenden werd aangehaald, was dat hun woningen door de komst van de flat, in waarde zouden da len. Ze eisten dan ook mettertijd een schadevergoeding. Staatsraad Mulder wilde er giste ren, evenals de gemeente, de wo ningbouwvereniging en de pro vincie, verder geen woorden aan de kwestie vuil maken. Binnen een kwartier stond het gezel schap weer buiten op de stoep. Te zijner tijd zal de Raad van Sta te uitspraak doen, maar ver wacht kan worden dat de bouw niet wordt gestopt. Vorig jaar juni zei de voorzitter van de woningbouwvereniging Lam- mers dat het bij de omwonenden maar om één ding ging. "Ze zien liever groen dan grijs". Een ge zegde die hij na gisteren zeker kan herhalen. Veiling De postzegelclub Rijnland houdt vanavond weer een veiling. Het ge héél begint om 19.30 uur cn wordt gehouden in het dorpshuis in Lei- Fleur Jenny Fleur exposeert de komen de maand in het oude Raadhuis van Warmond. Het gaat hier om een expositie van pastelwerken in vrije expressie. Fancy-fair De drumband VIOS uit Zoeter woude houdt komend weekend een fancy—fair. Zaterdag van ze ven uur 's avonds tot elf uur en zondag zeven plaats ii van 11 uur 's ochtends tot mr. Het gebeuren vindt i het Muziekcentrum. Mascotte De jeugd operette gezelschap 'De Mascotte' geeft zaterdagavond een uitvoering in het Rijnlands Ly ceum van Oegstgeest. Dit maal de kinderoperettc "de pruik van de koning" in drie bedrijven en vier taferelen. Herfstwandel In Wassenaar kan zaterdag vanaf acht uur gewandeld worden. Het de voormalige boerderij. gaat hier om de jaarlijkse Herfst- wandeltocht. Er zijn twee routes van acht of 17 kilometer. De start is in het Heeckerenhuis. Bloembollen In Ons Huis van Zoeterwoude wordt zaterdag een bloembollen- markt gehouden. De opbrengst van de markt is voor een alfabetise ringsproject in Ghana. Disco De zaterdagavonddisco van d Lindehoeve in Voorschoten i weer geopend. Vanaf 21 uur kan c gedanst worden in de stal v WARMOND - Er zit flink schoi in de ontwikkelingen rondom het bestemmingsplan Kouden- hoorn-Zwanburgerpolder. Het provinciebestuur heeft onlangs het licht op groen gezet voor de bouw van de brug die de War mondse gemeentehaven met "het beloofde land", (aldus bur gemeester Hendrickx) moet gaan verbinden. Tevens heeft het provinciebestuur verklaard geen bezwaar te hebben tegen het kre diet van viereneenhalve ton dat Warmond wil besteden aan de bouw van de veelbesproken oe ververbinding en aan de recon structie van de gemeentehaven. Maar daarmee is het rijtje gangma kers in de race rondom Kouden- hoorn nog niet af. Deze week is namelijk een begin gemaakt met de graafwerkzaamheden bij het Zomergat. Gemeentesecretaris Zoetemelk vertelde vanochtend dat als deze winter de vorst geen roet in het eten gooit de werk zaamheden in het vooijaar van volgend jaar afgerond zullen zijn. Het Zomergat maakt deel uit van de alternatieve route voor boten die via de Leede Warmond wil len binnenvaren. Thans moet er om in Warmond te geraken om de Zwanburgerpolder heen wor den gevaren. Behalve de vorst als afremmende factor is er ook nog watersport vereniging "De Kaag" die voor de zoveelste maal beroep heeft aangetekend. Dit keer bij de af deling rechtspraak van de Raad i State. De protesten richten zich tegen de verklaring van geen bezwaar van de provincie. Zoals bekend ervaren de water sporters de brug als een belem mering. Gisteravond ging de Warmondse gemeenteraad akkoord met het voorstel van B en W 54.000 gul den vrij te maken voor het bu reau voor ruimtelijke ordening en architectuur "Froger en Meij- sing" dat hierdoor in staat wordt gesteld het bestemmingsplan te voltooien. Hoewel door dit be drag het potje planologie voor vijftig procent wordt overschre den was er in de Warmondse raad niemand te vinden die be zwaar aantekende tegen het voorstel van B en W. Bonnet (CDA) vertolkte de gevoelens van de raad als volgt: "We leven in een tijd waarin bezuinigingen aan de orde van de dag zijn. Toch weegt de overschrijding van het potje planologie niet op tegen het belang dat wij hechten aan de voortgang van de procedure rondom Koudenhoorn-Zwan- burgerpolder". Burgemeester Hendrickx vertelde dat die 54.000 gulden overigens niet als absoluut i ten worden gezien "streefbedrag". WASSENAAR - De sloop van Huize Nieuw Rijksdorp in Was senaar is na de vergadering van de commissie financiën van gis teravond vrijwel zeker. Alleen CDA en Partij Wassenaar maken nog steeds een voorbehoud en willen het statige pand behou den. De WD en D'66 spraken zich uit voor sloop. De PvdA had al eerder - schriftelijk - laten weten voor nieuwbouw te zijn. De druk vanuit het college, voor al op de WD, om een duidelijk standpunt in te nemen was VRIJDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie onj derwijs. samenlevingsopbouw en emani cipatie. 19 uur. Groenoordhallen - Pasar Gambir. 18-24 Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing dhr. W.J. Ouweneel uit De Bilt ovet 'Hoop in nood', 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, The se. ven Samoerai'-Akira Kurosawa, vr en zi 21.15 uur. Micro-theater Imperium - Oude Vesl 33e, 'Gilgamesj', regie: Chris Marks, vi en za, 20.30 uur. In den Bierdeghel I - Vestestraat le, D« Communicatie Club Leiden houdt eer feestavond voor radio-amateurs, optre den van de muziekgroep Bravo's. Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg optreden de Leidse band Number Four, 22 uur. In den Bierdeghel II - Nieuwe Ryn 52j Wandelsportvereniging Zuid-West orga niseert een kaartavond, 20 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48 open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 2-j Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026J Voorschoten - gemeentehuis, raadsverj Dorpshuis - postzegelveiling, 19.30 uuré- ZATERDAG Leiden - Steenschuur 17, open huis Ne^ derlandsche Vereeniging van Artsen- J Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, open dag, 11-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. [jE Leidse Werkgroep Homoseksualiteit i Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Leidse Hout - De Bataven geeft liefheb, li" bers de gelegenheid een zg. coopertest iy af te leggen, start van 14 tot 15 uur, in' schrijven om 13 uur in de kantine van D' de atletiekbaan aan de Antonie Duyck- laan. ^et Speeltuingebouw - Schubertlaan, bin- -y go/dansant voor ouders speeltuinver- "tpatriv 90 .10 uur at LVC - Breestraat 66, optreden de uit CL Zeeland afkomstige band Pleemobielz, 14-17 uur. L55 Clubhuis voetbalvereniging ZLC - feest-* 01j avond met een loterij en muzikale me- dewerking van Ritmico Especial, 21 1' Aula Scholencomplex - Valkenpad, op voering toneelstuk 'Het dansende ezel- i Erik Vos, door toneelvereniging i n Leiderdorp - Muzenhof, jazz, 21 uur ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag o uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Hooi-_ gracht 61, tel. 123752, spreekuur: 12 en\/ 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. pj Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk,' Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne, de Z1J L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, de spreekuur: 12 en 17 uur. ui "Vijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- tv. A.A. van Rijn, Me-^°^ fspraak. i 5, tel. 210797, spreekuur vlgs groot. "Laten we er met omheen draaien. Het is vijf voor twaalf', zo hield wethouder Barning zijn liberale fractiegenoten voor. Hoe zeer de partijen het ook be treuren, de sloop van het monu mentale pand aan de Berkhei- straat lijkt onvermijdelijk. Aan het pand, dat een rijke historie heeft en dat momenteel aan on geveer 25 jongeren onderdak biedt, kan men geen goede en fi nancieel haalbare functie geven. Nieuwbouw wordt vanwege de grotere overheidssubsidie veel aantrekkelijker geacht. tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, P£ 'ondellaan 58, tel. 761754, spreekuur Pc vlgs afspraak. Iet Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. d( Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, w Verhage, Zwijnenburg: y.. za, J.W. Stuyfzand, tel. 312513, spreek uur 11-11.30 uur in de praktijk Arends- ni horst. V€ zo, H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, teL kc 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis.n C Leiderdorp - P. v. 't Woud, L. Midden- b( dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, za en V£ zo van 12.30 tot 13 uur spreekuur aan £C hetzelfde adres. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals- laan 10, tel. 153747. M Voorschoten - za, E.M. Schotanus, Leid- g< seweg 305, tel. 766462; zo, A. Meiman, bi J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 29 okt Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- L. v. Broeckhuysen, Donizettilaan 23, Leiden, tel. 768019; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ter zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. "3, spreekuur ma, woe, vr van 13- v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betalino van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV Losse nummers 0.80 Directie: G Koopman Ptv Alg. redactiechef: Rubriekchefs 0. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o L 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2