Welcome Achtergrond Dr. Weijland algemeen adviseur Tussentijdse verkiezingen in FS: Bij Gereformeerde Kerken VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 Varia PAGINA 17 De bijeenkomst, gisteravond bij drukker Piet Clement op de Prin sengracht in Amsterdam, moet welhaast een hoogtepunt in het leven van Cees Nooteboom zijn geweest. Niet alleen werden daar zijn zes gedichten bij zes etsen van Jan Montyn onder de titel 'Het Landschap Verteld' - 'Pae- saggi Narrati' (een titel ontleend aan Leonardo da Vinci) ten doop gehouden, maar ook kreeg Cees Nooteboom de Cestodaprijs 1982 uitgereikt 'voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres', zoals de formulering sinds jaar en dag luidt. Vorig jaar kreeg Annie M. G. Schmidt de Cestodaprijs 1981, in 1980 kreeg K. Schippers hem, in 1979 Kees van Kooien, in 1978 Hugo Brandt Corstius. in 1977 Harry Mulisch, in 1976 Herman Pieter de Boer. in 1975 Gerrit Komrij en in 1974 Nico Scheep maker, maar die was, zoals u zich misschien van vorige prijs uitreikingen herinnert, de enige die hem bij wijze van fopperij of unpractical joke kreeg uitgereikt via het ANP en het humoristische trio Eelke de Jong, Theun de Win ter en K. Schippers. Ik heb die prijs toen onmiddellijk geïnstitu tionaliseerd, mijzelf voor het le ven benoemd tot het enige jurylid (tevens voorzitter van de jury), en nu is de Cestodaprijs al sinds 1975 met grote regelmaat en pre cisie, namelijk altijd op de 29ste oktober, behalve gisteren, aan de fine fleur van de Nederlandse let terkunde uitgereikt. De enige twee voorwaarden waaraan men moet voldoen is: kwaliteit en veelzijdigheid. Voldoet Cees Nooteboom aan deze twee voorwaarden? Als geen an der, zou ik bijna zeggen. Wat de kwaliteit betreft: hij kreeg in het verleden al enkele prijzen voor zijn romans (Philips en de ande ren', 'De ridder is gestorven') en dichtbundels ('Ibicenzer gedicht', 'Gesloten gedichten', 'Open als een schelp, dicht als een steen'), en meer recent kreeg hij voor zijn derde roman 'Rituelen' de Borde- wijkprijs en de hoogst belangrij ke Pegasusprijs, die inhield dat de roman in het Engels vertaald in Amerika zal verschijnen. En wat zijn veelzijdigheid betreft: behalve de reeds genoemde ro mans en gedichten schreef hij ja renlang columns voor de Volks krant, zeer veel reisverhalen die in een zevental boeken werden gebundeld ('Voorbije passages' was de laatste bundel), de novelle 'Een lied van schijn en wezen', enkele toneelstukken waarvan hij 'De zwanen van de Theems' ook voor TV bewerkte, verder re portages, en vertalingen van to neelstukken en van veel gedich ten uit het Spaans, Catalaans, Frans, Duits, Engels en Ita liaans. En alsof dat voor de Cestodaprijs al niet genoeg zou zijn geweest, heeft Cees Nooteboom, die nog lang geen 50 jaar is (volgend jaar pas), ook nog menige lieder tekst geschreven, en reclametek sten gemaakt, voornamelijk voor de sigarettenmerken Rothman's, Pall Mall en Stuyvesant, die hij alle een eigen signatuur moest geven. De these .dat Cees Noote boom de Nederlandse taal, al dan niet moeiteloos, in al haar genres beoefent, lijkt me dus moeilijk voor bestrijding vat baar... En om alle tijfels dienaangaande toch nog weg te nemen, heeft De Arbeiderspers dezer dagen drie Nooteboom-bundels gelijktijdig het licht doen zien: 'Mokusei!' (een liefdesverhaal), 'Aas' (ge dichten) en 'Gyges en Kandaules' (een koningsdrama, bestemd voor de televisie). Alle drie voor afgegaan door één (of zelfs twee) citaten uit de wereldliteratuur als motto, want ook op dit gebied is Cees Nooteboom onverslaan baar. Geen dichtbundel, roman, novelle of bundeling van reisver halen of hij heeft weer een pas send citaat weten te vinden van Sir Walter Raleigh, Frederik van Eeden, Baudelaire, Eugenio d'Ors, W. B. Yeats, Sugawara no Michizane of Stendhal. In 'Rituelen' kon hij het zelfs niet laten om ook nog alle drie hoofd stukken te laten voorafgaan door citaten van Theodor Fontane, de Canon van de Heilige Mis en Okakura Kakuzo èn E. M. Cio- ran, waarna hij wat spijtig con stateerde dat de roman uit was en er nog een tweede citaat van Okakuro Kakuzo tot slot aan toe voegde. Cees Nooteboom schrijft dus niet alleen veel, hij léést ook nog veel! En wat mij ook nog zo bevalt, is dat hij in zijn prachtig uitgewogen proza, waarvan ook de nieuwe novelle 'Mokusei!' weer een voorbeeld is. de lange zinnen niet schuwt! Ik geen één voorbeeld: „Hoe kun je tegen een ander, zelfs al is het je beste vriend, zeggen datje aan de greep van een vrou wenhand kon voelen dat die aan gedreven werd door een begeerte die ver boven elk kortstondig be zit uitging, dat die hand naar zijn gebeentje greep, naar zijn schouders, zijn ellebogen, zijn knieën, zijn bekken, zijn hoofd, overal waar hij meer been was dan vlees, alsof zij wist dat daar zijn essentie zat, dat zijn ziel eer der in het harde technische deel van zijn lichaar i huisde dan in het zachte dat zoveel eerder ver dwijnen zou". WASHINGTON - De Amerikanen gaan op 2 november naar de stembus: zo'n 56 mil joen naar schatting voor de verkiezing van alle 435 leden van het Huis van Afgevaardig den, 33 senatoren, 36 gouverneurs en reek sen plaatselijke func tionarissen tpt en met sheriffs en hondevan gers. Aan de verkie zingscampagnes zijn honderden miljoenen dollars uitgegeven, maar opiniepeilers voorspellen dat deson danks niet meer dan een derde van de stem gerechtigden de moeite zal nemen zijn demo cratisch aandeel in het bestuur van land en staten op te eisen. Bij sommige Amerikaanse commentatoren bestaat blijk baar net als bij de kiezers de neiging deze zogenaamde tussentijdse verkiezingen een slechts zeer betrekkelijk belang toe te kennen vergele ken bij een stemming waarbij het presidentschap in het ge ding is. Maar gegeven de bui tengewoon sombere tijden, de sociale veenbrand van de voortwoekerende werkloos heid (ruim 11 miljoen en ver moedelijk meer momenteel), de twijfel aan Reagans econo misch beleid en zijn confron tatiepolitiek tegenover de Sowjet-Unie zolang er geen graanleveranties in het ge ding zijn, zal deze kiezersuit- spraak ook een oordeel vel len over de kwaliteit van Rea gans bestuur. In de dagen tot 2 november is president Reagan van hot naar her gesneld om Republi keinse kandidaten te steu nen. Het Witte Huis echter heeft het reisschema zo opge steld dat plaatsen waar Rea gan publicitair onverkwikke lijke confrontaties kunnen wachten zoveel mogelijk worden vermeden. De Repu blikeinse politieke strategen zijn ook uiterst zwijgzaam over het aantal Republikein se kandidaten dat beschei den doch dwingend heeft la ten weten dat hun kansen met een bezoek van 'de grote communicator' niet zouden stijgen. Per traditie verliest de regeren de partij, de Republikeinse in dit geval, zetels bij de tussen tijds verkiezingen. In het Huis van Afgevaardigden, waarvan alle leden per twee jaar moeten worden herko zen. blijkt een 'politieke trend' duidelijker dan in de Senaat, die elke twee jaar een derde van zijn leden moet on derwerpen aan het stembu soordeel, en dit brengt dit jaar mee dat de Democraten naar menselijke berekening niet in staat kunnen zijn daar de meerderheid te veroveren, die zij in 1980 kwijtraakten. Er staan te weinig Republi keinse zetels op het spel. In het Huis echter hebben de Democraten een smalle meerderheid destijds kunnen behouden, te smal om Rea gans fiscale, economische, sociale en militaire plannen te blokkeren, doch breed ge noeg om hem in de afgelopen maanden enkele malen te overstemmen: geen aanvul lend budget over het afgelo pen jaar, wel belastingverho ging in afwachting van een tot recordhoogte gestegen begrotingstekort. De vraag is dan ook niet óf de Democra ten in het Huis zullen win nen, maar hoevéél. Democraten Voor Reagan is daarbij vooral in het geding of die Democra tische meerderheid wellicht zo ver zal groeien, dat de pre sident in de komende twee jaar de stemmen ontbreken om zijn economisch pro gramma tot verdere wasdom te brengen. De Republikei nen maken zich bezorgd over de toekomst van de breekba re conservatieve coalitie die de scheidslijn tussen de par tijen ten spijt Reagan heeft helpen regeren - de Democra ten vrezen voor het enorme financiële geweld dat de Re publikeinen tot in de kleinste uithoeken van de VS in de strijd hebben geworpen. David Gergen, die voor het Wit te Huis de 'communicatie' beheert, zei onlangs dat een verlies van minder dan twin tig zetels mag worden be schouwd als een overwin ning voor Reagan. De Demo craten voorspellen officieel een winst van 25 tot 30 zetels, spreken binnenskamers over 35 tot 40 en bespeuren tijdens de laatste weken een politiek tij dat zich onder de druk van economische misère zo tegen Reagan keert, dat zelfs een winst van 40 zetels niet on denkbaar zou zijn. Twee november wordt een spannende dag voor Ronald Reagan. De Democraten, zo heet het, 'ruiken bloed'. Een gerespec teerd politiek commentator als David Broder van de Was hington Post signaleerde gis teren zelfs dat het de Repu blikeinen al hun dollars ten spijt ook in de Senaatsraces slecht gaat. De Democraten moeten vijf zetels netto win nen om de meerderheid terug te krijgen en die schijnen bin nen handbereik, hoewel de wetenschappelijke opiniepei lers het er nog steeds op hou den, dat Reagan deze klap be- sDaard zal bliiven. Nog eer er een stem is uitge bracht. staat één ding vast: bij alle persoonlijke sympa thie voor de bejaarde maar nog zo flinke president, is de coalitie die hem naar het Wit te Huis bracht als sneeuw voor de zon verdwenen. De algemene ontevredenheid over Carter is geen sterke lijm gebleken. De vertrouw de bondgenootschappen tus sen Democraten, arbeiders en vakorganisaties, en ge kleurde minderheden, is minder machtig dan voor heen, weliswaar herrezen - de boeren zijn in opstand tegen een golf van faillissementen. van de 750.000 leden van de United Auto Workers (vak bond) lopen er 250.000 werk loos op straat, in de staalin dustrie wordt fabnek na fa briek gesloten - de geest van depressie die deze mensen bevangt wier bestaan ogen- schijnlijk verzekerd leek, laat zich door de miserabele re sultaten van de Reagano- mics" een economisch beleid dat alle voorspellingen om trent een snelle opleving voortdurend logenstraft, met verdrijven. Ronald Reagan, zo heet het in politieke kringen, heeft zyn besluit over een kandidatuur voor nog vier jaar Witte Huis afhankelijk gesteld van deze verkiezingen. Zijn pochen op de effectieve bestrijding van de inflatie (ongeveer 5 pro cent nu op jaarbasis) snijdt geen hout bij de kiezers. Want wat zei een hunner, geen arbeider maar een fi nancieel analyst van Wall Street: „Wat maakt die lage inflatie uit als de mensen geen geld hebben om er pro fijt van te trekken". Lage opkomst Bij deze verkiezingen, waar voor de laagste opkomst wordt verwacht van een tus sentijds opgetrommeld elec toraat sedert 1942, zal een be langrijk deel van de Ameri kaanse bevolking zich uit spreken over andere kwes ties die ook tot een vraag op het stembiljet zijn geformu leerd. De boeiendste daar van, die voor Reagans beleid de verst strekkende gevolgen zou kunnen krijgen, richt zich op een keuze voor of te gen het gelijktijdig en geveri fieerd bevriezen van de hui dige kernwapenarsenalen waarover Oost en West be schikken. In negen staten, dertig andere bestuurlijke eenheden, mag de kiezer zeggen of zijn af gevaardigde zich voor zo'n 'nuclear freeze' moet inzet ten. De rooms-katholieke bis schoppen werken aan een pastoraal schrijven dat de vraag stelt of de ethiek van hun geloof wel te rijmen is met Reagans kernwapenbe- leid. Reagan zelf heefl zijn zaak een slechte dienst bewe zen met zijn ongefundeerde bewering dat de voorstan ders van de bevriezing der nucleaire arsenalen worden gemanipuleerd door krach ten die Amerika willen ver zwakken Hoewel de Republikeinen staande houden dat de free ze-be weging niet het politie ke spnngty heeft gebracht waarop sommige politici die zich ermee vereenzelvigden (zoals Edward Kennedy) hoopten, zal in de laatste da gen van oktober in veertig staten een voor 300.000 dollar vervaardigde tv-film worden vertoond, die wil aantonen dat bevriezing van de kern- wa pen voorraden de VS voor goed de mindere van de Sow jet-Unie zou maken. Tegen over de 2,5 miljoen handteke ningen op petities van de voorstanders van bevriezing, staan miljoenen die de con servatieve .Amerikaans Vei ligheidsraad Stichting" (mil joenen dollars) in dit project stopt Een van de optreden- den: minister van defensie Caspar Wemberger Het ministerie van buitenland se zaken heeft tussen april en eind september sprekers uit gestuurd op 77 reizen naar dertig staten om tegen de 'freeze'-voorstellen te pleiten bij 220 gelegenheden. Van die reizen leidden 46 naar de negen staten waar de kwestie op de stembiljetten staat en het ministerie was in de helft van de spreekbeurten de ini tiatiefnemer. Die reizen wor den uit belastinggeld betaald en de bevnezers vragen zich af of dat wel voor zo'n eenzij dig doel mag worden ge bruikt. Terzelfder tyd vol voert de krijgsschool van het Pentagon een onderzoek naar de vredesbewegingen en de veelal gelyk gestemde 'freezers' in de VS - ook van belastinggeld en dit heeft argwaan gewekt. Zodoende wordt 2 november een spannende dag voor Rea gan. In het Witte Huis is de stormbal gehesen: de presi dent heeft tijdens zijn rond reizen geen enthousiasme ontmoet de Democraten hebben de werkloosheid tot hun meest effectieve wapen gemaakt - de strategie van het Witte Huis richt zich nu al op de vraag hoe op 3 novem ber de resultaten tegenover het pubhek anders dan nega tief kunnen worden uitge legd. Dr. H. B. Weijland (54), nu nog actuarius (soort secretaris) van de gereformeerde synode, wordt adviseur in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Hij zal zijn nieuwe functie combineren met zijn hoogleraarschap in het kerkrecht aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampn en met zijn adviseur schap bij de synode voor kerkor- delijke zaken. In zijn adviseursfunctie zal dr. Weijland met name ten dienste staan van de synode-werkgroep ('deputaten') 'Oecumene binnen land' - voor onder meer studie opdrachten - en van het synode- bestuur (moderamen) voor spe ciale theologische vraagstukken. Hij zal ook zitting nemen in de werkgroep 'kerkordelijke zaken' van het gereformeerd-hervorm de samenwerkingsorgaan 'Sa men op weg'. De heer C. J. de Kruijter (41), sinds 1980 archivaris van de Gerefor meerde Kerken bij het Diensten centrum in Leusden, zal dr. Weij land per 1 januari als actuarius opvolgen. Hij behoudt de leiding over de kerkelijke archieven, maar krijgt als actuarius een 'uit voerend medewerker' naast zich. De functie van actuarius een betaalde secretariaatsbaan wordt meer organisatorisch en administratief. Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen het beroep door de classis Heusden tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (jeugdwerk) kandidaat H. Poot Doeveren; bedankt voor Geertruidenberg en voor Hooge Zwaluwe-Made kandidaat A. A. van Hou welingen Leiden, voor Workum G. H. Frederikze Hoor- Gereformeerde Kerken Vrijge- Dr. H.B. Weijland maakt: beroepen te Kantens- Middelstum A. de Jager Anna Paulowna-Enkhuizen, te Grams- bergen kandidaat J. F. de Haan Leiden; bedankt voor Blija-Hol werd H. Veldman Winsum-Ober gum. Gereformeerde Gemeenten: 1 dankt voor Haarlem J. J. van I keveld Zeist, voor Meliskerke en voor Werkendam J. C. Weststrate 's Gravenpolder. Pers De bisschoppen zijn er voor een deel zelf schuldig aan, dat de re latie met de pers nogal problema tisch is. De kerk slaagt er maar matig in, haar boodschap - die vaak haaks staat op de vervlak kende en soms mensonterende tendenzen in onze consumptie maatschappij over te brengen. Dat gebeurt soms onnodig inge wikkeld en weinig aantrekkelijk. Maar bisschop Bluyssen - die gis teren sprak over 'Kerk en pers" op een symposium in Den Bosch ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het 'Bisdomblad' - stelde ook de pers verantwoorde lijk. Die legt, naar zijn mening, te veel nadruk op conflicten en in cidenten. In kranten en tijd schriften en op radio en tv zou er meer aandacht moeten zijn voor zaken van geloof, kerk en levens beschouwing. Bij allerlei vraag stukken in de hedendaagse sa menleving heeft de geloofsge meenschap toch wel iets te zeg gen. De bisschop dacht met na me aan vragen naar de zin en in houd van het leven. Bluyssen pleitte voor versterking van de eigen media van de kerk: de eigen zandtijd op radio en tv, de bisdombladen en parochie bladen. Het bisdomblad noemde hij een 'uniek communicatiemid del'. Er moet meer gedaan wor den aan de training van eigen mensen. Dat is ook belangrijk met het oog op de ontwikkelin gen in de media, bijvoorbeeld met de lokale radio en tv. Koerswijziging. De Sint Willi- brord vereniging, het rooms-ka- tholieke adviesorgaan en servi ce-centrum voor de bereidt zich voor op een koers wijziging. Zy zal haar aandacht behalve op de oecumene meer gaan richten op 'evangehsenng', gezien de toenemende onkerke lijkheid in ons land. Het verenigingsbestuur heeft hier over met de bisschoppen gespro ken. De mogelijkheid van een 'landelijk secretariaat voor niet- gelovenden' is in gesprek met het studiesecretariaat van de rooms-katholieke kerkprovincie uitvoerig aan de orde geweest. De Willibrord-vereniging zou de ze taak op zich willen nemen De bisschoppen moeten hierover nog beslissen. Protest De plannen vi sociale zaken slag voor een buitenlandse werknemers met 75 procent te verlagen hebben by de Raad van Kerken in Neder land protest opgeroepen. De raad heeft de minister gevraagd, met andere voorstellen te ko men. Die moeten gebaseerd zyn op draagkracht en mét op natio naliteit Volgens de raad zyn de plannen van minister De Graaf onbegrij pelijk en onaanvaardbaar omdat er sprake is van 'indirecte discri minatie'. De minister maakt uit zonderingen voor de kinderen van ambassadepersoneel in het buitenland en voor MriBMOMI uit de landen van de Europese Gemeenschap. Het dagelijks bestuur van de her vormde synode heeft de minister voor ontwikkelingssamenwer king gevraagd, de Stichting Oe cumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen SOH- u-aanri ook de kleinere kerken zijn verte genwoordigd te betrekken bij het werk van de nieuwe Nationa le commissie voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssa menwerking. Metaalbedrijf toch failliet HOORN (ANP) - Door een faillissement zullen by de metaalgietery De Nyverheid in Hoorn 115 banen verloren gaan. Dit is gisteren meege deeld op een persconferentie van de industriebonden FNV en CNV en de Unie blhp in Hoorn. Begin september kreeg het be drijf. dat voor Nederland unieke halffabrikaten maakt, ur .e;. a ian t- tiling lp verband met een miljoenen schuld. Omdat het bedryf echter een gezonde orderpor tefeuille had, leek geruime tyd een overname door de holdingmaatschappij Smits bouwbedrijf in Bcverwyk uitkomst te bieden De Am robank stelde echter als finan< lering i.it de hul dingmaatschappij de be- dnjfspanden van de nyver- heid by een onvermydelyk faillissement voor bedragen ver boven de taxatiewaarde zou overnemen Dit was voor Smits bouwbedrijf aanlei ding de onderhandelingen af te breken. ADVERTENTIE de minister van ■n de kinderbij belangrijke groep maar voor de baby er is, gaat n een dagje winkelen bij ff 'elconie. positiemode baby uitzet - kleertjes tot m. 116 kinderw agens babykamers speelgoed aautostoeltjes kinder I 'raag on:< cratm Stoelen wandel wagens kinderkamers (o.a. doorgroeisysteem k leuren- brochure m-mm a l"u UCf/fgff/r Centrum wxxMDeder&Kind -

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17