c Zijl geeft AZC niets cadeau mjmm "Spartaan kan nu kampioen worden" 3P Monsterscore handballers Buitenlandse ruiters voeren de boventoon Leidse powerlifters geiiispireerd Ook al komt een Alphense titel Leidenaars beter uit Mogelijk boycot Russische schakers Xfcr' '\WLXC /v VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 Sport AMSTERDAM (GPD) - De strijd om de hippische we reldbeker beleeft dit winter seizoen zijn vijfde opvoering en traditioneel is Jumping Amsterdam weer startpunt in de reeks van elf wedstrijden waaruit het Europese circuit wordt gevormd. Nederlandse overwinningen zijn tot nu toe schaars geweest en het ziet er niet naar uit dat met deze ge woonte in de RAI zal worden gebroken. In de eerste kwalificatiewed strijd voor de met een totaal van bijna 50.000 gulden aan prijzen gedoteerde Grote Prijs van Amsterdam, die meetelt voor de World Cup, voerden de buitenlandse ve detten nadrukkelijk de bo ventoon hoewel een aantal Nederlandse combinaties zich dapper weerden. Dat gold stellig voor de enige amazone in het internationa le gezelschap, Irma Smul ders, die met de lang door Henk Nooren bereden Pluco zelf driemaal foutloos bleef maar in de barrage in snel heid tekort schoot tegen drie gerenommeerde mannelijke concurrenten. Van hen over won Harvey Smith de hinder nissen in de kortste tijd ge volgd door Hugo Simon en vice-wereldkampioen Mal colm Pyrah. Overigens moest Jumping Am sterdam nog voor het begin zijn eerste tegenslag incasse ren. Europees titelhouder Paul Schockemohle meldde zich af wegens gebrek aan voldoende fitte paarden. Wel licht een oprechte reden na een inspannend zomersei zoen. In de kringen van de ruiters kon men echter ook horen fluisteren dat voor Schockemohle een hoofd prijs van 16.000 gulden nau welijks interessant is na de verkoop van een veelbelo vend dressuurpaard naar de Verenigde Staten voor het aardige bedrag van 230.000 Duitse mark. Mede door de afwezigheid van de zich ont spannende wereldkampioen Norbert Koof en Gerd Wilt- fang die te laat inschreef lij ken de Engelse ruiters nu fa voriet voor het hoogste gewin ifesteerden zich nadrukkelijk. tijdens vier dagen springs- port in de RAI. Vroegere Ne derlandse toppers als Heins en Nooren eindigden met res pectievelijk 8 en 12 strafpun- ten in de achterhoede. ADVERTENTIE LEIDEN - Rauwe kreten schallen het laatste jaar bij tijd en wijle door het krachthonk van "de Spartaan". Niet afkomstig van de gewichtheffers, die meestal alleen veel gepuf en de metalen klanken van de neerkletterende halters produceren, en ook niet van de bodybuilders, die in alle stilte aan hun lichaam schaven, maar van de powerlifters. elektriciteit is techniek licht kiezen heeft te maken met smaak en gevoel ,-J* i V^' wij willen graag over uw verlichting praten den hertog binnenhuisadviseurs alphen ad rijn een vooruitgeschoven indoorO I ichtpu nt. Wordt er maximaal getraind, dan dienen zij immers alles uit hun lichaam te persen om de lood zware gewichten omhoog te tor sen. In dat geval dragen de stem banden vaak hun, psychologi sche, steentje bij. De laatste week bleef het echter aanmerke lijk stiller in de Groenesteeg. Oorzaak daarvan is dat morgen de eerste competitie-wedstrijd tegen het team van sportschool Van Eek uit Amsterdam voor de deur staat en in zo'n geval moet je het een tijdje van te voren rus- tieer aandoen. Het wordt het tweede seizoen dat het team van de Spartaan aan de landelijke competitie deelneemt In hoog tempo is het Leidse po- werliften bezig zich aan de kin derschoenen te ontworstelen. De man van het eerste (Leidse) uur is de 43-jarige Sam Holswilder. Op zijn 40ste nog Nederlands ti telhouder in het gewichtheffen, maakte de sportmasseur ander half jaar geleden de grote omme zwaai. "Het gewichtheffen ver eist veel souplesse en dat is iets dat je met het ouder worden snel verliest Met de pure kracht loopt DIEREN (ANP) - Experimenterenè baant handbal- coach Jan Kecskemethy zich een weg naar de we reldtitelstrijd voor B-landen, volgend jaar februari in Nederland. De kleine Slowaak neemt het Hol land-toernooi te baat om verschillende verdedi gingssystemen op hun bruikbaarheid te testen. Gis teren in Dieren lieten zijn handballers opnieuw een ander spelletje zien. Het leverde op de derde toer- nooidag de derde zege op. Na een ruststand van 16—9 werd met 34—23 van Italië gewonnen. Besloten de Italianen al in de eerste dertig minuten Nederland vrije doorgang te verlenen, in de tweede helft nam het vaderlandse gezelschap dat voorbeeld over. "Offensief stak het goed in elkaar", luidde het commentaar van Kecskemethy op het scoringsper centage van ruim tachtig. "Maar als het voor de wind gaat, permitteren Nederlandse handballers zich altijd verdedigingsfouten", voegde de trainer daaraan toe. De oefenmeester kan zijn lust tot experimenteren bot vieren omdat de tegenstanders tijdens ae vierde edi tie van deze handbalklassieker van niet al te hoog gehalte zijn. Al zegt Kesckemethy dat wel spijtig te vinden, aangezien hij meent dat een stevig pak voor de broek Nederlandse handballers alleen maar goed doet. Op Jong Oranje na moet het in de peuterklas van het internationale handbal (categorie C) mee draaiende Italië als de zwakste deelnemer worden gekwalificeerd. De ontmoeting tussen Nederland en Italië voor 450 toeschouwers in sporthal Theothorne viel slechts op door de hoge score. Met tien doelpunten was Nico Beekman het meest op dreef. Evenals Nederland is Frankrijk met twee wedstrij dronden voor de boeg nog ongeslagen. De Fransen kunnen nog struikelen over Italië, en Nederland over Israël, alvorens beide landen elkaar in de door de organisatie beoogde finale treffen. België bleek niet in staat voor Frankrijk hinderpalen van enige betekenis op te werpen: 17—13. Nederland B verloor met 33-22 van Israël. LEIDEN - Zijn broer heeft zich inmiddels opgewerkt tot één van de beste waterpoloërs van Nederland, waaraoor hij wel eens in de vergetelheid raakt. Wel degelijk drijft er bij De Zijl/LGB nóg een Van Belkum in het bassin en als het even meezit is het familiebe stand volgend jaar uitgebreid tot drie. Mark wordt momenteel bij de reserves klaarge stoomd voor het grote werk, waar Stan en Alex sedert lange tijd rijp voor zijn. De Zijl/LGB heeft er momenteel groot plezier van, want de Leidse hoofdklasser bekleedt een toppositie in de nationale com petitie, samen met AZC/Microli- fe en HZC/de Robben. Als het aan Alex van Belkum ligt wordt die stand op de ranglijst tot het einde toe gehandhaafd. Najaren- LUZERN (GPD) - De ploeg van de Sowjet-Unie, die zaterdag als huizenhoge favoriet aan de schaakolympiade begint, zal mogelijk door de overige landen worden geboycot. Uit solidariteit met de Rus sische schaker Boris Goelko die in hongerstaking is ge gaan omdat hem en zijn ge zin niet wordt toegestaan om Rusland te verlaten, overweegt een aantal lan den om niet tegen de Sowjet- Unie te spelen. De Neder landse ploeg heeft nog geen standpunt ingenomen. Vol gens kopman Jan Timman heeft een boycot alleen zin als meerdere landen zich bij zo'n actie aansluiten. Het plan om de Russische schaakploeg te boycotten werd twee jaar geleden al geopperd door Goelko zelf. lang erg dicht tegen de absolute top te hebben aangezeten, wil de 23-jarige Leidenaar nu 'door slaan' naar een titel. "We zijn er klaar voor", vindt de student biologie. "Aan het begin van het seizoen hebben een kam pioenschap als prioriteit ge steld". De eerste vier wedstrij den heeft de Kooiclub weliswaar winnend afgesloten, overtuigend verdwenen de punten bepaald niet in de koffer. "De ploeg valt in tweeën uit elkaar. Aanvallend wil het best lukken, maar in ver dedigend opzicht laten we nog teveel steken vallen. De oorza ken daarvan zou ik niet kunnen vertellen. Het is gewoon een complex van factoren. Het kan van de ene op de andere dag in de goede zin veranderen". Dat zou de formatie van Rob Schouten uitstekend uitkomen, nu zaterdagvond de topper tegen AZC in Alphen wacht. Hoewel de Alphense tegenstander on langs het Europese avontuur zag beëindigd, heeft Geurtsen c.s. in vergelijking met vorig seizoen aanmerkelijk aan kwaliteit ge wonnen. De forse uitslagen on derstrepen die stelling nadruk kelijk. "In dergelijke wedstrij den wordt over een kampioen schap beslist", oordeelt Alex van Belkum. "AZC-Zijl wordt een rommelige wedstrijd, zo heeft het verleden geleerd. Beide ploe gen zullen wat afwachtend spe len. Maar wij zijn zeker niet kans loos". De rm van de dag is bepalend de einduitslag, beseft Alex van Belkum. Als broer Stan zich als een dolfijn door het water be weegt, scheelt dat een aanmerke lijke slok op een borrel. "Maar ik vind dat Stan wel eens te veel in het spel wordt betrokken", heeft hij kritiek. "Natuurlijk is hij de beste van de ploeg en is hij op de moeilijke momenten een dank baar rustpunt. Maar ook de ande- door Rob Onderwater ren kunnen aardig met de bal overweg". Zoals hijzelf bijvoorbeeld. Als een van de weinige Leidenaars mani festeerde Alex van Belkum zich nadrukkelijk in de openingsfase van de competitie. "De Zijl heeft gewoon een ploeg met karakter", drukt hij zichzelf op de achter grond. "We mogen dan mis schien wat minder kwaliteit heb ben dan AZC en de Robben, maar wij kunnen een wedstrijd puur op mentaliteit winnen. De basis is breed genoeg en zal, ook al denken ze er in Alphen anders over, in de toekomst door aan vulling vanuit de jeugd sterk ge noeg blijven voor een topposi tie". Jan Jurken De huidige spelersgroep kan tegen AZC bewijzen wat het waard is. De scheidsrechters kunnen in dergelijke belangrijke duels ech ter als vervelende stoorzenders optreden, weet ook Alex van Bel kum. "Met een paar van die Jan Jurken op de kant kan het inder daad ook misgaan. Want het is momenteel bar en boos gesteld met de scheidsrechterij in Ne derland. Twee, hoogstens drie goeie lopen er rond. De rest weet niet hoe ze het vlaggestokje om hoog moeten houden. Maar ik zeg niets tegen die gasten. Je kan die jongens beter te vriend hou den". Hoewel hij het met de grootste te genzin zal doen, lijkt het raad zaam dat Zijl/LGB straks ook de Alphense rivaal in de armen sluit. Voor het eerst in de het be staan van de Leidse zwem- an nex polovereniging ligt er vol gende week in Rotterdam een rondje Europa Cup voor het op rapen. Voorwaarde evenwel is winst in de halve finale tegen het Ravijn, waarna naar verwachting het slotduel tegen AZC afge werkt moet worden. Als AZC zich dan ontfermt over de lands titel, kan De Zijl tijdens het vol gende seizoen een stapje over de grens maken. Zover is het nog lang niet. "De competitie vinden we het be langrijkst", stelt Alex van Bel kum. We geven dus niets weg en vooral niet aan AZC. We gaan er van uit dat we ze in de beker ook kunnen pakken. Er is nu een maal veel rivaliteit tussen Al phen en Leiden. Liever gaf ik een paar partijen weg aan De Robben". De Leidse équipe zal zaterdagavond dus niet vrijgevig gezind zijn. "Het is niet de be doeling dat we Stan opofferen aan Ton Buunk", geeft hij de strijdwijze van zijn ploeg weer. "Dan leg je Buunk misschien wel aan banden, maar komt Stan daarentegen ook niet in de wed strijd. En dat scheelt doelpun ten". De Zijl heeft er inmiddels alweer veel gemaakt. Alleen was de ploeg afgelopen zondag in een oefenpartij tegen het Hongaarse BVSC minder op dreef. Die ver loren partij maakte ook Alex van Belkum duidelijk dat zijn team op internationaal niveau weinig heeft te zoeken. "Tijdens de voorbereiding op de competitie hebben we een toernooitje ge speeld bij dat BVSC. Daar >varen we aanmerkelijk beter op dreef dan zondag. Een eerste ronde van een Europa Cup zullen wc wel overleven. Daarna zullen we er wel uitgekegeld worden", ver wacht Alex van Belkum, Het toegangsbewijs voor die inter nationale clubstrijd moet echter nog worden verdiend. AZC fun geert als kaartverkoper. «jqttjr'Si..] CtoXH MOF M5PS7KVP /EaSV/2r OOAhMY Indonesisch lid Nederlands badmintonteam moet land uit WATERINGEN lANPI - De In- donesische badminlonspeler Uun Santosa, lid van VELO uit Wateringen en het Neder lands team, zal op 8 novem ber Nederland moeten verla ten Het ministerie van justi tie besliste afwijzend op het verzoek van de in Delft woonachtige Indonesiër tot herziening van het besluit van de Delflse politie om zijn verblijfsvergunning niet te verlengen. De belangrijkste reden voor zijn uitwijzing is het mislukken van zijn studie elektrotechniek, en nader hand industriële vormge ving, aan de TH te Delft Het hing van zijn studieresulta ten af of zijn verblijfsvergun ning verlengd zou worden of niet. Santosa ontwikkelde zich in middels tot de sterkste man bij VELO (na Duinwijck de tweede club van Nederland en tot een van Nederlands beste badmmtonspelers. Vo rig jaar werd hij door bonds coach Steen Sorensen in de Nederlandse ploeg gekozen Santosa zal, na overleg met een advocaat in Amsterdam, be roep aantekenen tegen de uit spraak. Dat beroep kan de uitwijzing echter niet tegen houden. door Ruud Dobbelaar dat zo'n vaart niet. Juist by het powerliften gaat het om die kracht, daar kan ik nog een tijdje mee vooruit" Trainer Dirk van 't Riet vult meteen aan: "Een onge trainde van Sams leeftijd hoeft niet te denken dat hij hetzelfde kan. Sam heeft altijd aan gewich theffen gedaan, daardoor kon hy zo gemakkelijk omschakelen Hij was het sjouwen met die ge wichten al gewend. Voor een jon ge gast die wil beginnen ligt het gemakkelijker Powerliften ver eist namelijk, in tegenstelling tot het gewichtheffen, nauwelijks techniek. Het is een kwestie van zoveel mogelijk kracht. Vaak zie je dat mensen het powerliften combineren met het bodybuil- den. De toppers doen echter al leen maar aan powerliften, an ders kom je er niet" i jaar tijd vloog het niveau van Holswilder en dat van zyn jongere ploeggenoten omhoog, gemiddeld zo'n 65 kilogram de man. Holswilder zette zelfs in zijn gewichtsklasse (tot 100 kg.) met het kniebuigen een Neder lands rekord neer 285 kg. By het Nederlands kampioenschap ein digde hy in totaal als derde. Hoe gaat dat powerliften in zyn werk? Holswilder, nu voormalig sterkste man van Nederland Ge rard du Pne is gestopt, de oudste powerlifter in ons land: "Het be staat uit dne onderdelen Het bankdrukken (op een bank gele gen het gewicht naar de borst ha len en weer omhoog drukken), het kniebuigen (het met een ge wicht op de schouders door de knii en zakken en weer omhoog komen) en het deadliften (het met gestrekte rug van de grond tillen van het gewicht). In een wedstrijd worden de drie scores bij elkaar opgeteld en vervolgens omgerekend naar het individue le gewicht. Immers hoe zwaarder je bent, hoe meer je ook tilt Is er sprake van een teamwedstryd, dan worden al die scores bij el kaar opgeteld en vervolgens naar ons totaalgewicht verrekend. Een direkte tegenstander heb je dan dus niet, maar dat neemt niet weg dat ik me zaterdag bij voorbeeld op de prestaties van Van Eek, de zwaarste jongen bij de Amsterdammers, zal richten. Bovendien zal ik proberen het Nederlands rekord kniebuigen, dat intussen met 290 kg op naam van een ander is komen te staan, terug te pakken. Het bankdruk ken blijft mijn zwakste punt. Dat komt omdat ik de spieren die je daarvoor nodig hebt (borst en tri ceps) bij het gewichtheffen nooit heb gebruikt, die zijn dus minder ontwikkeld." Teamleider Piet van der Zeeuw is optimistisch over de afloop: "Vo rig jaar zyn we als debutant nog als voorlaatste geëindigd, maar gezien de vooruitgang die de jon gens hebben geboekt moeten we dit jaar kampioen kunnen wor den. In dat geval promoveren we naar de reserve-hoofdklasse. Ie dereen traint vyf keer in de week en dat heel intensief, maar wel met een doelgencht schema. Dat begint nu zyn vruchten af la w. r pen. De vier jongeren, die allen zo rond de 24 zijn, trekken zich op aan Sam, die daardoor zelf ook weer wordt gestimuleerd." Het vijftal van de Spartaan bestaat Uit Jan de Graaf, Johan Hoek stra. Sjaak van Wyngaard, Sam Holswilder en de debuterende Johan La te rv eer. De wedstryd tegen Van Eek vangt om twee uur aan in het gebouw van de voormalige Leidse sportstich ting, alwaar de Spartaan zijn "krachthonk" heeft. Op 20 no vember, 8 januari en 29 januari werkt de ploeg de verdere duels af RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13