Drie politiemannen gedood Spaanse kiezers rijper geworden C "Lijken van vermisten verbrand of opgeblazen" België: loonmatiging en arbeidstijdverkorting Geweld Noord-Ierland naar nieuw hoogtepunt Drie Ierse Unifillers vermoord Linkervleugel Labour krijgt nieuwe klappen Staking in centrum voor ;ernenergie Poolse handel niet meer bevoorrecht DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Buitenland PORTO ALEGRE (UPI) - In Bra zilië zijn gisteren onthullingen gedaan over de manier waarop het leger zich in Argentinië van vermisten zou hebben ontdaan. Volgens een voormalige Argen tijnse marineofficier zijn lijken van politieke gevangenen ver brand of opgeblazen. Hij zei dit tegenover een groepering die strijdt voor de mensenrechten uit het Braziliaanse Porte Alegro. De voorzitter van die groep. Jair Krischke, maakte een en ander gisteren bekend. "Uit veilig heidsoverwegingen" weigerde hij de naam van de officier te ge- De getuige vertelde dat het Argen tijnse leger voor deze "opruim- werkzaamheden" beschikte over crematieovens bij de begraaf plaatsen Chacarita en Lorna in de havenstad Mar del Plata. De slachtoffers zouden politieke ge vangenen zijn die eerder zouden zijn geëxecuteerd of aan mishan delingen zouden zijn overleden. Er zouden ook lijken in groepen van tien met explosieven zijn op- Argentijnse marineofficier: geblazen. Een derde methode was het "dumpen" van de stoffe lijke overschotten in het Chasco- mus-meer in de buurt van Mar del Plata, nadat zij eerder inge vroren waren, aldus Krischke. Volgens verscheidene bewegingen die ijveren voor de mensenrech ten, zijn in Argentinië tussen de 5.000 tot 20.000 mensen in han den van veiligheidsagenten en doodseskaders gevallen in het kader van een actie tegen linkse sympathisanten in de periode van 1975 tot en met 1978. Hun lot is tot op heden onopgehelderd. Volgens de officier zijn verder poli tieke gevangenen gemarteld in de opleidingsschool voor mari netechnici Campo de Maio, de marinebasis in Mar del Plata en in de bossen bij het Ezeiza-vlieg- veld. Krischke zei dat de man tot 1977 bij de marine was en lid is geweest van de gewapende pero- nistische jeugdbeweging. Hij woont nu als balling in Europa. Zijn verklaring zal aan verschei dene Argentijnse zustergroepen worden gestuurd die zich met de kwestie van de "verdwijningen" in hun land bezig houden, aldus Krischke. Een Argentijnse rechter heeft zich gisteren onbevoegd verklaard om een onderzoek in tc stellen naar de ongeveer 400 ontdekte lijken van naamloze personen. Hij heeft de zaak overgedragen aan het federale departement van justitie. Een aantal groepen die zich inzet ten voor het eerbiedigen van de rechten van de mens verzocht vrijdag rechter Hugo Gandara om een onderzoek in te stellen. Zij veronderstellen dat de niet geïdentificeerde stoffelijke res ten op het armenkerkhof Grand Bourg. ongeveer dertig km van Buenois Aires, van personen zijn die verdwenen tijdens de "smeri ge oorlog" van de strijdkrachten tegen linkse guerrillero's aan het eind van de jaren 1970. Rechter Gandara's opvatting dat hij on bevoegd zou zijn werd tegenge sproken door de officier van jus titie. Waarnemers zeiden dat de controverse over de juridische aspecten nog minstens een week kan duren. LONDEN (GPD) - Drie politiemannen zijn gistermiddag bij het Noordierse Lurgan om het leven gekomen toen een landmijn tot ontploffing werd gebracht, op het mo ment dat hun auto langsreed. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de IRA. De bom was zo zwaar dat de ge pantserde auto waarin de agen ten reden, meer dan tien meter werd weggeslingerd en in een veld terecht kwam. De Noordier se politie zocht gisteravond nog TEL AVIV (UPI/AFP) - Drie Ierse soldaten van de VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon (Unifil) zijn gisteravond ge dood bij een aanval van een groep onbekenden. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van vier die een controlepost van het Ier se Unifilbataljon ten noorden van het dorp Tibnin beman de. Volgens de woordvoerder is een onderzoek ingesteld, maar tast men nog in het duister over de identiteit van de daders. De soldaten werden doodge schoten toen zij op een brug bij Tibnin auto's doorzoch ten. De vierde neergeschoten man is met een shock in een ziekenhuis opgenomen, zo maakte een Ierse legerwoord- voerder bekend. In Tibnin is het hoofdkwartier van het Ierse Unifilbataljon geves tigd. Sinds de oprichting van Unifil in 1978 zijn 86 van haar mili tairen omgekomen, onder wie zestien Ieren. Een op 28 april van dit jaar ontvoerde Ierse soldaat wordt verder nog vermist. Waarnemers wezen er voorts nog op dat zich de laatste da gen incidenten hebben voor gedaan tussen Noorse Unifil- soldaten en leden van de mi litie van majoor Saad Had- dad. naar twee mannen op een motor fiets die even voor de dodelijke ontploffing bij de weg werden gesignaleerd. Vermoed wordt dat de bom door middel van afstandsbediening tot ontploffing is gebracht. De aanslag betekent opnieuw een verdere escalatie van het geweld in Noord-Ierland, dat de afgelo pen dagen toch al nieuwe diepte punten had bereikt. Onder grote publieke belangstel ling is gisteren Joseph Donegan begraven, de katholieke vader van zeven kinderen die door pro testantse extremisten werd ver moord nadat zij hem hadden ont voerd bij wijze van vergelding voor de ontvoering van de pro testantse Thomas Cochrane door leden van de IRA. De rooms-katholieke bisschop Ca- hal Daly, die de uitvaartdienst leidde, deed een beroep op beide partijen het geweld te staken. Fa milieleden van Donegan zegden gebeden voor Cochrane, over wie de IRA heeft gezegd dat hij inmiddels is geëxecuteerd. Zijn lijk is evenwel ondanks uitge breide zoekacties nog niet ge vonden. Een bijzonder gruwelijke gewelds daad heeft zich gisteren voorge daan in het dorpje Larne. Twee mannen drongen daar de flat binnen van Büly Kelly, bonden hem vast en zaagden met een ij zerzaag zijn hand af. Kelly be vond zich gisteravond in kritieke toestand in een ziekenhuis. Chi rurgen hebben gedurende een acht uur durende operatie gepro beerd zijn hand weer aan zijn arm te bevestigen. Inmiddels is bekend geworden dat de Noordierse politie verschil lende mensen heeft opgepakt na bekentenissen van een overloper van de katholieke terroristische organisatie INLA. De overloper, Walter McGrory, is met zijn vriendin en hun kind op een ge heim adres ondergebracht. LONDEN (GPD) - De linkervleu gel van de Britse Labour-partij heeft gisteren zware klappen op gelopen bij het verdelen van de zetels in de invloedrijke beleids commissies van de partij. Die commissies, die worden sa mengesteld voor het nationaal bestuur, zijn zo goed als allemaal onder controle gebracht van ge matigde en rechtse partijleden. Vertegenwoordigers van links werden de een na de ander uit de commissies gestemd. De uitslag is vooral een slag voor Spadolini krijgt het vertrouwen ROME (DPA/Reuter) - Het Ita liaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren in Rome met 318 tegen 258 stemmen zijn vertrou wen uitgesproken in de regering van premier Giovanni Spadolini en daarmee haar belastingvoor stellen aanvaard. De coalitieregering uit vijf partijen had de vertrouwenskwestie ge steld om nieuwe belastingmaat regelen, waaronder een verho ging van de btw, te kunnen door voeren zonder te hoeven ingaan op de ruim driehonderd amende menten die met name linkse fracties hadden ingediend. Het decreet met de maatregelen was al in juli door de regering-Spado- lini uitgevaardigd, maar moest worden goedgekeurd door het parlement om van kracht te blij ven. de leider van de linkervleugel, Tony Benn. Hij werd uit de be leidscommissie gezet die beslist over de Labour-politiek met be trekking tot de loonvorming. Bo vendien zal hij vrijwel zeker uit de niet minder belangrijke com missie worden gestemd die gaat over de door Labour te volgen politiek inzake binnenlandse za ken en justitie. Benn is daarmee zijn machtsbasis in de partij zo goed als kwijt. Hij kan alleen nog hopen binnenkort in het schaduwkabinet, waarmee Labour de verkiezingen ingaat, te worden gekozen. Politieke waarnemers achten zijn kansen daarop niet erg groot. Ook een andere exponent van de linkervleugel, Erich Heffer, raak te een aantal sleutelposities kwijt. Hij zei later in een bitter commentaar dat „de rechtse krachten in de partij de Labour- beweging kapot maken". De verwijdering van linkse partij leden uit de beleidscommissies komt niet als een complete ver rassing. Bij het jaarcongres van de Labour-partij, onlangs in Blackpool, was al duidelijk dat de rechtervleugel in de partij' het voor het zeggen zou krijgen. Bij dit congres werd de samenstel ling van het nationaal bestuur vooral onder invloed van de stemmen van de vakbonden, ver- rechtst. De bonden zijn hiertoe overgaan omdat zij vrezen dat een partij met een militant-linkse signatuur het niet goed zal doen bij de algemene verkiezingen. Vlaamse Mol: BRUSSEL (GPD) - Het Studiecen trum Kernenergie (SCK) in het Belgische Mol is gisteravond een 24-uursstaking ingegaan. De be doeling is dat daarbij ook de kernreactoren stilgelegd zullen worden, hetgeen sinds 1973 niet meer is gebeurd. De 1400 mede werkers van het studiecentrum hebben voorafgaand aan de sta king gisteren in de straten van Mol gedemonstreerd tegen het beleid van de Belgische staatsse cretaris voor energie Knoops. „Knoops is vergif voor Mol", zo luidt de kernachtige leus van de stakers. Zij verwijten de Fransta lige staatssecretaris langzaam maar zeker Mol om zeep te hel pen, of op z'n minst sterk in te krimpen ten gunste van overeen komstige onderzoekcentra in het Waalse deel van België. Knoops geeft overigens toe te streven naar „evenredige verdeling op regionaal vlak van de overheids- kredieten voor toegepast onder zoek". Volgens deze verdeling moet Mol zich meer specialiseren op het ei genlijke nucleaire onderzoek, terwijl de toepassing daarvan in de industrie in de onderzoekcen tra te Luik en Charleroi (beide in Wallonië), moet gebeuren. Het studiecentrum in Mol vreest dat deze verenging van zijn taak tot de ondergang van het centrum zal leiden. Mol steekt nu al diep in de rode cijfers en heeft van de regering-Mariens bij koninklijk besluit een vergaand sanerings plan opgelegd gekregen. Het personeel bij het SCK is extra tot staking bereid, omdat dit sa neringsplan ook fors gevoeld zal worden in de personeelsbezet ting en de inkomens. BRUSSEL (GPD) - De Belgische regering wil in 1983 de particulie re inkomens matigen met 3 pro cent. Door een werktijdverkor ting van 5 procent hoopt het ka- binet-Martens 80.000 nieuwe ba nen te creëren. Dit zijn de twee hoofdpunten uit voorstellen die Martens de sociale partners gis teravond heeft gedaan om een centraal akkoord over de ar beidsvoorwaarden in 1983 te be reiken. De werkgevers- en werk nemersorganisaties beraden zich over de voorstellen. Martens wil de 3 procent matiging bereiken door verdere opschor ting van de automatische prijs compensatie. Tot juli 1983 wordt het huidige systeem van centen in plaats van procenten voortge zet en daarna wordt de automati sche compensatie weer inge voerd, zij het op een veranderde basis. Dat levert dan samen 3 procent op. Van het bedrijfsle ven wordt verwacht dat die mati ging plus arbeidstijdverkorting ook 3 procent nieuwe banen zul len opleveren. Martens wil voorkomen dat de be drijven de matiging gewoon als winst in hun zak steken. Breidt een bedrijf het aantal werkne mers niet met 3 procent uit, dan moet het verschil afgedragen worden aan de Belgische over heid om de sociale zekerheid te financieren. Bedrijven die even wel meer dan 3 procent extra werk verschaffen, krijgen een overeenkomstige korting voor de sociale zekerheid. Overigens zullen de vele bedrijven die in moeilijkheden zijn, de matiging mogen gebruiken om het be staande aantal arbeidsplaatsen te handhaven. Besluit Reagan: WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft gisteren een proto col ondertekend waarmee Polen de status van meest begunstigde handelspartner wordt ontno men. In de praktijk komt dat er op neer dat de invoerbelasting die de VS heffen op Poolse goe deren wordt verhoogd. Polen is het enige land van het Warschau pact dat een dergelijke positie "op permanente basis" heeft, al twintig jaar kon het land profite ren van die regeling, die is opge nomen in de statuten van de GATT, de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Han del. De handtekening van Rea gan houdt overigens niet in dat de ontheffing blijvend is. Reagan verklaarde dat de Poolse regering, die al de noodtoestand hanteert, de pressie op het volk van Polen heeft vergroot door de vrije vakbond Solidariteit by de wet te verbieden. Daardoor is er geen enkele reden meer waarom de VS geen actie zouden onder nemen inzake de handel met Po len. Sinds 1978 heeft Polen zijn toezeggingen wat betreft de im port niet nageleefd, aldus Rea gan. De vorige maand liet de Ameri kaanse president al weten stap pen te willen ondernemen naar aanleiding van de situatie in Po len. Toen was echter nog niet be kend of ook het Congres zich over dergelijke maatregelen moest uitspreken. De regels van de GATT stellen de president evenwel in staat de bevoorrechte handelspositie van een land on gedaan te maken als dat zich niet houdt aan de verplichtingen die het is aangegaan krachtens voor noemde regels. Autoriteiten onderbreken radio-uitzending PARAMARIBO (ANP) - De mill- taire autoriteiten in Suriname hebben gisteren een nieuwsuit zending van radio ABC. éën van de particuliere zenders in dat land, onderbroken. In de nieuwsuitzending werd een verslag gegeven van een verga dering van de vakcentrale "de Moederbond". waarin vakbonds voorzitter Cyriel Daal het woord voerde. „Ik verlang waanzinnig naar de dag dat ik me rustig achter myn bureau bezig kan hou den met essentiële politieke zaken en dat deze energievre- tende campagne eindelijk achter de rug is", verzuchtte de leider van de Spaanse So cialistische Partij Felipe Gonzalez, vermoeid achter overleunend. Dikke wallen onder de ogen zijn de prijs voor het chronische slaapte kort van een marathontour nee door Spanje van meer dan 20.000 Idlometer en zijn stem heeft hoorbaar te lyden gehad onder de drie dagelijk se speeches. Gonzalez is overigens niet de enige die tol heeft moeten be talen voor zijn intensieve ac tiviteiten tijdens de drie we ken durende campagne voor de verkiezingen van vandaag. Ook de leider van de Spaanse Communisten. Santiago Car- rillo, had het dezer dagen te kwaad met zyn stem. Tijdens een radioprogramma, opge nomen bij Carrillo thuis aan het ontbijt, kon hij plotseling geen woord meer uitbrengen. De leider van de Volksalliantie, Fraga Iribarne, kon op zijn tournee de geteisterde keel nog met snoepjes smeren, maar bij de laatste meeting op dinsdagavond in Madnd kon Fraga aan het slot alleen nog maar wat hese en bijna onverstaanbare klanken voortbrengen. Ook de gewone Spanjaarden zullen een zucht van verlich ting hebben geslaakt aan het einde van de slopende cam pagne. Eindelijk verlost van tv-spotjes over opengaande ramen, die een frisse wind moeten binnen laten, of een bossa-nova-achtige jingle vergezeld van een waarschu wing voor links of rechts door Gerrit-Jan Hoek Het enige dat de veelbeproefde tv-kykers wèl gemist hebben, is het afsluitende tv-debat van de leiders van de vyf gro te partijen, dat op het laatste moment geannuleerd moest worden wegens onenigheid over de gespreksleider. De enige kandidaat die voor de PSOE aanvaardbaar was. Balbin, werd door de ande ren niet geslikt. Politiek oportumsme van de PSOE is aan die obstructie zeker niet vreemd geweest. In de wetenschap dat een verkiezingsoverwinning de PSOE byna niet meer kan ontgaan, hadden zij er weinig belang by om zich aan de aanvallen van de andere par tijen bloot te stellen en gaven er daarom maar de voorkeur aan om op zeker te spelen. Sen van de eerste conclusies die men na de drie weken du rende campagne kan trek ken, is dat er aanzienlijk min der electoraal enthousiasme te bespeuren viel dan bij de voorgaande edities van 1977 en 1979. Fungeerde een ver kiezingscampagne in die ja ren nog als uitlaatklep voor gevoelens die veertig jaar lang onderdrukt waren, anno 1982 is het Spaanse kiezers volk rijper geworden en min der gevoelig voor massaal op gezette happenings, opge luisterd met vlammende en opgewonde toespraken van de kandidaten. Problemen Het merendeel van de bevol king wil in deze ogenblikken van grote economische en so ciale ensis boter bij de vis, en wil weten welke party de op lossing aandraagt om de enorme problemen op te los sen. Vandaar dat de matheid van deze campagne in ver band wordt gebracht met de polarisatie tussen de twee in het geding zynde opties: die van de Socialisten en die van de conservatieve Volksallian tie (Alianza Popular). De leider van de Volksalliantie. Manuel Fraga Inbarne. heeft tijdens de campagne duide lijk op de man gespeeld Een beroep doende op zijn ruime ervaring als politicus heeft hij geprobeerd zyn naaste te genstrever Febpe Gonzalez in diskrediet te brengen, door hem aan te wTyven nog te jong en niet ryp genoeg te zijn om de problemen van Spanje op te lossen. Evenmin toonde Fraga zich te goed voor pure demagogie, door te voorspellen dat het land een ware chaos te wach ten staat als de socialisten aan de macht komen. Dat is een subtiele vorm van politie ke chantage, om het angst- syndroom van vlak voor de burgeroorlog, toen een ver kiezingsoverwinning van het linkse volksfront in februari 1936, amper vijf maanden la ter gevolgd werd door de mi litaire interventie van de na tionalistische militairen on der leiding van Franco, die Spanje drie jaar lang onder dompelden in een bloedige burgeroorlog. Juist om dat eventuele syn droom weg te bannen, heb ben de socialisten voor de matiging gekozen. Wie Felipe Gonzalez op zijn meetings aan het woord hoorde, kreeg eerder de indruk een docent of een professor aan het woord te horen dan de lijst trekker van een socialistische party. Marx kwam geen en kele keer over het katheder waar Gonzalez sprak; de boodschap straalde alleen maar verbroedering uit Een soort nieuw ethisch reveil: met zijn allen de schouders eronder zetten om Sparye er weer bovenop te helpen en het democratische systeem in de eerste plaats veilig te stellen. De enige harde woorden waren doorgaans de toezeggingen om de fiscale en economi sche delicten aan te pakken. In plaats van op de provoca ties van zijn conservatieve te genstanders in te gaan. nep Gonzalez hen by herhaling op om eindelijk te komen tot de formatie van een homo geen, constructief rechts blok, dat zijns insziens een noodzakelijke garantie vormt om de democratie te laten functioneren. In de stierenarena's, bioscoop zalen of sporthallen waar Fe lipe Gonzalez optrad, ontbra ken dan ook de gebalde vuis ten en de rode vlaggen, ter wijl de Internationale geen enkele keer gezongen werd. Real-polltiek, vooral bestemd om de weifelende mid denklasse en de twijfelaars, die geen socialistische sym- patieën hebben maar einde lijk wel eens verandering wil len zien in het gevoerde be leid van de laatste jaren, over de brug te slepen. Ook de laatste enquêtes heb ben uitgewezen dat de socia- listenbyna niets meer kan ge beuren om een historische stembuszege te behalen De laatste peilingen, die geen verandering van betekenis te zien hebben gegeven na de ontdekking van het laatste militaire complot begin deze maand, duiden op een straat lengte voorsprong voor de so cialisten. Volgens het weekblad Cambio zullen de socialisten, dank zy het in Sparye geldende dis trictenstelsel. 217 van de 350 zetels in de wacht slepen. 42 meer dan de absolute meer derheid. De enige onzeker heid die de socialisten op het laatste moment nog parten kan spelen, is het toch nog hoge percentage (ongeveer 40 pet) twyfelaars Want de defi nitieve verkiezingsoverwin ning van de socialisten wordt pas bepaald op het moment dat de twyfelaars. na een dag van bezinning, hun stem in de glazen bus laten glyden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9