Kamer steunt beleid in A dam tegen relmakers Protestacties groot probleem voor de rechter Ambtenarenstaking in nutsbedrijven Nationaal kabinet op Nederlandse Antillen C Geluidsheffing vliegtuigen gaat door per 1 januari Parkeren in garage moet goedkoper zijn CPN wü noodverordening beperken DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 SCHEVENINGEN (ANP) - Parkeren in garages moet goedkoper zijn dan parkeren op straat, omdat auto's daar minder overlast veroorzaken. De mate van overlast door het parkeren moet richtgevend zijn voor het vaststellen van de parkeertarieven. Dit zei gisteren in Scheveningen prof. ir. P. Hakkesteegt, hoogle raar verkeerskunde aan de Technische Hogeschool in Delft, op een symposium over parkeergarages. Naar zijn oordeel zijn garages niet zozeer nodig voor een betere afwikkeling van het autoverkeer, maar vooral om de voetganger weer de ruimte te geven. "In de afgelopen decennia hebben we kapitalen geïnvesteerd in perfecte autowegen en vaak briljante kruisingen, maar op de plaats van bestemming aangekomen vinden we nauwelijks een plekje voor ons voertuig", aldus prof. Hakkesteegt, die sprak van een struisvogelpolitiek van de overheid om wel voorzienin gen te treffen voor het autorijden maar willens en wetens de bezwaren van het stilstaan over het hoofd te zien. De hoogleraar stelde vast dat het leger parkeerwachters nu met uiterste krachtsinspanning in staat is om één procent van de ongeveer dertig procent foutparkeerders in de steden te bekeu- Binnenland DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari aanstaande zullen luchtvaartmaatschappijen de door hun bestreden geluidshef fing moeten gaan betalen. In het hefflngenbesluit geluidshin der burgerluchtvaartuigen dat dezer dagen in de Staatscourant is gepubliceerd, wordt uitgegaan van een jaarlijks bedrag van 10 miljoen gulden met de mogelijk heid tot uitbreiding tot 20 mil joen gulden, dat via de landings rechten zal worden geïnd. Met deze geluidsbelasting wil het rijk de geluidshinder, veroor zaakt door vliegtuigen, voor om wonenden van vliegvelden be- Derken. Met deze "sanering" is (volgens berekeningen geba seerd op het prijspeil van 1980) een bedrag gemoeid van onge veer 230 miljoen gulden, waar van de regio Schiphol met 180 miljoen het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. Voor de KLM alleen betekent de heffing een lastenverzwaring van vijf miljoen gulden per jaar of een verhoging van de landings rechten met 13 procent. Volgens een woordvoerder van de KLM blijft de luchtvaartmaatschappij onverminderd gekant tegen de invoering van de geluidsbelas ting. Bovendien wijst de woordvoerder op het gevaar voor de economi sche trekpaardfunctie van de luchthaven Schiphol. De concur rentie met andere luchthavens buiten Nederland zal zwaarder worden, wat gevolgen kan heb ben voor de werkgelegenheid op en om de luchthaven. Bezwaar heeft de KLM verder te gen de omvang van de geschatte kosten voor de sanering. Verontwaardigd is de KLM boven dien over het feit. dat de maat schappij, terwijl deze al 2.5 keer zoveel aan milieulasten kwijt is als de rest van het Nederlandse bedrijfsleven, nog eens extra wordt belast. DEN HAAG (GPD) - De Amsterdamse burgemeester heeft terecht een noodverordening uitgevaardigd om de uitge breide rellen na de ontruiming van het kraakpand de Lucky Luijk in te dammen. Dit is de mening van de mi nisters Rood (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) en van een overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer. Dat bleek gisteren tijdens het door de CPN-fractie- voorzitter Ina Brouwer aangevraagde spoeddebat over de rellen van 11, 12 en 13 oktober in Amsterdam. jaren vaker door gemeentebestu ren wordt gebruikt bij het beteu gelen van onrusten, is verder niet gebruikt om „sociale conflicten" opzij te schuiven, meent Rood. Die conflicten waren reeds door democratische besluiten van de rechter en van de gemeenteraad van Amsterdam beslecht. De noodmaatregel van Polak diende slechts om de „neveneffecten van verzet" tegen te gaan en ver der geweld te voorkomen, aldus de bewindsman. Ina Brouwer meent dat de over heid onderdeel is van de escala tie van geweld. Door gebruikma king van de speciale bevoegdhe den roept de overheid een ge weldsspiraal in het leven, die juist tot grotere onrust en meer geweld leidt, aldus de commu niste. Zij veroordeelde wel de ge welddadigheid van de krakers beweging, maar zij betuigde haar steun aan de krakers in hun DEN HAAG (ANP) - Het ko mitee Kindervuist heèft gis teren in Den Haag Tweede Kamervoorzitter Dolman de Kindertroonrede 1982 aan geboden. In deze troonrede staan de wensen van Kin dervuist aan regering en parlement voor het komen de jaar. Deze wensen zijn onder meer: doorgaan met vredesdemon straties, maximumsnelheid in de bebouwde kom van 30 kilometer, een langer en ac tueler Jeugdjournaal, stop de jacht op zeehonden en vossen, grotere woonruim tes in kindertehuizen, af schaffing van censuur op Minister Rood benadrukte in de Kamer nog eens dat hij in feite niet de bevoegdheid heeft een oordeel over het beleid van de burgemeester een uitspraak te doen. Alleen de commissaris van de koningin kan een besluit van een burgermeester toetsen en desnoods vernietigen. De Kroon (ministers en koningin) heeft in dezen geen bevoegdheid. Binnen die beperking sprak Rood als zijn conclusie uit dat Polak „bij de afweging van de verschil lende mogelijkheden die hem ten dienste stonden, in redelijk heid tot zijn besluit is gekomen". De maatregel was noodzakelijk omdat de rellen een „zeer grim mig karakter" hadden, aldus Rood. De meeste kamerfracties volgden de minister in dat oordeel. Hen- nekam (CDA) betuigde zijn „vol ledige steun" aan burgemeester Polak. „Nood breekt wet. De de mocratie heeft de plicht zichzelf te beschermen", aldus de CDA'er. Stoffelen (PvdA) en Ja- cobse (WD) lieten zich in gelijke zin uit. Preventief De noodmaatregel, die de laatste Ina Brouwer (CPN). WEERRAPPORTEN Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg strijd tegen de speculatie in hui- Zij diende een motie pleit voor een wijziging van de gemeentewet, waardoor de de lictsomschrijving in noodveror deningen minder ruim is. Me vrouw Van Es (PSP) wilde het aantal zaken waarvoor een nood verordening kan worden inge steld beperken tot „calamiteiten en natuurrampen". Ook zij dien de een motie in. Hard oordeel In het debat viel op hoe hard de kamerfracties over de krakersbe weging oordeelden. „De krakers frustreren een eerlijke woonver- deling en laten de eigen belan gen prevaleren. De krakersbewe ging schuift steeds meer de radi caliteit in", aldus Stoffelen. „Bij de krakers stond alleen het pure eigenbelang voorop. Het is een diep droevige zaak dat zove le honderden - meest jongeren - als beesten tekeer gaan. Het zijn beelden die aan een oorlog doen denken", aldus Hennekam. „Jarenlang zijn de krakers geac cepteerd, maar na de ontruiming van de Lucky Luijk is het heel moeilijk geworden krakersacties nog in te passen in onze rechtsor de. De oproepen tot verzet, de vernielingen, de grote schade overschrijden ver de grenzen van het toelaatbare", aldus mevrouw Wessel. WILLEMSTAD (GPD) - De kabi netsformatie op de Nederlandse Antillen wordt vrijwel zeker van daag afgerond. Informateur Ju les Eisden besluit vandaag zijn gesprekken met de partijleiders om te komen tot een verdeling van de ministersposten voor een nationaal kabinet. Aan het kabi net zullen partijen deelnemen die afkomstig zijn van alle zes Antilliaanse eilanden. Het kabi net heeft daarmee de steun van een tweederde meerderheid in het parlement. Die eenheid moet, zo hopen de An tilliaanse politici, macht maken, want de komende jaren zullen definitieve beslissingen vallen bij de voorbereiding op de onaf hankelijkheid. Het gaat er daar bij vooral om er zo gunstig moge lijk uit te springen in de onder handelingen met Nederland. Overigens hebben de Arubaanse partijen bij de besprekingen over een regeerakkoord, al laten we ten dat Aruba over twee of drie jaar uit het Antilliaanse verband wil stappen. De portefeuille van staatkundige structuur gaat vrij wel zeker naar de Arubanen. Ir. Don Martina keert weer terug als premier. De Democratische Partij op Curacao zal niet deelne men aan het kabinet. Zij willen drs. Marco de Castro, die als mi nister voor de Moviemento Antil ias Nodo is genoemd, niet aan vaarden. De samenwerking tus sen deze partijen in de Curacaose eilandraad komt hierdoor ook op losse schroeven te staan. Als het informatieberaad vandaag met succes wordt afgerond, heb ben de Antillen mogelijk binnen twee dagen een nieuwe regering. ADVERTENTIE De rechters in opleiding, juris ten die door de staat worden opgeleid tot rechter, houden deze week in Zutphen een tweedaags congres over „burgerlijke ongehoorzaam heid". Het probleem voor de aankomende rechters is hoe zij straks actievoerders moe ten behandelen. Actievoer ders die niet als gewone cri minelen voor hen staan maar die bewust wetten overtre den en vastberaden zeggen: "uw rechtsorde is de onze niet" en bewust politieke be sluiten aan hun laars lappen. Hoe moet dat door de rechter worden beoordeeld? Gewoon de straf opleggen die in het Wetboek van Strafrecht staat vermeld? Of kunnen ze reke ning houden met het doel van de actie, de morele ach tergrond. of met het demo cratische gehalte van de be sluiten waartegen geprotes teerd wordt? Een rechter hoeft, mag zelfs, de wetten niet klakkeloos uit voeren. Juist die interpreta tievrijheid maakt de dilem ma's voor de rechter extra groot. De rechter zal de heer sende mening in de maat schappij moeten wegen te gen de individuele vrijheid van de rebel. Over dat dilem ma gaat het congres, vandaag en morgen. Op het congres komen allerlei groepen aan het woord: dienstweigeraars, krakers, actievoerders tegen kern energie. schippers die het blokkademiddel hanteerden en mensen uit de vakbewe ging De Amsterdamse hoogleraar dr. J. Glastra van Loon, voor malig D'66-staatssecretans door José Smits van justitie, zal er ook zyn maar dan met een wat afwij kend verhaal. Volgens hem kan er maar één reactie van rechters mogelijk zijn op het moderne verzet in Neder land: straffen indien de wet ten worden overtreden. Voor hem is veel meer de vraag hoe de maatschappij in zijn geheel zal reageren op de kri tiek die doorklinkt. De kraakbeweging wordt ge zien als hét moderne voor beeld van burgerlijke onge hoorzaamheid. Volgens Gla stra van Loon is dat begrip echter niet toepasbaar gezien de gewelddadige kanten van de straatrellen in Amster dam. Politie zal daar tegen in moeten gaan, rechters zullen moeten straffen. Ieder in de maatschappij heeft er vol gens hem belang bij dat zo duidelijk en nauwkeurig mo gelijk wordt aangegeven wat wel mag en wat niet. Al was het alleen maar om het pro test wat er leeft onder de be volking mogelijk te maken. Als alles is toegestaan, kun je tenslotte nergens tegen pro testeren, aldus de hoogleraar. Maar als het protest zich heeft voorgedaan begint het pas. „De rechtsorde handhaven is niet voldoende", meent Gla stra van Loon. „Je moet de acties opvatten als een sig naal. Je moet met met de ac tievoerders persoonlijk gaan argumenteren maar jezelf een soort geidealiseerde te genstander indenken. Niet al leen strafrechtelijk reageren maar verder zoeken. Anders verlies je je geloofwaardig heid voor het handhaven van dat strafrecht. Je moet de kri tiek gebruiken voor zelfkri tiek". Als Glastra van Loon zegt dat de maatschappij zich een geï dealiseerde tegenstander moet stellen, betekent dat in het voorbeeld van de krakers de woningnood en speculatie bestrijden? Die gedachte blijkt te simpel. Van Loon „Het gaat niet om de enge oorzaak van gebrek aan woonruimte maar om de huidige economie die gericht is op het voortbrengen van goederen, op produktiviteit, die gericht is op specialisme en arbeidsverdeling en op zo groot mogelijke efficiëntie. De acties van de moderne ste nengooiers zijn vanwege het gebruikte geweld ..niet excu sabel". zoals Van Loon het uitdrukt Dat het om een al gehele afwijzing van de maat schappij gaat. uit zich vol gens hem in de kreet 'jullie rechtsorde is de onze niet' ..Elke vorm van overleg wordt daarmee ongemoti veerd geweigerd zegt hij. Dat soort verzet grijpt veel ver der terug dan alleen tot de lu dieke provo-acties van de ja ren '60. Volgens Glastra van Loon moeten we voor de oor zaak teruggaan tot aan het begin van de industriële re volutie of zelfs tot aan de zes tiende, zeventiende eeuw. toen de wetenschap zich ging specialiseren. Als voorbeel den van het verzet uit die tij den noemt hij protesten te gen te lange werktijden of de kinderarbeid. De maatschap pij heeft het nooit begrepen „Steeds is het verzet beant woord met toegeven op on derdelen, bijvoorbeeld ver mindering van de werktijd." De negatieve effecten van de eenzijdig op efficiëntie en produktie gerichte economie in de westerse wereld uiten zich nu duidelijk in de „uit putting van het milieu, de Glastra vervuiling. De negatieve ef fecten cumuleren, ze stape len zich op. Maar er is ook sprake van geestelijke ver vuiling". Wie deze gedachtengang wil volgen, kan hoop op verande ring maar beter laten varen Glastra van Loon beaamt dat gezagsdragers verzet tegen hun beslissingen maar al te vaak aan willen pakken met nieuwe verboden, straffen en meer politie. Dat juist jongeren in deze maat schappij in verzet komen te gen de opgelegde afhanke lijkheid vindt hy gemakke lijk verklaarbaar „Jongeren zijn nog niet gebonden in die maatschappg. Protesteren is makkelijker". De totale afwijzing van de hui dige rechtsorde zoals van de Amsterdamse kraakbewe ging. Beschouwt hij die gene ratie als verloren voor de maatschappij'' „Of ze voor zichzelf verloren zyn, hangt af van henzelf Wat doen ze met het bestaan zoals ze dat leiden? En als je als maatschappg alleen maar strafrechtelijk op ze wil rea geren dan ben je bezig ze als verloren te beschouwen Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt motregen geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt nCW H44C/1TTDPPUT/JU 23 18 0 9 3 02 21 12 0 22 12 0 21 13 0 11 3 07 12 4 01 117 0 21 10 0 18 12 0 27 19 0 - 17 - - 12 4 DEN HAAG/UTRECHT/AM STERDAM/LEIDEN (GPD/ ANP) - Het openbare leven in ons land wordt met chaos be dreigd als gevolg van stakingen van onbepaalde duur die de ambtenarenorganisatie AbvaKa bo heeft aangekondigd bij gingsdiensten, elektriciteitscen trales en andere vitale diensten Eerder al is de dag van 22 novem ber uitgeroepen tot stakingsdag bij de Spoorwegen. De bond wil met de acties probe ren het CDA en de WD af te brengen van de plannen die zij, blijkens hun regeerakkoord, in petto hebben voor de ambtena ren en de trendvolgers (mensen in dienst van instellingen die be staan van overheidsgeld). De plannen komen neer op verla ging van de salarissen en op ver lies van arbeidsplaatsen. De AbvaKabo wil dit keer niet vol staan met prikacties, demonstra tieve optochten of andere, in om vang beDerkte. vormen van oro- test. Door het hele land wordt op het ogenblik nagegaan hoe groot de actiebereidheid onder de le den van de bond is en waar en in welke sectoren de effecten van stakingen het grootst zullen zijn. De christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) heeft geen plannen voor langdurige stakingen. Ambtenarencentrum Het Ambtenarencentrum conclu deert, dat in het regeerakkoord van CDA en WD het zogenoem de trendprincipe definitief over boord is gezet. Dit betekent, dat de weg is vrijgemaakt voor in grijpende wijziging in de toch al wankele rechtspositie van het overheidspersoneel. Het Ambtenarencentrum signa leert dat door de voorstellen, neergelegd in het regeerakkoord, zeker tienduizend arbeidsplaat sen bij de overheid verloren gaan. Voor het Ambtenarencen trum zijn twee voorstellen in het regeerakkoord wel bespreek baar. namelijk de voorgestelde „adempauze" met betrekking tot de loon- en prijsontwikkeling en de voorgestelde inkomensmati ging van twee procent per jaar. zowel in de particuliere als col lectieve sector. CNV Het Christelyk Nationaal Vakver bond (CNV) verwerpt evenals de FNV dat al heeft gedaan het ont werp-regeerakkoord van CDA en WD. Het CNV ziet in hel ak koord geen enkel beleid wat be treft werkgelegenheid, „ondanks het feit dat in de politiek de noodzaak van een 'meersporen beleid' wel wordt onderkend". Volgens het CNV ademt het ak koord de geest van afwachten, zonder eigen initiatieven Wat de „adempauze" betreft lijkt het er volgens het CNV steeds meer op dat het om een loon maatregel gaat. „Op de eigen maatregelen van de overheid is die adeihpauze niet van toepas sing. integendeel de woonlasten gaan omhoog en de rijksbijdrage voor de sociale fondsen gaat nog meer omlaag dan in de miljoe nennota al was aangekondigd niet 6.5 miljard maar 6.7 miljard minder", aldus het CNV. Geen "adempauze" Als het nieuwe kabinet snel duide lijkheid geeft over de bevriezing van ambtenarensalarissen en uit keringen is een „adempauze" niet nodig. Dat zegt de grootste werkgeversorganisatie Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO). Het VNO vindt dat, los van de "adempauze", de geplande be vriezing voor 1983 moet doot gaan. Maar uit de stukken noch uit de mondelinge toelichtingen van de beide fractievoorzitters wordt duidelijk wat daarover nu precies is afgesproken Klaarheid op dit punt is een eerste Grafici Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, heeft geen goed woord over voor het ontwerp-re- geerakkoord van CDA en VVD Het uitgestippelde beleid biedt geen enkel perspectief voor het steeds groter wordende leger van werklozen Het beleid is alleen gericht op bezuinigingen en ver laging van het financieringste kort, aldus vicc-voorzitter T. Doeze van de bond. gisteren in Leiden op het fusiecongres van de bond Onderwijs Uitvoering van het ontwerp-re- geerakkoord tussen de WD en het CDA. zal voor wat betreft het onderwys op een catastrofe uit draaien. zo meent de PCO (Pro testants Chnstelyke Onderwgs vakorganisatie) in een reactie 'Tienduizenden onderwysgeven- den die al werkloos zijn of dat in de komende jaren zullen wor den. verliezen elk perspectief om nog ooit aan de slag te komen Tegelgk wordt onvoorstelbare schade toegebracht aan de kwali teit van het onderwgs", aldus de vakorganisatie. PvdA Oppositieleider Den Uyl wijst de afspraken in het regeerakkoord over de kernwapens en de lasten verdeling volstrekt af Hij noemt het zorgwekkend dat het CDA nu heeft ingestemd met afge zwakte afspraken over de kern wapenparagraaf. Daarnaast be schouwt hg de voorgenomen verdeling van de lasten over de verschillende inkomensgroepen "volslagen onaanvaardbaar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7