Unieke maquette op expositie in museum geologie c Bezemer weer in bestuur van Rijnland: Oegstgeest ontstemd Energievoorraad in beeld gebracht D- Windmolen voor energie in Alphen Open huis laboratorium Gedenksteen in muur geplaatst van nieuw bouw Zeeheldenbuurt LEIDEN - Als de mensen na het bezoeken van de tentoonstelling Energie uit eigen bodem eindelijk te weten zijn gekomen dat er bij Slochteren eigenlijk geen gasbel zit, is dr. H.J.W.G. Schalke een tevreden mens. Lelden "Ik werd vanochtend wakker en wat hoorde ik een politicus zeg gen: de gasbel..blablabla. Weet die man nou niet beter, denk ik dan. Overdrachtelijk bedoeld? Kan best zijn, maar welbe schouwd zit het gas gewoon in de poriën van het zand. En als dat gas op is zal Slochteren heus niet door verzakking verdwij nen". Van 29 oktober tot en met 15 au gustus zal de tentoonstelling te zien zijn in het rijksmuseum van geologie en mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht. Belang rijkste onderdeel: een maquette, die volgens de ontwerper Schal ke zo fraai is vormgegeven dat het om een uniek exemplaar gaat. Maar laten we beginnen bij het ont staan van de tentoonstelling. In '79 bezocht Schalke, conservator bij het museum, een congres in Londen en omdat hij toch in die stad was ging hij meteen een kijkje nemen op de tentoonstel ling Brittain before man. En wat zag hij daar: een kantelbare ma quette. Liet je een blokje kante len, dan kon je aan de zijkant zien hoe de aardlagen in dat deel van Engeland waren opge bouwd. Het bracht Schalke op een idee. Stel je voor dat je een dergelijke maquette zou kunnen maken van Nederland en het daarbij be horende deel van de Noordzee! door Wim Brands Eenmaal terug in Nederland ging Schalke aan de slag. Twee- honderduizend gulden wist hij te krijgen via het ministerie van economische zaken en honderd duizend van een aantal oliemaat schappijen. "Ik wilde een maquette met veel mogelijkheden maken. Om te be ginnen heb ik cijfers verzameld. Waar en in welke hoeveelheden bevindt zich in Nederland olie, gas, steenkool en aardwarmte, daar ging het om. Vervolgens kwam ik op het idee om de men sen in de diepte te laten kijken". Wat Schalke bedoelt is dit: door gaans wordt op een maquette al leen maar door middel van lampjes aangegeven waar bij- LEIDEN - Energie uit eigen bd- dem is van 29 oktober tot en met 14 augustus 1983 te bezichtigen in het rijksmuseum van geolo gie en mineralogie te Leiden. (Hooglandsekerkgracht 17) Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op feestdagen is het mu seum gesloten. Voor groepen worden bij tijdige aanvraag door de educatieve dienst rond leidingen verzorgd, (tel: 071- 124741) voorbeeld het aardgas in de bo dem zit. Schalke wilde echter dat de delen van de maquette ook omhoog zouden kunnen gaan, zodat de mensen ook precies kunnen zien hoeveel gas er pre cies in de aardlagen in de omge ving Leiden zit. Om maar eens een voorbeeld te noemen, want ook de Gelderlander kan aan zijn trekken komen. Filmpjes De maquette is dus het belang rijkst, maar op de tentoonstelling zijn ook videofilmpjes te zien en een model van een boortoren en een jaknikker. "En de mensen worden in de gelegenheid ge steld om te likken en te voelen. Ja, dat klinkt alsof het een sek- stent is, maar ik bedoel: de men sen kunnen stukken steenkool en zand waarin gas zit bevoelen en likken langs een stuk steen- zout. Die dingen leggen we niet achter glas. Daarnaast zullen we ook een paar staven dynamiet showen. Tuurlijk, de explosieve lading is verdwijderd. Boven dien komt er bij het Leidse sta tion een echte jaknikker te staan". Denkt Schalke dat hij een goede tentoonstelling heeft gemaakt? "We hebben de zaken simpel, zo simpel, aangepakt dat het nog al gek moet gaan als het niet in de smaak valt. We hebben echt ons best gedaan. Ik bijvoorbeeld, ik De maquette die in het museum voor geologie en mineralogie i achtergrond, derde van rechts, ontwerper Schalke. i de Hooglandsekerkgracht is te zien. Op de ben een jaar lang dag en nacht, ja, ik zeg: dag en nacht, met deze tentoonstelling bezig geweest. De tentoonstelling gaat overi gens ook drie jaar door Neder land touren. En de maquette zal volgend jaar twee weken te be zichtigen zijn op het wereld-pe- troleumcongres in Londen. Ik heb de brief waarin het verzoek staat net binnen gekregen". Schalke hoopt overigens ook dat de mensen wat meer te weten zullen komen over het werk van de geologen. De meeste mensen hebben daar helaas geen kaas van gegeten, beweert hij. "Er heerst nogal wat onbegrip. Op de Leidse universiteit klaarblijke lijk ook, want als ze wat meer verstand van zaken hadden ge had, dan hadden ze nooit geolo gie opgeheven. Vrij regelmatig word ik opgebeld door oliemaat- (foto Holvast) schappijen die me vragen of ik geen afgestudeerde geoloog voor ze heb. En dan zet de Leidse uni versiteit er een punt achter, on begrijpelijk! Al die sociale we tenschappers kunnen maar door gaan met hun lullepot en de geo logen moeten stoppen in Lei den". Schalke maakt een bewe ging met zijn arm ten teken dat zijn tirade als beëindigd kan wor den beschouwd. LEIDEN - De Algemene Raad van het energiebedrijf Rijnland is gisteravond akkoord gegaan met de bouw van een windmolen in Alphen aan den Rijn. Alleen de vertegenwoordigers van Nieuw koop. Ter Aar, Benthuizen en Hazerswoude stemden tegen. Het windmolenproject wordt be gonnen op aandringen van het Leidse PPR-raadslid Van Oos ten, die hierover anderhalf jaar geleden een voorstel deed. De molen krijgt een vermogen van 50 kilowatt en levert naar schat ting jaarlijks ten hoogste hon derdduizend kilowattuur stroom. De windturbine zal door een Nederlands bedrijf worden geleverd. Door de rentelast van de investe ring van 165.000 gulden is het project nog niet rendabel, zo kende het dagelijks bestuu voor. Dagelijks bestuurder Bo dewijk (Leiden) benadrukte ech ter dat het voor het energiebe drijf van groot belang is om prak tijkervaring op te doen met windenergie. Hij voorzag dat de prijs van wind molens in de toekomst (relatief) lager zou worden en de brand stofprijs hoger, zodat windener gie binnen afzienbare termijn wel rendabel geëxploiteerd kan worden. De keuze van de plek voor de mo len (Alphen. op de grens met Nieuwkoop) was onder meer ge baseerd op het feit dat het in het oostelijk deel van Zuid-Holland gemiddeld meer waait. De vertegenwoordigers van Ter Aar en Nieuwkoop bepleitten uitstel van het project en wilden profiteren van de ervaringen die elders worden opgedaan. Burge meester Seinstra van Nieuw koop verkeerde in de veronder stelling dat de molen in zijn ge meente zou worden geplaatst en was boos over het gebrek aan overleg. Toen bleek dat de molen op Alphen's grondgebied komt was zijn voornaamste bezwaar weggenomen, maar hij bleef het project afwijzen. Leiderdorp schendt gentlemen s agreement LEIDEN - Wethouder Bezemer van Leiderdorp, werd gister avond herkozen in het dagelijks bestuur van het energiebedrijf Rijnland. Dit ging gepaard met enige commotie en vooral grote teleurstelling by het gemeente bestuur van Oegstgeest. Een gentlemen's agreement, een op fatsoen gebaseerde mondelinge overeenkomst was geschonden. Bezemer was de afgelopen vier jaar financieel deskundige in het Col lege van Beheer, het dagelijks bestuur van het energiebedrijf. Tussen de gemeentebesturen van Oegstgeest en Leiderdorp was in het verleden de afspraak gemaakt, dat de gemeenten om de beurt een periode in het dage lijks bestuur zouden plaats ne- De beurt was nu dus weer aan Oegstgeest, dat hiervoor wethou der Van Hazel kandideerde. Het dagelijks bestuur van Rijnland droeg echter opnieuw Bezemer voor als kandidaat. De heren-af spraak tussen Oegstgeest en Lei derdorp heeft immers geen offi ciële status. Het dagelijks be stuur kon dus voordragen wie het wilde. De Algemene Raad. gisteravond bijeen, moest de keuze maken. Het orgaan is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle door Leo Maat deelnemende gemeenten. Het aantal stemmen dat elk lid mag uitbrengen is zeer uiteenlopend. Zo beschikt bijvoorbeeld de ver tegenwoordiger uit Moerkapelle over één stem en de enige vrouw in het gezelschap de voorzitter, de Leidse wethouder Fase - over elf stemmen. Terwijl alle overige leden van het dagelijks bestuur zonder hoofdelijke stemming werden gekozen, vroeg de Oegstgeestse vertegenwoordiger WD-raads- lid Rijks het woord toen de vaca ture Bezemer aan de orde kwam. Rijks vestigde met een enkele korte opmerking de aandacht op de overeenkomst tussen de ge meenten. Bezemer werd tegen de verwach ting in herkozen met 55 tegen 35 stemmen. Rijks vroeg onmiddel lijk opnieuw het woord en wilde weten of Bezemer de functie zou aanvaarden. Bezemer antwoord de bevestigend. Het ongenoegen was van het gezicht van Rijks af te lezen, maar hij deed er verder het zwygen toe. Toonde Bezemer zich geen heer? Hield hij zich niet aan zijn Bezemer Leiderdorp deskundig - woord? Die conclusie is niet zo eenvoudig te trekken. Bezemer heeft naar verluidt wel degelijk zijn stem uitgebracht op zijn Oegstgeestse collega. Hij heeft dus de afspraak gestand gedaan, dat de kandidaat van Oegstgeest door Leiderdorp zou worden ge steund. De beslissing is echter aan de Alge mene Raad en nu deze kennelijk uitsprak geen behoefte te heb ben aan onderhandse afspraak jes, getuigt het van democrati sche zin om zich naar die beslis sing te voegen, zoals Bezemer deed. Had Bezemer de benoeming niet aanvaard dan had bovendien de theoretische mogelijkheid be staan, dat noch Leiderdorp, noch Oegstgeest de komende jaren in het dagelijks bestuur vertegen woordigd zou ziin. De mogelijkheid is echter theore tisch en het is veel waarschijnlij ker, dat - bij terugtrekking van Bezemer - Van Hazel het had ge haald. De gemeentebesturen van Leiderdorp en Oegstgeest heb ben de komende tijd in elk geval gesprekstof. Van Hazel zei na afloop dat de kwestie niet zo belangrijk is dat er van een ernstige vertrouwens crisis sprake is. Wel betreurden de Oegstgeestse vertegenwoordi gers de gang van zaken, omdat het zitting hebben in het dage lijks bestuur de invloed op het beleid zou vergroten. Het feit dat Bezemer PvdA-er is en Van Hazel CDA-er heeft volgens de ingewijden geen doorslagge vende rol gespeeld. Eerder de alom geroemde deskundigheid van Bezemer tegenover de onbe- LEIDEN - Het laboratorium voor elektronenmicroscopie van de Leidse faculteit der geneeskunde, gebouw 54 op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis, opent op woensdag 3 november vanaf twee uur haar deuren voor belangstellenden. Het laboratorium heeft een uitgebreid assortiment aan hoogwaardige ap paratuur. Het totale scala te onderzoeken preparaten varieert van het onderzoek van witte bloedcellen tot menselijke hoofdluis en van nier stenen tot de herkenning van asbestvezels. Tijdens de open middag zal na een algemene inleiding een demonstratie van het zogenaamde ultra-dun snijden van biologische preparaten wor den gegeven. Bovendien zullen een transmissie-elektronenmicroscoop en een raster-elektronenmicroscoop worden gedemonstreerd. Tijdens de demonstraties zal het principe van de desbetreffende instrumenten worden uitgelegd en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Belangstellenden kunnen zich tot en met maandag 1 november uitslui tend telefonisch aanmelden bij dienst interne en externe voorlichting van de universiteit, telefoon 071-148333, toestel 3133/3665. kendheid van de Oegstgeestse kandidaat. Er zou de laatste tijd druk gelob- bied zijn rond de omstreden kan didatuur. En ook gisteravond was na afloop van de stemming de kwestie in de wandelgangen het onderwerp van gesprek. Gezegd werd dat de stemmen van voorzitter Fase (WD) de door slag zouden hebben gegeven ten gunste van Bezemer. Zij zou hiermee zijn ingegaan tegen het advies van de liberale fractielei der in Leiden, Kuijers, die op het standpunt staat dat dergelijke af spraken gerespecteerd dienen te worden. De Oegstgeestenaren waren ook verbaasd dat Fase op grond van de brieven die over de kwestie waren geschreven, niet zelf Van Hazel als tegen-kandidaat stelde. Rijks zei hierdoor nogal over rompeld te zijn geweest. Ook toestemming renovatie LEIDEN - De voorzitter van woningbouwvereniging 'Eensgezindheid', W.C. Nagtegaal. heeft gisteren een gedenksteen ingemetseld in een complex van 30 woningen die in aanbouw zijn aan de Waardstraat in Leiden. De nieuwbouw in de Zeeheldenbuurt bestaat uit portiekwoningen en uit eengezinswoningen met een klein tuintje. Verwacht wordt dat de eer ste huizen in april volgend jaar worden opgeleverd. De kale huur zal rond de 400 gulden per maand komen te liggen. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van architect Stroek uit Oude Wetering. De woningen worden neergezet door het aannemersbedrijf Du Prie uit Leiden. De gemeente heeft deze week van de provinciale directie voor de volks huisvesting toestemming gekregen om een complex van 92 woningen in de Zeeheldenbuurt te renoveren. De te renoveren woningen zijn ook in beheer bij woningbouwvereniging 'Eensgezindheid'. "Een meerder heid van de bewoners is met het renovatieplan akkoord gegaan", aldus Aksc van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente. Verwacht wordt dat spoedig met de renovatie wordt begonnen. x de daarvoor vrijgelaten ruimte. Toeschouwers zijn gemeente- Braderie De oudercontactcommissie van muziekvereniging K en G houdt zaterdag een braderie in het clubgebouw aan de Oosterstraat. De opbrengst is bestemd voor de viering van het 55-jarig bestaan in 1983. De openingstijden zijn van één uur tot elf uur. Ook is er een loterij, waarvan 's avonds om negen uur de trek king is. Muziek (1) De uit Zeeland afkomstige band Pleemobielz treedt za terdagmiddag op in het open café van het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Muziek (2) In café-coffeeshop Het huis de Bijlen, Morsstraat 60, is voor lopig om de twee weken op zondagmiddag een optreden van een muziekgroep. Aan vang steeds om vier uur. Ko mende zondag treedt het Leidse trio Number Four op, een groep die vooral mxuiek uit de jaren zestig speelt. Muziek (3) In het LVC treedt zaterdag avond de groep Experiments with ice te aanschouwen. De zaal gaat om negen uur open. Experiments with ice is gefor meerd rond multi-instrumen talist Nicky Patriachaeos en deinst er volgens de organisa toren niet voor terug om expe rimentele invallen door de composities te mengen. Muziek (4) Vrijdagavond is er in het LVC een zogenaamde swing avond, Op zolder treedt de muziekdichter Rik van Boec- kel op. Ook nu weer gaat de zaal op negen uur open en Van Boeckel begint zijn op tredens om half elf en kwart over twaalf. Klussencursus In het Volkshuis begint 4 no vember een klussencursus voor vrouwen. Klusjes als za gen, timmeren, stekkers repa- ren, fietsen maken e.d. staan op het programma. De cursus bestaat uit 25 lessen. Voor meer informatie: het Leidse Volkshuis, Riet Roosloot, tel. 149180. ZLC-feest Bij voetbalvereniging ZLC is er zaterdag voor leden en sup porters in het clubhuis (Mors- kwartier) een feestavond met een loterij en muzikale mede werking van Ritmico Espe cial. Aanvang negen uur. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentrale krijgt regelmatig verzoeken om hulp van mensen die bij voorbeeld door ziekte, zwan gerschap of onvoorziene om standigheden niet in staat zijn huishoudelijk werk op te knappen, boodschappen te doen, medicijnen te halen of de hond uit te laten. Ook ko men er aanvragen binnen van mensen die eenzaam zijn en met iemand willen praten. De centrale is op dit moment niet in staat daarvoor vrij willigers te 'leveren', maar wil daarin verandering bren gen. Daarom worden voor dit soort werkzaamheden vrij willigers gezocht. Het is ver der de bedoeling maandelijk se bijeenkomsten te beleggen, waarop de vrijwilligers hun ervaringen kunnen uitwisse len. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met de Vrijwilligerscentrale, Lange- gracht 246a, tel. 149064. Hengelsport Wedstrijd nummer tien van De Sportvrienden werd gevist in de Rijn. De uitslag: 1. E. Mooibroek 38 stuks-2.370 gram; 2. Chr. Schouten 27- 2.290: 3. J. Jansen 27 1.630; 4. W Schouten sr. 10-700; 5 J. Zee 11-650; 6. B. Honsbeek 11- 610; 7 J Kriek 11-600. 8. H. Jansen 10-550; 9. C. Schouten sr. 8-430

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4