c :Minder woningen en hogere huren Steeds Stroom niet veel meer dan vier procent duurder Problemen spaanplaatgas voor de zomer verholpen Merenwijk krijgt speeltuin Wethouder somber over gevolgen regeerakkoord voor volkshuisvesting: iïen nieï fcclctnb kfacfkteefd 98, DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Leiden LEIDEN In de Merenwijk. ach ter buurthuis Op Eigen Wieken, komt een nieuwe speeltuin. Na vier jaar plannen maken hebben de bewoners nu subsidie gekre gen van de gemeente om een speeltuin op te richten. De subsi die, 100.000 gulden, is bedoeld om de grond en een deel van de speelwerktuigen aan te kopen. Wanneer alles volgens plan ver loopt kan de speeltuin aan het begin van de volgende zomer worden geopend. Het terrein zal, compleet met omheining en por tier, een gesloten karakter krij gen. Naast de speelwerktuigen wordt de tuin ingericht met een zandbak en spartelvijver. Om nu alvast leden te werven gaan de initiatiefnemers zaterdag de straat op met geluidswagen en muziekkorps, 's Middags wordt in Op Eigen wieken de naam van speeltuin bekend ge maakt. Op dit grasveld achter buurthuis Op Eigen Wieken komt de speeltuin. Rentedaling en loonontwikkeling meevallers LEIDEN - De jaarlijkse tanetsty- gingen van de elektriciteit by het energiebedrijf Rijnland zullen ook in de toekomst niet veel ho ger liggen dan vier procent. Dit verklaarde een woordvoerder van het bedrijf gisteren bij de presentatie van de begroting voor 1983. In de bij de begroting behorende meerjarenraming schreef het da gelijks bestuur van Rijnland, dat vanaf 1986 extra tariefstijgingen op dit moment onontkoombaar lijken. Bestuurder Bezemer sprak van een aantal ongewisheden in de ra ming. De daling van de rente kan het bedrijfsresultaat gunstig beinvloeden. Naar schatting kan de renteval een miljoeh gulden schelen. De te verwachten maatregelen van regering ten aanzien van de lonen kunnen volgens Be zemer eveneens een gunstige in vloed hebben op het bedrijfsre sultaat Of de loonmaatregelen ook gunstig zouden zyn voor de werknemers van het bedrijf be twijfelde de Leiderdorp se PvdA- wethouder. Ongunstig is de stijging in de brandstofprijzen. "Wat de brand stofprijzen doen bepaalt voor tenminste de helft wat de consu ment betaalt", aldus Bezemer. Met de toenemende failissementen is in de begroting rekening ge houden. Twee en een kwart pro mille van de omzet wordt al bij voorbaat als oninbaar be schouwd. Ook is in de geraamde afzet van gas aan tuinders een daling van zestien procent voor- LEIDEN - Het regeerakkoord dat CDA en WD deze week |n hebben gesloten zal rampzalige gevolgen hebben voor de volkshuisvesting in Leiden. Verwacht wordt dat Leiden volgend jaar veel minder woningen mag bou wen dan dit jaar het geval is. Het woningtekort zal ®L daardoor zeker toenemen. De aanvangshuren van de nieuwbouw in de Stevenshofjespolder dreigen door de el volkshuisvestingsplannen van CDA en WD tientjes mt hoger te worden. Deze sombere voorspellingen deed wethouder Tesselaar gister- 1 avond in een vergadering van de raadscommissie voor de volks huisvesting. Raadsleden van alle de politieke partijen spraken de ver wachting uit dat de woningbouw in Leiden de komende jaren zal inzakken en de woonlasten aan zienlijk zullen stijgen als gevolg van de aantasting van het stelsel van individuele huursubsidie. Wethouder Tesselaar zei te vrezen dat de huren in de Stevenshof jespolder twintig gulden per maand hoger zullen worden door de invoering van een nieuw stel sel van huurvaststelling. Als de minister van volkshuisvesting daarnaast het zogenaamde pun tensysteem toepast zouden de aanvangshuren zelfs op 460 gul den per maand komen. Eerste paal Op één december gaat de eerste paal de grond in voor de nieuw bouw in de Stevenshofjespolder. De huur van deze woningen zal, volgens de huidige plannen, 378 gulden per maand gaan bedra gen. Tesselaar zei zich met alle mogelijke middelen te zullen verzetten tegen het optrekken LEIDEN - Bij n kettingbot sing op de Hoge Rijndijk zijn gis termiddag vier personenauto's zwaar bescha digd. Aan de 'voet' van de Wil- helminabrug reed de 38-jarige Lei- denaar met een flink vaartje in op drie personen auto's die in file stonden voor het verkeerslicht richting Alphen). De automobilist, die met de schrik vrijkwam, had te laat opgemerkt dat de auto's stil stonden. van de huren door de r nister van volkshuisvesting. De wethouder noemde één van de grootste bezwaren van het re geerakkoord dat het mes gaat in de individuele huursubsidie. "Daarmee wordt getornd aan één van de pilaren waarop het volks huisvestingsbeleid van de ge meente Leiden stoelt". In de filo sofie van de gemeente zouden bewoners van goedkopere flats moeten doorstromen naar duur dere eengezinswoningen in de Stevenshofjespolder. De goed kopere woningen komen dan be schikbaar voor de mensen met de laagste inkomens. Als de huursubsidie omlaag gaat en aanvangshuren in de Stevens hofjespolder omhoog zal de be reidheid van mensen om naar een duurdere woning te verhui zen afnemen en dus de doorstro mingsgedachte op losse schroe ven komen te staan, aldus de vrees van de wethouder. Bij de gemeente bestond tot dus ver de verwachting dat Leiden volgend jaar net zoveel nieuwe woningen zou mogen bouwen als dit jaar (660). "Die verwach ting heb ik nu niet meer", zei Tesselaar. Als we volgend jaar - Wethouder Tesselaar. 500 woningen kunnen bouwen mogen we blij zijn, zo viel uit de woorden van de wethouder te beluisteren. Om het woningte kort in te lopen zouden in Leiden minstens 700 woningen per jaar gebouwd moeten worden. In het volkshuisvestingsplan van de ge meente gaat men er zelfs vanuit dat de woningbehoefte een bouwproduktie van meer dan duizend woningwetwoningen per jaar wettigt. Het PvdA-raadslid Eikerbout noemde het regeerakkoord van CDA en WD met betrekking tot de volkshuisvesting "rampza lig". Ook de vertegenwoordigers van CDA en WD in de Leidse gemeenteraad gaven blijk van hun verontrusting. Het WD- raadslid mevrouw Jansen noem de het een doorn in haar oog dat de nieuwbouw in de premiesfeer verre van toereikend zal zijn. Zy Toezegging wethouder Tesselaar: LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gezegd dat de problemen met het spaanplaatgas. in een complex nieuwbouwwoningen in Leiden-noord, voor de zomer verholpen zullen worden. "We gooien het dak er niet meteer. af', zei Tesselaar. "Er zal eerst een nieuw onderzoek komen naar de concentratie van het for- maldehydegas in de slaapkamers van de 92 woningen. Daarna wor den de nodige maatregelen ge troffen. De eerst verantwoorde lijke voor de verdere gang van zaken is de Leidse Woningstich ting", zei Tesselaar. "Maar er zal over en weer gesproken worden over een oplossing voor de pro blemen. De bewoners kunnen er niets aan doen en hoeven ook niets te betalen", aldus de wet houder Raadsleden van alle politieke par tijen spraken gisteravond in een vergadering van de raadscom missie voor de volkshuisvesting hun verontrusting uit over de spaanplaatproblemen in Leiden- noord. Een meerderheid stond achter Tesselaar dat eerst een ge degen onderzoek moet worden afgewacht. Het PvdA-raadslid Van der Pluym noemde het voQr- barig om in de wintermaanden al te gaan slopen. Alleen Vergeer (SP) wilde meteen het dak eraf maar stelde zich uiteindelijk te vreden met de toezegging van de wethouder dat de problemen voor de zomer worden aange pakt. drong er bij de wethouder op aan dat hij zich zo spoedig mogelijk met de nieuwe minister van volkshuisvesting zal verstaan over de gevolgen van het voorge nomen beleid. De La Mar (PSP) merkte op dat de WD zelf maar aan de bel moet trekken in Den Haag. Waardering Tijdens de behandeling van de ge meentelijke begroting voor de volkshuisvesting oogstte Tesse laar van verschillende kanten waardering voor de wijze waarop hij de Leidse volkshuisvestings- problematiek aanpakt. Hoekema (D'66) merkte wel op dat de wet houder naar de gemeenteraad toe te weinig open opereert als het om belangrijke zaken gaat als de bebouwing van de Stevens hofjespolder en de problemen rond de woningen in het Heren- gracht/Zijlsingelgebied. Jansen (VVD) en Geelkerken (CDA) pleitten er beiden voor maatregelen te treffen voor in fi nanciële moeilijkheden geraakte huiseigenaren en huurders van dure flats. Tesselaar zei dat zijn aandacht in de eerste plaats uit gaat naar de laagstbetaalden die bij het bureau huisvesting als woningzoekenden staan inge schreven. De wethouder liet ver der weten dat met de openbare verkoop van woningen met ge meentegarantie sinds 1979 zo'n 840.000 gulden gemoeid is ge weest. De helft daarvan komt voor rekening van de gemeente. De andere helft betaalt het ryk. De la Mar (PSP) meent dat als de woningbouw achterblijft, de prioriteit voor de stadsvernieu wing gehandhaafd moet blijven. Hij zei te vrezen dat de nadruk op de Stevenshofjespolder zal komen te liggen. Wethouder Tes selaar zei uit te blijven gaan van een vijftig-vijftig-verhouding. De la Mar pleitte verder voor een buslijn naar het woonwagencen trum aan de Haarlemmertrek vaart en voor verbetering van di verse voorzieningen aldaar. Merenwijk Met het SP-raadslid Vergeer kreeg wethouder Tesselaar het aan de stok over de hoge huren van flats in de Merenwijk. De wethouder zei de dure flats te willen splitsen om ze geschikt te maken voor be taal bare j ongerenhuisvesting Vergeer had daar geen goed woord voor over en stelde in het vooruitzicht dat de SP acties van bewoners voor lagere woonlas ten zal steunen. Tesselaar noem de het verhaal van Vergeer de magogisch en wilde precies we ten hoe het SP-raadslid dacht dat hy de huren zou kunnen verla gen. Daarop ontspon zich een fel le woordenwisseling. Tesselaar eindigde met de constatering dat Vergeer ook geen concrete op lossing heeft en daarom verder niet moest zeuren. Het idee van Vergeer om massaal de leegstaande woningen op het Waardeiland te vorderen wees Tesselaar af omdat de huurwaar de van de woningen, vastgesteld door de huurcommissie. ver bo ven de 600 gulden per maand zou komen te liggen. "En daar heeft de gemeente geen klanten voor", aldus Tesselaar. De wethouder gaf wel toe dat de dure woningen voor woongroepen gevorderd zouden kunnen worden. dryven. zoals massaal' in Delf land gaat gebeuren noemde di recteur Brooshooft spectaculair Hy wees erop dat de situatie by Rijnland anders is. In Delfland bestond een uitgestel de betalingsregeling, die Ryn- land niet kent De achterstand in Delfland is veel groter en be draagt meer dan twee miljoen gulden. Ten slotte is de levering van gas aan tuinders in Delfland veel groter dan in Rijnland In Delfland gaat 300 mihoen kuub gas naar tuinders, in Rynland 'slechts' 140 miljoen kubieke me ter. Stadsverwarming De financiële tegenvallers die on langs gebleken zijn bij het stads verwarmingsproject in Breda zijn voor het dagelyks bestuur van Rijnland geen reden voor pessimisme. Directeur Brooshooft wees op de verschillen met de Brabantse si tuatie. "Wy calculeren nog altyd dat het een aantrekkelijk project is. Rynland heeft de prod uk tie en de distributie in één hand. Dat is in Brabant niet zo". "Bovendien hebben we hier een aantal vaste grote klanten, zoals twee ziekenhuizen, die ook een grote bedryfstyd hebben en dus continu warmte afnemen", aldus Brooshooft. Bovendien heeft Rynland het pro ject later opgezet zodat al beter rekening gehouden kon worden met de (bedrijfseconomisch ge zien negatieve) efTecten van energiebesparende maatregelen. De voorbereidingen voor de aanleg van het stadsverwarmingsnet gaan inmiddels voort. Volgens de planning moet de eerste warmte in de nieuwe woningen in de Leidse Stevenshofpolder al in juni van het komend jaar gele verd kunnen worden. Postagentschap aan IJsselkade wordt gesloten LEIDEN - Het postagentschap aan de IJsselkade wordt gesloten. Met ingang van 1 november zul len bewoners van de Rivieren buurt voor 'lokethandelingen' naar het postkantoor aan de Ge- restraat moeten. spaanplaat in de woningen mo gelijk is geweest nadat zich over al in den lande al problemen met het spaanplaatgas hadden voor gedaan. Tesselaar zei dat vóór de bouw een garantiecertificaat is gevraagd, en afgegeven, dat zich geen problemen met het spaan plaatgas zouden voordoen. On derzocht zal worden of de nor men die destijds werden gehan teerd nog steeds gelden of dat de norm van wat toelaatbaar is de afgelopen jaren is opgetrokken. Afhankelijk van de resultaten van dit onderzoek zal worden na gegaan of de aannemer, of wel de leverancier van de dakplaten, door de gemeente aansprakelijk kan worden gesteld voor de gere zen problemen. Redactie: Bart Jungmann A Jaap Visser Eigen boezem Vrouwen in het tegenoffensief. In de voorgaande nacht heb ben zy, zoals ze dat zelf uit drukken. actie gevoerd tegen de onveiligheid op straat. By het urinoir tussen het station en de Vondellaan, vlakbij het Plesmanviaduct, is een prik keldraadversperring aange bracht en zijn er pamfletten, gericht tegen aanranders en verkrachters, op de muren geplakt. Pamfletten met de tekst: "Is tie geil, pak een bijl, één tik, weg pik, één hak, weg zak". Zoals bekend is het Plesman viaduct nu niet bepaald een plek waar vrouwen 's avonds rustig hun weg kunnen ver volgen. Integendeel: vrou wen worden er dikwijls lastig gevallen en er schijnen al ver scheidene pogingen tot ver krachting te zijn onderno men. Weerzinwekkend. Heel begrijpelijk dus dat de vrouwen eisen dat de omge ving van het Plesmanviaduct beter wordt verlicht. Dat het urinoir, waar verkrachters zich gemakkelijk verdekt kunnen opstellen, wordt af gebroken. Dat het fietspad richting Vondellaan dichter langs de rijweg komt te lig gen en dat de politie nadruk kelijker op deze plek gaat posten (wat volgens politie- voorlichter Graveland al ge beurt). Minder begrijpelijk is de eis van de vrouwen om een open verbinding te maken tussen de fietspaden in de tunnel en de (auto)rijwegen. Dat bete kent dus dat er twee muren uit de tunnel moeten worden gebroken... Nog onbegrijpe lijker is het dat de vrouwen hun eisenpakket bij ons in de brievenbus hebben gedepo neerd en bijvoorbeeld niet bij het politiebureau. En volstrekt onbegrijpelijk is het dat de vrouwen zich op de pamfletten van gruweltaal bedienen en een gevaarlijke prikkeldraadversperring aan brengen. Dit soort acties schieten hun doel voorby. Misschien wordt het tyd dat de vrouwenbeweging met dit soort uitwassen de hand eens in eigen boezem gaat steken. J.V. Headbangers (3) Ze waren eerst nog even naar Het vrouwgevaarlijke urinoir nabij hét Plesmanviaduct met de inmiddels door de politie en reinigingsdienst verwijderde prikkeldraadver sperring. Deze foto is gemaakt in de nacht van dinsdag op woensdag vlak nadat de pamfletten en de versperring waren aangebracht. Holiday Inn geweest. Even praten met de muzikanten van Motörhead die daar lo geerden. Vervolgens - dat zal zo tegen een uur of yyf zijn geweest - gingen Sigrid, Karin, Louis, FYank en Kees met de taxi weer de stad in. Vorige week maakt Leiden kennis met het fenomeen Motörhead dat een optreden in de Stadsgehoorzaal gaf. De hele dag was het onrustig met als hoogte/dieptepunt de uren vlak voor het concert. Het oproer kraaide op de Breestraat, waarbij het een paar keer tot een treffen kwam tussen fans en politie. Vlak voordat het zover was. lie pen de vijf Leidse hard-roc kers nietsvermoedend over de Steeristraat toen er uit de Narmstraat opeens een paar jongens kwamen rennen. "Ééntje riep: kyk uit, smeris sen", herinnert Louis zich. Vlak daarop werden de jon gens in de kraag gegrepen en flink geslagen. Karin vertelt: "Kees was blij ven staan. Hij zei wat tegen die agenten. Doorlopen jullie, schreeuwden ze. Dat deden we langzaam, steeds achter om kijkend omdat maar Kees bleef staan en ook nog een paar tikken kreeg. Ook in z'n nek, wat volgens my hele maal niet mag. Maar wy wa ren dus al een stukje verder toen op een gegeven moment een NZH-bus voorby kwam. We zagen niets meer en een moment later waren we op eens omsingeld door agen ten". Ook zy kregen klappen en vooral Louis zou het flink te verduren hebben gehad. Louis: "Samen met die ande re gasten werd ik ook meege nomen naar het politiebu reau. Ik heb niks gedaan, zei ik nog. Maar dat hielp niks. Op het bureau moest ik alles inleveren. Ik vroeg: mag ik m'n medicijnen niet houden, ik heb namelijk astma. Dat mocht niet. En ik vroeg: mag ik m'n ouders niet even op bellen? Dat mocht ook niet Heel raar volgens mij, want ik ben nog minderjarig" Via Franks ouders kwamen de moeder en vader van Louis toch aan de weet dat hun zoon opgesloten zat. Ze gin gen gelijk naar het politiebu reau. "Maar mochten me met zien", vertelt Louis, "mijn moeder vroeg nog: mag ik 'm dan z'n medicijnen geven. Nee. zeiden ze Als er iets ge beurt, halen we er wel een dokter bij, zeiden ze. Nou. dat is toch belachelijk" Inmiddels besloot Kees ook weer tot actie over te gaan. Kyken of hij vriend Louis op tyd vry kon krijgen voor het Motórhead-concert "Maar ze wilden op het politiebureau helemaal niet naar me luiste ren en wisten ook eigenlyk met hoe ze moesten reageren. Ik begon een beetje te lachen, waarop ze me beet pakten Jouw a-sociale smoel staat me niet aan. zei ééntje. Ik moest m'n laarzen en leren jack uitdoen en ging met Louis de cel in" Ook geen Motörhead voor Kees dus. Pas over tienen konden de twee jongens door Louis' ou ders worden opgepikt Headbangers (4) Ze willen het er niet bij laten zitten "Het is toch te gek dat je wordt geslagen, alleen om- datje een leren jackie en laar zen draagt. We deden niks, we kwamen toevallig langs" Kees en Louis zijn naar de Rechtswinkel gestapt en overwegen met hulp van die instantie een aanklacht op te stellen. Jacco Boek van de Rechtswin kel "Wat er precies gaat ge beuren. kan ik met zeggen Dat is ook een zaak van de cliënt zelf. We hebben een eerste gesprek gehad en pra ten deze week verder Dan zal ook wel duidelijk worden wat we gaan doen" Zolang er nog geen officiële klacht op tafel ligt wil de po Utie met al te zeer op de zaak in gaan "Wel kan ik zeggen dat er voor de rest helemaal geen klacht bij ons is binnen gekomen over die bewuste dinsdag*', zegt voorlichter Dick Graveland. "Kyk. er zijn klappen gevallen. Daar draaien we niet om heen En misschien hebben onschuldi- gen ook tikken opgelopen. Als je tegen zo'n massa op treedt. die veelal in dezelfde uitmonstering is. dan is dat ook haast onvermydelyk. Van dit specifleke geval is me echter nog niets bekend" Graveland kan zich echter nauwelyks voorstellen dat medicynen zyn afgepakt "In dat soort dingen zyn we juist erg nauwkeurig", besluit hy BJ.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3