1 Verbod nodig op lood in benzine C D~ Makelaars hoopvol over woningmarkt Voedingswaarde in 1984 op etiketten Franse schoenindustrie verwerpt verwijt FS Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Akkoord bij sleepdienst na woelige stakingsdag Europese consumentenbonden: Pluimvee-sector door prijsdalingen in knel lila Beursoverzlcht NDERDAG 28 OKTOBER 1982 Gouda-kaarsen OUDA/SCHIJNDEL - Er be- staat een redelijke kans dat de kaarsenactiviteiten van Gouda- Apollo geheel of gedeeltelijk worden overgenomen door Bol- sius Kaarsenfabriek BV te Schijndel. De kaarsen van Gou- da-Apollo, een dochtermaat schappij van Unichema Chemie BV (100 pet-belang van Unile ver), genieten bekendheid onder de merknaam "Gouda", zo heeft Unilever meegedeeld, unichema zelf is gespecialiseerd in oleochemische halffabrikaten en telt in totaal ongeveer 600 werk nemers. Bij de produktie en ver koop van kaarsen zijn circa 45 medewerkers betrokken. Bij Bolsius waar alleen kaarsen wor den gemaakt en verkocht zijn 95 werkzaam. OBAM Beleggingsmaatschappij OBAM gaat er zonder meer van uit, dat het dividend over het op 1 juli begonnen boekjaar tenminste zal kunnen worden gehandhaafd. Over 1981-1982 werd per aandeel I B 3,68 betaald. Iln het derde kwartaal van dit jaar (het eerste van het nieuwe boek jaar) werden de inkomsten uit li quiditeiten enigszins nadelig beïnvloed door de daling van de rentestand. De dividendinkom sten namen wel toe. De dollar steeg licht in waarde, zodat de to tale inkomsten weinig verande ring vertoonden ten opzichtige van dezelfde periode van het voorgaande boekjaar. De intrinsieke waarde per aandeel nam in het derde kwartaal toe met 3,5 pet. De beleggingspoli- tiek bleef voortdurend voorzich tig. Uit beleggingsoogpunt werd het nu niet meer nodig geacht de liquiditeiten te versterken ten koste van aandelenbeleggingen. Hieruit spreekt volgens OBAM een zeker wantrouwen in de toe komst. Mondial Het reisbureau Horizon in Amster dam heeft de negen boekings kantoren van reisbureau Mon dial in Almere overgenomen. Zondag werd bekend dat laatst genoemd bureau in financiële moeilijkheden was gekomen. Door de overname blijft de werk gelegenheid van de veertien em ployees van de boekingskanto ren gehandhaafd. Deze kantoren hebben een gezamenlijke jaar omzet van circa veertien miljoen gulden, aldus een mededeling van Horizon. Door de overname kunnen toeris ten, die rechtstreeks bij Mondial hadden geboekt, verzekerd zijn van ae verdere verzorging zon der extra kosten van hun reis. De I boekingskantoren van Mondial I bevinden zich in Amsterdam (vier), Weesp, Diemen. Zaandam, Bilthoven en Hilversum. Schoenfabriek Schoenfabriek Wellen bv in Nijme gen gaat dicht en de honderd werknemers worden ontslagen. Dat is het gevolg van het faillis sement dat de rechtbank in Arn hem gisteren over het bedrijf heeft uitgesproken. Wellen bv was de laatste schoenfabriek van enige betekenis in de regio Nij- megen. Districtsbestuurder O. Bender van de Unie blhp noemde sluiting van het bedrijf en ontslag voor de honderd werknemers "triest maar helaas onvermijdelijk". De orderportefeuille van het bedrijf bleef leeg. Met enige orders had Wellen volgens Bender steun kunnen krijgen van provincie, gemeente en rijk. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 27 oktober 1982. Andijvie per kg 69-86, boerekool per kg 35-63, spitskool 31-37, bospeen II 81-95, "^waspeen Al-per kist 4,50-7,10, AII-4,00- 6,20, BI-3,20-7,50, BII-3,20. Aanvoer: 190 ton. Breekpeen BI-2,50-2,80, CI-3,60. 5,30, iprei A per kg 64-67, peterselie (krul) 29- 140, selderij 48-50, bloemkool 6 per bak I p,43-1,55, 6 II 37-1,60. 8 I 1,05-1,20, 8 II 3-51, 10 I 68-73, 12 I 48. r: 5778 stuks. Plan in maak voor olie rantsoenering PARIJS (DPA) Het Internatio nale Energiebureau (IEA) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) overweegt het komende jaar, in mei of juni, het systeem voor rantsoenering van olie in tij den van ernstige schaarste te be proeven in samenwerking met de 21 landen, waaronder Neder land, die bij het bureau zijn aan gesloten. Doel van de proef is na te gaan of de regeling voor on derlinge hulpverlening tussen de 21 landen werkt. Afgesproken is dat het systeem in werking zal treden als er in het hele gebied of in één van de aan gesloten landen een tekort van meer dan zeven procent dreigt te ontstaan. De kosten van de proef worden op een kleine 850 miljoen gulden ge raamd. Economie TERNEUZEN (GPD) - De staking bij de sleepdienst Willem Muller BV in Temeuzen is vannacht om 12 uur opgeheven. Dat gebeurde na een woelige dag vol acties. Muller en de vervoersbond FNV bereikten uiteindelijk een ak koord na een geslaagde bemid delingspoging van loco-burge meester drs. A. J. Rekveld van Terneuzen. De ruim 30 stakende bemanningsleden van de sleep boten van Muller besloten daar op de staking te beëindigen. Het conflict tussen de directie van Muller en de stakers dreigde gis teren omstreeks het middaguur uit de hand te lopen. Omstreeks half twee verscheen plotseling een twintigtal leden van de Mo biele Eenheid op de zeesluis. De stakers hadden al tegen twaalven post gevat bij de sluis in afwach ting van een vrachtschip dat met de slepers Holland en Zeeland in de voorhaven was gearriveerd. Koortsachtig overleg tussen lo co-burgemeester Rekveld en een delegatie van de vervoersbond voorkwam op het laatste nipper- tje een treffen tussen de woeden de stakers en de opgetrommelde ME. Die was door Rekveld inge schakeld omdat gevreesd werd dat de ruim dertig stakers ge weld zouden gebruiken tegen de „gelegenheidsbemanningen" van de twee Muller-slepers. Omdat de gemeente twee bussen ME'ers had gestuurd - en daar mee volgens de stakers eerder gemaakte afspraken hadden ge schonden - besloten de stakers de noorderbrug van de zeesluis te bezetten. Dat gebeurde op het moment dat de ME-bussen arri veerden. Nadat door tussen komst van andermaal Rekveld de Muller-top had besloten de sleepboten Holland en Zeeland terug te trekken en te laten ver vangen door twee „niet besmet te" slepers werd de bezetting van de brug opgeheven. Toen keerde ook de ME terug naar de kazer- Na twee uur vergaderen in het stadhuis bereikten de delegaties van de vervoersbond en van Mul ler toch nog overeenstemming. Een van de resultaten is dat Mul ler een „ondememingsafdelings- bestuur" krygt. Dat betekent dat de directie in de toekomst voor de cao-onderhandelingen of wel ke wijziging van de cao dan ook terecht moet bij een door de bond benoemde afvaardiging. Volgens de vervoersbond is dat „een voor Nederland unieke zaak". AMSTERDAM (ANP) - Uit een enquête onder 123 makelaars verspreid over het land blijkt, dat een tweederde meerderheid verwacht dat de huizenmarkt in 1983 een verder herstel zal vertonen Deze enquête werd in september gehouden door "Financieel Actueel", een uitgave van de Postgiro-RPS. Ais voornaamste oorzaak voor het herstel noemden de makelaars een verwachte verdere daling van de rente volgend jaar. Minder vaak werd gezegd dat een eigen huis toch een verlangen blijft van veel mensen en dat 1983 eventueel een economisch herstel zou laten zien. De makelaars (16 pet), die geen herstel verwachten, gaan er van uit dat er steeds minder geld zal overbleven om te besteden Voor de resterende maanden van dit jaar zeiden de ondervraagde make laars in september, dat ze geen herstel van dc huizenmarkt vernachten (46 pet) of dat ze geen duidelijk oordeel hadden (25 pet). Slechts 23 pet van de makelaars oordeelde meer of minder positief over de nabije toekomst. Tenslotte bleken lang niet alle makelaars het in tweede kwartaal van dit jaar ingezette herstel te hebben bemerkt. Dit herstel blijkt uit de officie le statistieken van CBS en de Nederlandse Bond van Makelaars. Ca 40 pet van de geënquêteerde makelaarskantoren had geen enkel herstel geconstateerd, aldus "Financieel Actueel". DEN HAAG (GPD) Consumentenorganisaties in Europa beginnen deze maand een actie om het loodgehalte in benzine te verminderen. Zij vinden dat alle auto's die vanaf 1985 op de markt komen op loodvrije benzine moeten kunnen rijden en dat vanaf 1995 loodhoudende benzine verboden moet worden. Lood in benzine is, via de uitlaat gassen, oorzaak van 40 tot 60 pro cent van het lood in ons bloed, verklaarde gisteren de heer Jan Groeneveld van de Consumen tenbond. Lood in het bloed tast de aanmaak van hemoglobine waardoor - zo is gebleken bij onderzoeken onder kinderen de VS, Groot-Brittannië en West- Duitsland - psychische storingen optreden en hun concentratie vermogen afneemt. Terwijl volgens een EG-richtüjn maatregelen nodig zijn indien het loodgehalte in het bloed gro ter is dan 20 tot 25 microgram per deciliter, bleek bij een op de vijf Amsterdamse kinderen het lood gehalte hoger dan 20 te zijn, ter wijl bij een op de 50 kinderen een getal van 30 werd gevonden. In de VS wordt al jaren loodvrije benzine verkocht. Het loodgehal te in benzine is daardoor met een kwart afgenomen. Bij onderzoe ken bleek dat het loodgehalte in het bloed van mensen in een dichtbevolkte streek met 37 pro cent verminderde. Lood in benzine is niet langer no- DEN HAAG (ANP) - Niet voor 1 januari 1984, maar mogelijk wel in dat jaar zal het wettelijk ver plicht zijn om op etiketten of ver pakkingen van levensmiddelen de voedingswaarde van het pro- dukt te vermelden. Dit is gisteren bekend gemaakt tij dens een persbijeenkomst over drie modellen van zo'n voedings waarde-wijzer. De Stichting Be heer Voedingswaarde Wijzer heeft ze ontworpen. In de stichting zitten het voorlich tingsbureau voor de voeding, fa brikanten van levensmiddelen, wetenschappers van TNO, de overheid en vertegenwoordigers van huisvrouwen- en consumen tenorganisaties. Het eenvoudigste model van de voedingswaarde-wijzer geeft in formatie over de hoeveelheden vet, eiwitten en koolhydraten, en laat zien hoeveel energie, uitge drukt in kilojoules, er in zit. Het middelste model voegt hieraan de hoeveelheden suiker en zout toe. De uitvoerigste voedings- waardewijzer vermeldt ook de soorten en hoeveelheden vitami nen en mineralen. Overigens kunnen fabrikanten van levensmiddelen nu al de voe dingswaarde van hun produkten vermelden. Daartoe moeten zij deelnemer worden van de stich ting die de gegevens voor het eti ket conroleert. In de toekomst, als de voedingswaardewijzer ver plicht is, zal zij steekproeven houden onder het bedrijfsleven om na te gaan of zich geen wijzi gingen voordoen in de samen stelling van levensmiddelen. Nog voor het eind van dit jaar wordt het verplicht om op etiket ten de juiste inhoud en de toe voegingen van kleur- en smaak stoffen te vermelden. dig om het zgn. pingelen van au to's te voorkomen, aldus Groene veld. Mede om die reden heeft Nederland vorig jaar besloten het loodgehalte in benzine te ver lagen van (gemiddeld) 0,4 pro cent tot 0,15. Die maatregel wordt pas in 1986 van kracht, ter wijl (vrijwel) alle auto's op het ogenblik al op benzine met een loodgehalte van 0,15 procent zouden kunnen rijden. Verzet tegen de loodvrije benzine komt van de oliemaatschappijen, omdat zij benzine van mindere kwaliteit kunnen opvijzelen tot de aanvaarde norm door de toe voeging van lood. Zij stellen dat loodvrije benzine duurder is. De Consumentenbond bestrijdt dat op grond van de prijzen voor loodvrije benzine in West-Duits- land en Japan. De oliemaatschappijen zouden voorts niet de mogelijkheid heb ben hun produktie op korte ter mijn aan te passen. De Consu mentenbond bestrijdt ook dat, aangezien de raffinaderijen thans op slechts 40 tot 50 procent van hun capaciteit draaien. Voorts wordt in Rijnmond al en kele jaren loodvrije benzine ge maakt. Die komt echter niet op de Nederlandse markt omdat de loodvrije benzine per contract naar andere Europese landen gaat, zoals Denemarken en West- Duitsland. De Consumentenbond, als ook de andere Europese bonden, vinden dat de regeringen omwille van de volksgezondheid niet moeten zwichten voor de bezwaren van de olie-industrie en dat de rege ringen „een duw in de rug" no dig hebben om tot maatregelen te komen. PARIJS ReuterDe stakin gen die gisteren zijn gehouden bij het openbaar vervoer in Pa rijs hebben wel het leven m de Franse hoofdstad ontwricht, maar toch niet tot de chaos ge leid die was voorspeld. Enkele grote bonden hadden hun leden opgeroepen het werk 24 uur neer te leggen. De door commu nisten geliede CGT had zijn le den gevraagd voor kortere pe riodes te staken. De stakingen werden uitgeroe pen uit protest tegen het bezui nigingsbeleid van de regering aan het eind van een loon- en prijsstop van vier maanden. Ondanks de stakingen konden bus. trein en metro een beperkte dienstregeling afwerken, aldus functionarissen van deze ver voerssectoren. De politie en de radio meldden dat op de Parij- se rondweg en de snelwegen van de hoofdstad naar de voor steden in de ochtend- en avond- spits grote opstoppingen wa ren. In Parijs zelf was het be trekkelijk rustig op de weg. Veel werknemers brachten, voorbereid op een grote ver keerschaos, de dag thuis door. Duizenden anderen gingen lo pend of liftend naar hun werk of wachtten geduldig op de bus sen en treinen die wel reden (fo to). ZEIST (ANP) - De pluimvee- en eieren bed rijven dreigen in de moeilijkheden te komen door de voortzettende prijsdalingen in deze sector. De export van pluimvee en eieren naar het bui tenland blijft weliswaar groeien, maar de prijs van de produkten wordt steeds lager door de grote concurrentie in het buitenland, zo heeft de voorzitter van het produktschap voor Pluimvee en Eieren, ing. J. Mellema. gisteren op een bestuursvergadering van het schap in Zeist meegedeeld Eieren brengen sinds enige tijd niet meer dan de kosten voor het kippevoer op Ook met de prijs van de slachtkuikens en diep vrieskuikens is het droef gesteld, zo blijkt uit een overzicht van het produktschap over de afgelopen maand. Vergeleken met septem ber 1981 zijn er twintig procent meer eieren uitgevoerd, maar de opbrengst hiervan was 6,4 mil joen gulden lager dan vorig jaar. Ook in de slachtsector zijn de prijzen ruim tien procent ge daald tegenover een kleine groei in hoeveelheid. Door deze ontwikkeling is de ex portopbrengst van de pluimvee- en eicrensector - een zeer be langrijke exportsector voor ons land - in de eerste negen maan den van dit jaar met 187 miljoen gulden (vyf procent van de totale export) gedaald in vergelijking met dezelfde penode van 1981. Het produktschap vreest dat de ze trend verder zal doorzetten. Enkele pluimvee- en eierenbe- dryven zouden als gevolg van de marktproblemen al het loodje hebben gelegd. Sanering Hembrug DEN HAAG'ZAANDAM (ANP) - Staatssecretaris Van Houwelin- gen van Defensie wil het voort bestaan van nv Hembrug te Zaandam, waarvan zijn ministe rie de enige aandeelhouder is. veilig stellen door zestien mil joen gulden bij te dragen in de kosten van een noodzakelijk geachte reorganisatie van het be dr\jf. Door die reorganisatie zal het personeelsbestand terugge bracht worden van 176 naar on geveer 110 man. rundvlees 100 g 830kilojoule aoouocaiof vet13g |etwM20g Ikoothydr 0 PARIJS (AFP) De werkgevers in de Franse schoenindustrie zijn "stomverbaasd" over "ernstige beschuldiging" van hun colle ga's in de Verenigde Staten dat de Europese Gemeenschap - vooral Frankrijk, Engeland en Italië - de invoer van Ameri kaanse schoenen beperkt en te gelijk de markt in de VS over stroomt met Europese schoenen. Dit staat in een verklaring die de Federation Nationale de L'In- dustrie de La Chaussure gisteren heeft gepubliceerd. Maandag liet het Footwear Import Action Committee, een samen werkingsverband van schoenfa brieken en vakbonden in de Ver enigde Staten, weten dat de Eu ropese Gemeenschap alsmede Brazilië, Japan, Zuid-Korea, Spanje en Taiwan contingenten hanteren voor de invoer van Amerikaanse schoenen en daar mee internationale handelsover eenkomsten schenden. In som mige van deze landen profiteert de schoenindustrie van over heidssubsidies, waardoor zij haar- export naar de Verenigde Staten kan vergroten, aldus het actieco mité. Volgens het comité is 60% van de Amerikaanse schoenen- markt in buitenlandse handen. In de verklaring van de Franse werkgevers in de schoenindus trie wordt de "totaal ongefun deerde" beschuldiging met kracht van de hand gewezen. Verder wordt gezegd dat de Franse schoenindustrie niet kan aanvaarden dat zij verantwoor delijk wordt gesteld voor de moeilijkheden waarin het Ameri kaanse monetaire en economi sche beleid de schoenfabrikan ten in de Verenigde Staten heeft gebracht. E'wordt ook op gewezen dat de Franse schoenindustrie zelf met een felle buitenlandse concur rentie te maken heeft. Het bui tenlandse marktaandeel in Frankrijk bedraagt al vijftig pro cent en van de Amerikaanse schoenexport gaat maar liefst dertig procent naar Frankrijk Bovendien wordt de Amerikaan se invoer van schoenen al sterk bemoeilykt door allerlei over- heidsbepalingen terwijl ook de invoerrechten in de Verenigde Staten hoger zijn dan in de Euro pese Gemeenschap. Brut Bouw 47.00 47.50 Brtrviul Bredero VB Buhrm Trtl CalvJ eert. ld. «leert Ceotr Suiker ld eert Ceteco 120.00 119.50 118.00 120.00 117.00 119,00 26.60c 26,60 29.20 29.00 258.70 256.00 1480.00 1476,00 82.00 83.00 82.00 83,00 156.50 158.00 Chamotte 11.20 11.10 9.40 9.40 Dell Mij Desuui Dorp en co Emba Erlka 60,00 60.00 42.10 45.00b 53,00 55,00 40,50 39,20 84,00 82,50 DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Roiin. 122,30 229,00 174,20 ACTIEVE AANDELEN VolkerStcvtn BINNENLANDSE AANDELEN AMSTERDAM - De huizenhoge vioeagoiven van eerder deze week maakten vandaag aan het Damrak plaats voor dood ty De belangstelling ebde verder weg. ook al door de rust in Wall Street waar gisteren niets gebeurde De openingspryzen weken niet veel af van het slot van gisteren en later gingen veel noteringen door gebrek aan zaken achteruit, maar de verschuivingen voltrok ken zich echter in langzaam tem po Unilever moest zich een ver lies van ca. 1 veroorloven op 192 Koninklijke Olie verloor ƒ0,60 op ƒ94.60 Van de bank aandelen zakte ABN 2 tot 254, terwyl Amro bank 1 bet Uggen op 40,80 In de verzekeringssector ging En- nia 1,50 naar beneden tot 122 Van de bouwers was Bos Kalis opnieuw beter en wel 1 op 34 Hollandschc Beton zakte krap 1 tot 76 Elders viel voor H< i neken een winst van 1.20 op te merken op f75. Met enige span ning wacht men af. Gist-Broca- des won 0,70 op 92.30

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23