c Samsom: een 'eeuw'igheid in Alphen Veel talent uit omgeving99 Voorwaarts danin geloof, met opgewektheid en moed9 "Nauta sequitur astra" DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Streek 4LPHEN AAN DEN RIJN - Al op twaalfjarige leeftijd neemt vader Samsom zijn zoon mee naar de gemeentese cretarie van Koudekerk, waar zoonlief hem kan helpen met het vele schrijfwerk, dat daar bij komt kijken. Of die vroegtijdige kennismaking nu een afkeer van het penne- likken in de hand heeft gewerkt, is niet meer te achterha len. In elk geval rust de jonge Nicolaas niet voor hij het administratieve werk zover heeft geautomatiseerd, als in zijn tijd mogelijk is. In 1868, elf jaar na zijn eerste optre den ter secretarie krijgt hij een vaste aanstelling als gemeentese- cretaris en ontvanger in Alphen. De ondernemende Nicolaas is wel bereid een gok te wagen en begint in de schuur, die achter zijn huis "Amstelstein" aan de Wilhelminalaan staat, een "In richting voor de gemeenteadmi nistratie". In 1884 wordt J. Mol als eerste bediende aangesteld, i Een jaar later doen de eerste drukkers en zetters hun intrede, die de voorgedrukte administra- i tieformulieren gaan vervaardi gen. (In 1893 heeft Samsom al vijftien man in dienst. Behalve een man met een sterk ontwikkeld zake- ninstinct, moet meneer Nicolaas ook een strenge baas zijn ge weest. Van de werknemers werd i zorgvuldig een staat van dienst bijgehouden, de "maandlijst van het te-laat-komen of verzuim, dat buitentijds moet worden inge haald". Ook het opleggen van boetes behoort tot de gehanteer- I de strafmethoden. Aan het begin van de vorige eeuw begint meneer Nicolaas de last der jaren te voelen. In 1904 haalt hij zijn zoon als medefirmant in huis, Jacobus Baltus, in de wan deling J.B. genoemd. Samen voeren ze de leiding over het be drijf. In september 1917 overlijdt de oprichter. Samen met zijn broers Nico en Willem zet J.B. het bedrijf voort, in de geest van zijn vader. "Streng en veelei send" wordt hij in het eerste nummer van het personeelsblad "Wij varen" genoemd. "Hij stel de er prijs op gediend te wor den". De Eerste Wereldoorlog werkt in het voordeel van de firma Sam som. De overheid kondigt steeds weer nieuwe maatregelen af. Samsom heeft juist de be drijfsruimte verbouwd en kan die toevloed aan orders maar met moeite verwerken. Soms moeten nachtploegen worden ingesteld om op tijd aan de opdrachten te kunnen voldoen. Familie Tegen het einde van de oorlog gaat Samsom zich met overgave op een nieuwe markt storten, het onderwijs, dat nu nog steeds een belangrijke pijler van het bedrijf vormt. Opbergdozen, paperclips, schoolbanken, pennen, tijd schriften, Samsom beroemt zich erop binnen enkele weken een complete schooluitrusting te kunnen leveren. Nog steeds is het een echt familiebedrijf. De klanten worden nog in de eerste persoon enkelvoud aangespro ken. Dus: "Alle door mtj in de handel gebrachte dozen worden in eigen inrichting vervaardigd", of:"Ik kan binnen enkele dagen weer leveren". In 1932, het gouden jubileumjaar dat vanwege de crisis beschei den wordt gevierd, wordt de in middels tot tweehonderd werk nemers gegroeide onderneming een Naamloze Vennootschap. Naast de sectoren onderwijs en gemeenteadministratie komt er een sector particulier bedrijfsle ven. Overigens komt Samsom de crisis van de jaren dertig goed door. Slechts zes mensen wordt tijdelijk de wacht aangezegd. Ze worden later weer in dienst ge nomen. Tekst: Ariejan Korteweg Foto's: Wim Dijkman en Samsom archief Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog in 1944 neemt J.B. Samsom afscheid van het be drijf, waarvan hij dan 40 jaar di recteur is geweest. Het personeel schenkt hem een beeld van een zaaier met korenschoof. "Dan kend mogen maaien, die in hope zaaien". Het geloof heeft in het Alphense bedrijf altijd een voor name plaats ingenomen, getuige ook de slotregels van een rijm, dat de familie Samsom altijd na aan het hart heeft gelegen: "Houdt vol met onverdroten vlijt, De Heer geeft zegen op zijn Nicolaas Samsom, de 1882 het bedrijf oprichtte. tijd. Vangt gij met God den ar beid aan, dan is reeds 't halve werk gedaan". Automatisering De zonen J.B. junior en Ridder Samsom nemen de fakkel over, samen met meneer Nico en me neer Willem. In 1949 begint het bedrijf met een, naar later zal blijken, zeer belangrijk project om administratieve gegevens met behulp van ponskaarten te gaan verwerken. Deze arbeidsbe sparende vernieuwing blijkt zeer levensvatbaar. De automatise ring van de administratie doet zijn intrede. Honderden gemeen ten sluiten zich aan bij dit sys teem. "Voorwaarts dan, in ge loof, met opgewektheid en met moed", juicht de directie dan ook bij het 75-jarig jubileum. Tien jaar na de ontwikkeling van het systeem doet de electronica haar intrede. Bij Samsom wordt een centrale computer opgesteld om de gegevens te verwerken. Het apparaat luistert naar de wel luidende naam "IBM 1401, 4K ponskaartenconfiguratie". Op het gebied van de automatise ring zal Samsom ook in de jaren daarna aan de weg blijven tim meren. In 1974 wordt een voor die tijd zeer moderne computer gënstalleerd, die per telefoon door de klanten zelf kan word i bediend. Zeven jaar later komt het bedrijf met een electronische stemmachine, waarmee kiezers met een druk op de knop hun voorkeur kunnen laten blijken. In 1952 wordt voor het eerst het fa miliekarakter van het bedrijf voorzichtig doorbroken. De eer ste aandelen worden uitgegeven, eerst zeer bescheiden, vijfjaar la ter op grotere schaal. Samsom heeft tegen die tijd al lang niet meer genoeg aan de fraai gele gen, maar weinig efficiënte pan den Vaartzicht, Overpost, Welge- Het 50-jarig jubileum van J.B. Samsom werd in 1938 gevierd met i dagje uit Ouwehands dierenpark in Rhenen. Daar slapte i samen met broers Nico en Willem op een ofifant. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Nauta Sequitur Astra", de zeeman volgt de sterren. Zo luidde het parool van Nico laas Samsom, de man die op 1 november 1882 een bord met het opschrift "Speciale inrichting voor de gemeen te-administratie" boven zijn deur liet bevestigen. De offi ciële oprichting van het be drijf Samsom was hiermee een feit. Zelfs in zijn stoutste dromen zal "de oude meneer Nico" niet hebben gedacht dat hij daarmee de basis leg de voor een onderneming, die in 1981 met ruim 2.700 personeelsleden een omzet van 365 miljoen zou halen. Grondlegger Nico had in de eerste jaren naast het be drijf nog tijd over om er het gemeentesecretariaat van Alphen bij te doen. Die enorme groei is niet be reikt door te luisteren naar wat de sterren te vertellen hebben, zoals de lijfspreuk aanraadt. Samsom is groot geworden door een scherp ontwikkeld gevoel voor de ontwikkelingen binnen de markt en door tijdig in te K.SAMSÖM te ALFEN' Z-H- QpC«U13CUC l *CttfAKK ISS? De glasplaat die Nicolaas Samsom boven zijn werkplaats liet bevestigen. Alphen heette tot 1918 Alfen. "De aanvang van N. Sam som N.V" al een heldere kijk op: "....hij ontwierp uit eigen wetenschap en kennis van het vak de gedrukte stuk ken, die de gemeente-admi nistratie behoefde, welke behoefte ook veelal door de uitgever werd opgewekt....". Met andere woorden: Nico Samsom verstond toen al de kunst om een vraag naar zijn eigen produkten te scheppen. Met ambtelijke formulieren is het allemaal begonnen. Nu zijn er binnen het hele con cern nog maar vijf mensen, die zich met de ontwikke ling daarvan bezighouden. De rest maakt boeken en tijdschriften, schoolbeno- digdheden, losbladige infor matiesystemen, computer software en nog veel meer. Van het Alphense geslacht Samsom zijn nog twee tel gen in de bedrijfstop verte genwoordigd. Meneer Ed is intern accountant, meneer Jean-Pierre maakt deel uit van de raad van bestuur. Beiden werken op het hoofd kantoor in Zwolle. legen en het Rok-gebouw. In 1960 wordt de nieuwbouw voor het grafisch bedrijf aan de Mar grietlaan officieel geopend. Fusie Het einde van de groei is daarmee voorlopig nog niet in zicht. Het begin van de jaren zeventig is een tijd van fusies en schaalver groting. De Leid se uitgeverij A. W. Sijthoff besluit met Samsom in zee te gaan. In 1970 wordt de nieuwe vennootschap een feit. Het samengaan met Sijthoff brengt het gezamenlijk perso neelsbestand op duizend perso nen. In de jaren daarop worden ook de uitgeverijen Tjeenk Wil link (juridische boeken) en Sta fleu (medische boeken) bij het concern betrokken. De fusie in 1972 met de grote edu catieve uitgeverij Wolters- Noordhoff, waardoor een infor matiegigant met 2.700 werkne mers ontstaat, heeft nog ingrij pender gevolgen voor het fami liekarakter van Samsom. Vele niet-Samsommers dringen door tot de top van het bedrijf. Het hoofdkantoor van de zo ontstane onderneming komt in Zwolle te staan. Daar werken ook meneer Jean-Pierre en meneer Ed, de enige directe afstammelingen van de oprichter, die nog daad werkelijk bij het bedrijf zijn be trokken. De naam van het samenwerkings verband tussen Samsom-Sijthoff en Wolters-Noordhoff is een te ken des tijds. Het bedrijf moet het verder doen met de bena ming ICU, Informatie en Com municatie Unie. Tien jaar later blijkt die naam niet de bekend heid te hebben gekregen, die men ervan verwachtte Een grootscheepse 'restyling* wordt afgekondigd, waarmee men nu nog bezig is. Samsom en Wolters hebben de meeste naambekend heid op hun respectievelijke markten. Enkele maanden gele den stond het bedrijf voor het eerst onder de nieuwe naam Wol- ters-Samsom in de beursberich ten vermeld. Voor bovenstaand verbaal is dankbaar gebruik gemaakt ean de laatste jaar gang van "Dialoog", personeelsblad i Samsom Datasystemen. Directeuren Schriiver en Stafleu: 55 Uitgeefdirecteur C.L. Stafleu De tijd dat alle werknemers persoonlijk op de hoogte werden gesteld van het wel en wee van de familie Samsom is voorbij. In het gestroomlijnde concern is daarvoor geen tijd meer. Meneer Jean-Pierre, de enige Samsom in de raad van bestuur van de Wol- ters-Samsom groep, voelt er zelfs niets voor ter gele genheid van het jubileum in het verleden te duiken. "Dat is een lokale aangele genheid", laat hij weten. "Het hoofdkantoor staat daar verder buiten". •irecteur W.P.N.Schrijver en uit geefdirecteur C-L.Stafleu zijn wel bereid uitleg te geven over de voor de buitenstaander onont warbare wirwar van werkmaat schappijen, uitgeverijen en afde lingen, die gezamenlijk door het leven gaan onder de naam Wol- ters-Samsom groep. In Alphen zijn drie afdelingen van Samsom gevestigd. Schrijver is zelf directeur van Samsom uitge verij, sinds 1979 gehuisvest in de kantoorflat aan het Stadhouders- l plein. Aan de overkant van de Prins Bernhardlaan is Samsom Datasystemen gevestigd. Achter Avifauna, aan de Prinses Mar grietlaan, staat het grafisch be drijf Samsom/Sijthoff, dat voor driekwart draait op het drukken van eigen uitgaven van Samsom. "Na de gemeente zijn wij de grootste werkgever in Alphen", aldus Schrijver. 500 boeken "Je kunt ons omschrijven als ken nistransporteur of informatieve redelaar. We krijgen ruwe infor matie binnen, geven daar zelf een handzame vorm aan en ver spreiden het via onze kanalen. Soms moeten we eerst zelf die kanalen graven, maar dat is juist leuk", zegt Stafleu, daarmee on bewust de opvattingen van de oude Nicolaas Samsom in het he dendaags jargon vertalend. Van die kanalen is de uitgeverij voor de buitenwereld het meest herkenbare deel van het bedrijf. Het merendeel van de uitgaven bestaat uit vakliteratuur en vak tijdschriften op de meest uiteen-, lopende gebieden. Jaarlijks ver schijnen zo'n 500 boeken bij Samsom en dochters. Een kleine veertig vaktijdschriften zoals het Welzijnsweekblad, Adformatie, Ariadne, het Weekblad voor de Gezondheidszorg en Kunst en Beeld worden bij Samsom ge maakt. Daarnaast worden veel losbladige systemen uitgegeven. Dat zijn informatiemappen, va riërend van filatelie tot geluids- Het grafisch bedrijf van Samsom aan de prinses Margrietlaan in Alphen. "üe affiniteit met het werk was vroeger veel groter dan nu", zegt Schrijver, die al heel wat jaren bij Samsom meedraait. "Ik woonde in het begin vaak de redactievergaderingen van tijd schriften bij. Daar komt nu nooit meer iets van". Talent In het midden van de jaren zeven tig moest Samsom naar volledig nieuwe huisvesting uitkijken Ook toen werd besloten in Al phen te blijven, maar sentimen tele redenen hebben daarbij nau welijks een rol gespeeld. "Het is gewoon een goede vestigmgs- plaats, met snelle verbindingen en voldoende parkeergelegen heid", verduidelijkt Stafleu. "Bo vendien woonde het grootste deel van de werknemers hier Die kun je niet allemaal laten verhuizen". Een belangrijke rol speelt volgens hem ook, dat Samsom de (life grote uitgeverij in de wijde om trek is. "Zodoende trekken we veel talent uit het Rijnland aan. Als je in een grote stad gaat zit ten. heb je veel meer concurren tie bij het aantrekken van goede mensen". Informatie en educatie zijn volgens beide heren de pijlers waarop het bedrijf rust "Dat fan dl nisch en gedrukt worden ver spreid. Voor de toekomst ligt daar onze groei, en nM computeractiviteiten, die voorlo- Directeur W P ff Schrijver i Samson uitgeverij pig nog moeilijk winstgevend te maken zijn". Schryver is ervan overtuigd dat bij Samsom, door tijdig aan te passen in te «lm op ontwikkelingen, de huidige economische malaise kan wor den overwonnen. Inmiddels wordt het 100-jarig jubi leum op gepast sobere wijze ge- YMTd "Het is er niet de tijd naar om met geld te smijten We zijn met zo op dat opkloppenge ge doe. Bovendien helpt dat ons met met de verkoop. Naambe kendheid hebben wc gcnix-g Wij worden verkocht op kwaliteit". Het officiële deel bestaat op 1 no vember uit een receptie voor ge nodigden en het aanbieden van een kunstwerk aan het gemeen tebestuur. Dat kunstwerk is be stemd voor de nieuwe biblio theek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21