Expeditie stond bol van ruzies Geen aanbeveling voor bepaalde vakbonden Mount Everest niet bedwongen Reportage Bisschoppen laten gelovigen vrij II door Miep Hoenson De droom om de hoogste berg ter wereld (8848 me ter) te bedwingen is voorlopig uit. De vijftien Ne derlanders, die eind juli met een afgetraind li chaam richting China vertrokken zijn, een illusie en een miljoen gulden armer, weer thuis. Ze heb ben de vlag niet kunnen hijsen op de top van de Mount Everest. Een krappe 1000 meter onder de top, op 7850 meter hoogte beland, moest de poging worden gestaakt. De groep had te kampen met slechte weersomstan digheden. Het waaide hard - 30 kilometer per uur er lag veel sneeuw en de moesson bleek ten tij de van de expeditie nog niet te zijn overgewaaid. Echt behaaglijk was het toch al niet met een tem peratuur van 20 graden onder 0. Bovendien ont stond eind augustus oponthoud omdat één van de klimmers, Eelco Dijk, na door een lawine te zijn meegesleurd ernstig gewond moest worden terug gebracht. Dijk kon zich pas weken later weer bij de expeditie voegen. Niettemin is de groep blij weer heelhuids te zijn teruggekeerd. Dodelijke ongevallen zijn bij een dergelijke expeditie immers geen zeldzaamheid. DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Het door de Nederlandse Playboy bedreigde mannenmaandblad „Zero" heeft een methode ontwik keld om het bestaan nog zo lang mogelijk te rekken. De „coversto ry" van het novembernummer verwekte zo veel opschudding bij de daarin genoemde bekende Ne derlanders, dat „Zero" moest be loven zijn excuses in het decem bernummer op de titelpagina te zetten. Als ze in dat nummer weer iets dergelijks doen, zal er voor de excuses daarvoor toch weer een januarinummer moeten komen, enzovoort. Ze zijn bij „Ze ro" slimmer dan je aan de hand van het gewraakte artikel zou denken... Waar gaat het om? Op de voorpagi na staat onder de naam ZERO „De wegbereiders van het fascis me". Dat lijkt op zelfkennis, maar de koppen van Mient Jan Faber (IKV), Joop Glimmerveen (Nederlandse Volksunie), Hanne- ke Groenteman (VARA), Helmut Schmidt (Duitse Bondsrepubliek) en André van der Louw (oud-mi nister) die daaronder staan doen vermoeden dat zij die wegberei ders van het fascisme zijn. Hoe zulks? Glimmerveen, oké, maar die is merkwaardig genoeg de enige van die vijf die in het ge heel niet in het artikel van Peter Gerritse genoemd wordt! Zijn kop is er op de voorpagina dus met de haren bijgesleept, om de andere vier koppen des te ver dachter te maken! En Helmut Schmidts rol als wegbereider van het fascisme beperkt zich tot dit ene citaat: „De tweedeling van Duitsland moet natuurlijk als een politieke realiteit worden be schouwd, maar ik ga er niet van uit dat deze eeuwigdurend is". Aan de hand van deze uitlating, en deze uitlating alleen, voor spelt Gerritse „een herboren fas- cifistisch Duitsland dat zijn in vloed zal doen gelden van Noor wegen tot Spanje". Fascifisme wordt voornamelijk Mient Jan Faber van het IKV in de schoenen geschoven, en is „het zich vrijwillig en volledig overge ven aan vormen van fascisme en als zodanig een onderwerpings gedrag dat vermoedelijk aan de seksualiteit is ontsproten. Ook het fascifisme gaat ervan uit dat de mens goed is", zegt Gerritse. Nooit geweten dat het fascisme daar van uitging, maar Gerritse zegt het en dan is het zo. We zien twee foto's die met elkaar verge leken worden: ir. Anton Mussert, die met gestrekte arm en hand de Hitlergroet brengt. Tja, zo lust ik er nog wel een paar. Churchill die het V-teken maakt, en Sara die haar vinger opsteekt om te vragen of ze naar de WC mag. Van beter allooi zijn de vergelij kingen van Gerritse niet. André van der Louw maakt een vreug dedansje bij een overwinning van Nieuw Links, Hitier maakt in Compiègne een paar olijke stamppasjes op de plaats. Eén pot nat dus? Maar op 5 mei 1945 danste het hele Nederlandse volk, waren we toen allemaal fascisten in de dop? Gelukkig beseft Ger ritse dat die vergelijking tussen Adolf (zes miljoen joden ver moord) en André (honderden handen geschud) niet opgaat: ,M^Q tfc Van der Louw en Hitler in één adem noemen? Nee. Ze lijken immers niet op elkaar. Hitler had net zo'n gestoffeerde bovenlip als Charlie Chaplin, André heeft de pekelsnor van Stalin". Dus toch? Ik heb die Chaplin trouwens nooit vertrouwd. De meeste problemen leverde Han- neke Groenteman nog op, als wegberèidster van het fascisme. Gerritse noemt haar twee keer. De eerste keer in een zogenaamde droom die hij had: „Hanneke Groenteman was ondergedoken in het Ponypark Slagharen en droeg een jagershoedje om niet op te vallen. Men vertelde mij dat ze voor de VARA-microfoon weer eens een grote mond had openge trokken, waarna ze prompt door haar eigen aanhang, het vanuit Zimbabwe opererende Zwarte Autonomenfront van Sietse Bos- gra, met de verbrandingsdood was bedreigd". Tja... Een droom dus. Je zal de dro mer maar zijn! En de tweede keer noemt Gerritse haar na de mis lukte proef op de Zuiderkruis met een gemengde bemanning: „De beste manier voor Hanneke Groenteman om van haar onei genlijke mensbeeld af te komen lijkt mij een reisje van drie maanden met de Jannen naar de tropen". Een scherpzinnige gedachte, maar of daarmee ook wordt aange toond dat Hanneke een wegbe- re ids ter van het fascisme is? Pe ter Gerritse, die het allemaal ge schreven heeft, jazeker, maar Hanneke Groenteman? Ik heb mijn twijfels. Bij zijn aankomst op Schiphol kan er wel een lachje bij leider Verrijn Stuart van af Tijdens de expeditie verging het lachen hem meer dan eens. De meningen waren na afloop nog net zo verdeeld als ze tij dens de expeditie plachten te zijn. "Lariekoek", beweert de expe ditieleider, de Leidse hoogle raar Verrijn Stuart. "De expe ditie is zuiver mislukt vanwe ge het slechte weer. Toegege ven, het had wel gezelliger kunnen zijn, maar die slechte sfeer was er zeker niet de oor zaak van dat we de top niet hebben gehaald". "Als ze het daarop willen gooi en, ik vind het uitstekend", zegt expeditielid Herman van Amsterdam uit Sassenheim berustend. "Maar ze moeten niet proberen om alle me ningsverschillen schoon te praten. Er waren er vier, vijf bij die het met iedereen kon den vinden. En de anderen hadden altijd wat met elkaar. Dat begon al bij het opstaan. Echt, het was elke dag raak". Van Amsterdam stelt het nuch ter vast: de ruzies vormden dan wel niet de oorzaak, maar wel de aanleiding voor het vroegtijdig opbreken van de expeditie. Anderen blijven hardnekkig aan die slechte weersomstandigheden vast houden. Het was gistermiddag voor de bruingebrande, doch ver moeide en vermagerde expe ditieleden natuurlijk niet leuk dat de samengedromde familieleden en journalisten maar over één onderwerp konden en wilden praten: over de ruzies en ellende die de vijftien mannen van sta vast drie maanden lang had den meegemaakt. Wat dat be treft toonde de menselijke geest zich gisteren net zo ver dorven als hij zich tijdens de bergbeklimming moet heb ben gedragen. Misschien dat er een soort vloek op de expe ditie rustte waardoor dat ele ment niet meer uit te bannen was. Neem alleen al de ru zieachtige sfeer waarin de sportievelingen werden op gewacht. Ongeduldige fami lieleden raakten bijna slaags met het ontvangstcomité. Ze stonden immers te popelen om man, zoon of vriend een warm onthaal te bereiden. Er kon volgens het ontvangstco mité geen sprake van zijn dat de familie de VIP-room in mocht. Eerst kwam de pers conferentie, waarvoor de be langstelling enorm was. Een tv-journalist raakte zo geirri- teerd toen hij bij de drukbe zette ingang aan zijn jasje werd getrokken dat hij wild om zich heen begon te slaan. Althans, zo luidde de lezing van het betreffende comité lid. Uiteraard vertelde de be treffende journalist zijn ver haal van de andere kant: niet hij, maar het comitélid was begonnen met meppen. Slijtageslag Wat was er fout gegaan? Im mers, de expeditie was gron dig voorbereid. Ruim twee jaar lang werd er toegewerkt naar die datum in juli. Alle le den waren zorgvuldig gese lecteerd voor deze onderne ming. Zonder uitzondering hadden zij hard gewerkt om in een topconditie te komen. Ze kenden elkaar toch bo vendien van de vele voorbe- reidings-weekeindjes? "Welnee", zei Herman van Am sterdam gistermiddag bij de napraat-borrel. "Ja, het was de bedoeling dat we van tevo ren regelmatig bij elkaar zou den komen. Dat is ook wel gebeurd, maar de groep was praktisch nooit compleet. Dan ontbrak de één, dan de ander weer. Echt kénnen de den we elkaar van tevoren dus niet". Nu, drie maanden later, kennen ze elkaar in elk geval van ha ver tot gort. Kan het ook an ders, na zo'n tijd intensief met elkaar te zijn opgetrok ken? De Sassenheimer denkt dat de talloze uitbarstingen onvermijdelijk waren. "Mis schien was het beter gegaan als de leden wat minder indi vidualistisch waren geweest- maar dan nog was het een slijtageslag geworden wat de ruzies betreft. De verveling slaat op een gegeven moment onverbiddelijk toe. Niet door het slechte weer, ook niet Varia door bijverschijnselen als zuurstofgebrek en koppijn. Hoewel dergelijke aanslagen op je lichaam ook niet mis zijn. Maar je zit maar naar je tentdoek te staren als het zulk slecht weer is. En als je dan onderling niet met elkaar kunt opschieten.." Van Amsterdam wijt een deel van de ellende ook aan de de mocratische inborst van expeditieleider Verrijn Stuart. "Je moet bij zo'n groep die uit alles, behalve uit makke schapen bestaat, een vent hebben die met z'n vuist op tafel slaat. Ik vind het zielig voor hem, maar je moet niet iemand hebben die overal ja en amen op zegt. Als hij énders was geweest waren we veel hoger gekomen, dat weet ik zeker". Koppen De 'zondebok', Verrijn Stuart, zal nooit ofte nimmer toege ven dat het mislukken van de expeditie aan menselijke uit barstingen ten grondslag ligt. Hij beseft wél dat hij wellicht een te beminnelijk mens is om als de grote leider te fun geren. De Leidse hoogleraar: "Als zo'n expeditie lukt ben je de held, als het mislukt ligt het altijd aan de leider". Het komt er nog opgewekt uit. "Het is nu eenmaal mijn stijl om een de mocratisch beleid te voeren. Ik ben geen mens die koppen tegen elkaar gaat slaan. Bo vendien had dat ook niet meer geholpen. Ik heb een heleboel geduld". Dat geduld werd op de proef gesteld op een moment waar op sommige deelnemers eis ten dat de klimmers Taks en Naar uit de expeditie zouden worden gezet Het tweetal had plannen gesmeed om 'stiekem' samen naar de top te klimmen. Venijn Stuart beschouwde het gedoe als "een mislukte grap" en wei gerde om het tweetal naar huis te sturen. "Ik had van te voren al gesteld dat er nie mand uit de expeditie zou worden gegooid. Als er dan lijke beleid van de kerken. De pastores betreuren het, dat het 'Centrum voor bezin ning, studie en actie' zelfs geen geld heeft om enkele mensen aan te trekken. Dat centrum kan zowel aan het praktische werk als aan het landelijke beleid goede dien sten bewijzen. Afgesproken is, dat bisschop pen en bed rij fs pas to res regel matiger met elkaar gaan pra ten dan tot nu toe het geval was. Het volgende gesprek is bepaald op 16 maart. Dat zal gaan over het praktische werk van de bedrijfspastores, over de aanwezigheid van de kerk binnen de 'laagste' maatschappelijke groeperin gen - in de vorm van arbei derspastoraat en over de gevolgen hiervan. Eenzijdige stappen De synodale raad van de Oud- Katholieke Kerk in Neder land stelt de synode van deze kerk voor, zich uit te spreken voor eenzijdige stappen van Nederland op het gebied van de kernontwapening. Deze stappen zouden een proces van meerzijdige ontwape ning op gang moeten bren gen. Een andere weg is nodig om tot ontspanning te ko men, meent de synodale raad. Het streven naar macht sevenwicht remt de ontwik keling naar nieuwe wapen systemen niet af. een paar bekvechten, waarna er één kwaad wordt omdat de ander niet wordt wegge stuurd, dan kan ik daar ook niets aan doen". Op de valreep moest Verrijn Stuart toch nog schoolmees tertje spelen. Het expeditie lid Johan Taks moest begin oktober uit de circulatie wor den gehaald vanwege zyn halsstarrige houding. Daarop raakte de 29-jarige klimmer zo gespannen dat hij in z'n eentje de Changtse begon te bestijgen. De Nederlanders hadden echter geen vergun ning om deze berg te beklim men. Een Westduitse expedi tie had dat recht bij de Chine zen geclaimd voor een be drag van 55.000 gulden. De expeditie liep daardoor het risico te worden gestraft met een boete van zo'n 30.000 gul den. Het gevaar is volgens Herman van Amsterdam nog niet he lemaal geweken. Van Am sterdam. 'Taks is bang dat hij achteraf nog een rekening krijgt thuisgestuurd.." Maanlandschap Spijt van zijn hachelijke esca pade heeft de Sassenheimer niet. De ervaring om een paar maanden lang in Tibet en China rond te dwalen neemt niemand hem af. "En het is ook een heel aparte ervaring om in een soort maanland- Gaan synode en bisschoppen met de voorstellen akkoord, dan ligt het, volgens de syno dale raad, op de weg van de kerkleden, van dit standpunt te gaan getuigen. Minimaal tien procent van de totale begroting (diakonie en kerkvoogdij samen) van de hervormde gemeenten zou bestemd moeten zijn voor zending, ontwikkelings samenwerking en werelddia- konaat. De diakonie zou de helft van haar budget aan we- relddiakonale zaken moeten besteden. Deze aanbeveling komt van de 'Commissie voor zending, werelddiakonaat en ontwik kelingssamenwerking' in de regio Edam en is bedoeld voor de hervormde gemeen ten in dat gebied. De commissie wil ook, dat alle bijdragen komen uit 'levend geld', dus niet uit rente of uit bezittingen. Maar het mag niet alleen om geld gaan. "Behoorlijke fi nanciële bijdragen moeten een teken zijn van missionai re inzet van de gemeenten. Als een gemeente bewust mis sionair wil zijn, weet z\j zich gezonden tot dienst in de we reld. Dat zal ook in het finan ciële beleid tot uitdrukking moeten komen". Minder subsidie Vorig jaar heeft Monumen- schap te lopen terwijl je naar lucht loopt te happen. Op die berg kwam ik vaak adem te kort Je krijgt last van duize ligheid en van je hart. Som migen konden zich op be paalde momenten niets meer herinneren, anderen hadden last van verlammingsver schijnselen... het is vechten tegen jezelf, hoe goed je con ditie ook is". Ook Verrijn Stuart, die eerder een expeditie naar de berg Annapürna leidde, is aller minst ontgoocheld. Welis waar zegt hij dat dit zijn laat ste expeditie is van een der gelijke omvang ("ik ben nu 59, ik vind het welletjes zo"), maar de hoogleraar heeft de afgelopen drie maanden van zijn leven niet als verloren tijd beschouwd. Verveeld heeft hij zich naar hij zegt, geen moment. Hoe zou dat anders kunnen met zo'n roe rige groep? Bovendien is Verrijn Stuart voornemens om over de esca pades van de expeditie een boek te schrijven. Hij inter viewde daartoe alle groepsle den. Of het boek ook ruimte laat voor een sfeertekening? "Dat denk ik wel. Zeker we ten doe ik het nog niet Het hangt van de uitgever af hoe het boek er uiteindelijk komt uit te zien". Verrijn Stuart neemt zich voor om er de komende tijd naar stig aan te gaan werken. In de tenzorg zoveel subsidie voor orgelrestauraties toegezegd, dat tot en met 1985 de ruimte voor nieuwe toezeggingen vrijwel zal ontbreken. Dat staat in het jaarverslag van de rijksdienst. Vorig jaar kwa men 20 orgelrestauraties klaar. Ze kostten in totaal on geveer f. 6 miljoen. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Nieuw- Buinen G. C. Vijzelaar Rijs wijk (ZH); aangenomen naar Ten Boer (Gr.) kandidaat E. J. Hefting Groningen. Gereformeerde Kerken: be dankt voor Tilburg (deel werk) G. L. R. Riphagen Del den. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Assen J. Slotman Enschede. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuw- poort M. van der Sluys Kerk- werve (Z Baptistengemeenten: aange nomen naar Muntendam P. G. Kroeze Nieuw-Weerdinge (Dr.). De Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken in Nederland hebben het initiatief geno men tot oprichting van een Internationale Conferentie van Gereformeerde Kerken. Afgevaardigden van negen gereformeerde en presbyte riaanse kerken uit alle delen van de wereld zun deze weck PAGINA 19 avonduren, wel te verstaan. Vanochtend zou hy meteen weer acte de présence geven op de Leidse universiteit "Misschien niet meteen om negen uur, maar ik bén er wel", beloofde hij gister avond. Volgeboekt De kater van de organisatie is niet zo groot of er worden al weer plannetjes gesmeed voor de volgende poging tot het veroveren van de Mount Everest De Koninklijke Ne derlandse Alpen Vereniging (KNAV) heeft een aantal le den van de huidige groep toe stemming gegeven om in het najaar van 1984 via de Nepa- lese kant de Mount Everest te beklimmen. Men klimt liever vanuit Nepal, omdat de Chi nese autoriteiten exorbitant hoge 'startprijzen' vragen. Het is zaak om de berg vroeg tijdig te bespreken, want er zijn meer kapers op de kust. De Mount Everest is voor expedities al volgeboekt tot 1988. Het is ook nog de vraag of voor zo'n onderneming weer genoeg sponsors kun nen worden gevonden. Herman van Amsterdam is niet ongenegen om eventueel weer van de partij te zijn. "Maar dan alleen voor een kortere periode. Drie maan den is nét te lang". Die mening zal zijn vrouw on getwijfeld met hem delen. daarvoor in Groningen bij een. De nieuwe organisatie is verge lijkbaar met de Gereformeer de Oecumenische Synode (GOS). Daartegen bestaan echter in vnjgemaake kring grote bezwaren, omdat deze synode kerken toelaat, die, naar vrijgemaakte opvatting, ontrouw zijn aan de gerefor meerde leer. China. Twee keer deze week heeft de paus met grote na druk de wens geuit, dat de gestokte dialoog met de ka tholieken m de Chinese volksrepubliek weer op gang komt (De relaties van de Chinese ker ken met het buitenland zyn al tientallen jaren verbroken. De laatste jaren zyn van bei de kanten voorzichtige po gingen gedaan om daann ver andering te brengen). Namibié. De rooms-kathohe- ke bisschoppen van Zuidelijk Afrika stellen voor, zondag 14 november uit te roepen tot in ternationale biddag voor Na mibië (Zuidwest-Afrika). Zij verlangen terugtrekking van de Zuidafnkaanse troepen uit dat gebied en een vreedza me oplossing van het Nami- bië-vraagstuk De Raad van Kerken in Zuid- Afnka heeft zich al achter dit initiatief geschaard. De Nederlandse bisschoppen willen hun gelovigen geen aanbeveling doen voor een bepaalde vakorganisatie. Mensen, zo menen zij, hebben de vrijheid om die organisa tie te kiezen die het meest bij hun overtuiging past. De bis schoppen hechten, vanuit hun kerkelijke zending, wel groot belang aan het bestaan van confessionele vakorganisa ties. De kerk mag echter geen propaganda naar één kant maken. Wel zouden christelij ke vakorganisaties meer aan dacht moeten krijgen. Een en ander bleek tijdens een gesprek deze week tussen de bisschoppen en vertegen woordigers van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. Dat gesprek had plaats in Utrecht. Aan bisschoppelijke kant namen eraan deel kardi naal Willebrands, zijn hulp bisschop De Kok, bisschop Ernst van Breda en dr. Van Munster, secretaris-generaal van het bisschoppencollege. Voorzitter Van der Meulen, voorzitter Van Wegberg van de katholieke onderwijsorga nisaties en voorzitter Teeu- wen van de Algemene Christelijke Politiebond wa ren er voor het CNV. De heer Wegberg van de katho lieke onderwijsorganisaties vroeg de kerkleiding om sti mulansen voor de opleidin gen tot leerkracht in het ka- tholieke onderwijs. Volgens hem staat wat dat betreft de klok op 5 voor 12. Leerkach- ten moeten katholieke nor men en waarden overdragen, maar dat gebeurt op het ogenblik te weinig. Er zijn al ouders die protestantse scho len voor hun kinderen kiezen omdat de katholieke school te weinig biedt. Zorgwekkend In een gesprek deze week met een vertegenwoordiging van de bisschoppen hebben rooms-katholieke bedrijfs pastores naar voren gebracht, dat er onder de arbeiders zorgwekkende ontwikkelin gen gaande zijn als gevolg van de economische terug gang. Gesprekspunt waren onder an dere de toenemende onge lijkheid en tegenstellingen tussen de verschillende klas sen in de Nederlandse sa menleving. Kwesties als soli dariteit, arbeidsverdeling en arbeidsethiek zijn, volgens de bedrijfspastores, onder werpen die de kerken tot ac tie moeten aanzetten. Dat geldt ook ten aanzien van de buitenlandse arbeiders. De problemen waarvoor de be drijfspastores van de ver schillende kerken staan moe ten, naar hun oordeel, duide lijker uitkomen in het lande-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19