Blik in de weekbladen UVS glijdt uit in de zaal: 1-4 Kamer steunt regering: gokautomaat aan banden Overwerk bij KLM straks in vrije tijd uitbetaald Waar kun je nog tot 2 uur sochtends tafelen? Casino Scheveningen Wat is het nieuwste besluit van een avondje uit? Casino Scheveningen Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen KLSEVIERS i/n DE TIJD DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Varia DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer gaat akkoord met de voorstellen van de rege ring om het gokken via speel automaten aan banden te leg gen. De Kamer vindt met de regering dat de hausse van de gokautomaten het noodzake lijk maakt dit gokken aan re gels te binden. Een verbod op het gokken via speelautomaten komt er ove rigens niet. Vrijwel alle spre kers gisteren zeiden dat het hier om een maatschappeljk verschijnsel gaat dat niet meer valt terug te dringen. Kennelijk bestaat er een gro te behoefte aan deze gokme- thode. De bescherming van de speler laat echter te wen sen over. Daarom waren de kamerleden het eens met het wetsontwerp ondanks kritiek op tal van detailpunten. Het wetsvoorstel bepaalt dat gokautomaten (zoals de „een armige bandieten" of fruit kasten) alleen mogen worden geplaatst met een vergun ning van het gemeentebe stuur en dan slechts in hore- ca-inrichtingen, die als zoda nig zijn erkend, in speelauto- matenhallen en in bepaalde openbare gelegenheden. Ook voor automaten in besloten horecagelegenheden (clubs) is e^n vergunning nodig. De gokautomaten op kermissen vallen buiten deze regeling. Voor de exploitatie van de kas ten is een vergunning van het ministerie van economische zaken nodig. Elk model kast moet door dit ministerie ge keurd en toegelaten worden. De exploitant betaalt voor zo'n type-toelating 20.000 gul den. De exploitatievergun ning kost nog eens 4000 gul den terwijl per jaar een hef fing van 1000 gulden wordt opgelegd. Nieuw is dat het voor kinderen beneden 16 jaar verboden wordt in speelautomatenhal- len te komen, behalve onder geleide van ouder, voogd of verzorger. De exploitant van zo'n hal is strafbaar wanneer hij jeugdigen binnen laat Dit verbod geldt overigens niet voor behendigheidsautoma ten, zoals flipperkasten en veel elektronische spelletjes. Op een speelautomaat mag voorts niet meer dan 50 gul den per uur verloren kunnen worden, de maximumwinst mag niet meer dan 50 gulden per spel bedragen en een spel mag niet meer dan een kwar tje kosten. Bij behendig heidsspelen mogen per spel niet meer dan 10 vrije spelen gewonnen kunnen worden. ADVERTENTIE Saab-Scania presenteert concurrent 'Friendship' LINKOEPING - Woensdag is het eerste exemplaar van een passgiersvliegtuig ontwik keld door Saab-Scania (Zwe den) en Fairchild Industries (VS) aan belangstellenden getoond. Voor Saab-Scania betekende deze officiële "roll-out" bij haar fabriek in Linkoeping de eerste presen tatie van een nieuw vliegtuig voor de burgerluchtvaart sinds dertig jaar. De SF-340 is een vliegtuig met twee turbopropmotoren dat plaats biedt aan 34 passa giers. Het heeft een vliegbe- reik van 1700 kilometer. Het brandstofverbruik ligt vol gens Saab tien tot vijtien pro cent lager dan dat van verge lijkbare concurrerende vlieg tuigen, waartoe bijvoorbeeld ook de Fokker F-27 "Friends hip" moet worden gerekend. De machine gaat ongeveer vijf miljoen dollar kosten. Saab heeft meegedeeld dat zij 111 vaste bestellingen binnen heeft, onder meer van Cros sair in Zwitserland (tien stuks), van Swedair (even eens tien) en van maatschap pijen in de Verenigde Staten, Colombia, Singapore en Au stralië. De eerste vliegtuigen zullen in 1984 worden afgele verd. Er moeten er volgens Saab tweehonderd worden verkocht voor de ontwikke lingskosten er uit zijn. AMSTERDAM (ANP) - De directie van de KLM en de vakorganisaties zijn het in principe eens geworden over de cao voor 1982. Volgens de Vervoersbond FNV is het eindresultaat toch een normaal contract met prijscom pensatie geworden, nadat lang was touwgetrokken over een meerjarenplan, waarin de KLM de automatische prijscompensatie wilde inruilen voor een totaal ander systeem van koopkrachthandhaving. AMSTERDAM (ANP) - De direc tie van de KLM en de vakorgani saties zijn het in principe eens geworden over de cao voor 1982. Volgens de Vervoersbond FNV is het eindresultaat toch een nor maal contract met prijscompen satie geworden, nadat lang was touwgetrokken over een meerja renplan, waarin de KLM de auto matische prijscompensatie wilde inruilen voor een totaal ander systeem van koopkrachthandha ving. De FNV zal het onderhandelings resultaat neutraal aan de leden voorleggen, zonder een aanbeve ling van de vakbondsonderhan delaars. Begin volgende maand zullen de leden zich erover uit spreken. De FNV noemt het een opmerkelijk resultaat dat ver schillende vormen van arbeids tijdverkorting zijn bereikt. Ver der komt er compensatie van dé extra last-, die door de verschui ving van de grenzen van de so ciale premies is ontstaan. Eerste FNV-onderhandelaar H. Po pelier. ziet in het onderhande lingsresultaat drie elementen, die in wezen met verkorting van de arbeidstijd te maken hebben. Ze leiden volgens hem tot een betere verdeling van het be schikbare werk en zijn daarmee een bijdrage aan de werkgele genheid bij het luchtvaartbedrijf. Zo is overeengekomen dat de KLM'ers de vrijheid krijgen om desgewenst hun hele overwerk vergoeding op te nemen in de vorm van vrije tijd. Het heeft vol gens Popelier vier jaar gekost om die volledige keuzevrijheid te be werkstelligen. Verder krijgen de werknemers van de KLM in het vervolg een extra vakantiedag, maar die kan niet meer in de resterende maanden van dit jaar opgenomen worden. Het voordeel daarvan is naar de mening van de FNV-onderhan delaar echter dat de KLM de kos ten niet meer in mindering kan brengen op de Financiële ruimte die voor de contractverbetering in 1983 beschikbaar is. Tenslotte wordt de compensatie in vrije tijd voor de werkers in ploe gendiensten uitgebreid. Dege nen die 65 of meer nachtdiensten per jaar draaien krijgen acht in plaats van zeven extra vrije da gen. Al naar gelang het aantal nachtdiensten, kunnen nu maxi maal zestien vrije dagen gegeven worden. Een verdere verbetering van de ploegendienst zal volgens Popelier aan de orde komen als in het kader van de bezuinigings projecten over nieuwe roosters wordt onderhandeld. Man wurgt vrouw AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse politie heeft gisteren een 67-jarige man in zijn woning in die stad aangehouden. Hij had kort daarvoor zijn 62-jarige echt genote gewurgd. De man heeft bekend, aldus de politie. Als re den voor zijn daad gaf de man, die volgens de politie "enigszins verward" is, huwelijksproble men op. MEXICO CITY (APIGPD) - Guil- lermo Manuel Ungo, leider xxin het Salvadoraanse linkse democrati sche revolutionaire fronten Ana Martinez, woordvoerster van de Salvadoraanse guerrillabeweging, hebben deze week de regering van El Salvador voorgesteld onderhan delingen te beginnen. De regering heeft dit voorstel afge wezen en ook de Amerikaanse rege ring is geen voorstander van on derhandelingen tussen rebellen en regering. Wel heeft de Amerikaanse ondermi nister van defensie gisteren in El Salvador gezegd dat de Ameri kaanse bijstand aan het rechtse re gime in gevaar dreigt te komen. De functionaris, Fred Ikle, werd door het Witte Huis op pad ge stuurd om de verontrusting van de Amerikaanse regering te uiten over de manier waarop in El Sal vador tegen politieke tegenstan ders wordt opgetreden. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z'n 24 Roulette- en Blackjack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Blackjack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 fj van een avondje uil Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tol 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. tcL 070-512621 Mislukte Zeskamp HILVERSUM (GPD) - Het televi siespel Zeskamp-special, dat in Portugal door een Belgische ploeg is gewonnen, wordt mo menteel opnieuw gefilmd. Dat bevestigde vanmorgen de NCRV, een van de Europese om roepen die meedoen aan dit in ternationale spelletjesprogram- Door een foutieve camera-instel ling zjjn de Portugese opnamen in Carvoéiro mislukt; de BRT. winnaar van de mislukte sessie, weigert de opnamen echter af te keuren en wil tot uitzending van de minst slechte gedeelten over gaan. Bovendien weigeren de Belgen aan de nieuwe opnamen mee te werken. De NCRV-pro- grammamakers zijn van mening dat de opnamen te slecht zijn om op de buis te brengen. Vonnis tegen Molukkers aangevochten ASSEN (ANP) - Het openbw nu- nisterie in Assen is in beroep ge gaan tegen de vonge week don derdag uitgesproken vonnissen van de rechtbank in Assen, waar bij zes Molukkers tot driejaar ge vangenisstraf werden veroor deeld voor de schietpartij op een politieauto in Assen op 11 juni. Twee andere Molukkers werden vrijgesproken. Tegen alle acht had de officier van justitie, mr. Zwerwer. zes jaar celstraf geëist Volgens de hoofdofficier van justi tie, mr. L.C.M. Meyers. ligt het beroep tegen de vrijspraak voor de hand. Wat de veroordelingen tot drie jaar betreft is het open baar ministerie het niet eens met bepaalde conclusies van de rechtbank over de uitsluiting van door het openbaar ministerie aangevoerd bewijsmateriaal. ADVERTENTIE In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621. LEIDEN - In de zaalvoetbalcom petitie kwam het gisteravond niet tot verrassingen. De Engel won met 5-4 van Neptunus en werkte zich wat uit de onderste regionen. De Rotterdamse Stu denten lieten Silva Boys met een 6-2 nederlaag in Den Haag ach ter. In de hoofdklasse blijft Inter Ju koploper Vonk goed volgen. UVS werd met 4-1 verslagen. Bax won met 5-4 bij Bahlmann, en Noorwijk liet Landwer met le ge handen staan: 6-4. Van Duu- ren behaalde een nuttige 5-3 ze ge op Van Gerven. UVS - Inter Ju 1-4 In de eerste helft gebeurde er wei nig. De teams waren knap aan el kaar gewaagd en het duurde tot in de 23ste minuut eer Mario Fa- ber voor UVS scoorde. Na de pauze nam Inter Ju het heft in handen. Peter Gijsman bracht de stand op gelijke hoogte en John Jansen wees de ploeg van coach Cor van der Reyden de weg naar de overwinning: 1-2. UVS-doelman Wijnand Sloos hield de gasten nog lang van een hogere score af, maar in de slot fase tekenden Peter Gijsman en Richard Klein voor de 1-4 eind stand. Van Duuren - Van Gerven 5-3 Ook dit seizoen krijgt de ploeg uit Lisse het weer erg moeilijk. De start hoopvol. Een 1-0 voor sprong na een schitterend doel punt van Gepi van Rooyen werd tot aan de rust behouden. In de tweede helft ging Van Duuren steeds beter draaien, wat door doelpunten van Ted van Berkel (3x), Theo van Seggelen en Leen Struyk tot uiting kwam. In de 21ste minuut deed Van Gerven nog iets terug. In dertig seconde werd tweemaal gescoord. Hen- nie van Eeuwijk en Jack van Ruiten: 5-3. Bahlmann - Bax 4-5 Frank Bakker zorgde al snel voor een Alphense voorsprong, maar topscorer John van Dijk had driemaal achtereen een ant woordt klaar: 1-3. Frans Bahl mann, Nic Verwoerdt en Wim Latumanuwey passeerden ieder een keer doelman Groenenweg, maar door een eigen inzet en een doelpunt van Cees van der Lans ging de zege toch naar Voorhout Landwer - Noordwijk 4-6 Deze wedstrijd werd ontsierd door het wegzenden van Ton Arroyo bij de stand 4-5. Daarna kwam Noorwijk door John Marijt nog op 4-6. Landwer was sterk gestart door doelpunten van Peter van der Vlugt, Ton Arroyo en Fer Baak. Alleen Ed Strijk wist voor Noordwijk te scoren. Na rust wa ren het Gertjan Bakker (3x) en John Marijt die voor de Zeekan- ters een voorsprong opbouwden. Max Bleiswijk deed voor Land wer nog éénmaal iets terug, maar met een man minder was de wedstrijd in Noordwijks voor deel beslist: 4-6. De Engel - Neptunus 5-4 De ploeg van coach Cees van der Zwet Ujkt zich te herstellen van een zwak begin. Een 0-2 achter stand door doelpunten van Ma rio Overbeeke en Leen Gubbels werd koelbloedig weggewerkt Frans van der Laan en Albert Bosma brachten De Engel op ge lijke hoogte. De spanning bleef tot de laatste minuut. Kees Ou- wendijk en Mario Overbeeke (Neptunus) en Theo Godyla en Frans van der Laan (De Engel) zorgden voor 4-4. De punten bleven in Lisse. Albert Bosma mocht zich matchwinnaar noe men: 5-4. Stand Interregionale competitie. De Rozet 7-12 (26-12). FC Torna 7-10 (29-14). Ceverbo 6-9 (27-16). Van der Plas 7-9 (26-21). De Tegelhandel 7-9 (25-20). Silva Boys 7 - 8 44 - 39). FV Snoekie 7-7 (27-27), De Engel 6-5 (18-29), Rotterdamse St 5-4 (17-13), Glasbergen 7-4 (29-44), Neptunus 7-2 (15-29), FC Grovo 7-1 (13-32). Topscorers. Anne Ouwersloot (Glasbergen) 10 Ronald van der Pot (Tegelhandel) 9 Jan Hogewoning (Van der Plas) 9 Stand Hoofdklasse. Vonk 6-12 (30-15). Inter Ju 5-8 (16-8), Ba* 6-8 (33-21). THB Boys 6-7 (23-20). UVS 6-7 (25-21), Noordwük 6-7 (32-32). Van Duuren 6-5 (19-23). Bahlmann 5-2 (15-22). Landwer 6-1 (15-20), Van Gerven 6-1 (17-34), Mano Faber (UVS) 13 John van Dijk (Bax) 12 Jos Smits (Noorwijk) 8 Wielerrecord MOSKOU (TASS) - Meervoudig wereldkampioene sprint Galina Tsarjova. heeft op de Olympi sche wielerbaan van Moskou een nieuw wereldrecord gevestigd op de vijf kilometer. Tsarjova kwam op dezg voor dames incou rante afstand tot een tijd van 6 minuten 42,273 seconden Het oude wereldrecord stond sinds vorig jaar op naam van haar land genote Valentina Koetsnetsova met 6.45.004. Tsaijova kwam tot haar buitengewone prestatie tij dens nationale bekerwedstrijden voor clubs. De actuele politiek laat De Haagse Post deze week liggen, los van een voorbeschouwing op het ko mende congres van D'66 aan staande zaterdag. Het omslagar tikel over de Vergrijzing van Ne derland is de grootste aandacht trekker. Het is bekend dat het aantal bejaar den steeds meer toeneemt. Over 40 jaar is één op de 5'Nederlan der een 65-plusser, voorspelt het weekblad. Het rondwarende be- zuinigingsspook en de angst dat aan de zuur verdiende aow ge knabbeld dreigt te worden heeft deining veroorzaakt onder de be jaarden. Aow is een verworven recht menen zij. 'Dankbaarheid kennen we niet. Ze vertellen de jongeren dat ze voor de ouderen moeten werken, maar dat is niet waar. Alles wat we nu hebben, hebben we zelf opgebracht'. Het solidariteitsprincipe waarop de aow berust - werkenden van nu betalen de aow van de bejaar den van nu - staat onder druk. Steeds minder werkenden zullen de aow moeten opbrengen voor steeds meer bejaarden. Vooral jongeren, die tcch al flink moe ten inleveren, voelen er weinig voor een forse aow-premie te moeten afstaan van hun karige salaris. Alleen voor degenen on der de 65-plussers die het echt nodig hebben willen ze wel beta len. Want de inkomensongelijk heid onder bejaarden is groot, mede als gevolg van de chaoti sche pensioenregeling in ons land. Enkele bejaarden vertellen hoe moeilijk ze rond kunnen komen van hun aow. Dankzij aanvullen de bedrijfspensioentjes kan men zich nog wat extraatjes permitte ren, maar hoelang nog? 'Lubbers kan makkelijk lullen: broe- kriemn aanhalen. Hij denkt niet aan al die mensen die dat beetje geld nodig hebben om niet te vereenzamen'. Verder in HP: de Spaanse verkie zingscampagne (coup-paranoia), en een filmbijlage met o.a. een interview met actrice Linda van Dyck ('Ademloos'). MAGAZINE Naar aanleiding van het dinsdag gesloten akkoord tussen WD en CDA kijkt EM alvast vooruit naar de komende kabinetsperio de: "Lubbers komt nu in dezelf de positie die velen binnen het CDA juist Van Agt altijd hebben verweten. Dat luistert des te meer, nu het CDA aan de verlie zende hand is, uitgerekend naar toekomstige coalitiepartner WD. Voor het eerst hebben de liberalen de christendemocraten in de opiniepeilingen ingehaald. Het CDA wenst meer dan vroe ger de nadruk te leggen op de ei gen identiteit. Vandaar de kriti sche houding van de CDA-frac- tie". Als het zo doorgaat breken er moeilijke tijden aan voor het CDA. Want volgens een thans zit tend bewindsman moeten krachtproeven zoals die van de laatste weken niet te vaak voorr komen: "Anders zit het kabinet- Lubbers er nog geen jaar". De Nederlanders ergeren zich groen en geel: aan demonstra ties, aan actiegroepen en aan an dermans hond of kat. Deze con clusie valt te trekken uit een on derzoek van de Nederlandse Stichting voor de Stratistiek. Coen van Harten analyseert het onderzoek en komt tot de vraag of Nederland onverdraagzamer aan het worden is. Vandaag gingen de Spanjaarden naar de stembus. In EM een por tret van de lijsttrekker van de Spaanse socialistische partij (PSOE), Felipe Gonzales. Verder in EM een profiel van de Franse revolutionair Kégis De- bray, die nu als een lakei van het Elysée wordt beschouwd. Ook aandacht voor de musical Fien en voor Nobelprijswinnaar voor de literatuur Gabriel Garcia Mar- quez. [hervormd nederland HN trekt twee pagina's uit voor een omslagartikel over "de proefballon", die de opperbevel hebber van de NAVO-stryd- krachten, generaal Rogers, vori ge week opliet om de verdedi ging van het bondgenootschap minder afhankelijk te maken van kernwapens. Frank Bamaby en Egbert Boeker signaleren dat de ogenschijnlijke handreiking van Rogers naar de vredesbeweging is ingegeven door het Europese verlangen naar een eigen en min der door de Amerikanen te be heersen Europese kernmacht. Dan ziet de VS liever minder kernwapens en een uitbreiding van conventionele wapens in NAVO-verband. Volgens Rogers brengt zo'n koerswijziging wel de noodzaak van een verhoging van de defensie-uitgaven met zich mee. De schrijvers vinden dat niet nodig, als tenminste ge kozen wordt voor op defensie ge richte conventionele wapens, in plaats van offensieve systemen. Rob van Drimmelen belicht de achtergronden van de krediet aanvrage van Zuid-Afrika bij het Internationaal Monetair Fonds. Het land kampt met grote finan ciële problemen (betalingsbalan stekort van 7,6 miljard rand dit jaar). Na een periode waarin de internationale financiële wereld Zuid-Afrika de rug toekeerde omdat het systeem te veel "insta biele trekken" vertoonde, lijkt de regering nu weer meer vertrou wen te krijgen. Dat vertrouwen knjgt een extra impuls als het neutrale IMF over de brug komt met een lening die grote politie ke consequenties zal hebben, al dus het blad. Ook in Hervormd Nederland: de activiteiten van de Israëlische vredesbeweging in Nederland en een gesprek met de scheidende Amsterdamse studentenpastor pater Jan van Kilsdonk ("Dat de meeste pastores niet meer arm VRIJ NEDERLAND Van der Stee beloofde zijn vnend een ziekenhuis op de Antillen, bericht VN. Het blad wijdt een uitvoerig verhaal aan de lobby die de toenmalige minister van Antilliaanse Zaken en nu be windsman van financiën hoogst i de nieuw ziekenhuis Een zieken huis dat de Antillianen overigens niet willen, omdat het ze. on danks de Nederlandse financiële steun, teveel geld zou gaan kos ten Dat vermocht Van der Stee er echter niet van te weerhouden zijn plannen door te zetten, zelfs toen zijn opponent in het kabi net. Den Uyl. zén portefeuille van Antilliaanse Zaken allang had overgenomen. Want aldus VN. Van der Stee wilde zijn vriend prof. J.WJ. Beks, neuro- chirurg en vice voorzitter van de Rooms-Katholieke Ziekenver pleging Onze Lieve Vrouw in Groningen, niet teleurstellen. Beks, destijds persoonlek advi seur van Van der Stee. wilde een nieuw ziekenhuis op de Antillen in de stijl van zén eigen RKZ. en zou dus een nieuw ziekenhuis krégen. Traditiegetrouw beschrijft VN ver der tot in detail de onderhande lingen in de kabinetsformatie tussen de onderhandelaars Lub bers (CDA) en Nqpels (WD) Lubben gaf zijn jonge coalitiege noot-in-spé een pak op zyn broek en zyn fractie deed er vrolijk aan mee. Bibeb onderwierp de horror-schry- ver Roald Dahl aan een vraagge sprek. Of liever een gesprek tus sen vrienden, want hier en daar blyft het onduidehjk wie er aan het woord is: de schrijver of de interviewster Het dualisme van Dahl: "Myn ene helft is zeer ern stig. de andere is gek op dwaze, soms zelfs stomme grappen Ik hoef maar een knop in m n kop om te draaien en ik zit te brullen van het lachen*' Verder in VN een interview met Monique van der Ven naar aan leiding van de nieuwe film "Ademloos", een verhaal over het verbod van president Reagan op de uitvoer van chips die voor de Russen van militair belang kunnen zén, en een reportage over de roemruchte S-Bahn in BerUjn. Het bijvoegsel gaat over het fenomeen van de tweede- handshandel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17