c sms Rijvers zet deur weer voor open Simon Tahamata 3" Debutant voorkomt afgang Spanjaarden Na oefenpartij Nederlands elftal Boot biedt excuus aan voor wangedrag Zege zaalhandbalteam Canada wil WK met VS organiseren VOORRUIT STUK? gj&l 071-12 0248, DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 Sport MALAGA (SID) Debutant Juan Carlos Petraza van Atle- tico Madrid heeft het Spaan se voetbalelftal gered van een debacle tegen IJsland. Veer tien minuten na rust maakte hij het enige doelpunt in Ma laga tegen IJsland. De stand in groep 7: 1. Nederland 2. Malta 3. Spanje 4. Ierland 5. IJsland 1 1 0 0 2 2-1 1 1 0 0 2 1-0 2 10 12 3-2 4 0 13 12-6 Verrassing Noorwegen is voorlopig dé ver rassing van het Europees kampioenschap voetbal. In groep 4 van de voorronden speelden de Noren hun derde wedstrijd, in Sofia nota bene, gelijk tegen Bulgarije. De tweede wedstrijd, tegen Joe goslavië, werd kort geleden sensationeel met 3-1 gewon nen. PSV'er Hallvar Thore- sen speelde weer een belang rijke rol. Vier minuten na de openingstreffer van Velich- kov zorgde hij voor de gelijk maker. In de 67ste minuut namen de Noren zelfs de lei ding door Ökland. Een mi nuut later maakte Nikolov weer gelijk. gisteren in Izmir de thuis wedstrijd tegen Albanië in groep 6 van de voorronden voor het Europees kampioen schap met 1-0 gewonnen. Het doelpunt werd vier minuten vóór tijd gemaakt door mid denvelder Arif. De stand in groep 6 is: 1. Oostenrijk 2 2 0 0 4 7-0 2. Turkije 1 1 0 0 2 1-0 3. Noord-Ierland 1 0 0 1 0 0- 2 0-6 Italië Wereldkampioen voetbal Italië heeft gisteravond in Rome de vriendschappelijke wedstrijd tegen Zwitserland met 0-1 verloren. Elsener scoorde in de 5TE MINUUT VOOR DE Zwitsers. De "Azzurri", afgelopen maan dag nog geridderd door de Italiaanse president Sandro Pertini en de paus, leverden tegen voetbaldwerg Zwitser land Niet alleen Spanjaarden kunnen op het voetbalveld flink te keer gaan, blamerende presta- IJslanden kunnen er wat van. Santillana (midden) wordt hier in de mangel genomen en ervaart dat zo te zien niet als een pretje. Keegan Happel Ernst Happel (56) heeft zijn contract als trainer van Ham burger Sportverein gisteren met twee jaar verlengd tot 30 juni 1985. Happel is al sedert 1981 bij HSV, dat dit jaar na tionaal kampioen werd. De Engelse voetbaltopper Ke vin Keegan is gisteren door de rechtbank in Leeds ver oordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan zijn voormalige publiciteits bureau "Public Eye Enterpri ses". De reden is contract breuk. Keegan had met 'Public Eye" een vijf-jarig contract vanaf 1973. Toen in 1976 zijn ster aan het voetbalfirmament be gon te rijzen, verliet zijn per soonlijk manager Harry Swa les het bureau en nam Kee gan onder zijn hoede, zonder dat echter het contract met "Public Eye" legaal werd ver broken. ZEIST (ANP) - Kees Rijvers gaat de deur naar het Nederlands elftal weer open zetten voor Simon Tahamata. Nog vóór de wedstrijd van 10 november tegen Frankrijk zal de voetbalcoach contact opnemen met de aanvaller van Standard Luik. De beslissing van Rijvers heeft direkt te maken met de huidige schaarste aan aanvallers in het Nederlands elftal. Dat bleek ook gistermiddag in Zeist weer tijdens de oefenwed strijd van de jonge A-ploeg tegen de nog jeugdiger combinatie van Jong Oranje en het UEFA-elftal van vorig jaar. Het "geraamte" van het nationale elftal won met 3-2 na een oefenpartijtje waarin de tegenstander zich richtte naar de verlangens van Rijvers. Oefenmiddagen, zoals gisteren in Zeist, leveren natuurlijk geen panklare oplossing voor bestaan- LEIDEN - De wedstrijd tegen Haaksbergen behoeft dus niet onder de categorie 'bevlie gingen' te worden geschaard. Daar bleek, na de weliswaar knappe partij van afgelopen zaterdag, nog de nodige terughoudendheid over te bestaan. Maar gisteren, in een einde lijk weer eens goed gevulde Vijf Meihal, nam Elmex Leiden veel van die twijfels weg. Om nu echt te laten zien dat er, na die gruwelijk slechte aanloopperiode, wel degelijk muziek in de ploeg zit. Drie dagen na die hele sterke wedstrijd tegen runner-up Hatrans veegde de ploeg van Kinsbergen namelijk niemand minder dan de gedoodverfde kam pioen Nashua Den Bosch de zaal uit. Hetgeen geschiedde op een manier die er bepaald niet om loog Maar liefst 23 punten (68-45) be droeg het verschil in de dertien de minuut na rust en men moet ver terug gaan in de tijd wil er een dergelijk 'gat' boven water komen wanneer het ontmoetin gen tussen de twee aartsrivalen betreft. Weliswaar pakte de vol komen gedesillusioneerde ploeg van Boot in de slotfase nog een paar punten terug, maar de 77-62 eindstand is er nog altijd een van het vernederende soort. En er viel ook niets op af te dingen, want Leiden overklaste de tegen stander op alle fronten. Of, zoals Mitch Plaat na afloop zei: "Er was vandaag niets tegen die jon gens te beginnen. Ze waren veel te sterk". Excuus Dat was zo, al was juist die Mitch Plaat natuurlijk wel hét excuus dat Den Bosch kon aanvoeren als oorzaak van dit pak slaag. De voormalige spelmaker van Lei den - nog immer een idool hier gezien de ovatie waarmee hij werd begroet - kon nog niet op een vijfde van zijn normale kracht acteren, gehinderd als hij werd door een gescheurd spier tje achter zijn knie. Nauwelijks tien minuten 'hinkte' hij mee en erg veel goeds kon hij daarin niet uitrichten. Voeg daarbij de ab sentie van de op krukken rond- hobbelende vedette Kees Aker boom en het is duidelijk dat Den Bosch gisteren duidelijk ver zwakt aantrad. Wat overigens niets afdoet aan de prestatie die Leiden leverde. Want Den Bosch beschikt met Jan Dekker en Dan Cramer nog altijd over hoog gekwalificeerde guards, heeft in Dave Lawrence en Tom Barker twee ijzersterke Amerikanen en met Jelle Es- veldt en Jos Kuipers een geduch te frontlijn. De angel was er dan weliswaar uit, maar er stond nog steeds een ploeg om U tegen te zeggen. Alleen dót deed Leiden nu even niet. Leiden - Wiel 25, Miller 17 (15), Kragt- wijk 10, Hagens 9, Van den Bergh 8 (9), Williams 8. Schotpercentage 52, re bounds 39, balverlies 17. Den Bosch - Barker 18, Lawrence 12, Cramer 8, Esveldt 8, Kuipers 6, Dekker 6, Plaat 4. Schotpercentage 47, re bounds 30, balverlies 18. LEIDEN - "Ik vind dit verschrikkelijk en schandalig wat er is gebeurd en ik wil graag zeggen dat het bestuur, de spelers en de coach van Den Bosch zich distantiëren van deze zogenaam de supporters". Dit waren de letterlijke woorden van Ton Boot, uitgesproken via de microfoon in de rust. De voormalige coach van Leiden kreeg vervolgens een ovationeel applaus van het 1500-koppige publiek dat daarvoor met verbijstering toekeek hoe een stel Bossche raddraaiers hun lusten botvierden in en rond de kan tine van de Vijf Meihal. De Leidse politie, acht man sterk, voerde tijdens de pauze een charge uit waarbij rake klappen vielen. De rellen staken de kop op toen een groepje van ongeveer tien Bosschenaren zon der directe aanleiding moeilijkheden ging maken tijdens de pauze. Binnen een mum van tijd was de kantine het toneel van een vechtpartij, die aanvankelijk werd gesust toen de politie een aantal knapen snel via de buitendeur afvoerde. Maar de gemoederen raakten opnieuw verhit toen ook de overi ge dertig 'supporters' uit Den Bosch zich boven vervoegden. Er ontbrak een handgemeen tussen enkele Leidenaars en deze groep uit in de nauwe gang tussen hal en kantine waarop de geuniformde agenten besloten de boel schoon te vegen. Met de gummiknuppel werden de relschoppers de trap afgedreven en buiten de hal gezet. Enkelen werden vastgehouden en later bij de Europaweg losgelaten - anderen moesten zich onder doktersbehandeling laten stellen. De overigen mochten, na te zijn gefouilleerd, via de achteringang het resterende gedeelte van de wedstrijd volgen. De atmosfeer bleef dreigend, maar tot nieuwe rellen kwam het niet. Wel moest Ton Boot het, zij het verbaal, ontgelden. Dit was trouwens niet de eerste keer dat er problemen met deze, door Nashua ook al uitgekotste, figuren ontstonden. Vorig jaar moest de politie (in burger toen) er eveneens aan te pas komen. "Toen probeerden we", zo zei de in allerijl opgeroepen Sport stichting-directeur Jan Duivesteyn, "de zaken 'soft' te regelen. Dat betekende 3000 gulden schade. Ik vind het volkomen te rechtvaardigen dat er nu keihard is opgetreden. Voor zover ik kan overzien is er niets kapot gemaakt". En Henk Reekers, manager van de Leidse ploeg: "We hadden afgesproken deze klanten geen kaartjes meer te verstrekken na wat vorig jaar is gebeurd. Door een fout bij een voorver koopadres zijn ze toch aan toegangsbewijzen gekomen. De stokken en vlaggen hebben we vantevoren nog kunnen afhe- men. Gelukkig was de politie op de hoogte. We hebben ze er weer ingelaten omdat we bang waren dat ze mogelijk buiten vernielingen zouden aanrichten aan auto's en dergelijke. Bo vendien waren de ergste vechtersbazen buitenspel gezet. Vol gende keer zullen we ze echt proberen te weren." Want in de strijd om de eerste plaats en in zijn streven om de gunst van het Leidse publiek te rug te winnen spotte de formatie van Theo Kinsbergen met repu taties. Het team toonde aanvan kelijk geen spoor van ontzag en later geen greintje mededogen toen Den Bosch op zijn rug kwam te liggen. Het best werd dat geillustreerd door Emill Ha gens, Randy Wiel en Robert Mil ler. Dat drietal speelde de directe tegenstander - respectievelijk Plaat/Dekker, Cramer en Barker - volledig uit de wedstrijd. Voeg daaraan toe dat het duo Van den Bergh/Kragtwijk maling had aan de toch heus niet kinderachtige Dave Lawrence en de ontluiste rende afgang van Den Bosch is min of meer verklaard. Belangrijker nog dan dat is even wel de manier waarop Leiden zich opnieuw als een team mani festeerde. Wonderbaarlijk hoe snel die gedaanteverandering tot stand is gekomen. De rol van Ro bert Miller is hierbij evident. Hij is de sleutelfiguur die als hij er zin in heeft tot de allerbeste cen ters van Europa behoort. Hij is zich gretig nu en trekt de rest van het team met zich mee, Wiel dit maal zelfs naar de rol van absolu te uitblinker. Blijft Miller zo spe len dan kan het nog leuk worden. En aantrekklijk, want het pu bliek adoreert zo'n bordenbe stormer. Maar afgezien van zijn spectaculai re dunks en rebounds toonde Miller zich gisteren wederom be reid ook veel vuil verdedigings werk op te knappen. Dóór met name ligt de basis van het suc ces, ook gisteren was dat zo. Aar dig in dit verband is dat Haaks bergen nog afgestopt moest wor den met een zóne. Tegen Den Bosch bleef Kinsbergen de baas met een simpele en eerlijke recht-toe-recht-aan man tegen man. Dat op zich was heel knap. de problemen, wel aanwijzingen voor de te volgen weg. De vnje opdracht aan de verdediging Wynstekers-Spelbos- Riikaard-Boeve voor rust was geen succes. De ga ten in die lijn waren zo groot dat Marco van Basten van de jeugd- ploeg zich - ook volgens Rijvers tot de opmerkelijkste aanval ler uit het duel ontwikkelde, hoe wel hij drie niet te missen kansen liet liggen. Utrechter Gert Kruys en René Hofman (Roda JC) scoorden wel voor de jongeren. Na rust, toen de echte verdedigers van de A-ploeg wel in de man dekking gingen en het jeugdige elftal het gebruik van krachten en het verschil in ervaring voel de, Uep het wat beter in de natio nale verdediging. Onbevredigend Wat onbevredigend bleef was de aanval met Kieft, Gullit en Van der Gijp, van wie alleen Ruud Gullit scoorde. Edo Ophof en Mi chel Valke maakten de andere doelpunten. Twee van de drie treffers kwamen tot stand via de door PSV'er Berry van Aerle zwak verdedigde rechterkant. "Met de spitsen-situatie zijn er dui delijk problemen", concludeerde Rijvers. "Er is onvoldoende evenwicht. Het drietal verwaar loost soms zijn verdedigende ta ken. Wanneer je hen daarop wijst, dat ging met Van der Gijp die het dichtst bij liep het ge makkelijkst, zie je dat zij zich zo zeer in het verdedigen vastbijten, dat ze weer te weinig aanvaller worden. Op zo'ndag, met een zonder meer nuttige oefenwed strijd. kun je echter niet beslui ten Van Basten in de A-groep op te nemen. Daarvoor is het partij tje een onvoldoende graadmeter, daarvoor ook is hij nog twee jaar te jong". "Buitenlanders" Rijvers zal zijn groep voor de wed strijd tegen Frankrijk zeker nog met andere "buitenlanders" dan de gisteren aanwezigen, Spelbos en Van der Gijp. aanvullen. Mi chel van der Korput (Torino) komt er zeker by. Hans van Breukelen (Nottingham Forest) ook, wanneer zijn club hem kan missen Rijvers overweegt zon dag naar Jan Peters (Genua) te gaan kijken en zal Simon Taha mata (Standard) opbellen. 'Tahamata", zei Rijvers, "is geen man die drie wedstrijden in één week kan spelen. Er moet dus bekeken worden wat zijn club- verplichtingen voor en na woensdag 10 november zijn. Voor het middenveld zal ik een keuze moeten maken tussen Val ke, Vanenburg, Peters en Müh- ren Metgod is nog niet uit beeld, maar dat geldt pas voor na de wedstrijd tegen Frankrijk en na tuurlijk is ook Koolhof nog in de picture. Ik wil in ieder geval doorgaan met een beperkte groep spelers. Aan het einde van het seizoen zal zeker met blijken dat ik dertig man heb gebruikt". De suprematie van Leiden in beeld gebracht door Robert Miller. Met verbeten trek dunkt hij snoeihard over Lawrence heen. Heil Van meet af aan legde Leiden de tegenstander met deze keihard en consequent uitgevoerde ver dediging zijn wil op. Bij 25-16 na twaalf minuten moest Boot zijn heil zoeken in een zóne die niet werkte omdat Wiel niet kon mis sen en Miller steeds hoger reikte dan Barker en Lawrence samen. Die laatste verzamelde tegen de matige Williams (snel vervangen door Kragtwijk) rap vier fouten en moest bij 37-24 naar de kant. By rust had Den Bosch welge teld een schamele 30 punten ver zameld. Leiden stond al op 42, mede dankzij een superdunk van Miller. Vlak na de pauze tekende het com plete deficit van Den Bosch zich af. Hagens pakte viermaal een bal af van Barker en Plaat Wiel smeet zesmaal achtereen het leder door het net en Van den Bergh en Kragtwyk tikten nutti ge puntjes binnen. Den Bosch raakte op beide helften het spoor volledig bijster, werd zoek ge speeld op een manier die bijna gênant te noemen was. Via 52-34 en 60-40 werd tenslotte het groot ste verschil by 68-45 bereikt. Boot gooide toen de handdoek in de ring en zette bankspeler Ver meulen in. Leiden staakte daar op het vuren, leverde wat punten in en wikkelde af naar een 77-62 eindstand. Wiel mocht vier mi nuten voor tyd het applaus over zich heen laten komen. Miller twee minuten later. Kinsbergen vond het mooi geweest. Het be wijs was tenslotte geleverd Want los van de Bossche perikelen: Leiden kan het... RAALTE (ANP) - Met een fors aantal frommeldoelpunten heeft de Nederlandse zaalhandbal- ploeg zijn tweede wedstrijd van het Hollandtoernooi gewonnen. In de met zevenhonderd toe schouwers volle sporthal Tyen- raan in Raalte zegevierde de A- selectie van trainer Kecskeme- thy met 21-19 over België. Tel kens weer wist de sluwe Lam bert Schuurs voor rust tussen de Belgische verdedigers aan de cir kel te dringen. Uit zijn bezighe den peurde de 20-jarige Sittar- dia-speler vijf treffers. Na rust sloeg de Limburger nog twee keer (één strafworp) toe. Moeilijkheden In de tweede helft (rust 12-9) tilde Nederland de score via Fred Be- rendsen (drie keer) schijnbaar moeiteloos naar 16-10, waarna de ploeg toch nog in moeilykheden kwam. Dirk Verhofstadt, het Belgische manusje-van-alles te kende in de slotseconden met een strafworp. zijn tiende treffer, voor de eindstand: 21-19. Verdere uitslagen: Frankrijk-Ne derland B 26-15; Israél-Italiè 25- De stand: 1. Frankrijk 4 punten doelcijfers 55-40, 2. Nederland A 4 46-31, 3 Israel 2 50-48, 4. Italië 2 40-41. 5. België 0 35-42, 6 Nederland B 0 29-51 19 EDMONTON (ANP) - De voor zitter van de Canadese voet balbond, Jim Fleming, heeft de suggestie gedaan dat Ca nada en de Verenigde Staten samen de organisatie op zich nemen van de eindronden van het wereldkampioen schap voetbal 1986. Nu Co lumbia zich heeft terugge trokken, behoren beide lan den met Brazilië en Mexico tot de landen, die belang stelling hebben voor de or ganisatie van het WK'86. ADVERTENTIE IK BEN 20 TER06 APPIE- T. SOY EEKDK OCER TUSSEN MAAR EVEN 'r FCRTRET DAT ENE WV0/V WJ M'J GESCHILDERD HEEFT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13