c Misdrijven voorkomen kan, maar vraagt tijd Zuid-AMka: wie kritiek heeft is communist D LEZERS SCHRIJVEN DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 De hoofdredacteur van deze krant legde mij kort geleden een wat lastige vraag voor. Die luidde ongeveer als volgt: "Omdat de criminaliteit in Nederland zo toenam hebben de ministers van binnenlandse zaken en van justitie in december 1979 een organisatie Voorkoming Misdrijven ingesteld. Nu, bijna drie jaar later, blijkt er vrijwel geen verandering te zijn gekomen in de ongunstige crimina liteitsontwikkelingen. Hoe zit dat?" Meningen Omdat ik van huisuit gewend ben de dingen uit elkaar te halen, vat ik deze vraag, die overigens wel vaker wordt gesteld, op in de zin van: is die organisatie er nu? Zo ja, wat doe-ie dan allemaal? En: heeft het nu wel enig effect? Kort gesteld komen de antwoorden hierop neer. Ja, de organisatie is momenteel voor ongeveer drie kwart bemensd. De twee hoofd zaken waarmee men zich bezig houdt zijn ondersteunen bij poli tiële preventie-activiteiten en een ingang verkrijgen bij de poli tiekorpsen om die ondersteu ning te kunnen verlenen. In dat laatste zit overigens voorlopig nog de meeste tijd. Van het eerste zal ik een voorbeeld geven dat slaat op een inbraak- bestrijdingssysteem waarvan men onlangs in de media heeft kunnen vernemen dat er een proef is gestart in Deventer en omstreken. En heeft misdaad- voorkoming nu wel enig effect? Het antwoord daarop is zonder meer bevestigend, al vraagt het wel enige kanttekeningen. Regionale bureaus De organisatie die de ministers op verzoek van de politie hebben in gesteld, bestaat uit 22 regionale bureaus Voorkoming Misdrijven en één landelijk bureau. De tota le bezetting zal bestaan uit onge veer 100 mensen, die tot taak hebben de politie te ondersteu nen bij hun preventie-activitei ten. zo'n organisatie-opbouw be gint met het opstellen van func tiebeschrijvingen, met wervings- en selectieprocedures en wordt afgesloten met de aanstelling van hen die dit alles overleven. Dan komt er een fase van opleiding en inwerken. De laatste jaren zijn er op dit gebied wat tegenwin den geweest, voornamelijk van organisatorische en financiële aard, die vertragend hebben ge werkt. Al deze omstandigheden in aan merking genomen kan men niet ontevreden zijn met de huidige bezettingsgraad van ongeveer driekwart bijna drie jaar na het "slaan" van de instellingsbe schikking. Maar de organisatie- opbouw was natuurlijk geen doel op zichzelf. De functie ervan, het ondersteu nen en afstemmen van politie- preventiewerk, daar ging het uit eindelijk om. Toch moet ik over dat soort politiewerk een wijd verbreide misvatting wegnemen. De misvatting namelijk dat de politie (en justitie) alléén voor een veilige samenleving zou(den) kunnen zorgen: die tijd, zo hij er al geweest is, is voorbij. Vakbroeders Ter toelichting moet ik u even meevoeren naar een nog niet zo ver verleden, toen de meerder heid van de misdrijven werd ge pleegd door een verhoudingsge wijs gering aantal daders, onder wie velen die daar een carrière van maakten. De vakbroeders dus. De politie was hun vaste tegenspe ler. En de burgers in de samenle ving waren - als u my het jargon wilt vergeven - de passieve con sumenten van het "produkt" vei ligheid dat op deze wijze door de politie werd aangeleverd. De zin spreuk "Wij waken opdat u rus te", die zich op het embleem van de gemeentepolitie bevindt, geeft deze zienswijze treffend Maar de vraag naar het "produkt" veiligheid is vele malen sterker toegenomen dan de produktieca- paciteit van de politie. Iets derge lijks heeft zich overigens ook op vele andere terreinen van over heidszorg voorgedaan. De ach tergrond is dat de aantallen per sonen die misdrijven plegen en het aantal misdrijven dat zij ple gen, de laatste decennia een mas sale omvang hebben aangeno men. Zeer "to the point" heeft Lambiek in een van zijn laatste avonturen eens opgemerkt: "Er zijn tegenwoordig geen dieven meer, de mensen stelen zelf'. V oetbalvandalisme De wanverhoudingen worden dui delijk wanneer u bedenkt dat, per hoofd van de bevolking, de politie met ongeveer hetzelfde aantal mensen momenteel vijf keer zovéél misdrijven te verwer ken krijgt als dertig jaar geleden. Een vijf keer zo groot werkaan bod dus, voor hetzelfde aantal politiemensen. En dat is alleen nog maar het zichtbare gedeelte van de criminaliteitsijsberg. Bo vendien is er een aantal zaken op de politie afgekomen waar we dertig jaar geleden nog niet van konden dromen. Voetbalvanda lisme, grootschalige ordeversto ringen of demonstraties, gijzelin gen, milieudelicten, beveliging van kernafvaltransporten en koppelbazen-affaires, om er maar een paar te noemen. De conclusie die hieruit onafwend baar naar voren komt is dat handhaving van de gedachte dat de burger kan rusten terwijl de politie wel voor de veiligheid waakt, dramatisch achterhaald is. Wanneer niet de burger, zijn bestuur en de instellingen, be drijven en organisaties in de sa menleving, ieder voor zich, al hetgeen doen ter bestrijding van misdaad-bevorderende situaties en gedragingen, dan is het tij niet te keren. De grenzen van wat strafrechtelijk door politie en justitie kan worden gedaan, zijn Voetbalvandalisme: een van de vele nieuwe fenomenen die het "werkaanbod" van de poli tie aanzienlijk hebben tver ruimd. Kennis Bij het zoeken naar nieuwe ant woorden op deze problematiek hebben de ministers zich gereali seerd dat een beroep op de ge- meeenschap om "ieder het zijne" in dit verband te laten verrich ten, alléén niet voldoende zou zijn. Om in eigen kring maatrege len te kunnen nemen, moet je ook nog beschikken over kennis omtrent de te treffen maatrege len. Die kennis ligt nu in essentie opgeslagen binnen de politie-or- ganisaties. Door de ruime erva ring met criminelen, hun werk wijzen, de situaties waarin straf bare feiten plaatshebben, en met slachtoffers van misdrijven, heeft de politie in de loop der ja ren een schat aan kennis opge bouwd die ook ter preventie van misdrijven kan worden gebruikt. Het systematisch ordenen, toegan kelijk maken c.q. toepassen van die informatie dèèr waar geen ef fect kan woren verwacht, is een activiteit die bij de politie nog min of meer in de kinderschoe nen staat. Niet omdat ze het er principieel moeilyk mee hebben - er zijn al sinds het midden van de jaren vijftig initiatieven in de ze richting geweest. Het probleem is dat de werkdruk van actueel aandacht vragende zaken zo groot is, dat men in veel korpsen nauwelijks kan toeko men aan de meer afstandelijke analyse, planning en evaluatie die een dergelijke aanpak vraagt. Het is vooral in dit opzicht dat de organisatie Voorkoming Misdrij ven de politie kan ondersteunen. Effectieve weerstand Wat valt er nu te verwachten van het beleid dat de ministers van binnenlandse zaken en van justi tie op dit gebied voeren? Kan in derdaad op de beschreven wijze de misdaad worden bestreden? Het antwoord is volmondig ja. De projecten waarbij effectief de licten worden tegengegaan, bij voorbeeld vernielingen en dief stallen in kelderruimtes van flats, diefstal van gereedschap pen en materialen op bouwplaat sen, zakkenrollerij en vandalis me, nemen snel in aantal toe. Door de samenwerking die via de organisatie Voorkoming Mis drijven mogelijk is, kunnen deze projecten weer worden verbe terd en kan de ervaring daarmee snel beschikbaar worden gesteld aan anderen. Het blijkt dus wel degelijk moge lijk om effectief weerstand te bieden tegen criminaliteit Maar voordat dit in de samenleving als geheel te merken valt. zal de schaal waarop deze projecten worden uitgevoerd, véél groter moeten zijn. Bovendien valt te verwachten dat, als het vertrouwen in zulke be strijding toeneemt, degen die in Zuidafrikaanse persattaché moet uitwijzen. Terug in Ne derland schreef hij onder staande beschouwing over wat hem in Zuid-Afrika vooral opviel. door drs. Max L. Snijders Het International Press Insti tute IPI is een organisatie van ruim 2000 hoofdredac teuren en uitgevers in 60 landen. Hoofdredacteur Max Snijders van het Je moet er geweest zijn om er over te kunnen meepraten, zeiden ze altijd. Dat waren degenen die apartheid verde digden en die niet wilden aanvaarden dat je een beleid dat op verwerpelijke beginse len berust, ook kunt afkeuren zónder er de gevolgen van te hebben gezien. Ik ben er nu geweest en ik zou dus mogen meepraten. Maar negen dagen, gewijd aan persvrijheid, geven onvol doende gelegenheid om zo diep op andere, vooral poli tieke kwesties in te gaan, dat ik daarover een oordeel kan vellen. Toch doe je ook in ne gen dagen wel veelzeggende indrukken op. De mevrouw, die de dinerzaal rondkijkend zegt: „Onze kin deren zullen zoiets niet meer meemaken". En op mijn vra gende blik aanvult: „Het is toch ondenkbaar dat de wel vaart die wij blanken hier ge nieten, kan blijven voortbe staan zonder dat de meerder heid van de bevolking - ze be doelt de zwarten - daarvan ook een deel opeist". Heel realistisch, denk ik. Maar een half uur later, pratend over de kinderen van haar zuster in de Verenigde Sta Voetafdrukken In deze krant van 10 oktober las ik tot mijn verwondering een be richt waarin identificatie via voe tafdrukken als novum werd ge lanceerd. Mijn insziens komt de ze eer de Leidse hoofdinspec teurs Hofstede en Van der Zeij- den toe. Deze heren kwamen destijds op de gedachte of het mogelijk was door middel van af drukken/indrukken van de voet de dader te identificeren. Ik verwijs naar het proces W.L. 644;62 van het Gerechtshof in Den Haag, inzake de inbraak in het Acadmisch ziekenhuis in Leiden op 26 januari 1962. Nadat Utrechts Nieuwblad is mo menteel de voorzitter van het IPI. In die functie woon de hij vorige week in Zuid- Afrika het eeuwfeest van de Zuidafrikaanse journalisten bü- ten, die 's ochtends vroeg al de keuze hebben uit 15 televi sieprogramma's, waarvan een groot aantal helemaal niet voor kinderen geschikt, zegt ze: „Er zitten toch wel goede kanten aan censuur". Besmetting Dat soort onverwachte gedach temengsels ben ik vaker te gengekomen: enerzijds een kritische houding tegenover het beleid van het land, te genover de beperkende bepa lingen en de maatregelen die de regering nodig denkt te hebben om kritiek te smoren - anderzijds een besmetting met ideeén die rechtstreeks uit die autoritaire wereld voorkomen. De leiders zeggen zo vaak dat het land door het communis me wordt bedreigd, dat je je kunt voorstellen dat tenslotte iedereen daarin een beetje gelooft. Er is veel inzicht in nationale en internationale verhoudingen voor nodig om dit schrik-aanjagen te kun nen zien als een vorm van Zuidafrikaans McCarthyis- me. Iedereen die kritiek oe fent moet wel een betaalde of onbewuste propagandist van bovengenoemde hoofdinspec teurs hun idee hadden gelan ceerd, rees de vraag wie deskun dig genoeg zou zijn om een en ander aan te tonen. Voor dit doel stelde men zich in verbinding met prof. J.D. Mulder, eerste chi rurg van de Anna Kliniek voor Orthopaedie. De zaak werd toen gedelegeerd aan ondergetekende, als adviseur aan de kliniek verbonden, met enige ervaring en beschikkend Tijdens dat jubileum werd be kend dat de Nederlandse journalist Gerard Jacobs het land-van-de-apartheid wordt uitgezet. Snijders vindt dat Nederland nu de het communisme zijn, is de redenering. Dat maakt de stryd tegen kritiek gemakke- lyk. Communisme is immers zo af keurenswaardig in de ogen van de grote meerderheid van de bevolking, dat je ie mand die als communist is gedoodverfd, verder niet meer op zijn ideeén behoeft te bestrijden. Hij deugt niet, dus zijn ook zijn ideeën geen tegenargumenten waard. Ontrechting Of gaat het veel dieper en kan een Zuidafrikaanse regeerder die zich realiseert wat een minderheid van 4 miljoen blanken een meerderheid van 18 miljoen zwarten en ge- kleurden aandoet zich haast niet voorstellen dat die men sen van een dergelijke ont rechting iets anders worden dan communisten? Dat de Cubanen in Angola de oorzaak zijn van die angst voor communisten is wel een veelgehoord argument, maar de ware oorzaak ervan kan dat niet zijn. Want het anti- communisme in Zuid-Afrika is veel ouder dan de aanwe over een archief van enige dui zenden voetafdrukken. Na een tweede bespreking, nu met de Officier van Justitie erbij, moest ik voor de Rechter Commissaris verschijnen voor beëdiging en met de opdracht een rapport op te stellen. Dit rapport werd aangevallen door een contra-expert, bij wie des tijds een flinke portie politieran- cune de voornaamste drijfveer was,en die bovendien de volledi De schrijver van bijgaand arti kel, Max Snijders. zigheid van de Castro-solda- ten in het buurland. Schrikbarende drogredenen gedijen trouwens toch goed in zo'n klimaat. Zegt een ui terst aimabele aanhanger van de regering: „De Amerikanen hebben geen problemen met de oorspronkelijke bewoners van hun land, want die heb ben bij de verovering ervan bijna alle indianen vermoord. De Australiërs hebben ook geen pijn, want die hebben de meeste Aborigines omge bracht. Maar onze voorou ge medewerking van de verdach te had. Helaas (voor hem) moest hij tot dezelfde conclusie komen, en zeer tegen zijn zin moest hij inplaats van pro, contra getuigen in de openbare zitting. In het Politieblad van 8 februari 1964 verscheen een verslag met foto's, ook in Duitsland. Frank- njk en Israël. Ook de FBI toonde belangstelling: er volgde dan ook een uitnodiging om aldaar een paar lezingen te komen houden. ders - en vooral die van jullie, de Nederlanders - hebben vanwege hun geloof dat niet gedaan. En daardoor zitten wij nu in dit land met de pro blemen". Een huiveringwek kende redenering als je je realiseert wat de spreker dus als een minder moeilijke toe stand had beschouwd. Bacillen Maar, zoals gezegd, ook de pro gressieven zijn soms met ba cillen van het racisme be smet. „Kijk eens naar die man", zegt een ervan in een dichte drom mensen en wijst met zijn ogen een heer aan die iets verderop staat. „Zou jij zeggen dat dat een kleur ling is? Nee toch? Is het dan geen waanzin dat die man niet dezelfde rechten heeft als wy, dat hij niet in dezelfde wijk mag wonen en niet voor dezelfde functies in aanmer king komt?" „Geldt dat dan alleen voor ie mand die niet van een blanke is te onderscheiden?" kan ik niet nalaten te vragen. En waarom wordt, terwijl de 'kleine apartheid' groten deels is opgeheven, de ras senscheiding op sommige Nadien is nog enige malen door Justitie van onze diensten ge bruik gemaakt. De volledige dos siers met sommige politiebladen met verslag, alsmede alle aante keningen en verdere gegevens zijn in mijn bezit In uw bericht treft mij de zin 'de verdachte moet met blote voeten op een latex zakje gaan staan'. Zo eenvoudig ligt het niet De ver dachte moet niets, geen enkele verdachte hoeft mee te werken stranden nog in stand gehou den? Ik laat me dat haarfijn uitleggen: het heeft niets met racisme te maken. Maar weet je. sommige mensen kunnen zich niet gedragen. Die ma ken het verblyf op het strand voor anderen onaangenaam. Nou zijn dat wel in meerder heid de zwarten. Dus vandaar. Maar er zyn ook stranden zonder rassenschei ding. Daar moet voor de toe gang worden betaald en daar mogen dan wel zwarten ko men. Zo eenvoudig zit dat dus in elkaar. Omdat er maar weinig zwarten zyn die geld genoeg hebben om voor de toegang tot het strand te be talen, heb je op die betaal- stranden dus 'geen proble men'. En iets dergelijks is er ook met de gedwongen woonwijken voor zwarten, zoals het droef- makende, eentonige. Soweto buiten Johannesburg: stel je eens voor dat ze allemaal op eens in de stad zouden willen wonen. Dat gaat toch eenvou dig niet? Het is verleidelijk om op basis van dit soort voorvallen een aan een bewys van zijn schuld. Tot slot: deze afzuigmethode is door de Anna Kliniek al ruim 10 jaar geleden in samenwerking met de heer Wykmans van TNO uitgeprobeerd Conclusie: identificatie via voetaf drukken resp indrukken is in 1962 door de Leidse politie voor het eerst toegepast in Nederland; door intensief werk van hoofdin specteur Hofstede als identifica tiemiddel erkend en aanvaard PAGINA 11 het verleden geen aangifte deden als ze slachtoffer van een mis- m dryf werden, dat m de toekomst meer zullen gaan doen. De statis ticken zullen daarom de komen- de jaren deze "schyntoename" te' zien geven. "Goed gewerkt" Omdat dit artikel geen ruimte biedt voor een uitvoerige opsom ming van preventieprojecten, licht ik er ten illustratie één uit. dat thans voor landelyke intro ductie wordt voorbereid. Onder de naam "Goed Gemerkt" wordt sinds 14 oktober in Bathmen. Deventer, Diepenveen en Gors- sel een proef gedaan met een in- braakbestry^jngssysteem. Hier by wordt dexwvolking opgeroe pen om met behulp van een gra- veerpen, die door de politie wordt verstrekt, op diefstalge- voelige bezittingen een merkte ken aan te brengen, bestaande uit postcode plus huisnummer Door middel van een sticker wordt vervolgens bereikt dat inbrekers het desbetreffende pand met rust laten. Stelen ze er toch goe deren. dan is het risico van be- wysvoenng en voorgeleiding voor hen groter en brengt het - goed minder op de zwarte markt In de proef te Deventer e.o. gaat het er niet zozeer om na te gaan of het systeem wel werkt Hier mee is al veel ervaring opgedaan m het buitenland. Zo werden er by ongeveer 5500 deelnemers in Monterypark, Californiè. waar het systeem in 1963 werd geïn troduceerd, in tien jaar tyd 25 aangiften van inbraak geregi streerd en by de ongeveer even zovele met-deelnemers in die- zelfde periode 2100 aangiften. In de staat Kentucky hebben niet- deelnemers volgens recente ge gevens een 17 keer zo hoge kans dat er by hen wordt ingebroken dan deelnemers. Hoewel er best haken en ogen aan het systeem zitten, dient de proef voorname- lyk om na te gaan hoe ze snel mo gelijk deelnemers, op zo kort mo gelijke termijn en zo goedkoop mogelyk kunnen worden gewor- Geld Als de politie in voldoende mate bereid en in staat is dit systeem in te voeren, en als er een bron kan worden gevonden voor de ongeveer 3 miljoen gulden die op jaarbasis voor het systeem nodig is (op de departementen heelt men dit soort bedragen niet meer ter beschikking), dan zou eind 1983 of begin 1984 begonnen kunnen worden met landelijke invoering. Ziedaar een voorbeeld van een van de vele activiteiten die, goed deels achter de schermen, wor den verricht. De vraag die ik in de aanhef van dit artikel citeerde, zou over een jaar of zeven nog eens moeten wor den gesteld. Want het zaaien van graan is niet hetzelfde als het eten van brood. Daartussen is tyd nodig. (De auteur van dit artikel Is lan delijk coördinator van de afde ling ter voorkoming van mis drijven op het ministerie van justitie). Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs beeld op te roepen van een totaal verwrongen samenle ving. Maar dat zou er hele maal naast zijn. Want er zyn tienduizenden in Zuid-Afrika die tegen de basis-beginselen zyn waarop het beleid van de regering is gebaseerd. Er zyn duizenden die dat openlijk willen uitspreken en die by- na dagelijks de burgerlyke moed opbrengen om zich er tegen te verzetten, daar waar ze dat in hun eigen leefsfeer kunnen. Het progressieve parlementslid Helen Suzman, bij haar leven reeds een legende geworden als eenzame strijdster tegen de verkeerde koers van het land. is nu een van de leden van een omvangryke pro gressieve oppositiepartij die met kracht van zich laat ho ren. ondanks pogingen tot in timidatie en ondanks een subtiel tekort aan volledige berichtgeving in een deel van de Afrikaander pers en op (staats) radio en tv. En er is ook een aantal dingen die alle Zuid-Afrikanen met elkaar gemeen hebben hun vu. M.i. hjkheid. hun gastvry- heid. En hun gevoel geiso leerd te staan in de wereld, hetgeen blydschap oplevert tegenover wie uit het buiten land komt, ook al wil hy van apartheid niets weten door Jusititie in 1962; ondergete kende heefi door onderzoek hard gemaakt dat geen enkele voetaf druk eender is, evenals de pnnt van vingerafdrukken, en dat door het complexe samenstel van botjes en gewrichten van de voet een veelvoud van verschil len kan worden aangetoond T C. Vermeulen. Hoge Morsweg 97, 2332 HJ Leiden Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11