c Dode bij rellen op de Westoever f4 Denen blokkeren EG-visserij beleid -tMdoter Willy Brandt en zijn flirt met "Die Grünen" Met Schmidt verdwijnt stemmentrekker SPD Probleem Britse bijdrage EG-kas tijdelijk opgelost "Alsjeooknogdeecht lekkere dingen gaat schrappen, waar blijf je dan?" Na vertrek Helmut Schmidt WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 Buitenland BONN (GPD) - Oud-bondskanse lier Helmut Schmidt (63) zal de SPD niet meer als lijsttrekker voor de verkiezingen op 6 maart ter beschikking staan. Schmidts Helmut Schmidt besluit stond vast, ondanks uit gebreide pogingen van het SPD- partijbestuur hem tot andere ge dachten te bewegen. Het opti misme van de SPD om met Hel mut Schmidt nogmaals de macht in Bonn te kunnen heroveren, is daarmee weggeëbd. Hun grote trekpleister heeft zowel om ge zondheidsredenen als vanwege zijn vele twijfels aan de steun van een eensgezinde SPD voor zijn politieke koers - met name bij het NAVO-rakettenbesluit en de kernenergie - het dringend verzoek van partijbestuur en par- lementsfractie afgewezen. De SPD moet zich na 13 bewinds jaren op haar rol in de oppositie voorbereiden. Schmidt zei: „Ik heb me diepgaand met de argu menten voor en tegen een nieuw kanselierschap bezig gehouden en ben tot de conclusie gekomen dat ik na de verkiezingen op 6 maart noch met de CDU-CSU, noch met de milieupartij de Groenen coalitiegesprekken zou kunnen voeren, laat staan met de liberale partij (FDP), wiens voor zitter Genscher voor mij nog steeds de verraderlijke schuldige is aan de breuk in de sociaalde- mocratisch-liberale regerings coalitie". „De beslissing van Schmidt ver dient respect", oordeelde het SPD-partijbestuur. Een politicus die vier jaar minister en acht jaar regeringsleider was. heeft inder daad het recht af te haken. Zijn kandidatuur bij de vervroegde verkiezingen in maart zou een pure slijtageslag zijn geweest. De sociaal-democraten zullen nu naar een nieuwe voorman moe ten zoeken en daarbij vermoede lijk een andere richting inslaan. De Westberlijnse oppositieleider Hans-Jochen Vogel schijnt in Brandts ogen geknipt te zijn voor deze taak. De 56-jarige, voormalig burgemeester van WIESBADEN (AFP) De "Groenen" (milieupartij) in Hamburg en Hes sen hebben gisteren in Wiesbaden, de hoofdstad van de deelstaat Hes sen, aangekondigd dat zij ermee akkoord gaan daar met de SPD samen te werken. Zij willen met de SPD een ecologische en democratische politiek voeren, aldus vertegenwoordigers van de Groenen die in juni in Hamburg 7,7 procent en in Hessen in september acht procent van de stemmen behaalden. De parlementen van Hamburg en Hessen kennen sedert de verkiezingen een "onregeerbare" situatie. In beide deelstaten is een minderheidsre gering van de SPD aan de macht. Noch de christen-democraten noch de sociaal-democraten hadden de absolute meerderheid behaald. De liberalen werden in beide gebieden uitgeschakeld door de Groenen die tot nu toe hardnekkig weigerden met de huidige machthebbers samen te werken. De Groenen zijn in zes van de 11 regionale parlementen vertegenwoor digd. Zij onderstreepten in Wiesbaden dat zij met de SPD willen onder handelen op voorwaarde dat deze haar bewapeningspolitiek en plan nen voor ontwikkeling van kernenergie opgeeft. Munchen en tot begin vorig jaar minister van justitie in Bonn, trok naar West-Berlijn om burge meester te worden. Hij dolf in de ze stad weliswaar het onderspit, maar hij heeft in de jongste tijd als bemiddelaar tussen de SPD en gematigde groepen bij de Ber- lijnse rellen een positieve rol ge speeld. Vogel aarzelt nog. Het is daarom ook niet uitgesloten dat de pre mier van de enige Westduitse deelstaat die nog absoluut door sociaal-democraten wordt gere geerd, Johannes Rau van Nordr- hein-Westfalen en vice-voorzitter van de SPD, de kandidaat voor het kanselierschap wordt. Zijn politieke vrienden pleiten er ech ter voor hem in Dusseldorf als premier verder te laten regeren, omdat hij praktisch de enige garantie vormt dat deze deelstaat bij de komende verkiezingen voor de SPD behouden blijft. Andere persoonlijkheden die men capabel acht om in Schmidts voetstappen te treden, zijn er niet JERUZALEM - Israëlische kolonisten hebben gisteren in het centrum van Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever een Palestijnse jongen doodgeschoten. Het incident vond plaats toen Palestijnse jongeren demonstreerden uit solidariteit met de inwoners van de kampen Sabra en Chatilla in Beiroet, ter gelegenheid van de veertigste dag na het bloedbad. De kolonisten, die altijd gewapend zijn, openden het vuur toen on der andere een auto van de ne derzetting Elon Moreh, bij Na bloes, die bewoond wordt door leden van het fanatieke „Goesh Emoniem" (blok der gelovigen) door Jaap van Wesel met stenen werd bekogeld. Ook werden een Israëlische ziekenau to en een autobus belaagd. De militaire autoriteiten stellen een onderzoek in naar de om standigheden waarbij de Pale stijnse jongen dodelijk werd ge troffen. Een van de kolonisten, die zeggen uit zelfverdediging te hebben gehandeld, is gearres teerd. Er is al enige dagen onrust op de Westoever in verband met de herdenking van het bloedbad in Sabra en Chatilla. Het zijn vooral middelbare scholieren die de straat op gaan. In Israël wordt het officiële onder zoek naar het bloedbad voortge zet door de commissie van drie. Gisteren werden achter gesloten deüren hoge officieren gehoord, onder anderen de legerwoord- voerder, de man die in eerste in stantie verantwoordelijk was voor onware of misleidende in formatie over het bloedbad. De getuigenis van minister van de fensie Sharon heeft geen publie ke reacties tot gevolg gehad, aan gezien zowel politici als de pers zich van commentaar dienen te onthouden zolang de zaak onder de rechter is. De algemene in druk is echter dat minister van defensie Sharon zich weinig op zijn gemak voelde en er niet in geslaagd is de commissie naar zijn hand te zetten. Sharon liet duidelijk doorschemeren dat slachtoffers onder de burgerbe volking in de kampen op zich in gecalculeerd was, maar dat de omvang uit de hand was gelo pen. Dat suggereert ook het ge zaghebbende blad Jerusalem Post. De gedoodverfde winnaar van de morgen te houden Spaanse i gen, Felipe Gonzales, nam gisteren een ovationeel applaus in c ter afsluiting van de campagne. Israël niet uit VN gestoten NEW YORK (AFP) - De alge- mene vergadering van de Verenigde Naties heeft giste ren een Iraans voorstel om Is raël uit te stoten verworpen. Met 74 stemmen voor, 9 tegen en 31 onthoudingen nam de assemblee een motie van Fin land aan, waarin werd ge vraagd het Iraanse voorstel niet in stemming te brengen. Dit werd in het belang geacht van de doelmatigheid van de VN en het voortzetten van de pogingen vrede te bereiken in het Midden-Oosten. De Finse vertegenwoordiger Ilkka Pastinen stelde namens de Noordse staten voor niet over het Iraanse amende ment te stemmen. Hij ver klaarde bezorgd te zijn over de toekomst van de VN en de taak vrede te brengen in het Midden-Oosten. Iran vroeg de algemene verga dering maandag Israël uit te sluiten. De Iraanse vertegen woordiger stelde voor de ge loofsbrieven van de Israëli sche delegatie te weigeren. Er werd toen besloten deze kwestie een dag uit te stellen. Iran behoort tot de 43 landen die een brief hebben onderte kend, waarin een voorbe houd wordt gemaakt ten op zichte van de geloofsbrieven van Israël. De Verenigde Staten dreigden eerder uit de assemblee te stappen en hun bijdrage aan de VN in te trekken als Israël wordt uitgestoten. De gedele geerde van Iran verklaarde dat een aantal islamitische landen het verlies voor de VN zou goedmaken als de VS hun dreigement zouden uit voeren. LUXEMBURG (GPD) - De tien visserijministers uit de landen van de Europese Gemeenschap zijn er gisteravond na twee da gen onderhandelen in Luxem burg niet in geslaagd een ak koord te bereiken over een Ge meenschappelijk visserijbeleid. 'Negen van de tien EG-landen zijn het eens met de voorstellen die de Europese Commissie ter zake heeft gedaan. Denemarken echter bleef zich verzetten, om dat het land met name te weinig makreel zou hebben gekregen. De ministers hebben besloten De nemarken nog tot 5 november de tijd te geven om het liggende aanbod te aanvaarden. Zo niet, dan moeten de EG-landen zich op een ministersvergadering op 8 november beraden over de ge volgen. Er zullen dan nationale maatregelen getroffen moeten worden om een chaos op visserij- gebied te voorkomen. Per 1 ja nuari 1983 loopt namelijk een overgangsregeling af die mo menteel de verhoudingen voor de Europese vissers nog regelt. Voor Nederland zijn de laatste Commissie-voorstellen voor het nieuwe EG-beleid gunstig, om dat daarin de hoeveelheid te van gen haring aanzienlijk vergroot is van aanvankelijk 13.000 ton in de zuidelijke Noordzee tot 19.000 ton. De totale haringvangst met de andere gebieden van de Noordzee samen zou 27.400 ton bedragen. Nederland hoopt dit duidelijke winstpunt overeind te houden, ook indien een geza menlijk EG-beleid niet van de grond komt en er dus nationale maatregelen getroffen moeten worden door alle lidstaten. De voorstellen van de Europese Commissie zijn gericht op een nieuw Europees visserijbeleid dat tot 1993 zal moeten gelden. Kernpunt van dat visserijbeleid is een beperking van de vangst van de verschillende vissoorten teneinde de visstand op peil te houden, en de verdeling van de toegestane vangsten over de ver schillende EG-lidstaten. De ne gen Europese partners zetten Denemarken nu voor de keus alsnog te kiezen voor een geza menlijke Europese aanpak met de eventuele nadelen die dat geeft, dan wel per 1 januari af hankelijk te worden van nationa le akkoorden met andere landen, die nog veel minder gunstig kun nen uitvallen. LUXEMBURG (ANP) - De minis ters van buitenlandse zaken van de EG hebben gisteren in Lu xemburg eindelijk het probleem van de Britse bijdrage aan de EG-kas opgelost. Dat wil zeggen dat geregeld is wat in mei van dit jaar al was afgesproken, name lijk dat de Britten over hun con tributie voor 1982 een compensa tie ontvangen van 2210 miljoen gulden. Dat zal Nederland onge veer 225 miljoen' gulden kosten. De compensatie aan de Britten zal betaald worden uit financiële overschotten van vorig jaar en uit meevallers voor de Europese landbouwkas van dit jaar. Ons land zal dus, evenals de andere EG-landen, niet met extra geld over de brug hoeven te komen. Wel ontvangt de Nederlandse schatkist minder uit de Europese kas terug dan was voorzien. Over de jaren 1980 en '81 hebben de Britten al zo'n zeven miljard gulden aan compensatie van hun EG-partners ontvangen. Later is gebleken dat dit ruim 2,6 miljard gulden teveel was (omdat de Britse bijdrage aan de EG-kas een stuk lager uitviel dan oor- spronkelijk was geraamd). Met dat teveel betaalde is bij de rege ling voor 1982 geen rekening ge houden. Maar die overcompen satie in de jaren '80 en '81 zal ze ker op tafel komen als binnen kort gepraat gaat worden over compensatie voor de komende jaren, zo zei de Nederlandse staatssecretaris voor Europese zaken, Hans van den Broek. De ellende met de Britse bijdrage aan de EG-kas is namelijk nog lang niet over. Voor eind novem ber, zo is ook in mei afgesproken, moet er een regeling vastgesteld zijn voor de komende jaren. De Britten zelf wensen eigenlijk een regeling die hun voor een lange reeks van jaren een lagere contri butie aan de gemeenschap verze kerd. Maar in EG-commissie- kringen wordt nu gedacht aan een voor twee tot vier jaar gel dende oplossing. Daarna, samenvallend met de toe treding van Spanje en Portugal tot de gemeenschappelijke markt, zou er een geheel nieuwe regeling voor de financiering van de Europese Gemeenschap tot stand moeten worden gebracht, waarbij grenzen moet worden doorbroken. Zo'n grens is bij voorbeeld de een procent maxi maal die de EG-lidstaten nu van hun btw-opbrengst naar Brussel moeten overmaken. Voor het doorbreken van die een pro cents-grens is echter goedkeu ring van de nationale parlemen ten nodig. Nadat in mei de principe-afspraak gemaakt was over het bedrag dat de Britten over 1982 als compen satie zouden ontvangen, waren er weer problemen van techni sche aard gerezen. Zo zouden de Britten in de praktijk weer min der gaan ontvangen, omdat Duitsland niet meer dan de helft betaalde van wat het vroeger voor de Britten neertelde en om dat als gevolg daar weer van de Britten zelf zouden mee moeten betalen aan het verminderde Duitse aandeel in de compensa tie aan het Verenigd Koninkrijk. ADVERTENTIE Bezuinigen moeten we allemaal. Maarliever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden. In een spotprent schetste het Westduitse dagblad Frank furter Allgemeine het vorige week verrassend raak: SPD- voorzitter Willy Brandt maakt een alternatieve jonge dame het hof, die echter hooghartig voor zich uit blijft kijken. Ex-bondskanselier Helmut Schmidt slaat dit ta fereeltje meesmuilend gade. De voorzitter van de Westduit se socialisten wordt de laat ste tijd steeds vaker gedood verfd als de man die moet doen wat Helmut Schmidt niet wilde: toenadering zoe ken tot de milieu- en vredes beweging, die in de overkoe peling van de Grüne Alterna tive Liste zoveel stemmen van die socialisten heeft afge snoept. Brandt zou zijn partij zodanig moeten radicaliseren op het punt van kernwapens en milieuzorg, dat Die Grü nen in de SPD een aantrek kelijke coalitiepartner gaan zien, terwijl tevens de kiezers die bij recente verkiezingen hun stem aan Die Grünen ga ven, tevredengesteld in de schoot van de socialisten te rugkeren. door Annemiek Ruygrok Nu Helmut Schmidt besloten heeft zich niet meer verkies baar te stellen als lijsttrekker van de SPD bij de beloofde verkiezingen in maart vol gend jaar, is de positie van Brandt binnen de partij al leen maar versterkt. En al be weerde hij nog enige jaren geleden dat wie "groen" zou stemmen, zich later "groen en geel zou ergeren", nu zegt diezelfde Brandt in een vori ge week in Der Spiegel gepu bliceerd interview dat hij de deur naar de "Groenen" wel degelijk wagenwijd wil ópen- houden. "Er is geen reden voor de SPD zich af te sluiten en stokdoof te blijven voor wat er in de vredes- en mi lieubeweging omgaat". Daar bij herinnerde hij aan de woorden van Helmut Schmidt zelf, die op 1 okto ber nog zei: "Als mensen eer- bjk worden gekozen, dan moet je ze niet in quarantaine zetten. Dan moet van geval tot geval worden bekeken, hoe ze in te passen zijn, of men iets met ze kan berei ken". Dat was op z'n zachtst gezegd een opmerkelijke handrei king van Helmut Schmidt naar de Groenen, want bij een eerdere gelegenheid heeft Schmidt in verband met de milieu-activiteiten van de Groenen gezegd dat men moest waken voor valse romantiek. Kennelijk is ook Schmidt tot de conclusie ge komen dat de zorg om het mi lieu niets met romantiek te maken heeft. Maar hoe opmerkelijk de "om mezwaai" van Schmidt ook was, op een belangrijk punt wilde hij geen duimbreed wijken: de plaatsing van de middellange afstandsraket ten in West-Europa, volgens het NAVO-dubbelbesluit van 1979. "Wanneer de (tegelij kertijd in dat dubbelbesluit geëiste) onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet- Unie over bevriezing van het aantal kernwapens in Europa op niets uitlopen, dan heb ben wij een passend tegen wicht tegen de dreiging van de Russische SS-20-raketten nodig", aldus Schmidt Met andere woorden: West-Duits- land is bereid van plaatsing van Amerikaanse raketten af te zien, wanneer de Sowjet- Unie ook een stap terugdoet. Maar als volgend jaar maart de verkiezingen voor de Bondsdag zullen plaats heb ben, zal nog niet duidelijk zijn óf er iets tijdens die on derhandelingen tot stand is gekomen. Voor de Groenen is daarom het standpunt van Schmidt onaanvaardbaar, omdat het de mogelijkheid van plaatsing van kernraket ten open laat Willy Brandt als sterke man van de SPD, heeft nu de taak om voor maart volgend jaar het standpunt van zijn partij over de plaatsing van die kernraketten zo te formule ren dat het zowel voor de Groenen als voor de voor standers van de 'passend-ant- woord-theorie' aanvaardbaar wordt. Nu de SPD door de liberale FDP is "verraden", kan de partij naar een andere coali tiepartner uitkijken. Het ligt voor de hand dat de "Groe nen". die na de recente ver kiezingen vierde op de rang lijst van de grote partijen staan, het redelijk alternatief voor de FDP moeten vormen. Maar de Groenen weigeren categorisch in het parlement te gaan zitten en beschouwen de politiek slechts als middel en niet als doel. En wanneer men de staat van dienst van Willy Brandt in ogenschouw neemt, is het evenzeer van zelfsprekend dat hij degene moet zijn die een brug tussen SPD en "Groenen" moet slaan. Brandt, die ooit zelf bondskanselier was. maar af trad toen een van zijn naaste medewerkers, Guillaume, een spion voor het Oostblok bleek te zijn, is veel meer dan Schmidt een man die de dia loog met het Oostblok soepel wil houden. Hij is ook de man die er zich indertijd persoon lijk voor inzette dat de Bondsrepubliek het verdrag over het niet-gebruiken van atoomwapens ondertekende Bovendien is hij van jongsaf een socialist-in-hart-en-nie- ren, die ideële waarden bo ven matenële stelt Zijn werk voor de tostandkoming van de Noord-Zuid-dialoog, het gesprek tussen rijke en arme landen, is daar een goed voor beeld van, dat eveneens tot de verbeelding van de "Groe nen" zal spreken. Brandt zelf is erg voorzichtig in de beantwoording van de vraag wie Helmut Schmidt nu zal opvolgen. Twee namen worden steeds genoemd: die van Hans-Jochen Vogel, een man van het sociaaldemocra tische midden en leider van de SPD-oppositie in West- BerUjn en Johannes Rau, die net als Schmidt tot de conser vatieve vleugel van de SPD wordt gerekend, maar daar een grote genegenheid voor het milieu tegenover stelt. Het voordeel van Vogel is dat het hem is gelukt in West- Berlijn tot samenwerking met de Groenen te komen Dat deze twee laatste namen worden genoemd, wijst er al op dat de SPD de Groenen serieus neemt. Ook al wil die laatste partij zich helemaal niet in de Bondsdag-politiek storten en spreekt woord voerster Petra Kelly zelfs van een 'anti-partijpartij', er zul len in maart volgend jaar toch beslissingen moeten val len. Of de Groenen laten zich in het politieke keurslijf van de Bondsdag wringen en zet ten hun ideeën om in politie ke activiteiten, óf ze blijven een bonte, maar lastige bewe ging, die aan de kant blijft staan, maar niettemin de SPD danig kan uithollen Aan Willy Brandt de taak de SPD en de Groenen voor een coaliüe in de Bondsdag klaar te stomen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9