Veel banen weg bij de overheid Belangrijke bel... Kabinet-Lubbers komt er snel Kabinet heeft "handen vrij" voor plaatsing kruisraketten CDA-WD: 30.000 per jaar "Regeerakkoord vergroot werkloosheid bouw" Armlastige handelaren blijken schatrijk Bankdirecteur gearresteerd Nieuwe coalitie wil fors gaan ombuigen "Recht op weerwoord" tv-kijker Jongen gedood door granaat poggenpohl WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Twee- de Kamer heeft zich gisteren met één stem meerderheid uitgesproken tegen de belas tingvoorstellen van CDA en WD. Toch zullen die voor stellen volledig worden uit gevoerd. Dat zal echter niet tot politieke problemen lei den, dank zij.... een bel. Of beter: door het feit dat de bel waarmee in de Tweede Ka mer de stemmingen worden aangegeven, door een aantal CDA-kamerleden niet werd gehoord. Daardoor waren de CDA-bankjes bij de stem ming opvallend leeg en wa ren de oppositiepartijen, die normaal in de minderheid zijn, net één stem sterker: 62 tegen 61. Ook minister van sociale zaken De Graaf (CDA) liet kamer voorzitter Dolman weten de stemmingsbel niet gehoord te hebben, terwijl hij toch in het kamergebouw verbleef. Dolman liet echter blijken zo zijn twijfels te hebben over de afwezigheid van de CDA- kamerleden. Het betrof de le den Oomen-Ruijten, Wolters, Van der Linden en Van Wee- zel. Hij verklaarde de bel duidelijk gehoord te hebben vanaf zijn voorzittersstoel in de verga derzaal, hoewel de bel in de zaal zelf niet gaat. Voor de ze kerheid had Dolman ook nog even gënformeerd bij de por tier van een ander gebouw van de Tweede Kamer, aan de overzijde van het Binnen hofcomplex. Die portier ver zekerde Dolman dat ook in dat gebouw de bel gewoon gegaan was. De CDA-fractie had overigens verzachtende omstandighe den: in de fractie zitten nogal wat ministers en staatssecre tarissen, die door verplichtin gen elders afwezig waren, zo als premier Van Agt, minister Gardeniers en de staatssecre tarissen Van Zeil en Van Houwelingen. Overigens was ook een WD'er bij de stemming afwezig: dat was fractieleider Nijpels. Zijn excuus was dat hij op dat mo ment een bezoek bracht aan de dokter ,.in verband met een ontsteking aan een li chaamsdeel dat ik de afgelo pen weken veelvuldig heb moeten gebruiken", aldus Nijpels. Welk lichaamsdeel bleef onvermeld. DEN HAAG (GPD) - Een kabinet van CDA en WD legt zich niet bij voorbaat neer bij een even tuele afwijzing door de Tweede Kamer van actieve voorbereidin gen voor de plaatsing van kruis raketten in ons land. Dat blijkt uit een wijziging van het ont werp-regeerakkoord, waarover de fractieleiders Lubbers en Nij pels gisteren overeenstemming bereikten. In het eerste ontwerp stond dat een regeringsbeslissing over de te nemen operationele maatregelen niet zou worden uitgevoerd „...dan nadat is gebleken dat de Staten-Generaal tegen die beslis sing geen bezwaar heeft'De nieuwe tekst luidt: „...dan nadat is gebleken dat de Tweede Ka mer in de gelegenheid is geweest zich daarover uit te spreken". Door die wijziging in de tekst houdt het te vormen kabinet de mogelijkheid open om een even tuele afwijzende motie van een meerderheid in de Tweede Ka mer naast zich neer te leggen. Dat zou een herhaling kunnen opleveren van de situatie rond de olieboycot tegen Zuid-Afnka in 1980. DEN HAAG (GPD) - De nieuwe coalitie van CDA en WD wil het aantal ambtenaren in vier jaar tijd aanzienlijk verminderen. Gemikt wordt op een inkrimping van 1 pro cent per jaar bij het rijk en de lagere overheden. Dat komt neer op een verlies van zo'n 30.000 volledige arbeidsplaatsen. De beperking zal worden doorge voerd door middel van een gehe le of gedeeltelijke vacaturestop. Ook zullen er zoveel mogelijk deeltijdbanen worden inge voerd, zodat het beschikbare aantal uren over zoveel mogelijk mensen wordt gespreid. Politie, defensie en de belastingdienst worden bij deze maatregel bui ten beschouwing gelaten. De vermindering van het aantal ar beidsplaatsen bij de overheid is een van de meest in het oog springende wijzigingen in het re geerakkoord. Hiertoe werd for meel gisterochtend besloten, na dat de partijen elkaar maandag avond dicht waren genaderd. De nieuwe coalitie vindt de vermin dering nodig om te komen tot stroomlijning van de overheid, privatisering, decentralisatie en vermindering van overheidsbe- De onderhandelaars bereikten ver der tijdens en na het weekeinde overeenstemming over een aan tal sociaal-economische voorstel len: - de inflatiecorrectie (de vergoe ding in de belastingen voor de in flatie) zal per 1 januari voor 80 procent doorgaan; - de solidariteitsheffing wordt op die datum geschrapt; - de btw wordt niet verhoogd; - de belastingvrije voet voor alle ca- tegoriën zal niet worden gewij zigd; - de premiegrens voor de volksver zekeringen wordt verhoogd tot f61.150; - de overheid zal nog eens ruim f 1,2 miljard bezuinigen op de be groting voor 1983; - de belastingaftrek voor bejaarden en gehandicapten blijft ongewij zigd Over dit laatste pakket maatrege len bleken CDA en WD het gis teren in de Tweede Kamer al eens te zijn. Samen dienden deze fracties een motie in, waarin er bij het demissionaire kabinet op werd aangedrongen de belas tingtabellen met deze wijzigin gen voor ogen aan te passen. Hoewel de motie niet door de Kamer werd aanvaard, zal minis ter Van der Stee (financiën) hem naar alle waarschijnlijkheid toch uitvoeren, omdat geen enkele an der motie voldoende steun kreeg. Uitvoering van de motie betekent overigens dat het kabinet met een "gat" van een kleine 500 mil joen gulden begint vanwege het niet doorgaan van de btw-verho- ging. Dit gat zou moeten worden gedicht door aanvullende bezui nigingen op de begrotingen. Bij de voorgenomen vermindering van het aantal ambtenaren wor den politie en belastingdienst buiten beschouwing gelaten, omdat het nieuwe kabinet de cri minaliteit wil terugdringen en de belastingfraude wil tegengaan. Bij Defensie wordt een zelfstan dig personeelsbeleid gevoerd. Door jaarlijks zo'n 7000 arbeids plaatsen bij rijk, provincies en gemeenten te schrappen wil het nieuwe kabinet al in 1984 vier miljard bezuinigen. Dat bedrag loopt in 1986 op tot 12 miljard. Hierbij gaat de coalitie uit van een jaarlijkse loonmatiging van twee procent in het bedrijfsle ven. Via de koppelingen werkt deze matiging ook door in de overheidssalarissen. Het onderwijzend personeel zal daarnaast in 1983 nog eens 1,65 procent moeten inleveren als bij drage in de bezuinigingen op de departementale begroting van onderwijs en wetenschappen. De onderhandelaars tekenen hierbij echter aan dat dergelijke extra bezuinigingen voor één sector in de toekomst niet meer mogen voorkomen. DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid in de bouw zal verder toenemen en steeds meer nieuwbouw woningen zullen leeg komen te staan. Deze voor spelling deed ex-minister van volkshuisvesting Marcel van Dam gisteren in Den Haag tijdens een congres over de woningbouw. De socialist had geen goed woord over voor de volkshuisvestings plannen die CDA en WD hebben neergelegd in het regeerakkoord. De ex-bewindsman verwacht dat steeds minder mensen zullen besluiten tot aankoop van een wo ning. Nieuwe huurwoningen zullen volgens hem ook niet langer in trek, zijn omdat de huren daar van verhoogd worden zonder kwaliteitstoevoe ging. Ir. Hugo Priemus, hoogleraar volkshuisvesting in Delft, zei vorige week al dat de plannen zo on waarschijnlijk slecht en ondoordacht zijn dat ze, naar hij aannam, niet uitgevoerd zullen worden. Hij voorspelt verzet. Niet alleen van bewoners, maar ook van woningcorporaties en bouwbedrij- Dezelfde waarschuwing liet Marcel van Dam giste ren horen. Van Dam: ,.De sociale woningbouw is meer dan gehalveerd". Dit beleid is echter meer dan alleen maar zielig voor laagstbetaalden. Het zal ook ge volgen hebben voor de bouwnijverheid. De leegstand bij de duurdere huurwoningen leidt volgens Van Dam en andere deskundigen zoals Priemus tot verdere ineenstorting van de bouw markt. Nu al loopt een op de drie bouwvakkers zonder werk, in totaal een kleine 100.000 man. Het congres over goedkoper wonen waar Van Dam sprak, werd gisteren geopend door de Friese Commissaris van de Koningin Hans Wiegel. Be langrijk aandeel in het congres hebben de NOM (de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij) en bouwbedrijven uit het Noorden. Op het grasveld voor het Congresgebouw zijn in vijf dagen tijd drie complete woningcasco's neer gezet door drie bedrijven (zie foto). Deze drie wo ningen en andere ontwerpen die werden gepre senteerd, zijn volgens de bouwers goedkoop en liggen tussen 55.000 tot 85.000 gulden aan kosten in seriebouw. Ook toen weigerde het toenmalige CDA-WD-kabinet de meerder heid van de Kamer te volgen die vóór een eenzijdige boycot stem de. De CDA'ers die tot de boycot- voorstanders behoorden verbon den daaraan echter geen gevol gen voor het voortbestaan van het kabinet Ze stemden niet mee met een motie van afkeu ring van de kant van de opposi tie. De kern van de kernwapenpara graaf is ongewijzigd gebleven. Nederland gaat door met de voorbereidingen, zonder een principebesluit te nemen over het al dan niet plaatsen van 48 kruisraketten. Voor dat besluit zal een defensienota die vóór september 1983 moet verschij nen als ..ïjkpunt" dienen. AMSTERDAM (ANP) - Bu de Ne derlands-Duitse grenspost Bergh zijn het afgelopen week einde twee vishandelaren uit Vo- lendam aangehouden op verden king van belastingontduiking. Zij waren in het bezit van twee mifjoen gulden. Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. H.P. Wooldrik waren de mannen met het geld op weg naar Zwitserland. Zij hadden de afgelopen jaren een inkomen aan de belasting opge geven, dat lager was dan modaal. Dat had volgens Wooldrik de argwaan gewekt van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst). Beide mannen heb ben inmiddels bekend de belas ting ontdoken te hebben. AMSTERDAM (ANP) - Op zijn vakantie-adres in Boekelo is de 48-jarige M.B.. een directeur van Slaven burg's bank in Amster dam, aangehouden wegens zyn aandeel in de miljoenenfraude van de firma F. en S. properties in de hoofdstad. Eerder deze maand werden de twee directeuren van F. en S. properties aangehouden Zij hielden zich op grote schaal be zig met speculatieve aan- en ver kopen van onroerend goed in Amsterdam en omgeving. B. wordt ervan verdacht de zoge naamde "zwarte kas" van F. en S. properties beheerd te hebben en ook beleggingen te hebben gedaan Bovendien zou hij voor zijn diensten zwijggeld gekregen hebben. DEN HAAG (GPD) - Het eerste ka- binet-Lubbers kan er snel ko men nu CDA en WD gisteren zonder voorbehoud hebben inge stemd met het nieuwe ontwerp- regeerakkoord. De CDA-fractie gaf laat op de avond „gezamen lijk en zonder uitzondering" het groene licht. WD-leider Nijpels hoefde zijn fractie helemaal niet De heren Lubbers en Nijpels tijdens e De stemming zat er blijkbaar goed i ontwerp-regeerakkoord. WEERRAPPORTEN x o- C fc 4. ■t as p 5^ Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parys Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv mist 14 7 0 licht bew. 14 9 0 mist 13 8 0 licht bew. 12 8 0 geheel bew. 14 12 0 licht bew. 14 10 04 licht bew. 14 7 0 zwaar bew. 12 - licht bew. 14 10 04 motregen 14 11 09 onbewolkt 14 5 3 zwaar bew. - 17 - half bew. 11 11 0 zwaar bew. 13 5 0 mist 18 10 1 zwaar bew. 15 12 04 geheel bew. 10 7 0 zwaar bew. 12 4 0 geheel bew. 9 6 6 licht bew. 15 1 0 geheel bew. 14 5 0 motregen 12 10 02 onbewolkt 21 10 0 onbewolkt 15 1 0 onbewolkt 16 4 04 regen 10 9 04 onbewolkt 20 6 0 onbewolkt 22 8 0 half bew 22 12 0 mist 13 4 0 onbewolkt 19 12 0 licht bew. 9 2 4 regen - 11 - half bew. 20 11 04 zwaar bew. 9 1 1 mist 13 3 0 zwaar bew. 10 4 0 licht bew. 22 10 0 zwaar bew. 23 19 0 onbewolkt - 17 - DEN HAAG (GPD) - De Neder landse tv-kijker en radio-luis teraar moet een „recht op weerwoord" krijgen. Dat recht zou in de Omroepwet moeten worden vastgelegd. Dat hebben de fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) in de gisteren gepubli ceerde herziene versie van het ontwerp-regeerakkoord laten opnemen. Lubbers en Nijpels hebben ook de zin veranderd waarin stond dat commerciële, spe ciaal op ons land gerichte buitenlandse programma's worden geweerd. Door de wijziging worden alleen de „uitsluitend commerciële" programma's geweerd. Dit betekent dat niet langer alle commerciële buitenlandse programma's die op Neder land worden gericht, zullen worden geweerd, maar alleen die programma's die volledig commercieel van opzet zijn. De bepaling dat de lokale en re gionale omroep gefinancierd moeten worden uit een ver hoging van de omroepbijdra gen, indien geen lokale recla me tot stand komt, is door de fractieleiders nu afgezwakt. Er staat nu slechts dat de te verschijnen Medianota hier over duidelijkheid moet bie den. DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe kabinet wil in 1983 nog eens ruim f 1,2 miljard bezuinigen op de overheidsuitgaven. Op deze wijze ontkomt de coalitie aan een door het vorige kabinet voorge stelde verhoging van de btw-ta- rieven met 1 procent. De nieuwe bezuinigingen zullen voor een deel al gelden als invulling van heid in totaal f 1,6 miljard bin nenhalen. Het ontbrekende be drag denken de onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) te vinden door een vermindering van het aantal ambtenaren. Blijft er dan nog een tekort over dan wordt daarvoor een deel van de niet uitgekeerde inflatiecorrectie gebruikt. de voorgenomen bezuinigingen Behalve de voorgenomen „bespa- op de rijksbegroting. Een groot deel van sparingen hebben de onderhan delaars gevonden door lastenver zwaringen. Het pakket bevat: - een verschuiving van het woning- bouwprogramma en verhoging woonlasten: 300 miljoen; - verlaging uitkeringen voor werk loze jongeren: 150 miljoen; - extra terugtrekking rijksbijdra gen sociale fondsen: 200 miljoen; - tolheffing rijkswegen: 85 miljoen; - beperking uitkeringen gemeente en provinciefonds: 140 miljoen; - verhoging leerlingenschaal: 225 miljoen; - beperking uitgaven landinrich ting, aankoop gronden en aanleg rioleringen: 25 miljoen; - hogere toerekening contributie voor de Verenigde Naties aan ontwikkelingssamenwerking: 20 miljoen; - lagere statische correctie en be perking stuwmeer ontwikke lingssamenwerking: 120 miljoen; verhoging budget voor ontwikke lingssamenwerking als compen satie voor lagere kapitaalmarkt- leningen: 50 miljoen. Deze bezuinigingen komen in de plaats van de door het vorige ka binet voorgestelde verhoging van beide btw-tarieven met 1 procent. Daarmee wilde de over- ring" van 1,6 miljard wil het nieuwe kabinet aanvullende be zuinigingen vinden tot een totaal bedrag van zes miljard in 1986. meer te raadplegen. Onder leiding van informateur Scholten zullen Lubbers en Nij pels vandaag verder praten over de resterende punten die moeten worden opgelost. Dat zijn de mo gelijke herindeling van departe menten (de WD dringt aan op opsplitsing van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne) en de verdeling van de ministersposten over de partijen. Nijpels zei gisteravond niet te ver wachten dat deze onderwerpen de komende dagen nog tot grote problemen zullen leiden. Ook Lubbers was optimistisch over de snelheid waarmee de forma tiebesprekingen kunnen worden afgerond. Hij liet weten nu zon der voorbehoud beschikbaar te zyn voor het premierschap. Nog vóór het weekeinde zou infor mateur Scholten eindverslag kunnen uitbrengen aan de ko ningin. Daarna kan Lubbers dan als formateur de laatste hand leg gen aan zijn kabinet. De ver wachting is dat de nieuwe minis tersploeg eind volgende week door de koningin kan worden beëdigd. Voordat Lubbers en Nijpels giste ren aan het begin van de middag overeenstemming bereikten, wa ren nog moeilijke onderhande lingen nodig over de laatste knel punten. Daarbij ging het vooral over de omvang van de bezuini gingen en over de inflatiecorrec tie. Volgens Nijpels zijn de onderhan delaars in die besprekingen „een paar keer langs de afgrond ge gaan". Hij was niettemin „ver rast" over de snelheid waarmee uiteindelijk toch overeenstem ming is bereikt. Lubbers beaam de dat er stevig is onderhandeld, maar zei geen moment aan de totstandkoming van de coalitie te hebben getwijfeld. Over de vraag wat er moet gebeu ren bij een tegenvallende (vrij willige) loonmatiging, lopen de meningen van Nijpels en Lub bers overigens uiteen. Nijpels kiest in dat geval duidelijk voor meer bezuinigen (tot 10 miljard per jaar). Lubbers houdt de keu ze open tussen extra bezuinigin gen, groei van het overheidste kort en een loonmaatregel om de matiging op te leggen. De al eerder aangekondigde adem pauze op 1 januari gaat door. Mi nister Van der Stee rekende de Tweede Kamer gisteren al voor dat die adempauze leidt tot een „gat" van enkele honderden mil joenen. CDA en WD maken daarvan op dit moment geen punt Hoewel de CDA-fractie gister avond onverdeeld ,ja" zei tegen het ontwerp-akkoord, hebben enkele leden voorbehoud ge maakt op onderdelen. Het be kende groepje kernwapenbe- zwaarden deed dat op de defen sieparagraaf, demissionair mi nister Gardeniers tegen de 3 mil jard bezuinigingen op „haar" de partement van volksgezondheid en de leden Van Baars en Van der Sanden op het punt van on derwijs. Gardeniers heeft hier mee een nieuwe kandidatuur voor haar functie zo goed als ze ker verspeeld. SCHALKHAAR IANP) - Do 18-ja- rige V.G.M. Wiggers uit Schalk- haar is gisteren verongelukt loon een granaat uit de Tweede We- reldoorlog lot ontploffing kwam De jongeman, die bekend stond als verzamelaar van oude muni tie, was in een schuurtje achter de ouderlijke woning bezig met een elektrische schuurmachine een brisantgranaat van roest te ontdoen. ADVERTENTIE Een variabele keuken van Poggenpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepcn. lichüijsten, onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggcnpohl- specialist b.v. Gebr. RolfTs Handelmij Industrieweg 14 Dc Grote Polder /oeterwoude-Rijndijk Tel U71-89t)2Ub Winkelcentrum Bubvlon Den Maag Tel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7