Steeds Sluiting De Valk te voorkomen Faculteitsraad scheikunde 1 akkoord met bezuinigingen De Burcht: meer dan steen alleen Mient Jan Faber in Leiden Directie: tienduizend gulden op andere manier bezuinigen Vijftigduizend gulden en zes maanden cel geëist tegen koppelbaas Prijs voor Bastiaans Sen met icclmnb bfaeibkeefd Redactie: Ban Jungmartn Jaap Visser Zes gedwongen ontslagen LEIDEN - Dr Mient Jan Faber,'secretaris van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV), spreekt morgen in Leiden. Zijn spreekbeurt gaat over kritische vredcseducatie en pastoraal beleid. De redevoering van dr. M.J. Faber is de eerste in een serie van vier, die wekelijks op donderdagavond vanaf kwart voor acht worden gehou den. Het thema van de lezingen is 'geloof en wetenschap in een on rechtvaardige wereld'. De organisatie is in handen van Leidse universiteit. De bijeenkomsten hebben plaats in het Academiegebouw aan het Rapenburg en zgn voor iedereen gratis toegankelijk. Op 4,11 en 18 november spreken achtereenvolgens drs. P.van Dijk van de TH Twente, dr. A. van den Heuvel, voorzitter van de VARA, en prof. dr. A.G.M. van Melsen, hoogleraar Filosofie in Nijmegen. Rampenburg (4) De jongens van gemeentewer ken zitten de jongens van de reiniging behoorlijk in de weg. Telkens wanneer de ene dienst (gemeentewerken) vrolijk paaltjes in de Leidse bodem plant, raakt een ande re dienst (reiniging) flink in de problemen. Lekkere be drijfsplanning... De beruchte Rapenburg-palen zijn zelfs een regelrechte ramp voor de 'groene briga de'. Chauffeur Johan Steen bergen moet tegenwoordig in z'n achteruit het Rapenburg nemen om in het stukje voor de palen vuil op te halen. "En dat is levensgevaarlijk", be- seft de brigade-chauffeur. Johan Steenbergen zit zo'n beetje de hele week in de bin nenstad en begint daar aardig gefrustreerd door te raken. "Een paaltje hier en een paal tje daar. Hoe krggt-ie 't voor elkaar", zingen de Leidse Sleutelgaten in hun palenlied over wethouder Waal. Steen bergen vraagt zich hetzelfde af: "Als ik in de Pieterswijk zit, moet ik om de haverklap omrijden via de Breestraat, het Rapenburg en de Papen- gracht. Per keer is dat toch gauw een kilometer of zes. Moet je eens uitrekenen hoe veel dat in een jaar is. En maar praten over bezuini gen" De Pieterswijk-ellende voor de reinigingsdienst wordt niet alleen door de talloze paaltjes veroorzaakt maar ook door hetzelfde éénrichtingsver keer in de Nieuwsteeg en op de Langebrug. "Als ze in een van deze twee straten het éénrichtingsverkeer de ande re kant op sturen en de paal tjes in de Muskadelsteeg weghalen, zijn wij uit de brand", draagt Steenbergen als oplossing aan. Blijft over het Rapenburg en de Doelensteeg. Die moet Steen bergen allebei achteruit inrij den "De Doelensteeg moet ik achteruit doen omdat de Groenhazengracht te smal is sinds er paaltjes staan. En als ik de Doelensteeg uitkom dan word ik door de Rapen burg-palen rechtdoor de Doe- lenbrug opgestuurd en dan moet ik 'm in z'n achteruit het Rapenburg in laten zak ken. Vind je het gek dat ik werkelijk elke week schade ..r"dt"? J.V Johan Steenbergen laat zijn 'brigadetruck' vanaf de Doelenbrug het Rapenburg inzakken. In z'n achteruit en dus gevaarlijk. (Foto h«Ivmu Snoepreisje (1) In zijn nog korte loopbaan als raadslid heeft Cor Vergeer van de Socialistiese Partij zich laten kennen als een man van principes. Opkomen voor de onderliggenden in onze maatschappij. Als er (zo als vorige week op een com missie-vergadering) gespro ken wordt over invoering van het lozingsrecht, roept hij dat in plaats daarvan de wethou derssalarissen maar moeten worden gehalveerd. Dooreen sociaal-democratische broe der is hg in het voorbijgaan al met boer Koekoek vergele ken. Ditmaal lijkt Cor Koekoek iets te snel met gebalde vuistjes op de barricaden te zijn ge klommen. Als kersvers raadslid kreeg hij voor het eerst een uitnodiging voor een studiereis naar Oxford Een traditioneel en jaarlgks gebeuren - het ene jaar naar Oxford, het andere jaar naar Krefeld. In Vergeers woor den een snoepreisje. Onderwerp van tripje 1982 is Enviromental Health, het sa menbundelen van allerlei ac tiviteiten om het woon-, werk- en leefklimaat te be vorderen Op het eerste ge zicht leek dat Cor wel wat Waarom niet? "Als die Engel sen ons wat te leren hebben" Al had hij met alle bezuini gingen wel zun twijfels. Toen hij de uitnodigingsbrief verder las, groeiden die twij fels weer snel. 'Toen schrok ik toch wel even", geeft hg de raad inzicht in zijn gevoelens Wat las hij? Een lunch bg Bri tish Leyland. Eten met de di rectie van een fabnek, waar het werkklimaat (massa-ont slag) niet bepaald gezond is. Cor Vergeer met gezien. En dan een bezoek aan Remem brance Day, een soort Doden herdenking. "Zeer actueel gezien de Falkland-oorlog". staat in de brief. Niet bepaald een oorlog die Cor Vergeer graag wil herdenken. Snoepreisje (2) Cor Vergeer gaat dus niet mee Maar, vragen wg. je kunt toch meegaan en die dingen over slaan? Nee, zegt hg: "want dit soort snoepreisjes zgn toch uit de tgd". Een prgzens waardig standpunt, zo Igkt het. Ware het niet dat er van een snoepreisje helemaal geen sprake is De reis zelf moeten de raadsleden uit ei gen zak betalen en gelogeerd wordt in Oxford bg gastge zinnen. Het kost Leiden dus niks. "Een beetje merkwaar dige reactie", zegt organisa tor Hein van Woerden dan ook over Vergeers brief. "Hg weet kennelgk nog niet hoe dit soort zaken lopen". Amb tenaar Van Woerden is secre tans van de werkgroep poli tieke uitwisselingen en regelt de trips. Die lunch bg autofabnek BL, daar tilt Vergeer volgens Van Woerden ook veel te zwaar aan. "Het is ook in het kader van het onderwerp Binnen het begnp Enviromental Health vallen ook zaken als gezondheidszorg in het bo- dnjfsleven en de lozing van gevaarlgke stoffen" Alleen Vergeers tweede pgn- punt - Remembrance Day - kan Van Woerden ni.-t h. I.- maal wegmasseren. "Eigen lijk moet je elke oorlog ver bieden. Dan kun je ook geen 3 oktober meer vieren omdat de Nederlanders en de Span jaarden vochten", zegt hij. Tja, dat is wel erg simpel ge steld. De ene oorlog kan na tuurlijk minder zinvol zgn dan de andere En over het Falkland-conRiet hadden meer mensen zo hun twgfels Cor Vergeer blgft thuis en is "het eerste raadslid dat zo reageert", weet Van Woer den De reispenode - tien tot veertien november - kan hg dan mooi besteden aan het formuleren van kritische vra gen aan het college Weet Vergeer bg voorbeeld al dat het Leids Politie Muziek Ge zelschap ook van de partg is op Remembrance Day1 B.J. Lelden Molen De Valk, die volgens de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente in de winter zou moe Er moest maar eens door de zure appel worden gebeten, vond Van Zwet. "En dan, we hebben al zo vaak uitstel verleend. Daar komt nog eens bij dat de vakgroep or ganische chemie ook wel wat eerder met dit voorstel had kun nen komen. Waarom moest dat op het laatste moment gebeu ren". De raad beet dus door de zure appel en keurde het plan goed. Gisteren is ook het zogenaamde structuurplan voor de subfacul teit wiskunde en informatica in de openbaarheid gebracht. Wor den er bij scheikunde maar liefst negentien functies opgeheven, bij de subfaculteit wiskunde en informatica slechts drie. Bij deze subfaculteit vindt vooral een verschuiving plaats. De afde ling informatica moet namelijk worden uitgebreid. Inkrimping vindt plaats bij wiskunde. "Dat houdt elkaar overigens redelijk in evenwicht", aldus Van Zwet. Op de vTaag of de drie overtollige wiskundigen wellicht een baan kunnen krijgen bij informatica, antwoordt Van Zwet: "Daar valt in dit stadium nog niet zoveel over te zeggen. In de eerste plaats is het maar de vraag of zij er wat voor voelen om overge plaatst te worden en in de twee de plaats: zijn ze geschikt. Dat zal toch eerst moeten worden on derzocht" Biologie De biologen zijn het verst met her profileren. Het college van be stuur van de Leidse universiteit heeft dan ook gemeend dat het verstandig was een brief te ver sturen waarin medewerkers, die bereid zijn hun functie ter be schikking te stellen, worden op geroepen. Jongere wetenschap pers zouden hun plaats dan kun nen innemen Gedacht moet worden aan mensen die door de duur van hun dienst verband wachtgeld kunnen krij gen of wellicht de VUT in kun nen. Volgens het Leidse univer siteitsbestuur is het een tendens geworden dat sommige oudere wetenschappers bereid zijn plaats te maken. "Als deze bereidheid ook bij u leeft willen wij daarvan tijdig kennis dragen, opdat wij kunnen beoor delen of wij - gelet op de omstan digheden - hieraan kunnen mee werken". Videofilm in bibliotheek LEIDEN - Wie wat meer over de geschiedenis van de Leidse Burcht wil weten moet één dezer dagen de bibliotheek aan de Nieuwstraat eens binnen lopen. Vier studenten van de Reinwardt Academie, hogere be roepsopleiding voor museologie, hebben hun praktijkperiode afgeslo ten door een videoprogramma te maken over deze Burcht. De titel luidt: "Meer dan steen alleen". Het is een informatief Filmpje dat ongeveer tien minuten duurt. In die korte tijd krijg je een aardig overzicht over het wel en wee van dit bolwerk. De aanpak doet veel denken aan de korte Filmpjes van de studenten van de Rietveld Academie, die vroeger werden gebruikt bij het televisie-quiz-programma "Twee voor Twaalf'. Door afwisselend te werken met beelden, tekeningen en platen hebben de makers van "Meer dan steen alleen" ervoor gezorgd dat we geen moment te maken hebben met saaie geschiedschrijving. Wie na het zien van de Film nog behoefte heeft de Burcht zelf te aanschou wen kan dat makkelijk doen. Op steenworp afstand van de bibliotheek ziet men hem liggen. De video staat opgesteld tot zes november in een zijvleugel van biblio theek. Daarna gaat het programma naar de Waag, als attractie bij een archeologische tentoonstelling. De Burcht, op een steenworp afstand van de bibliotheek aan de Niéuw-straat. LEIDEN Er bestaat een kans dat sluiting van Molenmuseum De Valk tijdens de win termaanden toch voorkomen kan worden. De directie van de Lakenhal en De Valk is namelijk met een voorstel gekomen waarmee toch tien mille bezuinigd kan worden zonder dat de molen sluit. De deelcommissie De Valk stond gistermiddag positief te genover dit voorstel, al kleven er nog wel enkele financiële en personele vraagtekens aan. Door de tarieven voor De Valk met een kwartje te verhogen en een functieverlaging van iemand van de educatieve dienst door te voe ren, zou 10.000 gulden bezuinigd worden: hetzelfde bedrag als wanneer de molen vijf maanden per jaar zou sluiten. Winterslui- ting leverde bezwaren op omdat men juist bezig is de molen te herinrichten, opdat hij in de win ter meer bezoek van onder meer scholen zou trekken. Voordeel was dat de twee beheerders van De Valk tijdens de winter in de Lakenhal zouden kunnen werken. Zij zouden daar het werk op kunnen vangen van een depótbeheerder die dit jaar on- slag neemt en door de bezuini gingen niet wordt vervangen. In het laatste voorstel van de direc tie musea zou de functie van de pótbeheerder wel totaal verval len. Dat betekent dat de drie con servatoren zelf zijn werk moeten overnemen: administratie en het onderhouden van de collectie. Zo was de situatie voor 1978 ove rigens ook. Een idee van de dienstcommissie is om nu te pro beren een WSW-kracht aan te trekken voor de functie van de pótbeheerder. Deze mag echter geen extra geld kosten, zodat de kosten weer elders binnen de musea bezuinigd moeten wor den. Het voorstel van de directie zal nu nader worden gecontroleerd op de haalbaarheid ervan. Daarna zou het college van burgemees ter en wethouders een gewgzigd bezuinigingsvoorstel aan de ge meenteraad kunnen doen DEN HAAG. LEIDEN - Officier van justitie mevrouw I E Klop per Gerretse heeft gisteren voor de Haagse rechtbank zes maan den gevangenisstraf en een boete van vgftigduizend gulden geéist tegen de 44 jan ge Leidse koppel baas H P De man. die gisteren niet voor de rechtbank was ver schenen. had onder andere de Fiscus en de bedrgfsverenigin- gen voor ruim drie ton opgelicht. Samen met zgn compagnon, de 47- jarige Leidenaar J.G.. runde hg oen bedrgf. G. werd eind vong jaar voor zijn deelname aan de koppelbaaspraktijken van P. veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk P had toen ook voor zgn rechters moeten ver schgnen, maar hij was onvind baar Ook nu was justitie niet op de hoogte van zgn woonplaats Vol gens de officier had de Alphense politie gezegd dat P waarschijn lijk in Amsterdam woont Toen P verdween woonde hg in Al phen aan den Rgn Rechtbank president mr. Kootte besloot de zaak gisteren zonder P. te behan delen. De uitspraak is over twee weken. Alphenaar Mr. Kootte verklaarde gisteren echter wel de dagvaarding tegen een Alphense garagehouder nie tig. De man zou volgens de dag vaarding in Spanje wonen, maar hg bleek inmiddels in Nederland te zijn teruggekeerd "Dit hoewel je zou verwachten dat hg gezien het klimaat en zijn straflijst beter in Spaige had kunnen blgven", meende mr. Kootte. De Alphenaar. die onder andere voor enige tonnen steunfraude zou hebben gepleegd, krggt nu op zgn adres in Emmeloord te horen wanneer hij voor zgn rech ters moet verschijnen. LEIDEN - Prof. dr. J Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse universiteit heeft op de zeventiende bijeenkomst van de World Veterans Federation, die dezer dagen in Nice wordt ge houden, de WVF Rehablitation Prize ontvangen. Bastiaans, di recteur van de Jelgersmaklimek, heeft de prijs gekregen voor het werk 4at hg heeft gedaan ten be hoeve van oorlogsslachtoffers. Hij is gespecialiseerd in de be handeling van oorlogsslachtof fers met een zg. KZ-syndroom. LEIDEN - De raad'van de subfa culteit scheikunde is gistermid dag akkoord gegaan met het be zuinigingsplan dat o.a. inhoudt dat zes mensen gedwongen zul len worden ontslagen. Aan het begin van de vergadering werden er nog pogingen onder nomen om het bezuinigingsplan pas over twee weken te behande len. De reden: in die tijd zou het conflict tussen de vakgroep orga nische chemie, de zwaarst getrof fene, en het bestuur van de facul teit der wiskunde en natuurwe tenschappen bijgelegd kunnen worden. Een commissie van drie wijze man nen zou die verzoening tot stand moeten brengen. Een paar leden van de raad vonden het geen gek idee. Het zou de sfeer toch ten goede komen, redeneerden zij, een verzoening. Prof. Van Zwet, de decaan van de faculteit, zag echter geen heil in het voorstel; en de meeste leden van de raad waren het met hem eens.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3