Schuldeisers Ogem: strijd Zesduizend banen weg in voedingsmiddelen-sector Miljoen verlies door besmet kangoeroevlees Beurs Amsterdam Kort zakelijk -c 'Eerste recht' bankensyndicaat betwist norktberichten Bij NKF 300 banen weg Rijden op LPG niet gevaarlijk Slepers leggen werk neer Beufsoverzicht WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 Economie A: 'rijzen in EG mro-lening (Op 3 november kan worden inge- schreven op een 10 pet 20-jarige kapitaalobligatielening van 150 min ten laste van de Amro Bank, waarvan de uitgifte uiterlijk op 1 november voor beurs zal worden bekendgemaakt. De lening, waarvoor officiële note ring op de Amsterdamse effec tenbeurs zal worden aange vraagd, wordt afgelost in 20 na genoeg gelijke jaarlijkse termij nen, voor het eerst op 15 decem ber 1983. De gemiddelde looptijd komt volgens de bank uit op 10,5 jaar. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toege staan. De storting is op 15 de cember. Schoolboeken Wie een schoolboek zoekt moet in één oogopslag kunnen zien of verschillende drukken of opla gen van een boek naast elkaar zijn te gebruiken, zo meent de Groep Educatieve Uitgeverijen (GEU). Daarom heeft deze orga nisatie richtlijnen opgesteld om een einde aan de verwarring te maken die er nu over de bruik baarheid van het schoolboek in ons land heerst. Al in dit school jaar willen de uitgevers beginnen het nieuwe uniforme systeem in I te voeren. Volgens de GEU hebben de ge bruikers recht op duidelijke en ondubbelzinnige vermelding van de druk. De uitgevers willen alleen van een nieuwe of volgen de druk spreken als er wezenlij- j ke veranderingen zijn aange bracht in vergelijking met de voorgaande. DRIEBERGEN (ANP) - In de voe dingsmiddelenindustrie en de agrarische bedrijfstak zullen tot 1985 naar schatting 6000 arbeids plaatsen verdwijnen als gevolg van de slechte economische toe stand. In de bosbouw daarente gen is nog vast werk voor 1200 mensen en tijdelijk werk aan achterstallig onderhoud voor nog eens 1500 mam Dat zei voor zitter M. den Hollander van de Voedingsbond vandaag in Drie bergen tijdens de laatste algeme ne vergadering van zijn bond. Volgend jaar fuseert de bond met de Industriebond CNV. De zuivelindustrie staat er volgens Den Hollander nog het slechtste voor. Daar zullen tussen 1979 en 1985 ruim 2200 banen verdwij nen van kleine fabrieken. De reorganisatie van de Heidemij is de volgende grote klap voor de werkgelegenheid bij de voe- BosboUW dingsmiddelen- en agrarische bedrijven. Daarbij zullen in de loop van volgend jaar 1200 men sen hun werk kwijtraken, zo be cijfert de bondsvoorzitter. In de vleesindustrie staan volgens hem 500 banen op de tocht en in de tabakverwerkende industrie, vooral bij de sigarenfabriek, 300. Uit een advies van de bosvoorlich tingsraad van voorjaar 1981 blijkt dat in de bosbouw nog structurele werkgelegenheid is voor 1200 mensen, boven de 1600 die daar nu al werken, aldus Den Hollander. Bovendien is er vol gens hem zoveel achterstand in het bosonderhoud dat daar nog een 1500 mensen tijdelijk werk zouden kunnen vinden. Den Hol lander pleitte ervoor, dat de stichting boswerk, een samen werkingsverband van de bon den, de werkgevers en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) de kans krijgt bij wij ze van proef mensen in de bos bouw aan werk te helpen. Vrij willigerswerk in de bossen moet daarom volgens hem beperkt blijven tot het werk, dat niet hoort bij het werk van een vak bekwame bosarbeider. Voorzitter Den Hollander toonde zich een voorstander van de door informateurScholten voorge stelde "adempauze" per 1 janua ri, met een bevriezing van lonen en pryzen vanaf die datum. "In zo n periode blijven de cao's gel dig en de daaruit voortvloeiende rechten blijven van kracht, dus ook de prijscompensatie 1982", zo interpreteerde hij. Als de vak beweging zou moeten beslissen een deel van de prijscompensatie in te leveren voor meer werk. zou een rustpauze de bonden de tijd geven om daarover met hun le den te overleggen, zo meende Den Hollander. RnTTïïPn A M Hat cvnHi/>oat van anricp pn hui- ROTTERDAM - Het syndicaat van Nederlandse en bui tenlandse banken kan zich opmaken voor een juridi sche strijd rond de verdeling van de failliete boedel uit het Ogem-sterfhuis met andere schuldeisers, voorna melijk verzekeraars, pensioenfondsen en leveranciers. >e consumentenprijzen in de EG waren eind september 0.7 pro cent hoger dan eind augustus, zo heeft Eurostat, het Europese bu reau voor de statistiek, dinsdag laten weten. In Nederland werd het leven 0,6 procent duurder. Groot-Brittannië kende voor de vierde achtereenvolgende maal geen prijsverhogingen: in enkele gevallen was er sprake van een prijsdaling. De grootse stijging deed zich voor in Griekenland I met 2,7 procent. Sinds januari zijn de kosten van het levensonderhoud gestegen met 7,2 procent. Voor Nederland heeft het Europese bureau voor de statistiek een percentage van vier opgegeven. De stijging was ook hier het grootst in Grieken land, namelijk 12,3 procent. De stijging gedurende de twaalf maanden tot en met september bedroeg voor de tien EG-landen 10,3 procent. Elsevier Bij de uitgeversgroep van Elsevier NDU worden mogelijk 120 van de 280 werknemers ontslagen. Dit heeft directeur G.P.J. Schou ten gisteren aan het personeel meegedeeld. Volgende week wil de directie met de betrokken vakbonden overleggen en de on dernemingsraad om advies vra gen. Volgens Schouten wordt nog geprobeerd een aantal werk nemers binnen het concern - met enkele duizenden werkne mers - te herplaatsen. )e oorzaak oorzaak van de ontsla gen wijt Schouten aan de verlie zen die de uitgeversgroep de af gelopen twee jaar heeft geleden door de "situatie op de Neder landse boekenmarkt". LEIDEN - Groenteveiling: Datum van E7 oktober. Andijvie 53-90, Pronkbonen 230-265, Snijbonen 695-760, Stambonen 480-500, (Croten 16-29, Boerenkool 26-65, Rode kool 24-43, Spitskool 67-72, Prei 51-91, Spinazie 110, Spruiten A 62-67, Spruiten B 71-78, Spruiten C 35, Spruiten D 36-92, Uien 21-68, Waspeen 235-390, Meloenen 10-80, Bloemkool 6 per bak 125-155, Bloemkool 8 per bak 105-140, Knolsel derij 35-58, Sla 12-40, Bleekselderij 93- 101, Bospeen 72-103, Peterselie 31-50, Radijs 25-27, Selderij 42-64, Paprika st 19-36. De rechter-commissaris in Ogem- affaire, mr Boot, betwijfelt of de door de banken bedongen voor rang voldoende rechtsgrond heeft. Hij maakte dat gisteren duidelijk na afoop van een verga dering over het lijvige crediteu- tenverslag van Ogem, waarin de bewindvoerders mr P. Korthals Altes en mr H.P.J. Ophof uit de doeken doen hoe het eens zo gro te concern werd en wordt ont manteld. Boot zei aanvechting van dat eerste recht, waarop de banken zich beroepen, "geen on begaanbaar parcours" te achten. Het gaat om de verdeling van de opbrengsten uit verkoop van de Ogem-boedel. Grote delen zijn inmiddels verkocht. Dit zijn on der meer Stokvis, het Nieuwe Afrikaansche Handels Vennoot schap en het belang van 56 pro cent in Otra en de acht techni sche bedrijven, die tot het 'sterf huis' behoorden'. Geen actie bij NS in Westen UTRECHT (ANP) - De bond FNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) hebben gisteren de gebieden be kendgemaakt waar zij eind vol gende maand hun 24-uursactie tegen het bevriezen van de sala rissen van ambtenaren en trend volgers willen voeren. De beide bonden gaan in de laatste week van november een dag stilleggen in de oostelijke Randstad, zuidelijk Limburg en de noorde lijke provincies en Twente vanaf Zwolle. De staking zal vermoe delijk maandag 22 november worden gehouden. De bonden zijn van plan om de rei zigers in de betrokken speer- puntgebieden tijdig op de hoogte te stellen van de gevolgen van de staking. "Het merendeel van de treinen in Nederland zal waar schijnlijk niet rijden", aldus de woordvoerder. Aan de acties zal niet alleen het rijdend personeel meedoen, maar ook de NS-men- sen op de stations. De opbrengsten tot nu toe, grof weg 100 miljoen gulden, zijn ge stort op een rekening bij de ABN, leider van het bankensyn dicaat, en zijn over de deelne mende banken verdeeld. De ABN staat echter garant, dat de gelden worden teruggestort als de aanspraken niet rechtsgeldig blijken te zijn. De vordering van de banken bedraagt in totaal 430 miljoen gulden, naast 133 mil joen in verband met garanties. De andere schuldeisers hebben vorderingen van in totaal 153 miljoen uitstaan op het Ogem- concern. Een deel daarvan is door hypotheken gedekt.. De voorrang waarop de de banken menen recht tè hebben, vindt zijn oorsprong in afspraken uit 1980, toen de banken zich ver enigden tot een syndicaat om de kredieten aan het toen al wanke le Ogem-concern voort te zetten. Zij bedongen daarbij als onder pand overdrahet van bijna alle gebouwen en machines. De toen malige Ogem-top moest aan de banken toegeven met het oog op de werkgelegenheid van de in dertijd nog 18.000 werknemers. De bewindvoerders vragen zich evenwel af of uit het syndicaat wel aanspraak kon maken op het eisen van onderpanden, zonder andere geldschieters daarbij te betrekken. Zij zijn nu in die me ning gesterkt door rechter-com missaris Boot. Daarmee hebben andere schuldeisers nog kans een deel van hun vorderingen te rug te krijgen. De terug te ont vangen bedragen zouden voor deze schuldeisers anders te ver waarlozen zijn. Een belangrijke rol bij de afwikke ling van de Ogem-financiën spe len contracten in het Midden- Oosten, die voorzien in werk zaamheden aan reeds voltooide werken in het kader van garan tiebepalingen. In verband met deze contracten is besloten Ogem niet failliet te verklaren, maar de surséance (uitstel) van betaling voort te zetten. Faillisse ment zou kunnen leiden tot ont binding van deze contracten en verlies van nog eens 150 miljoen gulden. DELFT (ANP) - Bij de Nederland se Kabel Fabriek in Delft moeten tot 1985 300 arbeidsplaatsen wor den opgeheven. Door het sterk teruglopen van het aantal op drachten voor het fabriceren van energiekabels zal er binnen twee jaar nog maar werk zijn voor on geveer 850 mensen. Door het af nemen van de woningbouwpro- duktie is de markt voor dit pro- dukt ineengestort. NKF-direc- teur G. Geluk zei gisteravond dat het sociaal beleid van het bedrijf er op gericht is gedwongen ont slagen zoveel mogelijk tegen te gaan. Volgens FNV-vakbondsbestuur- der D. ter Wisscha ligt de oorzaak in een verkeerde beleidvoering van de huidige directie waardoor ook de concurrentiepositie met de in het buitenland produceren de kabelfabrieken verzwakt. Ge luk bracht daar tegen in dat een belangrijke factor de teruggang in de bouw is. Verder zijn in de stadsvernieuwingsgebieden in de meeste gevallen al kabels aan wezig, er is een zeer grote terug gang op de buitenlandse markt en de elektriciteitsbedrijven te ren als gevolg van bezuinigings acties in op hun voorraden kabel. DEN HAAG (ANP) De grootste sigaar ter wereld is vanaf vandaag te vinden in een sigarenwinkel aan Haagse Heulenstraat. Het exemplaar meet 3 meter en 80 centimeter, weegt 210 kilo en is geheel met de hand i puur tabak gemaakt. De vervaardiging van deze sigaar kostte 215 manuren. Eenmaal aangestoken zou gevaarte 3 jaar en 5 maanden kunnen blijven branden. Nationale Nederlanden DEN HAAG (ANP) - De verzeke ringsmaatschappij Nationale Ne derlanden heeft een schade gele den van een miljoen gulden op een partij kangoeroevlees, die besmet bleek met salmonella bacteriën. De partij is in West- Duitsland terecht gekomen en de justitie in dat land stelt een onderzoek in, omdat het besmet te vlees uiteindelijk verkocht zou zijn voor menselijke consumptie. Een dochterbedrijf van Nationale Nederlanden in Australië,' Anic, verzekert kangoeroevlees dat vanuit dat land geëxporteerd wordt naar West-Europa. Dat vlees is voor een deel bestemd voor menselijke consumptie en het wordt ook bestemd voor huisdieren. •Nationale Nederlanden benadrukt, dat het hierbij gaat om legale ex port. Anic verzekerde een partij van 250.000 kilo kangoeroevlees en verleende daarbij volledige dekking. Toen deze partij aange tast bleek door salmonella bacte riën kwam men uit op een scha debedrag van een miljoen gul den. De fiscale inlichtingen en opspo ringsdienst FIOD heeft op ver zoek van de Westduitse justitie Nationale Nederlanden aan de tand gevoeld over deze kwestie. De verzekeringsmaatschappij zegt uitsluitend de financiële af wikkeling van de schade te rege len. In de verzekeringspolis is vastgelegd, dat een agent van de Engelse verzekeringsmaatschap pij Lloyd's de schade regelt en de restwaarde van een partij vast stelt. Die agent doet dat nadat hij een koper heeft gevonden voor de beschadigde partij. Nationale Nederlanden treedt dus niet op als verkoper en heeft geen enke- Ministerie: UTRECHT GPD) - ..De Rijks dienst voor het Wegverkeer keurt alleen op veiligheid van de LPG-installatic en kijkt niet naar mankementen die de oorzaak van motorstoring kunnen zijn" Dat is kort gezegd de mening van het ministerie van verkeer en wa terstaat waaronder deze rijks dienst valt. Gisteren verschenen er berichten dat de keuringen die de dienst verricht veel te wensen overlaten zodat er onveilige au to's op de weg komen. Dat is de mening van de ANWB en Consu mentenbond die een onderzoek hadden verricht naar de werk wijze bij het keuren van LPG-m- stallaties. De woordvoerder van het ministe rie ontzenuwt direct als zou het rijden op LPG gevaarlijk zijn. „Niets is minder waar. Uit onge vallenstatistieken is gebleken dat er slechts zeer zelden iets ernstigs is gebeurd met als oor zaak oen defecte LPG-installa- tie". Mocht er zoiets voorvallen dan zal de Dienst Stoomwezen onmiddellijk worden ingescha keld. zonodig worden de inrich tingseisen. die toch al zeer streng zijn, opnieuw bijgesteld. Zoiets is echter nog nooit voorgeko- Overigens zal de rijksdienst begin '84 als er voldoende geijkte appa ratuur bij de keuringsstations zijn ook overgaan tot het opti maal afstellen van de motor bij stationair toerental. Dat houdt dan geenszins in dat er een belas te motor geen klachten kunnen optreden en ook niet dat er bij dezelfde dienst gereclameerd kan worden. Het moet hooguit gezien worden als een service verlening le bemoeienis met de bestem ming van de besmette partij, al dus de verzekeringsmaatschap pij in een verklaring. Volgens Nationale Nederlanden is van het besmette kangoeroe vlees niets in ons land terechtge komen. Verwerking in ons land zou ook uiterst moeilijk zijn, ge zien de strenge veterinaire dien sten hier, aldus het bedrijf. l TERNEUZEN (GPD) - Het personeel van de sleepdienst Willem Muller BV in Terneuzen heeft gisteravond om half elf het werk neergelegd. Dat gebeurde nadat een delegatie van de Vervoersbond FNV tever geefs ruim vijf uur had onderhandeld met de directie van Muller over de bezetting van de sleepboten. De Vervoersbond eiste tijdens die be sprekingen minstens een vier mans bezetting. Muller wilde daar met Het personeel van de Urne van Reddings- en Sleepdiensten en van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst heeft zich solidair verklaard. Ook de Belgische transportarbeidersbond verklaarde zich solidair. De rijkspo litie te water houdt vandaag extra mensen achter de hand om eventueel op te treden wanneer zich problemen mochten voordoen met de vijftig stakers. De staking, die zoals het er nu naar uitziet minstens een week gaat duren, wordt gesteund door nagenoeg al het sleepbootpersoneel. Muller deed dinsdagavond een beroep op los personeel om de sleepboten die her en der op de Westerschelde en op het kanaal Gent-Terneuzen waren be steld, toch in de vaart te houden. Vorige week stelde de Vervoersbond FNV de Muller-directie een ultima tum. Dat gebeurde nadat de cao-onderhandelingen voor '82 waren afge broken. Heet hangijzer vormde de eis van de bond, en daarin werd de bondsdelegatie gesteund door nagenoeg het voltallige personeel, dat op de sleepboten minstens met vier man zal worden gevaren. Eerste cao in Urk bij visbedrijf URK (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis wordt mor gen in Urk een cao afgeslo ten Het betreft de circa 380 werknemers bij het visver- werkende bedrijf Orka Vis. Op de Urker scheepswerven na, die onder een landelijke cao vallen, moesten tot nu toe volgens de Industriebond CNV de Urker werknemers in andere bedrijfstakken het zonder cao doen. "Dat komt doordat het op Urk nu een keer een beetje een vrijgevochten boel is", legt bestuurder Wietse Wester beek van de Industriebond CNV uit. De neringdoenden in het vissersdorp - werkge vers en werknemers - heb ben traditiegetrouw weinig op met ingewikkelde regelin gen als cao's. "Urkers zit het vissen, de vrijheid nog steeds in het bloed. Het zijn wat je noemt vrije jongens", aldus Westerbeek Dat Orka nu als eerste "vrije jongen" toch in het cao-net is gevangen is volgens Wester beek onder meer te danken aan het feit dat bij dit bedrijf de grootste visverwerker van Nederland - de organisa tiegraad onder het personeel vrij hoog is. Dank zij de cao krijgen de werknemers die op stukloon werken nu bij voorbeeld voor het eerst 24 dagen betaalde vakantie. Tot nu toe moesten ze de vakan tie uit eigen zak betalen. Wes terbeek heeft goede hoop dat na Orka ook andere Urker ondernemers in en buiten de visbranche genegen zullen zijn cao-onderhandelingen te beginnen. Volgens Westerbeek is overi gens in de hele visverwerken- de industrie en de visafslagen in ons land een cao een witte raaf. Voor zover hy weet is er alleen een cao afgesloten bij een Katwijksc haringverwer- ker. Verder hebben de bon den in de visbranche wat ca o's betreft uitsluitend bot ge vangen. WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak is vandaag wat de aandelen markt betreft in een heel wat rus tiger vaarwater verzeild geraakt. De afwijkingen, die merendeels omhoog waren gericht, bleven in het algemeen beperkt Op de obligatiemarkt daarentegen heerste een vaste stemming. Het uitblijven van een nieuwe staats lening gaf wat lucht aan de markt, zo werd opgemerkt, en de aankondiging van de uitgifte van 10-pet kapitaalobligatios. de Am ro bank bracht geen grote schok teweeg De 9,5 pet BNG-lening waarop gis teren kon worden ingeschreven werd officieus aangeboden op 102 of een vol punt boven de emisstekoers. Dat nog met in de ze lening kon worden gehandeld hield verband met het feit dat rond het middaguur de toewij zing nog niet bekend was.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25