Nieuwe kerk in Hillegom uniek C Haarlemmerstraat 150-154 Leiden 214748 Bouwkosten worden betaald uit verzekeringspenningen Tuinders voor tonnen "rood" bij Rijnland "Je hadden Uitzendbureau Content beter Pietje Secuur kunnen noemen!" uitzendbureau content SCHOENEN-IHSCOiJM' WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 Streek Karakteristiek aan het gebouw is de in het gehele pand steeds terugkerende achthoekige vorm. Op de foto is duidelijk de klokkestoel te zien.(rechts) waarin binnen afzienbare tijd weer de oude luidklok wordt geplaatst. (foto Holvast) HILLEGOM - Over een kleine twee maanden is Hillegom een unieke accommodatie rijker. Dan wordt namelijk het nieuwe kerkgebouw aan het Karei Door- manplein/Sixlaan in gebruik ge nomen. Hoewel het gebouw in eerste instantie een gerefor meerd kerkcentrum heet te zijn, is het de bedoeling dat alle Hille- gommers ervan kunnen profite ren. Naar verwachting kan vanaf eind december worden gekerkt in het centrum. Waarschijnlijk heeft in februari van het komend jaar de officiële opening plaats. Er kunnen tal van activiteiten plaatshebben in het gebouw. Het kerkgedeelte kan ook worden gebruikt als toneelzaal of voor concerten. Kortom: een gebouw dat voor vele doeleinden ge schikt is en waar straks ook weer de jeugd van de gereformeerde kerk terecht kan: in het ver nieuwde jeugdgebouw 't Bol werk". Het gebouw krijgt de naam "De Hoeksteen". "Omdat het gebouw op een hoek staat, aldus de letter lijke betekenis, en omdat het ge bouw een hoeksteen van het ge loof is", aldus ing. J.H. Spoel man, coördinator van de bouw van het nieuwe centrum. Spoel man is door de bouwcommissie van de gereformeerde kerk aan gewezen als bouwcoördinator. En het is bepaald geen onver standig besluit geweest de direc teur van de afdeling gemeente werken van Hillegom in die functie te benoemen. Verzekering De kosten van de naar ontwerp van het architectenbureau P. Koster uit Heemstede door het Hille- gomse aannemingsbedrijf Kal- kers gebouwde kerkelijke cen trum bedragen ongeveer 2,75 miljoen gulden. Daarin is begre pen de aankoop van een 23-stem- mig orgel dat thans wordt ge bouwd door de firma B.A.G. in Enschede. Dat orgel kost onge veer 300.000 gulden. De Hillegomse gereformeerde kerk hoeft zich voor die kapitale uitgave niet in de schulden te steken. De verzekeringspennin gen die de kerk opstreek na het volledig uitbranden van de oude kerk waren ruimschoots vol doende om het nieuwe gebouw te bekostigen. Volgens bouw coördinator Spoelman blijft er zelfs wat geld over. "Maar dat hebben we hard nodig voor de duurdere exploitatie van het ker kelijk centrum". Het is alweer bijna twee jaar gele den dat de de kerk aan de Six- laan tot de grond toe afbrandde. Evenals de brand nauwelijks twee jaar eerder in de toren van de hervormde Maartenskerk in het centrum van het dorp is ook de brand in de gereformeerde kerk ontstaan tijdens dakdek kerswerkzaamheden. Waar schijnlijk hebben werklieden voor de schaft niet gemerkt dat er iets lag te smeulen. Het jeugd gebouw 't Bolwerk" dat vlak achter de kerk lag, bleef ge spaard. Restant Het oude kerkgebouw stamde uit 1928 en er is nog een stuk van terug te vinden. Een deel van de muur is namelijk blijven staan en zal als een soort eerbetoon aan het oude gebouw of als herinne ring daaraan - volgens Spoel man mag ieder de betekenis er van zelf invullen - worden om gebouwd tot een kunstzinnige uiting. Dat stuk muur komt vlak bij de ingang van het kerkelijk centrum te staan. Spoelman is blij met het nieuwe gebouw, hoewel het oude ge bouw volgens hem ook beslist een bepaald soort charme had. door Henk van der Post Het was volgens hem geen staal tje van frasaie architecteur, dat oude gebouw, maar het had toch zeker karakter. "Lelijkheid heeft ook karakter", heeft Spoelman weieens gezegd. Hij constateert dat voor veel mensen, de ge meente telt 1100 zielen, een brok je verleden verloren is gegaan in die zin dat er vele Hillegommers in zijn getrouwd en er altijd heb ben gekerkt. Hillegomse en Zilker gereformeer den kerken nu nog in de her vormde kerk in het centrum. "Tweemaal per maand kerken hervormden en gereformeerden samen en twee keer apart. De middagdiensten op zondag zijn altijd gemeenschappelijk", licht Spoelman toe. Binnen zowel de hervormde als de gereformeerde kerk is sprake geweest die toe stand maar zo te laten en geen kerkgebouw meer te bouwen aan de Sixlaan. Maar volgens Spoelman koos de overgrote meerderheid van zowel de her vormden als de gereformeerden uiteindelijk toch voor een zelf standig blijven. Over het alge meen was men van mening dat, ondanks de vruchtbare en goede samenwerking, de tijd nog niet rijp was voor een soort fusie. Achthoek in het gehele gebouw terugkeert. Het hoogste punt wordt ge vormd door de klokkestoel waar het pand 15 meter hoog is. In die stoel wordt binnen afzienbare tijd weer de oude klok geplaatst, want die is gespaard gebleven. In het liturgische gedeelte van het gebouw wordt door lichteffecten een aantrekkelijke sfeer ge creëerd. Effecten die door plaat sing van gekleurd glas nog zullen worden versterkt, aldus Spoel- Speciale aandacht is besteed aan de integratie van het nieuwe ge bouw met het bestaande jeugd gebouw 't Bolwerk". Ook dat gebouw wordt ingrijpend veran derd. "Wij wilden geen combina tie van gebouwen waaraan dui delijk te zien zou zijn dat het om verschillende bouwwerken gaat. Vandaar dat ook het jeugdge bouw ingrijpend wordt veran derd". De activiteiten van de jeugdclub zijn thans onderge bracht in de "Zonnegaarde" aan de Sixlaan 6. Ruime aandacht is besteed aan energiebesparing in het kerke lijk centrum. In het gebouw wordt gebruik gemaakt van vloer- en luchtverwarming en ra diatoren. "Luchtverwarming is nodig om de kerkzaal in korte tijd warm te krijgen. Hoewel het nieuwe centrum groter is dan het oude kerkgebouw zijn de stook kosten lager", zo hebben de ont werpers tenminste becijferd. Spoelman verwacht trouwens niet dat parkeren veel problemen zal opleveren in de omgeving. Velen hebben die vrees geuit omdat Pago plannen heeft om verderop aan het Doormanplein woningen voor jóngeren te bouwen met zeer bescheiden parkeerruimte. Ook het kerkelijk centrum zal meer verkeer aantrekken omdat er meer activiteiten plaatsheb ben. "Ik verwacht hoogstens wat overlast als mensen slordig par keren", meent Spoelman. DUIN- en BOLLENSTREEK - Het energiebedrijf Rijnland zal over dit jaar meer dan een miljoen gulden moeten afboeken aan rekeningen die niet kunnen worden gënd. Tonnen, zo liet een woord voerder van het bedrijf van morgen weten, komen hier bij voor rekening van kwe kers en tuinders in de duin en bollenstreek. Begin van dit jaar heeft het niet kun nen betalen van de nota er toe geleid dat bij minstens zes kwekers de gaskraan werd dichtgedraaid. Het gasbedrijf Delfland heeft besloten dat volgende week aan niet minder dan 27 tuin ders geen gas meer zal wor den geleverd. Zij hebben de rekeningen van het vorige stookseizoen nog niet be taald. Het gaat om een be drag van een miljoen gul den. De banken hadden aan gedrongen op deze maatre gel, omdat de tuinders bij hen niet meer hoeven aan te kloppen voor een lening. Voor een soortgelijke actie hoeven de kwekers in de duin- en bollenstreek voor alsnog geen angst te hebben. Wat hen betreft staan er op dit moment, aldus de woord voerder van "Rijnland", nog geen maatregelen voor de deur. "Maar", voegde hij er aan toe, "je moet er wel wat voor doen alvorens je je geld binnen krijgt. Pas als je voor de deur staat, en dan zijn er wél twee aanmaningen aan voorafgegaan, krijg je je geld. Maar niet altijd. Die bedrijven of particulieren lopen dan sterk de kans dat ze geen gas meer van ons krijgen." Het energiebedrijf Rijnland moet overigens steeds meer rekeningen afboeken die niet kunnen worden vol daan. Nauwelijks twee jaar terug bedroeg dit bedrag nog "slechts" f. 140.000; vo rig jaar was dit opgelopen tot boven de zeshonderddui zend gulden, dit jaar wordt het miljoen overschreden. Zo mopperde een zich meldende kracht die terug moest om een vergeten diploma te halen Ja dat risico loop je wanneer je je als verpleegkundige, ziekenverzorgende, laborant, analist, therapeut ol medisch secretaresse bij Content voor ti|deli| werk laat inschrijven Ga je naar Content? Zorg dan dat je alles bij je hebt Want daar wordt zelfs het nummer van je speld nagetrokken! Vandaar dat zoveel ziekenhuizen en verpleeginrichtingen zich tot Content wenden. Pietje Secuur. In het weekend bellen veel clienten zelfs het speciale *'stand by" nummer van Content (070-52 11 74). Van haar 30 vestigingen in Nederland heeft de helft al aparte paramedische afdelingen Geen wonder dat je via Content meestal het vlugste weer aan de slag bent! Content's (para)medische vestigingen kunt u vinden in: amsterdam van baerlestraat 03 020-761011 apetdoorn hootdstraa! 169J 055-214103 amhem bakkerstraat 12 065-450641 - delft oude delft 76 015-132082 den haag theresiastraal 04 070-473521 dordrecht voorstraat 293 078-139677/ haariem iansweg 1 (hoek pr bolwerk) 023-323215 X hilversum kerkbrink 9 035-12851 - leiden breeslraat 69 071-125745 ni|megen grote markt 40 080-236760 rotterdam meent 70 010-135167 Schiedam hoogstraat 20 010-730322 utrecht biltstraal 1 030-314627 vlaardingen blokmakersplaats 1 010-354811 zoetermeer karei doormanlaan 32 079-164204 Suède Junior schoen met gepols- terde hiel en ingebouwd steun. Anti slipzooi. Winkelprijs f 59,95. Herfststunt f 25, Handgemaakte Moccasin met ingebouwd steun. In diverse kleuren maat 22/35. Met veter of als instap. Winkelprijs f 49,95. Herfststunt f 25,

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23