'Het leven kent maar weinig goede momenten' Katholieken verdeeld over kernwapens a O WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 De eerste keer leek het nog iets uit een boosaardig sprookje Dat was een maand geleden, schat ik, de Engelse kranten schreven er over, zoals ze nog altijd over de naweeen van de Falkland-oorlog schrijven. De ouders van een ge sneuvelde soldaat hadden een navordering gekregen van 30 pond of zoiets wegens zoekge raakte militaire spullen die aan hun zoon hadden toebehoord. Dat het leger hun zoon had zoekge maakt, voor een tegenwaarde van 30 miljard pond, scheen niet aftrekbaar te zijn bij deze uitwis seling van schadeposten. De tijd dat ik bij het lezen van zul ke berichten in edele colère ont stak en de adrenaline met wind kracht 12 door mijn aderen voel de daveren, is al lang voorbij. Een milde glimlach is tegenwoor dig het loon voor zulke berichten. Ze zijn zo vertrouwd, ze bewijzen dat de mens door de eeuwen heen zichzelf blijft, een onhandige stoethaspel, geen hersens, geen gevoel, niet eerst even nadenken bij het uitschrijven van zo'n aan maning tot betalen, of voor alle zekerheid even nachecken of de betrokken slordervos van een sol daat niet per ongeluk is gesneu veld (wat zijn slordigheid alleen maar zou bevestigen), nee, ge woon de volgende lijst van de sta pel nemen en de boete uitschrij ven en opsturen. Want zo gaan die dingen. De mens in zijn ge daante als robot, een woord dat de Tsjechische schrijver Karei Capek heeft bedacht en dat van het werkwoord 'werken' afkom stig is. De mildheid waarmee ik dit geïso leerde geval bezag ik kon me de doodschrik van de Britse legerlei ding, om van Margaret Thatcher maar te zwijgen, levendig voor stellen toen zij dit in de krant la zen; 'kunnen we die sergeant-ma joor van de administratie niet ontslaan, of anders misschien op knopen?!' riepen ze ontzet uit), kwam ook voort uit mijn overtui ging dat het allemaal om een on nadenkende, onhandige, admini stratieve lopende-bandhande ling ging, die na elke oorlog wel een of twee keer gemaakt zal wor den. Zoals er bij iedere verkla ring ook altijd een oproep bij een schattige baby terechtkomt, en er eens in de drie maanden een be drag vanf 7.823.950 op de postre kening van een groenteman wordt bijgeschreven. It's all in the game. In landen als Iran krij gen de ouders van een gefusilleer de politieke tegenstander de reke ning gepresenteerd van de kogel waarmee hun zöon is neerge knald, maar dat is pure boosaar digheid, een extra schop na, een perversiteit, terwijl het in dat ene geval van die gesneuvelde Britse soldaat om een administratieve onoplettendheid ging, waaruit je geen andere conclusie mag trek ken dan dat de mens feilbaar is, en onhandig, en hoogst onnaden kend. Maar wat lees ik nu weer op de voorpagina van de Daily Mirror van afgelopen maandag? „Zij vochten voor Engeland... nu wor den zij beboet". En in nog grotere letters: FALKLAND HELDEN MOETEN VOOR VERLOREN GEGANE PLUNJEZAK BETA LEN. De vrouw van een para van het 2e bataljon merkte dat er 60 pond was afgetrokken van het trakte ment van haar 19-jarige man, wiens beste vriend tijdens de ge vechten op de Falkland Eilanden was gesneuveld. Die 60 pond (on geveer 300 gulden) waren in min dering gebracht, omdat hij een paar 'windproofs'- was kwijtge raakt. Mijn Engelstalige woor denboeken, inclusief de Webster van 2000 pagina's, weigeren te onthullen wat 'windproofs' zijn militair geheim wellicht?), maar het zullen wel windbestendige jacks of zoiets zijn geweest. „Maar je gaat in de hitte van de strijd toch niet terug om naar ie der stukje kleding te zoeken!", zei de echtgenote verbitterd. Dit nu blijkt niet een geval op zich zelf te zijn, een misser van een overijverige administratiepik, want een andere para uit Alders- hot schatte dat 75 procent van de militairen die op de Falklands hadden gevochten voor zulke din gen op hun gage gekort waren. Hijzelf had bijvoorbeeld 12 pond moeten betalen voor een wegge raakte broek, hoewel de sergeant na de roemrijke overwinning op de terugreis naar het enthousias te moederland gezegd had dat dit toch afgeschreven spullen waren. „We aten, sliepen, deden alles in onze plunjezak. Hij was altijd nat, en tegen de tijd dat de oorlog voorbij was, was een deel ervan al weggerot en stonk hij zo dat hij toch nooit meer gebruikt had kunnen worden", aldus deze pa ra. „Zelfs jongens die gewond zijn geraakt en daardoor zonder hun spullen werden weggevoerd, moeten die nu betalen". En een soldaat van de Royal Artillery vertelde dat ze hun spullen voor een deel hadden moeten achterla ten voor het legeronderdeel dat hen kwam aflossen, maar dat ze in zo slechte staat waren, dat ze moesten worden verbrand. Mee terugnemen had dus helemaal geen zin gehad. En wat zegt de foerier, die al deze boetes uitdeel de? Het speet hem erg, maar hij handelde op bevel van hoger hand. Dus toch! Geen onnaden kende, overijverige vergissing van een administratierobot, maar een weloverwogen maatre gel van een generaal die bij de parades nog nooit zijn stokje is kwijtgeraakt! Zeven ochtenden die een indruk geven van het leven van een vrouw, van haar jeugd tot aan haar dood. Het decor is steeds hetzelfde: een slaapkamer 's morgens vroeg, een vrouw die net wakker is en nog niet bij volle bewustzijn haar komende dagtaak overpeinst. Om haar heen de geluiden van een ont wakende dag en het zonlicht dat gefilterd wordt door de gordijnen. Alle hoop en teleurstelling die de vrouw in de loop der jaren voelt, komen op deze ochtenden bovendrijven. Dat is de inhoud van 'Waking', een boek van nog geen 80 pagina's, waarin de Engelse schrijfster Eva Figes een beknopt maar aan grijpend beeld geeft van het leven van een vrouw. Een beeld dat talloze andere vrouwen zullen herkennen. Het boek is in Enge land met superlatieven overladen. 'Schitterend', 'verbazingwek kend', 'een meesterwerk', '80 bladzijden die behoren tot de mooi ste in de Engelse literatuur van dit moment'. Ter gelegenheid vaji het uitbrengen van de Nederlandse vertaling van haar boek was de 50-jarige Eva Figes afgelopen week in ons land. Een gesprek met een opmerkelijke vrouw. Eva Figes in werkelijkheid is het evenbeeld van de foto op de omslag van haar boek. Een foto die volgens de schrijfster 15 jaar oud is. Het is haast niet te geloven dat deze vrouw aan het cafétafel tje tegenover de verslaggeef ster de leeftijd van 50 jaar heeft bereikt. Geen grijze haar te bekennen, een gave huid zonder één rimpeltje. Figes, een gescheiden moeder van twee kinderen, heeft in middels naam gemaakt als schrijfster en feministe. Ooit heeft ze een boek geschreven met de titel 'Patriarchaal ge drag', waarin ze op de bres stond voor vrouwenemanci patie. Haar nieuwe boek met als Nederlandse titel 'Ontwa ken' is volgens haar geen uit gesproken feministisch boek. 'In de eerste plaats ben ik schrijfster. Een scheppend mens, niet iemand die femi nistische propaganda be drijft. Bovendien vind ik dat je de waarheid moet schrij ven. Dat betekent dat ik de wereld moet beschrijven zo als zij in werkelijkheid is. Niet zoals ik graag wil dat de wereld eruit ziet'. 'Ik verwerk wel veel van mijn eigen ervaringen in boeken. Dat lijkt me onvermijdelijk. Hoe kun je anders over het le ven vertellen? De vrouw in 'Ontwaken' is ook geschei den en heeft twee kinderen. Maar het gaat over méér dan mijn eigen leven. De ervarin gen van de vrouw in dit boek zijn algemeen en voor veel vrouwen herkenbaar. Ik heb mijn eigen bevindingen al leen gebruikt om het verhaal meer tot de verbeelding te la ten spreken. Het eerste hoofdstuk over de jeugd bij voorbeeld is precies zoals ik het zelf vroeger als kind heb ...'Ik trek het beddegoed over mijn hoofd. Dit is mijn huisje, donker, verborgen en warm. Het ruikt naar mijn lichaam. De luchtjes van mijn lichaam geven me een behaaglijk en vertrouwd gevoel Op kal me toon praat ik tegen mijn gladde ronde knie. Ik lik de plek waar het korstje losgela ten heeft met achterlating van een klein, wit litteken, ik ruik aan de huid van mijn arm. Wat lekker ruikt die, naar zonlicht en gistermid dag, toen het buiten smoor- heet was'... (uit hoofdstuk 1) Ik heb lang nagedacht over de vorm van dit boek. Ik wilde het leven van een vrouw be schrijven, maar dan op een hele speciale vertrouwelijke manier. Het moest niet alleen waar ziin. maar vooral mooi. Daarom leg ik sterk de na druk op het lichaam van de vrouw. Haar leven wordt gea nalyseerd en beoordeeld door haar lichaam en haar zintuigen, niet door haar ver stand. Uitgangspunt voor elk hoofstuk is steeds het 's mor gens wakker worden, een heel intiem moment van de dag. 's Ochtends vormen li chaam en geest van een mens een geheel. Met het opstaan verdwijnt dat vertrouwelijke gevoel. Dan wordt iedereen een machine. Je maakt ont bijt, eet, gaat naar je werk. Al lerlei activiteiten wachten om je in beslag te nemen. Al leen 's morgens vroeg by het wakker worden heeft iemand de kans om uitgesproken zichzelf te 'Daarom heb ik perioden ge kozen in een vrouwenleven waarin het lichaam erg be langrijk is. Met in het midden van het boek een soort hoog tepunt: het vierde hoofdstuk vrouw met haar bed ligt. Is er een r hoogtepunt denkbaar vrouwenlichaam liefde?' 'Puberteit en zwangerschap zijn ook omstandigheden waarbij een vrouw sterk li chamelijk betrokken is. De overgang in het boek van pu berteit naar de zwangerschap van het tweede kind is wel licht groot. Nu denken vrou wen wel drie keer na voordat ze een kind nemen. In mijn tijd ging het allemaal vrese- doorbreken. Vorm en styl heb ik aangepast om beter tot de lezer door te dringen en de bedoeling van dit verhaal over te kunnen dragen Het is niet het volle bewustzijn van de vrouw dat spreekt, maar een innerlijke stem. Een stem die steeds hetzelfde blyft. De vrouw als kind spreekt de zelfde taal als de volwasen vrouw. Het is één doorgaan de stroom, één innerlijke mo noloog'. 'Maar mijn eigen kind, wiens mond zo week als rub ber is onder de lelijke stoppels die hij weigert erf te scheren en met een starre houding van zijn hoofd op me neer kijkt van uit zijn nieuwe pas ontdekte hoogte, gaat nog een stapje verder: je bent lelijk, zegt hij tegen me. je bent oud en afzichtelijk. En als zijn mond die woorden niet spreekt, dan dagen zijn ogen me wel uit. Waarom ga je met weg en val je niet in een gat in de grond? vraagt hij. Be dek je, zegt hij wanneer hij zonder te kloppen mijn ka mer binnenkomt, je lichaam is te weerzinwekkend om te zien'....(uit hoofdstuk 5) kom je niet, waarom heb je me alleen op het strand ach tergelaten. terwijl het overal om me heen donker tvordt? Maar nu zie ik een lichtje dansen tn de duisternis, het trilt, het flakkert. het is een geest, nee, het is het licht ran een vissersboot, nee. een enke le ster misschien, maar nee. het komt dichterbij, ze komt me halen, ze is me met verge ten, ze heeft hand, het i ruggekomen na om me te halen, veilig r fakkel i ze is te- het strand op te tillen huis te dra- lijk snel. Het ene moment zat je nog op school, het volgen de was je getrouwd en moe der'. ..'Ik vecht tegen gebrek aan eet lust en slik alles wat nodig is om gezonde beenderen en weefsels op te bouwen. Ik doe de voorgeschreven ademha lingsoefeningen... Ik zorg er voor dat het kindjne niet ziet huilen. Ik heb gelrerd mijn le ven met kleine genoegens te vullen, zoals de vorm van een vaas die op het kozijn staat, de frisse geur van wit linnen goed wanneer ik de was van de lijn haal Vooruitblik kend door de half openstaan de deur kan ik het patroon van mijn dag voor me uitge spreid zien liggen. Het is nauw verbonden met de mu ren van dit huis, met voor werpen als melkflessen en steelpannen, dekens, lepels en kleine schoentjes die regelma tig dichtgegespt moeten wo- ren. Te midden van dit alles weet ik niet wie ik ben... Mijn hoofd is vol bakerrijmpjes en kinderliedjes'... (uit hoofd stuk 3) 'Bij dit boek past geen verstan delijke taal met keurige zin nen, komma's en punten. Ik moest een eigen taal créee- ren, een poëtisch proza. Daar mee maak ik het de lezer niet gemakkelijk. Mensen zijn ge wend aan nette afgepaste zin nen. Ik wilde dat bewust 'Met mijn zoon kon ik altijd pri ma opschieten, tot hij in de puberteit kwam. Vanaf dat moment lagen we voortdu rend overhoop. Hy luisterde niet naar me of deed net alsof ik er net was. Ik denk dat zo'n vervreemding tussen ouders en kinderen noodzakelyk is. Zelf vond ik het een uiterst pijnlijke fase in mijn leven. Het gaf met het gevoel oud en nutteloos te zijn, alsof ik niet langer belangrijk was. De vrouw uit het boek voelt het precies zo'. 'Misschien komt dit hoofdstuk veel harder over dan de be doeling is. Maar dit alles speelde op een moment dat ik ook aan het schrijven was. Mijn pyn over de verstoorde houding met mijn zoon klinkt duidelijk door. Nu is de goede verstandhouding weer hersteld Ook in het boek vinden moeder en kind elkaar weer: ijlend op haar sterfbed roept de vrouw om haar moeder'. 'Mamma, mamma waarom gen'....(uit hoofdstuk 7) Toch kryg ik steeds te horen dat er te veel slechte en te weinig goede momenten uit het leven worden beschre ven. Dat geloof ik niet. Ik be schrijf een mengeling van ge lukkige en trieste momenten. De jeugd van de vrouw is ge lukkig. ook de pen ode met haar nog kleine kinderen geeft vreugde naast verdriet Geluk is immers maar iets heel beperkts. Het leven kent weinig goede momenten. Tenminste, zo denk ik er over. En zo moet ik er ook over schrijven'. 'Om het leven draaglijk te ma ken geef ik mezelf een hou ding van 'laten we er een dol le boel van maken'. Maar dat is eigenlijk jezelf voor de gek houden Als mensen zo praten proberen ze meestal te ontsnappen aan vervelende dingen. Het is de taak van een schryver die dingen niet te mijden, maar ze op te zoeken en onder ogen van de mensen te bren gen. Ook als ze er met van willen weten Vreemd ge noeg heb ik altijd de behoefte gehad meer te schrijven over de slechte momenten van het leven. Niet met opzet Maar op de een of andere manier worden myn boeken pessi mistisch, zelfs als ik he^ te gendeel voor ogen heb'. 'Ooit heb ik een humoristisch boek proberen te schrijven die i ge heugenverlies lijdt. Tydens het schrijven heb ik me kostelyk geamuseerd. Toen ik het later nog eens overlas dacht ik: dit is een nachtmer rie! Het verhaal was eigenlyk diep tragisch. Zelfs als ik wil, kan ik met aan de tragiek van het leven ontsnappen' ("Ontwaken", Eva Figes, uitg. Veen, 17,90) Van de ruim 2000 reacties die bij de Nederlandse bisschoppen zijn binnengekomen op hun vra gen over de kernwapenkwestie spreekt ongeveer de helft zich uit vóór eenzijdige stappen op het gebied van wapenbeheer sing en -beperking. De vrijwil lig ingestuurde reacties zijn voor 53 procent afkomstig van persoonlijke rooms-katholieken en voor 47 procent van groepen (maatschappelijke en kerkelij ke groeperingen, gezinnen en echtparen). Het resultaat van het onderzoek kan niet representatief genoemd worden voor de mening van de Nederlandse rooms-katholieken, maar geeft, volgens de onderzoe kers. wel een tendens aan. De bisschoppen hadden nadrukke lijk een aantal personen en in stanties of organisaties benaderd om te reageren. De meeste reac ties zijn toch het resultaat van het eigen initiatief van personen of groepen. De belangrijkste vraag van de bis schoppen was, of naast regelin gen bij verdragen ook eenzijdige stappen genomen moeten wor den. Stappen die verenigbaar zijn met een geoorloofde be scherming van de eigen veilig heid en die ook een uitnodiging zijn tot een positieve reactie. Van de 1011 persoonlijke reacties met een standpunt over deze vraag verklaarde zich 49,6 pro cent vóór en 50.4 procent tegen eenzijdige stappen. Van de 924 groepsreacties was 39,6 procent vóór zulke stappen en 27,8 pro cent in meerderheid voor. In 20,2 procent van de groepen waren de meningen meer verdeeld. De rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax Christi' zal de bis schoppen voorstellen, een nieuwe raadpleging over de kernwapens te houden, maar dan aan de hand van een duidelijk stand punt van de bisschoppen. Tijdens deze raadpleging zullen de gelo vigen vooral in groepen moeten discussiëren. De godsdienstige en ethische kanten van de zaak moe ten dan beter aan de orde komen. Deze tweede consultatie zou kun nen worden afgesloten met een conferentie van rooms-katholie ken over eenzijdige stappen naar ontwapening. Dit voorstel deed de algemene se cretaris van 'Pax Christi', Guy Dilweg, vandaag in Utrecht tij dens de aanbieding van het rap port over de reacties op de vra gen van de bisschoppen. Dilweg noemde de vragen van de bis schoppen 'onduidelijk'. IKV en ICTO Het eerste gesprek tussen het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) en het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (IC TO) - gisteravond in Amersfoort - heeft niet geleid tot wijzigin gen in het standpunt van beide organisaties. Gesproken is alleen over de relatie van het IKV met de kerken en een mogelijke er kenning door de kerken van het ICTO als gelijkwaardige ge sprekspartner. Het gesprek zal worden voortgezet, vooral over de inhoudelijke ver schillen. Namens het IKV namen voorzitter Ben ter Veer, secretaris Mient Jan Faber, Pax Christi-secretaris Guy Dilweg, mevrouw A. Geen- se en mevrouw H. Woelinga er aan deel. Namens het ICTO de heer H. Annen, professor dr. K. Douma, de heer R. Jobse en de heer J A. E Vermaat. Anti-semitisme Het anti-semitisme bewijst, dat het christendom de mensen niet echt maar slechts oppervlakkig heeft bekeerd. In het anti-semitis- me stuit het christendom op zijn eigen heidendom. Dat zei de Leidse theoloog profes sor G. H. ter Schegget gisteren op een bijeenkomst in Amster- ADVERTENTIE dam van het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (OJEC). Onderwerp was: 'Van vooroorde len tot co-existentie'. Ter Schegget betoogde, dat de christelijke theologie moet na gaan, of het christendom prakty- ken rechtvaardigt waartegen het zich krachtens zyn oorsprong juist behoort te verzetten Voor de joodse theologie zag hy een soortgelijke taak weggelegd: cri ticus van het jodendom, inclusief Israel. Deze week wordt op Schiphol een internationale conferentie van luchthavenpastores gehou den over het thema 'De vr< I m Ie ling die in uw poorten is' Secre taris dr. H. A M. Fiolet van de Nederlandse Raad van Kerken heeft de conferentie gisteren ge opend. In zyn toespraak zei hy. dat de vreemdelingen, afkomstig uit de jonge kerken in de Derde We reld, mede verantwoordelijk zyn voor de crisis in de kerken van Europa en Noord-Amerika Zij maken christenen in het Westen ervan bewust, dat de traditionele geloofsantwoorden niet meer passen by de nieuwe vragen van een snel veranderende samenle ving. De christen uit Azie probeert de westerse christen in gesprek te brengen met de wereldgodsdien sten. En tn de strijd tegen maat schappelijk onrecht en voortdu rende schending van de mensen rechten wil de christen utt Zuid en Midden-Amerika de geloofsge noten in het Westen duidelijk ma ken, dat het geloof niet alleen draait om een persoonlijke leer houding tot God maar ook socia le en politieke gevolgen heeft. Deze houding verstoort de geves tigde orde van de krrken in het Westen, zei Fiolet Zy zullen een steeds groter spanningsveld wor den van de strijd om geloofsver nieuwing. sociale gerechtigheid en politieke betrokkenheid Beroepen Hervormde Kerk beroepen te Egmond aan Zee en -Binnen D van Zyll Langhout Oosterend (Texel), te Ferwerd kandidaat O. C. Kerssen Nieuwegein, te Den Haag IJ Akkerman Norg, te Den Haag (Kloosterkerk) C A t. r Linden Oegstgeest, beroepbaar W. M M. Moonen Amsterdam Gereformeerde Kerken aange nomen naar Andyk J W Kui pers Oenkerk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt bei te Zuidwolde (Dr.) kandidaat J. K de Hum leiden t'hristrli ik Gereformeerde Kerken be dankt voor Alphen aan den Rijn A. van Hetercn Werkendam Ge reformeerde Gemeenten aange nomen naar Oostkapellt C Ha nnck Dordrecht, bedankt voor Borssele D. Hakkenberg Lisse Van de Franse bevolking vindt 53 procent, dat de Rooms-Katho lieke Kerk in de tegenwoordige gedaante uit de tyd is en een ver ouderde moraal verdedigt. Ruim 82 procent van de mensen die het instituut voor opinie-onderzoek 'Sofres' voor deze enquete on dervroeg, zei rooms-kathohek te zyn. De leider van de Evangelische Kerk in Spanje, dominee Daniel Vidal. wil de paus tijdens diens bezoek aan Spanje niet ontmoe ten. Volgens hem is het paus be zoek een politieke demonstratie van reactionaire krachten, voor al tegen de wet op de echtschei ding Ook wil Vidal met zijn wei gering de aandacht xxstigen op de moeilijkheden die de protes tanten tn Spanje nog steeds dervinden ADVERTENTIE j (TiTOTH EEKRP.NTI Rentedaling RPS Hypotheken van 9.7% naar Rente voor 5 jaar vast. Werkdijke jaarrente 9.94 Wilt u meer weten over een I RPS hypotheek, bel dan (020)5918011 of haal de folder op het postkantoor. postgiro rijk: tspaarbank

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19