Peugeot vaart andere koers Oplossing daagt in handelsgeschil AUTO -C Na enkele zeer magere jaren Wassen beschermt een auto tegen roestvorming Europa met VS Steeds meer moorden op bevel regeringen Landbouw licht vaak hand met loonstrook CNV "in" voor plan-Lievense WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 Extra Samengesteld door Koos Post Peugeot is altijd een wat terughoudend auto merk geweest. Het eta leerde zijn verdiensten niet zo nadrukkelijk. Het leunde liever wat voldaan op een faam van exclusiviteit en so liditeit die in de loop der jaren was opge bouwd. Maar dat is geen pijler waarop een merk vandaag de dag zijn broodnodige populariteit - en daarop gebaseerd de ver koopcijfers - kan laten af hangen. Daarom gaat er ook flink wat veranderen. Althans, als ik Jean-Paul Pa- rayre mag geloven. Een vrij wel onbekende figuur, al is hij al een jaar of acht topman, eerst directeur van Peugeot en sinds vijf jaar president- directeur van de groep die werd gevormd door Peugeot- Talbot en Citroën (PSA). Maar al die jaren schuwde hij de publiciteit. En nu ineens een uitvoerig in terview in het augustusnum mer van het toonaangevende Amerikaanse autoblad Auto motive News. Dat gebeurt niet voor niets. En echt niet alleen om te vertellen dat de magere jaren ook voor zijn groep nog niet helemaal ach ter de rug zijn. Peugeot heeft het méér dan moeilijk gehad. Met vorig jaar een record verlies van ruim twee miljardd) gulden. En het jaar daarvoor toch ook al anderhalf miljard. Het Franse concern verwacht echter betere tijden. Mis schien al dit jaar. Ook in ons land is de nieuwe importeur - Peugeot Talbot Nederland (eigendom van de Franse fa- Peugeot 305. voor zestig procent anders briek en onder leiding van di recteur P. Baehr) - optimis tisch. Onder meer omdat er diverse nieuwe modellen op stapel staan. Maar die betere verwachtingen kunnen niet alleen de reden zijn dat opperbaas Paravre ineens voor het voetlicht kwam. Hij wilde de autorij dend wereld kennelijk laten weten dat de drie bedrijven van zijn groep elk voor zich de zaken wat energieker gaan aanpakken. Ik ben er be nieuwd naar. Ik weet niet of de vernieuwing van de Peugeot 305 al onder deze noemer thuis hoort. In elk geval heeft deze restaura tie kortgeleden plaats gehad. Van binnen en van buiten is er aan de wagen flink wat veranderd. De computer heeft daarin een groot aandeel gehad. Die heeft talloze berekeningen gemaakt om het grootst mo gelijk effect te bereiken. Zo zijn de verbeteringen aan dashboard en console puur functioneel. Opvallender zijn natuurlijk de wijzigingen in de vormge ving. Veelal gericht op verla ging van de luchtweerstand om daardoor het brandstof verbruik te kunnen drukken. Om een voorbeeld te noe men: de regengoten langs de voorruitstijlen zijn weggela ten. Zo heeft men volgens de fabriek de luchtweerstand met tien procent (tot Cw 0.40) kunnen terugdringen. De topmodellen hebben voorts platte wieldoppen en een spoiler op de kofferdeksel. "Erfenissen" van Peugeots experimentele model V.E.R.A De lagere luchtweerstand ge voegd bij een ander mecha niek hebben het benzinever bruik met 9 tot 11 procent kunnen beperken. Hoeveel precies hangt af van het mo del. In totaal zijn er elf versies ver krijgbaar. Onder meer sedans met de voor de hele PSA- groep in Trémery gebouwde dieselmotor van 1905 cc, die goed is voor een topsnelheid van 152 kilometer per uur. Zoals ik onlangs schreef kan men deze krachtbron ook on der de motorkap van Talbots Horizon-diesel tegenkomen De prijzen lopen van 18.300 voor de kale Base (benzine) tot bijna 29 mille voor de lu- xeuze SRD (diesel dus). Een grondig onderzoek heeft uitgewezen dat wassen een auto tegen corrosie be schermt. Rohé California, fabrikant van wasinstallaties (zoals de zogenaamde wasstraat), be taalde het onderzoek dat door prof.dr.H.G.Moslé van de universiteit van Duis burg werd uitgevoerd. De hoogleraar en zijn mede werkers namen er anderhalf jaar voor. In die tijd trokken ze met twee vrachtwagens met aanhangers kris kras door Europa. Door weer en wind. Met aan boord 120 zorgvuldig gelakte stalen platen. In totaal werden die platen over een afstand van meer dan 160.000 kilometer rondgesleept. Daar onbeschadigd lak zo'n tien jaar bescherming biedt waren diverse beschadigin gen op de platen aange bracht zodat in elk geval roest zou ontstaan. Een der de van de platen ging elke week naar een wasinrich ting, een derde om de vier weken en de rest werd nooit gewassen. Om de drie maanden werd de graad van roestvorming nauwkeurig vastgelegd. De resultaten zijn na afloop uit voerig bestudeerd. Er kwa men drie dominerende con clusies uit te voorschijn. 1. De snelheid waarmee roest vorming zich onder de lak uitbreidt - na beschadiging van het lak door krassen of steenslag - kan door weke lijks wassen tot de helft worden teruggebracht. 2. Door een daarop aansluiten de wekelijkse behandeling met was kan dat effect nog eens 50 procent worden ver sterkt. 3. Als de tijdsduur tussen twee wasbeurten vier weken of meer bedraagt zijn de be schermende invloeden van i en de behande ling met was niet meer vol doende om tot een bevredi gende afremming van de roestvorming te komen. Men ziet het: volgens dit in op dracht van belanghebben den uitgevoerde onderzoek heeft het wassen van uw wa gen niet alleen een cosme tisch effect, maar ook een nuttig. Het draagt bij tot be houd van de waarde van de auto. A UtO /-~r-v l llegaar Maandblad voor op de snelwegen "Politie Signaal" heet het maandblad dat sinds enige tijd gratis verkrijgbaar is in vrijwel alle benzinestations langs de snelwe gen. m de AC-wegrestaurants en bij Avis Rent-a-car Volgens de verstrekte informatie is het blad vooral bedoeld om de gebruikers van de snelwegen te helpen met tips. algemene infor matie en achtergronden. In het goed verzorgde, veelkleurige eerste nummer heeft dat streven onder meer gestalte gekregen tn een gesprek met kolonel Vogel, de leider van de befaamde Porsche-groep ran de Rijkspolitie en een portret van die oranje-witte groep. Voorts een uitvoerig over zicht van opgebroken weggedeelten Het blad wordt uitgegeven door Ton Thies Productions in Den Haag Foto: het eerste nummer werd geheel in stijl op een parkeerplaats langs de snelweg door twee surveillanten van de Porsche-groep aangeboden aan plaatsvervangend inspecteur-generaal Frac- kers van het korps Rijkspolitie (r). Nieuwe gezicht van Fiat Fiat komt begin volgend jaar ook tri ons land met een nieuw top model in de Panda-serie: de 45 Super. Met wat betere stoelen, een andere bekleding, een uitgebreider uitrusting en nog wat aar digheidjes. Alles bij elkaar dus wat luxueuzer dan de 45 die tot nu toe boven aan de lijst stond. Men zal er ook zo'n tien procent meer voor moeten betalen. Maar hoe gek het ook klinkt, het belangrijkste is ditmaal het nieu we/rontje van de auto. Want dat zal in de komende jaren gelei delijk aan het kenmerk worden van alle personenauto's van het Italiaanse merk. Het wordt derhalve het nieuwe gezicht Fiat. "De kleermakers van Datsun hebben de Cherry tweede maal een nieuw pakje aangemeten. Geheel anders van snit". Dat schreef ik in april 1979. Ik zou het nu kunnen herhalen met twee verschillen. In de eerste plaats heet Datsun ook in ons land tegenwoordig geen Datsun meer, maar Nis san en op de tweede plaats hebben we nu alweer de der de verbouwing van de Cherry achter de rug. In 1971 verscheen de eerste Cherry. Vier jaar later liep de tweede generatie van stapel. Weer vier jaar later generatie nummer drie en thans dus de vierde editie. Intussen is die Cherry wel geë volueerd van een kittig klein karretje tot een keurige ge zinswagen. Weliswaar niet royaal maar toch duidelijk een vervoermiddel voor het hele gezin. Dat geldt ook voor de nieuwe Cherry, waarop als firma- .naam dus alleen nog Nissan is te vinden. Een leuk ogend, vlot en vrolijk wagentje. Maar wel volgens de lijnen die v tal ten kennen. Het wemelt in die lage middenklasse van zulke modelletjes. De geplakte, schuiner geplaat ste voorruit, de lage voor kant, de spoilers voor en ach ter, het zijn o.m. deze details die met de nieuwe wigvorm hebben bijgedragen tot het terugdringen van de lucht weerstand met bijna een kwart ten opzichte van het vorige type. Om het formeel te zeggen: de luchtweerstand is terugge bracht tot een Cw-waarde van 0.38. Mooi en aardig, zal men zeggen, maar wat koop ik ervoor? Een, lager ver bruik. Volgens de fabriek zou dat gemiddeld zelfs twaalf procent lager zijn. Maar dat heb ik niet kunnen halen. In 1979 kwam ik aan de benzine pomp gemiddeld tot bijna ëén op dertien, ditmaal scoor de ik om en nabij de één op veertien. De Cherry is niet alleen op nieuw gemodelleerd, de ont werpers hebben ook het inte rieur met kritische blikken bekeken. Dat heeft onder meer een ander, zeer over zichtelijk dashboard opgele verd, wat meer ruimte voor benen en hoofden (al is dat nog verre van royaal) en iet wat verbeterde stoelen. Dat laatste was wel nodig ook want in de "oude" Cherry vormden de stoelen - zoals ik destijds schreef - een ach tergebleven gebiedje. De nieuwe stoelen zijn nóg niet ideaal. De (harde) zittingen zijn nog te kort en de leunin gen geven te weinig steun in de lendenen. Maar het wordt al beter. En je kan tegen woordig niet meer alles ver langen voor bedragen van 15 tot 18 mille. De 1,3 GL driedeurs (met vier versnellingen), die ik van Nissan Nederland in Lisse ter beschikking had gekregen, is om zo te zeggen een midden motor in de serie: 16.695,-. Drie jaar geleden kostte de duurste Cherry sedan nog geen 14 mille. De jongste Cherry heeft de mo tor die ook in de Nissan Sun ny is geplaatst. Hij is lever baar met 988, 1270 en 1488 cc inhoud. Het is een soepele, glad draaiende krachtbron, maar zoals ik enige tijd gele den al schreef - na een tijdje in de Sunny te hebben gere den - hij is bepaald niet ge ruisloos. Vooral in de hogere toerentallen laat hij zich ste vig horen. Maar hij is pittig genoeg, laat zich lekker doortrekken en de 60 paardekrachten van mijn 1300 cc versie trokken het ruim 800 kilo wegende wagentje gemakkeUjk naar een snelheid van ruim boven de 150 kilometer per uur. Natuurlijk zijn dergelijke au tootjes niet het prettigst als men het gaspedaal tot de plank ingedrukt houdt. Te meer omdat de vering van de ze Cherry kort en stug is, zo dat dan alles in beweging lijkt te zijn. Als men zichzelf is deze echter wat weet te be teugelen is het redelijk goed toeven in de Cherry. Want zoals gezegd, de motor doet zijn werk soepel genoeg. De versnellingsbak levert geen enkel probleem op. Dank zij de tandheugelbestu- ring is de Cherry gemakke lijk te hanteren. De voorwiel- aandrijving cn de onafhanke lijke wielophanging rondom zorgen voor grote koersvast heid en goede wegligging. De pedalen hebben een wat erg grote slag, maar de rempeda len daarentegen moet men met beleid benaderen om met (zonder gordel) hardhan dig tegen de voorruit terecht te komen. Maar alles bij elkaar is het een goed bruikbaar en glad func tionerend wagentje. Nissan Nederland hoopt dat het zyn oude populariteit weer snel zal oppikken. En gezien het karretje is dat beslist niet on mogelijk. LUXEMBURG (GPD) - Binnen de EG bestaat voorzichtig opti misme over de mogelijkheden om de meningsverschillen met de VS over de handel met Oost- Europa binnenkort op te lossen. „Er wordt snelle vooruitgang ge maakt bij de besprekingen", zei de Britse minister van buiten landse zaken Pym gisteren in Luxemburg op de vergadering van Europese ministers van bui tenlandse zaken. Vertegenwoordigers van de econo misch belangrijkste westerse landen: de VS, Japan. Canada. Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Italië zullen donderdag voor de tweede keer in Washington besprekingen voeren over een gemeenschap pelijke behandeling van Oost- Europa op het terrein van de energie, de exportkredieten, de technologie, de militaire appara tuur en de landbouwprodukten. Zo'n Europees-Amerikaans ak koord zou het voor de Ameri kaanse president Reagan moge lijk maken de Amerikaanse boy cot van de gaspijplijn tussen de Sowjet-Unie en West-Europa op te heffen. De Amerikaanse rege ring hecht er veel belang aan de problemen rond deze gaspijp en in wijder verband de gespannen handelsrelaties tussen de VS en West-Europa uit de wereld te hel pen voor de komende verkiezin gen voor het Amerikaanse con gres op 2 november. De Britse minister Pym benadruk te evenwel dat er geen sprake is van speciale Europese conces sies aan de VS om die boycot van de pijplijn weg te werken. Pym ontkende eveneens dat het Wes ten een handelsoorlog tegen het Oostblok wil beginnen. „Het gaat om een wat strakker raam werk voor de handel met Oost- Europa", zei Pym. Aan de besprekingen in Washing ton nemen naast de genoemde landen ook vertegenwoordigers deel van de Europese Commissie en de Europese ministerraad. Dit om te verzekeren dat de belan gen van de Europese gemeen schap als geheel en met name van de kleinere Europese landen die in Washington niet aanwezig mogen zijn, zoals Nederland, toch worden verdedigd. Eventuele gezamenlijke stappen van de westerse landen zullen uiteindelijk ook in het kader van de Europese Gemeenschap als geheel moeten worden uitge werkt omdat Europa een ge meenschappelijke handelspoli tiek heeft. Jaarrapport Amnesty: LONDEN (DPA/AFP) - Het aantal moorden en verdwijningen waarvoor regeringen verantwoordelijk zijn neemt zo schrikba rend toe dat de internationale gemeenschap onmiddellijk in het geweer moet komen, zo zegt Amnesty International in haar jaar rapport dat vandaag in Londen werd gepubliceerd. In 1981 zijn duizenden mensen om politieke redenen zonder vorm van pro ces gedood op bevel van de autoriteiten of met hun medewer king. Ook "verdwijnen" of dikwijls mensen die door de autori teiten zijn ontvoerd of gearresteerd. Naar Amnesty vaststelt, worden politieke moorden gepleegd in landen met heel verschillende ideologieën. Met nadruk noemt de organisatie de moord in San Salvador in januari 1981 door regeringsmilitairen op 22 jongeren en de moord in april van dat jaar door Syrische militairen op 350 mensen. Behalve aan moorden waar regeringen de hand in hebben be steedt Amnesty ook aandacht aan executies, gevangenzettin gen, martelingen en mishandelingen in 121 landen. In het Midden-Oosten en Noord-Afrika zijn talrijke executies uit gevoerd. In Iran waren dat er in 1981 2600. Amnesty schat het werkelijke aantal veel groter. Er werden m Irak honderden men sen terechtgesteld. Op veel kleinere schaal zijn terechtstellingen uitgevoerd in Tune sië, Egypte, Jordanië, Saoedi-Arabië, de democratische repu bliek Jemen, Koeweit en de Arabische emiraten In Syrië zijn honderden mensen na korte processen gedood. Volgens de mensenrechtenorganisatie werden in vele landen gevangenen mishandeld. In de meeste Afrikaanse landen is het gebruikelijk dat mensen die verdacht worden van tegen de staat gerichte activiteit zonder proces gevangen worden gezet. De toestanden in de gevangenis sen zijn hard. vooral in Gabon. Guinee, Ivoorkust, Lesotho. Ma dagaskar en Somalië, en er wordt gemarteld, vooral in Ethiopië. Zuid-Afrika. Oeganda en Zaire. DRIEBERGEN (GPD) - Een op de drie jonge werknemers in de land- en tuinbouw en aanver wante bedrijven ontvangt nooit een loonstrookje van zijn werk gever. De voorzitter van de Voe dingsbond CNV. M. D den Hol lander, maakte daar melding van in de rede waarmee hij vandaag het jaarcongres van zijn organi satie opende. Een onderzoek door de Jongeren- raad van de voedingsbond heeft de nalatigheid van de werkge vers in de agrarische sector aan het licht gebracht. In alle agrari sche cao's wordt overigens be paald dat de werkgevers ver plicht zijn om hun werknemers de berekeningen van bruto naar netto-loon te verstrekken. Daar wordt kennelijk op grote schaal de hand mee gelicht Door het ontbreken van de loon- strookjes is het volgens Den Hol lander volstrekt onmogelijk om te bepalen of het juiste loon inge volge de cao wordt betaald. „In de agrarische sector kan men er dus niet automatisch van uit gaan dat de werkgever aan zyn loonverplichtingen voldoet". De voedingsbond zal daar extra aan dacht aan gaan besteden. Oven gens is de onbekendheid by agrarische werkgevers groot wanneer het gaat om regels cn wettelyke bepalingen die betrek kingen op hun werknemers, zo is uit het onderzoek van de Jonge renraad gebleken. UTRECHT (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een slagvaardig beleid gaan voeren om het zogenaamde plan-Lievense te ontwikkelen Dit plan, dat de aanleg van een grote wind- en waterkrachtcentrale behelst, is sinds zijn geboorte in 1979 laks en bureaucratisch door de overheid benaderd, terwijl het juist zo snel mogclyk van de grond moet komen Dit schryft de Industriebond (CNV) in een beleidsnota over grootscha lige energie-oDwekking. Volgens de Industriebond CNV kan een team van deskundigen binnen enkele maanden een programma van actie opzetten, als d< regering daar nu het startschot voor geeft Voor de aanleg van het waterbekken zijn 19.000 manjaren begroot, en voor de bouw van de windturbines 35.000 manjaren. Bediening en onderhoud leveren dan nog eens 900 blyvende banen op

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11