"Bloedbad niet voorzien" Communisten in Italië oneens over nieuwe C Britse regering zwijgzaam over schandaal Schmidt niet beschikbaar voor bondskanselierschap Frans voorstel voor misdaadhof ketst af in EG Sharon voor onderzoekscommissie: Reagan op reis naar Z.-Amerika Gaddafi in China voor verzoening DINSDAG 26 OKTOBER 1982 BONN (DPA) De Westduitse oud-bondskanselier Helmut Schmidt wil, naar het zich laat aanzien, niet meer dingen naar de macht. Enkele weken na de val van zijn liberaal-sociaalde mocratische regering werd giste ren in Bonn vernomen dat de 63- jarige politicus zich bij de voor genomen verkiezingen op 6 maart 1983 niet namens de SPD kandidaat stelt voor het kanse lierschap. In de Westduitse hoofdstad werd vooral zijn gezondheidstoestand genoemd als reden voor zijn wei gering zich kandidaat te stellen. De jarenlange beslommeringen van een "volbloedpoliticus", 16- urige werkdagen en zijn voortdu rende betrokkenheid bij zowel de binnenlandse als de buiten landse politiek hebben hun tol geëist. Schmidt heeft een hart kwaal en leeft al een jaar met een pacemaker. Buitenland Schmidt, vaak getypeerd als brug genbouwer tussen Oost en West, is van 16 mei 1974 tot 1 oktober 1982 kanselier van de Bondsre publiek geweest. Hij moest aftre den omdat de liberale FDP haar coalitie met de sociaaldemocra ten beëindigde en een alliantie met de christendemocratische CDU/CSU aanging. De afgelopen weken heeft de SPD er bij Schmidt op aangedrongen weer naar het kanselierschap mee te gaan dingen hoewel hij niet geldt als geschikste man voor een coalitie met de pacifisti sche milieupartij "die Grünen". Het heeft er veel van weg dat de sociaaldemocraten die party no dig hebben om aan de macht te kunnen komen. Terwijl SPD-lei- der Willy Brandt naar "die Grü nen" lonkt, staat Schmidt be kend als een conservatiever poli ticus met huiver voor deze partij. Uit enquêtes blijkt dat Helmut Schmidt bij de Westduitsers ver reweg de geliefdste politicus is. Gefluisterd wordt dat bij Schmidts beslissing zich niet kandidaat te stellen ook de invloed van zijn vrouw Hannelore een rol heeft gespeeld. In politieke kringen wordt de vraag gesteld wie nu voor de SPD naar het kanseliersambt gaat streven. Twee namen wor den genoemd, die van Hans-Jo- chen Vogel (56) en Johannes Rau (51). Vogel, een man van het so ciaaldemocratische midden, is nu leider van de SPD-oppositie in West-Berlijn. Het is hem in die stad gelukt tot samenwerking met "die Grünen" te komen. Rau is minister-president van de grootste deelstaat Noordrijn- Westfalen. Hij behoort net als Schmidt tot de conservatieve vleugel van de SPD, maar hem wordt grote genegenheid voor de milieupartij toegedicht. JERUZALEM - De Israëlische minister van defensie Sha ron heeft voor de commissie van onderzoek die het bloedbad in de vluchtelingenkampen in Beiroet onder zoekt, onthuld dat hij op de tweede avond van de gebeur tenissen in de kampen Sabra en Shatilla op de hoogte is gesteld door opperbevelhebber Eitan, maar dat er daarna nog acht uur is verlopen voordat de falangisten van de Israëli's orders kregen de kampen te verlaten. Sharon werd gisteren drie uur lang gehoord door de commissie, die bestaat uit twee rechters van het hooggerechtshof en een reserve- generaal. 's Middags werd Sha ron nog verder gehoord achter gesloten deuren. De commissie is vorige week met zijn werk begonnen en heeft tot dusver hoge officieren gehoord, ónder anderen opperbevelheb ber generaal Eitan, het hoofd van de Mossad (de geheime dienst) en ook diens voorganger gene raal Hofi. Verwacht wordt dat de commissie enige maanden nodig zal hebben om zijn werk te vol tooien. Algemeen wordt aange nomen dat het lot van de rege- door Jaap van Wesel ring-Begin afhangt van i clusies in het rapport de Het bloedbad in de kampen Sabra en Shatilla begon op donderdag avond 16 september. Op die dag had de Israëlische regering de fa langisten toestemming gegeven de kampen binnen te gaan, ten einde ze te „zuiveren van terro risten". Aan Sharon werd de vraag gesteld of niemand aan de mogelijkheid van een bloedbad gedacht had. Een minister had inderdaad een dergelijke vraag gesteld, vice-premier David Le vi, maar het was bij een losse vraag gebleven. In strijd met eer dere berichten dat van de kant van de veiligheidsdienst gewaar schuwd was tegen het inschake len van de falangisten, verzeker de Sharon de commissie dat nie mand aan de mogelijkheid van WASHINGTON (Reuter/AFP) - De Amerikaanse president Rea gan zal eind november of begin december een bezoek brengen aan Brazilië en een aantal andere Latijns-Amerikaanse landen. Nog niet bekend is welke andere landen Reagan zal aandoen om dat de plannen nog niet rond zijn. Een bezoek aan Brazilië staat echter vast, aldus functio narissen. Reagan zal worden ver gezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Shultz. Niet uitgesloten is volgens de zegslie den dat ook Mexico op het pro gramma zal staan waar de geko zen president Miguel de la Ma drid op 1 december wordt beë digd. Reagan en De la Madrid hebben elkaar begin deze maand voor het eerst ontmoet op de grens tussen beide landen. Reagan wil met zijn rondreis de be trekkingen met Latijns-Amerika opvijzelen die onder druk zijn komen te staan tijdens de oorlog tussen Engeland'en Argentinië om de Falkland-eilanden. De eer ste Latijns-Amerikaanse landen keerden zich tegen de Ameri kaanse steun van Londen. De spanningen tussen Washington en Brasilia ten tijde van presi dent Carter zijn weliswaar ver minderd met de komst van Rea gan, maar nog niet geheel ver- dwêhen en tijdens de Falkland- crisis weer aangescherpt. Rea gan heeft Carters harde opstel ling op het gebied van de men senrechten en de druk op Brazi lië kernbrandstof te kopen over eenkomstig de internationale be palingen tegen de verspreiding van kernwapens verzacht. De huidige problemen met Brazilië houden onder meer klachten in over de export van gesubsi dieerd Braziliaans staal en kleine vliegtuigen naar de Verenigde Staten. i dergelijk bloedbad gedacht "Overdreven" De volgende avond - vrijdag om negen uur - werd Sharon door generaal Eitan gebeld. Eitan deelde Sharon mee dat de falan gisten bij hun „zuiveringsactie hadden overdreven". Wat daar gebeurd was „ging te buiten wat verwacht kon worden", aldus ci teerde eerder Sharon generaal Eitan. In elk geval: de actie was gestaakt, en de falangisten moes ten voor vijf uur 's morgens de kampen verlaten. „Waarom zo laat pas?", vroeg rechter Barak. „Omdat er in de kampen gevoch ten werd en de falangsiten niet over moderne communicatie middelen beschikken. Het was dus niet mogelijk ze er sneller uit te krijgen", zei Sharon. De formuleringen van Sharon wekken duidelijk de indruk dat hij dc verantwoordelijkheid op de opperbevelhebber wil schui ven, een indruk die al eerder werd gevestigd. Had nou echt niemand aan de mo gelijkheid van een bloedbad ge dacht, wilden de rechters van Sharon weten. Het lag toch voor de hand dat ér wraakgevoelens waren na de moord op de geko zen president Beshir Gemayel twee dagen tevoren. En het was niet de eerste keer dat Palestij- nen en falangisten elkaar af slachtten. Sharon antwoorrdde dat er natuurlijk wel in het alge meen aan wraak en bloedvergie ten was gedacht, maar niet speci fiek tegen de Palestijnen. De eer dere stadia van de oorlog hadden daar ook geen aanleiding toe ge geven. Weliswaar erkende Sha ron dat er een grote vijandigheid was van de kant van de falangis ten tegenover de Palestijnen, maar aan een dergelijk bloedbad had niemand gedacht. De commissie maakt een bijzonder zakelijke en serieuze indruk. Tel kens als Sharon ontwijkende antwoorden wilde geven, werd de vraag herhaald totdat er een antwoord kwam. Zo vertelde Sharon na veel aandringen dat de politieke beslissing om de fa langisten bij de oorlog in te scha kelen al op 15 juni was genomen, in het beginstadium van de oor log dus, en dat de acties in de vluchtelingenkampen een uit voering waren van die regerings beslissing. De commissie zal de komende we ken ook andere ministers verho ren, waarschijnlijk ook premier Begin, die trouwens volgens Sharon niet direct van het bloed bad op de hoogte werd gesteld. De leden van de commissie heb ben een beroep gedaan op een ie der, waar ook ter wereld, die over relevant materiaal beschikt, zich tot hen te wenden. Binnen het le ger zijn speciale kantoren ge opend voor militairen van lagere rangen om verklaringen af te leg gen. Verwacht wordt dat pas te gen het einde van dit jaar het on derzoek voltooid zal zijn. r zijn echtgenote bij het verlaten i PEKING (REUTER/AFP/ DPA) - De Libische leider, kolonel Gaddafi, is gisteren voor zijn eerste officiële be zoek aan China in Peking aangekomen. De komst van Gaddafi moet de verzoening aan tussen Libië en China benadrukken. Nog nauwelijks een jaar geleden vielen Chinese kranten de Li bische leider heftig aan als "fanatieke moslim", bezeten van het idee de Afrikaanse en Arabische landen tegen elke prijs te verenigen. De crisis in het Midden-Oosten zal zeker onderwerp van ge sprek zijn tussen de Chinese en Libische leiders. Voorts zullen vermoedelijk de sa menwerking met landen in de Derde Wereld ter sprake komen en het Libische voor stel het vetorecht van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties af te schaffen. Sinds Gaddafi in 1969 het be wind van koning Idris omver wierp, zijn de banden met Moskou altijd nauw geweest. Maar sommige diplomaten in Peking menen dat er de laat ste tijd tekenen zijn van span ningen tussen de Sowjet- Unie en Libië, en dat China daarvan wil profiteren. LUXEMBURG (GPD) - De Franse plannen voor een speciaal Europees gerechtshof tegen terrorisme en georganiseerde misdaad zijn gisteren door een aantal Europese ministers van justitie de grond in geboord. De Franse minister Badinter had op de vergadering van de ministers van justitie van de Europese Gemeenschap in Luxemburg met veel verve de noodzaak van een nieuwe Europese aanpak van de internationale criminaliteit en het terrorisme bepleit en daar zelfs een ontwerp-con- ventie voor op tafel gelegd. Hij trok deze voorstellen echter snel weer in nadat Nederland, Groot-Brittannië, Italië en België zware kritiek had den uitgeoefend. Het Franse initiatief werd voornamelijk gezien als een poging van presi dent Mitterrand om de problemen van Parijs met het terrorisme naar het Europese niveau af te schuiven. Mitterrand heeft namelijk in de verkiezingstijd beloofd de ruime asielmogelijkheden in Frankrijk voor politieke vluchtelingen te zullen handhaven. Die belofte komt de laat ste tijd zwaar onder druk na een reeks terroristische aanslagen in Frankrijk en na de arrestatie van twee leden van de Italiaanse Rode Brigade. Frankrijk zou nu mogelijkheden tot uitlevering of berechting van dit soort politieke criminelen willen uitbreiden, maar daarmee komt Mitterrand in conflict met zijn eerdere verkiezingsbeloften. Via een Europees hof voor terrorisme zou dat probleem kunnen worden opgelost. De Europese partners voelden er mets voor aan dit frrianse opzetje mee te werken. „Wij zijn het met de Fransen eens dat er internationale samen werking nodig is voor de bestrijding van het terrorisme, maar de be staande instrumenten zijn daarvoor toereikend", zei de Nederlandse minister van justitie, mr. J. de Ruiter. Anders dan zijn Franse collega meent De Ruiter dat de nationale rechters best in staat zijn internatio naal gecompliceerde zaken tegen terroristen te behandelen. LONDEN - De Britse regering wil voorlopig nog niets zeggen over een lek in Britse geheime-dienst- kringen, waardoor uiterst gehei me informatie, in de loop van ve le jaren verzameld door de Britse en Amerikaanse inlichtingen diensten, aan de Sowjet-Unie zou zijn doorgespeeld. Berichten hierover verschenen dit weekeinde in Amerikaanse kran ten. In de New York Times werd in dat verband een bron geci teerd die sprak over „de meest schadelijke Sowjet-penetratie van de westerse geheime dien sten sinds de Tweede Wereldoor log". Government Intelligence Head quarters in Cheltenham, het grootste afluistercentrum ter we reld, dat zowel door de Britten als door de Amerikaanse gehei me dienst wordt gebruikt. Deze medewerker, Geoffrey Prime, Door Henk Dam De Britse premier mevrouw That cher wilde direct na deze arresta tie niet veel kwijt over de activi teiten van Prime, maar zei alleen dat Prime in 1977 het afluister centrum had verlaten, dat hij in zijn eentje had geopereerd, en dat hij geen bijzonder hoge post daar had ingenomen. Zo sugge reerde ze dat het niet om een bui tengewoon ernstige zaak zou gaan. Naar de onthullingen in Ameri kaanse bladen duidelijk maken, gaat het wel degelijk om een zeer ernstig te nemen spionage-zaak. Prime zou aan de Russen hebben verteld tot welke van hun infor matiekanalen de westerse gehei me diensten toegang hebben. Hij zou ook de locatie van alle Britse en Amerikaanse nucleaire kop pen hebben doorgegeven. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zyn naar verluidt woe dend geworden over de weige ring van de Britten om zelfs maar een voorlopig rapport over de schade van deze spionagezaak door te geven. Dat verklaart waarom zo uitgebreid naar de Amerikaanse kranten is 'gelekt'. Auditeur-generaal Michael Havers zei gisteren in het Lagerhuis geen commentaar te willen ge ven zolang de zaak tegen Prime nog onder de rechter is. Prime moet op 29 november terecht staan. Mevrouw Thatcher zal over enkele dagen schriftelijk antwoord geven op vragen die haar over het spionageschandaal zyn gesteld door Labour-parle- mentariër Ted Leadbitter. De Italiaanse communistische partij PCI heeft de vertegen woordiger van het Kremlin voor de betrekkingen met de buitenlandse communisti sche partijen, Wladimir Zagladin, tijdens diens be zoek aan Italië een onaange name verrassing bereid. Juist voor zijn ontmoeting met partijleider Enrico Berlin- guer maakte de partykrant „l'Unita" gisteren in een klein berichtje het royement bekend van Roberto Napo- leone, een van de trouwste aanhangers van het „gereali seerde socialisme" in Oost- Europa. Napoleone, die in het koude- oorlogsjaar 1949 lid werd van de PCI, startte vorig jaar, na Berlinguers veroordeling van de Sowjet-druk op Polen, de uitgave van een maandblad „Interstampa", grotendeels gewijd aan de vertaling van Oosteuropese propagandage schriften Zijn uitstoting uit de partij heeft officieel absoluut niets van doen met de uitgave van zijn dissidente blaadje. De re den van het royement is. vol gens de „Unita", het feit dat Napoleone „een perscampag ne tegen de party heeft ont- kentend, waardoor de ver trouwensband wordt verbro ken die hoort bij het lidmaat schap van onze organisatie". Wat had Napoleone namelijk gedaan? In een interview aan het 'bourgeois' (d.w.z. niet- communistische) dagblad „II Messaggero" had hy losgela ten te beschikken over het dagboek van de intussen overleden kameraad Paolo Robotti, zwager van „partij- heilige" Palmiro Togliatti. Hieruit blijkt, dat in de jaren '30 minstens een honderdtal door Hein ten Kortenaar Italiaanse communisten in Russische concentratiekam pen was gefolterd en ver moord, met medeweten of zelfs in opdracht van de toen malige PCI-leiding. Een affai re, die veertig jaar geleden al door Ignazio Silone aan de kaak was gesteld, en die Na poleone overigens nu nog niet eens wenst te publice ren, omdat het naar zijn zeg gen „op dit delicate ogenblik afbreuk zou kunnen doen aan het beeld van de Sowjet- Unie". Maar intussen had de 'bourgeois-pers' zich wel meester gemaakt van zijn verkapte dreigement, en daarmee de „perscampagne" ontketend, die hem noodlot tig werd. Op zich is de uitstoting van Na poleone geen schokkend feit, maar het is wel een teken van de innerlijke verdeeldheid van de PCI, en van de angst die de partijleiding koestert voor degenen die door dik en dun de band met de Sowjet- partij blijven verdedigen Berlinguers grote probleem is, dat hij zyn aanval op de Sowjet-politiek uit naam van de democratie moet verdedi gen met weinig democrati sche middelen als uitstoting uit de partij. Berlinguers ont moeting met Zagladin stond, zo heette het, in het teken van de „vriendschappelijke en openhartige dialoog", waar bij „diepgaande verschillen van mening" niet uit de weg werden gegaan In de bakermat van de euro- communistische stroming, dc Italiaanse communisti sche partij, beginnen zich de laatste tijd toch als steeds meer scheuren te vertonen. Op de jongste bijeenkomst van het centraal comité moest partijleider Enrico Berlin- guer het zich laten welgeval len dat hij openlijk werd aan gevallen door een dissidente Armando Cossutta. „De party is verdeeld", zei Ber linguers grote tegenstander, „over de internationale kwes ties en andere belangryke punten van het politiek pro gramma". De meningsver schillen bestaan naar zyn me ning ook binnen de partylei- ding en zijn „oorzaak van ernstige verwarring" De na righeid is dat de party deze meningsverschillen onder drukt, of er althans geen re kening mee houdt: „Zelden wordt er openlyk over ge sproken en gewoonlyk wor den ze onttrokken aan een eerlyk debat en aan een waar- lyk democratische opiniepei ling". Het aardige van Cossutta's op positie is nu juist dat hij als vertegenwoordiger van de Son^et-Uin aandringt op de mocratie biqnon de party, terwijl Berhnguer en zijn meerderheid binnen het cen traal comité, die zich uiterst kritisch opstellen tegenover het Oosteuropese model van het 'gerealiseerde socialis me', daardoor gedwongen worden een beroep te doen op het traditionele 'democra tische centralisme', waarby de minderheid zich zonder morren neerlegt by het meer derheidsstandpunt. De PCI, die zich al sinds de in val van de Warschaupaktlan- den in Tsjechoslowakije dui delijk distantieerde van de satellietpolltiek van de Sow- jet-Unie, is na de gebeurte nissen in Polen tot een open breuk met Moskou gekom- men. Berlinguer verklaarde toen, dat „het stimulerend ef fect van de oktoberrevolutie nu uitgewerkt is". Een nog nooit eerder gehoorde kette rij die door de andere partyen in Italië met gejuich, maar door een deel van zijn eigen achterban met verbijstering en woede werd ontvangen. Hoe groot dit deel is, kan in de huidige partyorganisatie moeilyk worden achterhaald. Cossutta verzekert - en er is geen reden om daaraan te twijfelen - dat hij duizenden adhesiebetuigingen uit heel Italië ontvangt, van partijle den die er evenals hy be zwaar tegen hebben de navel streng met Moskou door te snyden. Een dergelijke inter ne oppositie in de partij is iets geheel nieuws en de par tyleiding weet er nog niet goed raad mee. Berlinguer geeft enerzijds toe, dat "het bijeenroepen van on tevredenen geen verboden zaak is" en dat de "juiste lyn" ligt in het "rekening houden met het standpunt van de ka meraden. ook al lykt het op het eerste gezicht geheel of gedeeltelyk onjuist". Van de andere kant werpt hij de schuld van de verdeeldheid op "bewuste beinvloeding van buiten onze partij, die er op uit is onze eenheid te doorbreken". Intussen heeft Armando Cos sutta een boek geschreven, dat binnenkort bij de uitge verij Mondadon (een 'bour- geois-onderneming') ver schijnt en dat hy 'Lo Strap- po', de scheur, heeft ge noemd: nl. „De scheur in on ze traditie" veroorzaakt door „de bezinning op de interna tionale gebeurtenissen, die de PCI ertoe heeft gebracht een kritisch standpunt in te nemen van veroordeling van Enrico Berlinguer de socialistische landen, en met name van de Sowjct- Unie". Dat hy deze kans heeft gekre gen zonder, zoals vroeger, au tomatisch uit dc party te zyn gestoten, is op zich al een be- wys van de verandering bin- n< n de PCI maar U r-|k n teken van haar innerlykc ver deeldheid. Zijn boek is zeker een oproep om kleur te be kennen. die vroeger of later eveneens (al bezweert hy zelf dat het niet zyn bedoeling is) tot een 'strappo' in de party zou kunnen leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9