NAM: afromen gaswinst ramp Terlouw: order RSV ernstig bemoeilijkt Onrust over drugsbeleid uiarnecke TRUI OM TE HEBBEN. Omslag tijdschrift roept weerstand op Fel verzet tegen wetsontwerp hl Bezwaar in EG tegen Nederlandse kandidaat Straks met 16 jaar theorie rij-examen PLO opent kantoor in Den Haag Duitsers veroordelen vrije verkoop in Enschede DINSDAG 26 OKTOBER 1982 W aarschuwing voor luchtverfrissers in ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - De genees- kundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid W. van Gestel, heeft alle directies van ziekenhuizen en ver pleeghuizen gewaarschuwd tegen het gebruik van niet steriele luchtverfrissers. Het vermoeden bestaat namelijk, dat dergelijke vloeistoffen huid- en slijmvliesinfecties veroorzaken. Het gaat met name om produk- ten die gemaakt zijn van niet steriel leidingwater waaraan een geurmaker wordt toege voegd. DEN HAAG (GPD) - De Nederlan ders hebben vergeleken met be woners van andere landen de meeste angst voor kernwapens. Van de ondervraagde landgeno ten zegt 49 procent dat dit het grootste probleem is. Daarnaast maakt de Nederlander zich ook bezorgd over de steeds toene mende criminaliteit. Na Italië (62 procent) scoort ons land het hoogst met 45 procent. Dit zijn gegevens uit een opiniepei ling die het in Parijs verschijnen de Amerikaanse dagblad Inter national Herald Tribune de afge lopen weken in de Verenigde Staten en zeven Westeuropese landen heeft laten houden. Het onderzoeksbureau Louis Harris heeft tien belangrijke vragen over „bezorgdheid" voorgelegd aan een zorgvuldig geselecteerd publiek in Nederland, West- Duitsland, Groot-Brittannië. Frankrijk, Italië. Spanje, Noor- wegen en de Verenigde Staten. Uit het onderzoek blijkt dat de on dervraagde bewoners het meest bezorgd zijn voor de grote werk loosheid (gemiddeld percentage 63,7 procent). Deze bezorgdheid is het grootst in West-Duitsland en Spanje (beide 75 procent), ge volgd door Nederland (70 pet.), Frankrijk (69 pet.) en Groot-Brit tannië (68 pet.). De Amerikanen scoren hierbij het laagst: 42 pro cent Na werkloosheid zijn de Westeuro peanen en Amerikanen het meest bezorgd voor misdaad en oorlogsdreiging. Voor de toene mende misdaad zijn de Italianen het meest bevreesd (62 procent), de Noren het minst (16 pet). Oor logsdreiging vrezen Fransen, Spanjaarden en Italianen het meest (elk 42 pet.), de Amerika nen het minst (23 pet). Nederland neemt hier een middenpositie in met 32 procent. Nederland zit niet in over onvol doende militaire defensie (slechts 5 procent wel), evenmin over de inflatie (waarbij de Ne derlanders het laagst scoren met 9 procent en Frankrijk het hoogst met 50.) Wat betreft de angst voor de Sow- jet-Unie wijkt het beeld in Ne derland niet af van de vrees in de andere Westeuropese landen. Opmerkelijk is wel dat deze zelfs groter is dan in de Verenigde Staten. Van de Westeuropeanen vindt een kleine meerderheid dat zij voldoende opkomen voor de verdediging van hun landen. De Amerikanen zijn echter niet te spreken over de financiële bij drage van de Westeuropeanen: slechts 14 procent vindt dat West-Europa voldoende meebe taalt voor zijn verdediging. AMSTERDAM HAARLEM (ANP) - De Amsterdamse advocaat mr. L Spigt heeft de uitgever van het maandblad Zero gesom meerd het november nummer terug te halen uit de boekhandels en verdere verspreiding tegen te gaan Bovendien eist de advo caat een "excuus" van het tijdschrift dat moet worden afgedrukt op het omslag van het decernber-nummer. Spigt eist dit uit naam van oud-minister Van der Louw. IK V-secretaris Mient Jan Faber en feministe Hanneke Groenteman. Deze drie voelen zich gekwetst door onder meer het omslag van Zero, waar onder de titel "wegbereiders van het fascisme" hun protretten staan naast die van de extreem-rechtse Joop Glim merveen en van Helmut Schmidt. De bezwaren van de drie richten zich ook op het bgbehorende artikel binnenin. Daar staat een foto van Mient Jan Faber naast een foto van NSB-leider Mussert in eenzelfde pose. en een foto van Van der Louw naast een foto van Hitler. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het afromen van de extra winsten uit kleine aardgasvelden voor 85 procent in plaats van de huidige 70 procent is een ontwikkeling die „dicht bij een catastrofe" ligt. „Het wetsontwerp heffing meeropbrengst aardgas is nog geen cata strofe, maar ligt er wel dicht bij", aldus de directeur van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, ir. H. Hooykaas, gistermiddag op een hoorzitting van de vaste commissie voor economische zaken in de Tweede Kamer. De NAM wil dat het wetsontwerp verdwijnt. „Dan pas zijn onze be zwaren weg". Volgens de NAM, een gezamenlijke onderneming van Esso en Shell, kost de wet de Nederlandse staat uiteindelijk „honderden miljoenen guldens" in plaats dat de wet geld gaat op leveren. „Het wetsontwerp is heel slecht voor het industrieel klimaat en de investeringsbereidheid in Ne derland", vatte ir. Hooykaas zijn bezwaren samen voor de Kamer leden. Hij vreest dat allerlei gas voorraden niet meer worden op gezocht omdat de NAM door het afromen van de winsten minder geld voor nieuw speurwerk zal uitgeven. ,De kwaliteit van het gas in de nog te vinden velden is steeds an ders, maar de markt vraagt wel die ene Groningen-kwaliteit. Als we nu niet kunnen doorgaan met inventariseren en vervolgens aanpassen van de soorten aan één kwaliteit, hebben we straks onverkoopbaar gas of hebben we gas nooit gevonden. Het is van levensbelang voor ons land dat wij de gasvoorraden in kaart brengen en het Groningen-gas bewaren voor later", aldus de NAM-directeur. W erkgelegenheid Het wetsontwerp is vooral van be lang voor de gang van zaken rond de kleine velden, zoals die worden genoemd en die te vin den zijn in Friesland, Groningen, Drente en Overijssel. Het afro men van de winsten heeft effect op de werkgelegenheid van 2500 NAM-mensen en een veelvoud van werknemers van leveran ciers van de NAM zoals construc tiebedrijven. Ook vreest de NAM voor een verminderende investe ringsbereidheid en slechter in vesteringsklimaat. De lange ter mijn- nadelen zijn groter dan de korte termijn voordelen. De NAM-directeur wees gisteren op „dramatisch wijzigingen" die zich hebben voorgedaan nadat de Tweede Kamer een afro mingsheffing wilde gaan door voeren. De prijzen zijn achterge bleven bij wat de NAM had kun nen voorzien. De kosten zijn ster ker gestegen. In Engeland en Noorwegen zijn al projecten in de ijskast gezet. Door de recessie is de afzet laag, er zijn tegenval lers in de aardgasbaten en die WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Wenen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen geheel bew. geheel bew. motregen onbew. licht bew. licht bew. geheel bew. onbew. motregen geheel bew. onbew. onbew. licht bew. half bew. "Lege put" De wet mag dan wel toestaan dat een oliemaatschjappij eerst de kosten in rekening brengt. ons ondernèmersrisico is „een lege put", aldus de NAM-directeur. Drie op de vier putten zijn droog, de risico's stijgen nu het hele land met een stofkam is afge zocht, bovendien wordt alles wat de NAM vindt, meteen heffings- plichting, klaagde de Hooykaas. De hoop van de NAM is om de ko mende jaren een stuk of dertig tot veertig nieuwe gasvelden te vinden. Maar als er wordt afge roomd, zullen drie of vier van die velden niet gevonden worden en dus ook geen geld leveren aan de nieuwe wet. Dat betekent dat er van de 50 miljard kubieke meter gas die blijft zitten, geen inkom sten komen en die worden op 20 miljard gulden geraamd. Over een langere periode zal Neder land dat geld moeten missen. FNV De FRNV is het eens het eens met het uitgangpunt van het kabinet dat de opbrengst van de bodem schatten zoveel mogelijk ten goe de moet koemen aan de samenle ving. Deze vakcentrale meent dat de rechtsgrond voor het op leggen van een nieuwe heffing voldoende solide is. De FNV vindt echter dat de maatregel niet moet ingaan op 1 januari van dit jaar maar al terguwerkend per 1 januari 1980 in werking moet treden. Het kabinet wil het staatsaandeel namelijk verhogen in verband met de sterke stijging van de gasprijs in de jaren 1979, 1980 en 1981 en van deze verho ging hebben de produktiebedrij- ven ook al in het jaar 1980 gepro fiteerd, aldus de FNV. LUXEMBURG (GPD) - De kandi datuur van oud-minister van bui tenlandse zaken mr. Max van der Stoel (PvdA) voor de functie van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen bij de Verenigde Naties geeft binnen de Europese Gemeenschap problemen. Enkele Europese landen hebben gisteren op een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de Gemeenschap hun ongenoegen erover uitgesproken dat er nu vanuit de groep van Westerse landen in de VN twee kandidaten zijn gesteld. Door Denemarken is de huidige Hoge Commissaris, Poul Hart- ling, voor een nieuwe termijn kandidaat gesteld. Denemarken had waarschijnljk verwacht dat Nederland de kandidatuur van Van der Stoel zou intrekken, toen de Denen voor Nederland de weg vrijmaakten voor het lid maatschap van de Veiligheids raad. Nederland handhaaft Van der Stoel echter, omdat deze volgens staatssecretaris mr. Hans van den Broek van buitenlandse za ken meer kans maakt op een meerderheid van stemmen in de VN dan Hartling. Andere Wester se landen vrezen nu dat door de ze onenigheid er mischien een kandidaat uit een andere hoek als compromis zal worden geko zen. CROYDON (AP) - Kroonprins Willem Alexander van Oranje (rechts) heeft het duidelijk naar :ijn zin tijdens zen bijeenkomst van de Verenigde Naties voor de Jeugd in de Royal Russell School in het Engelse Croydon. RIJSWIJK (ANP) - Het Centraal Bureau Ryvaardighcidsbewijzen (CBR) m Rijswijk juicht het toe als het theone-examen begin 1984 reeds door 16 en 17-jangen kan worden afgelegd. Het theo- necertificaat zal dan namelijk niet meer zes maanden maar dne jaar geldig zijn. Personen met dit theonecertificaat kunnen bij hun 18e jaar meteen het praktijkexa men voor het rijbewijs doen. al dus gisteren CBR-directeur mr. A S. Brederode. Hij zei dit tijdens een voorpresen tatie van de nieuwe aanpak van het theone-examen waarmee per 1 januari 1984 een begin wordt gemaakt. Dan moet iedereen eerst een theorie-examen afleg gen en met een voldoende resul taat kan daarna een aanvraag voor praktijkexamen worden in gediend Mr Brederode verwacht dat het theone-examen in de toekomst wat goedkoper (35 gulden) zal zijn dan nu (40 gulden). Voor het komende jaar verwacht het CBR dat 380.000 Nederlanders het theorie-examen zullen doen. Max van der Stoel DEN HAAG (ANP) - De Pale stijnse Bevrijdings Organisa tie PLO gaat in Den Haag een informatiekantoor openen. Dit kantoor zal worden ge vestigd in het kantoor van de Arabische Liga aan het Lan ge Voorhout. Leider wordt de tweede man van de PLO-ver- tegenwoordiging in Bonn, Abdul Rahman Alaoui, die reeds in Nedrland is geweest. Tot nu toe trad de PLO-verte- genwoordiger in Brussel op als vertegenwoordiger voor Nederland. De PLO is vol waardig lid van de Arabische Liga, en om moeilijkheden te voorkomen heeft zij in veel Westeuropese landen geko zen voor een bureau dat deel uitmaakt van de vertegen woordiging van de Arabische Liga en niet voor een afzon derlijke vertegenwoordiging. De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt dat het iedereen vrijstaat een voor lichtingsbureau te openen zo lang men zich aan de regels houdt. Deze regels houden onder meer in dat men zich dient te onthouden van in menging in binnenlands-po litieke aangelegenheden. Het kantoor van de Arabische Li ga heeft geen diplomatieke status. DEN HAAG (ANP) - Wij zijn be hoedzaam en niet krenterig je gens Portugal bezig om die order binnen te halen. Ik betreur het bijzonder dat de onderhandelin gen nu moeilijker zullen wor den". Dit zei minister Terlouw (economische zaken) als reactie op uitlatingen van het PvdA-ka- merlid drs. H. van den Bergh, voorzitter van de vaste kamer commissie voor defensie. Deze beschuldigt de Nederlandse re gering ervan dat zij nauwelijks serieus probeert om een Portu gese order voor de levering van drie fregatten binnen te krijgen. Nederlanders met marihuana gepakt DEN HAAG (ANP) - In de haven van Olbia op het Italiaanse ei land Sardinië zijn zondag twee Nederlanders aangehouden, die aan boord van hun jacht 150 kilo gram marihuana verborgen hiel den. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag zijn het twee Amsterdammers van 47 en 48 jaar. Eerder hield de Zwitserse politie al een 45-jarige Amsterdammer aan, die vijf kilogram marihuana in zijn bezit had. Een en ander is gisteren bekendgemaakt. Een van de fregatten zou bij RSV moeten worden gebouwd en twee in Portugal, met technische hulp van RSV. Met de NAVO is een regeling getroffen voor de betaling van de fregatten. Portu gal kan dat niet opbrengen. Ne derland biedt daarin een bijdra ge, evenals Amerika en Duits land, maar volgens Terlouw geeft dat moeilijkheden. De Nederlandse bijdrage bestaat (bij de bouw van een van de fre gatten bij RSV) uit een gift van 38 miljoen dollar en een lening van 250 miljoen gulden tegen een lage rente. Mochten er dne fre gatten in Nederland worden ge bouwd, dan geven we evenredig hogere bedragen, aldus Terlouw "Het is natuurlijk allemaal een kwestie van onderhandelen, van omgaan met de schaarse midde len, maar het is met mis wat we bieden", aldus Terlouw. Hu zei dan ook verbijsterd te zijn dat "Van den Bergh de Nederlandse onderhandelingspositie zodanig verzwakt door zun uitlatingen, dat wjj nu veel moeizamer die or der zullen kunnen binnenhalen. Van den Bergh noemde in hetzelf de programma het Nederlandse aanbod lachwekkend. ADVERTENTIE 11 11 5 18 10 0 21 12 08 ENSCHEDE (GPD/ANP) - In het aan Enschede grenzende Duitse gebied is sedert het bekend wor den van het tolerantere drugsbe leid in deze gemeente, de vlam in de pan geslagen. In de Duitse kranten wordt uitvoerig aan dacht besteed aan het besluit van B en W van Enschede om in het jeugdcentrum De Kokerjuffer de verkoop van drugs toe te staan, en in commentaren wordt fel stelling genomen tegen dit voor nemen. Ook in bestuurskringen is men in rep in roer. Enschede kan uit die hoek de komende tijd een stroom van protestresoluties verwachten. De samenwerking in het grensge bied van Twente, zoals die al ja ren gestalte vind n het grens overschrijdende samenwer kingsorgaan Eure, staat onder hevige druk. Van tse zijde is al gesuggereerd dat wel eens fataal zou kunnen rden als Enschede niet op zij. ^sluit te rugkomt. Zo heeft Kreis graafschap Bentheim aange kondigd te zullen voorstellen een einde te maken aan de jaarlijkse uitwisselingen tussen de Neder landse en Duitse jeugd in Eure- Informatiestop Het onbegrip van de Duitsers voor de tolerante Nederlandse hou ding kwam de laatste dagen vooral naar buiten in de media, die uitvoerig op de Enschedese plannen zijn ingegaan. De beide Duitse tv-netten besteedden er in hun avondjournaals ruime aandacht aan, evenals de lande lijke pers, inclusief de grote bou levard kranten. En nog steeds ko men vele Duitse journalisten naar Enschede om zich te infor meren over hetgeen zich hier af speelt. Het gemeentebestuur van Enschede heeft daarop gerea geerd met een informatiestop voor het gemeentelijk bureau voorlichting om zo wat rust te la ten ontstaan. Maar niet alleen de Duitse media zijn in alle staten. Ook op be stuurlijk niveau is het nodige gaande. De ministers van sociale zaken van de deelstaten Neder- saksen en Noordrijn-Westfalen hebben inmiddels een telegram gestuurd naar de bondsminister van familie-aangelegenheden. Geisler, in Bonn. met het drin gend verzoek stappen te onder nemen bij de Nederlandse rege ring. Niet alleen van hem is in Den Haag actie te verwachten, maar ook van de nieuwe Neder landse ambassadeur in Bonn, die medio vorige week een kennis makingsbezoek aan Euregio bracht en door de Duitse be stuurders werd verzocht Den Haag duidelijk te maken hoe groot de onrust in het buiten grensgebied is. De Duitse opsporingsinstanties hebben inmiddels ook een har der beleid aangekondigd Men la daar van mening dat het drugge bruik in de grensgebieden toch al relatief hoger is dan elders in het land doordat men vrij ge- Onduidelij kheid De Nederlandse Politiebond en de Algemeen Christelijke Politie bond m Enschede willen dat de korpsleiding zo snel mogelijk vaststelt hoe de politie moet rea geren op het besluit om de ver koop van softdrugs in het jonge rencentrum De Kokerjuffer toe te staan. De bonden menen, dat hierover momenteel in het En schedese korps grote onduide lijkheid bestaat. De politiemensen vragen zich on der meer af. wat ze moeten doen als ze stuiten op een transport van hennepprodukten naar De Kokerjuffer Ook willen ze weten hoe ze moeten reageren op de verkoop zelf. Onduidelijk is vtoor hen ook de rol die de politie gaat spelen bij het ophalen van drugs- monsters. waarvan de Keurings dienst van Waren in Enschede voor het jongerencentrum de kwaliteit gaat controleren r 'n Trui om je helemaal nieuw en heel goed in te voelen, n' Trui om te kombineren met al je kleren, 'n Trui om te kiezen uit die nog heel veel andere truien. Wij hebben ze. Nu Een hele kol lekt ie! fircrslraat 151-151. leiden Telefoon 071 - IJ45S

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7