c Steeds IKNOV bundelt middenstand "Haal geld bij K&O voor buurthuizen y op Groenoordhal 4 'Provinciale subsidie voor park Cronesteyn onzeker' Experiment met inzamelen van chemisch afval "Minimaal verlies Steun voor 35-urige werkweek Gedeputeerde Borgman dreigend: tf'AUe winkeliersverenigingen onder één noemer brengen h ?«1Suggestie op forum in De Klinker: Directeur en wethouder: {pen mei /cclmnb btadbteefd 98hiNSDAG 26 OKTOBER 1982 Leiden LEIDEN - Het voornemen van B en W om voortaan vacatu res bij de gemeente voor ten hoogste 35 uur te vervullen kan rekenen op een brede po litieke steun in de gemeente raad. In de raadscommissie voor personeelszaken, gister avond, onderschreef ook het CDA de wenselijkheid van deze maatregel en drong aan op spoed. PvdA en WD had den de 35-urige werkweek reeds in het collegeprogram ma opgenomen. Wethouder Fase wees erop dat de maatregel eerst gedegen besproken zal worden met de vertegenwoordigers van het personeel. Zij gaf toe dat een 35-urige werkweek proble men kan opleveren voor de werknemers met de laagste inkomens, maar aldus Fase minimumlonen zijn bij de gemeente een grote uitzonde ring. Provinciaal bestuurder Borgman slaat de eerste paal vooreen bruggetje in Cronesteyn. Een kwarwei dat niet geheel soepel verliep. (Vervolg van pagina 1 LEIDEN - Na in het café-restau rant Nieuw Cronesteyn van de schrik bekomen te zijn vertelde gedeputeerde Borgman met enig leedvermaak dat de subsidie van de provincie voor het polderpark nog geen feit is. Borgman vindt dat het college van B en W eerst zal moeten tonen bereid te zijn om mee te werken aan samen werkingsprojecten in de regio, zoals het opzetten van een re creatiegebied in het Noord-Zuid- Hollands plassengebied. Nu heeft het college nog het voorne men uit dit recreatieschap te stappen. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) pareerde deze aanval door te zeggen dat de bereidheid tot samenwerking er zeker is. Alleen is hij van mening dat er een an dere opzet moet worden geko zen. "Amsterdam en Den Haag hebben zich ai teruggetrokken uit dit recreatieschap. Het zou oneerlek als nu de kleine ge meenten zouden moeten op draaien voor de kosten van een groot recreatiegebied, waar heel wat randstedelingen in de toe komst van kunnen profiteren". Borgman zei later dit ook wel in te zien. "Met het beginnen van de aanleg hebben ze de kans op sub sidie in elk geval niet verspeeld", meldde hij goedmoedig. Vijfjaar Al zeker is gesteld de subsidie van het ministerie van CRM. Als het park over vijf jaar klaar is heeft het twaalf miljoen gulden ge kost. een bedrag waarvan CRM driekwart voor zijn rekening neemt, als alles volgens plan ver loopt de provincie vijftien pro cent en de gemeente de overige tien procent. Het is de bedoeling dat het 95 hec tare grote polderpark Crones teyn (vijf keer zo groot als het Leidse Hout) straks een aantrek kelijke plek gaat worden voor in- uit Leiden en omgeving, die het stadse leven even voor gezien willen houden. Berekend is al dat op topdagen 4000 re creanten elkaar niet voor de voe ten hoeven te lopen. Volgens mevrouw Suurmond, voorzitter van dc commissie die zich met oudheidkundig onder zoek bezighoudt, hebben de scherven die zyn aangetroffen in bepaalde grondlagen aange toond dat het al eerder (50 na Chr tot 250 na Chr) een aantrekkelijk gebied was voor de Romeinen. Het onlangs geopende volkstui nencomplex Cronesteyn aan de Vrouwen weg gaat een onderdeel van het park vormen. Fietsroutes en wandelpaden zullen het land schap op allerlei manieren door kruisen. Over een jaar, zo schat men. kan - zij het nog zeer be perkt - de eerste wandeling wor den gemaakt. LEIDEN - De politie verzoekt de vrouw die getuige is geweest van de beroving van een 78-jange man, vrijdagavond op de Haar lemmerstraat, zich te melden op het bureau. De vrouw was m ge zelschap van twee herders. 3bLEIDEN - Het Koninklijk ;ni Nederlands Ondernemers Verbond (KNOVj wil het ozi gehele midden- en klein- 2 bedrijf in Leiden onder één gezamenlijke noemer ek brengen. Onlangs is daar- 081 toe een KNOV-Vereni- ing gingsraad van de grond tel gekomen, waarin - zo is de bedoeling alle acht- le| tien Leidse winkeliersver enigingen zullen zijn ver tegenwoordigd. J. Neuteboom, kaashandelaar in ruste en penningmeester van de Leidse afdeling van het KNOV, erJ is er zeer enthousiast over. "De winkeliersverenigingen blijven te-i gewoon hun eigen straatbelan- er' gen behartigen, maar de grote problemen van Leiden pakken we gezamenlijk aan. Onder de vlag van het KNOV, dat een gro- iit te achterban, ook landelijk, ach- en[ ter zich heeft". Het KNOV met een centraal kan- 'st toor in Rijswijk staat garant voor deskundige ondersteuning op zowel bedrijfs-economisch ge bied als op het gebied van de ruimtelijke ordening. In Leiden heeft het verbond ongeveer 170 leden, maar de toeloop is volgens Neuteboom groot en spontaan. "De gemeenten doen te weinig voor het midden- en kleinbedrijf. Alleen samen kunnen de onder nemers een vuist maken. Wij wil len dat doen samen met het Leids City Centrum en de Stich ting Leidse Binnenstad. De win keliers lopen nu langs elkaar heen, maar met de Verenigings raad kunnen we namens de hele middenstand bij de gemeente aankloppen". "Het Leids City Centrum is de laat ste tijd nogal afgekraakt. Voor mij hoeft dat niet. Als we een maal goed gaan draaien hoop ik dat we één geheel worden". De problemen aie een gezamenlij ke aanpak vergen zijn volgens Neuteboom legio. Als eerste noemt hij de parkeergelegen heid. "Over de Sanders-parkeer- garage zal hard gepraat moeten worden. Er zijn investeerders die de garage er voor 4.5 miljoen gul den willen neerzetten, maar de gemeente stelt zulke hoge eisen, dat het zeker 7.5 miljoen gaat kosten. Daar trappen ze niet in". "Die parkeergarage moet er ko men, hoe dan ook. Hij had er tien jaar geleden al moeten staan. Maar zulke bedragen zijn door de middenstand niet op te brengen. Een punt is ook, dat de gemeente in de omgeving net zoveel plaat sen wil weghalen. Dan schiet je er niets mee op. Er zijn zoveel duizenden plaatsen tekort", meent Neuteboom. "Het experiment met de Boom- markt loopt zó. Op donderdag en zaterdag is het terrein altijd vol. De mensen weten het nu te vin den en ze weten ook: daar kun nen we onze auto kwijt. Als ik in Utrecht, Amsterdam of Haarlem ben, ben ik blij als ik een par keergarage zie. Dan weet ik dat ik er terecht kan". De vele wegopbrekingen en -ver leggingen en het ontbreken van goede wegwijzers zijn Neute boom een doorn in het oog. "Over de bereikbaarheid van de stad moet gepraat kunnen wor den. Het gaat soms gepaard met een omzetdaling van vijftig tot zestig procent. De begeleidings 10 LEIDEN - Onder het motto 'Help, het clubhuis verzuipt', kreeg buurthuis De Klinker in Zuid- West gisteren een zaal vol bewo gen bezoekers bij elkaar om aan 1 de uitgenodigde raadsleden dui- delijk te maken dat het ernst is met het welzijnswerk in de wijk. Vlak voor de begrotingsbehan deling, die voor het buurt- en clubhuiswerk forse bezuinigin gen met zich meebrengt, namen de bezoekers, vrijwilligers en stafkrachten hun laatste kans Twee buurthuizen in Zuid-West, 1 de Klinker en de Tamboerijn moeten ieder een van de twee s huidige stafkrachten inleveren wanneer deze zou vertrekken. Daarbij komt dat ze samen een eenheid moeten gaan vormen waar later ook het Vijfhovenhuis nog eens bijkomt. Het Vijfhoven- huis, dat nu twee stafkrachten heeft, moet tegen die tijd in elk geval één, maar misschien ook wel beide stafkrachten inleve ren. De clubhuizen vrezen dat ze op die manier niet langer zullen kunnen draaien. De suggestie van de gemeente, nog meer ge bruik maken van vrijwilligers, vinden ze een utopie. De Stichting Belangenbehartiging kwam gisteravond met een aan tal tegenvoorstellen. Er zou dui delijkheid moeten komen over het voortbestaan van de buurt huizen; in buurthuizen waar snel een vacature komt die niet opge vuld mag worden zou een over gangsregeling van twee jaar moeten komen om aan de nieu we situatie te wennen; peuter speelzaalleidsters zouden vol gens de cao betaald moeten wor den en de gemeente zou eens moeten kijken of er niet wat geld van K&O gehaald kan worden om de last van de buurthuizen te verlichten. Handtekeningen En van heel jeugdig tot zeer be jaard kwamen de buurtbewoners de wensen van de clubhuizen, en dus eigenlijk die van henzelf, kracht bijzetten. Zaterdag wer den er in Zuid-West al 600 hand tekeningen opgehaald tegen de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente. Bedoeling nu was de raadsleden ertoe aan te zetten tij den? d? begrotingsbehandeling te pleiten voor de buurthuizen. En waar de jongeren nog enige humor konden opbrengen ('Als het buurthuis dicht gaat, mogen wij dan op het stadhuis ko men?'), daar waren de ouderen vol woede; "De klok wordt te ruggedraaid. Waar wij vijftig jaar voor gestreden hebben wordt door jullie kapot gemaakt", klonk het richting forum. Vooral voor de jongeren en ouderen zal de fusie van clubhuizen ook gro te gevolgen hebben: "Wie gelooft nu echt dat deze mensen naar de andere kant van de wijk kunnen komen om het buurthuis te be zoeken". De vertegenwoordigers van PPR. PSP en CPN (Van Oosten, Mid dendorp en Van Beek) konden de zaal nog het meest tegemoet komen. Ook zij meenden in het opnieuw bekijken van de situatie van K&O een goed alternatief te zien en vonden dat er op het clu- b— en buurthuiswerk niet veel bezuinigd mag worden. PvdA- wethouder Bordewijk vroeg daarentegen begrip voor de ge meente: "Van het rijk krijgen we veel minder geld en wanneer ik naar Den Haag kijk ben ik pessi mistisch wat betreft de toe komst". WD-er De Vries vond dat de clubhuizen inderdaad zwaar worden getroffen "maar niet onevenredig zwaar, er moet nu eenmaal overal bezuinigd worden". Het CDA ten slotte (Kranenburg): "Een buurthuis met een stafkracht is inderdaad heel moeilijk, maar onze partij heeft geen alternatieven kunnen vinden". LEIDEN - Met ingang van 1 ja nuari begint in Leiden een expe riment met het inzamelen van chemisch afval. De provincie wil het experiment financieel onder steunen. Dit maakte directeur Van Overmeire van de reini gingsdienst gisteren bekend in de raadscommissie voor econo mische zaken. Het chemisch afval, zoals bijvoor beeld chemicaliën van (amateur- )fotografen, zal in de ene helft van de stad op bepaalde punten ingeleverd kunnen worden. In de andere helft van de stad zal het chemisch afval op afroep worden opgehaald. Na enige tijd zal dan bekeken wor commissie voor openbare werken? Dat heeft weinig effect. Daar zit ik als eenling". Maar het is niet alleen het verkeer, waar het KNOV over wil praten. De steunregeling voor bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden deugt volgens Neuteboom ook niet. "Er zit veel in die pot, maar je komt er niet aan. Ik zal de eer ste zaak in Leiden nog moeten vinden die daarvan heeft getrok ken. Of je inkomsten moeten zo gering zijn geworden, dat je de zaak beter kunt sluiten". Knelpunten "De stad knapt natuurlijk reuze op, maar er is wel beter overleg no dig". De KNO V-penningmeester somt nog enkele knelpunten op, die de Leidse ondernemers dwars zitten: huuiproblemen, onteigening, bedrijfs verplaat sing en -opheffing, het bouwen en verbouwen en het onttrekken van woonruimte aan de bestem ming. "De ruimte boven je eigen zaak mag je meestal niet bij je winkel trekken. Daar ben ik het niet al tijd mee eens. De middenstand moet zich toch kunnen ontplooi en? Voor veel jonge mensen is het anders niet aantrekkelijk Het plan van de gemeente om avond en/of zondagwinkels mo gelijk te maken wijst Neuteboom van de hand. "Alles wat goed is voor de nering, daar ben ik voor. Maar ik geloof niet dat er in Lei den animo voor is. Niet van de kant van de ondernemers en ook niet van de consumenten. In an dere plaatsen is het geprobeerd en dat was geen succes. Amster dam? Ja, dat is natuurlijk wat an ders". Bij de KNOV-Verenigingsraad hebben zich tot nu toe zes winke liersverenigingen aangesloten: die van Noordvest, de Mors- straat, het Diamantplein, de Doe- zastraat, de Hoge Rijndijk en de (gebundelde) Haarlemmerstraat. Door meer naar buiten te treden en door het scheppen van een cen traal punt, waar ondernemers met hun problemen terecht kun nen, hoopt het KNOV de Vereni gingsraad te laten groeien tot een overkoepeling van het hele mid den- en kleinbedrijf in Leiden. V) LEIDEN - De Groenoordhal wordt nog altijd heel intensief gebruikt De hal heeft een bezettingsgraad van 83 procent, het hoogste van het land. De aanvoer van vee loopt weliswaar terug, maar de terugloop is in vergelijking met andere veemarkten niet zo groot. De handel in nuchte re kalveren is zelfs uitgegroeid tot de grootste van Nederland. Dat zei directeur De Jong gisteren in de raadscommissie voor economi sche zaken, nadat verscheidene raadsleden bezorgdheid hadden ge toond over de toekomst van de Groenoordhal. Wethouder Fase (WD) van economische zaken zei dat de tekorten op de exploitatie van de hal minimaal zijn in vergelijking met dergelijke ac commodaties in andere steden. "Die paar ton verlies moet je maar op de koop toenemen", aldus Fase, die het belang van de hal voor de stad benadrukte. Directeur De Jong kwam terug van de stelling van enkele jaren geleden, dat het financieel beter zou zijn als de sport uit de hal zou verdwijnen Door terugloop in de evenementen-sector is de sport nu nodig om de hal vol te krijgen. Het sportgebeuren is verliesgevend gebleven, maar leegstand is nog onvoordeliger, aldus De Jóng. den welke methode len in verhouding tot de kosten het beste resultaat oplevert. Het experiment zal vooraf gegaan worden door een intensieve voorlichting onder de bevolking. Het gescheiden ophalen van huis vuil, waarnaar de raadsleden Van Dongen (PvdA) en Hoeke- ma (D'66) hadden gevraagd, stuit volgens van Overmeire op grote bezwaren. Alle ervaringen die hiermee elders zijn opgedaan zijn teleurstellend, aldus de di recteur van de reinigingsdienst, die er verder op wees dat in deze regio (Zoetermeer) een schei dingsinstallatie in aanbouw is genomen. Muziekstad (1) Als de Leiden Leeft-promotors' nog om slogans verlegen zit ten. Wat te denken van: Lei den Filmstad, Leiden Litera- tuurstad en Leiden Mu ziekstad? Hoezo Leiden Muziekstad? Nou, we hebben toch Mary en Jerry Bey. de popgroep Tower, Henk Werkhoven, Spike, Rubberen Robbie en z'n band en niet te vergeten Lucy Steymel? En die jon gens van de Shoes, die zijn ei genlijk ook een beetje van ons. Een imposante rij- Ja toch? Niet dan? Sinds een maand of tien heeft de Leidse muziekscéne zelfs een eigen platenlabel: VMU Music Productions. In dit tweemans familiebedrijfje van Henk en Nicholas Werk hoven zit muziek. Er zijn nu een tweetal elpees, Henk's "Orphical Positions" en de tweede schijf van Spike, "Go Dutch" uitgebracht. Een schrale oogst, zo lijkt het, maar als we de planning van de gebroeders Werkhoven bekijken dan blijkt dat zij er na de oprichting van VMU in januari flink aan hebben ge trokken. Omdat de zaak nog niet voor honderd procent rond is en er nog een paar kapers op de kust zijn, doen Henk en Ni cholas Werkhoven er nog een beetje geheimzinnig over. maar de kans is groot dat VMU voor een groot buiten lands label de distributie in Nederland gaat doen: "We spreken dan wel van zo'n veertig groepen en muzikan ten en op dit moment 52 pla ten". Verder zijn de Werkho- vens in onderhandeling met een aantal Nederlandse muzi kanten van wie de Voorscho- tense 'classicus' Tony Gott- schalk zeker naar VMU ver huist. Daarnaast gaat VMU volgend jaar het management van een aantal Leidse popgroepen op zich nemen. Tegelykertyd beginnen de broertjes met drie free-lancers een verhuur bedrijf voor p.a.-systeems bij optredens waarbij ze zich op het eigen groepen bestand richten. "Want moet je voor een groep of vijf steeds weer een installatie huren dan ben je daar wekelijks een paar duizend gulden aan kwijt", Henk (links) en Nieholaas Werkhoven staan achter hun tweede 'project': de veelzijdige Leidse muzikant Spike Wolters. (toto hoIvmu Boshuizerlaan. Swingende rocknummers en kalme bal lades wisselen elkaar af op 'Go Dutch'. Voorlopig moet het ambitieuze duo Henk en Nicholas (21 en net van school) Werkhoven nog het nodige baanbrekend werk verrichten eer hun pro- dukliemaatschappy succes vol kan opereren. "Vooral in Leiden zelf', weet Nicholas, "want als je hier bij een zaak binnenkomt met een plaat van Henk of Spike dan is het meestal van: nee laat maar want het is Leids en dat kan nooit veel zijn. En dat slaat dus nergens op". Hetgeen zal moeten blijken. Muziekstad (2) Het is altijd een wens geweest van de nu 29-jarige Henk Werkhoven om een eigen pla ten- en distributiemaatschap pij te runnen. "Op zeker mo ment ben ik er maar gewoon mee begonnen. Nou ja. ge woon. Er ging natuurlek een periode van fiink onderhan delen met diverse banken aan vooraf'. Het eerste VMU-project was de produktie van zijn eigen de- buut-elpee: "Orphical Posi tions", gebaseerd op Kelti sche volksmuziek, met klas sieke invloeden en vleugjes moderne rockmuziek. Inmid dels zijn vierhonderd exem plaren verkocht en kan het project kostendekkend wor den genoemd. Op dit mo ment bestaat er de nodige buitenlandse (vooral Zweed se) interesse voor "Orphical Positions". Het tweede album dat VMU uitbracht was 'Go Dutch' van Leidenaar Spike Wolters, een oude vriend van Henk ("Ik heb zelfs nog gitaar gespeeld op Henks bruiloft"). Een el pee die de veelzijdige muzi kant in z'n eentje heeft opge nomen op z'n flatje aan de J.V. Eigen rechter Bert Jansen van café Odessa aan de Hogewoerd pikt het niet dat zijn kroeg al om twaalf uur dicht moet Hy ligt met de gemeente in de juridi sche clinch om een zoge naamde ontheffing te krij gen. zodat de zaak doorde weeks tot een uur en in het weekeinde tot twee uur kan openblyven. Behalve dat heeft hy het recht ook in ei gen hand genomen. Zo bleek althans gisteravond. Rond een uur vannacht kreeg de politie een telefoontje. Ka baal in Odessa, zo luidde de klacht En of agenten daar wat aan wilden doen. Contro le leerde aanvankelijk dat er niets aan de hand was. Het café zag er duister uit Maar Odessa is heel groot en by na dere inspectie bleken ruim twintig bezoekers in een ach- terzaaltje nog vrolijk aan het hijsen. Eigenaar Bert Jansen dus een proces verbaal aan zyn broek "M n klanten zyn gelukkig soli dair". zei hij vonge week nog toen wij \Toegen of hy het hoofd wel boven water kon houden met z'n vroege slui tingstijd. Hoe sobdair z'n klanten wel niet zijn, dat blijkt nu pas b.J Arme stad "Tienduizend kolken zyn aan ons voorby gegaan. En nou kunnen we over het econo misch beleid praten en dan hebben we vijf minuten de tijd" Wim Bleyie werd er moedeloos van Het CDA- raadslid loopt al een paar jaar mee in de gemeentepolitiek en moest dus weten dat eco nomische zaken het stief kindje van de gemeente is. Maar dat de directeur van de reinigingsdienst eerst uitvoe rig toelicht hoe het staat met het leegzuigen van straatput- ten (kolken, in het vakjargon) en dat soort zaken en dan de raadsleden nog elk vyf minu ten over hebben om over echt belangryke zaken - het eco nomisch beleid te praten - dat ging hem toch te ver En hij gaf uiting aan zyn onge noegen. die door iedereen werd gedeeld Kon wethou der Fase het helpen"' Ach. het is haar natuur met om ambte naren het woord te ontne men. En daarin is zy de enige met in de gelederen van WD-bestuurders De fout zat hem meer in de planning van de raadscom missies. Vorige week donder dag begon de begrotingsbe handeling in de commissie fi nanciën. Vervolgens is er el ke dag een andere commissie die zich over het geldgebrek van de gemeente buigt En ja hoor, terwyl alle commis sies daar een hele dag de tyd voor nemen, middag en avond, was economische za ken met een middagje be deeld. Arme stad. l.m.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3