c ADM aan zijden draad 1983 rampzalig voor consument Rentedaling blijft voelbaar Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Premie ziekenfonds moet fors verhoogd Scheepswerf acht steun noodzakelijk Jeugdfabriek geopend Konsumenten Kontakt: 'i I Economie DINSDAG 26 OKTOBER 1982 Mercedes Daimler-Benz AG (Mercedes) ver wacht dit jaar een grotere omzet te boeken dan vorig jaar met een "bevredigend" resultaat, zo heeft de Westduitse autofabrikant de aandeelhouders laten weten. De eerste negen maanden van dit jaar is de concernomzet met acht procent toegenomen tot 28,6 mil jard mark. waarvan de moeder maatschappij alleen 22,83 mil jard mark (negen procent meer) voor haar rekening nam. De toe neming van de omzet werd uit sluitend bereikt in de export, waarvan de waarde met 21 pro cent steeg tot 13,08 miljard mark. BNG In verband met de sterk gewijzigde omstandigheden op de kapitaal markt heeft de Bank voor Neder- landsche Gemeenten het rente percentage van haar 25-jarige obligatielening 1982 van 150 min verlaagd van 9,75 naar 9.5. De uitgiftekoers is vastgesteld op 101 pet, waarmee het effectie ve rendement volgens de bank uitkomt op 9,38 pet. De inschrijving staat open tot en met 26 oktober. De Lorean Het Amerikaanse bedrijf Consoli dated International ine. voert op dit moment besprekingen met de schuldeisers van autofabriek De Lorean in Noord-Ierland over een mogelijke beperkte open stelling van de fabriek. Een woordvoerder van het bedrijf zei niet te weten hoe lang de on derhandelingen zullen gaan du ren, maar sloot niet uit dat van daag een verklaring zal worden uitgegeven over de geboekte vooruitgang. Esso: dure benzine onzin DEN HAAG (ANP) De bewering van Konsumenten Kontakt afge lopen zaterdag in het Vara radio programma In de Rooie Haan. dat de prijs voor benzine aan de pomp vijf cent te hoog ligt, is aan de hand van de noteringen op de open markt volledig te weerleg gen. De oliemaatschappij Esso zegt in een reactie dat zowel de dollar- prijs als de prijs van superbenzi- ne (per ton op de open markt) in de periode begin augustus tot 22 oktober, gestegen zijn. Deze stij ging rechtvaardigde een stijging van de pomppnjs van 3,4 cent. LEIDEN - Op de veemarkt is een weekaanvoer van 4652 beesten te note ren. Voor vandaag 3299 dieren. Slach- trunderen: 112, gebruiksvee: 10; gras- kalveren: 72; nuchtere kalveren 1427. veulens: 12; varkens 714; biggen: 76; schapenlammeren 448; bokken; 78. Prijsnoteringen voor slachtrunderen hetzelfde als gisteren. Nuchtere slacht- kalveren: ƒ125 tot ƒ200; slachtzeugen. ƒ335 tot ƒ345. melkkoeien -ƒ2000 tot ƒ3050; pinken: ƒ1150 tot ƒ1800; graskal veren: (750 tot ƒ1250; nuka's rood: f460 tot ƒ665, zwart ƒ360 tot ƒ540; biggen ƒ125 tot ƒ135. schapen: ƒ180 tot (220. lammeren: ƒ190 tot f250; geiten ƒ20 tot ƒ90. Toelichting slachtrunderen iets min der (aanvoer), rustig (handel) en stabiel (prijzen, afloop lager); melkkoeien: min der, rustig en stabiel, varekoeien: ruim, rustig en stabiel, pinken: ruim, redelijk en'stabiel: graskalveren: iets minder, rustig en stabiel; nuka's: ruim. rustig en onveranderd; varkens: iets mee, goed en stabiel; biggen meer, redelijk en sta biel; schapen/lammeren: matig, redelijk en stabiel; geiten: minder, redelijk en Rijn. Van 25 oktober. Andijvie per kg 89-92, boerekool per kg 60-88. groene kool 49-60, spitskool 51 -54, bospeen II 83-1,08, waspeen A I per kist 5.30-7.60. A II 3.20-5.20. B I 9,00-13,10, B II 3,20, C I 5.60-6.60. C II 3.20-4,40 Aanvoer: 114'/^ ton Breekpeen B I per kist 2,00, C I 4,10-6,50. prei A per kg. 56-66, prei B per kg. 0,40, sla (natuur) I 57-64. uien per kg. 0.36, peterselie (krul) 29-41. sel derij 0,17-0,40. bloemkool 6 per bak I 1,15-1,30, 6 II 51-76. 8 I 84-92. 8 II 26-44. 12 I 0.41 Aanvoer: 5.000 stuks AMSTELVEEN (GPD) - De zie kenfondspremie moet per 1 ja nuari worden opgetrokken van 9.1 tot 9.8 procent. De awbz-pre- mie (algemene wet bijzondere ziektekosten) dient met ruim één procent te worden verhoogd van 3,3 naar 4,35 procent. Dit advies zal de Ziekenfondsraad donder dag uitbrengen aan de regering. De grote tekorten bij de zieken fondsen maken de forse premie verhogingen noodzakelijk. De ziekenfondspremie is al enkele jaren niet meer kostendekkend. Een „inhaalmanoeuvre" wordt door de Raad noodzakelijk geacht. Bovendien was bij de vaststelling van de premie voor dit jaar rekening gehouden met de plannen tot wijziging van de ziekengelduitkeringen van het eerste kabinet-Van Agt, die niet zijn doorgegaan. De kastekorten op deze verzeke ring waren eind 1981 al tot 700 miljoen gulden opgelopen en zullen eind dit jaar vermoedelijk ongeveer een miljard gulden be dragen. De awbz-premie moet bijzonder sterk omhoog omdat het Rijk, uit bezuinigingsoogpunt, ziin bij drage in deze volksverzekering volgend jaar zal terugtrekken. Dat scheelt een miljard gulden, die nu uit de premieopbrengst moet worden verkregen. Het is tevens een lastenverzwaring voor de werkgevers, die de awbz- premie geheel betalen. De zie kenfondspremie wordt betaald door werkgevers en werkne- De Ziekenfondsraad zal voor 1983 weer een bijdrage uit de kas van de verplichte ziekenfondsverze kering beschikbaar stellen om de premies voor de bejaarden- en de vrijwillige verzekering te kun nen drukken. De verplichtverze kerden en hun werkgevers (elk betaalt de helft van de premie) zullen aan de bejaarden en vrij willig verzekerden volgend jaar ruim f 1,2 miljard afstaan. De commissie financiële zaken heeft dit voorgesteld. De ZFR zal er donderdag over besluiten. In het ontwerp-advies wordt aange nomen dat de in de rijksbegro ting opgenomen bedragen van het rijk voor de bejaarden- en vrijwillige verzekering beschik baar komen. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) acht een aanvullende financiering van 20 min. van het ministerie van Economische Zaken nodig om het voortbestaan van de op de reparatiemarkt werkzame scheepswerf veilig te stellen. Dat werd naar voren gebracht op een gezamenlijke persconferentie van directie en ondernemingsraad van ADM en de vakbon den. de directie van ADM niet positief over mogelijke steun aan de werf, aldus directeur R.H. Bos man. Volgens Terlouw zijn er op dit moment geen middelen en is er bovendien een aanzienlijke overcapaciteit in Nederland in deze sector. Hij had de directie in het laatste gesprek van 22 okto ber dan ook de suggestie gege ven om met een nieuw voorstel te komen, waarin sprake zou zijn van een werf in afgeslankte vorm. Volgens de directie heeft de werf in de huidge grootte ech ter zijn optimale samenstelling. Bovendien is de werf van groot belang voor de werkgelegenheid in Amsterdam en omstreken. Morgen zullen de problemen bij de ADM-werf aan de orde komen in de vaste kamercommissie voor Economische Zaken. Directie en ondernemingsraad van ADM en de vakbonden zullen daarbij aan wezig zijn om steun te bepleiten. Het directielid J.C. van Ouwer- kerk toonde zich optimistisch. "Ik heb er wel vertrouwen in dat er steun zal komen, hoewel ik ook niet weet waar ze het geld vandaan moeten halen", zo zei hij. Een groot deel van de problemen wordt volgens de onderneming veroorzaakt door de, op sterke aandrang van de overheid in 1978 tot stand gekomen, samen voeging van ADM n.v. met de re paratieafdeling van de NDSM. Deze samenvoeging ging ge paard met een groot aantal pro blemen, die de reserve van de scheepswerf danig hebben aan getast. "We hebben toen te wei nig financiële bagage meegekre gen om moeilijke tijden als deze door te komen", zo zei directielid Ouwerkerk. Ook de onderne mingsraad was deze mening toe gedaan. "De politici hebben ons opgedragen een sterk verouderd bedrijf over te nemen en dat heeft ons veel kapitaal gekost", aldus de voorzitter van de onder nemingsraad J. de Booij. "We hebben in Amsterdam ai genoeg ingeleverd. Hier mogen geen ar beidsplaatsen meer verdwijnen", zo zei hij. De werf, waar ca. 1.600 werken, heeft in de eerste 32 we ken van dit jaar een verlies gele den van 9 min. Voor het gehele jaar verwacht de directie een ne gatief resultaat van ca. 20 min. Deze verliezen worden veroor zaakt door een dieptepunt in de scheepsreparatiemarkt. Een ma laise die het gevolg is van de ster ke achteruitgang in het vervoer per schip en het uitstel van on derhoud en reparaties door rede rijen. De demissionaire minister van Economische Zaken, J. Terlouw. toonde zich in gesprekken met Gasbedrijf draait kraan tuinders toe DELFT (ANP) - Het gasbedrijf Delfland gaat volgende week bij 27 tuinders in Berkel en Pijnac- ker de gaskraan dichtdAiaien omdat zij rekeningen van het vo rige stookseizoen niet hebben betaald. Woordvoerder A. Erme- rins van de gasleverancier heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het gaat in totaal om een bedrag van een miljoen gulden. Het Delftse gasbedrijf schat de kans dat de tuinders alsnog zullen be talen niet groot. Volgens de woordvoerder zijn het "de zwak ke broeders" onder de tuinders van het Westland en omgeving. Het gasbedrijf meent met de maat regel de betrokken tuinders te behoeden voor een verdere te loorgang van hun bedrijven. Er- merins verklaarde dat de banken het gasbedrijf hebben gewaar schuwd niet langer te leveren. Het gasbedrijf is niet onwillig, al dus Ermerins, maar de tuinders zijn niet kredietwaardig om (nieuwe) leningen bij banken af te sluiten. Volgens de woordvoerder hebben de 27 tuinders een half jaar de tijd gehad om hun gasrekenin- gen te voldoen. ENSCHEDE (ANP) - Staatssecretaris Van Zeil in gesrpek met één van de werknemers in de Jeugdfabriek Twente, een initiatief van de TH in het kader van de maatregel Experimentele Arbeidsprojecten Jonge Werklo zen. De fabriek werd gisteren officieel geopend. "Snoepreep ongezond en duur" DEN HAAG (ANP) - Candy- bars (mars, nuts, milky way, snickers, bounty, banjo, enz.) zijn slecht voor het gebit, be derven de eetlust en zijn naar verhouding duur. Dat zegt Konsumenten Kontakt in het novembernummer van Koopkracht. KK wil dat het aanprijzen van "extra gewicht" voor dezelf de prijs voortaan achterwege blijft. Dit is flauwekul, want de verhoging van gewicht wordt altijd gevolgd door weer een gewichtsverlaging. Van die gewichtsverlaging maken de fabrikanten nooit melding, aldus de organisa tie. ENSCHEDE (ANP) - De Jeugdfabriek Twente b.v. is gisteren in Enschede officieel geopend. Het bedrijf heeft vijftien jongeren in dienst en stelt zich tot doel jeugdigen met een beperkte schoolopleiding en langer dan zes maanden werkloos aan het werk te helpen. Door middel van scholing en vorming wil de jeugdfabriek ook de kansen van deze jongeren op de arbeids markt vergroten. De eerste jaren zullen de exploitatiekosten van de jeugdfabriek worden gedekt door de overheid (elke arbeids plaats kost nu nog 40.000 gulden per jaar), maar daarna zal de firma zich financieel zelf moeten bedruipen. Op het ogenblik richt de onderneming zich vooral op licht con structiewerk zoals zelfrijdende voederhekken voor koeien. Om het bedrijf op een kwalitatief hoger niveau te brengen en de kennis van de jongeren verder op te vijzelen is er een ontwikke ling in gang gezet in de richting van de fijnmechanica, zoals vissportartikelen en radiografisch te besturen modelauto's. Di recteur W. Haket van de Jeugdfabriek noemde dat gisteren tij dens de openingsplechtigheid "een niet geringe opgave". Maar door een grote verscheidenheid aan produkten en een flinke portie doorzettingsvermogen moet het volgens hem lukken. Door het maken van produkten waarvoor goede afzetmogelijk heden bestaan, denkt de leiding van de fabriek tevens haar com merciële haalbaarheid te bewijzen. De onderneming legt zich toe op de produktie van artikelen die niet concurrerend zijn voor de Nederlandse bedrijven of die nu nog worden geïmpor teerd. Scherpe koersdaling Wall Street AMSTERDAM (New York/ANP) - De voortgaande rentedaling heeft zich ook gisteren weer in de richting van het publiek ge manifesteerd. Zo kondigden de spaarbanken van de Stichting Centrumbank (Centrumbank in Amsterdam, de Spaarbank Rot terdam en de Bondsspaarbank te Breda) aan dat de hypotheekta rieven verlaagd worden met 0,25 pet. De basishypotheek met maandbetaling komt op 9.5 pet. De Postgiro-RIPS verlaagt vanaf vandaag de tarieven voor hypo theken met maand- of met half jaarsbetaling met 0,3 pet. De Nutsspaarbank West-Nederland laat de rente op hypotheken zak ken met 0,75 pet. De baishypo- theek komt op 9,75 pet. Diverse hypotheekbanken kwa men met verhogingen van de af- giftekoersen van hun pandbrie ven, waardoor de rendementen op deze beleggingsstukken ver der dalen tot plus minus 10 pet. De aandelenkoersen op de effec tenbeurs in New York hebben gisteren echter een forse daling te zien gegeven. Bij een niet al te grote omzet daalde de Dow Jo- nes-index voor industriële aan delen maar liefst 36,33 punten tot onder de magische grens van 1000 om uit te komen 995,13. Al leen op 28 oktober 1929 was er met 38,33 punten een grotere da ling. De daling vindt haar oorzaak in te leurstelling bij de handelaren over de ogenschijnlijke stagne ring van de rentedaling in de Verenigde Staten. Weliswaar verlaagde Chemical Bank vrij dag haar prime rate opnieuw met een half procent tot 11,5 procent, maar de andere grote banken hebben dat voorbeeld tot nu toe niet gevolgd. Ook van de kant van de centrale banken in de VS zijn geen tekenen gekomen die grond geven voor het verwach ten van een verdere rentedaling. De positie van de consument wordt de komende jaren slechter. Te vrezen valt dat 1983 kan worden uitgeroepen tot rampjaar. Er moet een re geringsbeleid worden ge voerd met compenserende maatregelen om de inkomen sachteruitgang zoveel moge lijk op te vangen. Dit zei voorzitter drs. A. Oldenhof van Konsumenten Kontakt vandaag tijdens het jubi leumcongres van deze consu mentenorganisatie, die 25 jaar bestaat. Er zullen jaren komen waarin de fataal kelderende koop kracht in samenhang met an dere maatregelen grote groe pen uitkeringsgerechtigden en andere lagere inkomens groepen in financiële proble men brengen, met alle sociale gevolgen daarvan. Dit af braakproces wordt nog bevorderd doordat de over heid links en recht allerlei wettelijke maatregelen over boord dreigt te gooien, die de consument bescherming bie den. Het klimaat voor de consument verslechtert nog omdat het bedrijfsleven aan alle kanten nieuwe ontwikkelingen pro beert te houden, stelde Ol denhof. Om dit materiële en immateriële verpauperings proces te keren zal er van de door Kees Cori komen dat niet pijnoffers met een dun laagje consu- mentenvernis poogt dekken, m penserend consumptiebeleid Dat zal volgens de KK ter meer moeten inhouden dan de „vijf regels die in het ontwerp-regeerakkoord van CDA en WD worden gewijd Een kabinet c serend bele moet dat verklaring tot uiting brengen. Van een pressieorganisatie als Konsumenten Kontakt mag worden verwacht dat zij alles op alles zal zetten om zo'n beleid van de-grond'te krijgen. Oldenhof kondigde in dit ver band gezamenlijke actie aan naar overheid en bedrijfsle ven. Daarnaast gaat KK sa men met zijn deelnemende organisaties (FNV, CNV, VA RA, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen) meer acti viteiten ontplooien die recht streeks worden gericht op de achterban van ongeveer twee miljoen leden. Een eerste voorbeeld van dergelijke „pijnpunten" was al de woonlastenkwestie, die werd aangekaart. KK tracht zo te komen tot een zogenaamd speerpunten Met ingang van 1 samen met het ii huishoudelijk ac Nederlandse Ve: Huisvrouwen eei menlijke onderz< drukking i ten kwaliteit schappen v ten. Daarmee kelijk lijke onderzoeken een pro- dukt-verbeterende werking kan uitgaan. Er zitten ook speciale activiteiten voor de gezinnen in de pen, alles on der het motto „25 jaar knok ken voor de consument". Geen versoepeling Ook FNV-voorzitter Wim Kok pleitte bij deze gelegenheid versterking van het consu mentenbeleid. Hij betreurde het dat in de interessante wetgevingsplannen om de ju ridische positie van de consu- af te om ment te versterken geen voortgang zit. Hij waar schuwde bij voorbaat het ko mende kabinet tegen versoe peling van het prijsbeleid en stelde vast dat herhaaldelijk is gebleken dat de lagere overheden als prijsopdrijver nummer een worden geken merkt. De FNV zal voortgaan met plaatselijke activiteiten om te tariefsstijgingen in te dammen. Ook hekelde hij het feit dat het spreekt over „een beleid dat mensen met een smalle beurs helpt om met het mindere in komen toch rond te komen". In .dit verband sprak hij over „parlementaire laksheid". Konsumenten Kontakt heeft gezorgd dat het consu- nbeleid in een stroom- s geraakt. De lorzitter waardeerde gen van het ministe- i economische zaken beleid verder gestalte te geven. Hij hoopte dat poli tiek Den Haag de rapportage daarover niet weer zal nege rinnen het kabinet wordt ech ter node een samenhangend beleid voor de consument tot dusver gemist. Te vaak wor den beleidsmaatregelen voorbereid en genomen zon- maatregelen voor de c ment. Gezamenlijk optrekken i de consumenteno ïïSS ES nee speelt nadruk- t9 J,®?, saties noodzakelijk en daar om betreurde Kok het dat de Consumentenbond zich voorlopig uit de adviescom missies van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft terug getrokken. Hij vond het be denkelijk dat dit besluit me de is genomen omdat de Con sumentenbond een eigen, overigens bescheiden, plaats voor de vakbeweging in de commissie voor consumente naangelegenheden betwist. „Het scheppen van tegenstel lingen tussen consumenten organisaties en de vakbewe ging zal remmend werken op de verdere en zo bitter nood zakelijke beleidsontwikke ling", meende hij. Indien men niet besluit weer aan het men bedenken dat men zich zelf buitenspel zet. De „adempauze", die door de partners in het komende ka binet is gesuggereerd, heeft bij de FNV-voorzitter vooral vragen opgeroepen. Is het de bedoeling dat de klok voor prijzen wordt stilge zet? Het stopzetten van de lo nen is een betrekkelijk een voudige ingreep. Maar aan de prijzenkant is meestal sprake van „pleisters plakken op een poreuze tuinslang". Als de klok stiLmoet dan ook echt ;lagen op de Kok. Hij gesprek te handha gen, een ch beleid en het bestrijden van de werk loosheid met een goed plan voor herverdeling van arbeid. Maar vooralsnog heeft hij op zo'n overleg weinig hoop. DINSDAG 26 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN SE. m Beursoverzlcht AMSTERDAM (ANP) - De zware koersdalingen op de Amerikaan se beurs, waar de Dow Jones-in- dex de grootste val (36 punten) kreeg te verwerken sinds de be ruchte krach van 1929 hebben hun uitwerking op het Damrak niet gemist. Belangrijkste oorzaak voor de to meloze verliezen in Wall Street gold een knik in de rentedaling, die de hooggespannen verwach tingen van een verdere druk op de rente de bodem insloeg. De tweede oorzaak werd gevormd door winstnemingen, na de re cente koersstijgingen, die her haaldelijk voor records zorgden. In Amsterdam, waar men gisteren al rekening hield met enige achteruitgang in New York, spoelde vandaag een verkoop aantal fondsen va liezen. Daarbij een chaotisch n bij de noteringen in een snel treinvaart heen en weer schom melden. s'er sprake van

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 22