c "Voor velen zal de sociëteit een springplank zijn" y jUzqftK eidse agenda Verbouwing van de Leerhoeve sober wegens geldgebrek Bestuur bibliotheek Voorschoten te vroeg met bezwaarschrift Gemeentelijke tarieven in Zoeterwoude gaan vier procent omhoog 5Robinontmoetingsplaats voor gehandicapten in Wassenaar Mendels in Oegstgeest VOORSCHOTEN - Het bestuur van de Voorschotense openbare bibliotheek is wat te vroeg ge weest met het instellen van een beroepschrift. Dit tegen de mo gelijke vermindering van de rijksbijdrage, die een personeel sinkrimping bij de bibliotheek tot gevolg zal hebben. Zolang het ministerie het voorgenomen plan niet daadwerkelijk tot uit voering brengt, kan geen beroep worden aangetekend, meent de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Het ministerie van CRM heeft in juni van dit jaar in een brief aan het college van burgemeester en wethouders meegedeeld dat er bezuinigd moet worden bij de bi bliotheken. Centraal stond bij deze bezuinigingen het aantal personeelsleden. Als uitgangs punt koos het ministerie het staatbesluit uit 1977, waarin be paald was hoeveel betaalde me dewerkers een bibliotheek mag hebben. In Voorschoten, maar ook bij vele andere bibliotheken in het land, is het aantal personeelsleden nog niet teruggebracht tot het aantal Over personeelsinkrimping Stad en rand DINSDAG 26 OKTOBER 198hiN wat genoemd werd in het staats- besluit. Binnen vier jaar zou dit nu geregeld moeten worden, meent het ministerie in de brief aan de gemeenten. Het bestuur van de openbare bi bliotheek zag deze brief als een besluit en wenste hiertegen in beroep te gaan. Er werd een zo genaamde AROB—procedure be gonnen bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Deze afdeling is echter van mening dat de brief van het ministerie gezien moet worden als een waarschuwing dat de rijksbijdra ge teruggebracht kan worden. Tevens heeft het ministerie de gemeenten er op gewezen dat de bibliotheek meer mensen in dienst heeft dan in het staatbe sluit is bepaald. In verband hier mee heeft het ministerie de ge meente gevraagd maatregelen te treffen om te voorkomen dat door het verminderen van de rijksbijdrage, gedwongen ontsla gen zullen vallen Het bestuur werd dan ook niet-- ontvankelijk verklaard en het be roep wordt niet verder in behan deling genomen. Het Voorscho tense bibliotheek bestuur is in Nederland niet het enige bestuur dat 'niet—ontvankelijk' wordt verklaard in deze zaak. Verschil lende besturen hebben een ARO- B-procedure gestart met alle hetzelfde resultaat. Pas als besloten wordt om daad werkelijk minder geld beschik baar te stellen, is er sprake van een definitief besluit en daarte gen zou dan wel een beroep aan getekend kunnen worden. Aldus de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude gaat, in navolging van andere regio-gemeenten, ook de gemeentelijke tarieven en belastingen verhogan. Zoeter woude houdt zich aan het maxi male stijgingspercentage van vier percent, dat door de oveheid is bepaald. In het begin van deze maand ve- schenen beleidsplan staat onder meer dat de gemeente als uit gangspositie heeft gekozen om in beginsel alleen de gemeente lijke en tarieven te laten stijgen. Mocht dit onvoldoende blijken dan zouden ook andere belastin gen, zoals de onroerend—goed- belasting, verhoogd kunnen wor den. Vooralsnog lijkt de gemeente Zoe terwoude zich te beperken tot het verhogen van de reinigings rechten, rioolrechten en de leges en rechten voor verrichtingen van de ambtenaar van de burger lijke stand. Tevens zal de hon denbelasting omhoog gaan. Van overheidswege is hier geen ma ximum aan verbonden. Zoeter woude is voornemens om deze belasting ook met de al eerder genoemde vier percent te verho gen. WASSENAAR - "Ondanks het integratiestreven voor de gehandicapte is er behoefte aan contact in eigen kring, al was het alleen maar om gedachten en ervaringen uit te wisse len". Zo verklaart mevrouw J. Hammer-Kop het bestaan van de "Rol-In", een sociëteit voor lichamelijk gehandicapten die sinds kort in Wassenaar bestaat en waar zij de voorzitster van is. "Voor velen zal deze sociëteit een springplank zijn naar een wereld buiten hun kringetje", schreef Hammer-Kop onlangs in een pu blicatie. Verschillende organisaties hebben de handen uit de mouwen gesto ken en de 'Rol In' opgericht. El ke tweede vrijdag van de maand komen ongeveer veertig gehan dicapten bijeen in de soos aan de Kerkstraat 14. Men drinkt een kopje koffie, kijkt wat dia's, luis tert naar een spreker of zondert zich af om wat te praten. De sociëteit is geboren uit een ini tiatief van de Multiple Sclerose Stichting afdeling Wassenaar, WAMIVA, Rheumapatiëntenver- eniging Wassenaar, Welfare (Ro de Kruis) en de Zonnebloem. Een werkgroep heeft de plannen verder uitgewerkt. Na een voorlichtingsdag meldden door Fred Schoorl de benodigde vrijwillig(st)ers zich aan. "Er was een geweldig enthousiasme en een grote moti vatie bij deze mensen", zegt voorzitster Hammer hierover. Het bestuur dat werd samenge steld telde vijf gehandicapten en vier niet-gehandicapten. De or ganisatie was zodoende snel in kannen en kruiken. Tijdens de speurtocht naar een ge schikt onderkomen liet de stich ting haar oog vallen op het UW- gebouw aan de Kerkstraat. Enige aanpassingen waren wel nodig in het nog niet voltooide gebouw. "Wij hebben hierover zeer goed contact gehad met de gemeente lijke technische diensten. Men was zeer alert en behulpzaam", zegt vice-voorzitter Thomassen. Zo kwam er een aangepast toilet en een speciale ingang. Positief Momenteel beoordelen beide be stuursleden het functioneren van de soos als zeer positief. Voorzichtig blikken zij dan ook naar de toekomst. "Wij vinden één dagje per maand te weinig", zegt Thomassen. "We zitten ech ter nog maar in een proefjaar en we willen eerst weten of we rondkomen". De stichting streeft ernaar zichzelf - financieel - te kunnen bedrui pen. "We hoeven niet gelijk uit de gemeenschapspot mee te eten", aldus Thomassen. De subsidie van tweeduizend gulden die on- Gehandicapten bijeen in de soos aan de Kerkstraat. langs is aangevraagd, beschouwt men louter en alleen als een huursubsidie. "Er is een hoge huur voor dit pand van 140 gul den per dag, terwijl men elders in kostenloze dienstencentra kan duiken", meent Hammer. Het verlanglijstje van het bestuur belooft veel nieuwe activiteiten zoals "creatief bezig zijn" en een dagje uit met de soos. "Ook het educatieve element willen wij naar voren halen, zodat men daar later iets mee kan doen", wenst Hammer. Dit verlangen is al een beetje werkelijkheid omdat plan- tenverzorging en creatief hout- branden op de soos te leren is. De doelstelling van de sociëteit is het bevorderen van het onderlin ge contact en het verstrekken van advies en informatie. Boven dien wil de soos vooral de inte gratie van de gehandicapten sti muleren middels het ontwikke len van daarop gerichte activitei ten. Volgens voorzitster Hammer is het moeilijk alle groepen gehandi capten te bereiken. Zo ontbreekt voornamelijk de categorie jonge ren op de soos. "Zij kunnen niet omdat ze in het arbeidsproces zitten of op speciale werkplaat sen", weet Hammer. De andere groepen worden wel bereikt door het goede contact tussen de verschillende organisaties. Er is zelfs een speciaal orgaan voor dit doel dat 'Sociaal Kontakt' heet. Tijdens het gesprek met Hammer zitten de gehandicapten aan een borreltje te nippen. Over en weer worden koetjes en kalfjes uitge wisseld. Er wordt gelachen maar ook ernstig gekeken. Het is een gemengd en vrolijk gezelschap. De gemeente Wassenaar om schreef de soos in het subsidie- voorstel al§ een "maandelijkse ontmoeting met educatieve-, re creatieve- en emancipatorische activiteiten". Het is een "dure" mond vol voor een gezellige boel, waar men, zo menen de organisa toren, zeker eenmaal moet bin nenrollen. WARMOND - Wegens geldgebrek zal de verbouwing van de Leer hoeve in Warmond op zeer sobe re wijze moeten gebeuren. Er wordt alleen binnenshuis ver timmerd en een uitbreiding van de school zit er niet in. In de eerstvolgende raadsvergade ring komt het voorstel van bur gemeester en wethouders van Warmond aan de orde waarin wordt gesteld dat de verbouwing van de Leerhoeve zich moet be perken tot interne, uit onderwijs oogpunt noodzakelijke aanpas singen en veranderingen. De Leerhoeve wordt in de toe komst het onderkomen van het Stroom en water duurder in Wassenaar WASSENAAR - Voor het gebruik van elektriciteit en water zal vol gend jaar in Wassenaar meer be taald moeten worden. Het water tarief zal met vijf percent om hoog gaan. Voor elektriciteit zal de Wassenaarder 0,2 cent per Kwh meer moeten neerleggen en daarnaast zal het vastrechttarief met drie percent stijgen. De stijgingen zijn volgens de ge meente Wassenaar nodig om de gestegen kosten te dekken. Voor het water heeft de gemeente in het verleden al bepaald dat in 1988 de volledige kostprijs be taald moet worden. In de ontwer- p-begroting voor 1983 van de af deling watervoorziening is een nadeling saldo te zien van ruim 150.000 gulden. De verhoging van de inkoopprijs en de trend matige verhoging van de kosten zijn hierin al verwerkt. Om dit te kort nu te dekken wil de ge meente het tarief laten stijgen met vijf percent. samengevoegde kleuter- en la- geronderwijs in Warmond. De huidige kleuterschool 'De Hum melburcht' aan de Herenweg wordt als onderwijsvoorziening afgestoten. Omdat het leerlingenaantal terug loopt, komen er lokalen leeg. De ze leegstand is een dure kwestie, reden voor het schoolbestuur om het basisonderwijs in één ge bouw onder te brengen. De kos ten die door deze wijziging be spaard worden bedragen jaar lijks 17.000 gulden. De verbouwingskosten van de Leerhoeve bedragen volgens het schoolbestuur bijna drie ton. De ze verbouwing stuit bij de ge meente op bezwaren omdat de gemeente het standpunt huldigt dat de onderwijsintegratie geen lastenverzwaring mag beteke nen. Berekend is dat de operatie zoals het schoolbestuur die voor stelt een verzwaring van de jaar lijkse kosten met zich meebrengt van 61.000 gulden. Het college van Warmond stelt daarom voor alleen de hoogst noodzakelijke verbouwings werkzaamheden uit te voeren. Uitbreiding van de Leerhoeve door vergroting van de bebouw de oppervlakte moet daarom vol gens B en W achterwege blijven. Motorrijder komt ten val HAZERSWOUDE-DORP - Een in woner van Hazerswoude, de 19- jange L.P.L., is gisteravond om half elf met zijn motor ten val ge komen op de afrit van de brug in de Burgemeester Smitsweg in Hazerswoude-dorp. In het Aca demisch ziekenhuis in Leiden bleek de motorrijder bij zijn val partij een hersenschudding en schaaf- en vleeswonden te heb ben opgelopen. Over de toe dracht van het ongeluk is nog niets bekend. Josepha Mendels OEGSTGEEST - De in Parijs wo nende Nederlandse schrijfster Josepha Mendels staat centraal op een culturele avond, die mor gen in de aula van het Rijnlands Lyceum wordt gehouden. Josepha Mendels, over wie niet zo lang geleden een boek is ver schenen, leest op deze avond voor eigen werk, vertelt over haar leven, beantwoordt vragen uit het publiek en signeert haar boeken De in Groningen geboren schrijf ster, die vorig seizoen te zien was in een tv-show van Sonja Barend en gedurende zes achtereenvol gende zondagen te horen was in het radioprogramma "Tony van Verre ontmoet", staat bekend als een intens levende vrouw met bijzondere inzichten, die op hoge leeftijd in Frankrijk ook naam heeft verworven als toneelspeel- LEIDEN - Een jongeman uit Oegstgeest heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van dief stal van twee autobanden. Gis teravond tussen negen en elf uur werden de twee linkerwielen van zijn op de Breestraat geparkeer de auto gehaald. ster. Josepha Mendels is de schrijfster van boeken als "Ro- lien en Ralien" en het binnen kort verschijnende "Je wist het toch". De avond, die wordt georganiseerd dooor K&O-Oegstgeest, de Openbare Bibliotheek en het Rijnlands Lyceum, wordt muzi kaal omlijst door het salonorkest Pierette, waarvan de vijf leden naast walsen en polka's ook wat meer swingende stukjes ten ge hore zullen brenge. Aanvang kwart over acht. Gouden Griffel Nannie Kuiper, winnares van de Gouden Griffel 1982, houdt van avond in de openbare biblio theek in haar woonplaats Lei derdorp een lezing over jeugdli teratuur in het algemeen en kleuterliteratuur in het bijzon der. De lezing in het biblio theekgebouw aan de Cor Gor dijnsingel begint om acht uur. Aansluitend is er een discussie. Prestatieloop/bazar Het Leiderdorpse verpleegtehuis Leythenrode houdt morgen avond in samenwerking met de brandweersportcommissie een prestatieloop. De afstanden, die gelopen kunnen worden, zijn drie, zes en negen kilometer. De baten van deze "Voorhofloop" komen ten goede aan de recrea tie-activiteiten van de bewo ners van Leythenrode en wor den gebruikt om de kosten van de rolstoelbus te dekken. De loop begint om zeven uur op de hoek Lisdoddekreek-Kalmoes kreek. Dezelfde dag houdt Leythenrode ook de jaarlijkse bazar in het verpleegtehuis aan de Hoogma- deseweg. De bazar, waar vele attracties zijn zoals een rom mel- en een boekenmarkt, is open van tien tot twaalf uur, van twee tot vijf uur en van ze ven tot negen uur. Poppen In de keet aan de Churchillweg in Voorschoten brengt het poppen theater "Wellus-Nietus" morgen het stuk "De brullende brieven bus". De voorstelling begint om half drie. Reserveren is ver plicht (01717-8361/3163). Vredesopvoeding Het thema "Vrede en vredesop voeding en past oorlogsspeel goed daarbij?" staat morgen avond tijdens de thema-avond voor vrouwen in Sjelter (Heem raadlaan, Leiderdorp) ter dis cussie. De avond, die begint om half negen, bestaat uit een inlei ding, de film "Speeltuig" en daarna een bespreking van het thema. Botsingen WARMOND - Een 37-jarige vrouw uit Voorhout moest gistermid dag met verwondingen aan het hoofd en een hersenschudding naar het AZL worden vervoerd nadat zij rond het middaguur op het Oosteinde uit de bocht was gevlogen. Haar auto, die tot stil stand kwam tegen een boom, was zwaar beschadigd. Eveneens met verwondingen aan het hoofd moest 's avonds rond half tien een man naar het AZL worden vervoerd nadat hij de macht over het stuur was kwijt geraakt op de Oranje-Nassau- laan. Ook zijn auto, eveneens te gen een boom tot stilstand geko men, was zwaar beschadigd. DINSDAG Leiden Stadhuis, raadscommissi ruimtelijke ordening, 19.30 ui Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Fatma '75'-Selma Baccar. K&O-gebouw - Oude Vest 45, fill 'Spellbound' van Alfred Hitchcock Ingrid Bergman, 20 uur. Louise de Colignyscholengemeenscha - lezing met dia's over grotten en arche< Het Theosofisch G* nootschap, 20 uur. Museum de Lakenhal - lezing met lichj beelden over het onderwerp 'Kunsth; del in de lage landen 1600-1900', 20. Rijksmuseum van Oudheden - archeo logische lezing in het teken van d| Egyptische oudheid, 20 uur. Nieuw Minerva - Vrouwensteeg 11, U zing Rozekruizers Genootschap met ali onderwerp 'Ons onbewuste bestaan ii onlogisch', 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48 NVSH informatiecentrum, geopend o| werkdagen van 14-16 uur en dins van 20 21 i Stats jongerencentrum - Haarlemmei straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caeci straat 67, ma t/m vr van 16-22 126052. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, berei* baar op werkdagen van 9-17 hulp en informatie aan meerderjarig) (vanaf 18 jaar), die door problemen i conflict zijn of dreigen te komen i politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. t r Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73br<r tel. 125736, Werklozen Belangen Verenii I ging Leiden, adviesbureau, woe van 10 klachten- informatiespreekuur, 19-: uur, tel. 121139. c 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek. uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. 1 Oegstgeest - Rijnlands Lyceum, lezing Josepha Mendels, 20.15 uur. Wassenaar - raadhuis, commissie wel- zijn, 19.30 uur. Leiderdorp - Openbare bibliotheek, le- zing Nannie Kuiper, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesting, 14 en 19 uur. |q Energiebedrijf Rijnland - Langegracht 70, vergadering algemene raad, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, informatie- ochtend voor vrouwen met als onder- i werp 'huwelijksproblemen', 9.30 uur. i K&O-gebouw kinderfilmmiddag, te- j kenfilms van Goofy, Popey en Super- muis. 14.30 uur. Rembrandt Scholengemeenschap J Noachstraat, lezing van Peter Struyc- ken, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La nuit américaine'-Francois Truffaut, 20 en 22.15 uur. J Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- 73, i - stijldansen, do soos^J i informatie-programma's, met films 15-17 Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. A Architektenwinkel - Oude Vest 163, J kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - Lisdoddekreek/Kalmoes-j kreek, start prestatieloop, 19 uur. Verpleegtehuis Leythenrode - jaarlijkse 19-21 i; bazar, 10-12 uur, 14-17 e Sjelter - thema-avond over vrede en vredesopvoeding, 20.30 Sjelter - lessen zelfverdediging voori vrouwen, 21-22 uur. h Wassenaar - raadhuis, c telijke ordening, 20 i DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie L. maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur, sport en re creatie, 14-19.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La nuit américaine'-Francois Truffaut, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, lezing door de arts B. Crul over de Chinese ge neeswijze acupunctuur, 20.15 uur. Augustinus - Rapenburg, optreden de Bretonse folkgroep Patrick Ewen et Ar Bleizi Ruz. Architektenwinkel - Oude Vest 163, i kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. T Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18,1 vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 22 tot 29 okt door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, 896193, spreekuur r 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uui (nabezorging zaterdag van 16.30-16 00U Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV Per post 79,70 Jaarabonnement 217.90 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit. ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) 19.30 uur); Per post 307,30 Losse nummers 0,80 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cftro, Rome. Madrid. Mexico en Wenen tel 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2