99Soms vliegen de emoties over de tafel99 FNV praat over verhuizing Hora Motorrijdergewond Scholen voorzichtig met lozen zware chemicaliën Tevredenheid overheerst in Haarlemmermeer na een jaar overlegorgaan buitenlanders ■c Zingerhotel mag niet uitbreiden Auto s bekrast Onthulling monument Consumentenbond acht invoering rioolrecht "moreel niet juist" Aarlanderveen en Zwammerdam raken bibliobus kwijt HNSDAG 26 OKTOBER 1982 HAARLEMMERMEER - Vorig jaar zomer werd in de Haarlemmermeer als eerste gemeente in ons land door de buitenlandse werknemers in de "Meer" op demo cratische wijze een overlegorgaan gekozen. Ongeveer 200 stemgerechtigden uit 1 de landen rond de Middellandse Zee brachten in het raadhuis in Hoofddorp hun stem uit. Dat betekende een opkomst van ongeveer vijftig procent. Het orgaan werd, zoals wethouder A.A. de Leeuw van Haarlemmermeer bij de presentatie van het plan indertijd vertelde, in het leven geroepen omdat men had gehoord dat er nogal wat onvrede heerste bij de buitenlandse werknemers. Klachten over huisvesting, scholing en het gemis aan begrip voor deze groep van de Nederlanders overheersten. Voor het gemeentebestuur een reden om een poging te wagen iets aan deze problemen te doen. De poging lijkt, wat voorzitter Ben Kok en zijn echtgenote Lydia, die het secreta riaat beheert, duidelijk te gaan slagen. Hoewel zij beiden zeggen het vrijwillig werk voor het overlegorgaan op sommige momenten zwaar te vinden. Meestal doordat het bij discussies nogal eens hoog oploopt. "Maar", zegt Kok, "discus sies die als de zaak eenmaal is afgehandeld ook niet meer terugkeren. Een geno men besluit, daar houdt men zich aan. Geen "ja, tenzij", of "nee, mits". Zo werkt dat gelukkig niet in het overlegorgaan". Streek Lydia van Hout en Ben Kok: tevreden over eerste jaar Overlegorgaan Buitenlanders Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Het leek er vorig jaar, net na het ontstaan van het Overlegorgaan Buitenlan ders in de Haarlemmermeer nog op dat voorzitter Ben Kok wat twijfels had over het functioneren van dit orgaan. Nu, ruim een jaar verder, is de Hoofddorper enthousiast over zijn eerste jaar als "man met de hamer". Duidelijk is dat hij, net als zijn collega's in het overlegorgaan, veel heeft opge stoken en geleerd en dat er ook een vertrouwensre latie onderling is ontstaan. Stonden sommige gekozenen in de beginperiode nogal eens als kemphanen tegen over elkaar. Nu is men bereid naar elkaar te luisteren en ook, zij het vaak met een om weg, wat voor elkaar te doen. In de eerste maanden bleek dat de islamitische en latijnse le den van het overlegorgaan veel moeite hadden om el kaar te begrijpen. Vooral om dat de Italianen, Portugezen en Joegoslaven veel dichter bij het Nederlandse cultuur patroon staan dan Turken ên Marokkanen. Op dit moment lijkt de periode van een wat beter samenspel aangebroken. Maar ook nu nog vliegen soms de emoties over taiei. 'Zou ik dan op stappen en een uurtje later weer terugkeren dan zouden ze nog even fel bezig zijn, denk ik", meent voorzitter Kok. "Maar uiteindelijk is de hamer ervoor om het weer in goede banen te krijgen en dat werkt uitstekend". Resultaten Hoewel het overlegorgaan pas een jaar functioneert, zijn de voorzitter en secretaris rede lijk tevreden over de eerste resultaten. Mede dankzij de bemoeienissen van het over legorgaan, bestaande uit vijf Marokkaanse, drie Turkse, drie Portugese, een Italiaanse en een Joegoslavische af gevaardigden, is er in Hoofd dorp een moskee gekomen. Daarnaast heeft het orgaan kunnen bewerkstelliggen dat er een onderwijzer voor Ma rokkaanse kinderen is aange steld. door Kees van Kuilenburg Een verhaal apart is de zaak van de Marokkaanse imam (een islamitische predikant, red.). De imam bleek een ille gaal in een tuinderij in de Haarlemmermeer werkende Marokkaan, die naast deze il legale bezigheid, werkzaam wals als imam voor de Tur ken en Marokkanen in de Haarlemmermeer. Op een voor hem kwade dag werd hij door de politie opge pakt en uiteindelijk het land uitgezet. Door de bemoeie nissen van het overlegor gaan, de coördinator minder hedenbeleid Owen Venloo en de medewerking van de vreemdelingenpolitie en en kele ministeries lijkt de kans groot dat de man binnenkort weer naar ons land komt. Maar dan officieel. De brie ven van secretaris Lydia van Hout namens het overlegor gaan naar tal van instanties leverde al een toezegging op dat de imam waarschijnlijk voor het begin van de rama dan (de vastentijd) weer in de Haarlemmermeer is. Dan echter in dienst en op kosten van de moskee. Gemeente Uitstekend te spreken zijn Ben Kok en Lydia van Hout over de medewerking van de ge meentelijke instanties. Lydia van Hout: "Wat dat betreft verkeren we in een bijna ideale situatie. Als ik bel naar het raadhuis om iets te vra gen dan is men dadelijk be reid ons te helpen. Dezelfde ervaring hebben wij bij de andere gemeentelijke dien sten. Je kunt merken dat het bij burgemeester en wethou ders duidelijk voorop staat om iets van het overlegor gaan te maken. Voor ons is dat een steun in de rug. die we uiteraard positief waarde ren", aldus Lydia van Hout. Kok, in het dagelijks leven werkzaam op de luchthaven Schiphol, meent dat er vol gens hem in de Haarlemmer meer anders gedacht en ge sproken wordt over de bui tenlandse werknemers dan elders. "Als ik vorig jaar ver telde dat ik actief was in het Overlegorgaan Buitenlan ders keek men mij soms wat vreemd aan. Nu merk ik vaak begrip voor de buitenlanders en krijgt men in de gaten dat het ook mensen zijn". Een uitspraak die in tegen spraak lijkt met de ontwikke lingen in de rest van ons land. De opkomst van groeperin gen als Centrumpartij gaat, volgens Kok totaal voorbij aan de Haarlemmermeer. Al laat hij er onmiddelijk op vol gen dat slechts één procent van de totale bevolking van de Haarlemmermeer uit bui tenlanders bestaat. In tegen stelling tot de grote steden, waar veel meer mensen uit de Middellandse Zeelanden wo nen en de problemen ook on eindig veel groter Ui ken. Kok denkt dat enkele in de Haarlemmermeer gehouden evenementen aan deze gun stige ontwikkeling hebben bijgedragen. In samenwer king met de Stichting Sa menlevingsopbouw Haar lemmermeer en het Centrum voor OntwikkeUngssamen- werking Haarlemmermeer werd onder meer een volke- rendag gehouden. Voor deze manifestatie, waarop aan dacht werd besteed aan ande re culturen bestond nogal wat belangsteUing van de Haarlemmerm eerders. Hoewel duidelijk is dat beiden bijzonder te spreken zijn over het afgelopen jaar blijven er toch nog wat wensen. Lydia van Hout over één daarvan: "Het Overlegorgaan Buiten landers heeft slechts een ad viserende taak. Daar zbuden wij graag verandering in wil len zien. Dan krijgt he over legorgaan ook meer moge lijkheden. Maar ondanks dat dat nog niet het geval is zien we de toekomst met vertrou wen tegemoet, de resultaten zijn er tenslotte naar". NOORD WIJK - Het Zingerho tel in Noordwijk mag niet worden uitgebreid Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil geen vergun ning voor de uitbreiding ver lenen omdat het hutel binnen het zogenoemde afslagprofiel ligt Het hoogheemraadschap stelt dat binnen deze lijn geen ge bouwen mogen worden ge bouwd en bestaande gebou wen niet mogen worden uit gebreid. Het schap wil op die manier de zeewering be schermen. LEIDEN - Op het terrein van het Motorhuis aan de Vondellaan is tussen zaterdagavond en maan dagochtend een zevental auto's bekrast. Een aantal auto's liep deuken op. Van de daderts) tot nu toe geen spoor Hoe groot de schade is. is ook nog niet be kend. taainagel- NIEUWKOOP - Het taainagel monument van de Nieuw- koopse kunstenares Gerda Wijmans wordt zaterdag 30 oktober, 's middags om twee uur, op 't Hoogt in Nieuw koop onthuld Het monu ment is gemaakt ter gelegen heid van de viering van het 700-jang bestaan van Nieuw koop en Noorden. Het beeld geeft symbolisch drie keer de letter "N" weer Eén van de sybolische ge dachten achter dit werk is de "n" van Nieuwkoop, van Noorden en van "en" "De waaiervorm van het beeld (hoogste punt 4.50 meter) geeft aan de uitbreidingsmo- gelijKheid van beide kernen", meldt de stichting 700 jaar Nieuwkoop. Gerda Wijmans koos voor de vorm van de taainagel omdat cjit een eeu wenoud produkt uit de sme derijen is: Nieuwkoop heeft een belangrijke smederijhis torie. VALKENBURG - Bestuurder Frielink van de industriebond FNV heeft hedenmiddag een ge sprek gehad met de leden van zijn bond die werken bij het be- tonbewapeningsbedrijf Hora BV in Valkenburg. Directeur Hommel van Hora heeft on langs bij verrassing de 30 meest buitenlandse arbeiders op de hoogte gesteld dat het bedrijf gaat verhuizen naar Laren (NH). Frielink zal vanmiddag de wen sen en eisen aanhoren die bij de werknemers ten gedwongen verhuizing leven. Inmiddels heeft de vakbondsbe stuurder al een eerste gesprek gehad met directeur Hommel over de redenen van zijn han delwijze en over een verhuisre- geling voor het personeel. Over dit laatste wilde hij met het oog op de onderhandelingen nog niets kwijt. Over de noodzaak tot verhuizing van het bedrijf is Frielink ge zien de slechte toestand van de behuizing in Valkenburg echter overtuigd. In Valkenburg VALKENBURG - Een 26-jarige motorrijder uit Katwijk is giste ren gewond geraakt bij een onge val op de Voorschoterweg in Val kenburg. De man haalde een rij auto's in die stond te wachten voor een inrit van een parkeer plaats aan de Voorschoterweg. De motorrijder zag een perso nenwagen over het hoofd die de parkeerplaats verliet. De wagen werd bestuurd door een 53-jarige Leidenaar. De motorrijder is met nog onbekend letsel opgenomen in het AZL in Leiden. In Sassenlieim SASSENHEIM - De invoering van een rioolrecht in Sas- senheim is moreel onjuist. Dit schrijft de Consumen tenbond in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Sassen- heim. De bond verwijt het dagelijks bestuur van de gemeente dat het van twee walletjes wil eten door een rioolrecht in te voeren terwijl aan de meeste kopers van bouwper celen in de gemeente al be dragen in rekening zijn ge bracht voor de aanleg en aansluiting op het gemeen teriool. De Consumentenbond komt daarnaast terug op het feit dat de gemeente aan het be gin van dit jaar de winstuit kering uit het elektriciteits bedrijf HLS in eigen zak heeft gestoken. "Die gelden behoorden ten goede te ko men aan de elektriciteits verbruikers in uw gemeen te", aldus de Consumenten bond. Inmiddels krijgt de actiegroep "Rioolrecht nee!", die een handtekeningenactie tegen de invoering van het riool recht voert, steeds meer steun. Zo'n 1500 ingezeten hebben al hun handtekening onder het protest geplaatst en het actiecomité is uitge groeid tot 30 i ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense scholen mogen vol gens de nieuwe lozingsverorde ning chemicaliën, die tijdens de lessen bij scheikundeproeven worden gebruikt, lozen op het normale riool. Overigens blijkt op de scholen het opvoedkundig aspect, dat aan een schoon mi lieu kan worden verbonden, de boventoon te voeren. Alleen het Christelijk Lyceum loost jaar lijks een "uiterst geringe hoe veelheid" op het riool. De overi ge scholengemeenschappen voor voortgezet onderwijs raken op een milieuvriendelijker wijze de chemicaliën kwijt. "Ook al gaat het om kleine beetjes. Ik vind het principieel onjuist om chemicaliën te lozen op het riool", aldus Atie Wigmans, ama nuensis van de scholengemeen schap Albanianae. Zij vertelt dat zij de chemicaliën opslaat in tanks waarna het giftige spul wordt afgevoerd. Wel worden op de Albanianae lichte chemica liën zoals soda op het riool ge loost. Maar dat kan volgens haar geen kwaad. De zware metalen en organische stoffen worden ge scheiden opgeslagen en uitein delijk verbrand op zee. Iedereen die vroeger scheikunde les heeft gehad weet het nog wel. Biblitheek bezuinigt ALPHEN AAN DEN RIJN De bibliobus zal vol gend jaar Aarlanderveen en Zwammerdam niet meer kunnen aandoen. Dat is het gevolg van de aan de openbare biblio theek opgelegde bezuini gingen. Het verdwijnen van de biblio bus uit de twee Alphense buitenplaatsen zal waar schijnlijk definitief zijn, zo vreest het bibliotheekbe- stuur, omdat het in stand houden van deze voorzie ning een gunst was van de provinciale bibliotheekcen trale. Bibliobussen zijn ei genlijk bestemd voor kleine gemeenten die er door hun geringe omvang geen biblio theek op na kunnen houden. De opgelegde kortingen aan de bibliotheek zijn door de ge meente ook berekend over de personeelslasten die ge heel door het rijk worden vergoed. Over deze apert on juiste handelwijze zal met de gemeente moeten worden gesproken, aldus het biblio- theekbestuur. Onder druk van de economi sche situatie zal de mini- mum-contributie 18 gulden moeten gaan bedragen. Veel soelaas zal deze verhoging niet bieden, want er zijn slechts 6000 betalende (en veel meer niet betalende jeugdleden) lezers. Volgens directrice mevrouw Puister komt de Alphense biblio theek er bekaaid van af. want de bibliotheken in bij voorbeeld Gouda en loeiden hoeven veel minder in te le- Over de niei^wbouw wordt nog steeds onderhandeld met de gemeente. Van alle lokaties lijkt die aan het Thorbeckeplein het makke lijkst te realiseren. Er is een geldig bestemmingsplan en de grond is in eigendom van de gemeente. Het bestuur van de bibliotheek hanteert als belangrijkste gegeven de snelheid waarmee de ruim tenood kan worden opge lost. Leuke proeven met het giftige spul en na afloop ging het hup de goot in. "Een jaar of twintig gele den was men nog niet zo bewust van de gevaren voor het milieu die aan bepaalde chemicaliën zijn verbonden", vertelt J. Zwarts, scheikundeleraar op het Christelijk Lyceum. "Tegen woordig is dat heel anders. Met uiterste voorzichtigheid wordt omgegaan met de zware chemi caliën. Wij gebruiken het zo wei nig mogelijk, we werken met de meest gangbare, minst giftige chemicaliën". De meest giftige stoffen zijn vol gens Zwarts al afgevoerd van het lespakket. "We hadden tot voor kort nog een stel chemicaliën- potten staan met stoffen als arse nicum en cyanide. Deze zijn door de brandweer weggehaald. Ze stonden er toch, zeg maar. voor de sier", aldus Zwarts die nog eens extra benadrukt dat het Christelijk Lyceum weliswaar op het riool loost maar dat het om zulke kleine hoeveelheden gaal dat het milieu daar nagenoeg geen schade van kan hebben. Het gaat hier volgens Zw arts om legale lozingen. De scholen krij gen een ontheffing voor deze lo zingen omdat het om zeer gerin ge hoeveelheden gaat. Bij het in gebruik nemen van het schoolgebouw heeft Al banianae de beschikking gekre gen over een geventileerde ruim te die prima geschikt is voor het opslaan van het giftige spul. Amanuensis Wigmans heeft con tact met de amanuensis van het Ashramcollege over het afvoeren van het spul "Wordt er bij hem iets weggehaald dan krijg ik een seintje. Hij heeft namelijk con tact met een laboratorium in Lei den waar hij het giftige spul gra tis mag afgeven. Zelf heb ik con tact met een firma in Rotterdam die het tegen een vergoeding wil wegbrengen naar de afvalver werking in Rotterdam", zegt Wigmans Het milieuvriendelijk lozen van het giftige goedje is dus goedko per dan onlangs door de gemeen teraadscommissie openbare werken werd aangenomen. Vol gens de commissieleden zou het afvoeren van het spul naar het AVR een (te) kostbare zaak zou zijn. Het apart houden van de zware chemicaliën levert volgens Wig mans geen problemen op. "Aan het begin van de scheikundeles wordt de kinderen verteld wat er na afloop van de proef met de stoffen moet gebeuren. Dat werkt prima". Werklozen snel aan de slag bij instellingen ALPHEN AAN DEN RIJN - Waarschijnlijk al volgende week kan een aantal jeugdige werklozen aan de slag in een vnjwilligersbaantjc On danks het aannemen van een job bij een vereniging of in stelling verliest de werkloze het recht op uitkering niet. Volgens projectcoördinator Hoedeman kunnen op dit moment zo'n honderd vyflig "vacatures" bu de Alphense instellingen worden ingeno men door werkloze jongeren. De plannen om een vacature bank voor vrijwilligerswerk in het leven te roepen hebben inmiddels vaste vormen aan genomen. Half november komt er volgens Hoedeman zo'n vacaturebank te staan bij de gemeentelijke sociale dienst, de afdeling sociaal- culturele zaken, het Geweste lijk Arbeidsbureau en de openbare bibliotheek De begeleidingscommissie, die alle aangemelde vrywilligers- banen moet toetsen op de be langrijke vragen of ze concur rentievervalscnd zijn en <>f ze in feite in de plaats komen van betaalde banen, wordt uitgebreid met vertegen woordigers van de twee vak bonden FNV en CNV De bonden waren aanvankelijk niet in deze commissie opge nomen omdat ze volgens de voorzitter van de commissie en Alphense wethouder Van Leeuwen via een andere commissie (die moet beslis sen over het handhaven van de uitkering van werklozen die vrijwilligerswerk gaan doen) al voldoende werden betrokken bg het project Met name de FNV protesteer de tegen die opvatting en wil de alsnog zitting in de bege leidingscommissie De bon den zyn nu toch uitgenodigd om in dc commissie zitting te

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19