Een goed spaarplan is veel meer wijsheid dan geluk. ABN Bank Snelbouw binnen en buiten met kunststof blokken Elektronisch inbraak-alarm Als u op goed geluk spaan van het geld dat u zo af en toe overhoudt, merkt u vaak dat het niet erg wil opschieten. Voor een optimaal resultaat is meer nodig: regel maat, vaste bedragen, een doordacht plan. Vooral wanneer u een doel voor ogen hebt dat u hoe dan ook wilt bereiken. Zoals een flinke geldreserve voor een goede start van de kinderen. Of voor alle plannen na uw pensioen. Resultaat verzekerd. Met het ABN Verzekerd Spaarplan spaart u een vast bedrag van f 50,- of een veelvoud daarvan tot f 1.000,- per maand, gedurende 5 of 10 jaar. De rente, nu 9%, staat de héle tijd vast. Door de vaste rente weet u van tevoren wat het eindbedrag zal zijn (minimaal f 3.765,- en maximaal f 191.100,-). Dat is meteen het verzékerde bedrag. Geen risico, geen half werk. Met het ABN Verzekerd Spaarplan bent u zeker van het eindbedrag, wat er ook gebeurt. Want mocht u tijdens de looptijd komen te over lijden, dan komt het volle eindbedrag direct ter beschikking. Go, het oude Chinese denkspel bij uitnemendheid. Planmatig en logisch terrein winnen. Daarvoor betaalt u maandelijks een geringe premie voor een verze kering op uw leven. U kunt zo'n spaarplan aangaan als u aan het eind van de gekozen looptijd niet ouder bent dan 65 jaar. Medische keuring is niet nodig; een eenvoudige eigen gezondheidsverklaring is voldoende. Voortijdig stoppen blijft mogelijk. U bent welkom op elk ABN-kantoor; daar ligt de brochure voor u klaar. ABN VERZEKERD SPAARPLAN Spaar verdienstelijk, bij de ABN Bank. Veel doe-het-zelvers zullen, grote belangstelling hebben voor een pas op de markt ver schenen bouwsysteem. Het is gebaseerd op 'stenen' van kunststof; het basisblok is 50 cm lang en verder zijn er daarvan afgeleide afmetin gen. kwartronde hoekstenen enz. Aan één kant zijn ze voorzien van een reeks gaten, aan de andere kant van 'nop pen'. Daarmee passen de blokken feilloos en stevig in elkaar. Wie het materiaal voor het eerst ziet. roept meteen spontaan: hé. net lego in het groot! En net zo simpel als- kinderen met hun lego bouwen, 'sta pelt' de doe-het-zelver met deze Lefra-blokken alles in elkaar. Het systeem is tot in de perfectie uitgedacht. Er zijn speciale planken met voorgeboorde gaten waarin de noppen passen, veranke ringsmiddelen om een bouw sel stevig op de grond of te gen een muur te bevestigen, en verder zijn alle blokken voorzien van doorlopende ga ten waarin verzinkte stalen buizen kunnen worden ge stoken. om bijvoorbeeld een hoog bouwsel de nodige sta biliteit te geven. Kortom, aan alles is gedacht. De blokken kunnen zowel binnens- als buitenshuis wor den toegepast. De fabrikant heeft zelf een reeks interieur- en meubelideeen ontwik keld. De daarbij behorende dingen als kussens enz. zijn in het Lefra-systeem even eens verkrijgbaar. Een niet te onderschatten voordeel is dat elk bouwsel na verloop van tijd weer kan worden 'afge broken', waarna je er weer iets heel anders van maakt! We hebben er, om onze lezers vanuit de praktik te kunnen berichten, een tuinafschei- ding van gemaakt. Een laag muurtje rond de voortuin van een bungalowtje. Het is (let terlek in enkele uren tyd) ge bouwd op de al genoemde planken (geimpregneerd te gen vochtinwerking) die met ankers in de grond werden bevestigd. Daarop verrees spelenderwijs het muurtje, met de grappige gaten, elk aan de onderzijde weer afge werkt met (op maat verkrijg bare) plankjes. Het bouwsel werd gemaakt van Lefra- blokken met een witte gra- nolcoating; die kun je even tueel met betonverf in een andere kleur schilderen. Maar ook binnenshuis bouw je er alles mee wat je maar wilt. Vanaf een scheidingswand, om bijvoorbeeld op zolder een kamer te maken; de sterk isolerende eigenschappen van het materiaal vormen daarbij een belangrijk plus punt. Zelfs een compleet in terieur, met meubels en al, zet je op een zaterdag even in elkaar. Het leuke daarbij is, dat je. al bouwend, de vorm nog kunt wijzigen en aanpas sen. waarbij het materiaal zelf je de nodige inspiratie geeft. Inbouwen van leidin gen, schakelmateriaal enz. is uiterst simpel. Intussen zijn er over het hele land zo'n honderd verkoop punten. Wie geinteresseerd is, kan bij de fabrikant ook de nodige documentatie krij gen; bel dan even 040-533378. Het maken van marmerpapie ren is een handambachtelijke techniek, die honderden ja ren oud is. De naam „mar merpapier" is ontstaan, door dat het papier zodanig met kleur(en) bewerkt wordt, dat het op marmer gaat lijken. Het principe is heel eenvou dig: op het oppervlak van een vloeistof sprenkelt u enige druppels verf. De drijvende verf verspreidt zich, door er een kleurig marmer patroon ontstaat. Leg er volgens een stuk papier i heen dat de verf van hel ter af in zich opzuigt, en het marmerpapier is klaar. Al in de twaalfde eeuw werden op deze manier marmers op papier gemaakt Waarschijn lijk is de techniek uit Turkije naar Europa gekomen, waar in de zeventiende eeuw com plete marmer-werkplaatsen ontstonden Tot aanhet begin van onze eeuw was het mar meren één van de meest toe gepaste technieken om pa pier te „versieren". Tegen woordig maken we papier marmers machinaal, maar de mooiste resultaten krügen Marmeren op papier we nog steeds met de oude, handambachtelijke methode. We kennen een groot aantal soorten marmers. Bijvoor beeld het Turks-marmer, dat doet denken aan een cel structuur; het overbekende Kam-marmer, ,dat je veel op boeken ziet. het Fantasie- marmer. bestaande uit sierlij ke krullen en slierten die door elkaar heen lopen; het strakke, bijna geometrische Verder-marmer; Boeket-mar mers. Olieverf-marmers, Stijfsel-marmers, enzovoort. De verschillen van de marmers zitten niet alleen in het uiter lijk. maar ook in de gebruikte verfsoorten, vloeistoffen en gereedschappen, waarmee de structuur in de drijvende verf wordt aangebracht. Voor het maken van een kam- structuur heeft u alleen maar een grove kam nodig, waar volgens een bepaalde regel maat steeds een aantal tan den zijn uitgebroken. Neem een verf op oliebasis en drup pel die uit in een bak met wa ter. U kunt het marmerpapier gebruiken om kadootjes in te pakken, om boeken te kaften, lijsten te maken, ordners te beplakken enz. Overigens is het ook mogelijk de marmer structuur op ruimtelijke voorwerpen over te brengen, zoals (houten) eierdopjes, kandelaars, dozen, penhou ders, (glazen) fleasqp, potjes, enz. Doe echter eerst de nodi ge ervaring op met het vaardigen van papiermar Als er over dit papier-i wilt weten, raden wij het boekje „Marmeren op pa pier" van Karli Frigge Hierin staan de verschillende marmertechnieken duidelijk en uitgebreid beschreven, terwijl de resultaten door middel van zo'n 40 kleurenaf beeldingen op een prachtige manier „geshowd" worden. Het lijkt op een tiansistor-ra-, dio, maar het is een elektro nisch inbraak-alarm van Black en Decker. Ingescha keld zendt het ultra-sonore geluidsgolven uit, onhoor baar, onschadelijk. Ze heb ben, ongeveer zoals bij radar of sonar, de eigenschap dat ze een „vaste beeldsituatie" waarnemen en bewaken. Verandert er iets in het beeld van de beveiligde ruimte (on der een hoek van 60 graden ongeveer 7 meter bestrij kend) dan gaat er een sirene loeien. Het principe van dit systeem is al vrij lang bekend. Een ver velende bijkomstigheid is vaak, dat zo'n apparaat rea geert op de geringste „beeld- verstoringen". Dan kun je 's nachts opgeschrikt worden door sirenegeloei omdat er bijvoorbeeld een dikke bromvlieg door de kamer zweeft. Dat is dan „vals alarm". De gevoeligheid van dit nieuwe alarm-apparaat kan heel nauwkeurig worden afgesteld. Mocht een goed geschoolde in breker het alarm onklaar wil len maken door bijvoorbeeld de stroom uit te schakelen, dan krijgt hij nul op rekest, want het apparaat werkt op batterijen. De sleutelschake laar voorkomt bovendien dat het tijdens de ingebouwde wachtperiode onbevoegd uit- jgeschakeld kan worden. Die sleutelschakelaar kan ook- op afstand geplaatst worden, bijvoorbeeld bij de voordeur waar hij dan, samen met de afzonderlijk verkrijgbare pa- niekknop als „overvalbeveili- ging" werkt. Als iemand met nare bedoelingen de voet tus sen de deur zet, is dan een druk'op die kpop genoeg om de sirene in werking te zet ten. Ventilator die tegenwind aan kan De raamventilator heelt voor de ventilatie van de keuken een beetje het loodje moeten leggen tegen de afzuig- of wa- semkap, omdat zo'n 'fan- netje' bij enige tegenwind geen of niet voldoende effect heeft. De keukengeurtjes en de 'stoom' worden dan niet afgevoerd. Nit in alle geval len kan een wasemkap wor den aangebracht... of men wil dat niet in verband met de kosten. Er is echter ook een raamventi lator die goed functioneert wanneer er wind op de gevel staat. Dat is de Itho W200 die met een zgn. turbowaaier is uitgerust. Die turbowaaier zit in het aisiuitdeksel van de ventilator en hij kan op af stand worden bediend. Wie al een kleine raamventila tor heeft (zo'n exemplaar dat bij 'windje tegen' niet goed werkt) kan de nieuwe met de turbowaaier in hetzelfde gat in de ruit plaatsen; de gatdia meter is nl. gelijk: 192 mm. Zo nodig kan de glasleveran cier een ruit met passend gat leveren. De ventilator is geschikt voor twee snelheden, kan niet roesten (helemaal van kunst stof) en kost f 173,-. Voor een paar tientjes is bovendien een schakelaar voor twee snelheden verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16