redt punt Wi m Roo Timman doet niet mee Patiënt overleden na stroomstoring Kremer opvolger van Jörg Berger Squadra' in het zonnetje Represaille-maatregelen voor uitwijzing Jacobs Keuring LPG-instaRaties laat veel te wensen over Nederlands bezwaar visvangst LEIDEN Het zaalvoetbalteam van De Tegelhandel be dwong gisteravond koploper De Rozet: 3-3. Van der Plas kwam tegen FV Snoekie tot een zelfde uitslag. Ce- verbo had geen moeite met FC Grovo: 8-3. In de hoofd klasse lijkt het erop dat Vonk regelrecht het kampioen schap gaat behalen. THB Boys werd op de valreep ge klopt: 5—3. Düsseldorf ontslaat trainer Cees Tauben trapt de bal kijken toe. DINSDAG 26 OKTOBER 1982 Leen de De Tegelhandel - De Rozet 3-3 Vooral in de tweede helft een goe de pot zaalvoetbal waarbij de Leidse ploeg niet in paniek raak te bij een 3-1 achterstand. Vijf minuten voor het einde kwam De Tegelhandel sterk terug. Toen Ronald van der Pot door Rinus de Nooyer op een onregel- mentaire wijze tegen de grond werd gesmakt, leverde dit een strafschop en een spelersmeer derheid op. Allereerst had doel man Cees Heydra geen antwoord op de strafschop van Wim Oppe- laar en een minuut later kogelde Wim de Roo de verdiende gelijk maker achter een geweldig acte rende doelman. Trainer in algemene vergadering TILBURG (GPD) - Han Berger (FC Utrecht), Bob Maaskant (Go Ahead Eagles), Jan Morsing (He racles) en Huib Ruygrok (De Graafschap) zullen vanaf 22 no vember aanstaande namens de oefenmeesters in Nederland zit ting nemen in de algemene ver gadering betaald voetbal. De trainersafvaardiging in deze ver gadering zal tot het voorgeschre ven aantal van zes worden aange vuld door Pim van der Meent (NEC) en Henk de Jonge (SC Cambuur), die zich herkiesbaar hadden gesteld. De vorige oefenmeesterafgevaar- digden Jacobs, Wullems, Reker en De Wit konden zich niet meer herkiesbaar stellen, aangezien deze trainers niet meer als oefen- meester in het Nederlandse be taalde voetbal werkzaam zijn. op schot Voor die tijd had doelman Cees Heydra 45 minuten lang een on e-man show gehouden. Alle schoten, zowel laag als hoog, werden subliem gekeerd. Toch speelde de koploper een uitge kookt spelletje. Martin Klomp en Cees Teuben hadden in de eerste helft goed gebruik gemaakt van de counter en scoorden beheerst: 0-2. Vlak voor rust hield Ronald van der Pot de Leidse ploeg in de race: 1-2. Terwijl een ieder zat te wachten op de gelijkmaker kon Frans Sjar- dijn toch niet verhinderen dat Lex van der Berg de stand op voerde naar 1-3. Lange tijd bleef deze stand gehandhaafd totdat Rinus de Nooyer in de fout ging. Van der Plas - FV Snoekie 3-3 De Katwijkers konden tegen FV Snoekie, weer met Leen de Graaff in de ploeg, ook gisteren niet tot de volle winst komen. Wel werd een 2-0 achterstand (doelpunten van Leen de Graaff en Bennie Roode) keurig tot een 3-2 voorsprong omgebogen. Maar 30 seconden voor het ein de was een snelle vrije trap van Leen de Graaff de Katwijkers te veel: 3-3. Huig Aandewiel en Jan Hogewoning (2x) zorgden voor de doelpunten van Van der Plas. FC Torna - Glasbergen 3-1 De Rijnsburgers moesten hun meerdere erkennen in een snel spelende Molukse ploeg. Wel mocht Glasbergen na vijf minu ten een strafschop nemen, maar Anne Ouwersloot kwam met zijn aanloop buiten de stippellijn en het doelpunt werd niet toege kend. Na een 1-0 achterstand scoorde de debuterende Paul van der Blom vlak na de rust de gelijkmaker. Nadat Piet Haas noot de paal had geraakt liep To rna toch naar een regelmatige 3-1 zege. THB Boys - Vonk 3-5 De ploeg van John de Kooker gaf in de slotfase een prachtige 3-1 voorsprong toch nog weg. Leo BEVERWIJK (ANP) - Lev Psak- his, schaakkampioen van de Sowjet-Unie, zal deelnemen aan het 45e Hoogovenstoernooi, dat van 14 tot 30 januari te Wijk aan Zee wordt gehouden. De titel houder van de Sowjet-Unie, die tot nu toe nog niet de titel groot meester verwierf, speelt in Wijk aan Zee zijn tweede grote buiten landse toernooi. Bij het eerste optreden van de 24-jarige Sow- jetschaker in het westen, in het interzonale toernooi te Las Pal- mas, bleef hij enigszins beneden de verwachtingen met een tiende plaats en zes punten uit dertien partijen. Tegenover de aanwezigheid van Psakhis en zijn landgenoten Ba- lasjov en Tal staat de afwezig heid, voor het eerst sinds jaren, van Jan Timman, die meent dat Weyers, Gerard van Beek en Gertjan van der Valk waren pro ductief voor de Boys. Uitblinker Harm de Vos, Ben Heemskerk. Wijk aan Zee niet past in zijn pro gramma voor 1983. Naast Psak his is Peter Scheeren, met John van der Wiel, die het afgelopen weekeinde in Novi Sad zijn grootmeesterresultaat bereikte, de enige deelnemer, die deze FI- DE-titel niet mag voeren in het veld van veertien deelnemers. Met de elf grootmeesters is de ge middelde rating van de topgroep 2564, het betekent een indeling in groep dertien van de wereld schaakbond. Het deelnemersveld (met daarbij vermeld de rating per 1 juli 1982) voor de grootmeestergroep is: Viktor Kortsjnoi (Zwi, 2635), Lev Psakhis (Sow, 2615), Ulf Anders- son (Zwe, 2610), Mikhail Tal (Sow, 2610), Yassir Seirawan (Vst, 2595), Walter Browne (Vst, 2590). Zoltan Ribli (Hon, 2580). Hans Braat en Cees de Roode (2x) zorgden er voor dat de ploeg fier aan de leiding in de hoofd klasse gaat. Genna Sosonko (Ned 2575). John Nunn (Gbr, 2565), Joen Ba- lasjov (Sow, 2550), John van der Wiel (Ned, 2520). Fridnk Olafs- son (IJsl, 2495), Hans Ree (Ned, 2490) en Peter Scheeren (Ned. 2450). Voor de meestergroep zijn vijf Ne derlandse schakers uitgenodigd, namelijk jeugdkampioen Friso Nijboer, Gert Ligtennk, Paul van der Sterren, Cor van Wiigerden en Rini Kuyf. Daarnaast Votruba (Tsj), Franco (Par), Trois (Bra), Sowray (Gbr) en de wereldkam pioen blindenschaak Krilov (Sow). Traditiegetrouw is er ook plaats voor ongeveer 300 schakers in de vierkampen op 14, 15 en 16 ja nuari en de tienkampen, die van 20 tot 30 januari zullen worden gehouden. DÜSSELDORF (ANP) - Fortuna Düsseldorf. voorlaatste in de Westduitse bundesliga. heeft gis teravond met onmiddellijke in gang trainer Jörg Berger ontsla gen De 38-jarige. in Oost-Duits- land geboren, oefenmeester zal tot juni 1983 zijn met de club overeengekomen maandsalaris van ongeveer 13.000 mark (bijna 15 000 gulden) ontvangen Als opvolger van Berger is tot het einde van het lopende seizoen Willibert Kremer benoemd. Kre mer begint vandaag al bij Fortu na. De nieuwe trainer werd vorig seizoen voortijdig ontslagen bij Bayer Leverkusen. werkte nog een tijdje bij Munchen 1860. dat wegens te grote schulden terug moest naar het amateurvoetbal en was sindsdien werkloos For tuna heeft over het in dienst ne men van Kremer geen moeilijk heden ondervonden van Baver Leverkusen. dat hem nog tot juni 1983 op de loonlijst had staan Dietrich Weise. die als jeugdtrai ner bij de Westduitse voetbal bond werkt, heeft de bond mee gedeeld het contract dat over acht maanden afloopt, niet te willen verlengen. Weise had vo rig jaar al gevraagd om ontbin ding van de overeenkomst, die oorspronkelijk tot midden 1984 zou lopen De bond kwam hem enigszins tegemoet door de con tractperiode met een jaar terug te brengen. Weise, die 48 jaar is. wil Sowjets op oorlogssterkte MOSKOU De Sowjet-Unie neemt aan de schaakolympiade, die van 30 oktober tot 17 novem ber in Luzern wordt gehouden, deel met een zeer sterke forma tie. Zowel bij de heren als bij de dames wordt de ploeg aange voerd door de wereldkampioen Anatoli Karpov en Méya Tsji- boerdanidze verdedigen de eer van hun land. De Sowjet-Unie is momenteel zowel bij de heren als bij de dames in het bezit van de gouden medailles. De Russen komen met: Anatoli Karpov (we reldkampioen), Gary Kasparov, Aleksander Beljavski, Arthoer Joessoepov, Efim Geiler. Joen Balasjov, Mikhail Tal en Lev Po- loegaievski. weer bu een club gaan werken Hij is vroeger in dienst geweest van Kaïserslautern. Eintracht Frankfurt en Fortuna Düssel dorf. Ernst Happel en de Hamburger SV zullen deze week de onder handelingen over het verlengen van het contract beginnen. Beide partijen wensen vroeg zekerheid voor het nieuwe seizoen en HSV wil een einde maken aan de stroom geruchten dat zijn Oos tenrijkse trainer naar Anderlecht in Brussel zou gaan. ROME (ANP) De Italiaanse voet balploeg is zijn voorbereiding op de wedstrijd van morgenavond tegen Zwitserland begonnen met een drietal ontvangsten in de hoofdstad De 22 spelers, die de wereldtitel veroverden plus hun begeleiders en een aantal be stuursleden van de voetbalbond, werden ontvangen door de paus. door president Pertini en pre mier Spadohni. De paus zei tijdens de audiëntie, die ongeveer een half uur duur de. dat "de squadra" tydens het toernooi in Spanje zich bewon derenswaardig sportief heeft ge dragen. De vertegenwoordiging van de voetbalbond bood de paus een verguld zilveren kopie aan van de wereldbeker Tijdens de ontvangst door het staatshoofd werden alle voetbal lers onderscheiden. Trainer Enzo Bearzot werd benoemd tot groot- officier of ridder, afhankelijk van eerder verkregen lintjes. Dmo Zoff, de aanvoerder doelman, die als enige van de spelers al of ficier was. werd commendatore in de orde van de republiek. Na het wereldkampioenschap is de kleding van de groep aangepast. Droegen de spelers tot nu toe twee gouden sterren op de borst zak van de blauwe blazers voor de behaalde wereldtitels in 1934 en 1938. sinds Spanje is er voor ieder een derde ster bij gemaakt. Lev Psakhis in Hoogovenstoernooi DEN HAAG (ANP) De suggestie om als represaille voor de uitwij zing uit Zuid-Afnka van de Ne derlandse journalist Gerard Ja cobs de Zuidafrikaanse persatta ché in Nederland uit te wijzen, is voorgelegd aan minister Van Agt. Na de president van het Internatio nale Pers Instituut (IPI), de Ne derlandse journalist Max Snij ders, hebben thans ook Tweede Kamerleden, de CDA-ers De Boer en Qualthéne van Weezel. de kwestie-Jacobs in verband ge bracht met de Zuidafrikaanse di plomaat Zij willen blijkens schriftelijke vragen weten welke gevolgen het optreden tegen Ja cobs heeft voor het functioneren Verzoek om vrijlating Sjaranski DEN HAAG (ANP) - Het solidan- teitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie heeft gisteren in een telegram aan minister-presi dent Van Agt gevraagd pogingen in het werk te stellen om het le ven van de Russische wiskundi ge Anatoli Sjaranski te redden. Dit heeft Rabbijn Soetendorp namens het comité meegedeeld Sjaranski werd in 1978 tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens wat werd genoemd spio nage Sjaranski. die al jaren vecht voor een uitreisvisum naar Israël, is ongeveer een maand in hongerstaking Rabbijn Soeten dorp heeft het afgelopen week einde berichten ontvangen dat Sjaranski stervende zou zijn TILBURG (ANP) - Het El Salva dor komitee Nederland heeft gis teren in een reactie dc aanbeve ling van de Nederlandse Vereni ging van Koffiebrandcrs en Theepakkers weer over te gaan tot aankoop van Salvadoraanse koffie, veroordeeld. De argumen tatie rammelt volgens het comité aan alle kanten. Het comité wijst erop dat de vereniging meer be lang hecht aan de markt waarop zij haar produkten kan afzetten, dan aan de situatie in de landen waar zij die produkten vandaan huil Het argument dat de signaalfunc tie die van de importstop had uit moeten gaan. geen effect zou hebben gehad, bestrijdt het co mité met de opmerking dat de tod om in- row - i. jfcii I oonk 11 te vellen, veel te kort is geweest. van de persattaché van de Neder landse ambassade in Pretoria en zijn Zuidafrikaanse collega in Den Haag In Den Haag werd er naar aanlei ding van deze suggestie en vra gen op gewezen dat Jacobs niet is uitgewezen, maar dat zyn werkvergunning niet is ver lengd. al is in de praktijk het ge volg van zon besluit hetzelfde vertrek uit Zuid-Afnka Molukkers gaan justitie aanklagen ASSEN (GPD) - De Molukse wijk raden in Assen gaan een aan klacht indienen tegen het Open baar Ministerie en tegen de ge meentepolitie van Assen. Vol gens de wijkraden hebben justi tie en politie zich racistisch en discriminerend uitgelaten tegen 'V.T (I.' VUdMMI V.m -i. schietpartij op een Asser politie wagen tijdens het vooronder zoek. Er moet een nader onder zoek komen naar de handelwijze van de politieambtenaren in dit vooronderzoek, zo verklaarden de beide voorzitters H O Tuhu mury en F. Nanuru van dc wyk raden gisteravond Verhoging collegegeld afgewezen DEN HAAG (ANP) De Academi sche Raad. het overlegorgaan van alle universiteiten en hoge scholen, heeft de minister van onderwijs en wetenschappen ne gaticf geadviseerd over diens voornemen het collegeld voor studenten in het wetenschappe lijk onderwijs te verhogen van 750 gulden tot 1026 gulden. De raad acht het volstrekt onverant woord dat een ontwerp van wet tot verhoging van de collegeldcn bij de Tweede Kamer zal worden ingediend voordat een gclgk- waardig stelsel van studiefinan ciering tot stand is gekomen. Zo'n stelsel werd al in 1973 aan gekondigd en dc raad heeft in het verleden meermalen op het totstandkomen daarvan aange drongen. TILBURG (GPD) - In het nieuwe St. Elisabeth zieken huis in Tilburg is afgelopen zaterdag een 69-jarige patiënt tijdens een stroomstoring overleden. De Bredase offi cier van justitie, mr. C. Schrijnen, onderzoekt of er verband bestaat tussen de dood van de patiënt en de stroomstoring in het zieken huis. Het 730 bedden tellende zie kenhuis, dat op 26 november officieel wordt geopend, maar al vanaf half juni in ge bruik is, maakt voor de stroomvoorziening gebruik van een TE (total energy)-in- stallatie. Via dit vrij nieuwe systeem wordt met aggrega ten elektriciteit opgewekt uit Zaterdagochtend om half ne gen werd door het technisch personeel van het ziekenhuis de TE-installatie uitgescha keld voor een reparatie aan de gastoevoer. Binnen twaalf seconden wordt dan de stroomtoevoer overgenomen door het gewone voedingscir cuit van het Tilburgse ener giebedrijf. Om tien uur viel de stroom ech ter uit gedurende twaalf mi nuten. Voor de vitale onder delen van het ziekenhuis (operatiekamers) wordt er dan meteen overgeschakeld op een noodaggregaat. De in- tensive-care afdeling, waar de 69-jarige patiënt aan de kunstmatige beademingsap paratuur lag. zit echter niet volledig aangesloten op deze noodvoorziening. Het ver pleegkundig personeel ging dan ook bij deze patiënt over op de zogenaamde handbea deming via een ballon. Om streeks kwart over elf over leed de patiënt. Dr. P. Heijnen, de medisch di recteur van het ziekenhuis, heeft, omdat het niet vast staat dat de dood van de be treffende patiënt veroorzaakt werd door de stroomstoring, direct de officier van justitie in Breda en de inspectie van de volksgezondheid inge schakeld. Beide instanties zün nog met het onderzoek bezig. Consmnentenbond en ANWB: DEN HAAG (GPD) - De keuring van LPG-installaties door de Rijksdienst voor het Wegverkeer laat v^el te wensen over. Er glip pen te veel onveilige installaties door, zo hebben de ANWB en de Consumentenbond in een onder zoek vastgesteld. Zelfs grove fouten die bij het inbouwen van LPG-installaties werden ge- Consumenten- spotjes op tv DEN HAAG (ANP) - Konsumen- ten Kontakt gaat in samenwer king met de VARA vanaf 29 ok tober elke vrijdag om 19.22 uur televisiespotjes uitzenden om consumenten van informatie te voorzien. Volgens Konsumenten Kontakt is dit noodzakelijk, om dat televisie bij uitstek geschikt is om niet alleen groot publiek te bereiken, maar juist ook mensen met de lagere inkomens die con sumentenvoorlichting het hardst nodig hebben. Onderzoeken hebben aangetoond, dat vooral deze groep consumen ten onvoldoende door de schrif telijke informatie wordt bereikt, aldus de organisatie. KK en VA RA rekenen er op, dat zij op deze wijze drie miljoen consumenten van informatie kunnen voorzien. De spotjes zijn ook bedoeld om tegenwicht te bieden aan de commerciële en volgens de orga nisatie vaak eenzijdige uitzen dingen van de STER. VARA-me- dewerkster Atie Dijckmeester presenteert een groot deel er van. maakt, zijn door de keurings dienst over het hoofd gezien. Het onderzoek bestond onder meer uit een enquête onder auto mobilisten met een LPG-instal- latie in hun wagen. Van de 941 ondervraagden meldden er 371 mankementen aan hun auto. Ze betroffen vooral problemen met het starten, een hoog brandstof verbruik. lekkages en verlies aan motorvermogen. Van de 941 auto's hebben ANWB en Consumentenbond er 95 nauwkeurig laten inspecteren. „De resultaten waren nog be- droevender dan het beeld dat de enquête al gaf', aldus de Consu mentenbond. Slechts drie auto's waren goed afgesteld. Van maar vier van de 95 auto's kon worden gesteld dat de inbouw van de LPG-installatie zonder fouten was gebeurd. ANWB en Consumentenbond ver langen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer een betere keu ring. Die zou trouwens moeten worden uitgebreid met een test van de uitlaatgassen. Uit het on derzoek is gebleken dat er veel slecht afgestelde motoren zijn. De automobilisten die overwegen een LPG-installaties in hun auto te laten inbouwen, worden er voor gewaarschuwd dat het brandstofverbruik van een LPG- auto niet zo gunstig is als door leveranciers wordt beweerd. Tij dens het onderzoek bleek dat de auto's 20 tot 30 procent meer li ters LPG verbruiken dan benzi ne. Fabrikanten van de installa ties en garagebedrijven beweren doorgaans dat het verschil niet meer dan 10 tot 15 procent is. UTRECHT(ANP) - Termdden van de worsten, rollades, salami's en andere lekkernijen tuft het treintje van de Slovak Zoals dit tafereeltje al doet vermoeden, betreft het hier de jaarlijkse slagersvaktentoonsielhun die m het Jaarbeursgebouw wordt gehouden. LUXEMBURG (ANP) - Neder land ziet niets in de ideeën die de EG-commissie op tafel heeft ge- legd betreffende de haringvangst in het zuidelijk deel van de Noordzee. In dat gebied had Ne derland altijd een "historisch aandeel" in de vangst van vijftig procent. "Nu heeft de EG-com missie een Nederlands aandeel van slechts 22 procent voorge steld en dat is voor ons een groot probleem", aldus gisteren in Lu xemburg de Nederlandse minis ter van landbouw, drs. J. de Ko ning. Gisteren zijn de visserijmi nisters van de tien EG-landen een nieuwe (voorlopig) twee daagse poging begonnen om ein delijk een Europees visserijbe leid van de grond te krijgen Als Nederland in het zuidelijk deel van de Noordzee een haringquo- tum van 22 procent zou krijgen, dan komt dat volgens de minis ter neer op ongeveer 13 000 ton In vroeger tijden, toen Neder land daar nog vijftig procent ving. was dat ongeveer 350 000 ton. "Maar dat was wel in de tud dat de haringen nog zelf aan boord van de vissersschepen sprongen", zo zei De Koning De minister heeft ook bezwaren gemaakt tegen de gedachte dat Nederlandse vissers geen toe gang meer zouden krijgen tot een zone van zes tot twaalf mijl uit de westeluke kust van de He briden. Juist daar vonden we al tud zeer efficient vissen, aldus de bewindsman.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15