Colombia ziet toch af van WK Meer dan twintig doden na duel Spartak-Haarlem Koppert in Italiaanse dienst DINSDAG 26 OKTOBER 1982 Het missen van dotten van kan sen hóórt bij het spel. Daaruit blijkt dat het breekbaar men senwerk is. Maar dat maakt het voor de betrokkene na tuurlijk niet minder pijnlijk. Of het nu de biljarter is die een kinderlijk stootje ver knalt, de golfspeler die op tien centimeter afstand het putje mist, de tennisspeler die een gemakkelijke volley in het net slaat dan wel een voetbal ler die voor open doel faalt. Het is om te rillen. Maar zulke dingen gebeuren, elk weekend opnieuw. We zouden er ons bij neer moe ten leggen, zoals we dat ook doen bij vallende bladeren in de herfst. Doelpunten uit on mogelijke hoek of van verre afstand gescoord, aanvaar den we wèl, waarom dan de tragische missers niet? Want ddarvoor willen we altijd verklóringen. En dat is vrógen om flauwekul. Er zijn in de loop der jaren al wat halfzachte excuses in om loop gebracht. De meeste zijn humorloos, afgezaagd, zuur. Afgelopen zaterdag schoot de Rijnsburger Henk Merbis bij SSS-Rijnsburgse Boys voor een doel-zonder-doelman ho peloos naast. Hij begroef zijn gezicht even in het gras en liet vervolgens aan zijn teleurge stelde clubgenoten de binnen kant van zijn handen zien. Het énige, redelijke gebaar in zo'n situatie, als u het mij vraagt. Maar er zijn, godlof, ook nog ui terst oorspronkelijke geesten onder ons. Die van het missen van een kans iets móóis weten te maken. De RCL-aanvoerder Dick van der Bijl mag zich onder die elite rekenen. Het is toch al een speler voor wie ik een zwak heb, sinds hij in Kat wijk eens in de rol van gesla gen hond (op handen en voe ten) naar een zeer autoritair gebekte scheidsrechter kroop. Dit weekend verknoeide hij bij RCL-NSVV een magnifie ke scoringsmogelijkheid en wat voerde hij als veront schuldiging aan? "Ik kwam niet met mijn passen uit". Simpel en toch gróóts. Deze kende ik nog niet. Ik dacht dat hinkstapspringers en zo daar voornamelijk mee kampten. Van der Bijl voert het nu ook in de voetballerij "Ik kwam niet uit met mijn passen". Het is een superieure "verta ling" van wat je als kind vroeger altijd zei als je te laat op school kwam: de bruggen waren open en de spoorbo men hardstikke dicht. Dick van der Bijl moet worden voorgedragen voor de hoogste onderscheiding: een plaats op de bescheurkalender. Van der Wiel Voor het Leidse schaakleven was het zaterdag een dag met een gouden randje. John van der Wiel, zoon van deze stad, zegevierde ongeslagen in het sterk bezette toernooi van No- vi Sad Joego-Slavié) ei reikte daarmee voor de twee de keer dit jaar een groot meesterresultaat. Het bete kent dat de Wereldschaak bond hem bij zijn eerstkomen de vergadering tot grootmees ter zal uitroepen. Het is buitengewoon knap van Van der Wiel dat hij dit resul taat bereikt zo kort na het nogal teleurstellend voor hem verlopen interzonale toernooi in Moskou. Daarmee heeft hij getoond tegen opdoffers be stand te zijn en stddl in zijn lijf te hebben. En dat is onont- JOHN VAN DER WIEL "Want wij hebben nog andere dingen te doen'' BOGOTA (ANP) Colombia zal de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in 1986 niet organiseren. Dit is gisteravond bekend gemaakt in de Colom biaanse hoofdstad Bogota door een woordvoerder van de regering. President Belisario Betancur zou later op de avond in een verkla ring voor radio en televisie uit leggen waarom Colombia heeft moeten besluiten af te zien van het plan de eindronde van het toernooi om de Jules Rimetbe- ker te organiseren. Het besluit van de Colombiaanse regering komt niet onverwacht. Al jaren was het bekend dat het vijfde Zuidamerikaanse land (na Uru guay, Brazilië, Chili en Argenti nië) dat als organisator door de internationale voetbal federatie was aangewezen onmogelijk zou kunnen voldoen aan de eisen die de FIFA stelde. De Colombiaan se regering is er altijd van uitge gaan dat het evenement zichzelf financieel zou moeten kunnen bedruipen. De regering was be reid morele steun te geven aan het organisatiecomité, maar wil de geen geld uittrekken om het miljoenen verslindende toernooi in Colombia te laten plaats vin den. Een extra-probleem voor Colom bia is dat de FIFA, voor het toer nooi van 1982 begon, vastlegde dat de eindronde niet meer met zestien, maar met 24 deelnemen de landen zou moeten plaatsvin den. Spanje heeft die uitbreiding kunnen opvangen, voor Colom bia was het bijna een onmoge lijkheid. De kans op doorgaan van de wedstrijdenreeks in de Zuidamerikaanse republiek werd tot nul gereduceerd, toen de voetbalfederatie een voor- waardenpakket op tafel legde, waaraan het organiserende land zou moeten voldoen. Daarbij wa ren eisen op het gebied van de hotelaccommodatie, die bij lange na niet verwezenlijkt konden worden. Net zo min als de verlan gens met betrekking tot de sta dions waarin zou moeten worden gespeeld. De FIFA eiste een aan zienlijk grotere capaciteit dan beschikbaar was en bovendien een aantal overdekte plaatsen, die in Colombia vrijwel onbe kend zijn. Daarnaast werd nog verlangd dat er naast de verbin dingen door de lucht ook spoor lijnen zouden zijn tussen de ste den, waar de wedstrijden moes ten plaats vinden. Een onmoge lijk te verwezenlijken opgave voor een land als Colombia dat slechts over een minimaal spoor wegnet beschikt. De Colombiaanse beslissing het or- ganisatierecht terug te gevan aan de FIFA is aanvankelijk uitge steld tot na de presidentsverkie zingen, waaruit Betancur als overwinnaar te voorschijn kwam. Hoewel de president zich altijd een tegenstander van het toernooi in Colombia had getoond, benoem de hij ruim een maand geleden toch een commissie die de moge lijkheden zou moeten onderzoe ken en die een kostenberekening zou moeten maken. Sinds de commissie aan het werk is, zijn berichten uitgelekt dat de com missie van oordeel was dat Co lombia, om voornamelijk finan ciële redenen, de organisatie zou moeten terug geven. Een lid van de commissie verklaarde de vori ge maand dat Colombia aan heel andere zaken dan aan een we reldvoetbaltoernooi behoefte had en dat het niet in het belang van het land zou zijn om geen grote investeringen te doen voor een eenmalig sportevenement. Een dergelijk geluid was de laat ste jaren ook door talrijke politici uit het ontwikkelingsland naar voren gebracht. Een opiniepei ling, die onlangs werd gehouden, maakte duidelijk dat 64 procent van de bevolking tegenstander van het wereldkampioenschap in Colombia was. De beslissing Colombia als organi serend land aan te wijzen voor 1986 werd tien jaar geleden geno men. De federatie van Zuidame rikaanse voetvalfederaties staat op het standpunt dat de eindron de in het zuidelijk deel van het continent moet blijven. Brazilië lijkt de beste kans te maken als opvolger van Colombia te wor den aangewezen, maar ook Mexi co, Canada en de Verenigde Sta ten hebben laten weten belang stelling te hebben in het geval Colombia afstand zou doen van zijn rechten. "Colombia zal de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1986 niet organiseren om eco nomische redenen", heeft presi dent Belisario Betancur gister avond voor de televisie van zijn land bekend gemaakt. Betancur zei: "onze grondregel dat het we reldkampioenschap voetbal ten dienste van Colombia zou moe ten staan, kan niet verwezenlijkt worden. Integendeel, Colombia zou het internationale voetbal een dienst moeten bewijzen. Het besluit is genomen op economi sche gronden, nadat wij de mo gelijkheden en onmogelijkheden van de organisatie hadden on derzocht. Wij hebben nog heel wat nadere dingen te doen voor wij ons kunnen bezighouden met de buitensporige eisen van de FIFA en zijn leden". Rene Courte, de woordvoerder van de FIFA, wilde gisteravond nog geen commentaar geven. "Wij hebben", zei Courte, "officieel nog geen enkele mededeling uit Colombia ontvangen. Het enige beerlijk om van "veelbelo vend" (dat zijn er zo veel) uit te groeien naar "gevestigde macht". De taak van de jury die de Lei- dato-prijs voor de beste sport man/vrouw van Leiden over 1982 moet toewijzen, lijkt me weer iets eenvoudiger gewor den. Sandra De teleurstelling bij de Leidse tafeltennisspeelster Sandra de Kruiff is begrijpelijk: om in Europa haar partijtje mee te kunnen blazen heeft ze ster ker tegenstand nodig dan de Nederlandse dames haar kunnen bieden en de Neder landse Tafeltennisbond (NTTB) wil haar geen toe stemming verlenen, zo lijkt het, om in de herencompetitie uit te komen, zoals met Betti- ne Vriesekoop wel is gebeurd. Het is tragisch. Maar ik zie geen reden, zoals Sandra de Kruiff doet, om de bond daarom te verketteren. De NTTB heeft de zorg en de verplichting een goede da mescompetitie in stand te houden. Het kan daar op dit moment misschien slecht mee gaan, maar er komt in elk ge val nooit wat van terecht als je de sterkste dames steeds bij de heren laat meedoen. Dan blijft het een afgeroomde zaak. Internationaal zijn er ook lou ter gescheiden dames- en he rencompetities, het is dus niet onlogisch dat de NTTB in ei gen land eveneens die opzet nastreeft. Met Vriesekoop is een precedent geschapen. Zeker. Maar de dispensatie voor haar kun je SANDRA DE KRUIFF nog als uitzondering op de re gel beschouwen. Met De Kruiff, een speelster van min dere klasse dan Vriesekoop, zou je de deur in feite open zetten. Iedere sterke speelster (Stephine van Gennip!?) zal vervolgens redeneren dat ze tegenstand van kérels nodig heeft om in Europa bij de da mes hogerop te komen. De damescompetitie komt dan geheel in de sfeer van "zwak ken en kanslozen" te staan. Dat is niet goed. Sandra de Kruiff sluit kennelijk de ogen voor die kant van de zaak. Die komt m haar kraam nu eenmaal niet te pas. Maar daarom moet er wel rekening mee worden gehouden Ook op een ander punt ben ik dat vaststaat is dat wij Columbia tot uiterlijk 10 november de tijd hebben gegeven ons zijn beslis sing mee te delen. Wanneer wij daarvan op de hoogte zijn, kunnen wij ons tot de voet balbonden van de landen uit Amerika wenden om een nieuwe kandidaat te vinden. Officieus heeft een aantal bonden uit Ame rika zich al op de hoogte gesteld van de eventuele mogelijkheden. Het betreft de bonden van Brazi lië, Mexico, Canada en de Ver enigde Staten". De FIFA, die op 10 november ui terlijk de definitieve Colom biaanse beslissing verwachtte, zal vermoedelijk op 18 december zijn standpunt bepalen ten op zichte van het wereldkampioen schap 1986. Voor die datum staat een vergadering op het program ma van het dagelijks bestuur in Zürich. In augustus had de Bra ziliaanse president Joao Figuei- rede de voetbalbond van zijn land toestemming gegeven zich kandidaat te stellen voor het ge val Colombia zich terug zou trek ken. Giulite Coutinho, voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond. niet verrukt ran de wijze waarop Sandra de Kruiff haar oordeel vormt. Over coach Gerard Bakker zei ze in het interview in de krant van zaterdag: "Hebben ze eerst hem de nek omgedraaid, nu ben ik aan de beurt. Zijn ze mooi twee las'posten kwijt". Nee, dame. zo is het niet. Dat is een verdraaiing van de werkelijkheid. Wat voor res pect je ook kunt hebben voor Bakker, de vakman, de feiten wijzen uit dat hij zichzelf bui tenspel heeft gezet met die kopstoot tegen Van Spanje. Wanneer zegeviert in het ver ziekte tafeltenniswereldje nu eens het gezonde verstand? FC Utrecht Precies een jaar geleden sijpel den de eerste berichten door dat het bij FC Utrecht finan cieel (een schuld van meer dan drie miljoen) en bestuur lijk een grote puinzooi was Het begon nog vrij kalm er lek te uit dat het toenmalige be stuur eventjes enkele tiendui zenden gulden uit de (deels met gemeentegeld gevulde) kas had gehaald om drie spe lers zwart te betalen. Dat zou eigenlijk de taak zijn geweest van een "Club van Honderd maar die kwam niet over de brug. Daarna volgden de ont hullingen elkaar snel op Een tweetal bestuursleden bleek zich via een lening van drie ton een plaats in het bestuur te hebben gekocht. Dat geld diende ook weer zwart aan de spelers te worden uitgekeerd. Als onderpand voor het be drag (dat administratief weer via de Club van Hon derd liep om het buiten de clubkas te houdenfungeerde international Hans van Breukelen, zonder dat die van iets wist. Er bleek ook aardig te zijn gefraudeerd met de kaartverkoop, zoals bij het Europa-Cupduel FC Utrecht-HSV De inmiddels oud-voorzitter, oud-vice-voor zitter (die tevens lid was van de Club van Honderd een oud-bestuurslid en de mana ger toerden in verband met de onverkwikkelijkheden gedu rende korte tijd in arrest ge- In maart van dit jaar kwam naar buiten dat de onderne ming die de bouui van het nieuwe Utrechtse stadion mocht uitvoeren een groot be drag aan FC Utrecht had ge schonken, kort nadat de ge meenteraad de definitieve toestemming voor dat project had verleend. Smeergeld'' In elk geval werd het weer buiten de boeken ge houden en zwart aan de spe lers uitgekeerd. (Deed men daar ooit wel eens wat wits'* Bekend werd toen tevens dat zeven spelers een geheim con tract met de FC hadden. Het is nogal wat gerommel met zwart geld. fraude, valsheid in geschrifte Maar hoe staat het er nu mee* Komen er ooit rechtszaken van? Worden de schuldigen gestrafC Pakt de belasting dienst de fraudeurs alsnog in de kraag? Doet de grote KNVB nog iets tn de discipli naire sfeer? Vragen Hoe zou het toch komen dat we na al die woeste onthullingen niets meer hebben vernomen'' MOSKOU (AP) - Na afloop van de vorige week woensdag gespeel de wedstrijd voor de UEFA-cup tussen Haarlem en Spartak is er onder de toeschouwers paniek ontstaan in het Lenin-stad ion. Daarby zijn meer dan 20 doden gevallen, aldus semi-offtcièle Russische informanten gisteren. die in 1950 ook het eindtoernooi organiseerde, zei dat Brazilië de mogelijkheden heeft als gastheer voor het toernooi op te treden. "De regering zal ons bovendien alle noodzakelijke steun verle nen", voegde hij er aan toe De Braziliaanse bond staat op het standpunt dat zij als een vervan ger in aanmerking komt omdat het kampioenschap op het Zuid amerikaanse continent moet blij ven. Een dergelijke uitlating is ook gedaan door Teofilo Salinas, de voorzitter van de Zuidameri kaanse voetbalfederatie. Tijdens de eindronde van het toer nooi van 1982 in Sparye echter heeft de oud-minister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Staten Henry Kissinger, zeer duidelijk laten doorschemeren dat zijn land ook nadrukkelijk in de markt is. "Wij willen niets on dernemen dat kan tornen aan de rechten van Columbiaver klaarde Kissinger in Spanje, "maar wanneer men daar niet in staat is om te organiseren, dan staan wy klaar om de zaak over POELDIJK (GPD) Met in gang van komend seizoen treedt de Westlandse wieler- prof René Koppert in dienst van de Italiaanse firma Ter- molan-Galli. De bij Raleigh overbodige coureur volgt Jos Lammertink, die zich al eer der aan Termolan verbond. In deze wielerploeg zal de 22- jange Koppert onder meer de Zweed Sven-Ake Nilsson aantreffen. Het ligt in de bedoeling dat de Westlander aan alle Italiaan se wedstrijden zal deelne men. Of Koppert ook de Giro (de Ronde van Italië) rydt, zal afhangen van zijn prestaties in het voorseizoen. Overigens heeft Koppert con tractueel bedongen dat hy de verbintenis tot 15 november eenzydig mag verbreken Koppert heeft die clausule in zijn contract op laten nemen, omdat hy de hoop op een door Jan Gisbers te vormen Nederlandse profploeg nog altyd niet heeft opgegeven. Naar verluidt zou een bedryf. geanimeerd door Peter Post, interesse hebben getoond om tot sponsoring over te gaan Nog deze weck valt him.m trent een definitieve beslis sing te verwachten. Het drama speelde zich af op een van de bevroren en gladde trap pen van het Lenin-stadion Een Nederlandse diplomaat die by de wedstryd aanwezig was zei een groep agenten in de richting van de betreffende trap te hebben zien rennen, maar de oorzaak van de politie-inzet was hem niet bekend. Het dagblad "Vetsjermya Moskva" berichtte afgelopen donderdag dat zich incidenten voordeden toen de toeschouwers het sta dion verheten. Deze "inciden ten" ontstonden omdat "de re gels van gedisciplineerd gedrag van het publick niet werden na geleefd. Er zyn slachtoffers ge vallen en een onderzoek naar de toedracht van het gebeuren zal worden ingesteld", aldus het blad. De politie en stadion-func- tionanssen weigerden commen taar, maar waarnemers menen uit het bericht op te maken dat er dodelijke slachtofTers zyn geval len. Slechts 15 000 mensen trotseerden de koude (zes graden onder nul) om de wedstryd te volgen in het Lenin-stadion dat 100 000 toe schouwers kan bevatten Alle toeschouwers waren in één vak samengepropt Volgens ooggetuigen ontstond de paniek by de tweede goal van Spartak, die enkele seconden voor tijd werd gescoord. Toe schouwers die het stadion toen al aan het verlaten waren gingen de trap weer op toen ze gejuich hoorden. Daarby botsten ze met mensen die de trap afkwamen, aldus de berichten De zwyg zaamheid van de Russische auto riteiten in gevallen als deze is niet ongewoon. Over rampen van deze omvang wordt zelden door Moskou commentaar gegeven. In Engeland 83 maal rood LONDEN (ANP) - In de vier divi sies van de Engelse league zyn in de eerste twee maanden van het seizoen reeds 83 spelers van het veld gestuurd In vergelyking met dezelfde periode in het afge lopen seizoen, toen 40 spelers voortydig naar de kleedkamer moesten, is dat meer dan een ver dubbeling De oorzaak van het toenemen van het aantal uit het veld gestuurde spelers is het voorschrift dat de scheidsrechters spelers voor een z.g "professionele" overtreding moesten uitsluiten. Onder een professionele overtreding wordt verstaan het neerleggen van een speler ter voorkoming van een doelpunt of het opzcttelyk met de hand spelen van de bal In de afgelopen weken werden daar om enkele keepers uit het veld gestuurd omdat zy buiten het strafschopgebied de bal met de hand aanraakten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13