Hassan wil met Israël praten Britten weer in spionageschandaal verwikkeld Leiding Solidariteit stelt zich harder op Run op habijten C D- Onder voorwaarden Islamitische vredesmissie mislukking Paus sprak Nederlands Betogingen tegen Kohl MAANDAG 25 OKTOBER 1982 Buitenland LONDEN - Britse politici zijn dit weekein de verontrust geraakt over berichten, dat Engeland aan de vooravond staat van onthullingen over een nieuw en zeer om vangrijk spionageschandaal. De Labour-parlementarièr Ted Leadbitter heeft de Britse premier Thatcher al ge vraagd zo spoedig mogelijk te reageren op het bericht in de Amerikaanse krant New York Times, waarin staat dat de Sowjet-Unie jaren achtereen uiterst ge heime informatie heeft gekregen uit Brit se geheime dienst-kringen. De krant citeert een Amerikaanse bron die spreekt over „de meest schadelijke Sow- jet-penetratie van de Westerse geheime diensten sinds de Tweede Wereldoorlog". Het zou gaan om informatie die door de spionage- en contraspionagediensten van zowel Engeland als de VS is verzameld. De Sowjet-Unie zou onder meer te weten zijn gekomen dat de westerse geheime diensten toegang hebben tot een aantal Russische informatiekanalen. Zij zouden daarna een aantal van die kanalen heb ben gesloten, en via andere kanalen valse informatie hebben doorgegeven. door Henk Dam De precieze omvang van de schade is nog niet bekend, maar volgens het bericht is de Britse regering bezig deze schade te inventariseren. De Britten hebben tot dusver geweigerd een voorlopig rapport aan hun Amerikaanse bondgenoten op gestuurd, aldus de krant. Dat zou irritatie hebben veroorzaakt by Amerikaanse geheime dienst-functiona- rissen, die gewoonlijk nauw samenwer ken met de Britten. Daarmee wordt op zichzelf verklaard waarom het bericht naar de New York Times is „gelekt": de Britse regering immers komt hiermee on der druk te staan nu snel voor de draad te komen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen weigerde gisteravond commentaar te geven op de berichten over een spionageschandaal. De Britse geheime dienst is de afgelopen decennia geregeld in diskrediet gebracht door schandalen, waarvan de zaak-Kim Philby wellicht het meest de belangstel ling heeft getrokken. De berichten over het nieuwe schandaal hebben inmiddels een succesje voor de Britse geheime dienst overschaduwd. Het betreft het overlopen van Vladimir Kuzichkin. een gewezen vice-consul aan de Russische ambassade in Teheran, die een hoge positie binnen de Russische ge heime dienst, de KGB, zou hebben inge nomen. Kuzichkin verliet Iran in juni. Sindsdien hebben de Britten zijn kennis gebruikt om Russische spionagenetwerken over de gehele wereld te ondermijnen, en om de KGB van valse informatie te voorzien. Aan de Russische overloper is inmiddels asiel verleend, zo is dit weekeinde be kend geworden. VATICAANSTAD (Reuter) - Het voorschrift van de kerke lijke overheid van het bis dom Rome dat rooms-katho- lieke geestelijken als zodanig herkenbaar moeten zijn, heeft geleid tot een run op de priesterkledingwinkels rond om het Pateon in de eeuwige stad. De handelaren in togen en ha bijten werden bestormd door in Rome studerende buiten landse seminaristen naar aanleiding van een voor schrift van het diocees dat in laatste instantie uitging van de bisschop - paus Johannes Paulus II - zelf. In de loop van zijn regering van vier jaar die is gekenmerkt door een terugkeer naar tra ditionele doctrine en prak- tyk, heeft de in Polen gebo ren paus meer dan eens be treurd dat priesters, paters en vrouwelijke religieuzen zich zijn gaan kleden zoals elke burger "om de barrière tus sen geestelijkheid en leken af te breken In september stuurde Johan nes Paulus een brief op poten aan zijn vicaris voor het bis dom Rome, kardinaal Ugo Poletti, waarin hy hem vroeg er voor te zorgen dat mensen in het ambt het ambtsgewaad droegen. Kardinaal-vicans Poletti gaf een voorschrift van zes arti kelen uit dat meteen zorgde voor grote beroering onder de tienduizenden mannen en vrouwen in het ambt die stu deren in de citadel van de rooms-katholieke kerk. Moeders van vermisten gingen kijken op de begraafplaats in San Migel, nadat bekend was geworden dat hier graven waren ont dekt. De Amerikaanse president Reagan omhelst koning Hassan van Marokko, die samen met andere Arabische leiders de mogelijkheid van vrede in het Midden-Oosten kwam bespreken. WARSCHAU (AFP/Reuter) - De ondergrondse leiding van het op geheven Poolse vakverbond So lidariteit heeft haar houding te genover de regering van generaal Jaruzelski verhard. Zij houdt de Massagraven ontdekt in Argentinië BUENOS AIRES (Reuter) - Op een begraafplaats in Buenos Ai res zijn in anonieme massagra ven 400 lijken ontdekt, die daar in het geheim zijn begraven. Dit hebben Argentijnse groeperin gen voor de rechten van de mens bekendgemaakt. Zij hebben een rechter gevraagd een onderzoek in te stellen naar de identiteit van de lijken en na te gaan of ze er legaal begraven zijn. Vermoed wordt dat het om de lij ken gaat van enkele van de dui zenden mensen die zijn verdwe nen tijdens de strijd van het leger tegen linkse guerrillastrijders aan het eind van de jaren zeven tig. Volgens de groeperingen voor de rechten van de mens hebben werknemers van de begraaf plaats en bewoners uit de omge ving verklaard dat tussen 1976 en 1979 ongeveer 400 lijken zijn be graven op een duidelijk afgeba kend gedeelte van de „Grand Bourg"-begraafplaats in San Mi- gel, een buitenwijk van Buenos Aires. Zij werden 's nachts naar de be graafplaats gebracht en begra ven in kartonnen dozen. In elk graf werden enkele dozen begra ven, zo hebben ooggetuigen ver teld. De aandacht van de men- senrecht-grocpen werd op de be graafplaats gevestigd toen het ministerie van binnenlandse za ken de verwanten van iemand die sinds 1976 werd vermist, liet weten dat zijn lijk op deze be graafplaats was te vinden. maentnebbers in Warschau ge heel verantwoordelijk voor de verslechtering van de toestand in het land. Lech Walesa, de geïn terneerde leider van Solidariteit, heeft via zijn vrouw verklaard dat elke vorm van protest in de huidige omstandigheden goed is. In een afgelopen woensdag opge stelde verklaring, die westerse correspondenten gisteren heb ben ontvangen, roept de onder grondse coördinatiecommissie de leden van Solidariteit en de hele bevolking van Polen op tot het deelnemen aan acties. De commissie wil dat zij: Op 10 november gedurende acht uren staken. Het is die dag twee jaar geleden dat de statuten van Solidariteit werden goedge keurd. In een eerdere oproep had ze gevraagd om een werkonder breking gedurende vier uur. Niet eerder sinds de afkondiging van de noodtoestand op 13 december vorig jaar heeft de ondergrondse leiding van Solidariteit opgeroe pen tot een algemene staking. Die beschouwde ze als een uiter ste middel dat ernstige gevolgen zou kunnen hebben. In het gehele land volgend voor jaar op een nader vast te stellen datum een algemene staking houden. Van 13 tot 17 december „mani festaties" houden in het kader van een „week van arbeiderspro test" ter herinnering aan de slachtoffers van 1956 in Poznan, aan die van 1970 aan de Oostzee kust, aan de kompels van de „Wujek"-mijn die in december vorig jaar door de politie werden gedood, en aan de personen (in Lubin en Nowa-Huta) die ge dood zijn onder de staat van be leg die sinds 13 december 1981 van kracht is. In het document staat dat deze op roepen gedaan worden als reac tie op de „repressie" die de auto riteiten toepasten om de stakin gen te breken die uitbraken na het buiten de wet stellen van So lidariteit. De ondergrondse lei ding van Solidariteit wyst erop, dat zowel de staking cn de mani festaties by de tweede verjaar dag van de registratie van het vakverbond als het boycotten van de nieuwe vakbonden een soort referendum vormen waar bij de Poolse samenleving „zich zal uitspreken tegen de verdie ping van de ellende in Polen en de schendingen van akkoorden van Helsinki door de autoritei ten". Ook wil de ondergrondse leiding van Solidariteit dat dc bevolking dc dag van 11 november „waar dig gedenkt". Op die datum werd 64 jaar geleden Polen onaf hankelijk - na de Eerste Wereld oorlog - maar de volksrepubliek Polen heeft deze datum nooit ge vierd. Oud-president Bolivia voor tribunaal LA PAZ (AFP) - Oud-president Luis Garcia Mcza van Bolivia en zyn minister van binnenlandse zaken kolonel Luis Arce Gomez, zullen zich voor een militair tri bunaal moeten verantwoorden voor hun daden tfydcd twee-jarig bewind. Dit heeft de nieuwe burgerpresident van Bo livia, Hernan Siles Zuazo, zater dag bekend gemaakt. Het tweetal dat na een staatsgreep in juli 1980 aan de macht kwam. is na de verkiezing van Zuazo naar d<- Argent.:. hot.hi: r.id Buenos Aires gevlucht en zal waarschijnlijk niet zelf voor het tribunaal verschijnen. Het pro ces is een gevolg van een initia tief van jonge officieren, schoon schip te maken onder het militai re apparaat, dat door het optre den van Meza en Gomez te scha de is gemaakt, aldus het nieuwe staatshoofd. Meza en Gomez worden er onder meer van beschuldigd banden te hebben onderhouden met ex treem rechtse para militaire or ganisaties en gevluchte nazi's en belangen te hebben gehad in de handel in cocaïne. DEN HAAG (GPD) De derde po ging van een islamitische vredes missie in de hoofdsteden van Irak en Iran, Bagdad en Teheran, om de beide oorlogvoerende lan den aan de onderhandelingstafel te krijgen is gisteren opnieuw mislukt. Irak zou weer tot enkele concessies bereid zijn, maar de religieuze heersers in Teheran willen van geen wijken weten. Integendeel, westerse inlichtin gendiensten maken melding van enorme Iraanse troepenconcen traties achter het zuidelyke en het centrale front Het kon wel eens de laatste poging van Iran worden om in de komende da gen de strijd definitief in zyn voordeel te beslissen. Het Iraanse Ramadan-offensief van afgelopen zomer in het uiter ste zuiden van het grensgebied met Irak is na de verovering van enkele vierkante kilometers Iraaks moerasgebied vastgelo pen. Het „nemen" van de haven stad Basra - de enige toegang van Irak tot de Perzische Golf - stuit te tot dusver op het taaie verzet van Iraks Derde Leger Naast versterkingen voor dit zuidelijke front wijzen enorme troepencon centraties aan de overzijde van de Iraakse grensstad Mand all er op dat Iran van plan is nu de kortste weg (zo'n 100 kilometer) naar Bagdad te kiezen. Maar deze oversteek van de bergen rond Kermanshahan naar de Iraakse hoofdstad is meer dan een hordenloop over een droge, kale vlakte met ingegraven Iraakse tank- en infanteriedivi sies. Ook zullen de Iranièrs blootstaan aan de waarschijnlijk superieure Iraakse luchtmacht Terwijl Frankrijk en de Sowjet- Unie weer aan Irak vliegtuigen leveren, heeft Iran de grootste moeite een klein deel van zijn oorspronkelijke luchtmacht in de lucht te houden. Westerse de fensiespecialisten wijzen er daar om op dat het verwachte Iraanse offensief in de centrale sector kansen biedt op zowel een snelle opmars naar Bagdad als op het verspelen van de laatste reserves aan mankracht, wapens en muni tie. Iraanse piloot vraagt asiel in Zwitserland GENÈVE (AFP) - Een piloot van de Iraanse luchtvaartmaatschap pij "Iran Air" heeft Dolitiek asiel gevraagd in Zwitserland. De pi loot Freydoun Aryan, verklaarde dat hij een aanhanger is van de Moedjaheddien-e-Khalq. maar dat hy geen lid is van deze orga nisatie die zich verzet tegen het Islamitische bewind. In een interview met het Franse persbureau AFP zei hij eind sep tember als piloot een vlucht te hebben gemaakt van Parys naar Amsterdam. Vanuit Amsterdam is hy naar Zwitserland gegaan, waar hij veel vrienden heeft, om er politiek asiel te vragen. Vermoedelijk weer complot op Seychellen LONDEN (Reuter) De Britse an titerreurbrigade stelt een onder zoek in rr n ri. !.ik<- samenzwering ter omverwerping van de linkse regering op de Sey chellen, benchtte zaterdagavond Scotland Yard in Londen Een woordvoerster zei dat het on derzoek plaatshad op basis van een dossier dat door het dagblad Sunday Times was afgestaan. Volgens de krant kwamen van de week in een hotel in Londen ballingen van dc Seychellen by- een om tegen het bewind van president Albert Renee een com plot te smeden. Correspondenten van de Sunday Times konden de gesprekken volgen doordat onbekende agen ten in de hotelkamer afluisterap paratuur hadden aangebracht WASHINGTON (GPD) - Israël moet zich terugtrekken op zijn grenzen van voor 1967, als het door de Arabische landen wil worden erkend. Dit heeft de Marokkaanse koning Hassan zaterdag gezegd tijdens een persconferentie in Washington. Maar hij voegde er tevens aan toe dat het conflict tussen Arabieren en Israeli's niet langer een kwestie is van geweld, maar van wetten en rechten. Hassan leidt een delegatie van de Arabische Liga, die in de voor bije dagen op het hoogste niveau besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaanse regering. Hassans opmerkingen worden door Amerikaanse zegslieden ge zien als een bescheiden stap voorwaarts, die perspectieven Parlement stad Hamburg wil nieuwe verkiezingen HAMBURG (DPA/AFP/Reuter) - Het stadsparlement van Ham burg heeft gisteren met 64 tegen 56 stemmen besloten zich te ont binden en nieuwe verkiezingen te houden op 19 december. Met nieuwe verkiezingen moet de be stuurscrisis worden doorbroken. Voor de ontbinding stemden de 55 sociaal-democraten (SPD) en de 9 afgevaardigden van de "Groe nen" (milieupartij). De 56 chris ten-democraten (CDU) stemden tegen, omdat hun eis tot aftre den, vóór de verkiezingen, van de minderheidsregering van SPD-burgemeester Klaus von Dohnanye niet werd ingewilligd. De SPD heeft Hamburg alleen of in coalitie geregeerd sinds 25 jaar. Bij de laatste verkiezingen in juni verloor de SPD de absolu te meerderheid. De CDU werd met 43,2 procent de grootste par tij, maar haalde niet de meerder heid, nodig om de SPD uit het bestuur te wippen. De Groenen, die met 7,7 procent voor het eerst in het stadsparlement kwamen, bleken alleen onder bepaalde voorwaarden bereid het SPD-be- stuur te gedogen. De liberale FDP bleef beneden de kiesdrem pel. De nieuwe verkiezingen in Hamburg worden gezien als een belangrijke test voor de vorige maand gevormde centrumrecht se coalitie van bondskanselier Kohl. In maart volgend jaar vin den algemene verkiezingen plaats in de Bondsrepubliek, al dus een belofte van Kohl. biedt voor het verlangen dat Rea gan tegenover de Arabieren heeft uitgedrukt: de tijd voor rechtstreekse onderhandelingen met de joodse staat is gekomen. Hassan bestempelde de aanwezig heid van zijn delegatie als „be wijs voor het feit dat de Arabie ren vrede wensen". Maar op de vraag of hij een nadere toelich ting wilde geven op de betekenis van punt 7 uit de declaratie van Fez waar een Arabische top met een eigen vredesplan kwam, zei Hassan, dat die paragraaf aan toont dat de Arabische landen de wens hebben uitgedrukt oorlog voering te beëindigen tussen alle staten in de regio (van het Mid den-Oosten). Hassan deed de Amerikanen nog een ander plezier. Hij zei dat vre desonderhandelingen moeten worden gevoerd tussen de be trokken landen onderling en niet binnen het raamwerk van een groot en onhandig forum als de Verenigde Naties. De besprekin gen tussen de PLO en de Jor daanse koning Hoessein over een gezamenlijke benadering van het Palestijnse vraagstuk acht Hassan van doorslaggevend belang. Hy zei niet te kunnen FDP Beieren tegen Genscher MÜNCHEN (DPA/Reuter) - Op een bijzondere partijdag van de liberale FDP in de Westduitse deelstaat Beieren heeft een meerderheid van de afgevaardig den zich uitgesproken tegen een nieuwe kandidatuur voor het partijvoorzitterschap van Hans Dietrich Genscher. De FDP houdt in november een speciaal congres in West-Berlijn. De meeste gedelegeerden waren van mening dat Genscher, als hij niet wordt herkozen als liberale lei der, minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier moet blijven in de coalitieregering van SDU/CSU en FDP onder kanse lier Helmut Kohl. verklaren wanneer die bespre kingen zouden leiden tot een overeenkomst tussen de Arabi sche landen om Hoessein in plaats van Arafat aan te wijzen tot pleitbezorger van de Pale stijnse belangen. Bovendien vinden de Arabieren dat verdere onderhandelingen niet moeten worden gevoerd in de context van de Camp David- akkoorden, die de basis vormen voor de huidige Amerikaanse in spanningen. Het verwijderen van die verwijzing zou het voor Arabische landen gemakkelijker maken zich bij vredes-initiatie- ven aan te sluiten. De stappen die de vermoorde president van Egypte, Anwar Sadat, in Camp David heeft gezet, zijn door vrij wel alle andere Arabische staten als verrraad aan hun zaak be stempeld. Zij willen van de naam 'Camp David' af, alleen al om re denen van politiek-cosmetische aard. ROME (ANP) In aanwezigheid van enkele honderden Nederlan ders hebben paus Johannes Pau lus en kardinaal Alfrink gisteren in het Vaticaan de veertigste sterfdag herdacht van de Nij meegse karmeliet en hoogleraar Titus Brandsma, die op 26 juli 1942 in het concentratiekamp Dachau overleed. Bij deze gelegenheid sprak de paus een rede uit in perfect Neder lands. Zowel de paus als kardi naal Alfrink herinnerden aan de verdiensten van Titus Brands ma. Sinds 1952 ijvert een comité voor zijn zaligverklaring. In zijn rede zei paus Johannes Pau lus te hopen dat een nauwere verbondenheid tot stand kan ko men tussen de rooms-katholieke kerk in Nederland en het vati caan. DORTMUND (Reuter) In ver schillende steden in West-Duits- land hebben in totaal meer dan 200.000 mensen betoogd tegen het economische beleid van de nieuwe centrum-rechtse rege ring van Helmut Kohl. In Dort mund gingen 100.000 mensen de straat op om hun ongenoegen kenbaar te maken. In Neuren berg waren 70.000 mensen op de been en in Frankfort 60.000. De regering-Kohl heeft belasting verhogingen en besnoeiingen in de sociale voorzieningen aange kondigd en zij heeft een bevrie zing van de lonen op vrijwillige basis voorgesteld. De betogers in Dortmund luister den naar redevoeringen waarin de regering werd gewaarschuwd voor een confrontatie wanneer zij haar beleid niet wijzigt. Ru- dolf Judith van de machtige me- taalbond IG-Metall beschuldigde Helmut Kohl er van "de wetten van de logica over het hoofd van de arbeiders heet te veranderen". In Neurenberg voerde de voor zitter van de metaalbond, Eugen Loderer het woord. Hij waar schuwde voor een langdurig con flict als Bonn zijn plannen voor besnoeiingen op de sociale voor zieningen niet intrekt. De staatssecretaris voor arbeidsza ken, Wolfgang Voigt, verklaarde in Bonn dat de vakbondsleiders zich zouden moeten afvragen of ze wel inzien wat de belangen j van de vanbondsleden zijn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9