c Vernielingen op kabelnet A dam Verbod wapenexport bepleit Acht jaar cel geëist tegen Armeniër Overeenstemming CDA en WD lijkt dichtbij D- Wegens (mislukte) aanslag op Turkse consul-generaal Tv-piraten mogelijke daders 1 Prins Claus binnenkort weer thuis Geen stemadvies meer Reisbureau Mondial op de fles Pax Christi wil omschakeling op vredesproduktie Baard van Lubbers misbruikt? MAANDAG 25 OKTOBER 1982 Binnenland ROTTERDAM (GPD) - Tegen de 21-jarige Armeense activist Pe- nyemin E. is zaterdag 8 acht jaar gevangenisstraf geëist wegens zijn aandeel in een mislukte aan slag op het leven van de Turkse consul-generaal K. Demirer, in juli van dit jaar, en de daaropvol gende beschieting van twee Rot terdamse politiefunctionarissen die de achtervolging inzetten na de aanslag. De rechtbankzitting werd op een zaterdag gehouden wegens vei ligheidsredenen. Er zou uit Ar meense groeperingen zijn ge dreigd de zitting te verstoren. Honderd man politie was op de been gebracht om het gebouw van de rechtbank aan de Noord- singel hermetisch af te sluiten. Alle bezoekers, behalve de drie raadslieden, werden gefouil leerd. Alleen zij die een speciale toegangskaart hadden aange vraagd werden binnengelaten. De belangstelling van de Rotter damse politie-afdeling „zware criminaliteit" voor het proces was zeer groot. Enkele Turkse journalisten waren ook aanwe zig. Een man, door de politie aange duid als Turkse Nederlander, probeerde door de afzetting rond het gebouw heen te komen. Hii werd gearresteerd. Aan de grens werden in de ochtenduren twee bussen met Franse Armeniërs uit Marseille aangehouden. Na oponthoud mochten zij doorrij den naar Rotterdam om daar te demonstreren voor het gerechts gebouw. In de avonduren ver trokken ze huiswaarts. De 21-ja- rige Penyemin wordt door Arme niërs beschouwd als een strijder voor de bevrijding en erkenn- ning van het Armeense volk. Represaille Penyemin E. bekende zaterdag tij dens de speciale zitting dat hij begin juli vanuit zijn woonplaats Beiroet speciaal naar Nederland was gekomen voor de aanslag. Hij reageerde op een verzoek waaraan hij deels tegemoet kwam omdat hij voor de Ar meense zaak wilde vechten en deels uit angst voor represailles als hij het niet zou doen. Zijn opdrachten in Nederland ont ving hij van een landgenoot die hem opwachtte in een MacDo- nalds restaurant in Rotterdam. Hij bekende verder dat hy op 20 juli de vluchtauto uit Schevenin- gen en vier wapens had opge haald en de wagen de avond vóór de aanslag had geparkeerd op de Westersingel. De volgende och tend wachtte hij en drie andere Armeniërs de komst van de auto van de consul-generaal Demirer af. E. heeft niet zelf geschoten - vol gens afspraak zou een ander dat doen. Volgens de Armeniër was het niet de bedoeling de consul- generaal of zijn chauffeur te do den. De aanslag was beraamd, zo verklaarde hij, om aandacht te vragen voor het lot van het Ar meense volk dat door de Turkse regering begin deze eeuw is uit gemoord of het land uitgejaagd. Schoten Twee Rotterdamse politiefunctio narissen, aangewezen als bewa kers van de iSjrkse consul-gene raal, reden in een niet als politie auto herkenbare personenauto achter Demirer. E. zou in hun richting hebben geschoten. Vol gens zijn verklaring schoot hij in de lucht om hen af te schrikken. Tijdens de achtervolging is wel duidelijk op de politieauto ge richt. Volgens E. had hij toen het wapen aan een ander lid van de groep gegeven. In de politieauto is later een kogelinslag gevon den. In totaal zijn een kleine der tig schoten tijdens de aanslag en achtervolging afgevuurd. De nu terechtstaande Armeniër werd als enige van het viertal na de aanslag aangehouden door de politie. E. kon na diverse waar schuwingen worden aangehou den nadat hij door politiekogels was getroffen. De andere drie zyn ontsnapt. Officier van justitie mr. H. de Doel- der achtte bewezen dat de aan slag goed was voorbereid en tot doel had de consul-generaal en zijn chauffeur te doden. Volgens De Doelder heeft E. ook een ge richt salvo op de politieauto afge vuurd. De officier stelde dat zo wel de Turkse consul-generaal als zijn chauffeur, de twee Rot terdamse bewakers en omstan ders bij de aanslag maar net aan de dood zyn ontsnapt. Ongelukkige jeugd Bij zijn eis van acht jaar zei De Doelder dat hij rekening hield met de politieke motieven van de dader en zijn ongelukkige jeugd in het voor hem gewelddadige Turkye dat hij al op 6-jarige leef tijd met zijn ouders ontvluchtte. Aan de andere kant, zei Den Doelder, moet van de straf een voorbeeldwerking uitgaan. Sinds 1973 zyn onder meer m de VS. Canada. Frankrijk. Zwitser land en Nederland diverse aan slagen gepleegd door Armeniërs op Turkse diplomaten en ander^ functionarissen die de regerig van Turkije vervolgden. In Nederland betrof het de moord op de zoon van Turkse ambbasa- deur in Den Haag. op 12 oktober 1979. De jongeman werd wach tend voor een rood stoplicht in zijn auto neergeschoten. Elders werden de diplomaten, zoals in Rotterdam, in hun dienstauto be schoten. ..Nederland is een land waar de tolerantie relatief groot is. Juist daarom moet het ver schoond blijven van dergelijke geweldsacties. Die boodschap moet in de strafmaat tot uitdruk king komen", aldus De Doelder. Begrip gevraagd De raadslieden van de verdachte, A. M. M. One em M. WladimirofT. bygestaan door de Frans-Ar meense advocaat P Devedjian. achtten de eis veel te hoog. Vol gens One was de Armeniër slechts medeplichtigheid te ver wijten by de aanslag op de con sul-generaal. Hy had niet zelf ge schoten op de gepantserde auto; dat had een ander gedaan De verdediging vroeg begnp voor de politieke achtergrond van de aanslag. Met behulp van enkele getuige-deskundigen gaf de ver dediging een verslag van de Ar meense geschiedenis en vooral van de ontkennende houding van de vroegere en huidige Turk se regeringen. Vastsstaat dat aan het einde van de vonge eeuw 300.000 Armeniërs werden ge dood door Turkse landgenoten Ruim een miljoen Armeniërs zyn aan de dood ontsnapt door naar het buitenland af te reizen de Sowjet Urne. het westen van Eu ropa, het midden-oosten, of de VS. Slechts 100.000 Armeniërs wonen nu nog in Turkye. De inti midatie van deze groep door het Turkse regime draagt er volgens de verdediging toe by dat ge weldsacties worden uitgelokt De president van de rechtbank Franssen zal zaterdag 6 i ber uitspraak doen. AMSTERDAM (ANP) Het kabelnet van "Kabeltelevisie Amsterdam" (KTA) is in de nacht van zaterdag op zondag gesaboteerd, waarbij zo'n 75 verdeelkasten werden ver nield. Amsterdammers bleven hierdoor verstoken van tv-beelden. De daders van de sabotagedaden worden gezocht in kringen van tv-piraten, voor wie sinds kort de toe gang op het Amsterdams kabelnet is geblokkeerd. Vermoed wordt dat de vernielin gen die aan de verdeelkasten werden aangebracht, niet los kunnen worden gezien van de brand die zaterdagochtend uit brak in het kantoor van Radio Stad Amsterdam aan de Johan nes Vermeerstraat. De politie is ervan overtuigd dat deze brand is aangestoken. De kasten van het kabelnet waren opengebroken en de hoofd- en verdeelkabels doorgeknipt, al dus de politie gistermorgen. Hierdoor werden duizenden tele visie- en radioaansluitingen ver broken. In Amsterdam staan meer dan 10.000 verdeelkasten. De eerste melding over eer ver nielde kast was afkomstig van een bewoner. De politie stelde daarna zelf een onderzoek in en ontdekte de andere vernielde kasten. Zowel de politie als de KTA legt verband tussen de vernielingen en het besluit voortaan het ka belnet voor alle televisie-piraten af te sluiten. "Er is geen aanleiding een andere reden te veronderstellen", aldus KTA-directeur H. Jacobs gister ochtend. Er waren toen inmid dels een groot aantal monteurs op de been gebracht om de scha de te herstellen. Aanvankelijk werd de schade van de vernielde kabels geschat op zo'n 50.000 gulden. Maar al snel werd het duidelijk dat deze post aanzien lijk hoger zou uitvallen. "Geen kwajongens" "De daders zijn natuurlijk geen kwajongens. Ik heb uit eerdere reacties van de zijde van de tv- piraten wel de indruk gekregen dat het bepaald niet onmogelijk is dat het uit die hoek komt". Dit zei gistermiddag een voorzichti ge wethouder G.J. Wolffensper- ger in een reactie op de vernielin gen aan het hoofdstedelijke ka- WEERRAPPORTEN belnet. De wethouder is ook pre sident-commissaris van KTA. Hij verklaarde dat er weinig aan deze sabotage is te doen. "Maar ik kan één ding duidelijk maken. Het zal rechtstreeks invloed heb ben op de tarieven die de Am sterdamse bevolking voor de KTA-aansluitingen moet beta len". Naar zijn schatting zullen de reparatiekosten hoger zijn dan een halve ton. De kasten, die eindversterkers en kabels bevat ten, zijn niet verzekerd. De meer dan 10.000 kasten die Amster dam telt zijn ook niet te verzeke ren, aldus de wethouder. Stad Radio Amsterdam brandde een kamer waarin zich het ar chief met geluidsbanden be vond, vrijwel geheel uit. Enkele omwonenden hebben verklaard dat zij even voor de brand uit brak, aan de achterzijde van het pand glasgerinkel hebben ge hoord. Volgens de Amsterdamse recher che is er aan de achterzijde van het pand een ruit ingeslagen en benzine naar binnen gespren keld. Daarna is er vermoedelijk een brandende lucifer achteraan gegooid. De brand ontstond zaterdagoch tend vroeg in de archiefkamer op de benedenverdieping. Door snel optreden van de brandweer kon het vuur tot de benedenver dieping beperkt blijven. Achttien Amsterdamse journalis ten hebben gisteren in een ver klaring hun verontwaardiging en ongerustheid geuit over de brandstichting in het kantoor van Stad Radio Amsterdam. Zij roepen hun collega's op bij alle verscheidenheid van meningen, juist ter wille van die verschei denheid, zich solidair te verkla ren met de journalisten van de lokale omroep. De ondertekenaars beschouwen de brandstichting als een aanslag op de persvrijheid. "Wij staan achter het recht en de plicht van de media het publiek gewetens vol en waarheidsgetrouw te in formeren over allerlei gebeurte nissen die van publiek belang zijn. Het is verontrustend dat de geweldsescalatie zich nu ook te gen de media keert", aldus de verklaring die naar het bestuur van Radio Stad en de gemeente raad zal worden gestuurd. het archief van de plaatselijke omroep werd be- DEN HAAG (GPD) - Er lijkt weer schot te komen in de onderhan delingen tussen CDA en WD over de vorming van een nieuw kabinet. De eind vorige week ge bleken felle tegenstellingen op sociaal-economisch terrein lij ken na langdurige onderhande lingen tussen de fractiespecialis ten toch wat te zijn afgezwakt. Tot deze taxatie komen kringen rond de beide onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD). De verwachting is dat de onder handelaars en kabinetsinforma teur mr. W. Scholten binnen en kele dagen alsnog overeenstem ming bereiken en dat de twee fracties morgen bij het debat over het Financiële dekkingsplan voor 1983 met gezamenlijke voorstellen zullen komen. Tijdens een gesprek van drie uur op zaterdagochtend konden Lubbers en Nijpels het nog met eens worden over de inflatiecor rectie, de solidariteitshefïing en de hoogte van de aanvullende bezuinigingen. Het CDA wil de heffing in het nieuwe jaar nog enkele maanden voortzetten, en tevens de correctie maar gedeel telijk uitkeren. De WD houdt vast aan de eis dat de correctie volledig vergoed moet worden, en dat de heffing - zoals de be doeling was - per 1 januari af loopt. Verwacht wordt dat kabinetsinfor mateur mr. W. Scholten tegen het eind van de week zyn eindverslag kan uitbrengen aan koningin Beatrix. In totaal is zijn tijdschema nu al precies één week vertraagd. De woordvoerder van de informa- ci c 3 fc c x. 'c E Amsterdam zwaar bew. 13 6 0 De Bilt half bew. 15 4 0 Deelen half bew. 14 4 0 Eelde 13 5 05 Eindhoven half bew. 13 5 0 Den Helder 13 6 01 Rotterdam 13 7 0 Twente 13 4 0 Vlissingen 13 8 0 Zuid Limburg half bew. 13 5 0 Aberdeen 11 -2 07 Athene onbewolkt 15 Barcelona onbewolkt 18 8 0 Berlijn 13 4 1 Bordeaux motregen 17 10 04 Brussel half bew. 14 6 0 Frankfort 12 2 01 Genève geheel bew. 10 8 7 Helsinki 11 3 0 Innsbruck 15 9 3 Klagenfurt 16 9 6 Kopenhagen 11 2 07 Lissabon onbewolkt 20 10 0 Locarno 13 2 2 Londen geheel bew. 14 11 0 Luxemburg 12 1 01 Madrid onbewolkt 17 2 Malaga onbewolkt 0 Mallorca licht bew. 18 6 0 Malta 24 16 0 Munchen 12 3 Nice onbewolkt 17 11 0 Oslo 7 -2 0 14 6 0 zwaar bew. 20 13 6 Split licht bew. 22 13 2 Stockholm geheel bew. 11 3 01 Wenen geheel bew. 18 11 0 Zürich motregen 9 7 10 Casa Blanca onbewolkt 20 8 Istanbul 22 11 0 Las Palmas licht bew. 25 19 21 Tel-Aviv onbewolkt 17 0 Tunis regen - 13 - Een van de getroffen verdeelkas ten: opengebroken en kabels door gesneden. DEN HAAG (GPD - Prins Claus is vanmorgen voor af ronding van zijn behandeling teruggekeerd naar de univer siteitskliniek van Bazel, na dat hij het weekeinde op Huis ten Bosch had doorge bracht. Verwacht wordt dat de prins zeer binnenkort defi nitief zal terugkeren naar Ne derland, gedacht wordt aan een week, tien dagen. Prins Claus kwam zaterdag middag in gezelschap van ko ningin Beatrix en hun zoons Friso en Constantijn op Huis ten Bosch aan. Koningin Beatrix had hem in Bazel op gehaald, toen zy met haar twee jongste zoons terug keerde van een korte vakan tie in het Italiaanse buiten verblijf Tavernelle. Prins Wil- lem-Alexander was al eerder van vakantie teruggekomen. Ook hij had op de terugweg een bezoek gebracht aan zijn vader in Bazel. AMERSFOORT (GPD/ANP) - Ne derlandse bedrijven moeten, ge zien het streven naar ontwape ning, ontwikkeling en het be schermen van mensenrechten, geen wapens meer leveren aan ontwikkelingslanden. Een van de belangrijkste problemen die met een dergelijke exporthou ding gepaard gaan, het mogelijke verlies aan werkgelegenheid, kan worden opgelost door de desbetreffende bedrijven te laten omschakelen op vredesproduk- tie. Dat is de kern van de actie „Stop de wapenhandel - begin met con versie", die de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi za terdag tijdens haar algemene le denvergadering officieel is be gonnen. De actie heeft een twee ledig doel: het tegengaan van Ne derlandse wapenexporten naar ontwikkelingslanden en de om schakeling (conversie) van de Nederlandse wapenindustrie op een of andere niet-militaire pro- duktie. Pax Christi vindt dat Nederland geen toestemming meer mag ge ven voor wapenexporten naar landen die in een spanningsge- bied liggen of naar landen waar op grote schaal de mensenrech ten worden geschonden. Daarom verlangt Pax Christi van de over heid een wettelijk verbod van Nederlandse wapenleveranties aan ontwikkelingslanden. Honger Volgens Pax Christi lijdt de bevol king van deze landen onder hon ger, gebrek aan voorzieningen en onder politieke en militaire ter reur. De schaarse middelen wor den ingezet voor de opbouw van een militair apparaat, waardoor de economie steeds verder ont wricht raakt en er geen geld meer is om in de meest elemen taire levensbehoeften te voor- Het beste middel om het tot stand komen van een dergelyke wetge ving te bespoedigen is, volgens Pax Christi, te voorkomen dat het verbieden van wapenorders zou leiden tot ontslagen bij de betrokken bedrijven. Pax Christi vraagt dan ook om nu al te begin nen met het opstellen van plan- Onderzoek Servaas van Bijsterveld, secretaris van de Industriebond FNV, liet tijdens de vergadering weten dat de industriebond op het ogen blik bezig is te onderzoeken hoe bedrijven die militaire goederen produceren kunnen omschake len op civiele goederen. Voorop daarbij staat dat er voor de arbei ders in deze bedrijven vervan gende werkgelegenheid wordt gevonden. Op korte termijn zal Pax Chnsti de campagne „Stop de wapenhan del - begin met conversie" aan grijpen om vroegtijdig volledige AMERSFOORT (GPD) - Het landelijk bestuur van Pax Chnsti Nederland betreurt het dat de ondertekening van de verkie zingsfolder van de Nederlandse vredesbewegingen door Pax Chnsti de indruk heeft gewekt van een stemadvies en een party- politieke opstelling. Het bestuur heeft nadrukkelijk verklaard dat Pax Christi niet voor of tegen een bepaalde politieke party kiest, maar haar doelstellingen wil verwezenlijken door haar standpunten ingang te doen vinden by alle politieke partijen. De vredesbewegingen, waaronder Pax Chnsti. richtten zich rond de verkiezingen van 8 september tot de publieke opinie met een folder waarin men opgeroepen werd te gaan stemmen en daarbij rekening te houden met wat de verschillende politieke partyen van plan zijn met betrekking tot de kruisraketten en de eventue le nucleaire taak van de F16 en de Orion. openbaarheid te geven rond Ne derlandse wapenexporten. Ver der zal worden gestreefd naar een wettelijke erkenning van ge wetensbezwaarden in de Neder landse wapenindustrie. IKV Het IKV zal in november beslissen welke acties kunnen worden ge voerd tegen een besluit tot plaat sing van 48 kruisraketten in Ne derland Bij het overleg zullen de voorstellen van het Amsterdam se noodplan "burgerlyke onge hoorzaamheid tegen plaatsing van kruisraketten in Nederland' een rol spelen Het IKV. dat in januari de blokkades tegen de munitietransporten afwees, zal zich over de aspecten van bur gerlyke ongehoorzaamheid uit voerig beraden Dit deelde IKV-voorzitter Ben ter Veer mee na afloop van het ge sprek dat vrydagavond in Utrecht plaatshad tussen een IKV-delegatie en de zes opstel lers van het noodplan. Dezen wil len vooral voorkomen dat de Ne derlandse bevolking by verras sing met een plaatsingsbcsluit wordt geconfronteerd Naar hun mening is de vredesbeweging op dit moment ruet in staat op een dergelyk besluit te reageren Met het noodplan willen zy gelyktyd de discussie op gang brengen binnen de drie organisaties waar uit zy afkomstig zyn Vr tm voor Vrede. Stop de Neutron, n bom en IKV ALMERE (ANP) - Het reisbureau Mondial in Almere heeft met on- middellyke ingang al zyn activi teiten gestaakt in verband met fi nanciële moeilijkheden. Het garantiefonds van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureau s (ANVR) staat ga rant voor de voortzetting en uit voering van reizen voor de cliën ten van Mondial, die momenteel op vakantie zyn, en voor diege nen die deze week nog vertrek ken. Vakantiegangers die een reis heb ben geboekt met vertrek na deze datum krygen van het garantie fonds hun geld terug. Volgens de ANVR gaat het om een totaalbedrag dat "beneden de driehonderdduizend gulden ligt" Reisbureau Mondial was behalve als reisorganisator ook actief als boekingskantoor voor andere reisorganisatoren en luchtvaart- maatschappyen met vestigingen in Amsterdam, Diemen en Bilt- hoven. Over overname van deze boekingskantoren is overleg gaande met niet nader genoemde gegadigden. Verwacht wordt dat deze onderhandelingen morgen kunnen worden afgerond. Overname zou betekenen dat de veertien werknemers van deze kantoren aan het werk kunnen blijven. Het is de derde keer dit jaar dat een ANVR-lid een beroep doet op het garantiefonds. teur maakte zaterdag bekend dat de beide onderhandelaars het wel eens waren geworden over de geschilpunten betreffende on derwijs, de media en ontwikke lingssamenwerking. De financië le kant van deze kwesties, zoals de hoogte van de bezuinigingen op onderwys, zyn daarbij door geschoven naar de besprekingen over het te voeren sociaal-econo misch beleid. Nadrukkelijk verklaarde de woordvoerder verder dat by bei de partyen de wil om er met el kaar uit te komen "heel duide- lyk" aanwezig is. De beraadslagingen over het so ciaal-economisch beleid zullen vandaag onder leiding van de in formateur worden voortgezet. Dan beschikken de onderhande laars ook over nieuwe gegevens van het ministerie van financiën. DEN HAAG (GPD) CDA-frac- tieleider Ruud Lubbers gaat zich vandaag beraden over stappen om misbruik van zyn naam en portret voor re- t mm ileindcn te voorko men Hij denkt daarby aan een klacht by de Reclame Co de Commissie, die de toelaat baarheid van de reclame in dagbladen toetst Een keten van drogisterijen heeft in dagbladadvertenties op zaterdag scheerartikelen aangeprezen onder meer met een foto van Lubbers Het is bekend dat Lubbers een weelderige baardgroei heeft en zich meerdere malen per dag moet scheren De drogis- tery zag daann blijkbaar een aanprijzing van scheerartike len. Door de aandacht die het tv- programma Mies van zater dagavond eraan besteedde, is volgens het CDA de indruk ontstaan dat Lubbers voor deze reclame geld heeft ge kregen De CDA-voorman was echter helemaal niet op de hoogte van het gebruik dat het t>odnjf van Lubbers' faam heeft gemaakt Het CDA wil met een klacht be reiken dat de indruk wordt weggenomen dat Lubbers zyn medewerking aan de ad vertentie heeft verleend Bo vendien moet een herhaling worden voorkomen. Piloot komt om bij neerstorten zeilvliegtuig ROTTERDAM (ANP) - Op de Maasvlakte by Rotterdam is gis termiddag rond half vyf een zo genaamde Delta wing, een ge motonsccrd zeilvliegtuig voor één persoon, neergestort. De pi loot, de 34-jarige Hagenaar J W Schildmeyer. kwam hierby om het leven. Een woordvoerder van de dienst luchtvaart van de rijks politie heeft dit meegedeeld Het vliegtuigje stortte neer op open terrein m een uithoek van de Maasvlakte De dienst lucht vaart van de rykspoliüe stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Nadere gege ens v.r. rtcr.-n n,. mi Het onderzoek ter plekke lever de niets op.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7