ELKE MAAND IS ER WEL WAT. NMB BANK NMB MAANDRENTE. DAAR KUNT U HET VAN DOEN. Kolenduvel kan schoon branden DE NMB DENKT MET U MEE. Palissade kan speelse tuinafscheiding vormen U kunt geen maand bedenken of er gebeurt wel iets bijzonders. Leuke dingen als onverwachts samen naar een theater of naar een feestelijke receptie met een even feestelijk cadeau. Maar ook minder plezierige zaken komen voor: een tegenvallende tandartsreke ning, een t.v. die het begeeft En zo is er iedere keer wel iets. Handig als u dan over wat extra geld zou kunnen beschikken. Met NMB Maandrente is dat mogelijk. Stel: U heeft een kapitaaltje waar u liever niet aankomt, maar aan de andere kant kunt u best dat extra geld ge bruiken. NMB Maandrente is dan ideaal voor u. Bij een minimale inleg van 10.000 gulden kunt u uw rente per maand laten uitbetalen. Terwijl uw kapitaaltje volledig intact blijft. Bovendien mag u kiezen of u 't öf 1 jaar öf 5 jaar op de bank zet. Even twee voorbeelden: U zet uw kapitaalje één jaar vast. U stort bijvoorbeeld 18.500 gulden. Bij een rente van 6,78% ontvangt u ge middeld per maand f104,52. En na dat jaar bekijkt u opnieuw wat u doet. U zet uw kapitaaltje vijfjaar vast. U stort bijvoorbeeld 36.000 gulden. Bij een rente van 9% ontvangt u gemiddeld per maand f270,-. En dat 5 jaar lang. Tussentijds opnemen is niet mogelijk, maar bij overlijden is de inleg beschikbaar. NMB Maandrente moet u zien als een welkome aanvulling op uw in komen. Want laten we eerlijk zijn, d'r kan altijd wel wat bij. I1 Coupon voor meer informatie. I Stuurt u mij de folder NMB Maandrente zo spoedig I mogelijk toe. I Naam: j Adres:j Postcode: Plaats: In een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar INMB Maandrente, Antwoordnummer 10.000, 1000 PA Amsterdam. )d 2 I In de afgelopen jaren is de gezelli ge open haard razend populair geworden, maar vrij plotseling is hij overvleugeld door de zogehe ten „allesbrander". Dat kan een lekker nostaligsch ogende ka chel zijn, maar ook een speciale eenheid die je in de bestaande open haard inbouwt. Daarover is onlangs wat rumoer ontstaan. Milieugroeperingen stelden zich uiterst kritisch op ten aanzien van haarden of kachels die met vaste brandstoffen worden ge stookt. Ze zouden ontoelaatbare hoeveelheden koolmonxyde pro duceren, die de atmosfeer verontreinigen. Een van de belangrijkste leveran ciers heeft de uitdaging aangeno men door een openhaardkachel van Deens fabrikaat met zo'n eenheid (een zgn. „kolenduvel") erin door TNO te latefi testen. Dit onderzoek leverde een verras sende uitslag op. met antraciet gestookt kwam er een koolmon- xyde-produktie (kolendamp) van slechts 0,03 procent uit. En het koolwaterstofgehai te van de vrijkomende gassen was hooguit 0,003 procent. Waarmee werd aangetoond dat een goed werkende haard of kachel zeker zo schoon brandt als een gaska chel. Waar het om gaat is dat, ook bij ge- Onder de vele materialen die voor het maken van een tuin afscheiding kunnen worden gebruikt is palissadehout een opmerkelijk verschijnsel. Be doeld om een 'dichte' omhei ning te maken, hetzij laag, hetzij hoog, dan wel met een speels hoogteverloop. Dit pa lissademateriaal is in ver schillende types te koop: rond, halfrond, gefreesd of geschild, met of zonder punt. De zgn. geschilde palen zijn niet allemaal even mooi recht en ze leveren dan ook geen volkomen 'gesloten' palissa- dewand op. De (wat duurde re) gefreesde palen hebben meer het karakter van een 'rechte kaars'. Je kunt ze keu rig aaneengesloten in de grond zetten. Toch ziet zo'n palissade er dan niet gekun steld uit; hout is nu eenmaal een levend materiaal en de knobbeltjes, windscheurtjes bruik van kleine hoeveelheden brandstof, een hoge temperatuur (tot 1300 graden Celsius) wordt bereikt. Daarbij wordt een volle dige verbranding bereikt. De bewuste leverancier (Osbe in Eindhoven) zal nu alle produk- ten door TNO laten testen, zowel met kolen als met hout. Hout kan een heel schone brandstof zijn in „allesbranders", maar de open haardkachel moet daarvoor wel geschikt zijn. Het woord alles brander verleidt veel mensen tot het opstoken van allerlei rom mel, en dat kan wèl gevaarlijk zijn. Goede stookinstructies zijn bij zo'n gezellige, energiebewuste (extra) verwarmingsbron onmisbaar. en andere onregelmatighe den in het uiterlijk komen daar rond voor uit. Wie een palissade maakt mag terecht verwachten dat die erg lang in stand blijft. Die verwachting is alleen ge rechtvaardigd als de palen zijn behandeld tegen inwer king van vocht, schimmel en insecten. Onder vacuum geimpregneerd materiaal is in dit opzicht volkomen pro bleemloos. Zulk materiaal is in lengten van 50,75.100,125, 150, 200 en 250 cm verkrijg baar. De prijzen variëren van ongeveer f3 tot f28,50 per paal, voor de dikten van 8 a 10 cm. Om een stevig geheel te berei ken moeten de palen vol doende diep in de grond staan. Een vuistregel: onge veer een derde van de lengte in de grond. Graaf een sleuf ter breedte van de spade en sla de palen daar met een vuist of houten hamer stevig in. Let erop dat ze zuiver recht staan. Moeten ze alle maal op gelijke hoogte ko men, sla dan eerst de palen op beide uiteinden van de pa lissade in de grond, span tus sen die twee een strak touw, stel dit waterpas, en zorg er voor dat alle paalkoppen tot het touw worden ingeslagen. Schep de uitgegraven grond weer in de sleuf, stamp deze stevig aan en giet er water op, zodat de grond goed 'inklinkt'. De palissade op de foto is ge maakt van gefreesde Tépé- palen, die in vele tuincentra te koop zijn. Mocht u ze niet zo makkelijk kunnen vinden, vraag dan naar een verkoopa dres in de buurt, bij 'Tuin en Park' in Den Haag, tel. 070- 614)71, waar men u trouwens ook aan documentatie over allerlei andere houten mate rialen voor 'bouwen in de tuin' kan helpen. Twee in een De Agfa Family Camera heeft sinds kort het combineren van filmen en fotograferen mogelijk gemaakt. Op het toestel zit een zwarte knop die het opnemen van film in stelt. Drukt men de rode knop in, dan wordt 'enkel- beeld' opgenomen. Het beeldje, dat dus eigenlijk een piepkleine dia is, wordt auto matisch van een lichtcode in de rand van de film voorzien. De afzonderlijk verkrijgbare monitor registreert automa tisch wanneer zo'n beeld op komst is. Hij stopt dan bij de 'foto in de film' en houdt die gedurende drie seconden vast.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6