c Liever ik in de gevangenis dan mijn dochter Winkel van Sinkel, een robot en een vleugje nostalgie De strijd van Ane S. "T *1 J Leiden, zaterdagmiddag Man valt met racefiets Stoffelijk overschot gevonden Bouwkeet afgebrand Vrouw en kinderen gewond bij botsing Boshuizerwijk beroept ds. Jansen MAANDAG 25 OKTOBER 1982 LEIDEN - Zijn Leidse advocaat Van Maarle zegt over hem: "We hebben hier te maken een zeer principieel man, een soort Christus-figuur. In de regel worden dit soort zaken meestal onder druk nog wel geregeld, maar deze man gaat beslist niet door de knieën". De Dordtse officier van justitie Welschen vindt "dat we hier niet te maken met een crimineel in de zin dat hij veel dingen op zijn kerfstok heeft. Maar hij heeft tegen de wet in gehan deld en dat moeten we hoe dan ook aanpakken". Beiden hebben het over Leidenaar Ane S. Al bijna twee weken zit hij in voorlopige hechtenis. Nu nog in het Leidse politiebureau, straks als er weer plaats is in het huis van bewaring. Over een maand of twee zal hij zich voor het Haagse gerechtshof moeten verantwoorden voor de ontvoe ring eind april van zijn tweejari ge dochtertje Anneke. Al een halfjaar houdt Ane haar met suc ces verborgen voor justitie en po litie. Wie twee weken geleden de illegale tv-uitzending van piraat PTV zag, weet ongeveer waar het om draait. Daarin mocht Ane zijn verhaal doen. Zijn raadsman Van Maarle herhaalt het in het kort: uit het huwelijk van Ane en zijn vrouw is één kind voortgeko men. Begin dit jaar heeft zijn vrouw hem plotsklaps verlaten met medeneming van het kind. Volgens de voorlopige voorzie ningen - de scheiding is nog niet uitgesproken werd de dochter aan zijn vrouw toegewezen en kreeg Ane het huis. Hij kreeg een uitgebreid bezoekrecht, maar erg veel had hij daar niet aan: al snel waren vrouw en kind spoorloos verdwenen. Na maanden kwam Ane er achter dat ze in Dordrecht zaten. Hij Leiden ^Joor Bart Jungmann trof zijn dochter in ernstig ver waarloosde staat aan en besloot daarop het kind mee te nemen om zelf voor de opvoeding te zor gen. Via steeds wisselende on derduikadressen hielden zij zich lange tijd verborgen voor politie. Uiteindelijk heeft hij zichzelf aangegeven, zonder echter te zeggen waar zijn dochter was. Na een paar weken achter de tralies te hebben gezeten, werd Ane weer vrijgelaten. Omdat hij zelf niet meer wist waar het kind zich bevond. De officier is daar tegen in beroep gegaan en met succes: een dag na de televisie-uitzen ding werd Ane opnieuw in hech tenis genomen. Ter verduidelijking voegt Van Maarle daar aan toe: er lopen twee zaken door elkaar. Aller eerst de echtscheiding, waarbij moet wordën uitgemaakt aan wie het kind wordt toegewezen. Ten tweede de strafzaak tegen Ane, waarin hem dus ontvoering ten laste wordt gelegd. "Lasterlijk" Tot zover Ane's verhaal. Maar dat kent ook andere versies. Zoals verteld door de advocaat van zijn ex-vrouw, mr. Fraanje en zoals verteld door secretaris Zuur van de Raad voor Kinderbescher ming in Dordrecht. Fraanje maakt zich vooral boos over het feit dat zijn cliënte voortdurend van een slechte opvoeding wordt beticht. Als zijn tegenspeler Van Maarle haar een "ontaarde moe der" noemt, vindt hij dat "laster lijke praatjes". Fraanje: "Absolute nonsens. Pure stemmingmakerij. Het kind was beslist niet verwaarloosd. De Raad voor de Kinderbescher ming, die het kind een paar we ken voor de ontvoering heeft ge zien, kan dat bevestigen". 'Kin derbeschermer' Zuur doet dat desgevraagd: "Inderdaad, dat is waar". Met de Raad voor Kinderbescher ming is een belangrijke pion in deze tragedie genoemd. Voor die instantie met name houdt Ane zijn dochter verborgen. Op de Raad concentreert zich ook de door Man '79 (een vereniging die zich beijvert voor andere echt- scheidingsregels) en 27 MC-ers gevoerde actie. Hun inzet voor Ane werd vorige week overscha duwd door bedreigingen aan het adres van Zuur. Hij zou worden gegijzeld als niet aan hun wen sen zou worden tegemoet geko men. Ane's advocaat Van Maarle over de Raad voor Kinderbescherming: "Die wil het kind voorlopig in een tehuis stoppen. Omdat het zogezegd wordt bedreigd met de zedelijke ondergang. Maar de Raad wil gewoon niet luisteren naar onze argumenten. Ane heeft bewezen een goed opvoeder te zijn. Kijk maar naar zijn zoon uit een eerder huwelijk. Dat gaat uit stekend". Van Maarle haalt ter verdere be wijsvoering een aantal schrifte lijke getuige-verklaringen te voorschijn. Van mensen die de dochter hebben gezien vlak na de ontvoering en van een arts die het kind nu in uitstekende ge zondheid acht Ook het hoofd van de school van Ane's zoon ge tuigt op papier van zijn positieve ervaringen. Zuurs reactie: "Br zullen best aller lei verklaringen ten gunste van Ane zijn, dat wil ik best aanne men. Maar hoe dan ook: wy moe ten toch dat onderzoek doen. We heten met voor niets Raad voor Kinderbescherming. En dat on derzoek kan niet worden gedaan zolang vader dat kind verborgen houdt. Voor ons is de centrale vraag bij wie van de ouders het kind de beste ontplooiingskan sen heeft. U moet ook niet verge ten dat wij vader al tegemoet zijn gekomen door het kind voorlo pig op neutraal terrein, een kin dertehuis. te plaatsen. Ze was tenslotte aan moeder toegewe zen". Ook advocaat Fraanje be nadrukt dat laatste: "Stelt u zich die moeder voor. Ze is compleet radeloos, weet al een half jaar niet waar het kind is. En dan ook nog die absoluut verzonnen ver halen over verwaarlozing. Ik vind dat echt beneden alle peil". Belang Als de partijen het ergens over eens zijn dan is het wel dat het belang van het kind voor alles gaat. Maar dat belang wordt door iedereen anders geïntepreteerd. Ane zegt: "Liever ik in de gevan genis dan mijn dochter in de ge vangenis". En met gevangenis bedoelt hij in het laatste geval het kindertehuis. Hij wil per sé voor het kind zorgen en denkt dat zelf ook het best te kunnen Zijn advocaat Van Maarle: "Mijn cliènt ontkent niet dat hü het kind aan de rechterlijke macht heeft onttrokken, maar anders weet iedereen waar het terecht komt Hy erkent strafbare feiten te hebben gepleegd, maar hij wil straffeloos gesteld worden". Zuur "De ben er van overtuigd dat de vader oprecht gelooft dat het kind met wordt verzorgd zoals hij dat wil. Maar dat verhaal over verwaarlozing, wy hebben reden daaraan te twijfelen". En zegt hij "Ik kan me eerlijk gezegd met voorstellen dat het zo goed is voor een kind om langs allerlei adressen te worden gesleept Ik maak me persoonlijk ernstige zorgen over dat kind". Advocaat Fraanje herinnert zich de woorden van Ane's ex-vrouw die zijn actie "een pure egotnp" noemde. Fraarye: "En daar wordt het kind de dupe van". Hij zegt: "Vader zou moeten besef fen dat hij het kind niet kwijt is als hij het aan de Raad voor Kin derbescherming overdraagt. Het gaat om het kind en dit - dat is toch duidelijk - is geen leven voor het kind". Hoezeer alle partijen zich dus be kommeren om het lot van het kind, de onverzoenlijkheid blijft. Prestiges lijken dat belang steeds meer ook steeds meer in de weg te staan. Het eerstvolgende hoofdstuk van dit drama zal wellicht pas begin december worden geschreven als Ane voor het gerechtshof moet verschijnen. Officier van justitie Welschen: "Dit is een zwaar delict waar een gevange nisstraf van maximum negen jaar staat". Als Ane woord houdt, is daarmee dochter Anneke nog niet terecht. - fs? i*» |K§É|| Portiersloge vernield vee ongedeerd LEIDEN - Een vrachtauto, volge laden met koeien, heeft vanoch tend vroeg de portiersloge van het Groenoordhallenterrein ge ramd en totaal vernield. De chauffeur van de veewagen, een 54-jarige man uit Noorden, nam de bocht naar de Groenoordhal- len te krap en raakte daarbij de luifel van het huisje. Dat werd door de klap van zijn fundering gerukt en verschoof in zijn ge heel enkele centimeters. De schade aan de pprtiersloge is aanzienlijk. De koeien liepen geen nadelige gevolgen op. Hoezeer de portiersloge van de klap te lijden heeft gehad, blijkt uit bijgaande foto's. Alsof een aardbeving zeer plaatselijk heeft huisgehouden... Het moet wor den afgebroken. LEIDEN - Ondanks het honde- weer was er zaterdag toch nog heel wat te doen in de Leidse binnenstad. Een robot ging met dames uit winkelen, het muziekkorps 'Concordia' bracht een ode en aan het uit gaansleven werd door het show- en amusementsgezel schap 'De Randstadspelers' een nostalgisch elementje toe gevoegd. Voordat ze de zaal instapte keek ze nog even in de spiegel en ging met haar vingers door het haar. Het was een komen en gaan van mensen. Op de eerste én beste stoel, vlakbij het podium, zeeg ze neer. Tegen de poten werden de twee overvolle tassen gezet. De ober noteerde een sherry. Het orkest speelde beroemde 7rtelodiën. De traditie om na het winkelen nog even ergens aangenaam te verpozen ontbreekt in Lei den; een plaats waar naar muziek kan worden geluis terd zonder dat de etiquette die geldt bij een concert in acht hoeft te worden geno men, is er niet. Zo te zien leek de dame zich aardig te amuseren. Ook een wat oudere heer achter haar liet zijn voet meeteppen, als teken van betrokkenheid. Een aantal kinderen maakten en rondedansje. Aan het geluid van het opstapelen van kof fiekopjes stoorde niemand zich. De presentator vergiste zich even door te beginnen met "vanavond presenteer ik u". De zaal van het Anthonius- clubhuis aan de Lange Mare zat zaterdagmiddag vier uur nagenoeg vol De Randstadspelers, een ama teurgezelschap uit Leiden, toen al heel wat laten zien en horen: een country western- show, oude Beatlessuccessen en orkestrale muziek. Tegen de schemering stond de dame weer buiten. Haar jas was tvat minder nat. De Randstadspelers in het Anthonius Clubhuis. Snoepjes De galante robot. De vreemde meldt het heel aar dig te vinden dat zo'n winkel zich in de Haarlemmerstraat kan handhaven. Een parfu merie, die er nog precies zo uitziet als vijftig jaar gele den. Zo'n winkel van Sinkel met een bakje met snoepjes op de toonbank, bezems in de lucht en Franse parfums in een glazen kastje. Behoefte aan een grote etalage en een modern interieur is er nooit geweest bij het echtpaar Labrujère. Met z'n tweeën zorgen ze ervoor dat hun waar de tijd doorstaat. En dat dat is gelukt bewijst vol gens mevrouw Labrujère de klantenkring, die van heinde en verre blijft komen. De vreemde krijgt bij het verla ten van de zaak haast onge merkt twee kleine stukjes zeep in de hand gedrukt. Ook moet er een lekkernijtje uit het voorgehouden bakje worden genomen. Het winkelend publiek maakt baan voor het muziekkorps 'Concordia'. Bij de met bloe men versierde pui van de parfumerie wordt stilgestaan voor een ode aan dit zakenju- b ileum. Futuristisch Het kind dat nog maar net kan lopen klampt zich vast aan het bovenbeen van zijn vader. De schrik zit er goed in. Een robot op de tv, dat gaat nog, r eentje tegenkomen in de Haarlemmerstraat... nee, dat slaat alles. "Verroest maar", lijkt het btj zichzelf te denken als zijn va der vraagt of hij meneer een handje wil geven Hoewel hij het zal zijn, die later nog wel meer van dit soort elektroni sche snoeshanen op zijn weg zal tegenkomen, zijn het de winkelende dames, voor trie winkelier Wilms Floet de Haarlemmerstraat met deze robot een futuristisch tintje heeft trachten te geven. Een (ro)bottenk kun je hem niet noemen; hij is zeer galant voor de da mei tijdens het winkelen en geeft op alle vra gen antivoord. Hun eigen echtgenoot van vlees en bloed werd voor deze gelegenheid opgelucht opzij gezet. LEIDEN Een gebroken vinger en een wond aan de kin waren gisteren de gevolgen voor een 26- jarige Leidenaar die op de Lan- gegracht ten val kwam met zijn racefiets. De man moest een bocht maken om de brug over de oude Herengracht te nemen en daarbij raakte een plastic tasje, dat aan het fietsstuur hing, tus sen de spaken van het voorwiel. LEIDEN - De politie heeft in de Rijn bij het Jaagpad het stoffelijk overschot van een 56-jarige man uit Leiden aange troffen. De doodsoorzaak is nog onbekend. LEIDEN - Een van de bouwketen die aan de Schiph'olweg staan voor de bouw van het nieuwe postkantoor, is gisteravond afge brand. De politie vermoedt dat het om brandstichting gaat om dat er tevoren in de keet was in gebroken. Nederlands In buurthuis Op Eigen Wieken (Merenwijk) beginnen 28 ok tober twee cursussen Neder lands, bedoeld voor mensen die al wat jaren van school zijn en zowel hun oude kennis willen verfrissen als nieuwe opdoen. Afhankelijk van de wensen van de cii rsisten wordt in de cursus bekeken waar vooral aandacht aan wordt verleend. Eén cursus is bestemd voor beginners en de ander voor mensen die al een cursus met vergelijkbare op zet hebben gevolgd of qua op leiding beter bij deze cursus kunnen worden geplaatst. De cursussen duren tien bijeen komsten van een uur. Inlich tingen: Op Eigen Wieken, Valkenvad 2. tel. 212839. VOS-cursus In het Volkshuis begint dins dagavond weer een VOS-cur sus. VOS betekent: Vrouwen Oriënteren zich in de Samen leving. Samen met de deelne mers worden de onderwerpen bepaald die in twaalf bijeen komsten worden behandeld. De cursus is bedoeld voor vrouwen met weinig oplei ding. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen in het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk) rnet Hilde Jansen (tel. 149180j of met Ans Bave- laar (tel. 126096). De cursus duurt twaalf dinsdagavon- half acht tot half Theosofie Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdagavond de twee de voordracht in een serie van acht die dit seizoen in Leiden wordt gehouden. PJ. Meinders behandelt het on derwerp 'De zieke wereld en haar genezing'. De bijeen komst begint om acht uur en wordt gehouden in In den Bierdeghel II, Nieuwe Rijn 52 (ingang Nieuwstraat 45). Kunsthandel De Vereniging van Belangstel lenden tn de Lakenhal orga niseert dinsdagavond een le zing met lichtbeelden over het onderwerp "Kunsthandel in de lage landen 1600-1900". Spreker is EJ.M. Douwes, een Amsterdamse kunsthande laar. De lezing wordt gehou den in museum de Lakenhal (Oude Singel 28-30en begint om kwart over acht. Egyptische oudheid Het Rijksmuseum van Oudhe den organiseert dit najaar drie archeologische lezingen die in het teken staan van de Egyptische oudheid. De eerste lezing is dinsdagavond. Dr. J. Crouwel, archeoloog bij de universiteit van Amsterdam, bespreekt het onderwerp "De wagens van farao Toetan- chamon". Crouwel bereidt een publicatie voor over het wagenpark van de jonge wrst. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in de Taffeh-zaal van het mu seum aan de Papengracht. Rechtshulp Het Leidse Volkshuis en de Leidse Rechtswinkel houden woensdag een informatie ochtend voor vrouwen met als onderwerp: huwelijksproble men. Plaats van handeling is het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk, aanvang half tien. Kinderfilms De kinderfilmmiddag in K&O—gebouw, woensdag, wordt ditmaal geheel gevuld met tekenfilms van bekende stripfiguren als Goofy, Po- peye en Supermuis. Aanvang half drie. Schoonmaakactie tegen fascisme LEIDEN - Een aantal jongeren van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond ii zaterdag in Leiden druk in de weer geweest om fascistische leuzen en hakenkruizen van muren en geboutven te verwijderen. Echt schoner is de stad er niet op geworden. Daar waar de verf niet losliet werden affiches geplakt met opschriften van een geheel andere strekking: tegen het fascisme en racisme. LEIDEN - By een aanrijding op de kruising Burggravcnlaan en Fruinlaan zijn gistermiddag een 35-jarige Leidse vrouw en haar twee kinderen gewond geraakt De vrouw, die met haar auto van af de Fruinlaan de kruising op wilde ryden. verzuimde voor rang te verlenen aan een andere personenauto die door een 22- jange Leidenaar werd bestuurd. Deze laatste probeerde nog een aanrtjding te voorkomen door krachtig te remmen maar dat mocht niet baten. De vrouw liep een hechtwond bo ven het oog op. haar zoontje een aantal gebroken ribben en een hersenschudding en haar doch tertje een hoofdwond. Zy moes ten worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN- De hervormde wykge- meente 'Boshuizerwyk' (Zuid west) heeft een beroep uitge bracht op ds. K. J. Jansen (50) te Ermelo, ter voorziening in de va cature van dr. J. A. B Jongeneel. Ds. Jansen is sinds 1977 in Erme lo werkzaam. Daarvóór werkte hij achtereenvolgens in Schellui- nen. Heusden (voor regionaal jeugdwerk) en Hoogeveen. Op maandag 1 november 's avonds om kwart voor 8 biedt de kerke- raad van de Boshuizerwyk in de Bevrijdingskerk gelegenheid om net ds Jansen kennis te maken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3