'Eenzaamheid nog altijd het grootste probleem' Leuk bladerboekover Voorschoten weidse agenda SWOO vijftien jaar bezig met welzijn ouderen Stad en rand VOORSCHOTEN - "Je moet oud, gestoord of heel be roemd zijn om een dergelijk boekje te maken". Met deze 'zelf—kennis'—woorden introduceerde journa list Joop Peeters afgelopen zaterdag het boekje "Voorschoten toen en thans". Vierenzeventig foto's, gemaakt door Laura Kloet, moeten een beeld, geven van het huidige Voorschoten en hoe mooi het vroe ger was. De opzet van het boekje is vrij eenvoudig. Op de linker pagi na de foto uit het grijze verle den, let wel de eerste 35 jaar van deze eeuw, en rechts de huidige situatie. Daarbij een korte verklarende tekst waar het gefotografeerde precies gelegen is in het dorp Voor schoten. Zeker voor de oude foto's is dat soms wel nodig. Het boekje is gewoon leuk om door te bladeren en de ver nieuwingsdrift van de Voor- schotense gemeenteraad te aanschouwen. Want duide lijk blijkt dat er nogal wat ge sloopt is. Of zoals de auteur Peeters zaterdag in verband hiermee uithaalde naar zijn dorpsgenoten: "Na de Twee de Wereldoorlog is Voorscho ten een rotzooi geworden. Het wordt bewoond door car rièrejagers. Ze nestelen zich, leggen eieren en vertrekken dan weer. De liefde voor het dorp ontbreekt. Het is dan ook een schokkend boekje. Vele mooie plekken zyn ver dwenen". Maar of het nu echt schokkend is, kan betwijfeld worden. Het merendeel van de foto's zal bij de Voorschotenaar (over)bekend zijn. Want de drang naar het grijze verle den wordt regelmatig met be hulp van foto's uitgedrukt. Onlangs nog in het informa tieboekje over Voorschoten dat huis-aan-huis werd ver spreid. De opkomst van de auto is fraai in de foto's verwerkt. Bij de oudjes zie je nagenoeg alleen mensen, de nieuwe zijn door spekt met stalen vervoermid delen. Zeer mooi is dan ook de foto van het toenmalige Wilhelminapark uit 1928, dat nu Oranjeplein heet en zeer veel verkeer te verwerken krijgt. Het crisisparkje van toen, aangelegd door werklo zen, is nu gedecimaliseerd tot een stukje grasveld. En uiter aard zijn in het boekje de nostalgische foto's van de Voorstraat, de Achterweg, de tol. de Kattelaan, de statige De overhandiging van het boekje auteur Joop Peeters, uitgever Jan J buitenhuizen en de Pilatus- buurt afgedrukt. Autochtoon De Pilatusbuurt (nu School straat) bestond onder meer uit een rijtje arbeiderswonin gen waar nu de supermarkt en de gemeenteflat staan. Zelfs de nieuwe foto heeft binnenkort historische waar de. Aan de overkant van de oude Pilatusbuurt staan op dit moment nog de dienstwo ningen met winkel van een voormalig garagebedrijf. De ze zullen het veld moeten rui men voor een nieuwe super markt. De vroegere entree van het dorp is dan definitief verdwenen en heeft plaatsge maakt voor betonnen bouw werken. Het eerste boekje werd zater dag overhandigd aan de wet houder van openbare werken Jan van Leeuwen (PvdA/ PPR). De reden om hem hier voor te kiezen was vrij sim pel: in het college van burge meester en wethouders is Van Leeuwen de enige echte Voorschotenaar, autochtoon dus. Daarnaast heeft Van Leeuwen de portefeuille waarin afbraak van gebou wen is geregeld. "Is het echt zo gegaan", vroeg Van Leeuwen zich zaterdag af nadat hij het boekje had doorgebladerd. "Veel dingen zijn niet zo lang geleden ver anderd", constateerde hij, om daarna te stellen dat dat "de vooruitgang der volkeren" was. "Veel stijlen, smaken en tijdge- dachten zijn in het boeKje waar te nemen", waarna Van Leeuwen de volgende waar schijnlijk historische zin zei: "Daar waar we vernieuwen moeten we hieraan geen ge weld meer doen". Historisch omdat binnenkort de sloop van Schoolstraat 6,8 en 10 te verwachten is, zo ook de sloop van een vleugel van het cultureel centrum. Er ligt nog steeds een plan om de panden Schoolstraat 71,73 en 75 tegen de vlakte te slaan en de voormalige dienstwoning van de Zilverfabriek aan de Leidseweg, welke onbe woonbaar is verklaard, ook met de grond gelijk wordt ge maakt. Misschien wordt vol gend jaar het boekje "Voor schoten vorig jaar en nu" wel uitgegeven. PAUL VAN DER BURG OEGSTGEEST - "Het grootste probleem van de ouderen is de eenzaamheid". Dit zegt A. Woort- man, die sinds '72 secretaris is van de Stichting Welzijn Oude ren Oegstgeest (SWOO). Juist omdat deze woorden uit zijn mond afkomstig zijn krijgen ze een extra trieste betekenis. Voor al omdat de SWOO, die vandaag haar derde lustrum viert, zich ten doel stelt "een bijdrage te leve- door Wim Koevoet ren aan de instandhouding, bevordering en het herstel van mogelijkheden voor een zelfstan dige en participerende leefwijze van ouderen". Met andere woorden: de SWOO zet zich al vijftien jaar in voor het welzijn van ouderen maar weet zich nog altijd geconfronteerd met het probleem van de een zaamheid. Uit het verdere betoog van Woortman wordt duidelijk dat de schuldvraag, voorzover dat begrip in deze geldig is, bij de SWOO noch bij de eenzame ou deren zelf moet worden gelegd. Ook gebrek aan bekendheid van de SWOO kan niet als oorzaak worden aangewezen. Woortman vertelt in dit verband over een destijds door Leiden en Oegst geest uitgevoerd onderzoek naar de voorzieningen voor ouderen waaruit onder meer naar voren kwam dat de bekendheid van de SWOO met kop en schouders uit stak boven de Leidse instellin gen op het gebied van bejaarden- werk. Volgens de SWOO-secreta- ris is dit vooral te danken aan het contactorgaan van de stichting, waarvan hij zelf de eindredac teur is: Maar toch heeft de grote bekend heid nog veel ouderen niet uit hun eenzaamheid kunnen ver lossen. "Eenzaamheid is niet het probleem van de mensen die zich hebben aangesloten bij ons dienstencentrum, niet van hen die meedoen aan onze activitei ten, want ouderen leren elkaar hier kennen en nodigen elkaar op den duur uit voor de koffie. Juist zij die niet om hulp durven vragen kampen met eenzaam heid. Extra moeilijkheid hierbij is dat deze mensen niets kan worden opgedrongen want als ze niet geholpen willen worden dan staan ook wij machteloos". Uit Woortmans betoog blijkt dat het motto van de viering van het der de lustrum, "Mensen hebben mensen nodig", niet beter geko zen had kunnen worden. Samaritaan van hulp verwijst Woortman naar de parabel van de barmhar tige Samaritaan. "De mensen moeten zich niet voelen als zijn de geholpen door de Samaritaan. Ik heb onlangs nog een uitste kend artikel gelezen over deze problematiek. Daarin stond dat ons gangbare mensbeeld hierop van invloed is. De ideale mens is gezond en sterk, kan voor zich zelf opkomen. Misschien denken we onbewust wel dat we aan dit beeld moeten voldoen. Hulpe loosheid en afhankelijkheid pas sen niet in dit beeld. Zwakte en ziekte evenmin, maar ouderdom nog het minst. Op de achter grond speelt dan nog mee de angst die mensen hebben om achteruit te gaan" "Maar daarover wil ik het nu niet hebben", zegt de 62-jarige oud marinier vastbesloten. En daar heeft hij gelijk in want Woort mans verhaal over het reilen en zeilen de SWOO gedurende de afgelopen vijftien jaar in Oegst geest en het daarbij aansluitende gedeelte van Leiden tot aan de spoorbaan kent evengoed een zonzijde. Een duik in de geschie denis is dan ook op zijn plaats. De beste informatiebron hier voor zijn de jubileanummers van het tweemaandelijke SWOO- blaadje 'Kontakt' dat bij ieder een wordt bezorgd die tot de doelgroep van de SWOO be hoort. Tot die doelgroep worden Talentenjacht Zoeterwoude erg succesvol ZOETERWOUDE - De talenten jacht die gistermiddag in Zoeter woude werd gehouden was een doorslaand succes: 't Centrum was volledig uitverkocht (zo'n 250 kinderen en ouders), de inzet van de deelnemers was tome loos, het optredende kind vrouwtje Sandy (verliefd op John Travolta en haar Hoola- Hoop) gaf spontaan een toegift en de jury vroeg aan het organi serende American Sound om binnen korte tijd nog zo'n jacht op touw te zetten. De reacties na afloop van het mid dagje in de Zoeterwoudse mu ziektempel liepen uiteen van 'grandioos' via 'fantastisch' naar 'eindeloos'. American Sound, de drive-in disco uit Zoeterwoude die dit evenement voor de twee de keer organiseerde, kon de aanvragen om aan de jacht (ei genlijk play-back of imitatiewed strijd) te mogen deelnemen nau welijks verwerken. Van de 36 aanvragers moesten er veertien worden teleurgesteld. De 22 naöpers die uiteindelijk toch op de planken van het ver bouwde 't Centrum stonden had den zowel qua aankleding als wat betreft het zo vlekkeloos mo gelijk imiteren van voornamelijk nederlandse tienertoppers erg hun best gedaan. De jury die bestond uit burgemees ter Houdijk, De Appel-acteur Henk Vötel, grimeur Hoppezak en American Sound-medewer ker Hans van Veen, had het ui teraard weer heel moeilijk met het aanwijzen van de besten. Uiteindelijk won in de categorie van zeven tot en met tien jaar een klein blond negenjarig meisje dat Vanessa nadeed... De naam van de Zoeterwoudse Vanessa is Sabine Verhagen. Zij bleef In- grid van Bergen, Petra den Elzen en Manon Straathof voor die Ba be's "The Kiss" vertolkten. Een uitvoering van Majorca van Rub beren Robbie door Dennis van den Water. Sander en Patrick de Jong eindigde op de derde stek in deze categorie. Bij de jeugd van 11 tot en met 13 werden door Danny en Helen de Klos en Corinne Versteegen ge wonnen. Zij speelden 'The Boys Town Gang' na. Tweede in deze groep werden Wilco de Vlieger, Karlijn Meyer en Fred Onderwa ter met een tropische verrassing van de koude Zoeterwoudse grond: Sudamericanas van Gi- braltarenia. Met veel geweld werd de derde plaats in deze categorie opgeëist dcoor de wraaknemende tenni- sarbiters Carlo van Nierop en Freek Vermeulen (The Umpire Strikes Back). Een vervolg op dit succes is voor honderd procent zeker. Wanneer het gebeurt moet het American Sound-team nog bekijken. 65-plussers gerekend alsmede personen die daarmee vergelijk baar zijn zoals vervroegd gepen sioneerden en arbeidsongeschik ten die jonger dan 65 jaar zijn. Geschiedenis In mei '67 richtten de parochiële charitas instelling, de diakonie der Hervormde Gemeente, de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk, alle te Oegstgeest, en de Leidse afdeling van de Neder landse vereniging voor maat schappelijk werk 'Humanitas' de voorloper van de SWOO op, toen nog Stichting Dienstverlenings centrum Oegstgeest geheten. Het werkgebied omvatte de ge meente Oegstgeest en dat deel van van Leiden dat behoorde tot het rechtsgebied van genoemde kerken. De stichting stelde zich ten doel een centraal gelegen ge bouw te huren of te stichten en daarin een dienstverleningscen trum te vestigen. Onder leiding van deskundige krachten moes ten al die diensten en voorzienin gen op poten worden gezet die nodig zijn om de bejaarden uit het werkgebied te helpen bij het handhaven van een zelfstandig bestaan. De stichting vestigde zich in het aan de Lijtweg gelegen gemeen tecentrum van Oegstgeest waar toe een huurovereenkomst werd gesloten met de gemeente. In 1975 werd het gebouw uitgebreid met één verdieping. Later is er een lift in aangebracht en wer den er ook allerlei voorzieningen getroffen om de entree en het verblyf van rolstoelgebruikers te veraangenamen. De activiteiten en diensten van de stichting waren en zijn op z'n zachtst gezegd veelomvattend. Een willekeurige greep uit het enorme aanbod: lessen in vreem de talen, bloemschikcursussen, naai-, handwerk- en gymlessen, autodiensten (een uiterst goed kope taxi met een vrijwilliger achter het stuur), een belasting adviesdienst, diverse sociëteiten, een maaltijdendienst en een pe dicure. Het jaar 1977 waarin de stichting haar tweede lustrum vierde, staat te boek als het jaar waarin de Stichting Dienstverlenings centrum haar naam wijzigde in Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest, een eenvoudige naamsverandering waar meer achter zit. Woortman: "In dat jaar verscheen de ontwerp-rijks- bijdrageregeling voor gecoördi neerd bejaardenwerk waarin stond dat de dienstencentra om gevormd moesten worden tot stichtingen voor gecoördineerd bejaardenwerk. De NFB (Neder landse Federatie Bejaarden werk) adviseerde ons toen de naam van Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest". "Volgens ons jaarverslag telt onze doelgroep ruim 2500 personen, van wie er 350 tot het Leidse ge deelte behoren", vertelt Woort man als hem om enkele cijfers wordt gevraagd. "Dat is bijna veertien procent van de totale bevolking van ons werkgebied. De helft daarvan loopt regelma tig bij ons binnen". De SWOO is nog het beste te om schrijven als een organisatie die de talrijke vrijwilligers van aller lei instellingen die zich bezig houden met bejaardenwerk de gelegenheid geeft hun activitei ten te ontplooien, zo blijkt uit Woortmans woorden. Woortman steekt zijn bewondering voor de vrijwilligers, "zonder wie de SWOO niet zou kunnen be staan", niet onder stoelen of ban ken. "De SWOO heeft 250 vrijwil ligers. Hun werk varieert van het inschenken van koffie en thee tot het begeleiden van de leiders van de diverse cursussen en activitei ten". Het aantal beroepskrachten steekt schamel af tegen dat van de vrijwilligers: de SWOO telt een fulltime-functionaris en drie parttime-medewerkers. Ondanks de huidige economische malaise waarin ons land verkeert heeft Woortman wat subsidies betreft nog altijd alle reden tot het slaken van juichkreten. "We worden verschrikkelijk ver wend", zegt hij. Dat is, zo vertelt de SWOO-secretaris, niet zozeer te danken aan de rijksoverheid MAANDAG 25 OKTOBER 1982 Secretaris Woortman over de hulp van de gemeente Oegstgeest: "We worden verschrikkelijk verwend". (foto Holvast) MAANDAG Schaedtler over de reis die door Nepal maakte. 14 uur. Witte Huis - Wilhelminapark 33, Oegst geest, informatie-avond over langlaufen en roiskiën, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - B reestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b,1 spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 22 tot 29 okt door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. die op bejaardenwerk voor drieë- neenkwart procent bezuinigt als- wel aan de gemeente Oegstgeest die deze besnoeiing dit jaar niet heeft doorgevoerd op de SWOO. Van Woortman is over de ge meente Oegstgeest dan ook niets dan goeds te horen. Woortmans kritiek richt zich veel eer op de plannen van erm-mi- nister De Boer om te bezuinigen op de gezinshulp. Volgens Woortman wordt hierdoor het al gemene streven om bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten blijven en niet te laten opnemen in bejaardenhuizen ernstig on dergraven. Woortman heeft aan zijn werk zaamheden als SWOO-secretaris een volle dagtaak. Hij is als dia ken van de Hervormde kerk in het SWOO-bestuur terechtgeko men. "Dat is bijna twaalf jaar ge leden en de reglementen zeggen dat ik dan zal moeten aftreden", zegt hij met een droeve onder toon in zijn stem. "Ik weet nog niet waaruit mijn dagtaak nadien zal bestaan". Ter gelegenheid van het derde lus trum viert de SWOO deze week feest. De openbare receptie vindt vandaag van vijf tot zeven plaats. De overige dagen staan in het te ken van voornamelijk demon stratie- en informatiebijeenkom sten van en over de SWOO-acti- viteiten, de bij de SWOO aange sloten instellingen en over be jaardenverzorging en maat schappelijk werk. Alle lustrum activiteiten vinden plaats in het dienstencentrum aan de Lijtweg 9. Voor meer informatie: 071- 175268. Leidenaars verstoren feest: twee gewonden in Voorschoten VOORSCHOTEN - By een vechtpartij in de Schoolstraat in Voorschoten zijn zaterdag nacht een 22-jarige Voor schotenaar en een 20-jarige Hagenaar gewond geraakt. De twee waren bezoekers van een feest dat omstreeks drie uur 's nachts onaangenaam werd verstoord door een twintigtal Leidenaars. De groep, die niet tot de geno digden behoorde, had zich toegang tot de woning aan de Schoolstraat verschaft. Toen de ongewenste bezoekers uit het huis werden gezet, ging dat al gepaard met du wen en trekken, zodat een van de Leidenaars van de trap afstortte. Toen de groep eenmaal buiten de deur was, en met bierflesjes naar de ra men begonnen te gooien, werden enige feestgangers bezorgd om hun buiten ge parkeerd staande auto's. On gerust naar buiten gekomen werden zij opgewacht door de Leidenaars die zich had den gewapend met een hou ten knuppel en kapotte bier flesjes. Twee feestbezoekers werden vervolgens zodanig 'behandeld' dat zij naar het AZL moesten worden over gebracht. Zij misten enkele tanden en hadden snijwon- den op de armen en in het ge zicht. De politie, die uiteindelijk een einde aan de vechtpartij maakte, heeft een van de vechtersbazen aangehouden. Het gaat hierbij om een 20— jarige Leidenaar. Er wordt nog een onderzoek ingesteld naar andere verdachten. Molen in Zoeterwoude afgebrand ZOETERWOUDE - Door brand is de molen die aan het eind van de Weipoortseweg in Zoeterwoude stond, gister middag geheel verwoest. De brandweer, die met twee bluswagens ter plaatse was, kon de brand met de grootste moeite bestrijden. De molen ligt namelijk honderden me ters vanaf de weg in het wei land. De politie vermoedt dat de brand is veroorzaakt door twee kinderen uit Zoeter woude die in de buurt van de molen met vuur speelden. OPGERICHT 1 MAART 1660 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden btj vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 -. Damiate Holding BV Per post 79,70 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman A. A. M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: Plv. Alg. redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit Vee J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Céro. Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tel. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2