c Het begint er op te lijken.. ID- TOP opnieuw de boot in België klopt Oranje S?IKJ Onvolledig Saturnus verliest van AHC'31 Eerste winst Trotters Glansrol voor Robert Miller HW deelt met Foreholte: 1111 Katwijk is Heinenoord baas: 2—1 MAANDAG 25 OKTOBER 1982 Sport LEIDEN - Het inhaalprogram ma dat dit weekend de korf ballers bezig hield, werd door afkeuringen en afgelastingen sterk uitgedund. Alleen eer steklasser TOP uit Sassen- heim en de tweedeklasser Fiks en Crescendo kwamen binnen de lijnen. Swift-TOP 7-5 (4-2). In de stro mende regen heeft TOP ook haar zesde duel niet in winst kunnen omzetten. Wel waren ditmaal vele mogelijkheden aanwezig om de eerste over winning van het veldseizoen in de wacht te slepen, maar het verprutsen van de mooi ste kansen ging de Sassen- heimse ploeg te goed af. Ze ven doorloopbaüen in het eerste kwartier werden op de meest simpele manieren ge mist en gaven het Zeeuwse Swift de mogelijkheid om een 2-0 voorsprong te nemen, die bij rust 4-2 was. In de tweede helft zag TOP even LEIDEN - In de Eerste divisie bas ketbal boekte Spaarbank Trot ters zijn eerste zege. In een chao tische slotfase bleven de Leide- naars het Utrechtse Cangeroes met 72-62 de baas. De dames van MSV waren in de Promotie-divi sie kansloos tegen Noordkop: 61- 74. Blitz won met 2-0. Een regle mentaire zege dus. Trotters - Cangeroes 72-62 Coach Michiel van der Meer haalde na afloop van het duel met Can geroes de schouders op. "Na tuurlijk leek het in de tweede helft nergens meer op. Wat denk je van een schotpercentage van 25. Maar toevallig interesseert me dat geen ene moer, want voorlopig hebben we gewonnen. En dat is, na twee nederlagen, wefeven belangrijker". In de eerste helft speelde de Leidse ploeg overigens zeer behoorlijk. Onder leiding van Will Moerer en vooral Tony Lamping ging Trot ters via 35-22 en dankzij een goed werkende man-to-man verdedi ging rusten met een comfortabe le voorsprong van veertien pun ten: 39-24. Weliswaar nam Can geroes na de pauze een paar pun ten terug maar toen Eric Jan van Weeren tweemaal achtereen de bal uit de handen van zijn tegen stander graaide leek het pleit be slist: 61-46. Maar zoals al eerder is gebleken is geen voorsprong de Trotters vei lig. Van der Meer kon schreeu wen wat-ie wilde, zijn pupillen maakten er gewoon een zooitje van. De ballen vlogen zo maar de tribune in, de ene fout werd op de andere gestapeld. Gelukkig voor de thuisclub bakte de te genstander er nog minder van. Via 62-54 en 66-56 grepen de Lei- denaars de toch wel verdiende zege. En Van der Meer was blij. Noordkop - MSV 74-61 Koploper Noordkop liet er geen twijfel over bestaan wie er straks naar de eredivisie gaat promove ren. MSV zal dat niet zijn, want na de nederlaag in Den Helder zakten de Noordwijkse dames uit de kopgroep weg. De neder laag was volkomen terecht. MSV pakte in totaal niet meer dan 15 verdedigingsreboünds, leed 23 keer balverlies en schoot tegen een mager percentage van 35. Met die cijfers win je geen wed strijd. Overigens .bleven routi niers Ria Bröring en Renate Sluis ondanks hun 12 en 14 pun ten onder de maat. Achilles - MSV 73-78 Een even knappe als noodzakelijke zege van de Noord wijkers die de nipte voorsprong bij rust (33-38) in de tweede helft knap consoli deerden. Evert van der Plas, te rug van weggeweest, leverde een goede bijdrage door 20 punten te laten aantekenen. De extra inge laste training bracht dus succes. Elmex Leiden Green Eagles 51- 67 Opnieuw een nederlaag voor de ploeg van coach Tirke Karim, maar een stijgende lijn is duide lijk te bespeuren. Corrine Mey- vogel werd topscorer met 14 punten, de rest van de dames le verde een gelijkwaardig aandeel in de score. Tot aan de rust hield Leiden goed bij (36-39), maar daarna buitte Green Eagles het lengtevoordeel optimaal uit. Blitz - Juventus 2-0 Bij het inlopen dunkte een speler van Juventus het bord aan gruze lementen. De reparatie duurde in de ogen van de arbiters veel te wel ondanks de zware druk die het wist uit te voeren op de verdediging van Swift geen kans om de achterstand weg te werken. Doelpunten: Ilse Molenaar. Jacqueline Winter, Gerko Langelaan en Anne v.d. Zaag 2x. Merwede-Fiks 4-6 (2-3). De Oegstgeestenaren legden de basis voor de overwinning in de eerste tien minuten van de tweede helft. Fiks kwam toen na een ruststand van 2-3 op 2-5, een voorsprong die pas in de laatste vijf minuten enigs zins in gevaar kwam. Merwe- de kwam toen op het bijna omgeploegde veld zeer dicht bij (4-5), maar Theo Vreekens tweede doelpunt in dit duel besliste met nog vier minu ten te spelen de wedstrijd in het voordeel van Fiks. Overi ge doelpunten: Diederik van Veen 2x, Reinetta Anholts en Nico van Weizen. Quick-Crescendo 8-7 (5-2). On danks dat Crescendo in de tweede helft uitstekend voor de dag kwam, bleef de Leidse ploeg net aan de verkeerde kant van de score. De slechte eerste helft was daar min of meer debet aan want in de eerste 45 minuten bouwde Quick uit Dordrecht een rui me 5-2 voorsprong op. Cres cendo liet in het begin van de tweede helft een goede kans liggen om de aansluit-treffer te scoren door een strafworp te missen, waardoor Quick vlak daarna via 6-3 naar 8-4 kon weglopen. In de laatste 25 minuten zag Crescendo kans een groot deel van de achterstand weg te werken, maar het balbezitspel van Quick stelde Crescendo niet meer in staat om de gelijkma ker te scoren. De doelpunten kwam op naam van: Joke Geijer 2x, Peter Baak 2x, Ga- brielle Kok, Eddy Spaans en Wim Barendse. GERT GRESSIE MERKSEM (ANP) - Het Neder lands korfbalteam heeft de 87s- te interlandwedstrijd tegen België gisteren in Merksem met 8-10 verloren. Het verschil met vorig jaar, toen Nederland in Vinkenveen met 8-9 verloor, zat hem in drie treffers en in met name de grotere durf en brutali teit bij de Belgische ploeg. Toch verdiende het Nederlandse twaalftal, op basis van zijn inzet, meer. Er werd erg hard gewerkt door de ploeg van Crum. Er werd echter te veel energie gelegd in het trachten de bal te onder scheppen. Dat ging ten koste van de rust, de nauwkeurigheid maar bovenal van de creativiteit. Daar in, en in de persoonlijke duels, overtroefde België zijn tegen stander. De vorig jaar al ontstane twijfel of Nederland, als het op deze manier doorgaat in de ko mende jaren België op het veld ooit nog kan weerstaan, is door deze nederlaag alleen maar gro ter geworden. Nederland leed, in het begin zelfs opmerkelijk vaak, balverlies. Vooral in het middenvak liep het niet naar wens. De Belgen toon den zich in de persoonlijke duels veel doortastender. Dat sterkte uiteraard hun zelfvertrouwen. De kansen die daardoor ontston den, werden dan ook benut Nederland kreeg wel een opsteker toen debutant Rene Kruse met een afstandsschot voor 1-0 zorg de. Twee strafworpen brachten België bij 0-1 en 1-2 langszij. Het werd zelfs 5-3 voor Nederland door Snel en Leonhard (twee keer). Een tegenslag was zonder meer de vierde treffer van Belgie - de enige die door een vrouw (Duke Cornelissens) werd ge maakt - waardoor de ruststand op 4—5 kwam. Nederland stond nog voor, maar toen vijf minuten na de hervat ting Jacqueline Dubbeldam met een knieblessure uitviel, was het helemaal mis. Binnen twee mi nuten kwam België op 6-5. In die fase was de ploeg van Jacky van de Velde gewoon beter. Wat nodig was, een verandering in de speelwijze van Nederland, kwam niet. De ploeg van Crum volhard de te lang in veel breedtespel in het middenvak en te weinig crea tiviteit. "Er zat geen "schwung" in ons spel", concludeerde Crum na de wedstrijd. "Collectief was het prima verzorgd, individueel waren de Belgen ons de baas. Zij maakten het spel hadden het ge duld om de goede momenten om te schieten af te wachten". Joos Leonhard, de ervaren Neder landse aanvoerder, zorgde door twee treffers voor een stand van 7-7. Harry Nolthuis bracht Ne derland bij 8-7 opnieuw op gelij ke hoogte. "En toen hebben we de wedstrijd uit handen gege ven", vond Crum "dat negende Belgische doelpunt kwam tot stand door een zware fout in on ze verdediging Te weinig con centratie. Dat tiende doelpunt was niet belangrijk meer". De laatste treffer, een strafworp van Frank Hardies. viel m de laatste seconden. De Belgen gin gen trots en onder luid applaus van de circa duizend toeschou wers. het veld van het voetbalsta- dionnctje te Merksem af. Op nieuw was Nederland bedwon gen. "Op creativiteit", glunderde coach Jacky van de Velde, die het spel van Nederland overi gens als op het randje van de geoorloofde hardheid kwalifi ceerde. LEIDEN - Het heeft lang geduurd, maar eindelijk begint het er dan een beetje op te lijken. Voor het eerst in drie maanden presteerde Elmex Leiden zaterdagavond tegen Hatrans Haaksbergen (90-79) zoals dat een topclub betaamt, voor het eerst ook liep de al flink uitgedunde supportersschare (700 man) warm voor het gebodene. Geen scheldpar tijen daarom aan het adres van de omstreden coach Kinsbergen en louter lof ditmaal ook voor de verrichtingen van de aanvankelijk met argusogen gevolgde center Robert Miller. Eindelijk dus een echte wedstrijd en eindelijk was daar ook dat bij passende sfeertje dat het geheel zo aantrekkelijk kan maken. En dat werd wel eens hoog tyd ook. Want er was, na het tijdperk Par ker, zoveel beloofd, zo hoog van de toren geblazen. Mooie woor den die evenwel totaal niet kon den worden waargemaakt. Inte gendeel zelfs, de affaire Washing ton, de afgang in de Jones-Cup en de rel rond Theo Kinsbergen zorgden er in rap tempo voor dat het anders zo loyale Leidse pu bliek - dat toch al zat aan te hik ken tegen het Amstelveen-image van de nieuwe formatie - zich ui terst kritisch ging opstellen of deels zelfs gewoon wegbleef. Kinsbergen en de zijnen schijnen inmiddels te beseffen dat dat ook nooit de bedoeling kan zijn. En hoewel de rijen nog niet hele maal zijn gesloten kan voorzich tig worden gesteld dat het team nu de goede weg heeft ingesla- geii. Tegen Haaksbergen, dit sei zoen een club met grote namen en daaraan verbonden preten ties, werd er in elk geval keihard gewerkt. Minstens zo belangrijk daarbij was dat sommige spelers niet langer uitsluitend voor zich zelf maar vooral in dienst van de ploeg speelden. Lelden - Miller 33 (15 rebounds). Wiel 23. Harens 12, Van den Berrh 10 (t). Krartwijk 6 (6). Williams 6. Schotper- centare 57, rebounds 32. Haaksbergen - Richardson 23, Downey 20, Kruidhof 17, Heydeman 16, Ridder- hof 2. Van de Lagemaat 1. Schotpercen- tare 45, rebounds 36. Wispelturig Dat gold zeker ook voor Robert Miller, de man die in potentie tot de allerbesten Amerikanen in Europa gerekend kan worden, maar die door zijn wispelturige aard dat dikwijls nalaat te bewij zen. Tegen Haaksbergen demon streerde hij voor het eerst dit jaar zijn enorme mogelijkheden zon der daarbij nadrukkelijk op de solo-toer te gaan. Hij werkte zich met name in defensief opzicht in het zweet en hoewel hij onder het bord van de tegenstander eveneens niet te stoppen was gaf vooral zijn opofferingsgezind heid op eigen helft de juiste im pulsen aan zijn teamgenoten. Het ijzeren cordon in de vorm van een 2-1-2 zone bleek voor Haaksbergen een onoverkome lijk obstakel te vormen. Kinsbergen besloot al na vijf minu ten spelen tot die opstelling. Dat was noodzaak ook, want niet al leen stond het toen 6-16 maar te vens kon hy Rudy Williams met drie persoonlijke fouten naar de bank terughalen. Die snelle voor sprong verkreeg Haaksbergen middels een uitgekookte, door coach Van Gent voorgeschreven, 1-3-1 zone, het rebound werk van Dave Downey en een fantastisch break die meestal door Heyde man of Kruidhof secuur van de lang en daarom besloten zij Blitz een reglementaire 2-0 overwin ning toe te kennen. Dunken bij de warming-up is in principe ver boden, dus vandaar. "Geen top scorers derhalve", glimlachte coach Kallenberg die er aan toe voegde dat Juventus protest had aangetekend. OSG - Leiderdorp 72-65 "Van de veertig minuten is er hooguit drie minuten echt gebas ketbald", mopperde coach Van Cleef die zijn pupillen tot aan de rust gelijk met OSG zag opgaan: 33-33. Na een kleine voorsprong (37-43) ging het evenwel goed fout met Leiderdorp. Onoplet tendheid in de verdediging ge koppeld aan een slechte aanvals- opzet waren er de oorzaak van dat OSG kon weglopen naar 72- 55 overwinning. Guardians - Lisse 60-67. Een knappe zege van de Lisser ploeg die tot stand kwam dankzij uitstekend verdedigen. Er kleef de slechts één foutje aan; ook Lisse gaf een ruime voorsprong (16 punten) bijna uit handen. De Bruin en Gouwzwaard kwamen tot 25 punten. TENNIS - De Amerikaanse tennis ser Junie Chatman heeft gisteren het derde toernooi van het Sate- liet-circuit op zijn naam ge bracht. In Geleen versloeg hij zijn landgenoot Garth Haynes in de eindstrijd met 6-3, 6-4. TENNIS - Martina Navratilova MMO werd gisteren duidelijk heeft het damestennistoernooi van Filderstadt gewonnen. De 26-jarige speelster kende geen pardon met de Amerikaanse Tra cy Austin: 6-3, 6-3. TENNIS - De Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft zaterdag in Melbour ne de finale van het internationa le, met 380.000 dollar gedoteerde, tennistoernooi gewonnen. Lendl versloeg in de finale de Ameri kaan Vitas Gerulaitis met 6-2, 6-2 LEIDEN - De heren van Olga Saturnus incasseerden gisteren in de tweede divisie D een nederlaag. Tegen de reserves van AHC'31 kwamen de Leidenaars, die aantraden met een onvolledig team, in Amsterdam niet verder dan 15-14. Ook by rust leidde de Amsterdammers met één doelpunt, 7-6. I 7-5. LEIDEN - Katwijk is met een knappe 1-2 zege bij Hei nenoord vandaan gekomen. De manschappen van Jan Huguenin speelden met na me voor rust een goede partij. Gevarieerd combinerend ontrafelde Katwijk de verde diging van de thuisploeg en nadat aanvankelijk enige se rieuze mogelijkheden om zeep waren geholpen, bracht Jan van Duyn de orarye-hem- den na een half uur spelen op een 1-0 voorsprong. Hei nenoord had op dat moment weinig te zeggen gehad. De ploeg ontbeert kwaliteit en tracht dat gebrek met een ex tra portie inzet te compense- ren. Katwijk verkeek zich daar op, dacht het na die ope ningstreffer wat rustiger aan te doen maar moest drie mi nuten later al de gelijkmaker incasseren. Echter, pal voor rust stond Katwijk weer op voorsprong. Martin van der Plas rondde een goed opge zette aanval voortreffelijk af: 1-2. Na de pauze zakte het peil. Hei nenoord nam naarmate de tijd vorderde meer risico's en liet uiteindelijk het wanhoop soffensief op de Katwijkse defensie los. Die wist niet van wijken, de gebrekjkige aan- valsopzet aan vijandelyke zij de speelde hen daarbij duide lijk in de kaart. Vijf minuten voor het einde ontglipte Kat wijk nog bijna de winst, toen een doorgeslipte bal door de aanstormende Heinenoord- spits juist over de lat werd ge kopt. Hoekse Boys—Ter Leede werd afgelast. rast door het shel en agressief openen van haar opponent. De pupillen van Karei Caron had den geen antwoord op dit spel. Hoewel de score laag bleef werd MMO overklast in de eerste rondgang, die met 2-4 werd af gesloten. Na de pauze eenzelfde beeld. Nu vonden de dames uit het Westland wel het Hoogmade- se doel. Na 3-7 en 4-9 leek MMO verder kansloos. Juist op dat moment kreeg het team de geest en kwam sterk terug. Zo- OASE uit Oud-Ade heeft wegens sterfgevallen alle wedstrijden voor onbepaalde tijd uitgesteld. MMO speelde thuis tegen con current Westlandia een matte wedstrijd. Na rust (2—4), kregen de Hoogmadese dames weer de geest. Zij het in de eindfase van de wedstrijd. Het snel en agres sief spelende Westlandia won verdiend met 7-9. Op eerste divisie niveau konden HVS en Plantenhoek Foreholte een weekend rust nemen. Voor de Voorhoutse dames komt deze adempauze goed uit omdat zy morgenavond in een bekerduel tegen eredivisionist en kam pioenskandidaat Niloc moeten uitkomen. Foreholte speelt thuis in De Gaasbak, aanvang 20.00 uur. doende ontstond een spannende eindstrijd die echter toch in het voordeel van Westlandia uitviel. Eindstand 7-9. Topscorer by MMO was Leidy Vink met dne treffers. Op afdelingsniveau verloor HW thuis van Kwiek Sport. De Voor- schotense dames speelden rom melig, en lieten bij rust 4-7 aan tekenen. Na rust was Kwiek Sport ook de betere en won ver diend met 7-11. Ondanks dat Olympia'72 opbouw- sters Monique Hilgeran en Inge borg Henkes gisteren miste, en enkele speelsters de eerste helft (6-6) niet konden meespelen we- genf verkeersopstoppingen, werd toch gewonnen van Kwiek Sport 2; 14-16. Opvallende speelsters waren Olga Smit en Hermien Goedkoop. Heren Olga Saturnus leek gisteren in Am sterdam verrast van zijn eigen start van de wedstrijd tegen de reserve van AHC'31. Saturnus opende met 0-3. AHC liet het hier duidelijk niet by zitten, kwam langzaam terug en via 5—5 kwamen de Amstedammers voor het eerst voor. De rust werd inge gaan met 7-6. AHC had deze rustperiode duidelyk gebruikt om een nieuwe tactiek te bespre ken want na hervatting van de strijd stonden de Leidenaars te kyken naar hun verrassende en ook wel geniepige aanvalsspel. Binnen tien minuten leidde AHC met 11-6. Na de stand 15-9 schakelden Sa turnus over op stevig verdcdi gend spel, waar hun opponent niet van terug had. Saturnus haalde op tot 15-14, maar verder het AHC het toch niet komen. In afdelingsklasse 2a werd de der by HW 1—Plantenhoek Fore holte gespeeld. Het werd een ge- lyk opgaande wedstryd waarin HW tweemaal een voorsprong kwam. Voor rust (7-7) haalde Foreholte een 5-2 achterstand op, en kwam zelfs even voor. Na de veldwisseling kwam HW op 11-9, maar ditmaal kwam Fore holte langszy By 11-11 ont stond een spannende eindstrijd waann niet meer werd gescoord. De keepers van beide teams speelden zeer verdienstelijk. MMO won regelmatig van AHC'28 De Hagenaars speelde in de tweede helft venynig, maar brachten de Hoogmadese heren met in problemen. Eindstand 17-10. Topscorer was Gerard Elsgeest. De MMO'er vond maar liefst achtmaal het doel van AHC. Rynsoever won van EDH 3 met 16-12 in een rommelige wedstryd. juiste voortzetting werd voor zien. Leiden leek even onder de voet te worden gelopen, maar trapte juist op tijd op de rem. Suf En deed dat hard, want zeven mi nuten later al wees het scorebord 29-28 aan. Terwyl Haaksbergen zich suf zocht naar een juiste aanval tegen de felle Leidse ver- reerde tegenstander die met na me de steun van de afwezige Theo Kropman node miste. Spel verdeler Rene Ridderhof zag let terlijk en figuurlijk geen gat in de zóne, mikte daarnaast drie maal achtereen mis en leed tot tweemaal toe balverhes op de at tente Randy Wiel. Die laatste til de de thuisclub na een boeiende eerste helft naar een 46-39 rust stand. Miller en zijn teamgenoten beslo ten na de pauze maar direct door te gaan. Met twee spetters van dunks verplichtte de Amerikaan het enthousiaste pubhek aan zich en passant Dave Downey tot wanhoop brengend. De cx-Lei- den forward kon, hoewel zeker niet slecht spelend, niet optor nen tegen de ontketende Miller en al na vyf minuten in de twee de helft hep hy tegen zijn vierde fout op. Het leek gedaan met Haaksbergen, zeker nu het ver schil tot veertien punten (59-45) was opgelopen. Pedant Dat bleek een misvatting, want de ploeg van Van Gent kwam nog wel degelyk terug in de wed stryd. Dat kon enerzijds omdat Eugene Richardson eindelijk een antwoord had gevonden op de 2-1-2, en anderzijds omdat ar biter Kleersnyder eenzydig be sloot de spanning terug te bren gen. Het pedante mannetje in het grys nam de meest merkwaardi ge beslissingen waarmee hy zich volstrekt belachelnk maakte. Collega Ruessink had het er maar moeilyk mee. Tegen het eind van de partij ging hy maar wat scheefgetrokken verhoudin gen rechtzetten. Hoe dan ook, met nog vier minuten te spelen en Downey reeds vast op de bank gekluisterd was Haaksbergen tot op acht punten (70-62) genaderd. Dichterbij zou de ploeg evenwel niet komen. Ri chardson was na zyn krachtsex plosie plots opgebrand en Lei- den trok de verdediging weer wat strakker aan. Williams kwam de nuttig spelende Kragtwjjk vervangen, gooide er snel nog een paar puntjes in en Wiel, Van den Bergh en natuurlyk weer Miller consolideerden daarna de voorsprong. Zeventien seconden voor tyd haalde Kinsbergen zyn sterspeler terug naar de bank. Het applaus overdonderde zelfs de anders zo nochalante Amen- kaan Die woensdag tegen Den Bosch met zyn team mag bewy- zen of er sprake is van herstel dan wel van een eenmalige be vlieging AD VAN KAAM Nederlandse korfbalploegen hebben in het weekeinde jeug- dintcrlands tegen België gewon nen. In Eindhoven won de ploeg met spelers en speelsters tot 20 jaar met 9-5 (ruststand 4-1) van de Belgische leeftydgenoten. In het Vlaamse Borncm won dc ?tot en met zestien van België. Daar was de ruststand 3-2 in Nederlands voord eeL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17