c Roodenburg laat punt glippen D Geen opwinding in streekderby UVS speelt één helft echt goed "Zelfs een damesteam had hier gewonnen" SJC-Lisse: 0-0 Ruime zege op DHL: 1-4 Papendrecht vlak voor tijd naar 0-1 UDO deelt, verlies van LFC en WSB MAANDAG 25 OKTOBER 1982 Sport NOORDWIJK Vier velden en acht kleedkamers zorgden bij de wedstrijd SJC-FC Lisse (0-0) voor het meest opzienbarende feit afgelopen zondag. Doordat de thuisspelende vereniging van oor sprong uit de katholieke sfeer afkomstig is, vangen de eerste wedstrijden op zondag volgens aloude traditie pas om twaalf uur aan. Dientengevolge kunnen de eerste elftallen niet tijdig genoeg van de kleedkamers gebruik maken, zodat het eerste fluit signaal twintig minuten te laat te horen was. Het tweede opmerkelijke gege ven in deze streekderby werd verzorgd door het optreden van scheidsrechter Baak, die wel heel nadrukkelijk aanwe zig was. Naast het feit, dat hij ongelooflijk veel floot, maak te hij zich bij de spelers en het ongeveer duizendkoppi ge publiek niet bepaald po pulair door verschillende ma len spelers van beide partijen op bijzonder autoritaire wijze soms wel twintig meter te la ten afleggen om hen vervol gens op een opvallende ma nier te vermanen. Na en tussen deze bedrijven werd er uiteraard ook nog ge voetbald, maar helaas moest de spanning teveel vergoe den ten opzichte van de pres taties van beide elftallen. Het matige optreden van de twin tig veldspelers gevoegd bij het uitstekende werk van de twee doelverdedigers (Ed Zuidhoek voor de gastheren en Ad van Ruiten voor de be zoekers) bracht een logische 0-0 eindstand op het score bord. De openingsfase was duidelijk voor de mannen van trainer Jan Faas, die onmiddellijk het middenveld stevig in handen namen. Na drie mi nuten spelen reeds trok rech tervleugelverdediger Peter Marijnen wel erg hard aan de noodrem ten koste van Ron Mesman, hetgeen hem een officiële waarschuwing ople verde. De middenvelders van FC Lisse hadden in de begin fase uitstekend in de gaten, dat zij voor het meeste gevaar moesten zorgen, mede door de statische houding van hun eigen aanvallers. Enkele uit stekende afstandsschoten van Chris van Damme en vooral Ron Mesman dwon gen Zuidhoek enkele malen handelend op te treden. De SJC-goalie slaagde hierin meer dan voortreffelijk. De opbouw van achter uit ver liep bij de thuisclub aanvan kelijk veel te traag, zodat de dekking bij de Lissenaren tij dig geregeld kon worden. Het enige wat dan restte was een lange nass. hetgeen teveel der Zalm kijkt toe hoe Ben van der Zalm uithaalt voor een schot. Ron Mesman van Lisse blijft op afstand. balverlies tot gevolg had. In de vijfentwintigste minuut begon Ruud Alkemade op volle snelheid aan een prima solo, die hem oog in oog bracht met Van Ruiten. Te gehaast besloot hy zijn goede rush met een hard schot, dat hoog over het vijandelijke doel verdween. Vlak voor de rust leverde diezelfde Alke made nu wel een uitstekend schot af, dat echter door Ad van Ruiten bekwaam onscha delijk gemaakt werd. Tijdens de pauze had trainer Cees Zoetemelk zijn ploeg kennelijk een hoger tempo voorgeschreven, want de zwartwitten trokken nu het initiatief naar zich toe en de gasten moesten zich beper ken tot een enkele counter. Na een paar minuten greep Van Ruiten weer eéns goed in, gooide snel uit en zag ver volgens Ron Hoogeveen op aangeven van Martin Mei- land alleen voor collega-doel man Zuidhoek opduiken. Hoogeveen trachtte Zuid hoek te passeren, maar ook nu greep deze laatste goed in. Hiermede was de aanvallen de koek voor de bezoekers wel op en werd het vervol gens spitsuur in het straf schopgebied aan de andere zijde. Na zestien minuten spelen gaf Ruud Alkemade vanaf de lin kerkant een voorzet, die wat ongelukkig tegen de uitge stoken arm van Fred Bon te recht kwam. Bii de toegeken- (Foto: Holvast) de penalty moest wederom een veldspeler zijn meerdere erkennen in een doelverdedi- ger. De door Piet Alders inge schoten bal werd door Ad van Ruiten kundig gestopt. De rebound was voor Leen van der Zalm. die het doel echter op een verkeerde plaats zocht. De Noord wijkers bleven de aanval zoeken, maar spron gen te onzorgvuldig met de geboden kansen om (Jos Al ders en Fokke van der Reidt) of vonden hun Waterloo bij keeper Ad van Ruiten. Dien tengevolge werd een terechte 0-0 eindstand bereikt en kon men de nu wel lege kleedka mers opzoeken... JAN VAN DUYN DELFT - Concentratieverlies lijkt dit jaar voor UVS het grootste probleem te worden op de weg terug naar de eerste klasse. Zette UVS gisteren in Delft DHL al voor rust op een kansloze 0-3 achterstand, de tweede helft pas ten de Leidenaars zich netjes aan aan het spelpeil van de tegenstander. De marge bleef weliswaar in stand (eind stand 1-4), maar het 'hoofdklasse-niveau' van voor de pauze werd bij lange na niet gehaald. Goed voetbal in dat eerste deel knappe combinaties van het tan dem De Goey- Van Seggelen, veelvuldig mee-opkomen van de verdedigers (met name Zandber gen en Jansen) en naast techniek ook'karakter' in de aanval. Voor al dat laatste is iets wat bij UVS lange tijd ontbroken heeft. Zelfs 'zaalvoetballer' Mario Faber ging de duels niet uit de weg. Daar naast vierde Wil Henskens na een langdurige blessure zijn ren tree. Hij voldeed uitstekend als aanspeelpunt in de spits. Als een team met de klasse van UVS dan ook nog een duwtje in de rug krijgt in de vorm van een vroeg doelpunt, dan valt er nogal eens te genieten en dat was gisteren in de eerste helft zeker het geval. Aad Neuteboom gaf dat duwtje al in de derde minuut door 'n vrije trap van Bert Jansen fraai met het hoofd in een treffer om te zet ten. Sam Eradus (verkozen boven Van Leeuwen) en Mano Faber kwa men daarna nog net iets tekort maar na 15 minuten was het wel raak. De Goey bracht de bal laag voor en Faber gleed de 2-0 bin nen. Verdiend op dat moment, al was UVS enkele minuten daar voor zeer goed weg gekomen toen DHL-spits Van Dijk vrij voor het doel van Sloos kon uit halen.De goalie redde uitste kend. Ook in het resterende deel voor de pauze was UVS heer en meester. Na vijfendertig minu ten werd het overwicht be kroond met een derde treffer De Goey kon na een knappe aktie nog gestuit worden door doel man Massaar, maar de rebound was voor Faber 3-0. Na rust een veel minder gretig UVS. Veel foute passes en een laag tempo gaven DHL de kans terug te komen. Na een kwartier leidde dat tot het Delftse doel punt Wynand Sloos kon niet by een hoge voorzet komen waarna Adegeest mocht inkoppen De Delftenaren putten moed uit de ze treffer en kwamen zowaar tot een offensiefje. Rust ontbrak in die penode bij UVS en de op hol geslagen Jansen moest zelfs van af de bank gemaand worden om nu eens echt laatste man te gaan spelen DHL miste echter de kwaliteit om te kunnen profite ren en gooide achter de poort wyd open. Van Seggelen (gestuit door Massaar) en Faber (lob van dertig meter net over) lieten nog kansjes lopen voordat Neute boom de bal m het hart van de DHL-verdediging oppikte en met een droge knal de beslissing forceerde: 4-1. THIJS BRUNA LEIDEN - Roodenburg en Papendrecht hadden zich eigenlijk al verzoend met een 0-0 gelijkspel. Zeker laatstgenoemde ploeg leek in het laatste kwartier dik tevreden met die remise. Het geringe aantal mensen waarmee de équipe in die periode ten aanval trok leverde daarvan nog het beste bewijs. "Een punt pakken bij de koploper is zo gek nog niet", redeneerden de Papendrechters, die even later zo aangenaam werden verrast. Want door de goal van Jos van Giersbergen, zeven minuten voor tijd, pakte de formatie niet één punt maar de volle buit. Waardoor Papendrecht opklom naar de eerste plaats van de ranglijst. Daar verkeert de ploeg in gezelschap van Roodenburg en Wilhelmus (dat met 1-0 verloor van DCV). Dat het alsnog 0-1 zou worden had werkelijk niemand onder de 1300 toeschouwers kunnen bevroe den. Roodenburg - Papendrecht was immers een typische 0-0 wedstrijd. Daarbij hadden beide ploegen zich bij het ingaan van de laatste vijftien minuten ook min of meer neergelegd. Beide ploegen wikkelden af naar een gelijkspel, maar Jos van Giers bergen wilde daar niets van we ten. Nadat Arno Lancel aan de linkerkant in de fout was gegaan bood Sjaak van Giersbergen hem een niet te missen kans: 0-1. Een nederlaag waarmee Rooden- burg-trainer Laurens Mouter niet echt veel moeite had, ook al viel de beslissende goal in de al lerlaatste minuten van het duel tussen de nummer één en de nummer drie. Terwijl zijn pupil len met teleurgestelde bekkies de kleedkamer uitdruppelden, bleek hij allerminst 'kapot' van de nederlaag. Met het onafschei delijke flesje fris losjes in de hand, draaide hij de film terug. "Ik denk dat we van een ontzet tend goede ploeg hebben verlo ren", aldus Mouter. "In het eer ste uur heeft Roodenburg goed gevoetbald, maar in het laatste halfuur ging er erg veel mis. Om dat in die goede periode het doel punt uitbleef, werden de jongens een beetje moedeloos. Maar dit was in elk geval een goede les. Het is weer eens gebleken dat je ook na een uur goed voetbal geen moment mag verslappen. Ik heb niet zo erg veel moeite met die nederlaag. Je kan toch geen seizoen spelen zonder één wedstrijd te verliezen. Dat dat juist gebeurt nu we aardig wat mensen trekken is natuurlijk jammer. Als je hier vandaag wint, komen ze terug. Nu moetje het maar weer afwachten". Die massale opkomst van het pu bliek kan wel eens een negatieve uitwerking hebben gehad op het spel van Roodenburg. Met tien punten uit vijf wedstrijden raak te de ploeg plotseling uit de ano nimiteit; sinds lange tijd stonden de schijnwerpers weer eens op 'Noord' gericht. Koste wat koste wilde de Kooiclub daarom een goed resultaat neerzetten. Mis schien was de druk onbewust te groot. Écht merkbaar was dat niet, maar feit was wel dat de Noordbewoners het moeilijker hadden dan in de voorgaande duels. Dat had voor een belang rijk deel met de tegenstand te maken. Want die was gistermid dag groter dan ooit te voren. Vooral in verdedigend opzicht ma nifesteerde Papendfecht zich als een hecht geheel. Al moet daar direct aan worden toegevoegd, dat de ploeg soms wel erg veel mensen achterin hield. Omdat het Roodenburg-middenveld by balbezit opschoof naar het vijan delijke strafschopgebied, was het daar vaak te druk om een combinatie op te zetten. Toch bleef de thuisploeg juist door dat midden proberen om een ope ning te forceren. Mede omdat Ronald Jansen en Boudy Pijnak ker strak werden gedekt door respectievelijk Van der Bijl en Tersteeghe lukte dat niet. Papen drecht daarentegen zocht meer de zijkanten op, maar echt ge vaarlijk werd de ploeg in de eer ste helft niet. Dit in tegenstelling tot de Kooiclub, die wel een aan tal reëele kansen creëerde. Zo verscheen Ronald Jansen dank zij zijn snelheid toch een paar maal in een één-tegen-één-situa- tie, maar miste op het beslissen de moment de noodzakelijke scherpte, al werd hij éénmaal smerig neergelegd door Van der Bijl. De beste mogelijkheid was in de veertigste minuut voor Arno Lancel, die na voorbereidend werk van Ronald Jansen en Mar co van Alphen op de lat kopte, waarna hij in de rebound net te kort kwam om alsnog raak te schieten. Zoals Jürgen Kok tien minuten na rust te kort kwam om een fraaie pass van Marco van Alphen in een treffer om te zetten. Na die mogelijkheid van Kok moesten de Noord bewoners gas terugnemen en lieten het ini tiatief aan Papendrecht, dat niet écht aanviel. Met twee, hooguit drie, aanvallers trok de ploeg on der aanvoering van spelbepaler Papendrecht-verdediger V.d. Griedt rechtswerkt de bal weg voordat Boudy Pijnakker gevaarlijk kan Dorden. (Foto: Holvast) Wens Rupert richting Rooden- burg-doel. Daar kreeg de équipe toen alle ruimte voor, want ook Roodenburg legde zich neer bij een gelijkspel. Daar leek het ook op uit te draaien. Totdat... Arno Lancel balverlies leed en Jos van Giersbergen zeven minuten voor tyd scoorde: 0-1. Daarna zette het elftal van Mouter nog even alles- op-alles. Na een pass van dezelf de Lancel en een doorkopbal van Henry Pouw kreeg Ronald Jan sen zelfs nog een uitgelezen mo gelijkheid, maar keeper Butter stond de verdiende gelijkmaker in de weg. FRED SEGAAR LEIDEN - Als Lugdunum toch Wim Eilander niet had, zou je geen cent meer voor het gezel schap geven. Zeker niet na de 1-5 nederlaag gistermiddag in eigen huis tegen SEW. Geen ont dekking, die ploeg uit Nibbinx- woude maar ze rammelen freewheelend wèl vijf goals in de Leidse touwen. "Die laatste heb ik niet eens gezien", stond Henk de Cler na afloop nog stijf van bevreemding, hoewel de bal niet meer dan enkele centi meters boven zijn kalende sche del langsging. Confuus, met zijn ploegmaats volledig van de kaart gespeeld zocht hij de be scherming van de kleedkamer op. Wim Eilander verbrak daar de stil te, voelde zich genoodzaakt tot een opbeurend praatje. Lugdu num zit in de put en de oefen- meester wilde het niet nog erger maken dan het al was. Maar bui ten de deur vertelde hij onom wonden, op karakteristieke, bra- voureuze wijze dat "het droevig was. De voetballiefhebber wordt hier misselyk van". Recht uit het hart komt bij hem de woorden stroom, hij verbloemt niets. "Zelfs een damesteam had hier vanmiddag gewonnen", loste de Rotterdammer zijn kolonie mui zen van enkele weken geleden af. Eilander zocht geen zondebok, wist ook niet welke linie hij ver antwoordelijk moest stellen voor de deceptie. Lugdunum heeft op eigen veld nog geen winstpunt gehaald, maar de oefenmeester zag duidelijk in dat een fikse schrobbering niet heilzaam zou werken. Eilander hekelde welis waar de betreurenswaardige in stelling van zyn discipelen, maar schakelde spoedig op de psycho logische toer. "Ze waren waan zinnig mak, een sparringpartner Zo begon hij, maar voerde de zaak niet op de spits. "Ik had ge zegd: revancheer je. Een eindje verderop doet Roodenburg het hardstikke goed, straks sta je hier voor nul man publiek. Ze kunnen het toch heel goed, dat hebben ze toch laten zien by NFC en SDW?" "Die punten die we nu kwijtraken, halen we wel weer terug", toon de hij zich niet bevreesd. "Maar wat gebeurd hiér, hè", priemde Eilander de wijsvinger in de slaap. "Eerst faalt er één. dan nummer twee en alles raakt in een stroomversnelling. Er was kortsluiting. Een speler bedenkt wat hij met de bal wil doen maar kan het niet uitvoeren omdat op die tussenweg ergens iets niet klikt". Waardoor de indruk ontstond dat het duel met SEW geheel en al aan de Leidse Kikkers voorbij ging. "Terwijl alles toch goed was doorgesproken, maar niets zag je terug in de wedstrijd". Lugdunum had meer weg van een wandelvereniging. Passes kwamen niet aan. uitverdedigen betekende balverlies, solo's van Daan Kooymans en Frans Sjar- dijn brachten geen oplossing want zij liepen zich voortdurend vast. Daarbij bood men de bezoe kers een zee van ruimte op de vleugels. SEW. met twee punten uit gelijke spelen slecht gestart in deze competitie, draaide veel soepeler. De ploeg handelde di recter, maakte gretig gebruik van de vrijheid en deed het voor al simpel. Van de zijkant af wer den de ballen hoog voor de pot van John Erades gedropt, in een poging het lengte-voordeel uit te buiten. Die opzet slaagde, al wei gerde Eilander het lengte-gebrek als excuus aan te voeren "Ben de Roo (geschorst) is misschien de aangewezen speler om een lange vent uit te schakelen, maar anderen moeten zo iemand toch ook een duwtje kunnen geven waardoor hij met zuiver op goal kan koppen Als je maar overtui gend het duel aangaat", bena drukte Wim Eilander Na twaalf minuten gaf Robert de Roo een hoge voorzet van Sjef Commandeur een verkeerde hoofdbeweging mee en passeer de ongelukkig de luid schreeu wende Erades. Drie minuten voor rust was een identieke as- sist van Richard de Vries dank bare prooi van Marcel Beerthui- zen 0-2 Na de pauze trachtte Lugdunum met de inbreng van Robert Ab- ma als specifieke rechtsbuiten (voor Rob Crama) ook meer het centrum vanaf de lange zyde te bevoorraden. De inhaalrace was nog niet goed begonnen, of Mau- nts Ovcrkleeft verpulverde met een harde knal via binnenkant paal de Leidse illusies. Toen niet veel later SEW-spelbepaler Nico Mol een corner van Comman deur inkopte (0-4) kreeg Lugdu num eindelijk vat op de tegen stander Omdat Jos Jong een lis tig passje van Abma met de hand wegsloeg, mocht Sjardyn vanaf elf meter 4-1 inschieten, maar veel meer kansen zouden niet volgen. Niemand keek dan ook raar op toen Mol zeven minuten voor het einde 5-1 boven De Cler in de kruising stuurde De Cler. typerend, stond paf "Nor maal gesproken pak ik die nog met m'n handen", reageerde hij verbouwereerd, "maar ik heb'cm niet eens gezien" GERARD HAVERKAMP LEIDEN - De greep naar de macht van UDO in de derde klasse leek in de rust van het duel tegen Ce- leritas te slagen. De ploeg kon bogen op een 3-1 voorsprong, maar moest uiteindelijk met een 3-3 deling genoegen nemen. LFC maakt een moeilijke perio de door. Ditmaal gingen de pu pillen van Cees Vermeulen met 4-3 onderuit tegen HBS. WSB leed opnieuw een nederlaag. De ploeg uit Noordwijkerhout ging met 2-1 onderuit tegen Rijswijk. Celeritas - UDO 3-3 UDO trad gehandicapt aan tegen Celeritas. Jos en Dick Witteman bleven aan de kant. terwyl Wil- bert Witteman geblesseerd aan het duel begon Toch liep het aanvankelyk pnma by UDO Het spel was niet echt hoogstaand, maar dankzij doelpunten van Paul Rikke en Wilbert Witteman werd een 1-0 achterstand (treffer Marcel van der Tooien) binnen de kortste keren omgebogen in een 1-2 voorsprong. Toen Op nieuw Wilbert Witteman er vlak voor de pauze 1-3 van maakte leek de ploeg van Leo Holl op ro zen te zitten. De voorsprong had bij de rust zelfs groter kunnen zijn, ware het niet dat arbiter van der Vaart zyn ogen sloot op mo menten dat UDO een penalty verdiende. Na de pauze verliep het duel ongelukkig voor de Oegstgeester ploeg Een onbe nullig handsgeval van Ron Wets- elaar 'bekeurde' de scheidsrech ter met een penalty: Marcel van der Tooien scoorde weer. In bles- suretyd (UDO speelde op dat moment met tien man) maakte Bennie Wiggenraad alsnog ge- lyk: 3-3 HBS - LFC 4-3 Zonder Sjaak te Hennepe en Nico van As ging LFC opnieuw onder uit Na doelpunten van Rob v d. Kaay en Nico de Graaf (fouten in de LFC-defensie). maakte inval ler Cock van Zeist er 2-1 van Vlak voor de pauze liep HBS via Peter Johannes uit naar 3-1 Cock van Zeist bracht LFC op nieuw terug in de race LFC kreeg goede kansen op de gelyk maker, maar de voorwaart sen misten de noodzakelyke scherp te. die by Rob van der Kaay wel aanwezig was: 4-2. Vlak voor het einde maakte Wally Gallert er nog 4-3 van. Rijswijk - WSB 2-1 Door deze nederlaag is WSB op de laatste plaats beland Ad van der Togt zette WSB vlak voor rust op voorsprong, maar even later maakte Ton Key gelyk Na de 2-1 van Coen 't Hart zette WSB alles-op-alles. Ab van der Burg en Ad van der Toch kregen prima kansen op de gelijkmaker, maar de spitsen ontbeerden een tikkeltje geluk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13