Ajax heeft Roda door "Dit verlies was terecht" r W W Sparta krijgt te weinig bij PSY Ruzie over indeling Israël -C Verlangens verlangen niet bevredigd De SVF zal dit hard moeten maken FBO vergadert over oprichting Profliga Classe Royale. Pils van grote klasse. ZURICH (ANP/DPA/SID) - De amateurcommissie van de we- reldvoetbalfederatie (FIFA) heeft zaterdag geen indeling voor de Europese voorronden van het olympisch voetbaltoernooi tot stand gebracht. Bij de bijeenkomst in Zurich kwamen de zes Europese commissieleden niet tot een vergelijk over de indeling van de 22 deelnemende landen. Grootste struikelblok bij de besprekingen, waarin ook KNVB-afgevaardigde Wim Meuleman zijn inbreng had, vormde de deelneming van Israel. Het Israëlisch elftal werd door een FIFA-besluit aan de Euro pese zone toegevoegd. Dat gebeurde ook al bij de indeling voor het wereldbekertoernooi van 1982, toen Israël vanwege poli tieke problemen in de Azië-zone naar de Europese groepen overgeheveld werd. Voor de Europese landen zijn vier plaatsbewijzen voor de eind ronde in de Verenigde Staten te verdelen. De beslissing over de indeling wordt nu genomen door het be stuur van de FIFA. Voor de 16 plaatsen in de Olympische eind ronde staat de deelneming van gastland Verenigde Staten en titelverdediger Tsjechoslowakije vast. Sport Eredivisie Feyenoord-FC Groningen 2-1 (1-1). 12. Jans 0-1. 40. Jeliazkov 1-1, 46. Houtman 2-1. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 20.737. FC Utrecht-Helmond Sport 2—1 (1-1). 38. Van der Hooft 0-1, 40. Wouters (strafschop) 1-1, 52. Riet veld 2-1. Scheidsrechter: Mulder, toeschouwers: 8500. Willem II-Fortuna Sittard 0-1 (0-1) 9. Van Well 0-1. Scheids rechter: De Schepper. Toeschou wers: 5000. AZ'67—Go Ahead Eagles 0—0. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 3000. PSV-Sparta 3-1 (1-1). 9. Koolhof 1-0, 32. Lengkeek 1-1, 67. Koolhof (strafschop) 2-1, 86. Thoresen 3-1. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 16.000. NEC-Excelsior 2-2 (2-0). 6. Wan ders 1-0, 28. Heisper 2-0, 74. Rutjes 2-1, 85. Van Goozen 2-2. Scheidsrechter: Gans. toeschou wers: 3000. PEC Zwolle-Haarlem 2-0 (1-0). 35. Drost 1-0, 61. Hendriksen 2-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 4000. FC Twente-NAC 4-0 (1-0). 44. Ashcroft 1-0, 47. Vreijsen 2-0, 72. Ashcroft 3-0, 90. Koopman 4-0. Eerste divisie Vitesse-FC Den Bosch 1-0 (1-0). 19. Romeijn 1-0. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschouwers: 2500. Severein. Toe- Veendam-SC Amersfoort 1-0 (0-0). 87. Wim Swart 1-0. Scheids rechter: Hobe. Toeschouwers: 1500. MAANDAG 25 OKTOBER 1982 1 FC VW-MVV 1-2 (1-1). 35. Tur ner 0-1, 36. Verbeek 1-1, 73. Lin- ders 1-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 4100. SW-Heracles 1-1 (0-0). 53. Bos- sink 0-1, 65. Schaap 1-1. Scheids rechter: Helsma. Toeschouwers: 2100. Volendam-De Graafschap 4-0 (2-0). 31. Helling 1-0, 44. Hoek 2-0 (strafschop), 65. Holshuysen 3-0, 77. Steur 4-0. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 3000. FC Den Haag-DS'79 0-1 (0-0). 81. Gorter 0-1. Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers: 3500. KERKRADE (GPD) - Piet de Visser zal bij de komende thuiswedstrijd zijn ideeënbus moeten opentrekken, want ook Ajax heeft het „spelletje" van de Roda JC- coach door. Met behoudend voetbal van Ajax dat tak- tisch echter knap werd uitgevoerd moesten de Limbur gers de eerste thuisnederlaag van dit seizoen incasseren: 1-2. ROTTERDAM - Het verlangen van FC Groningen-trainer Theo Verlangen naar een positief resultaat in de Rotterdamse Kuip werd door zijn man schappen vooral negatief uitgedragen. De noordelijke behoudzucht fru streerde het fantasie-arme Feyenoord, dat zelfs nog dik een half uur ach ter een achterstand aan moest hollen. Maar met dank aan twee heldere momenten van Andrej Jeliazkov en Peter Houtman mocht het 'zondags kind van het nationale trainersgilde', Ab Fafïé, tegenstander FC Gronin gen na afloop tot „de grote verliezer van de wedstrijd" uitroepen. „Een verdiende nederlaag", schikte Theo Verlangen zich in de 2-1, „Feyenoord had toch wat meer klasse in huis". Rob McDonald (10), de voor één middag tot voorstopper omgeschoolde centrumspits van FC Groningen heeft de bewaking van Feyenoorder Pe ter Houtman even over gelaten aan Erwin Koeman. Het door angst inge geven experiment van trainer Theo Verlangen liep op niets uit. Feyenoord won met 2-1; de winnende goal werd gescoord door Houtman. Op achterstand gekomen ontbrak het FC Groningen aan durf om achterin één op één te gaan spe len. Pas een kwartier voor tijd mocht MacDonald van Verlan gen zich melden in het hem zo vertrouwde centrum van de aan val. De Groningse gok op de aan val kwam te laat, al kreeg Jans (lobde over het doel) van de voor Wim van Hanegem ingebrachte Henk Duut nog een riant uitzicht op 2-2 gepresenteerd. Maar met een gelijkspel zouden de noordelingen veel te veel hebben gekregen, te meer ook omdat Houtman, Gullit en Vermeulen (maakte een kapbeweging te veel terwijl Gullit vrij stond) in de slotfase te weinig doelbewust te werk gingen. „Dit verlies was te recht", moest Theo Verlangen dan ook bekennen. Misschien dat hij gisteren tot het inzicht is gekomen dat het verlangen naar een positief resultaat op een wat minder negatieve manier kan worden uitgedragen. GERARD VAN PUTTEN De Haagse trainer in Groningse dienst, die afgelopen week alvast zijn vertrek bij de FC aankondig de, moet tegen beter weten in hebben gesproken. Standsver schil bestond er tussen beide ploegen in beginsel nauwelijks. Maar in plaats van zijn voetbal lers tegen Feyenoord uit te laten gaan van hun toch erkende of fensieve kwaliteiten, gaf Verlan gen zijn elftal vrij mandaat om de toch al afkalvende gunstige re putatie met achteruit-voetbal nog verder te grabbel te gooien. Beducht voor het kopsterke hoofd van oud-Groninger Peter Hout man had Verlangen bij ontsten tenis van de geschorste Walter Waalderbos de bij Willem II, als versterking voor de aanval, weg gehaalde Brit Rob MacDonald op de voorstopperspositie ge plant. Ook Ronald Steenge en Anne Mulder werden in de man dekking geplaatst; de plichtsbe trachting van Mulder ging zelfs zo ver dat hij de veel zwervende, maar zonder inzicht voetballen de Ruud Gullit tot in alle uithoe ken van het veld volgde. Koppelvorming was trouwens ook op het middenveld aan de orde van de dag. Van Dijk volgde Val- ke slaafs, Ronald Koeman hield zich bezig met Jeliazkov, Theo Keukens hield de zwakke André Hoekstra in de gaten, terwijl Er- win Koeman en de inschuivende Sjaak Troost elkaar nogal eens tegenkwamen. Feyenoord, dat nu eenmaal ruimte nodig heeft om tot zinnige daden te komen, dreigde verstrikt te raken in de door Groningen geambieerde patstelling. Verloren Slechts éénmaal dachten de Gro ningers op deze verloren voetbal middag, door dik 20.000 toe schouwers hoofdzakelijk gapend uitgezeten, werkelijk in voor waartse richting. Op links mocht de onopvallende, want in PSV- vorm verkerende Erwin Koeman na twaalf minuten naar hartelust wat aanrommelen van André Hoekstra. De bal belandde bij Ron Jans, die op de hand van Troost vuurde, maar in de her kansing Hiele passeerde: 0-1. Waar Groningen voordien nog wel eens op een dieptepass viel te be trappen, werd de knikker in het verdere verloop van de wedstrijd in de breedte en in achterwaartse richting gespeeld. Bij Feyenoord regeerde de armoede al evenzeer. Types als Hoekstra en Gullit lie pen zonder achterliggende ge dachten met de bal, zij vooral verhieven het postbodevoetbal tot een kunst. Zonder bal werd aan Rotterdamse zijde boven dien te weinig bewogen. „Echt uitgespeelde kansen kon Feye noord zich niet creëren", hoopte Theo Verlangen toen op "min stens een punt". Maar anders dan de Groningse trai ner wilde doen geloven, was de thuisclub, hoewel met weinig in tellect te werk gaand, wel dege lijk enige malen (Gullit, Hout man) in de buurt van doelman Johan Tukker geweest. FC Gro ningen, dat in de eerste helft veel overtredingen scoorde, ontsnap te eens te meer aan de gelijkma ker, toen libero Karei Hiddink de doorgebroken Ben Wijnstekers binnen het 16-metergebied mocht vloeren zonder dat dit ver grijp een strafschop tot gevolg had. Schipperaar Arbiter Jan Keizer, die in Azië en omgeving foutloze wedstrijden pleegt te fluiten, toonde zich ook in Rotterdam weer eens een schipperaar met de spelregels. Behalve dat hij de penaltyrijpe overtreding van Hiddink slechts met een vrije schop afdeed, hield de Volendammer ook zijn kaar ten op zak bij keiharde overtre dingen van de Groninger Jan van Dijk en de Rotterdammer Sjaak Troost. Door Keizer beroofd van een unie ke kans op 1-1 leek Feyenoord de draad aanvallend volledig kwijt te raken, maar vanuit stilstand werd vijf minuten voor de pauze toch aan de gelijkmaker ge werkt. Met een hoekschop be reikte Vermeulen de bij de eerste paal staande Wijnstekers, die doorkopte naar Jeliazkov. De niet van werklust overlopende Bulgaar mikte als zo vaak zuiver: 1-1. ,Dit doelpunt kwam op het juiste moment, zoals ook de tweede", onderkende later Fafïé, die een minuut na rust tot zijn genoegen Peter Houtman ferm zag uitha len na een foutje van Steenge. Johan Tukker werd verrast door EINDHOVEN (ANP) - Het boege roep overstemde net niet het ap plaus, maar er bleek niettemin zonneklaar uit, dat een groot deel van de 16.000 toeschouwers niet tevreden was over het spel van PSV tegen Sparta. Tóch stond er na afloop 3-1 op het scorebord. Sparta kreeg daarmee te weinig. Van de drie Rotterdamse eredivi sieclubs was Sparta de enige, die de punten aan PSV moest laten en het zal Barry Hughes pijn hebben gedaan, dat zijn ploeg ondanks superieur spel toch de winst in Eindhoven moest ach terlaten. De thuisclub leek nog niet hersteld van de onthutsende nederlaag vorige week tegen Ex celsior en liep in de eerste helft de tegenstander achterna. Toch nam PSV op uiterst fraaie wijze de leiding door toedoen van Jur- rie Koolhof. Sparta schrok er niet van en bleef de aanval zoeken. Geert Meijer, Louis van Gaal, Ronald Leng keek en Wouter Holverda von den elkaar gemakkelijk en schie pen zoveel kansen, dat het een wonder was, dat de gelijkmaker pas na een goed half uur tot stand kwam. Gary Heale ont deed zich op eenvoudige wijze van Berry van Aerle en zette de bal voor, die met een halve om haal door Lengkeek voorbij Doesburg werd gejaagd, 1—1. Sparta bleef aanvallend de aan dacht trekken en Pim Doesburg had onder andere nogal wat moeite met een schot van verde diger Danny Blind. Dezelfde spe ler veroorzaakte echter ook de strafschop, waaruit Koolhof te gen de verhouding in zijn ploeg naar een voorsprong schoot. Daarna werd PSV geleidelijk aan sterker. De ploeg begon meer in de mogelijkheden te geloven en toen Blind onderuit ging bij een poging een dieptepass op Thore sen te onderscheppen kon deze met een fraaie lob Formannoy voor de derde keer kansloos la ten. Daarna was scheidsrechter Bosman niet consequent en be strafte hij een overtreding tegen Holverda niet met een straf schop, hoewel hij dat wel bij een identieke situatie tegen Sparta Piet de Visser weet dat zijn ploeg het gevaarlijkst is als de tegen stander van meet af aan aanvalt, liefst massaal. Feyenoord en FC Groningen deden dat dit seizoen onder meer in Kerkrade en beide teams kregen prompt de reke ning gepresenteerd. Want als de tegenpartij jaagt, krijgen de Ro- da-spitsen ruimte en dan is het meestal jack-pot. „Wij waren na tuurlijk goed geinformeerd naar Limburg afgereisd", stelde Ajax- coach Aad de Mos later tevreden vast. „Roda heeft moeite met het spel zelf te maken. Ajax is er dan natuurlijk niet om dat wél te doen. En Ehlen en Degens zijn kwetsbaar als je een bepaalde taktiek toepast. Dat is vandaag bewezen". Eén van de vondsten van De Mos was om Wim Kieft op de bank te houden, want de Amsterdamse goalgetter zou als basisspeler waarschijnlijk een prooi zijn ge worden voor voorstopper De gens die graag tegen kopsterke, pure spitsen speelt. De Mos koos voor de vleugelspitsen Olsen en Vanenburg, met Mölby en Rij kaard als opkomende mannen. Met dat systeem wist de Roda- defensie slecht raad, al viel het wat Ajax-kansen betreft eigen lijk best mee. „Wij hadden de wedstrijd in handen kunnen krij gen als wij het eerste half uur hadden gescoord", zei Piet de Visser. „Die mogelijkheden wa ren er toen ook, als ik alleen al denk aan dat moment waarop Raeven tot tweemaal toe kon in tikken. Een teleurstelling zeker, maar ik kijk alweer naar de vol gende wedstrijd. Het is jammer voor het publiek". Respect De 23.000 toeschouwers (bijna uit verkocht) zagen zeker geen den derende partij. Roda miste gis termiddag het heilige vuur. Te veel respect voor Ajax, overcon- centratie waardoor veel passes de zuiverheid misten en niet te vergeten Boeve en Ophof die de vleugelspitsen van Roda (Hof man en Eriksen) vaak buiten beeld hielden. Ajax' eerste goal kwam tot stand via een penalty. De doorgebro ken Olsen werd „haarzuiver" neergelegd door Ehlen en de strafschop die de goed fluitende Corver toekende werd door Mol- Johan Cruijff: prima rentree by moeiteloos verzilverd: 0-1. Voor de Kerkradenaars had dat het sein moeten zijn om vol gas te geven, maar het kwam er niet van. Het ontbrak het team aan overtuiging. Ook na rust, toen het deze keer muisstille publiek een vurig Roda verwachtte. Het bleef bij schuiven op het mid denveld zonder echt dreigend te worden. Ajax 'mazzelde' af en toe trouwens ook. Schoten van Eriksen be landden tegen de vuisten van Schrijvers en de paal. Piet de Visser weer: „Qua kansen had den we een gelijkspel verdiend. Maar het zat gewoon niet mee. Ajax procudeert er twee op dom me wijze". Zo dom was de tweede Amster damse goal overigens niet. Inval ler Molenaar was veertig secon den in het veld en meteen al kop te hij een voorzet van Vanenburg in: 0-2. Molenaar kreeg wel van de Roda-defensie alle ruimte om dat karwei te klaren, maar dat mag je Ajax niet kwalijk nemen. Cruijff, terug na drie weken absen tie, deed het prima. Hij begon in de spits, viel daarna terug naar het middenveld en wisselde zelfs vaak van positie met libero Van Veen die het - met Cruijff erbij - I wel goed deed. „Gisteren had ik weer een griepaanval", aldus Cruijff. „Maar de enkel en de knie zijn weer in orde. Ik ben weer terug in de race". Ook Roda kwam nog even terug in de race, vijf minuten voor tijd toen Van Geel een voorzet van Marij nissen inkopte (1-2). Maai Cruijff vertraagde in zijn eentje bet spel zodanig dat de Limbur gers in de resterende minuten al leen maar konden toekijken. 99 ROTTERDAM - De vroegere penningmeester van de SVF (Sup porters Vereniging Feyenoord), Piet Rietkerk, overweegt juridi sche stappen te ondernemen tegen het zittende bestuur. Riet kerk voelt zich aangesproken door de voorzitster Tanny Wolff, die gisteren in een perscommuniqué bekendmaakte dat een ac countantsrapport had uitgewezen „dat het SVF-vermogen, dat eind 1980 nog 55.000 gulden bedroeg, was verdwenen". De voorzitster kwam aan de hand van het rapport tot de slotsom dat het in mei weggestemde vorige bestuur in 1981 „een onver antwoord financieel beleid had gevoerd, kortom aan het potver teren is geweest". Het bestuur van de SVF heeft inmiddels de leiding van de Stich ting Feyenoord en ook die van de Sportclub (de amateurs) in kennis gesteld van het tekort. Tanny Wolff: „Het stichtingsbe stuur stelde zich formeel op door te zeggen dat het niets met deze zaak te maken had, het accountantsrapport werd voor ken nisgeving aangenomen. Het Sportclub-bestuur heeft toegezegd zich intern over deze kwestie, die naar mijn mening zo snel mo gelijk moet worden opgelost, te zullen beraden". Zoetermeerder Piet Rietkerk reageerde ftirieus op datgene wat Tanny Wolff namens het nu zittende SVF-bestuur te berde bracht. ..Ik heb een halfjaar gezwegen, nu zal ik keihard terug slaan. Dit zullen ze hard moeten maken", aldus Rietkerk, die inmiddels een advocaat in de arm heeft genomen. „Ik zit niet om 50.000 gulden verlegen", sprak Rietkerk. „Mis schien wel de tegenwoordige penningmeester, die is pas met zijn kruidenierszaakje failliet gegaan. Ik heb dat bedrag, de kas- commissie was getuige, overgemaakt aan het stichtingsbestuur als opbrengst van de indertijd door ons georganiseerde auto toto. Op de dagafschrift staat die overschrijving ook vermeld, alleen beschik ik niet meer over de souche. Als ik deze zaak win, maak ik die bestuursleden van de supportersvereniging af. Ik ga door tot het bittere einde. Reken maar, dat ik er voor zal zorgen dat die lui geen stap meer bij Feyenoord over de drempel mogen zetten". ZEIST (GPD) - Onder druk van twaalf betaald voetbalorganisaties, waar onder landskampioen Ajax, AZ'67, Feyenoord en PSV heeft de FBO, de fel omstreden belangenorganisatie van de clubs, voor aanstaande donderdag een spoedvergadering uitgeschreven, waarin de herstruc- tuering van het betaalde voetbal centraal zal staan. Voornaamste onder werp van gesprek zal tijdens die bijeenkomst dan ook zijn de oprich ting van een Profliga, waarin de 24 financieel en sportief sterkste clubs van dit moment plaats zouden moeten nemen. Mocht de meerderheid van de 35 clubs zich donderdag achter de instel ling van een dergelijke Liga scharen, dan zal tijdens de njg aars vergade ring van het betaald voetbal op 22 november aanstaande hieromtrent een principe-besluit worden genomen. Tijdens de FBO-vergadering zal tevens worden beslist of Ton Harmsen (Ajax), de scheidende voorzitter van Feyenoord Guus Couwenberg en Paul Boels (Fortuna S) officieel kandidaat worden gesteld om de zittende sectiebestuursleden Jaap van Praag (niet herkiesbaar), Dé Stoop (aftredend en herkiesbaar) en pen ningmeester Gilles Kruysveldt (aftredend en herkiesbaar) op te volgen. ADVERTENTIE Voor mensen die niet meteen op Classe Royale durven over te stappen is er nu 'n oplossing: kr u noemt uw eerste een proefkratje. ratje en '*ri

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12