Van Gennip brengt Scylla héél ver... Routiniers lieten het afweten Grootmeester John van der Wiel Chinees grossiert in titels Maar net niet ver genoeg Coach Geurtsen na uitschakeling AZC: Scores Belgrado Kowalik moet weg MAANDAG 25 OKTOBER 1982 ZAGREB (ANP) - Het zesde toer nooi om de wereldbeker turnen is in Zagreb een groot succes ge worden voor China en de Sowjet- Unie. De 19-jarige Chinees Li Ning, die op de eerste dag de zes kamp bij de heren won, behaalde gisteren tijdens de toestelfinales nog eens vijf overwinningen. Bij de dames waren de Russin netjes superieur. Wereldkam pioene Olga Bitsjerova, die in de vierkamp de eerste plaats had moeten delen met Natalia Joerts- jenko (beiden 39,45 punten), stond in de toestelfinales ook een keer met haar landgenote op de hoogste trede van het erepo dium. De twee Russische turnsters kwa men bij het paardspringen bei den tot 19.700 punten. Bitsjerova en Joertsjenko pakten bieden ook nog een toestelfinale. Joerts jenko toonde zich de beste op de balk en Bitsjerova won de vrije oefening. De Oostduitse Maxi Gnauck, toonde zich de beste aan de brug (19.85). Achter de Oostduitse deelden Joertsjenko en Bitsjerova op dit onderdeel de zilveren medaille. Stephine van Gennip schitterde in Zagreb waar de Leidse drie sterke Joegoslavische speelsters de baas bleef. ZAGREB - Pal nadat Dubravka Fabri tegen Marian van der Vliet het beslissende punt scoorde en de eindstand op 5-4 bracht kon den de Scylla-dames hun emo ties nauwelijks de baas. Trainer Theo Bakker kon een serie krachttermen met moeite onder drukken. Men was zo dicht bij een unieke zege op de twee-vou- dige Europacupfinalist Mladest geweest, dat het uiteindelijk bij na niet te verkroppen was dat de Joegoslavische opponentes al leen met schrik vrij kwamen. Natuurlijk wist de kleine Scylla- équipe dat men zichzelf niets te verwijten had, dat men als Leids kluppie het internationaal gelou terde Mladest wonderwel parüi NOVI SAD/LEIDEN (ANP) - Toch sneller dan verwacht heeft de pas 23-jarige Leide- naar John van der Wiel de grootmeestertitel veroverd. Na zijn eerste grootmeester resultaat tijdens het Hoogo- venstoernooi, begin dit jaar in Wijk aan Zee, liet de twee de proeve van bekwaamheid slechts negen maanden op zich wachten. In Novi Sad zegevierde Van der Wiel in een sterk toer nooi met 8,5 punten uit der tien partijen. Hans Ree kon van zoiets in zijn carrière al leen maar dromen. Na zijn eerste grootmeesterresul taat deed de Amsterdammer er jaren over een tweede schaaktentamen af te leggen totdat hij er uiteindelijk in slaagde de vijfde Nederland se grootmeester, na Euwe, Donner, Timman en Soson- ko, te worden. Van der Wiel is dus de zesde telg van de Nederlandse grootmeesters- familie. Weliswaar moet de FIDE dit binnenkort in Lu- zern nog bekrachtigen, maar nomaliter is zoiets slechts een formaliteit. Kwam er in Wijk aan Zee nog wel het nodige geluk aan te pas, in Joegoslavië speelde Van der Wiel (oud-Europees jeugdkampioen) een degelij ker toernooi. "Hier was niet zozeer van geluk sprake", al dus Van der Wiel, die deze week naar Luzern vertrekt om mee te spelen in de Eindstand: 1. John van der Wiel 8V4 punt, 2. Petar Popovic en Miguel Quinteros 8, 4. Zol- tan Ribli en Predrag Nikolic 7"*, 6. Joe- ri Razoevajev en Jan Smejkal 7, 8. Bo- jan Kurajica en Oleg Rornanisjin 6V4, 10. Florin Gheorgiu 6,11. Alexei Soetin en Milan Bjelajac 5Vt, 13. Svetozar Gli- goric 4, 14. Anton Deze 3V4. Olympiade. "Alleen tegen Ribli stond ik verloren om nog te winnen. Bij drie remi ses heb ik gewonnen ge staan". Tussen Wijk aan Zee en Novi Sad speelde Van der Wiel een ondanks overwinningen op Sax en Beljavski wat te leurstellend interzónaal toernooi in Moskou. "Mis schien heb ik voor dat toer nooi wel wat te weinig ge speeld", kijkt Van der Wiel nu terug. "Ik had denk ik te weinig wedstrijdritme om hoog te kunnen eindigen". Uiteraard is de Leidenaar, die sinds kort een baard draagt, zeer tevreden met het resul taat in Novi Sad. "Het beha len van de titel grootmees ter is niet alleen goed voor je status als schaker, het levert bij startgelden en dergelijke ook meer geld op". Het toernooi in Novi Sad ken de een merkwaardige eind stand. De sterk geachte grootmeesters bleven buiten de hoogste prijzen. Na Van der Wiel volgen de Joegosla- viër Petar Popovic en de Ar gentijn Miguel Quinteros, ook al een speler, die in Mos kou teleurstelde. Dan komt pas de Hongaar Zoltan Ri bli, die zich voor de kandi- datentweekampen heeft ge plaatst. Vooral de Sowjetrussen brachten er weinig van te recht. Alleen Razoevajev kwam net boven de vijftig procent uit (zesde met zeven punten). Rornanisjin bleef op de helft van het mogelij ke puntentotaal steken en Soetin kwam er helemaal niet aan te pas (elfde met 5,5 punten). Ontluisterend was ook de voorlaatste positie van Svetozar Gligoric, jaren geleden een van de sterkste schakers ter wereld. In de laatste ronde remiseerde Van der Wiel met de Tsjech Deze. had geboden. Maar men wist ook dat je daar op misschien wat po sitieve kritieken in de vaderland se pers na niets voor koopt. Na meer dan vier uur lang heel hard vechten restte de constatering dat het Europa-cup avontuur weer ten einde was. Dat iedereen in het Joegoslavische kamp na afloop Scylla prees hoorde men niet, het zegevierende applaus van het steeds feller meelevende publiek deed nog teveel pijn aan de oren. Bij het beschrijven van het Leidse verweer moet eerst de naam van Stephine van Gennip genoemd worden. Tijdens de E.K. in Boe dapest april dit jaar had ze als tweede dame naast Bettine Vrie- sekoop in de landenwedstrijden al aangetoond dat haar verdedi gende speltype over de grenzen letterlijk en figuurlijk effekt sor teert. Toen gingen een aantal partijen netaan verloren maar drongen haar toegenomen kwali teiten nauwelijks tot de buiten wacht door. Zaterdag was wél de nodige koelbloedigheid aanwe zig om in eindfase toe te slaan. Met zeges op Batinic, Fabri en Fazlic zette Van Gennip een (be halve voor Vriesekoop) voor Ne derlandse damesbegrippen unie ke prestatie neer. In de openingspartij bleef Fabri als eerste het antwoord schuldig op de constante spinvariaties. Ma rian van de Vliet verloor daarna volgens de regels van de logica van Batinic 1-1. De naam Fazlic zal de komende jaren nog fre quent internationaal over de lip pen gaan. Sandra de Kruiff on dervond haar hoge tempo aan den lijve: 2-1. BELGRADO - De bloeddoorlopen ogen van George Geurtsen richtten zich naar de Hon gaarse bank. Bijna knielend smeekte de AZC-coach de waterpoloêrs van OSC Boeda pest om de doelpuntenproduktie tegen Partizan Belgrado in het Europese toernooi voor bekerwinnaars op te voeren. Een marge van vijf treffers ten voordele van de Hongaren zou de Alphense ploeg met OSC in de finales loodsen. Het verschil bedroeg op dat moment drie. Het pakje sigaretten ging snel rond in de Nederlandse gelederen. Met het klamme zweet in de handen werd de rook gulzig naar de longen getransporteerd. Vastgenageld op de Joegoslavische tribunes keerde AZC/Microlife na het wegtikken van de secon den terug uit de droomwereld. De luchtkastelen bleken niet meer dan verpauperde runes, nu Partizan het nadelige verschil niet hoger van drie liet oplopen: 9-6 voor OSC. Even had George Geurtsen nog hoop op een toegangsbewijs dOOr voor de eindronde vanwege een protest na de door Azc met io-8 Rob Onderwater gewonnen partij tegen Duisburg. Wegens waterspatten was Arco Verboom in de derde periode bij een 7-6 stand door de Roemeense scheidsrechter Silha uit het veld De karakteristieken van de wedstrijden van AZC zijn: AZC-Partizan 11-11 Eerste periode 1-0 Veer, 2-0 Buunk, 2-1 Bela- manic, 2-2 Stredanovic (man meer), 3-2 Andric Tweede periode 3-3 Pielstroom, 4-3 Veer Derde periode 5-3 Noordegraaf, 5-4 Stredano vic, 5-5 Manojlowic, 6-5 Van Winsen, 6-6 Belamanic (strafworp), 7-6 Buunk, 8-6 Buunk Vierde periode 9-6 Noordegraaf, 9-7 Manoljo- wic, 9-8 Belamanic (straf worp), 10-8 Noordegraaf, 10- 9 Stredanovic (man meer), 10-10 Stredanovic, 11-10 Noordegraaf, 11-11 Manoljo- wic (man meer) AZC-Duisburg 10-8 Eerste periode 0-1 Werner Obschernikat, 1-1 Veer, 2-1 Buunk (man min der!), 3-1 eigen doelpunt Chalmowski, 3-2 Ralf Ob schernikat, 4-2 Noordegraaf (man meer) Tweede periode 4-3 Nett, 4-4 Nett, 5-4 Noorde graaf (strafworp) Derde periode 6-4 De Vogel (man meer), 7-4 Pielstroom, 7-5 Ralf Ob schernikat, 7-6 Tólle, (man meer) Vierde periode 8-6 Noordegraaf (strafworp), 8- 7 Ralf Obschernikat, 9-7 Ar co Verboom, 9-8 Werner Ob schernikat, 10^8 Buunk (man meer) Eindstand: 1. OSC 3-4 24-21 2. Partizan3-3 26-23 3. AZC3-3 28-27 4. Duisburg3-2 19-26 gestuurd. Die arbitrale actie was voor de 54-jarige coach aanlei ding op officieel 'in het geweer' te komen, omdat zijn voor 45 se conden weggestuurde pupil niet meer dan een waarschuwing had moeten krijgen. Geurtsen wilde de wedstrijd overspelen. Daarbij werd AZC nog 'gesteund' door de Duitse tegenstander, die na afloop ook bij de jurytafel op ta fel sloeg. Volgens Duisburg was er in het vierde partje 23 secon den te kort gespeeld. Door een ingedutte 'administrateur' was de klok tijdens het spel stil bij ven staan. Daarop besloot het scheidsrechterlijke duo én de wedstrijdleiding liefst 35 secon den van de overgebleven twee minuten speeltijd af te trekken. Wat inderdaad aan de ruime kant was, zodat de Duitsers zich te recht benadeeld voelden. Gepraat De ronde tafelconferentie na af loop leverde veel heen en weer gepraat én een 'rood aangelopen' George Geurtsen op. Het protest werd dus niet gehonoreerd, waardoor OSC Boedapest en Partizan Belgrado de vliegtic kets voor de slotronde (de vier overgebleven teams spelen kruisfinales) van het Europa Cup-toernooi alvast konden be stellen. "De mogelijkheid om te protesteren moeten ze maar af schaffen bij het waterpolo", vond Geurtsen. "De heren na men ons niet eens serieus. Dan heeft het toch geen zin meer". Derhalve kan de Alphense schat bewaarder voor dit seizoen de hand op de knip houden waar het het bekostigen van buiten landse trips aangaat. AZC werd "gewoon" derde en behoeft zich nu alleen maar druk te maken over de aanstaande bekerfinale (met Het Ravijn, DZV en De Zijl/ LGB) en de competitie. De Ne derlandse polo-afvaardiging had het overigens volledig aan zich zelf te wijten dat de landsgren zen nu voorlopig niet mogen worden overschreden. Op de eer ste dag van het evenement im mers had AZC al z'n eigen glazen ingegooid door OSC Boedapest met 7-8 voorrang te verlenen. "Dat was stom", was Eric Noor degraaf eerlijk. "In die party hebben wij het volledig laten af weten. Als we een gelijkspelletje hadden gepakt, hadden we nu in de finale gezeten", mijmerde de international achteraf. Zuur De Joegoslavische druiven smaak ten dubbel zo zuur, nu de mis stap van daags ervoor door een uitstekende prestatie was ge volgd. Tegen het hoog aangesla gen Partizan reikte AZC tot een knappe 11-11. Die uitslag deed de Alphense kansen plotseling stijgen, vooral nadat Duisburg zichzelif had overtroffen tegen OSC: 8-7. Winst op de Duitsers én een Joegoslavische zege (óf andersom een flinke Hongaarse overwinning op Partizan) tegen OSC Boedapest zou AZC alsnog kwalificatie opleveren. De door de KNZB gestuurde Denes Poc- sik voorspelde een verlenging van het Nederlandse Cup-avon tuur. De beminnelyke bonds coach had echter buiten de kracht van zijn landgenoten ge rekend. Ondanks het ongehoord vroege aanvangsuur (09.30) wa ren de Hongaren aanmerkelijk beter uitgeslapen dan Partizan, dat zijn naam voor de ongeveer 200 kennissen en familieleden bepaald geen eer aandeed. Waar de Joegoslaven zich in de eerste twee wedstrijden als echte 'gue- rillastrijders' hadden gedragen, bleken zij gisteren niet meer dan een stel makke berggeiten. De ontketende en vaak veel te hard spelende Hongaren wisten wel raad met de povere Partizanen. "Mijn landgenoten speelden té fors", wees Pocsik OSC terecht. "Zij gebruikten werkelijk alle middelen om te winnen. Het is niet goed te praten, maar wel enigszins te begrijpen als je daar mee met de hulp van de scheids rechter een ronde verder komt". Vuist De arbiters Merola (Italiè) en Lalov (Bulgarije) hadden op de vroege morgen het poloverstand kenne lijk onder de dekens achtergela ten. De heren vonden het dood normaal dat spelers met elkaar op de vuist gingen. Zo nu en dan werd er wel een aantal 'bassin- vechters' naar de kant gezonden, maar die beslissingen hadden nauwelijks invloed op het boks- karakter van de wedstrijd. Aan Hongaarse ploegen kan je derge lijke 'hete' potten wel overlaten. Kolossale zwaargewichten als Kuncz en Horvath zyn hun ge wicht dan goud waard. "Maar we moeten de schuld van de uitschakeliing natuurlijk wél by onszelf zoeken", stak Geurtsen de hand in eigen boezem. "Excu ses proberen te vinden zoeken heeft geen enkele zin. Ik weet niet hoe de ploeg het ervaart, maar ik ben hevig teleurgesteld. AZC heeft in Boedapest de kans op een eerste plaats laten liggen. Tegen OSC en Duisburg hebben een paar spelers het schromelijk laten afweten. Onder wie de rou tiniers". Prestatie Dat stel AZC'ers leverde daarente gen in het duel tegen Partizan een prestatie van de eerste orde. Met name Ton Buunk manifes teerde zich in de spannende en bij vlagen hoogstaande wed strijd. De Amsterdammer vocht duels op leven en dood uit met de Joegoslavische international Belamanic en trok zijn team mee naar Europees topniveau. Zelfs een overwinning had er voor AZC ingezeten, als Remco Piel stroom 20 seconden voor tyd bij een man meer situatie de bal niet had verspeeld. "Maar ik kan hèm zo'n fout met aanrekenen", sloot Geurtsen de 17-jange jeugdinter- national in de armen. "Ik moest feitelijk té vaak een beroep doen op die jongen omdat mijn basis door het wegvallen van Ed van Es en Radu Mirea te smal was". Ondanks het foutje was Pielstroom (evenals goalie Misdorp) een van de weinige Alphenaren die een goed toernooi speelde, hoewel hy (net als heel AZC) door de krachtsinspanning tegen Parti zan zich een dag later wat minder Hoog torende Ruud Misdorp ook in Belgrado uit het uiater. De AZC-goalie was in het EC-toemooi uitstekend op dreef, maar kon de uitschakeling ixxn zijn ploeg niet voorkomen. overtuigend in het water be woog. Ook de Duitse accu produ ceerde evenwel niet dié 'stroom stoten', die OSC eerder 'dodelijk' te Nederlandse overwinning pro bleemloos neergezet had kunnen worden. "Als je dan op dergelij ke momenten opgelegde kansen gaat missen", bekritiseerde Geurtsen zyn formatie, "verdien je natuurlijk niet beter. De ballen vlogen voor open doel voorby. Het wordt nu hoog tyd dat de he ren eens gaan leren hoe het wél moet. Uit dit raar gelopen toer nooi moeten de jongens toch concluderen dat er wat fout zit Zulke flaters mogen nooit meer worden gemaakt", analyseerde Geurtsen, die zijn teleurstelling maar nauwelijks kon verbergen. Nog steeds maakte de Mladest- ploeg een ontspannen indruk want vedette Batinic zou de voorsprong tegen Van Gennip wel uitbouwen. Maar ook de 24- jarige studente economie kon het gat in de Leidse afweer niet vinden. Deze onverwachte ge lijkmaker gaf Sandra de KruifT vleugels. Fabri moest een ware kanonnade aan smashes incasse ren. De schrik sloeg de semi- profs toen om het hart en voorzit ter Pavunc snelde naar de micro foon om het publiek mee te de len dat zijn ploeg echt met 2^ achter stond. Ervanuitgaande dat Stephine van Gennip ook Fazlic voldoende zou ontregelen was Scylla nog slechts één zege van een klein wondertje verwijderd. Een oe fenwedstrijd afgelopen maandag tegen de Tempo Team-reserves had al aangetoond dat de vorm van Marian van der Vliet beter was dan het competitieduel van vorige week bij Avanti deed ver moeden. Scylla's oudste liet tac tisch juist de opening aan Fazlic en blokte alleen uit Dat leverde 15-21 in de eerste game op en 19- 19 in de tweede. Het gamepoint dat Van Vliet daar na kreeg was achteraf gezien een matchpoint Maar Vrouwe Fortu- na wilde dat kleine helpende handje niet toesteken. Na 23-21 ging de derde game met 21-17 verloren. Dat Sandra de Kruiff in de zevende partij geen verweer had tegen Batinic was niet meer dan logisch. De laatste tijd zo in het nieuws zijnde kleuterleidster speelt het contra/aanvalsspel waarop de Europese topdames zo'n vier vijf uur per dag oefenen en dus tot in finesses beheersen. De Kruiff was zaterdag hoe para doxaal dat ook klinkt in een pri ma vorm, maar haar aanvallende manier van spelen zet internatio naal, ook al omdat het soms te slordig is, minder snel zoden aan de dyk dan de afwijkende speel stijl van Stephine van Gennip. De 21-12 en 21-14 nederlaag te gen Batinic baarde derhalve geen opzien. Ook niet dat Van Gennip zich daarna met het laat ste restje energie langs Fazlic wrong. By 4-4 rustte op Marian van der Vliet de druk om Fabn haar der de verlies te bezorgen. De eerste game lukte dat netaan 20-22. de tweede in het geheel niet: 21-11. In de beslissende gang tot de 21 sprong Van der Vliet naar 6-2. Fabri zat vast en twee rake klap pen hadden een gelopen koers opgeleverd. Die klappen kwa men niet, de druk werd te groot en by 21-16 was alles over. Tijdens het overigens veel te koud opgediende banket na afloop gaf de Mladest-praeses ongewild de geleverde prestatie nog wat meer reliéf toen hij de struktuur van zijn club schetste. Uit driedui zend kinderen van acht jaar wordt jaarlijks geselecteerd Daarna gaan aan het eind van het seizoen alleen de zeer getalen- teerden over naar de volgende ta- feltennisklas. Voor de acht se niorspeelsters die uiteindelijk overblijven staat een flill-time trainer beschikking en alle mo gelijke andere faciliteiten. Als Leidse dames de schade dan tot 5-4 kunnen beperken is dat best goed. In de topsport telt echter, waar je ook vandaan komt en wat ook de faciliteiten zijn, alleen de winst Scylla mag zich weer richten op de competi tie en al blij zyn dat het zich daar in in de ereklasse handhaafd. Uithuilen en volgend jaar op nieuw beginnen is er dus ook al niet bij. Sandra de KruifT en Ste phine van Gennip kunnen zich gaan voorbereiden op het WK in Tokyo. Marian van der Vliet heeft haar laatste spel over de grenzen gespeeld THEO BAKKER ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB zal Janus Kowalik, de tydelyke oe fenmeester van eerste-divisie- club MW, na 1 december geen dispensatie meer verlenen. Leo Steegman, de A-oefenmeester van de Limburgers, zal eind no vember opnieuw moeten worden gekeurd. Mocht dan blyken dat hy zyn werkzaamheden niet kan uitvoeren, dan zal MW een nieu we A-trainer moeten aantrekken. Maandagavond zal het bestuur van PEC-Zwolle een beslissing ne men inzake de opvolging van Bas Paauwe als trainer van de Zwolse ere-divisicclub. Rinus Is rael. die op verzoek van Paauwe een maand geleden de activitei ten van de hoofdtrainer over nam, heeft er by het bestuur van PEC-Zwolle zelf op aangedron gen een nieuwe A-trainer aan te trekken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11