Geen uitwisseling van atoomwapens RORENTO A Verzoening gezag en guerrilla in Colombia op komst Mitterrand en Kohl: Leden Rode Kruis ontvoerd in Angola Het obligatiefonds van de Robeco Groep ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 BONN (GPD) - West-Duitsland en Frankrijk zullen in de toekomst hun samenwerking op politiek en militair terrein nog versterken. Na de gistermiddag in Bonn beëindigde halfjaarlijkse Duits-Franse besprekingen zeiden de Franse president Mitterrand en bondskanselier Kohl dat bij die hechtere samenwerking geen nieuw strategisch beleid wordt ontwikkeld en ook niet wordt gedacht aan samenwerking tussen de Bondsrepu bliek en Frankrijk op het gebied van nucleaire bewapening en verdediging. Speculaties over stationering van Franse kernwapens op Duits gebied heeft Kohl met klem van de hand gewezen. President Mitterrand onderstreep te voor zijn vertrek naar Parijs dat hij buitengewoon tevreden was met de besprekingen. „Bij onze gesprekken is er geen mo ment sprake geweest van een eventuele aansluiting van de Bondsrepubliek bij de nucleaire strategie van Frankrijk. Het gaat ons er ook niet om tot een over dracht van nucleaire technologie naar Duitsland te komen". Hij wees ook gedachten aan finan ciële deelname van de Bondsre publiek aan de ontwikkeling van de Franse atoombewapening van de hand. „Wij hebben over de veiligheid van Duitsland in ver band met onze eigen veiligheid gediscussieerd", aldus Mitter rand. Kanselier Kohl beklemtoonde dat West-Duitsland ook voor de toe komst een nauwe samenwerking met de Verenigde Staten in alle militaire vraagstukken hoogst noodzakelijk acht „Wij bedrij ven geen politiek van 'het een of het ander', maar streven naar 'het een én het ander'. Voor West-Duitsland is een hechte sa menwerking met Amerika van de grootste betekenis", aldus Kohl. President Mitterrand zou er bij de consultaties in Bonn in hebben toegestemd het gesprek met het Oostblok voort te zetten, on danks de gebeurtenissen in Po len. Bondskanselier Kohl zei ver der dat de Bondsrepubliek aan het NAVO-rakettenbesluit vast houdt en de Franse kernbewape ning, de zogenaamde „Force de Frappe" tijdens de Amerikaans- Russische onderhandelingen in Genève over een vermindering van het nucleaire bewapenings- potentieel geen punt van discus sie mag vormen. De nieuwe minister van defensie in Bonn, Manfred Worner, die nau we samenwerking met Frankrijk op conventioneel gebied na streeft en gisteren zes uur lang met zyn Franse ambtgenoot Charles Hernu onderhandelde, liet weten dat alle geruchten over een Duits-Franse atoomwapen absurd en ongegrond zijn. Dit als antwoord op speculaties dat de Fransen aan de Duitsers nucleai re bescherming zouden hebben aangeboden, in ruil voor finan ciële deelname aan de verdere bouw van het Franse neutronen- wapen. Amerika Militaire experts in Bonn wezen er op dat zo'n verbond diepgaande consequenties voor het Atlan tisch Bondgenootschap zou heb ben, in het bijzonder voor de re latie Bonn-Washington. „Bij alle nieuwe impulsen die wij van een Frans-Duitse samenwerking op het gebied van de verdediging verwachten, zal de nieuwe West- duitse regering de balans binnen Europa en met Amerika nauw keurig in het hoog houden. Juist op defensiegebied willen we met Frankrijk geen nieuwe wegen bewandelen. Basis voor de Duit se veiligheidspolitiek blijft de atoommacht Verenigde Staten", verklaarde woordvoerder Rei- chardt van het Westduitse minis terie van defensie. De zes uur durende gesprekken achter gesloten deuren gingen volgens een woordvoerder over de mogelijkheden van samen werking op het gebied van de fensie en in het bijzonder by de ontwikkeling van nieuwe con ventionele wapèns. Verder zal Parijs haar in de Bondsrepubliek gelegerde troepen niet vermin deren; het overleg tussen de sta ven van de Franse en Westduitse strijdkrachten zal worden ver sterkt. Op het gebied van de ontwikkeling en produktie van de bewapening is de samenwering al bijzonder hecht. In het verleden werd het militaire trans portvliegtuig Transal en het gevechtsvliegtuig Alpha Jet ontwikkeld en gefabri ceerd, net als de tank- en lucht doelraketten Milan, Hot en Ro land. Onderhandelingen over de ontwik keling en fabricage van een ge vechtstank en een helikopter voor tankbestrijding zyn aan de gang. De hele gang van zaken wordt echter door de ter beschik king staande financiële midde len bepaald en er is op het ogen blik weinig speelruimte voor nieuwe grote projecten op mili tair gebied. President Mitterrand zal naar aan leiding van het twintigjarig be staan van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag in januari het woord richten tot het Duitse parlement. Aan deze dag wordt ook in Frankrijk een feestelijk karakter verleend. Voor bonds kanselier Kohl wordt, als gast van de Franse regering, een bij zonder programma voorbereid. PARIJS - De dissidente Cubaanse dichter Armando Valladares, die de afgelopen 22 jaar in zijn land gevangen heeft gezeten, kwam gisteren in Parijs aan nadat hij door tussenkomst van de Franse president Mitter rand door Cuba's president Castro was vrijgelaten. Valladares was tijdens de Cubaanse revolutie een strijdmakker van Ca stro. Maar in 1960 werd hij veroordeeld tot 30 jaar nadat hij met Castro's regering had gebroken wegens haar banden met Moskou. Op het Parijse vliegveld Orly had Valladares een emotionele ontmoeting 1 met zijn vrouw. GENÈVE (ANP) In de Engelse provincie Cunene zyn zeven An- golezen ontvoerd, die daar werk zaam waren voor het internatio nale Rode Kruis, zo heeft deze organisatie in Genève bekend gemaakt. Dit incident doet ern stig afbreuk aan de pogingen van het Rode Kruis om de bevolking in dit gebied hulp en bescher ming te bieden, zo zegt het Rode Kruis. Volgens het Angolese persbureau Angop heeft het Rode Kruis de zaak opgenomen met de Zuid- afrikaanse ambassadeur in Ge nève. Als Zuid-Afrika binnen een week geen opheldering geeft over de ontvoeringen, zou de Ko- de-Kruis-post in Ngiva worden gesloten. De provincie Cunene, die grenst aan Namibië, wordt sinds augustus vorig jaar bezet door Zuidafrikaanse troepen. Enkele dagen geleden heeft het Rode Kruis zijn werkzaamheden in een ander deel van Angola, het zuidoostelijk centraal plateau, moeten staken. Het Rode Kruis verleende hier hulp aan de hon derdduizenden vluchtelingen van de burgeroorlog, die hier al zeven jaar woedt tussen de rege ringstroepen en de Unita-rebel- len. ADVERTENTIE De belangstelling voor Rorento, het obligatie fonds van de Robeco Groep, blijft sterk groeien. Op 14 oktober bereikte het totale vermogen de f 3,5 miljard grens. Uit het half jaarbericht per 1 september jl. blijkt, hoe dit resultaat werd bereikt. Steeds meer beleggers kiezen voor het gedegen beleggingsbeleid van Rorento met de vaste rente van obligaties als basis. De afgelopen 6 maanden gaf Rorento ruim 2,5 miljoen nieuwe aandelen uit, en deze trend gaat door. Maar ook de waarde van het aandeel Rorento steeg. Liefst 15% van eind februari jl. tot 1 september. Noteerde Rorento op laatstgenoemde datum f 164,90, op 18 oktober jl. bedroeg de koers f 172,30. Beleggers in Rorento kunnen dus tevreden^ zijn. De Beleggersgiro: beleggen in Rorento op zijn best. Optimaal beleggen in Rorento doet u via de Beleggersgiro. Zonder administratieve rompslomp en zonder bewaarkosten. Elk gewenst bedrag, groot of klein, kunt u via uw bank- of postgirorekening overmaken. Eenvoudiger en goedkoper kan het niet. Kent u Rorento nog niet? Vul dan de bon in voor meer informatie. U kunt ons ook bellen: 010-650711, toestel 145 (ook na kantooruren). Wij sturen u dan een brochure over Rorento (waarin ook de interessante fiscale aspecten aan de orde komen), informatie over de Beleggersgiro, een gratis nummer van het beleggings magazine SAFE en het zojuist verschenen Rorento Halfjaarbericht n»T/VWAHT*l4KS MV.WIML «MKX^caoc» (X MUOGCSSOmo Rorento, Antwoordnummer 1957, 3000 VB Rotterdam. Naam: Adres: (a u b in blokletters) Postcode:. I Plaats: In Colombia is een belangrijke stap gezet op weg naar een verzoening tussen de gewa pende oppositie en het wetti ge gezag, nu deze week de eerste kamercommissie haar goedkeuring heeft gehecht aan een amnestie voor guer rillastrijders en politieke ge vangenen. In november zal dit wetsvoorstel naar ver wachting door het parlement worden geloodst, een opmer kelijke prestatie van de popu laire conservatieve president Belisario Betancour. Deze heeft in de eerste honderd da gen van zyn regering méér democratische openheid ge bracht dan de twee vooraf gaande liberale regeringen. De twee grootste guerrilla- groeperingen, de M-19 en de FARC, hebben al verklaard van de amnestie gebruik te zullen maken en hun wapens te zullen neerleggen, al willen zij ze niet inleveren. Omdat dit laatste nogal wat kwaad bloed heeft gezet bij de mili tairen, hangt het helemaal van de politieke behendig heid van president Betan cour af of de amnestie ook werkelijk een instrument kan zyn om tot een duurzame vre de te komen. Door de amnestie zullen een paar honderd politieke ge vangenen, linkse activisten en vermeende leden van ver zetsgroepen, die tijdens de staat van beleg voortdurend in militaire processen waren gewikkeld, weer in vrijheid komen. door Paul Juten De naar schatting 6000 guerril lero's die overal in het land actief zijn, zullen weer met een schone lei kunnen begin nen. Zij kunnen zelfs gebruik maken van een rehabilitatie- programma van de regering, dat hun land, huisvesting en kredieten in het vooruitzicht stelt Of èlle guerrillastrijders dat zullen doen, is overigens nog de vraag. De kleinere groe pen hebben al aangekondigd dat niet te willen. Dat zijn het op Cuba georiënteerde Natio nale Bevrijdingsleger (ELN), het maoistische Volksbevrij dingsleger (EPL) en de ADO (Arbeiderszelfverdediging). Maar deze drie groepen ma ken naar schatting slechts 15% van de totale guerrillabe weging uit. Gevaar De guerrilla in Colombia kent een zeer lange traditie en de geschiedenis heeft de guerril lero's geleerd hoe gevaarlijk het is om met de politieke ge vestigde orde in de hoofdstad Bogoté tot een akkoord te ko men. Toen in 1953, na de bloedige burgeroorlog (de Violencia) die bijna een half miljoen mensenlevens kost te, de guerrillabeweging van de amnestie gebruik maakte en de wapens inleverde, wer den haar leiders alsnog door leger en politie vermoord. Een deel van de toenmalige guerrilla leverde haar wapens met in en groeide uit tot de taaiste guerrillagroepering in Colombia, de FARC (Revolu tionaire Strijdkrachten van Colombia). Een van de strij ders van het eerste uur, die nu al meer dan dertig jaar in de guerrilla zit, is de 62-jarige legendarische leider Manuel Marulanda, alias Tirofyo ('Scherpschot'). Deze heeft zich onlangs bereid verklaard met de regering te onderhan delen en de amnestie te ac cepteren, indien de regering ook de gevechtszones demili tariseert. Maar het aanbod van Tirofyo lijkt meer een schijnbeweging, want hoe zou de FARC, die wordt be schouwd als de gewapende arm van de communistische partij, politieke munt kunnen slaan uit haar terugkeer naar de legaliteit, als de commu nistische party van Colombia nu al legaal kan opereren? De populairste guerrillabewe ging M-19 heeft de afgelopen jaren het meest aan de weg getimmerd. Deze ziet duide- lyke mogelijkheden voor een politieke doorbraak, in het nieuwe klimaat van democra tische openheid.dat met de komst van de regering-Be- tancour is geschapen Voort gekomen uit de Alianza Na- cional Popular (Ana po), waaraan in 1970 door fraude de verkiezingswinst werd ontnomen, zoekt M-19 nu toch weer de democratische weg om door te breken. Haar kader bestaat uit ervaren po litici, zoals de ex-parlementa- rièr (voor Ana po) en mede oprichter Carlos Toledo Pla ta, die sinds het grote voor jaarsoffensief van 1981 vast zit in de Picota-gevangenis in Bogotf. M-19 zal niet gauw afstand doen van haar leus "met het volk, met de wapens, aan de macht". Haar strategie ten aanzien van de amnestie is deze te accepteren teneinde haar politieke arm nieuw le ven in te blazen en de gewa pende arm zolang te laten sla pen. Vandaar dat M-19 de wa pens wel wil neerleggen, maar niet wil inleveren. Twee partijen Formeel hebben de twee groot ste partyen, de Liberalen en de Conservatieven, nog steeds het politieke monopo lie in Colombia. Het vertrou wen van de Colombianen in deze partijen is echter dusda nig geslonken, dat er behoef te is ontstaan aan een andere politieke stroming. M-19 denkt de leemte met succes te kunnen opvullen met een socialistisch getinte volks party. Merkwaardig genoeg gaan de ambities van Betan cour op langere termijn ook in die richting. De verzetsbewegingen zijn van mening dat de amnestie een dood begrip zal zijn als zij niet gepaard gaat met de no dige politieke en sociale her vormingen. die de oorzaken van de guerrilla moeten weg nemen. De regering heeft in middels een "vredescommis- sie" in het leven geroepen waarin vertegenwoordigers van de meeste maatschappe lijke sectoren zitten. Deze commissie zal aanbevelingen voor die sociale en politieke hervormingen moeten doen. In het amnestievoorstel zelf zijn bepalingen opgenomen die de situatie op het platte land moeten verbeteren, zo als het toekennen van land en kredieten aan arme boeren. Tegelijkertijd komt de handha ving van de openbar* orde in de probleemgebieden weer terug in handen van de poli tie, die daartoe beter zal wor den uitgerust Hoezeer de re- gering-Betancour met alle eventualiteiten rekening houdt mag blijken uit het feit dat in het amnestievoorstel tevens een aanpassing van de strafwetgeving is opgeno men: de gevangenisstraf die er op verboden wapenbezit staat wordt verhoogd tot v\jf Twee kopstukken van M-19, nu nop in de pevanpenis: Carlos Pizarro flinksen mede-oprichter Carlos Toledo Plata.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9