Benzine kan goedkoper Fractieleiders van CDA-WD moeten aan elkaar wennen Ik zeg, die leningen wil ik wel eens even vergelijken! Rabobank Q Kabinet schuift belastingen voor zich uit C Nederlander eet steeds meer vis Kabel Amsterdam ook piraten vrij Noordwijkse opdracht voor IBB Jr Volgens Konsumenten Kontakt en FNV Veel bedrijven gaan door fiscus failliet" Dubbel inkomen mag Premiegrenzen verhoogd ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 AMSTERDAM (ANP) - He1 Amsterdamse kabelnel wordt met ingang van van daag afgesloten voor alle tele visiepiraten. Volgens de ge meente gebeurt dat om te voorkomen dat de financiële claims van filmmaatschappij en gevolgen hebben voor de tarieven die de burgers moe ten betalen. B en W van de hoofdstad heb ben gisteren ingestemd met dit besluit, dat de raad van commissarissen van Kabel Televisie Amsterdam (KTA) genomen had. Die was van mening dat KTA onaan vaardbare financiële risico's loopt. In het verleden moest al vier maal een dwangsom van tienduizend gulden be taald worden, omdat piraten speelfilms hadden uitgezon den zonder dat KTA die als zodanig had herkend. Televisiepiraten hebben gister avond de uitzendingen op een aantal kanalen van Ka beltelevisie Amsterdam in ernstige mate gestoord. De beelden van de zwakkere Duitse en Belgische zenders werden door hun signalen weggedrukt. Een KTA-woordvoerder zei dat de storingen "duidelijk een reactie van de piraten" is op de mededeling dat KTA met ingang van vandaag het ka belnet zal afsluiten. Binnenland NOORDWIJK - IBB-Kondor heeft opdracht gekregen voor de bouw van de uitbreiding van de test- en assemblagehal van de European Space Agency in Noordwijk. De aanneemsom is ongeveer 5 miljoen gulden. De bouwtijd bedraagt circa 13 maanden. Met de bouw van de uitbrei ding, die samenhangt met het toekomstige "Large Space si mulator-project" is intussen begonnen, aldus IBB. SCHEVENINGEN (ANP) - Ondanks de teruglopende koop kracht besteedt de Nederlandse consument steeds meer geld aan vis. Dit blijkt uit cijfers in het gisteren verschenen blad "Visserijnieuws", het orgaan van de visserijwereld. Per lid van de bevolking is vorig jaar bijna dertien kilo vis ver kocht, dat is iets meer dan een kilo per maand. In 1980 is per bevolkingslid een fractie meer dan twaalfeneenhalve kilo vis verkocht. Vis was vorig jaar byna vijf procent duurder dan het jaar daarvoor. Volgens het blad zijn het voor een deel buitenlandse bevolkings groepen die zorgen voor de stijgende vraag naar vis en vispro- dukten. Viszaken hebben daarop ingespeeld door hun assorti ment te vergroten, schrijft het. In 1981 verkochten de ruim tweeduizend viszaken en -kramen voor ongeveer 965 miljoen gulden. Dit jaar zal de grens van één miljard gulden worden overschreden. DEN HAAG (GPD) - De prijzen voor autobrand stoffen zijn sinds het loslaten van het prijsbe leid op 1 augustus gestegen. In vergelijking met ;j de marktnoteringen zou dit echter niet het ge- val mogen zijn en liggen de prijzen van benzine op dit moment vijf cent te hoog. Dit conclude ren Konsumenten Kontakt en de Industrie bond FNV na een onderzoek over het hele land. Ook de prijs van huisbrandolie geeft een opzienbarende stijging te zien. Het verloop van de brandstofprijzen is precies ge gaan zoals Konsumenten Kon takt en de Industriebond FNV indertijd voorspelden: na een prijsdaling in de maand augus tus zijn de prijzen van alle auto brandstoffen gestegen. De voornaamste conclusies uit de ze enquête werden vandaag be kendgemaakt in de VARA-radio- rubriek „In de rode haan". Bert Donia,.directeur van Konsumen ten Kontakt, zei dat superbenzi- ne nu gemiddeld 175,1 cent per liter kost. Bij het loslaten van de prijzen was dit 174 cent. Begin september bereikte de prijs van super haar dieptepunt: 169,7 cent. De afgelopen zes weken is de prijs dus met 5,4 cent geste gen. Bij het onderzoek zijn 200 benzine stations betrokken. Het blijkt dat de witte pompen nog altijd de laagste prijs rekenen. Deze ligt 1,2 cent onder de gemiddelde li- terprijs. De prijs van huisbrando lie is sinds 30 juli maar liefst met 12 cent gestegen. Zeker voor de huishoudens die op huisbrando lie stoken en met het oog op de winter hun tank laten bijvullen, is dit een harde klap. Misleiden Voor wat betreft de dieselolie en LPG is het opvallend dat de prij zen bij de merkpompen sneller stijgen dan bij de witte pompen. Dit verschil in prijsstijging be- BEEK (ANP) - Op het Zuidlim burgse vliegveld Beek is gister middag kort na vier uur een vliegtuig in het weiland terecht gekomen, nadat het voor de baan was geland. Beide inzittenden werden vol gens de politie "behoorlijk, maar voor zover nu bekend niet le vensgevaarlijk gewond" overge bracht naar een ziekenhuis in Maastricht. droeg ongeveer 1,5 cent in de pe riode begin augustus-half okto ber. Veel pomphouders blijven hun klanten misleiden door borden met kortingen bij de pomp te plaatsen. Aangezien er geen prijs is gesteld aan de hand waarvan die korting kan worden gegeven, is het volstrekte flauwekul. Het wordt des te erger als de prijs op de borden staat vermeld die niet overeenkomt met de prijs op de pomp zelf. Dit werd bij een aan tal pompen geconstateerd. In vergelijking met de marktnote ringen vinden KK en de Indus triebond het prijsverloop on rechtvaardig. De prijsontwikke ling is niet in overeenstemming met de ontwikkeling op de Ne derlandse oliemarkt. Eind au gustus meldden de marktnote ringen voor super 350 dollar per ton, half oktober was dat 345 dol lar. Hierbij moet wel worden ver meld dat de prijs in die tussen tijd gedurende een korte periode hoger heeft gelegen. Opvallend blijft dat een verhoging van de marktnoteringen onher roepelijk tot een prijsverhoging heeft geleid, maar dat lagere no teringen niet bij de pompen zijn terug te vinden. BREDA Politiemensen van het drugteam in Breda bezig met het wegen van de 2500 kilo hasjies, die in een bedrijfs pandje werd aangetroffen. De handel zou op straat 7Vz mil joen hebben opgeleverd. Giste ren zijn in verband met de vondst twee verdachten aange houden. Het is nog onduidelijk hoe de partij ons land is bin nengebracht. GRONINGEN (GPD) - De vennootschapsbelasting moet worden afge schaft. Tegelijkertijd moeten ook allerlei subsidiemaatregelen voor het bedrijfsleven ongedaan worden gemaakt (waaronder de wet op de in vesteringsrekening, WIR). Dat vindt de Groninger hoogleraar in de economie, dr. Jan Pen. Hij zei dit gisteren op een aan de belastingdruk gewijd congres van de Groninger Fiscale Eenheid. Afschaffing van de vennootschapsbelasting kan een belangrijke investe ringsimpuls teweeg brengen. Allerlei buitenlandse bedrijven zullen zich dan graag in Nederland vestigen, meent Pen. De hoge belastingen en de voortdurende stijging ervan hebben slecht gewerkt, zei Pen, die zonder meer de stelling aandurfde dat „veel be drijven failliet gaan door de fiscus". Hoge belastingen tasten de winst en vermogenspositie van ondernemingen aan, wat slecht is voor de investeringsgeneigdheid. Minister Rood: DEN HAAG (ANP) - Een man. wiens echtgenote een baan heeft, moet even veel kans maken op een nieuwe baan als een ander. Dit stelt minis ter Rood van binnenlandse zaken in antwoord op kamer vragen. Mevrouw Haas-Ber ger, tweede-kamerlid voor de PvdA, stelde de vragen naar aanleiding van een voorval in Weststellingwerf. Burgemeester en wethouders van die gemeente wilden aan vankelijk een 55-jarige man. die enkele dagen bij de ge meentelijke sociale dienst had gewerkt, geen aanstel ling gegeven, omdat zijn vrouw reeds een betaalde werkkring heeft. Zij vonden dat niet stroken met hun doelstelling om werk en in komen eerlijk over huishou dens te verdelen en wilden daarom het arbeidsbureau vragen andere kandidaten voor de functie voor te dra gen. ADVERTENTIE Meneer, zeiden wij bij ons op de bank, u hebt groot gelijk. Hoe hoog is de rente? Hoeveel gaat u per maand betalen en voor hoe lang? Mogen wij u dat eens even voorrekenen? Dan weet precies waar u aan toe bent! Oók goed om geld te lenen. DEN HAAG (GPD) - Het demissio naire kabinet zal nog geen beslis singen nemen over de belastin gen en de sociale premies voor 1983. De ministerraad heeft gis teren besloten af te wachten wat de Tweede kamer dinsdag hier over beslist. Alleen indien de Ka mer niet tot een duidelijke aan beveling komt, zal het kabinet zijn eigen verantwoordelijkheid Premier Van Agt zei dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad. Het kabinet zal nu zo laat mogelijk een besluit nemen over de inflatiecorrectie, het wel of niet voortzetten van de solida- riteitsheffing en de hoogte van de sociale premies. Uiterlijk dinsdagavond moeten de beslis singen genomen zijn, omdat an ders de belastingtabellen niet meer op tijd gedrukt en ver spreid kunnen worden. Het nog zittende kabinet heeft al wel besloten om de premiegren zen opnieuw te verhogen. De grenzen, die aangeven over welk deel van het inkomen de premies geheven worden, zijn opnieuw met f4100 verhoogd tot f61.150. Vorig jaar waren ze al met f7000 verhoogd. Ook is het kabinet ak koord gegaan met het voorstel om het minimumloon, alle socia le uitkeringen en de kinderbij slag te bevriezen. De beslissing om de noodzakelijke belastingmaatregelen nog niet voor te bereiden, is genomen om de beoogde coalitiepartners CDA cn WD tot dinsdag de tijd te geven tot overeenstemming te komen over het dekkingsplan. Bereiken de twee partijen alsnog een compromis, dan zal het nu zittende kabinet alles doen om de realisatie van het uiteindelijke voorstel mogelijk te maken. Alleen indien overeenstemming uitblijft, dan moet het demissio naire kabinet zelf beslissingen nemen. Sociale premies De verhoging van de premiegren zen van de sociale verzekeringen AOW. AWW. AWBZ. AKW en AAW tot f61.150 betekent een aanzienlijke verhoging van de premies voor de hogere inko mens. Dat komt omdat het maxi muminkomen waarover de pre mies geheven worden nu hoger is komen te liggen. Bij een pre mie van bijvoorbeeld tien pro cent bedraagt de verhoging 410 gulden per jaar voor de inko mens boven f61.150. Het kabinet heeft voorts besloten om de groep, die in aanmerking komt om een minimumuitkering te ontvangen, verder te beper ken. Het gaat hierby om uitke ringen inzake de WAO, de WW en de WWV. In de toekomst zullen alleen gehuwden, en ongehuw- den met een of meer kinderen recht op een minimumuitkering hebben. Voorwaarde is dat zy naast hun uitkering - eventueel samen met hun echtgenoot - niet meer verdienen dan een kwart van het minimumloon.- Eerst dit: het eerste kabinet- Lubbers komt er toch. Het re cente geharrewar tussen CDA en WD zal dat niet ver hinderen. Maar het vormen van een kabinet gaat nu een maal minder snel dan Ed Ny- pels in zyn jeugdige over moed had gedacht. Maar zelfs al duurt het nog twee weken voor Lubbers c.s. op de trappen van Huis ten Bosch naast de koningin staan, dan zijn sinds de ver kiezingen van 8 september slechts acht weken verlopen. Na de maandenlange forma ties van 1973, 1977 en 1981 voorwaar geen slechte pres tatie. De problemen, waardoor mr. Scholten nog even informa teur blijft, horen by het for- matiespel. Het CDA regeert nu het liefst met de WD. Maar na het echec met de PvdA mocht de overstap ook weer niet te snel gaan. Dat zou de CDA-linkervleugel te lastig en de WD te overmoe dig kunnen maken. door Hans de Bruijn Maar dat de CDA-fractie aan staand premier Lubbers met een pakket huiswerk terug stuurde naar de onderhande lingstafel is minder een ge volg van (CDA)tactiek dan van de werkwijze die Schol ten, Lubbers en Nijpels heb ben gekozen. Haaks Twee werkgroepen stelden lij vige rapporten op over so ciaal-economische en wel- zijns-onderwerpen. Die werkgroepen zouden vol strekt los van zowel elkaar als hun fracties moeten werken. Gevolg daarvan was dat voor al het sociaal-economische rapport (bezuinigingsvoor stellen bevatten die haaks stonden op beleidsvoorstel len van de welzijnsgroep. Omdat ook Lubbers en Nij pels die verschillen aan de onderhandelingstafel niet di rect konden (of wilden?) overbruggen, werd het een zaak voor de fracties. Vooral de CDA-fractie bleek echter door het bezuinigings lijstje overvallen. De WD-le- den in de werkgroepen had den hun achterban in de frac tie kennelijk beter op de hoogte gehouden dan de CDA'ers. De leider van de welzijnsgroep, CDA-onderwysminister Deetman, wist zo niet welke poets het economische clubje van de WD'er Van Aarden- ne hem bakte door een aantal diep-ingrypende onderwijs- bezuinigingen voor te stellen. De CDA-fractie stelde zich op achter Deetman, waardoor de onderwijsbezuinigingen (die vooral de onderwijsgevenden zouden treffen) nu wellicht deels worden geschrapt en al le ambtenaren moeten bloe den om het ontstane gat te dichten. Adempauze Ook op sociaal-economisch ge bied bleken de problemen niet opgelost, vooral waar het gaat om het inkomensbeleid voor volgend jaar. Zelfs wan neer de „adempauze" van in formateur Scholten er komt, leveren de lage inkomens re latief meer in dan de hoge. Het inkomensplaatje is scheef, noemt men dat Lubbers heeft geprobeerd dat aan tafel by Scholten al op te lossen door voor te stellen de bestaande, maar op 31 de cember aflopende solidari- teitshefQng onder de adem pauze te laten vallen. Ook zou de aanpassing van de belas tingtarieven aan de iftflatie (de zogenaamde inflatiecor rectie) geen 100 procent mo gen zyn. Daardoor worden de hogere in komens zwaarder belast en kan het scheve inkomens- plaatje worden rechtgetrok ken. Nijpels heeft beide voor stellen echter zonder meer van de hand gewezen. De so- lidariteitsheffing wordt door de liberalen verfoeid, en het beperken van de inflatiecor rectie heeft Nypels' voorgan ger Wiegel al eens „stiekeme diefstal" genoemd. Lubbers en Nypels kwamen er aan de onderhandelingstafel niet uit, en tot ergernis van de laatste besloot Lubbers toen om eerst maar eens te gaan horen wat zyn fractie er van vond. Zoals hij natuurlijk wel wist, gaf de CDA-fractie hem gelyk. Irritatie Lubbers wil echter dat de in vulling van de adempauze door het nieuwe kabinet ge beurt Ook de bezuinigingen kunnen dan worden inge vuld, zolang het totaal-be drag maar vaststaat In het CDA bestaat overigens irritatie over de wijze waarop Nijpels hoog van de toren blaast Niets menselijks is po litici vreemd, en de neiging Nypels te laten voelen dat hij met schreeuwen zijn zin nog niet krijgt zal bij het CDA ze ker een rol hebben gespeeld. Vooral de routinier Lubbers, straks eerste minister, kan niet over zijn kant laten gaan dat hem het mes op de keel wordt gezet door de jonge ling Nypels. De relatie tussen Lubbers en Nypels is dan ook een heel andere dan die tussen hun voorgangers Van Agt en Wiegel. De venijnige manier waarop zij elkaar bejegenen heeft na tuurlijk veel te maken met het onderhandelingsproces, waarin zulke harde posities thuishoren. Maar al twee we ken beklaagt Nijpels zich over de bewuste vertragings tactiek van het CDA. WD-kritiek De meest simpele besluiten over ondergeschikte onder werpen worden door het CDA opgehouden, luidde vo rige week nog de WD-kri tiek. „Men gunt ons geen snel succes". Donderdag nog merkte Nypels scherp op dat hij wèl de vrije hand van zijn fractie had gekregen, terwijl Lubbers volgende week eerst weer toestemming van de CDA-fractie moet gaan vra gen. Een verklaring daarvoor kan zijn dat premier Lubbers, als fractieleider met 4 jaar erva ring, zich meer aan de fractie gelegen zal laten liggen dan premier Van Agt. die placht te doen wat hem goed dunk te. waarbij hij tegen heel wat schenen - met name die van Lubbers - heeft geschopt Nypels heeft ook weinig om over te klagen. De midden school komt er voorlopig niet de reclame op radio en tv mag worden uitgebreid, het financieringstekort gaat - koste wat het kost - met één procent per jaar omlaag, er wordt 31 miljard bezuinigd. Allemaal WD-stokpaardjes. Het regeerakkoord is voldoen de onduidelijk op die punten waar de VVD eigenlijk iets anders wil dan het CDA. Dat klinkt paradoxaal. Maar als er ontkoppeling van lonen en uitkeringen wordt opengela ten, betekent dat nu eenmaal eerder dat die ontkoppeling er kan komen dan dat die er niet komt En hetzelfde geldt voor de onbeantwoorde vraag of de kruisraketten er komen en of de lokale om roep reclame mag uitzenden. Sigarendoosje Van Agt en Wiegel maakten in 1977 een regeerakkoord op de achterkant van een siga rendoosje. Dat paste geheel in de WD-opvatting dat het echte regeerwerk belangrij ker is dan het vechten om el ke zin van een regeerak koord, dat na enkele maan den toch al veel van zyn gel digheid heeft verloren Maar Lubbers zit anders in el kaar dan Nypels Zyn verlan gen naar een evenwichtig re geerakkoord botst op de zelf verzekerde Nypels. die met 36 zetels ui zyn achterzak ge woon snel aan de gang wil en zyn nog onwennige machts positie niet wil zien onderge sneeuwd ui ingewikkelde Lubbenaanse constructies. By een zo vaag regeerakkoord als dit komt het vooral aan op het onderling vertrouwen. Van Agt en Wiegel waren vier jaar lang twee handen op één buik. Lubber* en Nypels daarentegen zyn nog aan het proberen hoe de handen ge woon ineen te slaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7