c Prijs van paspoort omhoog e/dse agenda Gilgamesj-epos als stripverhaal bewerkt 'The Dutchies' zijn vernieuwend bezig Stad en rand ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 Imperium jubileert LEIDEN - De Chr. Toneelver eniging Imperium heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum een produktie op gezet die kenmerkend ge noemd mag worden voor de huidige werkwijze van dit florerende amateurgezel schap. In hun Microtheater aan de Ou de Vest spelen zij momenteel namelijk een eigen bewer king van een mythologisch gegeven waarvan de sceni sche realisatie maximale ei sen stelde aan inventiviteit, bewegingsexpressie en het benutten van de beschikbare ruimte. De omwerking van het 4.000 jaar oude Gilgamesj-epos, het belangrijkste literaire over blijfsel uit de Mesopotami sche beschaving, bleek ech ter een ambitieuze onderne ming die bij voorbaat al enke le vraagtekens opwierp. Door de lengte en het complex geheel van het epos is het re duceren tot een niet al te lan ge avond toneel op zich al een onmogelijke opgave, maar daarnaast is er ook nog de vraag in hoeverre symboliek en betekenis dramatisch ver taald kunnen worden. Onder leiding van regisseur Chris Marks heeft Imperium primair gekozen voor het na vertellen van het verhaal met als hoofdaccenten vóór de pauze de vriendschap van vorst Gilgamiesj met de na tuurmens Ekidu en na de pauze de Mesopotamische versie van de zondvloed. Het werkelijke hoofdthema, het zoeken naar de onsterfe lijkheid, raakte daardoor enigszins op de achtergrond, maar ook zonder dat moesten de lijnen van het verhaal al drastisch worden ingekort. Het resultaat deed denken aan de serie stripverhalen die enkele decennia geleden on der de naam "Illustrated Classics" op de markt waren, maar die in feite helemaal niet zo'n slechte introduktie tot de wereldliteratuur wa- Dat Imperium ook bewust in deze richting gewerkt heeft, blijkt niet alleen uit de snelle opeenvolging van verhaalflit- sen die door een vertelster met elkaar verbonden wer den, maar ook uit een soms nadrukkelijk populaire woordkeus en uit het ongege neerd werken met anachro- het amateurgezelschap Imperium. Het anekdotische karakter van de voorstelling werd hier door nog meer versterkt, maar op sommige momenten leek een strakkere aanpak voor meer spanning te kun nen zorgen. Hetzelfde geldt voor de ensce nering: iets meer soberheid op bepaalde momenten zou gunstig kunnen zijn voor de concentratie van de toe schouwer, die nu soms wordt afgeleid van het punt waar een spanning kan worden op gebouwd. Humor is daarvoor slechts ten dele een compen satie. De verbazing over de Mesopa- mische visie op de zondvloed zal dat voor velen wel zijn en daarmee heeft Imperium met dit jubileumstuk toch meer bereikt dan alleen maar een amusante navertelling van het Gilgamesj-epos. PAUL KORENHOF. Leiden gaat onderzoeken hoe vandalisme kan worden bestreden LEIDEN - Er wordt een werkgroep ingesteld die gaat onderzoeken hoe het vandalisme in Leiden kan worden bestreden. Van de werkgroep zullen de gemeentepolitie en andere gemeentelijke diensten deel uitmaken. Dit zegde burgemeester Goekoop gistermiddag toe aan de raadscommis sie voor algemene, bestuurlijke en politiezaken. Mevrouw Bouwman neemt de sleutel voor haar nieutve woning in ont vangst uit handen van de voorzitter van de huurcommissie mevrouw E. Priru-Haveman. Mijlpaal AWL Sleutel voor 2000ste woning LEIDERDORP - Aan het Jan de Hartogplein 68 staat de 2000-ste woning die de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) in haar beheer heeft. De voorzitter van de verhuurcom- missie van de AWL, E. Prins-Ha- veman, overhandigde gistermid dag op het kantoor van de AWL de sleutel van dit huis aan de fa milie W.A. Bouwman. Het bereiken van deze mijlpaal in het bestaan van de AWL volgt veertien jaar na de oprichting van de woningbouwvereniging in 1968. Toen begon de AWL met 950 woningen die zij van de ge meente overnam. Kort na de op richting van de vereniging kon men dan ook de sleutel van de duizendste woning afgeven. Het pand Jan de Hartogplein 68 maakt deel uit van een complex van tachtig woningen voor éen- en tweepersoonshuishoudens. Deze tachtig woningen zijn een deel van de bouwstroom van 367 woningen die in opdracht van de AWL in Buitenhof worden ge bouwd. De tachtig één- en tweepersoons huishoudens zijn gegroepeerd rond een plein. Het zijn gestapel de woningen die van hoog naar laag oplopen en zo een kring rond het plein vormen. Daar de vorm van het complex sterke overeenkomsten met een slakke- huis vertoont heeft de architect het ook deze naam gegeven. Naast de 2000 woningen bezit de AWL 167 garages, vijftien par keerplaatsen, twee kantoren, drie winkels en twee kinder speelzalen. De woningbouwver eniging heeft momenteel nog 76 woningen in aanbouw. CDA-raadslid Walenkamp had ge vraagd of de rellen met de fans van de rockgroep Motörhead, af gelopen dinsdag, niet door de po- htie waren voorzien. "We hebben de herfstvakantie over het hoofd gezien", gaf commissaris Van Voorden toe. "We zijn op de hoogte van elk pop concert in de stad en we hadden er ook op gerekend dat vanaf on geveer half zeven extra opgelet moest worden, vooral by het sta tion. Maar wie schetst onze ver bazing, toen er al 's ochtends om tien uur de eerste groep jongens op de Haarlemmerstraat liep". "We haalden in de loop van de dag steeds meer personeel van huis, maar ondertussen groeide ook het aantal fans in de stad. Met de bekende gevolgen", aldus Van Voorden. "Met het aantrekken van dit soort groepen in de Stadsgehoorzaal loop je zeer veel De commissaris kondigde verder aan dat het beleidsplan voor de politie nog dit jaar gereed komt. Na een inspraakronde wordt het plan door de gemeenteraad vast gesteld. Ook de nieuwe klachten regeling over het politie-optre- den zal binnenkort klaar zijn. Paspoorten In de commissie werd ook gespro ken over de tariefsverhoging bij het verstrekken van paspoorten. Met name SP-raadslid Vergeer wees deze verhoging van de hand. Als het voorstel van B en W door de gemeenteraad wordt aanvaard, gaat een paspoort in Leiden ongeveer zestig gulden kosten. Van ambtelijke zijde werd er op ge wezen dat de prijs van paspoor ten in Leiden op dit moment aan de lage kant is in vergelijking met andere steden. Dit komt doordat de tarieven een aantal ja ren bewust niet zijn verhoogd. Bouw van zwembad begonnen WASSENAAR - Gehuld in een ka nariegeel regeryack en met de helm op het hoofd heeft burge meester Staab van Wassenaar gisteren officieel dt bouw van het nieuwe zwembad ingeluid. Met een graafmachine schepte hy een hoop zand op om dit ver volgens weer neer te storten. (Zie foto) In een voorafgaand toespraakje stelde Staab dat hij de bouw "al leszins verantwoord" vond: "je kunt wel eindeloos doorpraten over de vraag of we nu dit bedrag op dit moment voor dit objekt moeten uittrekken", aldus de burgemeester. Zo krijgt Wassenaar na vijf jaar praten voor 6,2 miljoen een zwembad dat "aan alle moderne eisen van de bezoekers van de ja ren tachtig voldoet", volgens het bestuur van de N V. Sportfond- senbad-Wassenaar. Er komt een nieuw wedstrijdbad met be weegbare vloeren en het rekrea- tiebad wordt grondig verandert Voorts zyn er vele voorzieningen in het plan opgenomen, waaron- Voorgerekend werd dat de admini stratiekosten die de gemeente maakt na de verhoging nog altijd 30.000 gulden meer bedragen dan de inkomsten. Zonder ta riefsverhoging zou de gemeente jaarlijks 145 mille moeten toeleg gen op de paspoorten-admini stratie. De raadscommissie pleitte ervoor om meer bekendheid te geven aan de goedkopere toeristen- kaart, waarmee men onder ande re toegang heeft tot alle Westeu- ropese landen. De argumenten konden raadslid Vergeer echter niet overtuigen. Hij wees erop dat de Leidse bevolking voor vakantiereizen naar het oostblok toch een paspoort nodig heeft. De klacht van Vergeer over de pa piermassa die een raadslid over zich heen krijgt, ontlokte de so cialist Eikerbout de opmerking dat boer Koekkoek dat in de Tweede Kamer ook altijd zei. Tydens de ledenvergadering van de PvdA, gisteravond,, werd eveneens over de bezuinigingen en tariefsverhogingen gespro ken. PvdA-wethouder Borde- wyk zei onder meer: "De oplos sing die de SP voorstaat gaat on ze mogelijkheden wat te buiten. De WD neigt ertoe om het te la ten aankomen op het niet-goed- keuren van de onroerend goed- belasting". "Het afkeuren door Binnenlandse Zaken is slecht voor het geloof in het gemeentebestuur. De andere politieke partijen zullen moeten inzien dat er geen alternatieven zijn". Vanuit de ledenvergadering werd opgemerkt dat zeventig procent van de hoofdbewoners van goed kope woningen (minder dan 150.000 gulden) een inkomen heeft van modaal of minder. Daarom werd bezwaar gemaakt tegen het lozingsrecht, dat im mers eigenaren van goedkope woningen naar verhouding het zwaarst treft. De wethouder verklaarde dat er tussen het gemiddelde inkomen van de huurder en het gemiddel de inkomen van de huiseigena- Overvallers aangehouden LEIDEN - Twee bejaarde inwo ners van Leiden zijn gisteravond in de Haarlemmerstraat en Hooglandsekerkchoorsteeg be roofd van hun portefeuille. De daders, drie 17-jarige jongens uit Leiden, konden door de poli tie vrywel direct na de tweede overval worden aangehouden. Zy hebben bekend. De twee mannen van 77 en 83 jaar werden eerst tegen de grond ge werkt en vervolgens ontdaan van alles wat ze in hun zakken had den. ren toch nog een behoorlijk ver schil zit. Het alternatief, het extra verhogen van het huurders-deel van de ogb, vond Bordewijk daarom nog minder wenselijk. Hoogste punt nieuwbouw Endegeest LEIDEN - By de nieuwbouw op het terrein van het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest is gister middag een nieuw hoogtepunt bereikt. Medisch directeur La- meijn kon de vlag hijsen op het hoogste punt van een nieuw pa viljoen voor 96 bedden. Als alles volgens plan verloopt wordt dit nieuwe gebouw in januari opge leverd en kunnen de bewoners van Endegeest er april 1983 in, ruim een jaar nadat de eerste paal werd geslagen. Met het gereed komen van het nieuwe gebouw zal tegelijk de nieuwe centrale woonkern van Endegeest zijn voltooid. Theater zit te dicht bij werkelijkheid LEIDEN - Zelden zal er op het toneel zo veel gepoetst, ge sopt en geboend zijn als in "Fijne Vleeswaren" van Frangois-Louis Tilly. Gister avond bracht toneelgroep Theater, deze, een week gele den, in première gegane klei- ne-zaal-produktie in het LAK. Het gaat over een hard werkend echtpaar met één zoon, die zich niet aan de leef regels van zyn ouders wil aanpassen. De vyf scene's spelen zich af in de keurig op geruimde kamer-keuken. Een klok geeft de verschil lende tijdstippen aan: zes uur 's ochtends, twaalf en vier uur 's middags, tien uur 's avonds en tegen half vier 's nachts. Deze momenten uit het dage lijkse leven van dit echtpaar worden in de regieopvatting van Christiaan Nortier zo rea listisch mogelijk, d.w.z. zo "echt" mogelijk op toneel ge bracht. Met het koffieappa raat wordt "echte" koffie ge zet, het lichtje in de koelkast brandt "echt", de waterkra nen functioneren "echt" en er wordt "echt" vlees klaar gemaakt (de toeschouwers konden dat zelfs ruiken). Op een gegeven moment komt de zoon thuis met een (na tuurlijk "echt") klein katje. Het klinkt misschien senti menteel, maar met dat beest je gaat hy wel hardhandig om. Dat is toch onnodig? En niet alleen achter dit detail, maar eigenlijk ook achter de keuze van deze streng-realis- tische regieopvatting is een vraagteken te plaatsen. Toegegeven: men maakt de ge maakte keuze waar. Het de cor met al zijn requisiten functioneert prima. Er wordt relatief weinig gesproken; de meeste tijd wordt aan huis houdelijke karweitjes be steed. Anita Menist als de moeder en Lous Hensen als de hulp blij ven poetsen en opruimen. Ook Wim Kouwenhoven als de vader en Willem Paul Edelman dragen hun steentje aan het opruimen bij. Alleen de zoon (Peter Bolhuis) staat tegen dit alles op en laat dat dan ook ieder moment zien. Dat blijft zo gedurende vier scene's, zonder dat er van een zich ontwikkelende hande ling ook maar enigzins spra ke is. De gekozen regieopvatting moet dit waarschijnlijk com penseren, hetgeen hoogstens enkele tragi-komische mo menten oplevert, maar als redmiddel van het stuk te mager is. In de laatste scene krijgt het stuk dan plompverloren als nog een dramatisch slot: de vader schiet zijn zoon dood. De moeder stelt direct daarna voor om allereerst te gaan op ruimen. Zo getuigt zelfs de laatste zin van de allesover heersende kraakheldere kil heid. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN - Het was jammer dat de geluidsinstallatie van de uit Amsterdam afkomstige muziektheatergroep 'The Dutchies' gis teravond in De Fuik, deel uitmakend van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Oegstgeest, te hard stond afgesteld. Daardoor ging een groot aantal van de teksten van dit zonder pau ze anderhalf uur durende programma verloren. Bovendien was de humor niet altijd even geestig. De stemmen waren soms vals en de muziek maakte wel eens een onverwachte hink-stap- sprong. Maar overheersend bleef toch de indruk van een overrompelend theatergebeuren, niet in de laatste plaats door het onaangepaste karakter. 'Ik heb niets te zeggen' is een enigszins Ian Dury aandoend num mer en het capella zingen, als laatste nummer van de theater show, blijft toch wel hangen. The Dutchies' zyn nu niet onmiddellijk de Swingle Singers, maar Marlies Helder en Grada Peskens (de enige twee meisjes uit dit elf leden tellende gezelschap, die bovendien saxofoon en klari net spelen) zingen, als de heren even hun mond houden, verras send zuiver. Time for a change', de naam van dit muziektheaterprogramma staat in de eerste plaats voor spontaniteit, enthousiasme, inzet en motivatie. De hinderlijke publieksparticipatie, ook ditmaal het publiek min of meer opgedrongen, declasseert de bedoelingen van de groep natuurlijk onmiddellijk. Maar de continuïteit van het programma, de snelheid en de tekst- beheersing compenseren die inmenging van het publiek in de totale kunstuiting. Hoewel de groep inmiddels met 'Caravaan', dat vanaf 6 oktober jl. vijf dagen in de Amsterdamse Kleine Komedie heeft gestaan, waar het ook z'n première beleefde, door het land trekt, bleken de leden van de groep nog absoluut niets van Time for a change' vergeten te hebben. Dit wat buitennissige theatergezelschap uit Amsterdam heeft be slist een reden van bestaan. Al was het alleen maar om wat weer werk te bieden aan de traditioneel ingestelde theatergezelschap pen. Ook al beledigt de groep 'The Dutchies' daarbij opzettelijk het katholiek volksdeel in het algemeen en Monseigneur Gijsen in het bijzonder. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Anthonius Clubhuis - Lange Mare, show- en amusementsgezelschap De Randstadspelers presenteert een show, 14.30-16.45 uur. Zaaltje speeltuinvereniging Morschwyk - Lage Morsweg 14, rommelmarkt actie comité 'Gasprijsverhoging Nee', 11-16 Museum van Volkenkunde - Steen- straat 1, lezing prof. dr. Jan Tinbergen 'voedsel en werk in onze wereld'. 14 uur. LVC - Open Café, film The Blues Bro thers', 14-17 uur. Hoek Lange Mare en de Haarlemmer straat - stand dierenbeschermingsorga nisaties om aandacht te vragen voor hun anti bont campagne. LVC - Breestraat 66, optreden de groep TTL, synthesizer-muziek. Leiderdorp - Muzenhof, 'Play-Back- Show'; naby het gemeentehuis: compu terspellen-demonstratie en fietscross- demonstratie. Zoeterwoude - verschillende bosspelen in de Leidse Hout voor jeugd van 6-14 jaar, vertrek 13 uur uit het clubhuis aan de Zuidbuurtsweg. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Bowling-restaurant Hans Menken - Bos- huizerlaan 1, Jazz on Sunday, optreden 'Vibes Friends', 15.15 uur. Zwem- en polovereniging De Zijl-LGB organiseert strandloop, inschrijving om 10.30 uur by restaurant Oase, Langevel- derslag in Noordwijkerhout. Leidse Hout - paddestoel-exursie, start om 10 uur bij het Hertenkamp. Holiday Inn - koffieconcert, 11 uur. Leidse Volkshuis - viering 32ste verjaar dag Werkgemeenschap De Ratel, 10.30 Zoeterwoude - 't Centrum, Schenkel- weg, talentenjacht voor kinderen 6-13 jaar, 13.30 uur. Wassenaar - kasteel Oud Wassenaar, concert Ernst Rombout en Janny Lob- bezoo. Voorschoten - De Lindehoeve, disco, 14- 17 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merehwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, teL 126371, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wyk 2 Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur: 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwyk, Rosmo len 2. Leiderdorp - J. v.d. Beek, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830. Voorschoten - za, J.P. Baars, R. Wagner- laan 63, tel. 2520; zo, W. van Dam, Pale- strinalaan 29. tel. 3960. Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23. tel. 125057. H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260,'tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, teL 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen door. W.F. Beerman, Prinsessekade 1, Leiden, teL 142100. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 22 tot 29 okt door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, teL 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7. tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD der i bar. restaurant, i sauna en zelfs een Turks bad. "Er wordt gebroken met traditionele bouwvormen en de uiterst klini sche kleur toepassingen", stelt het bestuur. Het zwembad is ge heel toegankelijk gemaakt voor gehandicapten. In september 1983 hoopt men het wedstrijdbad in gebruik te ne men en een half jaar later het re- creatiebad. Dan zal moeten bly- ken dat Wassenaar haar geld niet in een schier eindeloos geldver slindend projekt heeft gestoken. Donkere verwachtingen leven er her en der over de exploitatie van zo'n projekt in deze tijd. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen kranf ontvangen: lel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Ptv Alg redactiechef: Rubriekchefs. J Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ptv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PN) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cöro. Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tal. 071-144941.1st. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2