Het gat in de alliantie Washington: pompeus, rijk en arm Amerikaanse houding vriendelijk maar hard -C ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 De relatie tussen West-Europa en de Verenigde Staten staat onder grote druk. Er heerst wederzijdse ergernis over het defensiebeleid, de buitenlandse politiek en het monetaire beleid. Het Amerikaanse embargo tegen de Russische gaspijpleiding onder gelijktijdige voortzetting van de graanexport uit de VS naar de Sowjet-Unie dreigt de Extra transatlantische kloof nog verder te vergroten. Hoe wordt daar in Amerika tegenaan gekeken? Eind september bracht een delegatie van het Jong Atlantisch Samenwerkingsorgaan Nederland (JASON) en enkele buitenstaanders gedurende een week een bezoek aan Washington. JASON, dat zich voornamelijk richt op jonge mensen, geeft voorlichting over internationale vraagstukken, zoals de Oost-West verhouding en de bewapeningsproblematiek, en besteedt de laatste tijd veel aandacht aan de problemen die spelen in de West-West verhouding. Het bezoek aan Washington was georganiseerd in het kader van de Bicentennial, de viering van 200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen de VS en Nederland. De delegatieleden ontmoetten staffunctionarissen van het Congres, die medio november een bezoek aan Nederland zullen brengen, en hadden korte gesprekken met tal van beleidsambtenaren en wetenschappers. Een impressie van het bezoek. door Wim Wirtz De aanleg van de Russische pijpleiding voor de aan voer van Siberisch gas naar West-Europa staat die,week volop in de be langstelling. Elke dag plukken de Amerikaanse kranten wel een bericht uit de stroom van infor matie waarmee de omstre den Sowjet-buis wordt opgetuigd. Op beleidsni veau valt intussen een toe nemende verdeeldheid waar te nemen. Er heerst duidelijke twijfel over het embargo waarmee presi dent Ronald Reagan hel en verdoemenis over de "pipeline" heeft afgeroe pen. In de kranten, maar ook elders, worden discussies gevoerd aan de hand van een bijna klassiek thema: afschrikking versus economisch belang. Steeds meer wordt het em bargo gezien als een onge loofwaardige strafmaatregel die slechts door irrationele motieven wordt gedragen: angst voor een toenemende bewapening in de Sowjet- Unie, een waarschuwing ook aan het adres van de Russen om Polen vooral met rust te laten. Een slechte manier van zakendoen, slechte diploma tie, een slechte buitenlandse politiek, schrijft een van de kranten in een commentaar. Wig De effecten van Reagans af- schrikkingspolitiek worden breed uitgemeten: een nieu we wig in het bondgenoot schap, leedvermaak bij de Russen en nieuwe verliescij fers voor de Amerikaanse economie. Westeuropese, maar vooral Amerikaanse be drijven die in de aanleg van de nieuwe Siberiê-lijn zijn betrokken, worden door het embargo ernstig geschaad. De populariteit van Reagan, die toch al tanende is, wordt hierdoor niet groter. Binnenslands maakt de aan vankelijk lichte spot over het embargo plaats voor irritatie. In een enkele "denktank" wordt de president domheid aangewreven; de voortzet ting van de Amerikaanse graanexporten naar de Sow jet-Unie wordt begrijpelijk genoemd ("Graan wordt ver bouwd, uitgevoerd en opge geten. Technologie kun je ge bruiken voor militaire doel einden"), maar ook ongeloof waardig. In het Congres begint de repu blikein Robert Michel enige stampij te maken. Hij is een fel tegenstander van het em bargo, ondanks zijn politieke geestverwantschap met de president. (Want) Michel komt uit Illinois. Tachtig pro cent van de technologie die nodig is voor de pijplijn, komt daar vandaan. Met na me het bedrijf Caterpillar Tractor Co 23,6 miljard om zet, 86.350 werknemers) wordt door het embargo vrij zwaar getroffen. Niet alleen raakt de fabriek van rijdende pfjpleggers voor 260 miljoen gulden aan orders kwijt; ook vreest het bedrijf voor zijn in ternationale reputatie, die door dit soort sancties ernstig dreigt te worden ondermijnd. Kloof HHHHm In het tv-programma "MacNeil- Lehrer Report", een voortref felijke en veelbekeken actua liteitenrubriek, licht Michel zijn bezwaren nog eens toe. Hij plaatst wat vraagtekens bij het effect dat Reagan met zijn embargo beoogt ("Bij een embargo gaan de Russi sche orders voor de pijplijn naar Japan"). Vervolgens richt hij de aandacht van de kijkers op de alliantie, waar de gasbuis de Westeuropese landen en de VS steeds ver der van elkaar zou doen ver wijderen. Voor de buitenstaander die de ontwikkelingan in de NAVO met grote nieuwsgierigheid volgt, krijgt de pijpleiding in tussen een bijna symboüsche betekenis. De discussies over het embargo vertonen dezelf de elementen die de relaties tussen West-Europa en de Verenigde Staten vertroebe len: de wederzijdse ergernis over het defensiebeleid, de Europese woede over de Amerikaanse monetaire poli tiek, de harde koers van de VS ten opzichte van de Sow jet-Unie en het onbegrip over beider verschillende geaard heid, ideologisch en politiek. De transatlantische kloof te overbruggen blijkt een moei lijk karwei. Voor zover West- Europa een eenheid vormt, zyn er tussen beide continen ten fundamentele verschillen van inzicht over de interna tionale politiek. In discussies Capitol Hill: pompeuze neo-classisistische architectuur en grootschaligheid met hoge beleidsambtenaren van het Witte Huis, het Pen tagon (ministerie van defen sie) en het State Department (buitenlandse zaken) worden die verschillen wel onder kend, maar enige bereidheid van Amerikaanse zijde tot het doen van concessies is ver te zoeken. Ondanks de af en toe optredende nuance verschillen tussen de Ameri kanen onderling, is het beeld dat uit de discussies naar vo ren springt, globaal steeds hetzelfde. De gasten worden allervriendelijkst en met be grip bejegend, maar stoten haast bij voortduring op de harde Ujn die door louter angstgevoelens ten opzichte van het Sowjet-communisme lijkt te zijn ingegeven. Verschillen wmomm In het Witte Huis, waar bewa king en controle sinds de aanslag op Reagan aanzien lijk zijn verscherpt, ver woordt Dennis Blair, stafme dewerker voor Amerikaans- Europese betrekkingen en assistent van onderminister William Clarke, de verschil len in benadering aldus: "Ik Eugene Rostow: "De Russen ver keren in ernstige problemen" (Foto ANEFO) denk dat de Westeuropeanen meer gefixeerd zijn op de nu cleaire bedreiging van hun continent dan op problemen zoals die zich voordoen in Af ghanistan, Polen en Zuid- Oost Azië". De vriendelijk heid: "Maar ik geloof dat de verschillen van inzicht eerder gaan over argumenten en middelen dan over het eind doel. En tenslotte is dat een De eenvoud van Blairs analyse wordt achter de grote grijze zuilen van de departements gebouwen vrijwel niet ge deeld. Het gat in de alliantie wordt in het algemeen diep gaand bestudeerd en met zorg gadegeslagen; de ant woorden op vragen daarover zijn uitvoerig en tot op zekere hoogte genuanceerd. Het bondgenootschap is de VS, blijkbaar, aan het hart gebak ken. Een voorstel van een deelcommissie uit de Senaat om, bij wijze van waarschu wing aan de Europese part ners, het Amerikaanse troe penbestand in West-Europa met 25.000 man te verminde ren, maakt dan ook weinig kans. Een dergelijke operatie maakt de kloof in de alliantie alleen maar wijder, is te duur, en zal waarschijnlijk ook een negatieve invloed hebben op de MBFR-besprekingen over wederzijdse troepenvermin dering, die de twee super machten al jarenlang voeren in Wenen. Senator Charles H. Percy, voorzitter van de se- Richard Perle: "Ik kan u verzeke ren: wij zijn daar echt gevoelig (Foto AP) naatscommissie voor buiten landse zaken, gelooft daarom niet dat het voorstel zal wor den aangenomen. Percy: "Onze eerste defensielijn ligt in Europa. Daarom lopen we niet van West-Europa weg". Druk Maar intussen wordt West-Eu ropa wel onder druk gezet. De defensie-inspanning moet omhoog, de vredesbewegin gen moeten zich temperen, de nieuwe atoomraketten voor de middellange afstand moeten worden geplaatst Het zijn vertrouwde gelui den, die o.m. duidelijk moe ten maken dat de Amerika nen nog steeds bezorgd zijn over de moeizame uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit van december'79 De onder handelingen met de Sowjet- Unie over wapen verminde ring, in Genève, zijn in gang gezet. Maar de plaatsing van 572 nucleaire raketten op Westeuropees grondgebied, stuit hier (Nederland) en daar (België) op groot verzet. De Russen, zo menen de Ameri kanen, spinnen daar goed ga ren bij. "They just sit there and wait", zegt Richard Per le, veiligheidsadviseur op het Pentagon en rechterhand van onderminister Prank Clay. De onderhandelingen in Genè ve lopen langs twee sporen. Sinds november vorig jaar praten de twee supermach ten over een vermindering van atoomwapens voor de middellange afstand en sinds juni van dit jaar over nucleai- De etalage in Georgetown Park, een reusachtig warenhuis in de stijl van het Haagse Babyion, schittert en glanst in het overdadige licht. Een panter van glimmend porselein, op bijna ware grootte, staart mismoedig door het glas. Het etablissement is gevuld met een complete dierentuin. Opgebouwd uit bont gekleurd steen, goudgeel metaal en tropisch hout. De beesten hebben de afmetingen van kleine kinderen. Sommige Amerikanen plegen dit soort sculpturen een plaats te geven in hun toch al vaak vermoeiende interieurs, waar het rococo soms moeiteloos aaneen is gesmeed met kennisculturen uit de jaren tachtig. Het vooroordeel over de slechte Amerikaanse smaak wordt stilaan bevestigd. Elders in Washington nog meer. Lichte verbijstering over de pompeuze neo-classistische architectuur van regeringsgebouwen. Overdonderd door de grootschaligheid van de stad: de brede avenues, de steenkolossen van National Gallery, Smithsonians, Air and Space Museum, Capitol Hill, de uitgebreide monumentencultuur, doortrokken van nationalistische gevoelens en heroïek. Washington D.C. oogt als een welvarende capitool. 's Ochtends lange stromen rijk geklede mensen met vastberaden tred op weg naar hun werk. 's Avonds en *s nachts een blijmoedig en gedisciplineerd uitgaansleven in Alexandria en Georgetown, de voormalige voorstadjes van de oude kolonisten. Het mondaine karakter van de stad, waarvan de bebouwing lijkt te zijn neergevleid op uitgestrekte groene heuvels, krijgt een extra dimensie door de aangename temperatuur die op het scheidsvlak van september en oktober tot bijna dertig graden reikt. Buiten deze cirkel van rijkdom en ogenschijnlijke tevredenheid ligt een ander Washington. Restanten van een Romaanse en Angelsaksische architectuur in Georgetown en Alexandria. Een scala aan Aziatische eethuizen. Penetrante geuren van Mexicaanse hamburgers. Armoede in de zwarte wijken. Veruit het grootste deel van de bevolking is zwart. Velen van hen zijn werkloos, anderen vervullen ondergeschikte füncties: portier, straatveger, werkster, chauffeur van een wrakkige taxi. De armoede wordt tot op de hoogste niveaus in Washington onderkend. Maar ook gerelativeerd of berustend aanvaard. "Je kunt beter hier In Washington armoede lijden dan in New York". En: "Al* je in de sloppen bent geboren, heb je maar één recht: het recht om te overleven". Washington versterkt de indruk van een prestatiegerichte samenleving waarin weinig ruimte is voor belangrijke nuances. De argeloze buitenstaander is geneigd het beeld van een klassenmaatschappij zonder eigen identiteit, te verklaren door het ontbreken van oude sociaal-culturele tradities. Maar schiet daar niet veel mee op. In een week tijd is slechts een globaal oordeel mogelijk: de mensen zijn vriendelijk, maar het systeem is hard. Op beleidsniveau dringt dit beeld zich voortdurend op. Gesprekken met ambtenaren en wetenschappers van "denktanks" verlopen gladjes, maar blijven vaak steken In de harde lijn van het centrale gezag. re raketten voor de lange af stand. De Amerikanen heb ben voorgesteld tot een nul optie te komen. Dat wil zeg gen: ontmanteling van de Russische SS-4, SS-5 en SS- 20 raketten in ruil voor het niet plaatsen van de eerder genoemde 572 raketten op Westeuropees grondgebied. In de visie van de NAVO wordt het evenwicht hier door hersteld. De Russen hebben het voorstel evenwel verworpen onder verwijzing naar de kernmacht van Frankrijk en Groot-Brittan- niè, die niet in de Amerikaan se beschouwingen is opgeno men. Geschrokken wmmm Maar volgens Eugene Rostow, directeur van het Amerikaan se bureau voor wapenbeheer sing en ontwapening, blijven de Russen aan de onderhan delingstafel zitten zolang de NAVO vasthoudt aan het ra- kettenbesluit van '79. "De po sities van beide partijen zijn helder, de weg naar een op lossing is geëffend, maar het is nog niet duidelijk of de Sowjet-Unie bereid is de voorstellen van de Amerika nen alsnog te aanvaarden. De Russen zyn duidelijk ge schrokken van het NAVO-be- sluit tot plaatsing van de mid- dellange-afstands raketten en daardoor geïnteresseerd ge raakt m onderhandelingen. Ze verkeren in ernstige pro blemen, omdat ze zien dat het de NAVO ernst is. En dat moet zo blijven". Op het Pentagon onderstreept Richard Perle, geheel vol gens verwachting, de visie van Rostow en legt hij uit dat ook de Amerikaanse lucht verdediging gebaat is bij een nul-optie en bevriezing van de nucleaire systemen van de Sowjet-Unie. "Als er geen groei optreedt in de bewape ning van de Sowjet-Unie kunnen wij onze luchtverde diging gaan vernieuwen. De B-52 bommenwerper bijvoor beeld, die sterk verouderd is, moet hoognodig worden ver vangen. Maar zolang de Rus sen doorgaan met bewape nen, komen wij daar niet aan toe omdat we met de Sowjet- Unie zullen moeten blijven wedijveren". Als Nederland zou besluiten de kruisraketten niet te plaat sen: "Dan zou er natuurlijk teleurstelling zijn in de NA VO. Maar dat niet alleen. De boodschap die er voor de we reld uit spreekt, zou zijn dat de NAVO niet meer in staat iz moeilijke beslissingen te ne men. En dat tast de geloof waardigheid van het bondge nootschap sterk aan. Ik weet niet hoe de positie van Ne derlandse politici in de NA VO er in dat geval zou gaan uitzien. Maar ik kan wel zeg gen dat landen die nucleaire wapens hebben, in de NAVO meer worden gesteund dan landen zonder kernwapens". Begrip De invloed van een negatieve beslissing in Nederland op de Geneefse onderhandelingen: "Een negatieve beslissing in Nederland zou gevolgen kun nen hebben voor West-Duits- land, dat er tot nu toe overi gens erg duidelijk over is ge weest, en voor België Dat maakt het erg ondoorzichtig. Maar wel duidelijk is dat de Russen in Genève rustig af wachten tot de beslissingen worden genomen. En per soonlijk denk ik dat de be sprekingen in Genève zullen falen als een van de NAVO- partners straks besluit tot niet-plaatsing". De toonzetting op het Penta gon is in korte tijd sterk ver anderd. Na de krachtige uit spraken van minister van de fensie Weinberger en van of- ficièle woordvoerders over de naïviteit en communisti sche gezindheid van westwie vredesbewegingen, heerst er nu - althans met de mond be leden - begrip. (Contacten tussen Moskou en de vredes bewegingen zijn er in de Amerikaanse visie nog steeds. Perle: "Maar ze zijn niet relevant Waar het om gaat is dat de vredesbewe ging bezorgd is over de kern- wapenwedloop En ik kan u verzekeren w\j zijn daar echt gevoelig voor"). De milde opstelling van ambte naren op Pentagon en State Department vermag overi gens geen verbazing te wek ken In eigen land heeft de re gering van Reagan te maken met een oprukkende "freeze movement", die onder aan voering van de democrati sche presidentskandidaat Edward Kennedy zo langza merhand de contouren van een politiek "issue" lijkt te gaan aannemen. In combina tie met de Westeuropese ge voeligheden op het gebied van defensie en buitenlandse politiek dwingt dit tot enige terughoudendheid Onbesproken Of dit ook opgaat voor de be leidsmakers, blijft die week onduidelijk. Op zijn dertien de persconferentie in twintig maanden, spreekt president Reagan uitvoerig over de pro blemen rondom de Ameri kaanse mariniers in Beiroet en de Amerikaanse econo mie. Maar de afschrikking»- Kb tick, de Russische g as- is en het daarmee samen hangende gat m de albantie komen, hoewel actueel, niet aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21