Champignons van de bollengrond Een chimpansee in de regering? ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 Tien bollenkwekers in de Duin- en Bollenstreek voegen een nieuwe cultuur aan hun teelt toe: zij gaan champignons kweken. Een lekkernij die nu hoofdzakelijk in het zuiden van ons land wordt geteeld. De kwekers maken gebruik van hun broeicellen die de komende achttien weken leeg staan. Het telen van de champignons gebeurt in bakken. Een geheel nieuwe methode. Uitgedacht door de Sassenheimer J.W. Lestraden. Hij lanceerde het idee ai enkele jaren geleden, maar toen verdween het in de ijskast omdat men bang was voor overproduktie. Nu echter overduidelijk is aangetoond dat de vraag naar champignons nog altijd stijgt, is Lestraden met zijn uitvinding de markt op gegaan. Op welke bedrijven richt de Sassenheimer zich vooral? En zal het kweken van champignons de bollenteelt op den duur niet aantasten? Afzetgebieden zijn er in elk geval. Niet alleen dichtbij huis, maar ook over de grens. Een feit is wel dat met name het Proefstation voor de Champignoncultuur in Horst de ontwikkelingen in het westen met argusogen zal volgen. Kleine familiebedrijfjes zul len de bollenstreek moe ten aantonen dat er in de champignonteelt een 'dik ke' boterham te verdienen valt. Want de champignon is populair. Daar kan nie mand omheen. Weliswaar kent achttien procent van de Nederlandse huisvrou wen kent de lekkernij nog niet, maar tóch groeit de jaarlijkse produktie ex plosief. Nauwelijks drie jaar geleden werd er 45 miljoen kilo geoogst. Nu, in 1982, is die oogst tot 70 miljoen kilo op gelopen. Plus dat de prijs van de paddestoel nog altijd in de lift zit. Mogelijkheden dus voor de bollenkweker. Maar is die er ook rijp voor? En waarom moeten juist kleine re telers het bewijs aanvoe- Lestraden: "Rijp is die kweker er zeker voor. Maar we willen bescheiden beginnen. Tien of vijftien bedrijven zijn vol doende. Dan blijft het voor door Jan Westerlaken ons te overzien en kunnen we het experiment optimaal be geleiden. Over de belangstel ling van de kwekers mogen we absoluut niet klagen. Die is groot. Je kunt duidelijk merken dat de bollenkweker behoefte heeft om op meer dan één bedrijfspoot te staan." Bewust heeft Lestraden nu, om aan te tonen hoe kinderlijk eenvoudig het telen van champignons is, gekozen voor familiebedrijven. Over het waarom laat de Sassen heimer geen onduidelijkheid bestaan: "Omdat je hier de mensen vindt die niet te be labberd zijn de handen uit de mouwen te steken. Mensen die niet elk moment op de klok kijken of ze al naar huis kunnen. Mensen die bereid zijn 's avonds te werken en ook niet bang zijn om in het weekeinde wat te doen. Dén heb je mogelijkheden". Begrip "Is het eenmaal een begrip, dan vindt die kweek z'n weg wel naar de grotere bedrijven. Bovendien, plukkers zijn er niet nodig. Dat kunnen de te lers zelf doen. Hebben ze de tijd voor. Moet er een grote hoeveelheid worden geoogst, dan kunnen ze met part-ti mers werken." Lestraden heeft hoge verwach tingen van deze nieuwe ont wikkeling in de Bollenstreek. "Ik geef je op een briefje dat dit onherroepelijk verder gaat. Niemand hoeft bang te zijn voor overproduktie. De kwekers hier, dan bedoel ik wel alle 1200, kunnen, schat ik, samen voor een oogst van zo'n vijf tot zeven miljoen ki lo zorgen. En misschien zelfs wel meer. Op de markt brengt die toch mooi 15 tot 20 miljoen gulden op. De ver diensten voor de producent? Rond de 25.000 gulden. Zelf zullen de telers er alleen maar gelukkig mee zijn; ze hoeven vier maanden lang niet naar werk te zoeken en hun lege cellen worden benut." De Bollenstreek zal echter niet op zijn kop staan. De cham pignonteelt zal het bollen- kweken zéker niet naar het tweede plan verdringen. Le straden: "De mogelijkheden zijn niet zo ontstellend groot. Maar er kan aardig wat ge beuren. Mijn verwachting is dat er toch straks minstens twee- driehonderd bollen- boeren champignons zullen telen. Nu zijn ze misschien wat argwanend. Kijken de kat uit de boom. Maar ze zul len er echter aan moeten wennen om meer culturen te kunnen beheren. Het is hier in de buurt wel voorgekomen dat een bollenkweker volle dig is overgestapt op de champignonteelt Vraag Wanneer alle bollenkwekers er hun hoofberoep van zouden maken, zou dat wel eens tot heftige concurrentieslagen kunnen leiden, een markt die wordt overvoerd en noem maar op. Lestraden haalt zijn schouders op bij die gedach te. "Ik vind het nogal wat als de produktie in drie jaar straffe loos kan sUjgen van 45 tot 70 miljoen kilo zonder dat de prijs wordt aangetast, ja zelfs goed oploopt. Natuurlijk, de markt kun je niet bepalen. Eén ding staat zo vast als een huis: er komt steeds meer vraag naar de champignon. Zeker, Nederland loopt wat de consumptie betreft ver achter bij een land als Duits land. Daar worden ze, bij wij ze van spreken dagelijks ge geten. Geen luxe artikel dus. Zo wordt de champignon hier, helaas zeg ik dan, nog wél gezien. Maar je ziet ze toch steeds meer op recepten verschijnen. Dat is een prima ontwikkeling. Tussen de prijs die de kweker vangt en de prijs die de koper in een winkel moet neertel len, zit een fors gat. Een kilo champignons kost in de win kel, ongeveer, negen gulden. De teler krijgt echter niet meer dan drie gulden. De middenstander houdt er met zijn prijsbepaling rekening mee dat hij niet alles ver koopt en een deel moet weg gooien. Over die prijs maakt Lestraden zich niettemin geen zorge- n."Er rolt vandaag of morgen een prijsje uit de bus waar door het mogelijk wordt dat iedereen zich een portie champignons kan veroorlo ven. Als je in de winkel een gulden of zes voor een kilo betaalt, zeg ik, jongens we zijn op de goede weg. Meestal zijn de champignons in doos jes van een half pond ver pakt. Kost dus f. 1,50. Nou, je kunt me niet wijsmaken dat zoiets niét in een krap budget past" Betekenis Champignonteelt in de Bollen streek. Wie had dit ooit dur ven dromen. "Ja", voegt Le straden eraan toe, "en dan ook nog meer verdienen dan je in de bollen doet. Het hele jaar door kun je kweken. Aan de andere kant zit er ook in de teelt van bloembollen be weging. Wy kweken onder kunstlicht zonder gebruik te maken van warmte. Geen ho ge gasrekening meer. Met op merkelijke resultaten. Toch durf ik te beweren dat het te len van champignons een stuk gemakkelyker is dan het produceren van bollen. Na tuurlijk zyn er nsico's". De champignons kunnen, als de kweek niet goed wordt bege leid, besmet worden met de één of andere ziekte. Tenslot te werk je met schimmels. Wat de Bollenstreek betreft: geen zorg. De moeilijke fase in de teelt nemen wij voor on ze rekening. Pas daarna komt het hele spul naar de kwe kers. Met andere woorden: zij kunnen nauwelijks in moei lijkheden komen. Wat wél een voortdurende zorg moet zyn is hygiëne. Elke dag op nieuw moet die onze aan dacht hebben. Ook na de teelt. Iets schoonhouden is niet moeilijk, maar het moét gebeuren." Wie zich aan de regels houdt zal oogsten. Dezelfde kwaliteit champignons als de full-time kwekers in Limburg en Bra bant. Heeft de teler veel tijd en ziet hij kans kleine cham pignons te plukken, dan vangt hij een extra hoge prys. Vijf gulden per kilo; de grote re brengen twee gulden min der op. Kijken we nu eens in de rich ting van de tuinder. Is voor hem hetzelfde weggelegd als voor de bollenkweker? 'Teelt hij met behulp van kunstlicht, dan heeft de tuin der zonder meer mogelijkhe den", aldus Lestraden. "In zulke gevallen werkt hij met dezelfde cellen als die welke voor de bollen worden ge bruikt Wat voor die bollen kweker in de wintermaanden geldt is in de zomer van toe passing op de tuinder. Wat de ontwikkeling betreft, wij zijn er klaar voor. De tuinders zijn gènteresseerd. Zeker hon derd man komt er wekelyks poolshoogte nemen. Ik kan niet anders zeggen, dan dat het storm loopt" Volgen Dr. ir. D. van Griensven, direk- teur van het Proefstation voor de Champignoncultuur in het Limburgse Horst volgt de verrichtingen in de Bol lenstreek zeer nauwlettend. Vindt hij dat er nog plaats is voor champignontelers in Nederland? "De vraag naar champignons stijgt nog immer, ook in het buitenland. Voor de export is er, voor zo ver ik het kan overzien, geen echte behoefte aan uitbreiding. Zouden zich kwekers op die export willen werpen, dan moet dit mond jesmaat gebeuren. In het westen van ons land kunnen er best wat telers bij. Daar is zeker een markt Neem alleen maar Friesland en Gronin gen, daar worden geen cham pignons gekweekt Wanneer de telers zich daarop richten kan dat alleen maar gunstig zijn voor het produkt De be kendheid ervan wordt in elk geval weer groter." Wordt de Bollenstreek een con current voor de kwekers in Limburg? "Voorlopig liggen we er niet wakker van", zegt Van Griensven. "Het is inte ressant wat er in het westen gebeurt en het kan van bete kenis zyn voor de teelt. Het telen in bakken, wat in de bollenstreek voor de deur staat, is goedkoper. Dus kan de prijs omlaag. Dus wordt onze exportpositie sterker. En dat is mooi meegeno- nipulaties om invloedrijke posities te verwerven en te behouden, dan is er politiek overal om ons heen. Buiten het centrale en lokale be stuur: ontmoeten we politiek in ons gezin, op school, op het werk en tijdens vergade ringen. Elke dag veroorzaken we conflicten of zijn we party in die van anderen. We heb ben zowel supporters als ri valen en we zyn zuinig op bruikbare connecties. Deze dagelijkse politiek wordt niet steeds herkend, omdat mensen meesters zijn in het camoufleren van hun bedoe lingen. Politici bijvoorbeeld hebben hun mond vol van idealen en beloften, maar zwijgen zorgvuldig over per soonlijke machtsmotieven. Dat is geen verwyt; we spe len dit spel namelijk alle maal. En in dat opzicht ver schilt de chimpansee - geluk kig - nog van het politieke dier op twee benen Vliegen Bioloog De Waal constateert op basis hiervan „Chimpansees tonen hun motieven open en bloot Hun belangstelling voor macht is niet groter dan die van de mens. maar is be ter zichtbaar" In dat geval zal dus nog het een en ander moeten worden nageaapt Het is voor te stellen dat poli tici geschokt zullen reageren op de opzienbarende inhoud van het boek Chimpansee Politiek, want het is toege staan elk dier met een ander te vergelijken zolang je maar van de mens afblijft. Daar mee heeft die mens zichzelf bestempeld tot heilige koe van het dierenrijk en dan is er nog iets: chimpansees steken elkaar na een conflict de hand toe om elkaar daarna als blijk van verzoening te gaan vlooien Dat laatste heb ben we politici nog nooit zien doen - die laten nog niet eens eikaars vliegen vangen Chimpansees: meesters in het profijtbeginsel, alleen is samen delen ze eigen... (Foto anp» De Griekse wijsgeer Aristo- telis noemde de mens al een politiek dier. En met die opmerking schoot hij duidelijk in de roos. De bioloog Frans de Waal kan na een intensieve studie die uitspraak alleen maar bevestigen. In zijn on langs verschene boek "Chimpansees-Politiek" schrijft hij: ,,Het politieke bedrijf blijkt onderdeel van een eeuwenoude erfenis die we delen met onze naaste verwanten, de chimpansees". De Waal heeft - of hij het nu leuk vond of niet - moeten constateren dat de chimpan sees zeer bedreven zijn in po litiek gemanoeuvreer. Zelf zegt hij hierover: „Hun maat schappelijk leven is vol machtsstrijd en machtswis selingen, verdeel-én-heers methoden, coalities en onder handelingen. Vrijwel alles wat in de wandelgangen van onze eigen politiek gebeurt, is in embryonale vorm in het maatschappelijk bestel van een chimpanseekolonie terug te vinden". Toeval Het is overigens geenszins de bedoeling van de bioloog ge weest politici in zijn boek - al dan niet verkapt - ten tonele te voeren. Elke gelijkenis be rust dan ook op toevallighe den, maar het staat iedereen uiteraard vrij de schoen aan te trekken die hem past. Het zien van chimpansees - en dat kan niemand ontkennen stemt dierentuinbezoekers steeds weer vrolijk. De Waal merkt in zijn boek op: „De clowns van de dierenwereld zouden zich uitstekend thuis- voelen in een politieke arena. Het machtsstreven en het profijtbeginsel van de chim pansees zijn zo uitgesproken Informateur Scholten had er ln de afgelopen weken goed aan gedaan het Binnenhof eens voor een dagje de rug toe te keren om de kolonie chimpansees in het Dierenpark Wassenaar rustig gade te slaan. Wellicht dat hij tot interessante ontdekkingen was gekomen die hem verder hadden kunnen helpen bij zijn werkzaamheden. Want politiek bedrijven en apestreken vertonen een opmerkelijke verwantschap. dat iemand het eens waagde mij te verrassen met de vraag: wie beschouwt u als de grootste chimpansee van onze regering...?" De Waal schuwt in zijn boek niet de chimpansees een ho ge strategische intelligentie toe te meten en verder merkt hij op dat het zonneklaar is dat veel chimpansee-man netjes aan hun streven naar een hogere status heel wat energie besteden en er ernsti ge verwondingen voor over hebben. „Kennelijk blijft machtshonger niet tot dieren in dierentuinen beperkt". door Rob Hirdes Er verder over uitweidend: „Er hangt een taboe rondom het woord macht Wanneer we over macht spreken hebben we het altijd over iemand an ders. Als we het over onszelf hebben noemen we het liever het nemen van verantwoor delijkheden". Een niet onaar dige opmerking, want hoe vaak kun je een dergelijke uitspraak niet vernemen in politiek Den Haag, vooral ten tijde van een kabinetscrisis of -formatie. Gedrag In zyn boek voert De Waal de mens als een sprekende aap op. ..Maar ook zyn gedrag verschilt in wezen niet veel van dat van een chimpansee Mensen houden zich bezig met verbale gevechten zoals provocerend, of imponerend woordvertoon, verontwaar digde interrupties, verzoe nende opmerkingen en ga zo maar door. Als diezelfde mensen hun toevlucht zou den nemen tot handelingen in plaats van woorden is de overeenkomst tussen chim pansee en mens nog groter Chimpansees krijsen en schreeuwen, slaan met deu ren, gooien met voorwerpen, roepen om hulp en maken het na afloop met een vrien delijke aanraking of omhel zing weer goed". Nog een constatering van de bioloog op basis van zyn stu die: „Samen delen is mensa pen eigen". Waar hebben we die leuze al eens eerder ge hoord? Als we de politiek in grote trek ken definiëren als sociale ma-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19