NORON-stad: slaapstad of slokop? "Bunkers zijn van historisch belang" Verzet tegen actie Hoogheemraadschap Fietsroute door duinen gesloten Forse straf geëist tegen Hagenaars FNV woedend over vertrek bedrijf uit Valkenburg Iets meer dan tien jaar heeft de gemeente Haarlemmermeer om binnen haar grenzen twintigduizend woningen te bouwen: 15.000 huizen voor mensen die in Zuid-Kenne- merland en De Meerlanden geen onderdak kunnen krijgen; 5000 woningen om de eigen inwoners aan woonruimte te kunnen helpnen. Kortom: Haarlemmermeer is aangewezen als groeikern. NORON (NOta Ruimtelijke ONtwikkeling) is die kern genoemd. Het wordt géén nieu we stad. Haarlemmermeer vindt 26 dorpen meer dan voldoende. De huizen worden, voor wat NORON betreft, bij Hoofddorp (8500) en Vijfhuizen (6500) gebouwd. Vijftienduizend woningen zijn niet niks. Zij vragen dan ook een dagelijkse zorg van het gemeentelijk apparaat. Een zorg waarmee vooral mevrouw Wil de Vrey, wethou der van ruimtelijke ordening, is belast. Praten over een nieuwe stad, die eigenlijk geen stad is. Praten over moeilijkheden die daarbij moeten worden overwonnen. Praten over de vraag of er nog wel voldoende ruimte overblijft om te 'bewegen'. Praten over werkgelegenheid voor 45.000 nieuwe bewoners van de polder. Enfin, het woord is aan de wethouder. Haarlemmermeer bouwt in tien jaar 20.000 woningen Streek Vijfhuizen, het dorp dat vreest zijn eigen, dorpse karakter kwijt te raken door de bouwplannen van de gemeente Haarlemmermeer. Wethouder mevrouw W. de Vrey-Vringer: "Leefbaarheid staat vóc Het dorpje Vijfhuizen staat op scherp. De hechte en beslo ten gemeenschap ziet met angst en beven de komst van 6500 woningen tegemoet. Angst voor het aantasting van het dorpskarakter, angst ook om door die grote bouw- stroom volledig te worden weggedrukt. Even hadden de Vijfhulzers nog een vleugje hoop. Het aanleggen van nieuwe wegen en bruggen' over de Ringvaart zou veel kos ten. Zoveel dat het rijk zijn han den hiervan zou terugtrekken. Valse hoop, zou later blijken. Want het rijk vindt het plan bij Vijfhuizen haalbaar. Dus komt er geld op tafel. Voor die wegen, voor die bruggen. De dorpelin gen wachten nu op het bestem mingsplan. Daar kunnen zij be zwaren tegen indienen. Aanvankelijk zag het er voor Vijf huizen best rooskleurig uit. Het dorp zou in het geheel niet wor den aangetast. Alle woningen die de groeikern Haarlemmermeer zou bouwen, zouden in en rond Hoofddorp tot stand komen. La ter bleek dit niet haalbaar. Het plan werd gesplitst en Vijfhuizen werd van het ene op het andere moment van dorpje tot stadje ge bombardeerd. Als al die woningen er eenmaal staan, het is dan inmiddels 1995, dan is de nood nóg niet opgelost. Noord-Holland heeft dan nóg eens eenzelfde hoeveelheid hui zen nodig om iedereen aan een dak boven het hoofd te helpen. Haarlemmermeer heeft al laten weten niet verder te willen gaan dan de plannen die er nu liggen. Waarheen dan? Het is nog een open vraag. Wel zijn er gedach ten uitgesproken. Rond het Noordzeekanaal óf in de Boven kerkerpolder bij Amstelveen óf bij Hillegom. Die laatste moge lijkheid is wat problematisch, omdat Hillegom in Zuid-Holland ligt. De NORON komt er om een deel van de woningnood in Noord-Holland op te lossen. Apparaat De 26 grotere en kleinere dorpen in Haarlemmermeer tellen samen ongeveer 80.000 inwoners. Daar is het gemeentelijk apparaat op afgestemd. Is het voor dit appa raat geen té grote opgave om bin nen nauwelijks tien jaar een res pectabele stad als NORON. met 45.000 inwoners, uit de grond te stampen? Wethouder De Vrey: "Ik denk dat we voldoende mankracht in huis hebben om alles naar behoren na te lopen. We zijn nu bezig met het opzetten van de organisatie, zodat het allemaal gladjes ver loopt als de gang er eenmaal in zit. Je moet er geleidelijk in groeien. Vanzelf moet je uitkij ken niet té veel mankracht in vaste dienst te nemen. Zodra een taak voorbij is, bestaat die baan niet meer. We huren dus ook De zorg die NORON vraagt is groot. Héél groot zelfs, beweert mevrouw De Vrey. "Maar", rela tiveert zij, "we hebben die taak bewust op ons genomen, doen het dus graag. Je moet je wel constant op die zaak concentre ren en er voor waken dat je alle functies in de gaten houdt. Een zwakke schakel kun je niet heb ben. Anders valt het hele plan in elkaar. Nogmaals, wij vinden het een voorrecht dit te mogen doen. Maar Haarlemmermeer heeft niet in de ry gestaan om als groeikern te worden aangewe zen." Wat is nu eigenlijk de essentie van een groeikernAlleen maar slaapstad zijn? Of komt er ook nog wat anders voor kijken? Mevrouw De Vrey geeft er deze uit leg aan. In een groeikern woon je, werk je en recreëer je. Zowel oud als jong. "Wij proberen te zorgen voor werk dichtbij huis en sportaccommodaties naast de deur. De mensen hebben daar recht op. We praten al een poos met Nissan (importeur van de Datsun) uit Japan. Eind dit jaar valt de definitieve beslissing of het bedrijf naar ons komt of naar Amsterdam gaat. Kijk, zo'n be drijf brengt een vracht werkgele genheid met zich mee. Waar het precies moet komen, we denken in de buurt van Nieuw-Vennep." Centrum Naast het huizen bouwen voor an deren en bedrijven aantrekken moet alles en iedereen redelijk goed bereikbaar zijn. En van be lang zijn voorzieningen als een centrum. Wethouder De Vrey: "Over een jaar of twee beginnen we in Hoofddorp met het bou wen van een winkelcentrum. Dit krijgt een oppervlakte van 53.000 vierkante meter. Ja, ik denk dat je hier wel mag spreken van een centrum op stadsniveau. Van al les komt erin: een bioscoop, kan toren, horeca, een cultureel cen trum noem maar op. Het is de be doeling dat we hiermee in 1985 een begin maken. Rond sin terklaastijd in het jaar erop moet dit complex er staan." Zo'n jjipanttach plan als NORON, slokt dit niet alle ruimte op die Haarlemmermeer nu nog heeft? Gaat het agrarisch karakter van de polder nu niet verloren? Geen enkel punt, beweert me vrouw de gemeentebestuurder. "Bijna tweederde van Haarlem mermeer blijft agrarisch. Twaalf duizend hectare blijft er onbe bouwd. Voldoende? Ja, dat ge loof ik wel. Helaas is er, voor wat de boeren betreft, niet altijd aan te ontkomen dat zij hun grond moeten verkopen. Vragen ze om vervangende grond, dan probe ren wij iets voor hen in de Flevo- polder te vinden. Dat is het min ste wat je kunt doen. Wij zijn nu bezig met het aangeven van plek ken waar in de komende jaren absoluut niet mag worden ge bouwd. De boeren hebben deze polder opgezet. Zij hebben ook het eerste recht. Vandaar het openhouden van die stroken.** Geborgen Hoe gaat de Haarlemmermeerpol der er in de toekomst uitzien? Een vraag die velen zich zullen stellen. "Wij hebben", zegt me vrouw De Vrey, "behoorlijk wat jonge inwoners. Daarom willen we zó bouwen, dat zij zich gebor gen voelen. Bouwen dus naar de behoefte die er onder die mensen leeft. Een koper of een huurder van een woning geeft dit aan." door Jan Westerlaken Wat er al zo zal verrijzen: veertig procent twee- tot driekamerwo ningen, veertig procent drie- tot vierkamerwoningen en twintig procent vijfkamerwoningen. Voor de zogenaamde van Dam eenheden is geen plaats in NO RON. De vraag ernaar is nihil. Twintig procent van de totale be bouwing zal bestaan uit flats, maar niet hoger dan achttien me ter. Over het waarom daarvan vertelt de wethouder: "We willen beslist geen tweede Bijlmermeer wor den. Bij ons wordt er consument- gericht gebouwd. Van alle party- en (bouwer, architect, stede- bouwkundige en noem maar op) eisen wij het beste. De bouwkos ten moeten niettemin zo laag mo gelijk blijven." Het energievraagstuk krijgt volop aandacht in NORON. Waar ge bruik kan worden gemaakt van de zon, daar wordt er gebruik van gemaakt In sommige geval len, zo is uitgerekend, kan dit wel de helft in stookkosten sche len. Als het zou kunnen, zou me vrouw De Vrey de grond zodanig willen verkavelen, dat alle hui zen een gunstige stand voor de zon zouden hebben. "Helaas", bedenkt zij zich, "kan dit niet. Maar we zullen zeker optimaal de zon benutten." NORON biedt ook mogelijkheden voor experimentele bouwvor men. De Haarlemmermeer doet daartoe mee aan een internatio nale woningbouwprijsvraag. Het doel is om binnen de sociale wo- mngbouwgrenzen een zo hoog mogelijke woonkwaliteit zien te bereiken. Met andere woorden: nieuwe ideeën krijgen een kans om in de praktyk te worden ge toetst Kubus Verwacht de wethouder er wat "Ach, er kan best wat uitkomen. Maar het moet geen kubus of een bol worden. Want daar kan een mens niet in leven Het moet een huis zijn dat gewoon op de grond staat. Ook niet in een boom of zo. Gekke vormen, nee. daar voel ik weinig voor. Misschien zyn die dingen leuk voor de wetenschap. Ik zie er geen mensen in wonen Zonder steun van het rijk is het KATWIJK/NOORDWIJK - "Ge neuzel en idioot". Met deze woor den typeert bunkerenthousiast Dolf Krol de argumenten van het Hoogheemraadschap van Rijn land om de bunkers in de Kat- wijkse en Noordwijkse duinen te vernielen en onder het zand te begraven. Het Hoogheemraadschap zegt dit te doen omdat de bunkers een bedreiging voor de instandhou ding van de zeewering zouden zijn en gevaarlijk voor kinderen. Maar Krol en zijn vrienden Dik Winkelman en Eylerd Harmsen vinden de wat zij noemen vernie lingen doodzonde, want volgens hen zijn het unieke overblijfse len uit onze recente geschiede nis. "Die bovendien nooit m terugkomen", zo voegt Krol aan toe. "Omdat de oorlogsvoe ring zodanig is veranderd dat waarschijnlijk nimmer m< kustverdedigingswerken in deze vorm gebouwd zullen worden. Hij heeft daarom deze week in de krant een advertentie geplaatst waarin hij de lezers oproept om de in zijn ogen afschuwelijke vernielingen zélf te gaan bekij ken en daaruit hun eigen conclu sie te trekken. Tot op heden zijn hierop nog geen reacties binnen gekomen maar de drie vrienden weten zeker dat er meer mensen zijn die er net zo ajs zij over den- iÖegaal Zij zijn enkele jaren geleden en thousiast geworden na een "ille gaal" bezoek aan de ondergrond se verdedigingswerken. Boeken KATWIJK - Een deel van de fietsroute door de duinen tussen Katwijk en Noord- wijk is voor de duur van een half jaar afgesloten. Het betreft het traject bij de Buitensluis in Katwijk. Fietsers worden vanaf de Boulevard nabij hotel-res taurant Savoy omgeleid via de Rijnmond, Binnensluis en het parkeerterrein aan de Noordduinen. De omleiding heeft plaats op verzoek van het hoogheemraadschap van Rijnland in verband met de verlegging van het Uitwate ringskanaal en de bouw van een nieuwe sluis. Tegen de tijd dat de omleiding wordt opheven zullen de fietsvoorzieningen ter plaat se zijn verbeterd. Er komt een betere aansluiting over de nieuwe buitensluis, het terrein wordt geëgaliseerd en er zal een fietsenstalling worden aangelegd bij de af rit van het parkeerterrein. Maginot-linie in Frankrijk be zocht. Het is niet zozeer het militaire as pect wat de drie vrienden in de bunkers in de Katwijkse en Noordwijkse duinen zo aantrekt, als wel het historische. Zo zeg gen ze het ronduit belachelijk te vinden dat bijvoorbeeld wel een eeuwenoude vesting als Naarden als monument in stand wordt ge houden, maar er binnen korte tijd van de bunkers uit onze meest recente geschiedenis niets In de Katwijkse en Noordwijkse duinen ligt een uniek bunker complex, weten ze. "In Katwijk de enige in Nederland overgeble ven Wehrmacht-kustbatterij", al dus Krol. Van het Noordwijkse bunkercomplex hebben ze in middels grote delen in kaart ge bracht. Hieruit blijkt dat de ver schillende bunkerkamers door een gang van "minstens" twee honderd meter worden verbon den. De drie enthousiastelingen verblij ven er zó graag dat ze er zelfs ver jaardagen hebben gevierd. "Je kunt er tenminste herrie maken zonder datje iemand stoort", leg- een ze voordeel hiervan uit. Ze hekelen de vernielingen die in de loop van de jaren al door be zoekers maar ook door de officië le instanties aan de bunkers zijn toegebracht. Daarom konden ze dikwijls hun onderzoekingstoch ten door de gangen niet voortzet ten. "Want vele gangen zijn op zettelijk ingestort door er met zware vrachtauto's over te rijden rechtszijn woedenet, over de sloop t door Hans Sonders Dit in tegenstelling tot de eigenlij ke bunkerkamers die muren en daken hebben van enkele meters dik. "Die kunnen toch onmoge lijk een verzwakking van de dui nen betekenen", zegt hij veront waardigd. Maar om toch elk risico te vermij den dat er kinderen in de bun kers komen die over puin strui kelen of in gaten vallen, zoals en kele jaren geleden is gebeurd, stellen de drie een andere oplos sing voor. "Sluit de bunkerirv gangen goed af met bijvoorbeeld gewapend beton. Dan voorkom je problemen en het nageslacht heeft dan toch nog een tastbare herinnering aan de Tweede We reldoorlog". Het liefste zouden ze echter zien dat bijvoorbeeld de bunkers in de Noordwijkse duinen zodanig zouden worden opgeknapt dat er bijvoorbeeld een legermuseum in kan worden gevestigd. "Een betere plaats hiervoor kun je toch nauwelyks bedenken". Krol haalt hierby een reclame-uit zending van de rijksoverheid zelf aan waarin deze het publiek voorhoudt om toch vooral eerst na te denken voordat ze iets sloopt wat mogelijk van histo risch belang is "Maar zelf doet ze niet anders", oordeelt hij verwij tend. DEN HAAG/SASSENHEIM - Offi cier van justitie mr. Van der Ham heeft gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een dertigjarige en een negentienjarige Hagenaar gevangenisstraffen geëist van respectievelijk tien en vyf maan den waarvan drie voorwaarde lijk. Het duo had in juli van dit jaar in gebroken in een huis aan de Rijksstraatweg in Sassenheim. De buit bestond onder meer uit huishoudelijke apparatuur, zoals een tv. Na de braak stak de jong ste van het tweetal wat meubilair in brand. De schade bleef be perkt tot de inboedel. Tegen de negentienjarige man zei de officier het onbcgrypelyk te vinden dat iemand zich had laten verleiden tot zo'n misdaad Om dat de man geen strafblad had, wilde mr. Van der Ham niet ..al te diep in de strafbuidel tasten". Maar gezien de ernst van de fei ten eiste de officier vijf maanden, waarvan drie voorwaardelyk. De oudste verdachte bleek echter al over een lang strafblad te be schikken. Bovendien zou hij vol gens de officier zyn compagnon hebben aangezet de brand te stichten. D~t was onder meer de reden de eis hoger te laten uitval len. De advocaat van de dertigja rige man pleitte echter voor cle mentie, omdat de man ih Haar- leve be? en. Uitspn VALKENBURG - Bestuurder Frielink van de Federatie van Nederlandse Vakv eremgin- gen (FNV), sectie klnnnu- taal, is woedend over het plotselinge vertrek van het betonbewapeningsbedryf Hora bv uit Valkenburg De dertig meest buitenlandse werknemers van dit bedryf hebben afgelopen vrijdag te horen gekregen dat zy zich 6 december op de nieuwe ves tiging in Laren (NH) moeten melden. Hierover was noch met de werknemers noch met de vakbeweging vooraf gesproken. "Voor ons was het een volsla gen verrassing", aldus Frie link. Hy herinnert eraan dat de vakbond met het bedryf. dat geen ondernemingsraad kent. vorig jaar was overeen gekomen dat in plaats daar van een overlegorgaan in het leven zou worden geroepen. Hierin zou een eventuele ver huizing aan de orde hebben moeten komen Dit overleg orgaan is volgens de vak bondswoordvoerder even min ooit van de grond geko- Fnelink probeert al enige da gen om directeur Hommel van Hora te spreken te kry- gen. Evenwel zonder resul taat Hy stelt indien genoeg doening voor het personeel uitblyfi. acties tegen het be drijf in het vooruitzicht in antwoord op de plotselinge en naar zyn mening veel te laat aangekondigde verhui zing Over de aard hiervan wilde hy echter nog mets kwijt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21