"Ik heb geen schuldgevoelens W WCT-toernooi een regelrechte flop AZC: met twee zeges verder.. Lotto Geels tekent bij NAC Scylla met degradatiezorgen èn De Kruiff op Europees avontuur ZIJL/LGB-VZC VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Vanavond sleutelduel met OSC BELGRADO - AZC/Microlife heeft vanavond tegen OSC Boedapest de sleutel in handen, die de deur naar de finales kan openen. Hijst de Alphense ploeg zich na het duel tegen de Hongaren als winnaar uit het Joegoslavische bassin, dan zal de équipe van trainer George Geurtsen vrijwel zeker de laatste vier van het Europese toernooi voor bekerwinnaars bereiken. De zondag te bestrijden Duitse afvaar diging, Duisburg, wordt in het Hollandse kamp bepaald niet als on overwinnelijk gezien. "Met twee zeges in de koffer gaan we verder Europa rond",luidt de lijfspreuk van de Alphense poloploeg. Derhalve zal AZC het als een te leurstelling ervaren wanneer de eindfase van het internationale polotoernooi niet wordt bereikt. OSC speelt in Hongarije niet de eerste maar de zevende viool. Het Alphense waterpolo-talent Ewoud van Winsen ziet daarom winstkansen. "Maar dan moeten we wel beter spelen als tegen LZ afgelopen dinsdag", is de 18 jari ge atheneum-scholier zich be wust. "Ondanks de 17-4 zege was het vooral aanvallend niet best. De hoge uitslag zegt meer over de zwakte van LZ". Vier vette zeges heeft AZC inmid dels in de knip. Die "geprogram meerde" overwinningen hebben de motivatie van de blonde po- loêr echter nog niet aangetast. "Ik vind het leuk om een tegen stander met meer dan tien goals verschil op te rollen. Goed, tegen LZ ging het mis, maar die ploeg heeft in vergelijking met vorig jaar heel veel kwaliteit ingele verd. Die gasten waren zo zwak, dat we uit concentratie raakten. Verleden week tegen VZC/Rit- meerster in Veenendaal was het veel interessanter. We wonnen wel met 14—4 maar we waren vermoeid èn voldaan". Impuls Het zegt genoeg over de sterkte van dit AZC. De Hagenaars Veer en Misdorp hebben het team im pulsen gegeven, waar jongeren als Van Winsen en Pielstrom van profiteren. "Wij moeten straks klaar staan", weet Van Winsen, "als de routiniers ermee kappen. Vandaar dat de jeugdopleiding erg belangrijk is. Die is bij AZC wel goed geregeld, zodat er nu en dan talenten komen bovendrij ven. Voor een ploeg als De Zijl zie ik het daarom somber in. Met Vreeburg, Harteveld en de Van Belkums hadden ze in Leiden destijds een uitstekende lichting, maar er zit momenteel niets ach ter. Een Europacup-avontuur, en dat zit er straks dik in, zal de ploeg op de been houden", ver moedt Van Winsen. AZC daarentegen heeft het vizier gericht op de toekomst èn het re sultaat. De ploeg kan vanavond alvast een stap in de goede rich ting zetten. ROB ONDERWATER Publiek laat het afweten, Clerc ook AMSTERDAM - Het WCT-toernooi in Amsterdam wordt tot nu toe opzichtig genegeerd door het publiek. Ook op de tweede dag van het tennisgebeuren in de RAI waarmee „olieman" Lamar Hunt de Nederlandse markt wil heroveren, was de belangstelling gering. Met slechts 800 kijkers werd het totaal over drie „zittingen" (twee avonden, één middag) op ongeveer 1800 gebracht. Nog heel ver verwijderd van het streefgetal van 22.500 waarmee de organisatie quitte zegt te spelen. BREDA (GPD) - Ruud Geels heeft gisteravond een contract voor tweeëneenhalf jaar getekend bij NAC. Daar was een bedrag mee gemoeid van 425 duizend gulden. De Oosterhoutse suikerwaren- fabriek Jamin sprong financieel bij, waardoor na enige twijfels de transfer in no-time beklonken was. Theo Verlangen vertrekt aan het einde van het seizoen als trai ner bij FC Groningen. Hij is daar dan zes jaar actief geweest. Hij heeft reeds contacten met een andere vereniging. De naam hield hij geheim. De hoop is gevestigd op het week einde, maar of de publieksexplo- sie daarin zal komen, valt te be twijfelen, nu na Vilas ook Clerc al uit het toernooi is gemept. Na hun uitschakeling en de afschrij ving van de Indiër Vijay Amritr^j (met hoge koorts in Londen ge bleven, zijn invaller was Eric Fromm), berust de taak om het evenement boeiend te houden op de schouders van Fibak en de Spanjaard Hiqueras. Die laatste versloeg gisteravond Bruce Man- son (6-4, 1-6, 6-3). De als tweede geplaatste Argentijn Clerc deed gisteravond laat niet eens een po ging om te verhullen dat hij er geen zin in had. Jose Luis Da- miani uit Uruguay (25) profiteer- r be- beter de er gretig van om zijn 2 scheiden pretatielijst eei aanzien te geven. Hij won moei teloos met 6-3,6-2. Het is dan ook maar zeer de vraag of het hen zal lukken het toernooi in de belang stelling te houden, want de uit straling van hun naam is toch al niet zo groot. Voorlopig trekt het sfeerloze ge beuren in de RAI. waar de ruiters van Jumping Amsterdam zo zou den kunnen gaan trainen, in elk geval relatief meer publiciteit door de aangekondigde demon straties van de stichting VN-Jaar voor de sancties tegen Zuid-Afri- ka. De eerste actie tegen het mee spelen van de Zuidafrikaan Cur- ren viel woensdagnacht nauwe lijks op. Het ene spandoek dat werd ontrold („Geen sportcon- tacten met Zuid-Afrika") werd al zeer snel weer opgevouwen op dringend verzoek van hoofd- scheidsrechter Bon, waarbij de partij Curren-Mottram even werd stilgelegd. Dat Amsterdam het WCT-gebeu- ren kwijtraakt is wel zeker, want het toernooi dreigt uit te lopen op een regelrechte flop en verlies leidende plaatsen worden zonder LEIDEN - Het enige hoogtepunt, zij lacht schamper om die kwalificatie, in haar carrière is een 'verloren' wedstrijd. Sandra de Kruiff maakte er in april jongstleden naam mee. Voor haar slechts een zilveren plak, helemaal zo gek nog niet want voor de complete nationale tafeltennis-selectie was op de Europese kampioenschappen in Boedapest niet meer weggelegd dan een figurantenrol. Eén uitgezonderd: alle belangstelling spitste zich toe op Bettine Vriesekoop, die als in een roes de hoogste trede op het Europees podium besteeg. Drie doden na duel Haarlem HAARLEM (GPD) - Volgens of ficieuze berichten zijn er vlak na de wedstrijd tussen Spartak Moskou en Haarlem onder de toeschouwers drie doden gevallen. Volgens de zelfde kanalen vielen in het gedrang, dat na afloop in het Lenin-stadion ontstond toen een groot deel van het 20.000-koppige publiek be trokken raakte bij een mas sale valpartij, tevens 60 ge wonden. Bij de Nederlandse ambassade in Moskou was het officiële bericht binnengekomen, dat drie doden waren gevallen. Dit werd later ook bevestigd door Russen, die Haarlem- fans begeleidden. Er waren geen Nederlanders betrok ken bij het incident. Sommi gen moesten wel een goed heenkomen zoeken. De heer Van den Bosch uit Haarlem, die samen met zijn vrouw en vier andere sup porters te midden van het Russische publiek zat: „Al tijdens de wedstrijd waren er constant ruzies en vecht partijen. Politiemensen had den het zwaar te verduren, omdat zij voortdurend met sneeuwballen werden beko geld door jongelui. Na af loop ontstond het gedrang, toen een groep van veertig personen uit baldadigheid tegen de stroom mensen, die vanaf de tribune op weg wa ren naar de uitgang, in ging lopen". „Op de door sneeuw en ijs spiegelgladde trap, die hele maal van boven naar bene den liep, werd het toen een chaos. Ik ben er gelukkig net op tijd aan ontkomen. Het was een vreselijk gezicht, al die men sen die over elkaar vielen. Dat er doden of zwaarge wonden bij zijn gevallen, heb ik pas veel later verno men, omdat ik zo snel moge lijk weg ben gevlucht". De Hazerswoudse kampioene maakte haar vriendin deelgenoot van het succes. In het dubbelspel bleek het duo niet te verslaan. Het werd 'slechts' zilver, omdat juist op aandringen van Sandra de Kruiff voor de finale werd af gezegd. "Ik weet hoeveel pijn Bettine leed", sprak de Scyllaan- se destijds uit respect voor de door een hielblessure gekwelde Vriesekoop. Het duo werd als verliezer aangewezen, voor zover De Kruiff zich kan herinneren was dat tot op heden haar laatste 'officiële' verliespartij... Morgen komt daar in Zagreb, waar Mladost als gastvrouw voor Scyl la fungeert tijdens de eerste ron de om de Europa Cup voor landskampioenen, de volgende nederlaag bij en in dat geval lijkt het gedaan met De Kruiff als ver schijning aan de pingpongtop. Ruim een maand geleden kon digde Joan Haanappel in AVRO's Sportpanorama reeds haar afscheid aan, maar de Leid- se was ter plekke om te vertellen dat het zó ver nog niet was. Er waren problemen, ja. De Kruiff dreigde verloren te gaan omdat het bestuur van de Nederlandse Tafeltennis Bond haar verbood deel te nemen aan de herencom petitie, zoals ook Bettine Vriese koop inmiddels al weer menig jaartje doet. In de damescompe titie is Sandra de Kruiff uitgeke ken. Zij treft daar geen enkele te genstand en halverwege het vori ge seizoen deed zij afstand van competitie-verplichtingen en viel zo nu en dan in. Scylla werd landskampioen. Bij aanvang van deze competitie meldde De Kruiff zich definitief af, alleen tij dens het Europese avontuur is zij van de partij. Krampachtig Twee jaar sleept deze kwestie. Ten overstaan van tv-kijkend Neder land en in het bijzijn van NTT'B- bestuurder/-woordvoerder Eg- bert Welsink (in Boedapest te vens chef d'équipe van de Neder landse ploeg) laakte Sandra de Kruiff de halsstarrige houding van het bondsbestuur. Beide partijen kwamen, krampachtig discussiërend, ook toen geen stap nader bijelkaar en het valt ook niet te verwachten dat aan komende week overeenstem ming wordt bereikt. Nu nadert de ontknoping. Als de bondsraad van de NTTB volgende week za terdag geen dispensatie zal verle nen, valt het doek voor Sandra de Kruiff. "Dan stop ik ermee en wil helemaal niemand iets meer te maken hebben". "In april", weet de tafeltennisster, "was meer dan de helft binnen de Bondsraad vóór. Ik had het publiek op de hand. Maar de voorzitter van de NTTB stelde de stemming uit. Het plan moest nog bestudeerd worden, terwijl dat er al twee jaar lag. Zij zouden vervolgens met een voorstel ko men, maar nooit heb ik wat ge hoord. Ineens word ik namens een tv-sportprogramma opge beld om een reactie op het feit dat ik geen dispensatie kreeg. Een of andere speciale commis sie zou afwijzend hebben geadvi seerd. Nu nog heb ik nooit offi cieel het waarom gehoord". Maar Sandra de Kruiff kent de re denen, al verklaart zij die stuk voor stuk ongegrond. "De NTTB zegt dat zij twintig jaar geleden hebben gevochten voor een da mescompetitie. Die willen ze be schermen. Niet erg progressief, noem ik dat. Ik weet niet waar voor ze bang zijn. De damescom petitie ligt op zijn achterste. Als ze zo doorgaan raken ze alle top- speelsters kwijt. Nu gaat het al leen om mij, maar over een paar jaar komen ook Ellen Bakker en Stephine Kloppenburg. Ze heb ben wel meer rare ideeën. Ik moet eerst op de Europese rang lijst staan, op die grond is ook aan Bettine dispensatie ver leend. Maar ik heb nü sterke te genstanders nodig om op dat ni veau te komen". En er zijn meer kronkels in het NTTB-beleid, als Sandra de Kruiff begrijpt het allemaal niet je De Kruiff mag geloven teveel om in een paar tekstvelletjes te vatten. Wat te denken van het feit dat op afdelingsniveau heren en dames wel in een gemengde competitie spelen... Reclame "De Bondsraad is, zeker door ie mand als Welsink makkelijk te bënvloeden. Er worden nooit vragen gesteld, er zitten geen topsporters in. De leden komen alleen voor hun eigen belangen op. Ze vergeten dat topprestaties een heel goede reclame beteke nen, waar een bond het van moet hebben". Dat mag wel blijken uit het en thousiasme, dat het Europees kampioenschap van Vriesekoop teweeg bracht. De zilveren twee de plaats in het damesdubbel tel de ook mee en sterkte Sandra de Kruiff in de overtuiging dat de Europese top haalbaar moet zijn. Alleen, moet zij in de aankomen de week duidelijk maken, op haar manier. "Af en toe een toer nooi, zoals de bond die regelde, is niet voldoende. Ik speel mo menteel weinig en voordat je dan het ritme te pakken hebt, lig je eruit. We moeten de Bondsraad bewerken", spreekt zij namens haar medestanders. Scylla zelf bijvoorbeeld, dat ook nu, terwijl het damesteam in degradatie- zorgen verkeert ("Nee, ik hoef geen schuldgevoelens te hebben. Ik heb samen met Scylla de be slissing genomen. De vereniging staat achter mij".). Ria Bakker heeft zich in het Bondsraad-nest gestoken ("Zij zal er keihard op ingaan"). Steun vindt De Kruiff verder nog bij Gerard Bakker ("Hebben ze eerst hem de nek omgedraaid, nu ben ik aan de meer afgestoten uit het circuit van de WCT, dat in dit geval voor alle kosten opdraait. De zoveelste telurstelling voor Hunt die met zijn organisatie vo rig jaar uit de Grand Pnx stapte en daarna veel WCT-toernooien zag floppen. Voor hem niet erg, want geld speelt bij hem geen rol. Maar uitgerekend door zijn komst is een ander tennisgebeu ren ter ziele gegaan. Frans Steur en Sweitze Roffel zagen daar door af van het organiseren van hun reizende invitatietoemooi (waarvoor mannen als Borg, Wi- lander, Noah en Clerc al hadden toegezegd) omdat het WCT-eve- nement in dezelfde oktober maand was gepland en de TROS- tv daarvoor koos. „En zonder tv geen sponsor", aldus Frans Steur. Wat ervoor in de plaats is gekomen is een evenement waarin het prij zengeld van 300.000 dollar in geen enkele verhouding staat tot het gebodene. Uitslagen eerste ronde: Jose Higueras (Spa)—Bruce Mansen (VS) 6—4. 1—6, 6-3; Tomas Smid (Tsj)-Rolf Gehring (Wdl) 6-2, 6-4; Heinz Günthardt (Zwi)-Eric Fromm (VSt)6-3,6—1; Jose Luis Damiani (Uru)-Jose luis Clerc (Arg) 6-3, 6-2. Dubbelspel Smid (TsjV/Bühning (VS-- Sauer (ZAVFromm (VS) 5—7, 6-2, 7—6 (8-6), Curren (ZAVMottram (GB)-fTi- reiac (Roe)/Vilas Arg) 6-2, 6-3. beurt. Zijn ze mooi twee lastpos ten kwijt"), Bettine Vriesekoop uiteraard en de afdeling Den Haag. Maar de kans blijft uiterst klijn, dat beseft de Scyllaanse terdege. Meer moed vat zij op het duel met Mladost Zagreb, morgenmiddag. Fabri en Batinic lijken aan Oost- europese zijde een onneembare hindernis. Over de derde kracht, een jeugdspeelster naar verluidt, is weinig bekend. "Wie zegt dat wij kansloos zijn, geef ik onge lijk. Ik schat de kansen gelijk. Ik voel me goed in vorm en heb veel ervaring opgedaan op de EK en het WK. Ik moet alleen zorgen dat ik ritme hou". Daartoe oefende Scylla de afgelo pen weken tegen gelouterde ploegen. Herenploegen wel te verstaan.. GERARD HAVERKAMP Handgemeen AMSTERDAM - De demon stratie van leden van de stichting 'VN Jaar voor de Sancties tegen Zuid-Afrika' tijdens het WCT-tennistoer- nooi in de RAI in Amster dam is vannacht uitgelopen op een handgemeen. In de laatste partij van de dag, het dubbel tussen Vilas-Tiriac en Curren-Mottram, wier pen vijftien demonstranten zwarte ballen op het speel veld en hieven spandoeken met de tekst 'Apartheid is geen spelletje' en 'Geen sportcontacten met Zuid- Afrika'. Het protest was gericht tegen het meespelen van de Zuid afrikaan Kevin Curren. Hoe wel de actie al lang tevoren was aangekondigd en de or ganisatoren hadden beslo ten de demonstranten hun gang te laten gaan omdat het maar tien minuten zou duren, dreigde de zaak toch uit de hand te lopen. Toe schouwers begonnen zich er hardhandig mee te be moeien, wat het handge meen tot gevolg had waarbij één van de demonstranten van het ereterras omlaag werd gekwakt. Ook tech nisch toemooi-organisator Piet van Eysden leek zijn eerder uitgesproken woor den („ik schop ze eruit als ze dat doen") kracht bij te wil len zetten. Hij was in elk ge val betrokken bij het vecht partijtje, dat toch nog snel was gesust en met verhitte discussies werd besloten. De snel opgetrommelde politie hoefde niet op te treden. krijgt een bedrag deelnemers wonnen de tweede prys, goed voor 37.500,-. De derde prys van 2.395,60 ging naar 107 deelnemers Verder kregen 6 696 lottospelers de vier de prijs van 38.20 en 10 734 spelers de vijfde van 5,- Het winnende nummer van het bijpas sende cyferspel was 445373 Er was geen deelnemer met het complete getal Wel was er een deelnemer met vijf juiste cijfers voor 10.000,- Vervolgens kre gen 34 spelers 1 000,-, 301 spelers 100,- en 3 103 spelers 10.- ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG 19.00 UUR ZWEMBAD DE ZIJL Adv. aangeboden door Mercasol M.L. Station Perquin llZ ZIG T McxasAL II r «KAMT &T2AAM /4ZS Ulv cae- MS&ÏEZV-Y

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13